Αποστολέας Θέμα: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο  (Αναγνώστηκε 42453 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #75 στις: 07/03/07, 20:43 »
Α μπραβο amfenster που τοφερες στην επιφανεια αυτο το νήμα. Λοιπον ας γραψω κι εγω τον πονο μου ;D
Εχω ενα κόλλημα με τα βιβλία όπως και με την μουσική, θαθελα ναχα την δυνατοτητα ναχω πολλα ζευγαρια αυτια να ακουω ταυτοχρονα πολλες μουσικες και πολλα ζευγαρια ματια να διαβαζω παραλληλα πολλα γραφτα κειμενα. Αλλα φεύ, οσα ταξιματα και νακανα δεν εισακουσθηκα κι ετσι αναγκαζομαι να διαβαζω παραλληλα και δυο και τρια βιβλία και να ακουω διαφορετικες μουσικες χωρις μεταξυ τους σχεση αλλαζοντας δισκους η βαζοντας την τυχαια επιλογη στα μπ3.

Τεσπα ετοιμος για τον ζουρλομανδυα ειμαι αλλα θα αντεξω χεχεχεχε.

Λοιπον τι διαβαζω αυτη την εποχή.

- Φαντασματα στον εγκέφαλο του V.S.Ramachandran. Εδω ο ευφυέστατος γιατρος , καθηγητής απο τους πλεον σημαντικούς νευροεπιστημονες που το περιοδικο Newsweek μας προτρεπει σαν ενα απο τους 100 πιο σημαντικούς ανθρώπους που πρεπει να παρακολουθουμε στον 21 αιωνα, περιγράφει τα πιο παράξενα κλινικά περιστατικά αλλα και τα πιο κρυφά μυστικα που μας αποκαλύπτουν την φυση του ανθρώπου. Εξεταζεται δηλαδη χωρις να χρειαζεται ναχεις ιδιαιτερες γνωσεις ιατρικής , το τελευταιο μεγαλο θέμα στην ιατρική επιστήμη. Ο ανθρώπινος νους. Ειναι διασκεδαστικο και κατατοπιστικό, πρωτοτυπο και λογικό.

 Εκδόθηκε απο τις Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης σε ματάφραση Θανάση Ντινόπουλου. Τιμη 20 Ευρώ.
 Επαναλαμβανω δεν απαιτει ειδικες γνωσεις και διαβαζεται σαν λογετεχνικο κειμενο.
 Δωρο κι ανοιγμα των οριζόντων μου απο επιστηθιο φίλο.

- Αμέσως τωρα πιά. Εύα Ομηρόλη  Εκδόσεις Α.Α. Λιβανη 12 Ευρω

Για κάποιον που θα προτιμούσε ναχε καλυτερη σχεση με τον χρόνο. Για καποιον που απολαμβανει να εξαπατά τους ανθρώπους πως ταχα θαβαι συνεπης, σωστός. Λογοτεχνία που τιμαει τα ελληνικα γραμματα. Ενα παιχνιδι απολογισμου και ενα παιχνιδι με την εννοια του χρονου αλλα και του φοβου απεναντι στο χρονο. Οσα χρόνια κι αν εχει ζησει κανείς στο τελος παντοτε νομιζει πως εζησε μονο μια μερα.

- Ξεφυλλιζοντας τη σιωπη απο την Αλκυόνη Παπαδάκη.  Θα μπορουσε να ναναι και Ποιηση ομως δεν ειναι. Απολογισμος κι εδω και μαλιστα σκληρός. " Σουδωσα και τη θεση μου στο παράθυρο, για ναχεις θέα" , και πιο κατω " Γινε ενας ονειροπόλος, ενας ανενταχτος, ενας αραχτός,ενας ερευνητης, ενας ακτιβιστης, ενας ανυπαρκτος, ενα ς θεατης, ενας δάσκαλος. Γινε ο,τι γουσταρεις ρε παιδακι μου. Εγω μαζι σου. Μόνο αυτό που προσπαθουν με τόσο πείσμα να σε καμουν, πρόσεξε να μη γινεις. Ενας χρησιμος ηλίθιος.".


Αυτα και βεβαια θα επανελθω  ;) ;D
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #76 στις: 07/03/07, 20:51 »
ετσι γιανα πω και εγω τα αμαρτηματα μου...
Υποθεση Ριμαν , η εμμονη με τους πρωτους αριθμους  -  John Derbyshire δωρακι.....
Εκδοσεις τραυλος. Χρηματα ιδεα δεν εχω..κοντα 25 ε...Το ολο σκηνικο ιστορικα και καπως μαθηματικα γυρω απο την υποθεση των πρωτων αριθμων. Αρκετα ενδιαφερον..
Τελειωσα τον μικρο νικολα...και αυτο δωρο απο αγαπημενο προσωπο...πολύ καλο, ιστοριες μαζεμενες απο τα παλια βιβλια ( χρονικα ) ανεκδοτες μεχρι σημερα. αυτο και το Γιλμπραν....επισης δωρο απο ενα πολύ αγαπητο προσωπο...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος amfenster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "...τ'ανοιχτά παραθύρια που ανασαίνουν την ώρα..."
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #77 στις: 07/03/07, 21:06 »
αυτο διαβαζω τωρα...δωρο απο μια  πολύ καλη φιλη....;D
Ε ετσι ειναι, τα βιβλια πρεπει να αλλαζουν χερια συχνα, να μοιραζονται αναμεσα στους φιλους. "Φιλος εδωσε σε φιλο τριανταφυλλο με φυλλο" ενα πραγμα...  ;D ;D ;D ;D
...Και μέσα στην τρέλα μου βρήκα και τα δυο: λευτεριά και σιγουριά.Τη λευτεριά της μοναξιάς και τη σιγουριά πως δε με καταλαβαίνουν...

Αποσυνδεδεμένος amfenster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "...τ'ανοιχτά παραθύρια που ανασαίνουν την ώρα..."
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #78 στις: 07/03/07, 21:17 »
Ξεφυλλιζοντας τη σιωπη απο την Αλκυόνη Παπαδάκη.
Μπηκε στα "υπ' οψην"...  ;) ;D
...Και μέσα στην τρέλα μου βρήκα και τα δυο: λευτεριά και σιγουριά.Τη λευτεριά της μοναξιάς και τη σιγουριά πως δε με καταλαβαίνουν...

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #79 στις: 07/03/07, 21:52 »
Πόνος κι αυτός...διπλός! Και οικονομικός αλλά και χωρητικότητας!
Η σχέση μου με το βιβλίο συναρπαστική.

Λίγο καιρό πριν διάβασα  ''Ο παλιάτσος και η Άνιμα'' της Μ. Βαμβουνάκη, εκδόσεις Ψυχογιός.
Είναι μια συγγραφέας που αγαπώ πολύ μάλλον λόγω της ιδιαίτερης ενσυναίσθησης που αντιλαμβάνομαι να τη διακρίνει μέσα από τα γραπτά της.
...Το φοβερό δώρο της ελευθερίας του ανθρώπου δεν μπορεί να το πειράξει κανείς. Και ελευθερία θα πει να μπορείς να επιλέξεις και το κακό. Να μπορείς, αν θες, να χαθείς...

Διαβάζω τώρα '' Ο άνθρωπος που μπέρδεψε τη γυναίκα του με ένα καπέλο'' του Όλιβερ Σακς, Εκδόσεις Καστανιώτη από τη Σειρά Νευροψυχολογία.
''Βαρύ'' βιβλίο εξαιτίας του αντικειμένου του παρ' όλο που είναι γραμμένο απλά και δεν απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις από τον αναγνώστη. Έχει πολύ ενδιαφέρον.

...Στο εκπληκτικό του βιβλίο ο Όλιβερ Σακς διηγείται τις ιστορίες ασθενών χαμένων μέσα στον παράξενο λαβύρινθο των νευρολογικών διαταραχών. Είναι ιστορίες ανθρώπων που πάσχουν  από περίεργες εκτροπές της αντίληψης και της νόησης. Αν και ασύλληπτα παράξενες, οι ιστορίες αυτές παραμένουν βαθιά ανθρώπινες μελέτες της ζωής που πολεμά ενάντια σε απίστευτες εκτροπές... (New York Magazine)

''Η γυναίκα που πετάει'' του Μένη Κουμανταρέα'' είναι το βιβλίο που ξεκίνησα να διαβάζω μόλις σήμερα.


- Ξεφυλλιζοντας τη σιωπη απο την Αλκυόνη Παπαδάκη. 

Καινούριο; Πως και δεν το πήρα είδηση; ???
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #80 στις: 07/03/07, 23:25 »
 Ναι Ηλιάννα,
τι ωραία που "ξεθάφτηκε"αυτό το θέμα!
Ένα βιβλίο που απόλαυσα πρόσφατα,είναι "Οι ήσυχες μέρες στο Κλισί" του Χένρι Μίλερ.
 Έτσι κι αλλιώς μου αρέσει πολύ η γραφή του Μίλερ και σ'αυτό το βιβλίο μπορείς να απολαύσεις την σκέψη του πανω στα θέματα που τον απασχόλησαν τόσο στη ζωή,όσο και στα υπόλοιπα έργα του.
 Το βιβλίο αυτό είναι οι βόλτες στο Παρίσι την δεκαετία του '30 ,τα καφενεία της διανόησης,οι ράθυμες μέρες της ποίησης ,η φιλία και
οι συζητήσεις δύο αντρών για τα ερωτηματικά ,τα μυστήρια ,τον έρωτα .
 
Κυκλοφορεί απο τις εκδοσεις Μεταίχμιο ,σε μετάφραση του Γιώργου Μπαμπασάκη .

Παράθεση
''Η γυναίκα που πετάει'' του Μένη Κουμανταρέα'' είναι το βιβλίο που ξεκίνησα να διαβάζω μόλις σήμερα.
Ω μου αρέσει ο Κουμανταρέας!
Κατερίνα ,όταν το ..αποτελειώσεις ,
περιμένουμε κριτικές  :)
 
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/07, 23:27 από juliad »
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #81 στις: 08/03/07, 02:38 »
Herman Keyserling:

πέρα απ'το φιλόσοφο ("η φιλοσοφία ως τέχνη"), υπάρχει και ο ταξιδιώτης, κάπου στο 1910-1920, που αναδύεται μέσα από τα δύο ημερολόγια: το πρώτο σχεδόν εξ'ολοκλήρου αφιερωμένο στην Ινδία, και το δεύτερο μοιρασμένο ανάμεσα στην Κίνα, την Ιαπωνία και τις Η.Π.Α.
Διαφορετικά αρώματα, εκτυφλωτικά χρώματα, τυπική ανατολική ραθυμία, αλλά και εν τη γενέσει κοσμοπολιτισμός του λιμανιού, σ'ένα κόσμο που (όταν τον κοιτάμε εκ των υστέρων) φαίνεται να οδεύει νωχελικά προς το τέλος του...
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #82 στις: 08/03/07, 04:06 »
Aνθολογία νεαρών ποιημάτων, Ροές, σε επιμέλεια Π. Παμπούδη. Ξεκίνησε από ένα διαγωνισμό του περιοδικού της Φιλοσοφικής Αθηνών και είναι η πρώτη φορά, μετά από χρόνια, που επιχειρείται -επίσημα και οργανωμένα- να χαρτογραφηθεί η ματιά της νεότερης γενιάς (γ.1971-1985) πάνω στην ποίηση. Σύμφωνα με την επιμελήτρια, από αυτό το βιβλίο θα ξεκινούσαν οι Αυριανοί, αίτημα και ευχή για την ιστορική συνέχεια (ή μάλλον τον επαναπροσδιορισμό) αυτού του λογοτεχνικού είδους στον τόπο μας. Εύχομαι να μην περιμένουμε μάταια πάλι. Κρατώ ως μελλοντική παρακαταθήκη το όνοματα των Ρ. Μαλτέζου και Δ. Παπανικολάου.

Les Stoiciens et l'âme - J.P. Gourinat, Ινστιτούτο του Βιβλίου, μτφρ. Κ.Ν. Πετρόπουλος. Δώρο, μόλις το ξεκίνησα και κάτι μου λέει πως θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.

Μαντίνεια - Μάριος Μαρκίδης, Ερασμος. Ποιητική σύνθεση του σπουδαίου, μα φοβάμαι εν πολλοίς άγνωστου, δημιουργού της "γενιάς" του '60. Ενα ορμητικό οδοιπορικό απολογισμού πάνω στις διαλυμένες ιδεολογίες, από ανθρώπους που η Ιστορία έφερε δεύτερους και καταϊδρωμένους στα χαρτιά της, έπειτα από τη μεταπολεμική εποχή των "μεγάλων οραμάτων".

Ομόνοια 2000: Ταξίδι στον ομφαλό της Αθήνας - Φ. Φιλίππου (κείμενα) / Στρ. Καλαφάτης (φωτογραφίες), Αγρα. Δεύτερη φορά που το διαβάζω. Μεικτή έκδοση, προσπάθεια καταγραφής της ζωής και της εξέλιξης της ιστορικής πλατείας, που λειτουργεί σαν αφορμή και για μια παράλληλη ιστορική αναδρομή μέσα από πρόσωπα, τόπους και καταστάσεις που -πλέον- ανήκουν στον προηγούμενο αιώνα. Εξαιρετικά ενδιαφέρον, τόσο σαν μελέτη όσο και σαν αντίδοτο μνήμης, και με "κινηματογραφική" αποτύπωση. Τις προμετωπίδες κάθε κεφαλαιου κοσμούν μότο δια χειρός συγγραφέων, ποιητών και τραγουδοποιών που φιλοξένησαν κάποιο σημείο, φιγούρα ή λεπτομέρεια της Ομόνοιας στα λόγια τους. "Ούτε ένας από αυτούς δε θα υπάρχει σε εκατό χρόνια"

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #83 στις: 08/03/07, 22:57 »
Εγώ θα πρότεινα ένα οποιοδήποτε βιβλίο που να αναφέρεται σε μεταφυσικά φαινόμενα!
Ή τέλος πάντων σε κάποιο ανεξήγητο φαινόμενο.
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #84 στις: 11/03/07, 00:22 »
Λέγοντας ιστορίες
Απο τις εκδόσεις Καστανιώτη.
 Πρόκειται για μια συλλογή απο 21 διηγήματα καταξιωμένων συγγραφέων απο όλο τον κόσμο.
Πολυδιάστατο βιβλίο ,που φιλοξενεί διάφορες γραφές και σε ταξιδεύει στην σκέψη του κόσμου.
Τα έσοδα του βιβλίου ,σε κάθε χώρα που κυκλοφορεί ,θα διατίθονται σε φορείς προληπτικής εκπαίδευσης κατά του AIDS και συνάμα στην ιατρική περίθαλψη ατόμων που νοσούν.
 Οι συγγραφείς που αφιλοκερδώς έδωσαν τις ιστορίες τους ,είναι οι :
Γούντι Άλλεν ,Τζων Άπνταϊκ ,Μάργκαρετ Άτγουντ ,Τσινούα Ατσέμπε ,Κρίστα Βόλφ ,Ναντίν Γκόρντιμερ ,Γκύντερ Γκράς ,Πωλ Θερού ,Χανίφ Κιουρέισι ,Κλαούντιο Μάγκρις ,Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες ,Άρθουρ Μίλλερ ,Ιζέκιελ Εσ'κία Μφαλέλε ,Τζαμπούλο Ντέμπελε ,Κενζαπούρο Όε ,Άμος Οζ ,Σάλμαν Ρούσντι ,Ζοζέ Σαραμάγκου ,Σούζαν Σόνταγκ ,Ίνγκο Σούλτσε ,Μισέλ Τουρνιέ.
 Είναι ένα βιβλίο που θυμάμαι συχνά και το ανοίγω ξανά για να διαβάσω πάλι εκείνη ή την άλλη ιστορία.
Η πρώτη έκδοση ήταν το 2005.
Δυστυχώς δεν θυμάμαι τιμή - ε..φυσικά  ;D - και δεν ξέρω πόσες εκδόσεις ακολούθησαν.. :)
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #85 στις: 11/03/07, 00:41 »
"Γαλαξιακη αυτοκρατορια" και οι 6 τομοι..του Ισαακ Ασιμωφ...2 μηνες λιωσιμο για μια εξαλογια πολυ καλυτερη και απο τον πολεμο των αστρων..με 60-80Ε ολα μαζι :) Εκδοσεις Κακτος
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #86 στις: 11/03/07, 00:54 »
Ο Μαύρος Πύργος απο Stephen King.

Μια 7λογία, που ξεκινάει απο τα πρώτα συγραφικά του χρόνια. Πιο πολύ φαντασίας, παρα τρόμου που μας έχει συνηθίσει, καταφέρνει να ξεδιπλώσει έναν ολόκληρο κόσμο πάνω στο χαρτί, μιλώντας "... για τα πράγματα που μας κάνουν ανθρώπινους:την αγάπη, την απώλεια τη θλίψη ,τη περηφάνια, το κουράγιο,την ελπίδα, και την εξιλεωτική δύναμη των δεύτερων ευκαιριών...."

Η πρόκληση για τους περισσότερους είναι το ξεκίνημα σε αυτά τα βιβλία.... Αμα όμως κάποιος τελειώσει το πρώτο, είναι ένα βήμα πιο κοντά στο Πύργο...Και θα θέλει να συνεχίσει...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #87 στις: 11/03/07, 01:01 »
Διαβάζω τον παίκτη του Ντοστογιέφσκι αυτή την εποχή... Μόλις τελέιωσα το 1984, το οποίο με συγκλόνησε...
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος argentina

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 466
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • argentina
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #88 στις: 11/03/07, 01:50 »
Ηλιαννα πραγματικα πολυ χαιρομαι που ξεθαψες αυτο το θεμα!!
Εψαχνα κατι αναλογο αλλα καπου στο δρομο με επαιρνε η μπαλα...  ::)

Εγω διαβαζω το "η θεραπεια του Σοπεναουερ" αυτο τον καιρο
του Irvin Yalom
εκδοσεις Αγρα. 
"... Το ταλεντο ειναι σαν το σκοπευτη που χτυπαει εναν στοχο, τον οποιο οι αλλοι δεν μπορουν να πετυχουν.
Η μεγαλοφυια ειναι σαν το σκοπευτη που χτυπαει εναν στοχο, τον οποιο οι αλλοι δεν μπορουν  καν να δουν..."

Την καλησπερα μου!
« Τελευταία τροποποίηση: 11/03/07, 02:02 από argentina »
Τι τεράστιο ψέμα πρέπει να επινοήσει το μυαλό του... για να μπορέσει να κυριαρχήσει στις αισθήσεις του... να τις γαληνέψει...;
                                                                                                             R. M. Rilke

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #89 στις: 11/03/07, 04:33 »
Διαβάζω τον παίκτη του Ντοστογιέφσκι αυτή την εποχή... Μόλις τελέιωσα το 1984, το οποίο με συγκλόνησε...

Μεγάλε Holy Diver!  Ό,τι και να πεις για το Ντοστογιέφσκυ είναι πάρα πολύ λίγο... Ο παίκτης, υπέροχο! Το πρώτο του βιβλίο που είχα διαβάσει!
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #90 στις: 11/03/07, 12:43 »
Τζούλια, τη ''Γυναίκα που πετάει'' την έχω ήδη φτάσει στη μέση (και δεν είναι και μικρού όγκου βιβλίο) αυτό από μόνο του λέει πολλά. Μου αρέσει πολύ. Η γραφή του Κουμανταρέα απλή , καυστική και απολαυστική όπως πάντα.
Με την ολοκλήρωση του βιβλίου θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες.  :)


Εγω διαβαζω το "η θεραπεια του Σοπεναουερ"

Πως σου φαίνεται; Νομίζω ότι μετά το "Όταν έκλαψε ο Νίτσε'' (που το βάζω πρώτο στη λίστα των δικών του) είναι το δεύτερο καλύτερό του.
Την έχει ''δει'' βέβαια κάπως ο Γιάλομ (και σε μερικά σημεία απ' τον τρόπο που γράφει όσα γράφει γίνεται εμφανές) αλλά παρ' όλα αυτά έχει να πει πράγματα.
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #91 στις: 11/03/07, 12:49 »
Εγώ διάβασα τη Θεραπεία του Σοπενάουερ και τώρα λέω να ξεκινήσω το Όταν έκλαψε ο Νίτσε....
Στην αρχή με ξένισε η θεραπεία αλλά στο τέλος μου άφησε μια γλυκιά μελαγχολία...
Να δω τώρα τι λέει και ο Νίτσε...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #92 στις: 11/03/07, 12:54 »
Fsl, εσύ θα τα διαβάσεις με την ανάποδη σειρά από αυτή που τα διάβασα εγώ.
Είμαι περίεργη να μου πεις όταν διαβάσεις και το Νίτσε αν θα σου φανεί καλύτερο ή όχι της Θεραπείας του Σοπενάουερ. Μερικές φορές παίζει ρόλο και η πρώτη ''επαφή'' με κάθε συγγραφέα. Θα περιμένω να μου πεις εντυπώσεις  :)
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #93 στις: 11/03/07, 19:15 »
Πίσω απο Πέπλο Μυστηρίου - Σωτηρία Λεονάρδου

Φίλος καλός με ενημερωσε σχετικά με την κυκλοφορία του βιβλίου της, και ΝΑΙ καλα καταλαβατε η γνωστη Ιέρεια του τραγουδιου μας, η σεναριογράφος της πολυβραβευμενης κινηματογραφικής ταινίας Ρεμπέτικο, η μοναδικη Λεοναρδου τελος του 2006 εξεδωσε μυθιστορημα?? - βιβλίο μοναδικο, λογοτεχνικό ενα βιβλίο αναζητησης, με προσχημα την αναζητηση της χαμένης φυλης Ντογκαν (φυλη που πριν χρονια με σημαδεψε κι εψαχνα απεγνωσμενα να βρω στοιχεια της :o) αλλα κυριως την αναζητηση ενος χαμενου φιλου της στην ουσια αναζητει τις βαθιες ριζες της υπαρξης της και μαγευει με τις γνωσεις της και το γραψιμο της τον αναγνωστη. Το διαβασα μεσα σε ενα διωρο αλλωστε οι 108 σελιδες του δεν αντιστεκονται ιδιαιτερα και δεν τις αποχωριζεσαι παρα μοναχα οταν διαπιστωνεις οτι γυρισες και το οπισθοφυλλο και η αναγνωση τελέιωσε.

Ποια ειναι ομως η Σωτηρία Λεονάρδου.
Γεννηθηκε στην Αθήνα. Σπουδασε μουσικη,θεατρο,χορό και πολεμικές τεχνες (ακους Συμεων?)
Παρακολούθησε θεατρικά σεμινάρια απο τον Γκροτόφσκι στη Νοτια Ιταλία, σεμιναριο Ινδικού θεάτρου Κατάκαλι στην Ινδία
και αφρικανικη τελετουργική μαγεία στο θέατρο στη Νοτια Αφρική.
Πρωταγωνιστησε στις παρακάτω ταινίες:
1983 Ρεμπέτικο, 1985 Ανταύγειες πάθους, 1986 Ντανίλο τρέλες, 1995 Ακροπόλ-Π Βουλγαρη, 1999 Η Κοιλια της μέλισσας,2000 Ο χαρος βγηκε παγανιά, 2005 Η τελευταία πορνοταινία.
Στο θέατρο εχει παίξει την Αντιγόνη του Σοφοκλή στο αρχαιο θεατρο της Ελευσίνας 1988, στους Πέρσες του Αισχύλου στο Λυκαβητό 1995, στο Δίκρανος Ντισνευ του Φιλίπ Ριντλευ στον Τεχνοχωρο 1997, στο Ρομπέρτο Τσουκο του Κορτές με την θεατρικη Ομάδα Ιηττός 1998, στον Ορέστη του Ευρυπίδη με την θεατρικη ομάδα Ιηττος και σε μετάφραση Γιαννη Τσαρουχη 2000, και Η Γυναικα του Σωκράτη μονολογος του Δ Κολλατου 2002.
Στην τηλεόραση επαιξε στα σηριαλ Οικογένεια Ζαρντη 1984, Το παθος 1985

Δισκογραφικα την συνανταμε στο σαουντρακ της ταινιας Το Ρεμπετικο 1983, 60 ζόρικα λεπτα στο Φαναρι του Διογενη με τον Νικόλα Ασιμο 1987, Δεν Εχω Χρόνο Ματια μου προσωπικος δισκος 1996, Mis-προσωπικος δισκος 1999. Συμμετεχει στον δισκο των Πυξ Λαξ Οι πρίγκιπες της Δυτικης Οχθης 1997 και στον δισκο του Μιχαλη Νικολουδη - Γυναικες 2006.

Ας αναφερω και τα βραβεια που πηρε σ αυτη της την διαδρομη.
1984 - 1ο γυναικειου ρολου Φεστιβαλ Θεσσαλονικης για το Ρεμπετικο
1985 -  1ο κρατκο βραβειο σεναριου για την ταινια Ρεμπέτκο
1985    1ο κορφιατικο βραβειο γυναικειου ρολου για την ταινια Ρεμπέτικο
1986    Τιμητικη διακριση Ακαδημιας Αλεξάνδρειας για το συνολο της ταινιας Ρεμπετικο
1996    2ο κρατικο βραβειο γυναικειου ρολου για την ταινία Ακροπολ του Παντελη Βούλγαρη.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/03/07, 19:17 από mymood »
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος amfenster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "...τ'ανοιχτά παραθύρια που ανασαίνουν την ώρα..."
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #94 στις: 11/03/07, 20:01 »
Πίσω απο Πέπλο Μυστηρίου - Σωτηρία Λεονάρδου


Να σου πω, επειδη οπως παω θα... πουληθω για να αγοραζω ΚΑΙ βιβλια, δεν ξεκινας σιγα-σιγα να σκαναρεις και να στελνεις? Ε, 108 σελιδουλες ειναι, δεν θα σου παρει και πολυ...  ;D ;D ;D ;D ;D
...Και μέσα στην τρέλα μου βρήκα και τα δυο: λευτεριά και σιγουριά.Τη λευτεριά της μοναξιάς και τη σιγουριά πως δε με καταλαβαίνουν...

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #95 στις: 11/03/07, 20:24 »
Να σου πω, επειδη οπως παω θα... πουληθω για να αγοραζω ΚΑΙ βιβλια, δεν ξεκινας σιγα-σιγα να σκαναρεις και να στελνεις? Ε, 108 σελιδουλες ειναι, δεν θα σου παρει και πολυ...  ;D ;D ;D ;D ;D

Απλος στρατιώτης στις επιθυμιες σου. Στις διαταγες σου υπακουω και σκαναρω , αλλα να σου πω 9 ευρωπουλα κανει ολο κι ολο τι ειναι 9 ευρωπουλα 2 καφεδες κολωνακιωτικοι ειναι και χωρις το πουρμπουαρ ;) ;) ;D ;D
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #96 στις: 11/03/07, 23:32 »
Όπου βρείτε το βιβλίο "Ο λύκος της στέπας" του Έρμαν Έσσε, αγοράστε το χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #97 στις: 12/03/07, 04:21 »
Όπου βρείτε το βιβλίο "Ο λύκος της στέπας" του Έρμαν Έσσε, αγοράστε το χωρίς δεύτερη σκέψη.

 Και υμείς το αυτό δια το "Νάρκισσο και Χρυσόστομο" (δεν είμαι σίγουρος για τον ελληνικό τίτλο)  και το "Siddharta" του ιδίου...
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #98 στις: 12/03/07, 08:20 »
Όπου βρείτε το βιβλίο "Ο λύκος της στέπας" του Έρμαν Έσσε, αγοράστε το χωρίς δεύτερη σκέψη.

 Και υμείς το αυτό δια το "Νάρκισσο και Χρυσόστομο" (δεν είμαι σίγουρος για τον ελληνικό τίτλο)  και το "Siddharta" του ιδίου...

Τα διάβασα και τα 2! Το "Siddarta" με κούρασε, το "Νάρκισσος..." ήταν καταπληκτικό!

Αποσυνδεδεμένος argentina

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 466
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • argentina
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #99 στις: 12/03/07, 10:29 »

Εγω διαβαζω το "η θεραπεια του Σοπεναουερ"

Πως σου φαίνεται; Νομίζω ότι μετά το "Όταν έκλαψε ο Νίτσε'' (που το βάζω πρώτο στη λίστα των δικών του) είναι το δεύτερο καλύτερό του.
Την έχει ''δει'' βέβαια κάπως ο Γιάλομ (και σε μερικά σημεία απ' τον τρόπο που γράφει όσα γράφει γίνεται εμφανές) αλλά παρ' όλα αυτά έχει να πει πράγματα.

Με ειχε συγκλονισει τοσο το "οταν εκλαψε ο Νιτσε" που πηρα αμεσως και "τη θεραπεια του Σοπεναουερ", καθως επισης και το"στο ντιβανι" το οποιο δεν εχω αρχισει ακομα...
Ειναι πολυ ενδιαφερον,  το εχω φτασει λιγο παραπανω 'απ τη μεση (πανε οι εποχες που διαβαζα  2 την εβδομαδα :( )  θα σου απαντησω οταν το τελειωσω  :).
Mεχρι αυτο το σημειο, πιστευω πως εχει πολλα να πει, και εχει βρει εναν πολυ καλο τροπο να το κανει... Mεταφερει τη ζωη μεγαλων φιλοσοφων, και  μερος των εργων τους σε ενα μυθιστορημα...  πολυ εξυπνο!   
Ειχα διαβασει το "ταδε εφη ζαρατουστρας" και τη βιογραφια του Νιτσε πριν το μυθιστορημα του Yalom, εχει καταφερει να δωσει προς ευρεια αναγνωση βαθειες εννοιες, σε αναλαφρη μορφη!!  Μια καποια επαρση ειναι εμφανης αλλα οχι ενοχλητικη σε συγκριση με ολα τ'αλλα  ;) 
« Τελευταία τροποποίηση: 12/03/07, 10:34 από argentina »
Τι τεράστιο ψέμα πρέπει να επινοήσει το μυαλό του... για να μπορέσει να κυριαρχήσει στις αισθήσεις του... να τις γαληνέψει...;
                                                                                                             R. M. Rilke

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
10469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/03, 15:20
από ectoraskriti
19 Απαντήσεις
8694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/07, 21:08
από chorrer
0 Απαντήσεις
2146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/07, 09:18
από zappas
6 Απαντήσεις
4633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 08:31
από FSL
1 Απαντήσεις
3062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 04:58
από ARGIRIS25
15 Απαντήσεις
22354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 17:26
από alex98
1 Απαντήσεις
2537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/08, 22:02
από Alex_LesPaul
5 Απαντήσεις
17612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 20:12
από Τσάκι
5 Απαντήσεις
5279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 08:43
από Wise_One
7 Απαντήσεις
10137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 22:00
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood