Αποστολέας Θέμα: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?  (Αναγνώστηκε 26529 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #75 στις: 05/11/07, 11:32 »
Προφανώς, ο Amplifier εννοεί να απαντήσεις εκ νέου αφού διαβάσεις το αρχικό μήνυμα, το οποίο εννοεί ότι μπήκε για προβληματισμό και όχι για ειρωνεία.


Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #76 στις: 05/11/07, 12:35 »
Δηλ Βραζίλη, ο Amplifier υπονοεί ότι ο προβληματισμός πάνω σ' ένα θέμα πρέπει να καταλήγει σε μια προκαθορισμένη τυπική απάντηση? Και ποιός είναι αυτός που καθορίζει το στυλ της απάντησης και τον σκεπτικό μηχανισμό για να δωθεί αυτή η απάντηση? Αν βέβαια χρειάζεται η εκάστοτε ερώτηση απαντήσεις.

Αν δεν χρειαζόταν πάντως, πιο τίμιο και υγιές θα ήταν να το δηλώνει: "Το θέμα μπήκε για προβληματισμό, απαγορεύεται η παράθεση απόψεων οποιασδήποτε μορφής".

Και από που βγάλατε το συμπέρασμα ότι η παράθεσή μου είναι ειρωνική? Σας βεβαιώνω ότι δεν είναι!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Amplifier

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #77 στις: 05/11/07, 16:31 »
Αν δεν χρειαζόταν πάντως, πιο τίμιο και υγιές θα ήταν να το δηλώνει: "Το θέμα μπήκε για προβληματισμό, απαγορεύεται η παράθεση απόψεων οποιασδήποτε μορφής".

Προτιμάω ό,τι λέω να το εννοώ, να το αισθάνομαι και να το λέω σε γλώσσα οικεία προς τον αναγνώστη, από το να μιλάω σε λόγο δοκιμιακό, χρησιμοποιώντας συχνά υπαινιγμούς, με στόχο τη φιγούρα και το να τα χώσω πλαγίως σε κάποιον ή σε κάποιο θέμα.

Και από που βγάλατε το συμπέρασμα ότι η παράθεσή μου είναι ειρωνική? Σας βεβαιώνω ότι δεν είναι!

Η παρεξήγηση έληξε πιστεύω από τη στιγμή που γράφεις το παραπάνω μήνυμα. Θα ήταν όμως καλύτερα, για την αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης, είτε από μέρους μου, είτε από μέρους του εισηγητή του παρόντος θέματος, είτε από μέρους οποιουδήποτε άλλου μέλους του kithara, να γραφόταν στο πιο πάνω ''ειρωνικοφανές'' μήνυμά σου. Δεν πειράζει, τώρα πια το θέμα έληξε. Δεν μπορώ να πω ότι έχεις άδικο, εμείς οι Έλληνες έχουμε μία τάση να θεοποιούμε όντως τους εαυτούς μας.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #78 στις: 05/11/07, 16:42 »
papous,
Αφού λοιπόν ισχυρίζεσαι ότι η εν λόγω απάντησή σου δεν ήταν διόλου ειρωνική, και προς χάριν μιας επιμορφωτικής συζήτησης, πες μας πως αποδεικνύεται ότι οι Έλληνες ανακάλυψαν τα κάτωθι:
- Τροχός
- πυρίτιδα
- χαρτί
- κομπιούτερ
- θεωρία της Σχετικότητας
- τηλεόραση
- πυραύλοι
- και όλα τα καλά

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #79 στις: 05/11/07, 18:29 »
Η παρεξήγηση έληξε πιστεύω από τη στιγμή που γράφεις το παραπάνω μήνυμα. Θα ήταν όμως καλύτερα, για την αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης, είτε από μέρους μου, είτε από μέρους του εισηγητή του παρόντος θέματος, είτε από μέρους οποιουδήποτε άλλου μέλους του kithara, να γραφόταν στο πιο πάνω ''ειρωνικοφανές'' μήνυμά σου. Δεν πειράζει, τώρα πια το θέμα έληξε. Δεν μπορώ να πω ότι έχεις άδικο, εμείς οι Έλληνες έχουμε μία τάση να θεοποιούμε όντως τους εαυτούς μας.

Αγαπητέ Amplifier, η παρεξήγηση θα έληγε αν δήλωνες τον τρόπο με τον οποίο έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν είχα διαβάσει το αρχικό ποστ. Για να αποδείξεις δηλ και τα λεγομενά σου: "Προτιμάω ό,τι λέω να το εννοώ, να το αισθάνομαι και να το λέω σε γλώσσα οικεία προς τον αναγνώστη, από το να μιλάω σε λόγο δοκιμιακό, χρησιμοποιώντας συχνά υπαινιγμούς, με στόχο τη φιγούρα και το να τα χώσω πλαγίως σε κάποιον ή σε κάποιο θέμα."


Βραζίλη, αν κάνεις μια περιήγηση σε διάφορα Ελληνικά και μη forum, θα δεις διάφορα θέματα όπως το συγκεκριμένο που αναφέρουν επακριβώς τις ανακαλύψεις που περιγράφω και τις αποδείξεις (ή έστω ενδείξεις, καθότι μιλάμε για ιστορικά στοιχεία) σχετικά με την Ελληνική προέλευσή τους.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Amplifier

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #80 στις: 05/11/07, 18:55 »
Έχεις ΠΜ

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #81 στις: 06/11/07, 22:38 »
Και τώρα Amplifier, εφόσον λύθηκε η παρεξήγηση, για να αποδείξουμε ότι είμαστε ντόμπροι και ειλικρηνείς, δημοσίευσε το ΠΜ που μου έστειλες, εφόσον δημόσια με πρόσβαλες! Να μην μείνουν και κενά στους αναγνώστες.

Μην λένε πως είμαστε όλο λόγια και πως κτίζουμε κατώγεια κι άλλοι είναι για τ' Ανώγεια.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Amplifier

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #82 στις: 06/11/07, 23:50 »
   Δεν το έχω αποθηκευμένο κάπου. Αλλά και να το είχα, το βρίσκω υπερβολικό και άκυρο να το ποστάρω στο συγκεκριμένο θέμα. Αν όμως επιμένεις να δημοσιευθεί το ΠΜ που σου στειλα, έχεις το ελεύθερο από μένα να πατήσεις στο μήνυμά μου ''Παράθεση'', να το κάνεις copy και κατόπιν, να έρθεις σε αυτό το θέμα, να πατήσεις ''Απάντηση'' και να κάνεις paste. :)
   Για να επιστρέψουμε στο αρχικό θέμα. Είναι αλήθεια ότι προσωπικά, δεν είμαι σύμφωνος με το να θεοποιούμε εμάς τους Έλληνες. Αλλά τις πηγές του αποστολέα του αρχικού μηνύματος, τις βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσες για μελέτη.
   Θα μιλήσω όμως για κάτι παρόμοιο, που πιστεύω πως αρκετοί από σας θα το ξέρετε. Το λέω λοιπόν και γι αυτούς που δεν το ξέρουν. Η Βυζαντινή Μουσική, ή αλλιώς η Μουσική των Ελλήνων (το λέω χωρίς ούτε ένα στοιχείο σοβινισμού, έτσι είναι όντως), είναι μουσική που φτιάχτηκε και καταγράφηκε με την απλή Βυζαντινή Σημειογραφία (λίγα σημεία, δηλαδή σημάδια, που απλά θύμιζαν στον ψάλτη όταν μελετούσε, πώς πήγαινε η μελωδία) και αργότερα με την Αναλυτική (μία μορφή παρόμοια με αυτή που γνωρίζουμε σήμερα), από Έλληνες. Η προέλευση των συμβόλων που χρησιμοποιούνται στη Βυζαντινή σημειογραφία, είναι από το γνωστό, αν όχι σε όλους μας, στους περισσότερους από μας ελληνικό αλφάβητο. Μάλιστα, σώζονται χειρόγραφα στο Άγιον Όρος με Βυζαντινή Σημειογραφία στην πρώιμή τους μορφή (και σε αυτό το σημείο, αξίζει να σημειώσω ότι από ένα χειρόγραφο κάπου εξήντα σελίδες αν θυμάμαι καλά, εκλάπησαν από ένα Γάλλο πέντε σελίδες. Συγκεκριμένα, τις έσκισε κρυφά, τις πήρε μαζί του και αργότερα τις έβαλε στο μουσείο του στη Γαλλιά και τις ονόμασε με το όνομά του. Αργότερα οι ερευνητές, ανακαλύψαν ότι πρόκειται για κλοπή και ότι οι σελίδες προέρχονται απ' το βιβλίο απ' το Άγιον Όρος. Παρ' όλα αυτά, για αρκετό καιρό, συνεχίζονται αυτές οι σελίδες να λέγονται με το όνομα αυτού του Γάλλου που τις έκλεψε, ώσπου κάποια στιγμή, επί Β' Παγκοσμίου Πολέμου, Γερμανοί βομβαρδίζουν το μουσείο και χάνονται μια για πάντα οι σελίδες. Το υπόλοιπο βιβλίο όμως, διασώζεται μέχρι και σήμερα στο Άγιον Όρος).
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/07, 23:55 από Amplifier »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #83 στις: 08/11/07, 23:04 »
Amplifier, μπορεί εσύ να με προτρέπεις αλλά το απαγορεύουν οι κανόνες του κιθάρα. Αντ' αυτού μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο: να σου στείλω με ΠΜ το μύνημα που μου έστειλες και εσύ το δημοσιεύεις. Τι λές? Και κατόπιν συζητούμε για την Βυζαντινή σημειογραφία σ' ένα άλλο θέμα που να αφορά αποκλειστικά αυτό το τόσο σημαντικό κομμάτι της Ελληνικής μουσικής.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #84 στις: 15/04/08, 17:36 »
   Δεν το έχω αποθηκευμένο κάπου. Αλλά και να το είχα, το βρίσκω υπερβολικό και άκυρο να το ποστάρω στο συγκεκριμένο θέμα. Αν όμως επιμένεις να δημοσιευθεί το ΠΜ που σου στειλα, έχεις το ελεύθερο από μένα να πατήσεις στο μήνυμά μου ''Παράθεση'', να το κάνεις copy και κατόπιν, να έρθεις σε αυτό το θέμα, να πατήσεις ''Απάντηση'' και να κάνεις paste. :)
   Για να επιστρέψουμε στο αρχικό θέμα. Είναι αλήθεια ότι προσωπικά, δεν είμαι σύμφωνος με το να θεοποιούμε εμάς τους Έλληνες. Αλλά τις πηγές του αποστολέα του αρχικού μηνύματος, τις βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσες για μελέτη.
   Θα μιλήσω όμως για κάτι παρόμοιο, που πιστεύω πως αρκετοί από σας θα το ξέρετε. Το λέω λοιπόν και γι αυτούς που δεν το ξέρουν. Η Βυζαντινή Μουσική, ή αλλιώς η Μουσική των Ελλήνων (το λέω χωρίς ούτε ένα στοιχείο σοβινισμού, έτσι είναι όντως), είναι μουσική που φτιάχτηκε και καταγράφηκε με την απλή Βυζαντινή Σημειογραφία (λίγα σημεία, δηλαδή σημάδια, που απλά θύμιζαν στον ψάλτη όταν μελετούσε, πώς πήγαινε η μελωδία) και αργότερα με την Αναλυτική (μία μορφή παρόμοια με αυτή που γνωρίζουμε σήμερα), από Έλληνες. Η προέλευση των συμβόλων που χρησιμοποιούνται στη Βυζαντινή σημειογραφία, είναι από το γνωστό, αν όχι σε όλους μας, στους περισσότερους από μας ελληνικό αλφάβητο. Μάλιστα, σώζονται χειρόγραφα στο Άγιον Όρος με Βυζαντινή Σημειογραφία στην πρώιμή τους μορφή (και σε αυτό το σημείο, αξίζει να σημειώσω ότι από ένα χειρόγραφο κάπου εξήντα σελίδες αν θυμάμαι καλά, εκλάπησαν από ένα Γάλλο πέντε σελίδες. Συγκεκριμένα, τις έσκισε κρυφά, τις πήρε μαζί του και αργότερα τις έβαλε στο μουσείο του στη Γαλλιά και τις ονόμασε με το όνομά του. Αργότερα οι ερευνητές, ανακαλύψαν ότι πρόκειται για κλοπή και ότι οι σελίδες προέρχονται απ' το βιβλίο απ' το Άγιον Όρος. Παρ' όλα αυτά, για αρκετό καιρό, συνεχίζονται αυτές οι σελίδες να λέγονται με το όνομα αυτού του Γάλλου που τις έκλεψε, ώσπου κάποια στιγμή, επί Β' Παγκοσμίου Πολέμου, Γερμανοί βομβαρδίζουν το μουσείο και χάνονται μια για πάντα οι σελίδες. Το υπόλοιπο βιβλίο όμως, διασώζεται μέχρι και σήμερα στο Άγιον Όρος).
Γιατί είναι θεοποίηση αν έστω και κατα λάθος όντως να ανακαλύφθηκε η αμερική απο Ελλήνες?
Πάντος χαρακτηριστικό του λαού μας είναι η φαγωμάρα ο φίλος κάθισε και έγραψε έναν προβληματισμό με πολλά στοιχεία και επιχειρήματα και αντι να ξεκινήσει μια σηζήτηση πετάγονται διάφοροι και λενε τα δικά τους του τύπου και καλά εμείς μήπως ανακαλύψαμε το laptop και τέτοιες μπούρδες. Να τους χαιρόμαστε λοιπόν αυτούς τους είρωνες και όλους αυτούς που ανάγουν την κουταμάρα σε πολιτική.
Συγχαρητήρια φίλε rikk για την καλή διατύπωση και τον  καλό προβληματισμό. Ελπίζω να μην άργησα χρονικά αλλά θα προσπαθήσω να συμβάλω.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
14578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 20:02
από Minotaur
20 Απαντήσεις
16090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 15:53
από Jezus
23 Απαντήσεις
16942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/07, 15:26
από Chris2004
108 Απαντήσεις
59337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/11, 13:57
από gers
65 Απαντήσεις
45772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/12, 10:15
από rodort1
0 Απαντήσεις
5722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/08, 19:11
από dora
26 Απαντήσεις
19352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 14:50
από adr1anos
12 Απαντήσεις
6007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 12:49
από Alex_Under
4 Απαντήσεις
4412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/16, 15:44
από Yiannis Papadopoulos
18 Απαντήσεις
26795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/18, 15:27
από Καθόδιος (φλουτσ)