Αποστολέας Θέμα: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο  (Αναγνώστηκε 42290 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #125 στις: 05/06/07, 19:31 »
Τώρα διαβάζω το "Δομήνικο Θεοτοκόπουλο" τπυ Παντελή Πρεβελάκη.
Απίστευτο, μαγικό, ταξιδιάρικο...
Δε φανταζόμουν ότι μπορούσα να βρω τέτοια βιβλία τέχνης από έλληνες συγγραφείς.
Εκδοτικό οίκο δε θυμάμαι, αλλά κάνει γύρω στα 10 ευρώπουλα.

Επίσης τα "Ναυάγια" του Coloane: δίχως λόγια, όπως πάντα!
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #126 στις: 24/06/07, 18:47 »
Αντίτιμο

Μόνο το φίδι ξέρει τι θα πει
ν' αλλάζεις το πετσί σου ,
γι 'αυτό του περισσεύει το φαρμάκι .

Μιχάλης Γκανάς .


Ο δρόμος για την Ομόνοια.
Εκδόσεις Καστανιώτη .
Συλλογή διηγημάτων απο έλληνες συγγραφείς .
Γράφουν οι Γιάννης Βαρβέρης ,Βασίλης Βασιλικός ,Ρέα Γαλανάκη ,Μιχάλης Γκανάς ,Βασίλης Γκουρογιάννης ,Νίκος Δήμου ,Μάρω Δούκα ,Σταύρος
Θεοδωράκης ,Στέλιος Κούλογλου ,Ηλίας Κουτσούκος ,Παντελής Μπουκάλας ,Δημήτρης Νόλλας ,Η.Χ. Δημητρακόπουλος ,Νίκος Παπανδρέου ,Άρης
Σκιαδόπουλος ,Αντώνης Σουρούνης ,Έρση Σωτηροπούλου ,Δέσποινα Τομαζάνη ,Μιχάλης Φακίνος ,Ντίνος Χριστιανόπουλος .
 
Τα έσοδα της έκδοσης στο σύνολο τους θα διατεθούν για τις  ανάγκες των Τίμοθι Αμπντούλ και του Τόμι Κόφι Μάρκους .
Και οι δύο είναι θύματα του Παντελή Καζάκου .
 Ο Τόμι ζει με μια σφαίρα στο κεφάλι ,ενώ ο Τίμοθι αφού δέχτηκε τρείς σφαίρες (η μία του χάλασε τον πνεύμονα ,η άλλη καρφώθηκε στην κοιλιά και η
τρίτη πέρασε χιλιοστά απο την σπονδυλική στήλη ) ,με δυσκολία στέκεται όρθιος .

 Το βιβλίο περιέχει εκτός των διηγημάτων ,συνεντεύξεις των δύο θυμάτων στον Σταύρο Θεοδωράκη ,καθως και αποσπάσματα απο την πρώτη κατάθεση
του Καζάκου το 1999 .

 Διηγήματα που σχετίζονται με την διαφορετικότητα ,τον ξεριζωμό ,την μετανάστευση .

Δεν έχω να πω κάτι άλλο για  το βιβλίο , εξ' άλλου είναι συλλογή απο διάφορους συγγραφείς με διαφορετικό ύφος .

Παραθέτω μόνο λίγες λέξεις απο την κατάθεση του Καζάκου .

".....Χθές  21/10/99 περί ώρα 17 ,έφυγα απο το σπίτι και κατέβηκα στην Αθήνα ,έχοντας μαζί μου το πιστόλι και με σκοπό να βρώ κανέναν αλλοδαπό να τον
καθαρίσω.Ενώ έκανα βόλτες , (...),είδα έναν μαύρο να περπατάει .Τον πλησίασα απο κοντά και τον πυροβόλησα δυο φορές σκοπεύοντας το κεφάλι του
.(....) Υστερα ,συνάντησα άλλον έναν μαύρο .Τον πλησίασα και απο κοντινή απόσταση τον πυροβόλησα μια φορά στο κεφάλι .Μετά έφυγα και πήγα στα
Εξάρχεια .Στην οδό Καλλιδρομίου συνάντησα δυό μαύρους .Τους πλησίασα και πυροβόλησα τον έναν τρείς φορές ,ο οποίος και σωριάστηκε κάτω ,ενώ ο
άλλος άρχισε να φωνάζει .Σε κάποιο άλλο σημείο ,που θυμάμαι ακριβώς ,συνάντησα έναν αλλοδαπό μελαμψό τον οποίο πυροβόλησα στο κεφάλι .(....) "

" Δεν γνωρίζω αν τα άτομα που πυροβόλησα πέθαναν ή όχι .Ούτε θυμάμαι ακριβώς τις ώρες που πυροβολούσα τα διάφορα άτομα .Δεν μετανιώνω για ότι
έκανα ,γιατί με τις πράξεις μου πιστεύω ότι πρόσφερα υπηρεσία στην πατρίδα .Το κακό με τους αλλοδαπούς είχε παραγίνει .Δεν έχω κάποιο πρόβλημα
υγείας ,ούτε έχω νοσηλευτεί ποτέ σε κάποιο νοσοκομείο .Άλλο τίποτα δεν έχω να προσθέσω . "
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος VasilisG.J.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Απο 'δώ και πέρα εγώ κ' η γάτα μου!...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #127 στις: 29/11/07, 03:07 »
Έχει βγεί και σε ταινία αλλά το βιβλίο, το οποίο τώρα διαβάζω, δεν έχει καμία σχέση (όπως και τις περισσότερες φορές άλλωστε...). Αναφέρομαι στον ''Επίμονο κηπουρό'' του John Le Carre!
Είναι πραγματικά απο τα καλύτερα που έχω διαβάσει. Σε βάζει μέσα σε κάθε ήρωα και σε κάνει να νιώθεις όπως ακριβώς και αυτός. Είχα ακούσει για την ταινία στην τηλεόραση πως είναι αντιρατσιστική... το βιβλίο είναι απλά μία καταγγελία για τη διαφθορά και την τριτοκοσμική εκμετάλλευση!!! Σε κάνει να συνειδητοποιήσεις τί μπορεί να κρύβεται πίσω απο μία μεγάλη ''ανθρωπιστική'' εταιρία με αγαθούς κατα τα άλλα σκοπούς και πώς χρησιμοποιείται η φτωχή Αφρική απο τη σοφή Δύση...

Επίσης προτείνω το ''Η γυναίκα μου η αλήτισσα'' της Λιλής Ζωγράφου. Συνδέει άσχετες φαινομενικά καταστάσεις και φτάνει σε ένα τέλος που μάλλον δεν θα σκεφτόταν κάποιος στην αρχή. Ωμός λόγος και πλήρης περιγραφή των προσώπων. Όμορφο...
''Με έχουν κουράσει τα ολόχρυσα κλουβιά σας...''

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #128 στις: 29/11/07, 11:53 »
 Κατ'αρχήν χαιρετίζω με ιδιαίτερη ικανοποίηση την ανάσταση αυτού του τόσο ενδιαφέροντος θέματος.

 Αυτό τον καιρό διαβάζω την "Αρχιτεκτονική στη σύγχρονη εποχή" του Παναγιώτη Τουρνικιώτη.
Παρα το τι θα μπορούσε να διαφανεί από τον τίτλο, δεν πιστεύω ότι είναι μια καθαρά τεχνική κι εξειδικευμένη μελέτη,
αλλά περισσότερο μια πρόσκληση σε ένα κοινό προβλματισμό για το αισθητικό-αστικό-οικιστικό καθεστώς της χώρας μας.
Πως εντάσσεται η Ελλάδα στο παγκόσμιο αισθητικό και αρχιτεκτονικό γίγνεσθαι; Τι τελικά σημαίνει "αντπαροχή", "ρετιρέ" και άλλες νεοελληνικές αρχιτεκτονικές καινοτομίες και ποιός είναι ο ρόλος τους στη διαμόρφωση του σύγχρονου αστικού τοπίου και πως αυτό το τελευταίο διαμορφώνεται και διαμορφώνει συμπεριφορές, κατεστημένα και κοινωνικές ομάδες; Τελικά ποια πρέπει να είναι η δική μας θέση απέναντι στο θέαμα που αντικρύζουμε κάθε μέρα στους δρόμους των πόλεών μας;
 Απλοί προβληματισμοί, που ακριβώς λόγω της απλότητάς τους κινδυνεύουν πολλές φορές να μας ξεφύγουν και να αντιμετωπίζουμε με επιπολαιότητα θέματα που μόνο εκ των υστέρων θα δείξουν τη σοβαρότητά τους.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Ariel_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Είμαι αυτό που κυνηγάω...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #129 στις: 29/11/07, 15:24 »
Χτες τελειωσα το "μπλε βαθυ, σχεδόν μαύρο" Θανάσης Βαλτινός, απο τα καλύτερα μυθιστορήματα εσωτερικού μονολόγου. Ειναι μικρό, εννοω το τελειωνει γρήγορα κάποιος και δεν πιάνεται η ψυχή του απο το όγκο των σελίδων. Αυτό που διακρίνει το συγκεκριμένο βιβλίο είναι τόσο οι απιστευτοι συνειρμοί του ήρωα όσο και του αναγνώστη. Διαβάστε το είναι πραγματικά πολύ καλό. Κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις Εστία.Σημερα άρχισα ένα του Αντρε Ζιντ "Αν ο σπόρος δεν πεθάνει". Παραθέτω ένα αποσπασμα για να καταλάβετε περιπου :" το μυστικό κινητρο των πράξεών μας, και εννοώ των πιο σημαντικών απο αυτες, μας διαφεύγει. κι όχι μόνο όταν μετά απο καιρό τις επαναφέρουμε στην μνημη μας, αλλά ακόμη και την στιγμή που τις διαπράττουμε. στο κατώφλι αυτού που αποτελούμε αμάρτημα, δίσταζα ακόμη; Όχι, θα απογοητευόμουν πολύ αν η περιπέτεια τέλειωνε με τον θρίαμβο της αρετης μου- την οποία ήδη αντιμετώπιζα με περιφρόνηση και απέχθεια. Όχι αυτό που με συγκρατούσε ήταν η περιέργεια...". Ο Ζιντ είναι γαλλος συγγραφέας και έχει τιμηθεί με το βραβείο Νομπελ Λογοτεχνίας το 1947.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #130 στις: 29/11/07, 23:15 »
Εχω δυστυχως τους τελευταιους μηνες ψιλοσταματησει να διαβαζω και νοιωθω τελειως απαισια γι αυτο....Παρ ολη αυτη την αγραμματοσυνη μου ομως καταφερα να ξεχωρισω τους Εκπτωτους Αγγελους του Βασιλη Αρναουτογλου.
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος VasilisG.J.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Απο 'δώ και πέρα εγώ κ' η γάτα μου!...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #131 στις: 30/11/07, 02:44 »
Εχω δυστυχως τους τελευταιους μηνες ψιλοσταματησει να διαβαζω και νοιωθω τελειως απαισια γι αυτο....Παρ ολη αυτη την αγραμματοσυνη μου ομως καταφερα να ξεχωρισω τους Εκπτωτους Αγγελους του Βασιλη Αρναουτογλου.
Έχω ακούσει πως είναι πολύ καλό!! Αν είναι αυτό που νομίζω...
''Με έχουν κουράσει τα ολόχρυσα κλουβιά σας...''

Αποσυνδεδεμένος giorgos_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #132 στις: 04/12/07, 18:59 »
Ένα χρήσιμο σάιτ για τους φίλους του βιβλίου.

http://book.culture.gr

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #133 στις: 10/01/08, 14:17 »
Οι φιλοι των ιστοριών που θα μπορουσαν να γινουν ταινια φαντασιας,

με πολλες αναφορες σε επιστημονικά επιτευγματα,

μπορειτε να διαβασετε το βιβλιο του  CHILD LINCOLN - ΥΠΟΒΡΥΧΙΑ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
10380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/03, 15:20
από ectoraskriti
19 Απαντήσεις
8625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/07, 21:08
από chorrer
0 Απαντήσεις
2123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/07, 09:18
από zappas
6 Απαντήσεις
4485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 08:31
από FSL
1 Απαντήσεις
3025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 04:58
από ARGIRIS25
15 Απαντήσεις
22224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 17:26
από alex98
1 Απαντήσεις
2516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/08, 22:02
από Alex_LesPaul
5 Απαντήσεις
17519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 20:12
από Τσάκι
5 Απαντήσεις
5220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 08:43
από Wise_One
7 Απαντήσεις
10035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 22:00
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood