Ψηφοφορία

Tι θα ψηφίσετε στις Ευρωεκλογές;

Ν.Δ.
1 (2.8%)
ΠΑ.ΣΟ.Κ.
2 (5.6%)
Κ.Κ.Ε.
4 (11.1%)
ΣΥΡΙΖΑ
5 (13.9%)
ΛΑ.Ο.Σ.
0 (0%)
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ
1 (2.8%)
ΑΠΟΧΗ
15 (41.7%)
ΔΞ/ΔΑ
1 (2.8%)
ΑΛΛΟ
7 (19.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 36

Αποστολέας Θέμα: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών  (Αναγνώστηκε 38326 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #25 στις: 07/06/09, 18:11 »
Ακου να δεις Αρη..η π[ροσωπικη σου αποψη ειναι αυτη..αλλα η λογικη του μεσου ανθρωου ειναι οτι δνε εχει εμπαθεια με κανενα κομμα...
Μακαρι να ηταν η κυβερνηση σωστη και να βγαινε..
Η ψηφος διαμαρτυριας ειναι ψηφος για να δειξεις κατι...Αν δνε πας να ψηφισεις δειχνεις σταρχ**ιστης..οτι δνε σε νοιαζει... και εκτος αυτου απο την στιγμη που δνε ειναι πολιτικο κομμα πως να με χαραχτηριζουν ενα μη πολιτικο κομμα τις πολιτικες μου αποψεις;..
Με μια ψηφο σε μικρο κομμα δειχνεις φανερα οτι δνε θες τον δικοματισμο πια...ψηφος διαμαρτυριας...αν ψηφισω κατμαν δνε σημαινει οτι συφμωνω με κατμαν...
Με λιγα λογια τα πιστευω σου ειναι δικα σου..δεν σημαινει οτι ειναι και σωστα...
Και επειδη παιζει να μην βγαζετε νοημα..Συμφωνω με τον Βαμποπροφιτερ..(για μια ακομα φορα.. :P)...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #26 στις: 07/06/09, 18:42 »
Δεν μπορώ να καταλάβω αν κάτι τρέχει με το κεφάλι μου !!!  ??? ::)

Να ψηφίσω για πιό πράγμα; Για το ποιός με εκπροσωπεί στο ευρωκοινοβούλιο, σωστά;
Άκουσα όμως κανέναν από τους υποψηφίους να αναφέρονται στις επιδιώξεις τους;
Όχι !!!

Τότε λοιπόν τί να ψηφίσω;

Αν πχ γίνει στο ευρωκοινοβούλιο ψηφοφορία για τα μεταλλαγμένα,
πού να ξέρω τι θα ψηφίσει ο φούφουτος που ψήφισα;
Θα μοπυ πείς να ψηφίσεις οικολόγους, αλλά αφού οι ψήφοι είναι μυστικές,
πώς ξέρω οτι ψηφίζει κατά, ή τα πήρε και τέλος;


Και αν τελικά εγώ πιστεύω πως με εκπροσωπούν άτομα από διαφορετικά κόμματα,
γιατί το σύστημα να είναι έτσι ώστε να μήν μπορώ να  τους ψηφίσω;
 
Με βάζουν με ύπουλο τρόπο να ψηφίσω κόμματα και όχι προσωπικότητες.

Αφού λοιπόν με δουλεύουν, ε, τότε και εγώ δεν ψηφίζω.

Αφού κανείς δεν με υπολογίζει, τότε και εγώ τους γυρνάω την πλάτη.  >:(

Σήμερα είχα πάει στα μελίσσια μου, και ήταν υπέροχα  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/09, 18:45 από IxNiLaTiS »
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #27 στις: 07/06/09, 18:59 »
@amylo
 Δηαλδη εγω που λεω για συνειδητο ακυρο/αποχη ειμαι σταρχ**ιστης και δεν με νοιαζει. Αν αυτο καταλαβες απο οτι εγραψα τοτε να ξαναδιαβασεις.

Τωρα περι της ψηφου διαμαρτυριας. Μπορει εσυ να θες να ψηφισεις ενα μικρο κομμα για να μην ενισχυθει ο δικομματισμος αλλα καλως η κακως οταν ψηφιζεις ενα κομμα το ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ. Δε πα να μην συμφωνεις, το κομμα αυτο θα το στηριξεις και θα το βαλεις στο ευρωκοινοβουλιο/βουλη. Θα βαλεις δηλαδη εσυ στη βουλη ενα κομμα με το οποιο δεν συμφωνεις προκειμενου να σταματησει ο δικομματισμος? Εμενα αυτη τη λογικη μου φαινεται τελειως παραλογη. Τοτε ψηφισε Χρυση Αυγη στις ευρωεκλογες, μικρο κομμα ειναι, αφου δεν μας νοιαζει αν συμφωνουμε η οχι μπορουμε να το ψηφισουμε, αρα πηγαινε ψηφισε ΧΑ και μη σε νοιαζει αν ειναι φασιστες. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τελικα και αυτο το πραγμα μπορει να επιρεασει καταστασεις και οχι οπως τις θελουμε.

 

Δεν γράφει κάτι τέτοιο. Λέει απλά ότι η αποχή ως πολιτική θέση δεν διακρίνεται από την αποχή ως ωχαδερφισμό, άρα δεν στέλνει κανένα πολιτικό μήνυμα. Μόνο το λευκό είναι ξεκάθαρη ψήφος διαμαρτυρίας, αλλά έτσι όπως λειτουργεί το εκλογικό σύστημα ούτε αυτό προσφέρει κάτι ουσιαστικό αφού δεν συμπεριλαμβάνεται στην καταμέτρηση.

Ξαναλέω ότι η αποχή είναι αναμφίβολα σεβαστή πολιτική θέση, αλλά μόνη της μόνο καλό δεν πρόκειται να κάνει. Εγώ μένω σ' αυτό:

Αν οι εκλογές μπορούσαν να αλλάξουν τον κόσμο θα ήταν παράνομες.
Κι αν η αποχή μπορούσε να απειλήσει το κατεστημένο δεν θα την συνιστούσαν τα Μέσα Μαζικής Εξημέρωσης.

Και για να απαντησω και σε αυτον που το ειπε πρωτος γιατι απο οτι ειπε η amylo ακολουθει τις αποψεις του vrachnoprofiter.

Φυσικα και η αποχη στελνει πολιτικο μυνημα. Στην γαλλια οταν η αποχη εφτασε το 85% τρεχαν πανικοβλητοι ολοι να μπορεσουν να κερδισουν το ενδιαφερον του κοσμου και να κανουν αλλαγες.

Η αποψη οτι πρεπει ντε και καλα να πας να ψηφισεις και το λευκο/ακυρο/αποχη ειναι μονο για τους ωχαδερφιστες κομματικη προπαγανδα μονο μου μυριζει. Και ακομα δνε καταλαβαινω γιατι να ψηφισεις κατι με το οποιο δεν συμφωνεις.

Τελος τα ΜΜΕ εχουν τους δικους τους σκοπους που προτεινουν την αποχη, αν και οταν το κανουν. Επειδη ομως αυτο το "συνθημα" στο οποιο μενεις ειναι τελειως πλασματικη και ψευτικο θα το παραφρασω λιγο κατα το δοκουν για να δουμε πως βγαινουν ευκολα συμπερασματα:

"Αν η εκλογες αλλαζαν κατι θα ηταν παρανομες. Και επειδη η αποχη μπορει να απειλησει το κατεστημενο για αυτο βγαινουν ολοι οι πολιτικοι στα ΜΜΕ και καλουν τον κοσμο να ψηφισει".
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #28 στις: 07/06/09, 19:58 »

Δεν γράφει κάτι τέτοιο. Λέει απλά ότι η αποχή ως πολιτική θέση δεν διακρίνεται από την αποχή ως ωχαδερφισμό, άρα δεν στέλνει κανένα πολιτικό μήνυμα. Μόνο το λευκό είναι ξεκάθαρη ψήφος διαμαρτυρίας, αλλά έτσι όπως λειτουργεί το εκλογικό σύστημα ούτε αυτό προσφέρει κάτι ουσιαστικό αφού δεν συμπεριλαμβάνεται στην καταμέτρηση.

Ξαναλέω ότι η αποχή είναι αναμφίβολα σεβαστή πολιτική θέση, αλλά μόνη της μόνο καλό δεν πρόκειται να κάνει. Εγώ μένω σ' αυτό:

Αν οι εκλογές μπορούσαν να αλλάξουν τον κόσμο θα ήταν παράνομες.
Κι αν η αποχή μπορούσε να απειλήσει το κατεστημένο δεν θα την συνιστούσαν τα Μέσα Μαζικής Εξημέρωσης.

Και για να απαντησω και σε αυτον που το ειπε πρωτος γιατι απο οτι ειπε η amylo ακολουθει τις αποψεις του vrachnoprofiter.

Φυσικα και η αποχη στελνει πολιτικο μυνημα. Στην γαλλια οταν η αποχη εφτασε το 85% τρεχαν πανικοβλητοι ολοι να μπορεσουν να κερδισουν το ενδιαφερον του κοσμου και να κανουν αλλαγες.

Ξέροντας τους πολιτικούς αυτής της χώρας, πιστεύεις ότι θα ιδρώσει το αυτάκι τους αν δουν μεγάλο ποσοστό αποχής, ειδικά στις Ευρωεκλογές;

Παράθεση
Η αποψη οτι πρεπει ντε και καλα να πας να ψηφισεις και το λευκο/ακυρο/αποχη ειναι μονο για τους ωχαδερφιστες κομματικη προπαγανδα μονο μου μυριζει. Και ακομα δνε καταλαβαινω γιατι να ψηφισεις κατι με το οποιο δεν συμφωνεις.

Τελος τα ΜΜΕ εχουν τους δικους τους σκοπους που προτεινουν την αποχη, αν και οταν το κανουν. Επειδη ομως αυτο το "συνθημα" στο οποιο μενεις ειναι τελειως πλασματικη και ψευτικο θα το παραφρασω λιγο κατα το δοκουν για να δουμε πως βγαινουν ευκολα συμπερασματα:

"Αν η εκλογες αλλαζαν κατι θα ηταν παρανομες. Και επειδη η αποχη μπορει να απειλησει το κατεστημενο για αυτο βγαινουν ολοι οι πολιτικοι στα ΜΜΕ και καλουν τον κοσμο να ψηφισει".

Ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε μένα στο πρώτο γιατί ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο, και ούτε υπάρχει στο κείμενο που παρέθεσα. Έπειτα, προφανώς οι πολιτικοί των μεγάλων κομμάτων δεν πρόκειται να βγουν να πουν "Μην ψηφίσετε", για ευνόητους λόγους. Το θέμα είναι ότι τα ΜΜΕ προεξόφλησαν το μεγάλο ποσοστό αποχής, παρουσιάζοντας σε ρεπορτάζ όλη την trendy νεολαία να δηλώνει ότι θα πάει για μπάνιο το τριήμερο, ανάγοντας την αποχή από πολιτική άποψη σε μόδα. Το κατεστημένο απειλείται όταν υπάρχουν οι κατάλληλες ζυμώσεις στην κοινωνία για να παρουσιαστεί και να γίνει αποδεκτή μία εναλλακτική πρόταση απέναντι στην υπάρχουσα μορφή δημοκρατίας. Όταν δεν υπάρχουν, η ενδεχόμενη "μη νομιμότητα" μίας κυβέρνησης, ή ενός θεσμού τέλος πάντων, μπορεί να καπηλευτεί από οποιονδήποτε.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #29 στις: 07/06/09, 22:40 »
Πάντως από το να πάρει 2 έδρες το λαος, καλύτερη η αποχή... ::)

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #30 στις: 08/06/09, 00:16 »
Το ΛΑΟΣ 7,0%...Αλλα το πιο αστειο(εκτος της Χρυσης Αυγης) ειναι το κομμα ελληνων ΚΥΝΗΓΩΝ! Θα ηθελα να γνωρισω καποιον επειγοντως.Για την ιστορια βγαζει καντο στο 1,0%. ???





Edit Pascal: Σβήστηκαν ανούσιοι χαρακτηρισμοί
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/09, 10:01 από pascal. »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #31 στις: 08/06/09, 00:26 »
Θα ηθελα να γνωρισω καποιον επειγοντως.Για την ιστορια βγαζει καντο στο 1,0%. ???
Κούλαρε



Δεδομένου του 50 τοις εκατό αποχής είναι απόλυτα λογική η άνοδος του ΛΑΟΣ καθώς προφανώς ελάχιστοι εν δυνάμει ψηφοφόροι του περιλαμβάνονται σε αυτό το ποσοστό.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/09, 10:01 από pascal. »

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #32 στις: 08/06/09, 00:39 »
ακόμα και με 50% αποχή,μιλάνε για επιτυχία. η ΝΔ ακόμα και τώρα τα ριχνει στο πασοκ και εχει αυτους τους απιστευτους τυπους της ΟΝΝΕΔ να πανηγυριζουν,και ακομα ψαχνω το λογο. Το πασοκ αμέσως ξεκινησε να μιλά για βουλευτικές εκλογες (πολύ σοβαρά την πήραν την Ευρώπη!). ο ΣΥΡΙΖΑ περίμενα να πει δυο λόγους για τους οποίους πήρε ένα ποσοστό κατώτερο των προσδοκιών,όταν έστω και δημοσκοπικά πριν μερικούς μήνες έπαιρνε ποσοστά κοντά στο 9%,οι οικολόγοι μου φάνηκαν λιγάκι αλλαζόνες (ο Τρεμόπουλος είπε χαρακτηριστικά στον Χατζηνικολάου ''μιλάτε με έναν ευρωβουλευτη τωρα'')..σιγά ρε μεγάλε...
και τέλος μία - κατά τη γνώμη μου παντα - επικίνδυνη ανοδο του ΛΑΟΣ. Το κκε εμφανισε ελαφρά ανεβασμένο ποσοστό,αν και δεν καταλαβα γιατι.

Γενικότερα,δεν αλλαξε ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα. Πάλι οι ιδιες φατσες θα βγαζουν τις ουρες τους απεξω,θα αποφευγουν με χαρακηριστικη ανεση τις ''δυσκολες'' ερωτησεις και θα πείθουν με τα ιδια ψέμματα.

οσον αφορα την αποχη,ακομα και σε δειγμα 34 ψηφων σε 48 ωρες,το φορουμ επεσε κοντα!  ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/09, 00:42 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #33 στις: 08/06/09, 00:49 »
Η δική μου ανάλυση του αποτελέσματος...(μη χέσω...) 1) Οι εταιρείες δημοσκοπήσεων με τα exit polls ,αλλά και γενικότερα τα ποσοστά που δίνανε πριν τις εκλογές, απέδειξαν μιά για πάντα , το πόσο στην υπηρεσία της πληρωμένης προπαγάνδας βρίσκονται...2) Με εξαίρεση τους Οικολόγους και το ΛΑΟΣ τα άλλα δύο μικρά κόμματα βρέθηκαν κοντά στα ποσοστά που παίρνουν σε βουλευτικές εκλογές. Από αυτό λογικά συμπεραίνω , ότι μάλλον η Ν.Δ έχει πολύ περισσότερα περιθώρια βελτίωσης από το ΠΑ.ΣΟ.Κ , αλλά βασικότερο ακόμα, ότι αν γινόντουσαν εθνικές εκλογές αύριο δεν θα είχαμε αυτοδύναμη κυβέρνηση. 3) Ο Καραμανλής δεν πρόκειτε να κάνει εκλογές σύντομα αν δεν τον ρίξουνε οι δικοί του, παρά τους 151, πράγμα το οποίο δεν το πολυβλέπω ,τουλάχιστον για κοντά. 4) Η ΑΠΟΧΗ ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ, 5)Συμπερασματικά, λίγο κερδισμένο το ΠΑΣΟΚ, λίγο χαμένη η Ν.Δ, σταθερό στα ψηλά γι αυτό το Κ.Κ.Ε , πολύ κερδισμένος ο ΛΑ.Ο.Σ , μεγάλος χαμένος ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α , κερδισμένοι οι Οικολόγοι. 6) Καλό καλοκαίρι!!! :D
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #34 στις: 08/06/09, 01:00 »
Θαυμάζω τα αποτελέσματα της Θεσσαλονίκης, με τις μισές περίπου ψήφους καταμετρημένες: Η ΝΔ περίπου στα ίδια με το ΠΑΣΟΚ, 3ο κόμμα το ΛΑΟΣ και ο Παπαθεμελής πάνω απ' τους Οικολόγους. Αν ο προοδευτικός κόσμος που απείχε για διάφορους λόγους ψήφιζε, δεν θα είχαμε πολύ πιο... εύπεπτα αποτελέσματα; Ειλικρινά δεν νομίζω ότι όσοι βλέπουν με συμπάθεια Καρατζαφέρη και Παπαθεμελή-Ζουράρι δεν έτρεξαν να τους ψηφίσουν...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #35 στις: 08/06/09, 01:04 »
Η δική μου ανάλυση του αποτελέσματος...(μη χέσω...) 1) Οι εταιρείες δημοσκοπήσεων με τα exit polls ,αλλά και γενικότερα τα ποσοστά που δίνανε πριν τις εκλογές, απέδειξαν μιά για πάντα , το πόσο στην υπηρεσία της πληρωμένης προπαγάνδας βρίσκονται...2) Με εξαίρεση τους Οικολόγους και το ΛΑΟΣ τα άλλα δύο μικρά κόμματα βρέθηκαν κοντά στα ποσοστά που παίρνουν σε βουλευτικές εκλογές. Από αυτό λογικά συμπεραίνω , ότι μάλλον η Ν.Δ έχει πολύ περισσότερα περιθώρια βελτίωσης από το ΠΑ.ΣΟ.Κ , αλλά βασικότερο ακόμα, ότι αν γινόντουσαν εθνικές εκλογές αύριο δεν θα είχαμε αυτοδύναμη κυβέρνηση. 3) Ο Καραμανλής δεν πρόκειτε να κάνει εκλογές σύντομα αν δεν τον ρίξουνε οι δικοί του, παρά τους 151, πράγμα το οποίο δεν το πολυβλέπω ,τουλάχιστον για κοντά. 4) Η ΑΠΟΧΗ ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ, 5)Συμπερασματικά, λίγο κερδισμένο το ΠΑΣΟΚ, λίγο χαμένη η Ν.Δ, σταθερό στα ψηλά γι αυτό το Κ.Κ.Ε , πολύ κερδισμένος ο ΛΑ.Ο.Σ , μεγάλος χαμένος ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α , κερδισμένοι οι Οικολόγοι. 6) Καλό καλοκαίρι!!! :D

κι όμως,αυτά που λες δεν εχει βρεθεί ένας,όχι πολλοί,ένας πού**ης από οποιοδήποτε κόμμα να τα πει. ειδικά το 4!

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #36 στις: 08/06/09, 01:11 »
βρε Αρη δνε υπαρχουν δυο τρια κομματα..το ανταρσυα το οποιο ειναι ειναι αντικαπιταλιστικο σε ενοχλει σε κατι;..βεβαια αν αναιβει πολυ, ολο και σε κατι θα φταιξει..το εναντια το οποιο εχει φτιαχτει απο πατρινους (αναρχικους αν δεν κανω λαθος) κομμα αντικαπιταλιστικο δεν ειναι;Και εκτος αυτου υπηρχε και το κομμα λευκο, το οποιο ηταν απο αποψη..
Δλδ εσυ τωρα αισθανεσαι καλα που επετρεψες εμμεσα το Λαος να βγει 4ο κομμα;...
Εγω ελαβα ενα μνμ απο αυτες τις εκλογες...και μου το εδωσε το 7% του Λαος...εσεις αν δεν το λαβατε, κριμα.. :-\

Υ.Γ:Απο την λιγη στατιστικη που εκανα στο λυκειο εμαθα οτι αναλογα με την την πιτα κοβεται το κομματι..
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/09, 01:28 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #37 στις: 08/06/09, 01:19 »
Προσωπικα ειμαι κατα της αποχης..ιδιως στην μορφη που την ειδα σημερα.Ειμαι της αποψης οτι ο ανθρωπος δεν πρεπει να απεχει απο τα κοινα.Απο την στιγμη που απεχει ειναι ανταξιος της μοιρας του.Με αυτο τον ρυθμο θα καταντησουμε αμερικη..οπου συνειδητα αποχαυνωνουν τον μεσο αμερικανο πολιτη ετσι ωστε να μην ενδιαφερεται για τα κοινα.Ετσι τους ειναι ευκολο να κανουν οτι θελουν.

Εκτος αυτου..αυτο που θα πω θα ακουστει σε μερικους κλισε.Παρολο αυτα ειναι η αποψη μου.Απο την στιγμη που καποιοι διεκδικησαν με αιμα και αγωνες το δικαιωμα μου να ψηφιζω..θεωρω οτι το λιγοτερο που μπορω να κανω ειναι να τιμησω τους αγωνες τους με το να ψηφισω.

Αν πραγματικα δεν υπαρχει ουδεις βεβαια που να μας εκφραζει αληθινα τοτε ναι..να απεχουμε.Αλλα αλλο συνειδητη αποχη και αλλο αποχη για να μην χασουμε τις διακοπες μας.Το βρισκω ασχημο για το μελλον του τοπου να αποφευγει καποιος να ψηφισει επειδη θα χασει το τριημερο.Καλλιεργειται ετσι ενα κλιμα αδρανειας και ωχαδερφισμου που ασφαλως δεν βοηθαει μια χωρα να παει μπροστα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #38 στις: 08/06/09, 01:20 »
βρε Αρη δνε υπαρχουν δυο τρια κομματα..το ανταρσυα το οποιο ειναι ειναι αντικαπιταλιστικο σε ενοχλει σε κατι;..βεβαια αν αναιβει πολυ ολο και σε κατι θα φταιξει..το εναντια το οποιο εχει φτιαχτει απο πατρινους (αναρχικους αν δεν κανω λαθος) κομμα αντικαπιταλιστικο δνε ειναι;..

Για να τα λέμε και σωστά όμως, το ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥΑ αποτελείται από διάφορες οργανώσεις όπως ΣΕΚ, ΑΡΑΝ, ΕΚΚΕ κα και σχηματίστηκε πρόσφατα, στις 22 Μάρτη. Οι οργανώσεις αυτές (ή κάποιες από αυτές, δεν είμαι σίγουρος) συμμετέχουν και στο ΕΝ.ΑΝΤΙ.Α. Το ΕΝΑΝΤΙΑ προϋπήρχε και συμμετείχε στις προηγούμενες βουλευτικές εκλογές, δεν ξέρω αν θα συνεχίσει να υπάρχει με αυτό το όνομα.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #39 στις: 08/06/09, 01:21 »
βρε Αρη δνε υπαρχουν δυο τρια κομματα..το ανταρσυα το οποιο ειναι ειναι αντικαπιταλιστικο σε ενοχλει σε κατι;..βεβαια αν αναιβει πολυ, ολο και σε κατι θα φταιξει..το εναντια το οποιο εχει φτιαχτει απο πατρινους (αναρχικους αν δεν κανω λαθος) κομμα αντικαπιταλιστικο δεν ειναι;Και εκτος αυτου υπηρχε και το κομμα λευκο, το οποιο ηταν απο αποψη..
Δλδ εσυ τωρα αισθανεσαι καλα που επετρεψες εμμεσα το Λαος να βγει 4ο κομμα;...
Εγω ελαβα ενα μνμ απο αυτες τις εκλογες...και μου το εδωσε το 7% του Λαος...εσεις αν δεν το ελαβες, κριμα.. :-\
Όντως, αυτό ήταν το μόνο μήνυμα που βγήκε από τη χθεσινή - μάλλον αναμενόμενη - εκλογική αναμέτρηση, μαζί με το συμπέρασμα ότι το ΠΑΣΟΚ, αν δεν αλλάξει τον Γιωργάκη, όλο θα χάνει ψήφους, παρά θα κερδίζει.. Αφού δεν μπόρεσε να αυξήσει το ποσοστό του μετά από τέτοιες συγκυρίες (οικονομική κρίση, σκάνδαλα) δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα παραμονής του Γ.Π. στην ηγεσία.. Το ότι τον θα τον κρατήσουνε (γιατί αυτό θα κάνουνε) θα είναι μόνο λόγω ονόματος και τίποτε περισσότερο..
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/09, 01:22 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #40 στις: 08/06/09, 01:28 »
Για να τα λέμε και σωστά όμως, το ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥΑ αποτελείται από διάφορες οργανώσεις όπως ΣΕΚ, ΑΡΑΝ, ΕΚΚΕ κα και σχηματίστηκε πρόσφατα, στις 22 Μάρτη. Οι οργανώσεις αυτές (ή κάποιες από αυτές, δεν είμαι σίγουρος) συμμετέχουν και στο ΕΝ.ΑΝΤΙ.Α. Το ΕΝΑΝΤΙΑ προϋπήρχε και συμμετείχε στις προηγούμενες βουλευτικές εκλογές, δεν ξέρω αν θα συνεχίσει να υπάρχει με αυτό το όνομα.
Κατι μου ειπαν αλλα νομιζα οτι καναν λαθος και συσχετιζαν το ανανταρσυα με το εναντια...
Παντως παλι καλα που ειδα αφησα πηγαινοντας... :-\.τοσα φασιστοειδη κομματα που υπηρχαν αντε να κτλβεις..
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #41 στις: 08/06/09, 02:04 »
Εγω περα απο την αποχη εχω να τονισω και κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση.
Τα δυο μεγαλα κομματα πηραν 70%. Δηλαδη οι 7 στους 10 Ελληνες συνεχιζουν να τους ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ με αυτα που εχουν κανει...
Και η πλακα ειναι πως ολοι μας τους βριζουμε, δηθεν οτι τους εχουμε σιχαθει. Στα λογια ολοι οι Ελληνες ειμαστε υπεροχοι, οταν ειναι να κανουμε και καμια πραξη για να τα δικαιολογησουμε εκει παντα υπαρχει ενα προβληματακι... ::)
Εγω δεν πηγα να ψηφισω σημερα. Αν πηγαινα θα εβαζα Οικολογους του Βεργη για πλακα. Επειδη και οι πολιτικοι για την πλακα μας εχουν.
Βγαινουν να μιλησουν και αντι να με πεισουν να ψηφισω το κομμα τους μου λενε για ποιο λογο να μην ψηφισω το αλλο.
Πολυ στενοχωρηθηκα με το 70%. Αντι να τους δωσουμε ενα ηχηρο μηνυμα (Ν.Δ. + Πασοκ 60% το πολυ) παμε και γλειφουμε εκει που κατουρανε...
Ισως τελικα να ειμαστε κι εμεις λιγο αξιοι της μοιρας μας...

Υ.Γ. Το μονο θετικο μηνυμα ειναι οτι κατα πασα πιθανοτητα στις επομενες βουλευτικες δε θα εχουμε αυτοδυναμια. ;)


Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #42 στις: 08/06/09, 02:54 »
ρε παιδια,δεν ειπαμε οτι η αποχη ειναι ντε και καλα σωστη,αλλα ειναι η μονη λυση,αν δε θες να συμβιβαστείς. σαφως ειναι δυσκολο να βρεις ποιο ποσοστο του 50 της αποχης ηταν συνειδητο ή όχι. αν ούτε μεσω της αποχης ιδρωνει το αυτι των πολιτκών το επομενο βημα ειναι ο δρομος,με ότι αυτο συνεπαγεται.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #43 στις: 08/06/09, 03:12 »
Πάντως για να είμαστε απόλυτα ειλικρινής υπάρχει ένα 20-25% παραδοσιακά στην αποχή που είναι διάφορες κατηγορίες πολιτών που δε μπορούνε να ψηφίσουνε. Έλληνες του εξωτερικού, άρρωστοι, πεθαμένοι που δεν έχουνε διαγραφεί από τους καταλόγους, ναυτικοί που ταξιδεύουνε και άλλοι επαγγελματίες που είναι στο εξωτερικό και τέλος άνθρωποι που για διαφόρους λόγους είναι μακρυά από το εκλογικό τους κέντρο εκείνη την ημέρα ακόμα και εντός της Ελλάδας. Οπότε η καθαρή αποχή σαν πολιτικό μήνυμα κυμαίνετε από 24 έως 29%... (Διόλου ευκαταφρόνητο ποσοστό βέβαια...)
Κύριοι και Κυρίες, στο 99% της επικράτειας :

1) ΠΑ.ΣΟ.Κ                                           36.68%       8  Έδρες
2) Ν.Δ                                                  32.31%       8    "
3) Κ.Κ.Ε                                                 8.34%       2    "
4) ΛΑ.Ο.Σ                                               7.14%       2    "
5) ΣΥ.ΡΙΖ.Α                                             4.69%       1  Έδρα
6) ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ                           3.48%        1    "
7) ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ       1.27%
8 ) ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ                  1.26%
9) ΔΡΑΣΗ                                                0.75%
10) ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΕΛΛΑΔΟΣ                           0.65%

Βεργής 0.61%,Χρυσή Αυγή 0.46%,ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α 0.43%,Ένωση Κεντρώων 0.38%,Μ-Λ Κ.Κ.Ε 0.26%

« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/09, 03:42 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Τζογαδόρος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #44 στις: 08/06/09, 04:34 »
g.k the greek δε συνεχίζουν οι 7 στους 10 ελληνες να στηριζουν το δικομματισμό. Αν υποθέσουμε ότι ψηφίζουν 10 εκατομύρια ελληνες με το 50%να απέχει πάμε κατευθειαν στα 5 εκατομμύρια.Αυτοί οι 2 πήρα κοντα στο 70% που σημαίνει πως  περίπου 2 στους 5 ελληνες εμπιστεύτηκε(στις ευρωεκλογές τουλάχιστον)το δικομματισμό.Εγώ απ'τη μεριά μου απείχα συνειδητά-αν και με προβλημάτιζε μεχρι τελευταια στιγμη το αν θα πρεπει να παω να ψηφισω κ γιατι-αλλά αυτό το 50%μου'κατσε στο λαιμο. Πολύ μόδα βρωμάει η φάση κ δυστυχώς το διαπίστωσα αυτό. .

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #45 στις: 08/06/09, 09:23 »


Εκτος αυτου..αυτο που θα πω θα ακουστει σε μερικους κλισε.Παρολο αυτα ειναι η αποψη μου.Απο την στιγμη που καποιοι διεκδικησαν με αιμα και αγωνες το δικαιωμα μου να ψηφιζω..θεωρω οτι το λιγοτερο που μπορω να κανω ειναι να τιμησω τους αγωνες τους με το να ψηφισω.


Όταν αποκτάς με κάποιον τρόπο ένα δικαίωμα, τότε αυτομάτως αρχίζει από κάποιους ένας αγώνας για να το αποδυναμώσουν. Έτσι λοιπόν φτάσαμε στο σημείο να είσαι ελεύθερος να εκλέξεις ένα από αυτά που θέλουν. Τον Γιάννη ή τον Γιαννάκη.

Το δικαίωμα αυτό, δηλαδή να ορίζεις την τύχη σου ψηφίζοντας, έχει παραπέσει, αφού ως γνωστό πιά, δεν διοικούν οι Έλληνες την Ελλάδα.

Το Σάββατο με πήραν τηλέφωνο από μια εταιρεία δημοσκοπήσεων. Δέχτηκα να απαντήσω μόνον και μόνον για να ακούσω τις ερωτήσεις και να καταλάβω το σκεπτικό τους.

Με ρώτησαν διάφορα, πχ ποιόν θεωρώ καλύτερο ηγέτη, καλύτερο κόμμα, τι θα ψηφίσω … αλλά δεν με ρώτησαν ΑΝ θα ψηφίσω ή όχι και γιατί.

Θέλω λοιπόν την επόμενη φορά που θα με πάρουν τηλέφωνο,
πρώτα να με ρωτήσουν για το αν και γιατί θα ψηφίσω ή όχι, και μετά τα άλλα.

Όταν ένα δικαίωμά σου υπονομευθεί και κατατροπωθεί, και ουσιαστικά αχρηστευθεί,
και εσύ συνεχίζεις να το "ασκείς" σαν να μην τρέχει τίποτα,
τότε συμφωνείς με την υπονόμευση που του έχουν κάνει.





Αν πραγματικα δεν υπαρχει ουδεις βεβαια που να μας εκφραζει αληθινα τοτε ναι..να απεχουμε.Αλλα αλλο συνειδητη αποχη και αλλο αποχη για να μην χασουμε τις διακοπες μας.Το βρισκω ασχημο για το μελλον του τοπου να αποφευγει καποιος να ψηφισει επειδη θα χασει το τριημερο.Καλλιεργειται ετσι ενα κλιμα αδρανειας και ωχαδερφισμου που ασφαλως δεν βοηθαει μια χωρα να παει μπροστα.


Ενώ αν θα προσέλθουμε όλοι στις κάλπες να αναδείξουμε την Σκύλα ή την Χάρυβδη, τότε θα πάμε μπροστά ...  ;D
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #46 στις: 08/06/09, 11:36 »
Από την άλλη όμως η αποχή ανέδειξε το ΛΑΟΣ με 7.5% και 2 βουλευτές και έβαλε και τον τυχοδιώκτη τον Τρεμόπουλο στην Ευρωβουλή.Αποχή ξεαπόχη, αν και σέβομαι όσους απείχαν, θα καταλήξω ότι όλα σε μας γυρνάνε μπούμερανγκ.Εμείς σαν λαός, σαν μάζα θα πληρώσουμε αργότερα την άνοδο του ΛΑΟΣ και το ότι η ακροδεξιά θα αποκτήσει φωνή ανοιχτά και με το νόμο πλέον και θα σπάσει τα '''όποια λουριά'' μέχρι σήμερα οι μεταπολιτευτικές κυβερνήσεις προσπαθούσαν να της βάλουν με αποτέλεσμα να την κορυφώσουν και να την εξαπλώσουν ακόμα περισσότερο.

Δεν είναι μόνο θέμα έκφρασης ή αν πρέπει να ακολουθείς κατα γράμμα ένα κόμμα. Εγώ ψήφισα συριζα αλλα δεν είμαι στη νεολαία, ούτε ασχολούμαι ενεργά με το κόμμα.Απλά προσωπικά προτιμούσα να είχε 3 βουλευτές ο συνασπισμός στην Ευρωβουλή και 1 το ΛΑΟΣ παρα το σημερινό αποτέλεσμα.Χώρια που είχε και τα πιο αξιόλογα άτομα μέσα στο ψηφοδέλτιο (πχ Βασίλης Αλεξάκης,Παπαδημούλης).
 Θα συμφωνήσω ότι οι εκλογές όπως και το άσυλο και η δημόσια παιδεία  και κάθε άλλος θεσμός που κατακτήθηκε με αγώνες και αίμα ,οι εκάστοτε κυβερνώντες προσπαθούσαν/ουν να τον υπονομεύσουν και να τον εκμηδενίσουν για να εκλπηρώσουν τα δικά τους συμφέροντα.Αυτό δεν σημαίνει ότι και εμείς με τη σειρά μας πρέπει να πέσουμε στην παγίδα τους.Δεν είναι όλη η μερίδα εκείνων που απείχαν πολιτικοποιημένοι αναρχικοί ή αντιεξουσιαστές που η ιδεολογία τους είναι εναντίον των εκλογών,ή έστω ξέρω εγω αδιάφοροι διανοούμενοι  (που αυτούς δεν τους δίνω κανένα δίκιο προσωπικά) αλλά και αποχαυνωμένα πρόβατα που είτε απομακρύνθηκαν από τα 2 μεγάλα κόμματα καθώς κανένα δεν τους έκανε τα ταγμένα ρουσφέτια είτε ανίδεοι άνθρωποι του στυλ ''εγω δεν ασχολούμαι με τα πολιτικά'', αμόρφωτοι,με απόψεις που μυρίζουν ναφθαλίνη και βρωμάνε βλακεία.Αυτοί οι ντεμέκ ''δυσαρεστημένοι'' που ενώ δεν έχουν ιδέα και δεν έκαναν ποτέ κάτι για να έχουν, επειδή δεν υπάρχει το τέλειο κόμμα που θα τα φτιάξει όλα μόλις βγει, το παίζουν θιγμένες Μαρίες προς ώφελος κανενός ή μάλλον προς περισσότερη ατσάλωση του δικομματισμού. 
 Επιτελικά, θέλω να καταλήξω ότι για μένα προσωπικά, από τις εκλογές ωφείλουν να απέχουν εκείνοι που η ιδεολογία τους βασίζεται στην κατάλυση της δημοκρατίας, τα άκρα δηλαδή κυρίως.Τουλάχιστον οι συγκεκριμένοι λες άντε το κάνουν λόγω ιδεολογίας. Αλλα οι υπόλοιποι για μένα δεν συγχωρούνται, όταν έχουμε αυτά τα αποτελέσματα. Αφενός βγήκε πάλι ο δικομματισμός των σκανδαλων, της κρίσης, των ρουσφετιών,της παροχολογίας,της υπονόμευσης του δημοσίου τομέα και της ιδιωτικοποίησης,των γεγονότων του Δεκέμβρη(!!!! φάινεται ότι τα ξεχάσαμε αυτά ε?????) και και και , και αφετέρου το ΛΑΟΣ έγινε στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας 3η δύναμη. Ε χαρείτε τα λοιπόν και από αύριο δεχθείτε τον Άδωνη να μαλ***ζεται στα τηλεοπτικά κανάλια με ύφος 10 καρδιναλίων (3πλασιο από ότι είχε τώρα, τώρα θα βγαίνει σε στυλ θα πάρουμε την Πόλη) και τον Καρατζαφέρη να λέει ''Εμείς ρετιρέ εσείς 2ο υπόγειο''. Λες και αν δεν υπήρχε ασανσέρ θα μπορούσε να τα ξεχωρίσει το νούμερο.
Αν μια κοινωνία αντικατροπτίζεται στους πολιτικούς που ψηφίζει και επιλέγει να την κυβερνούν, τοτε καλά θα κάνω και θα αλλάξω χώρα μετά τη σχολή μου.

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #47 στις: 08/06/09, 12:13 »
Εγω δεν πηγα να ψηφισω σημερα. Αν πηγαινα θα εβαζα Οικολογους του Βεργη για πλακα.
...
...
Ισως τελικα να ειμαστε κι εμεις λιγο αξιοι της μοιρας μας.

Να που εχουμε καταντησει - να ψηφιζουμε για χαβαλε.
Για Κατελη ειμαστε αξιοι δηλαδη
Ντροπη
Όσο άσχημο και να σου φάνηκε αυτό που είπε,  γιατί νομίζεις ότι είναι τόσο τραγικό?  Στην τελική,  όλα αυτά τα χρόνια οι πολιτικοί (και δεν μιλάω μόνο για τα 2 πρώτα κόμματα) δείχνουν ότι δεν μας παίρνουν σοβαρά.  Το παιδί δεν πήγε καν να ψηφίσει,  γιατί προφανώς θεώρησε ότι δεν υπάρχει κάποιο κόμμα που να αξίζει την ψήφο του.  Αν πήγαινε,  θα έριχνε ψήφο "διαμαρτυρίας".  Και θα την έριχνε στους Οικολόγους.  Δεν νομίζω πως τα κριτήρια του θα ήταν τελείως χαβαλετζίδικα,  είχε μια ιδέα του τι αποτελούσε η συγκεκριμένη παράταξη (γι'αυτό δεν επέλεξε άλλα μικρά κόμματα,  πχ ΛΑΟΣ ή Χρυσή Αυγή). 

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #48 στις: 08/06/09, 12:18 »


Εκτος αυτου..αυτο που θα πω θα ακουστει σε μερικους κλισε.Παρολο αυτα ειναι η αποψη μου.Απο την στιγμη που καποιοι διεκδικησαν με αιμα και αγωνες το δικαιωμα μου να ψηφιζω..θεωρω οτι το λιγοτερο που μπορω να κανω ειναι να τιμησω τους αγωνες τους με το να ψηφισω.


Όταν αποκτάς με κάποιον τρόπο ένα δικαίωμα, τότε αυτομάτως αρχίζει από κάποιους ένας αγώνας για να το αποδυναμώσουν. Έτσι λοιπόν φτάσαμε στο σημείο να είσαι ελεύθερος να εκλέξεις ένα από αυτά που θέλουν. Τον Γιάννη ή τον Γιαννάκη.

Το δικαίωμα αυτό, δηλαδή να ορίζεις την τύχη σου ψηφίζοντας, έχει παραπέσει, αφού ως γνωστό πιά, δεν διοικούν οι Έλληνες την Ελλάδα.

Το Σάββατο με πήραν τηλέφωνο από μια εταιρεία δημοσκοπήσεων. Δέχτηκα να απαντήσω μόνον και μόνον για να ακούσω τις ερωτήσεις και να καταλάβω το σκεπτικό τους.

Με ρώτησαν διάφορα, πχ ποιόν θεωρώ καλύτερο ηγέτη, καλύτερο κόμμα, τι θα ψηφίσω … αλλά δεν με ρώτησαν ΑΝ θα ψηφίσω ή όχι και γιατί.

Θέλω λοιπόν την επόμενη φορά που θα με πάρουν τηλέφωνο,
πρώτα να με ρωτήσουν για το αν και γιατί θα ψηφίσω ή όχι, και μετά τα άλλα.

Όταν ένα δικαίωμά σου υπονομευθεί και κατατροπωθεί, και ουσιαστικά αχρηστευθεί,
και εσύ συνεχίζεις να το "ασκείς" σαν να μην τρέχει τίποτα,
τότε συμφωνείς με την υπονόμευση που του έχουν κάνει.





Αν πραγματικα δεν υπαρχει ουδεις βεβαια που να μας εκφραζει αληθινα τοτε ναι..να απεχουμε.Αλλα αλλο συνειδητη αποχη και αλλο αποχη για να μην χασουμε τις διακοπες μας.Το βρισκω ασχημο για το μελλον του τοπου να αποφευγει καποιος να ψηφισει επειδη θα χασει το τριημερο.Καλλιεργειται ετσι ενα κλιμα αδρανειας και ωχαδερφισμου που ασφαλως δεν βοηθαει μια χωρα να παει μπροστα.


Ενώ αν θα προσέλθουμε όλοι στις κάλπες να αναδείξουμε την Σκύλα ή την Χάρυβδη, τότε θα πάμε μπροστά ...  ;D


Ομολογω να πω οτι το σκεπτικο σου εχει μια δοση αληθειας.Και γερη μαλιστα.Απο την αλλη ομως μου φαινεται δυσκολο να σκεφτω οτι δεν θα υπαρχουν εστω μερικοι ανθρωποι που θα ηταν αξιοι να παρουν τα ηνια και να παρουν καποιες σωστες πολιτικες αποφασεις.

Και οχι δεν πιστευω οτι το δικαιωμα της ψηφου εχει υπονομευτει,κατατροπωθει και ουσιαστικα αχρηστευθει.Οταν το διαβασα αυτο μου ηρθε χιουμοριστικα η κλασσικη εικονα καποιων γραφικων τυπων που βαζουν στις ταινιες που κυκλοφορουν με ενα πλακατ που λεει "ηρθε το τελος του κοσμου" η μετανοειτε κλπ.

Ας μην φερνουμε και την καταστροφη λοιπον..η ελπιδα πεθαινει τελευταια...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #49 στις: 08/06/09, 12:40 »
Η αλήθεια είναι ότι η πραγματική αποχή δεν έφτασε ποτέ τόσο ψηλά. Μετά την κατάργηση των εκλογικών καταλόγων, οι υπολογισμοί αυτοί στηρίζονται στα πρόχειρα ελληνικά δημοτολόγια που συμπεριλαμβάνουν από μετανάστες μέχρι νεκρούς του Β Παγκοσμίου Πολέμου.

Το ποσοστό του 50% προκύπτει επειδή, σύμφωνα με το υπουργείο Εσωτερικών, ο συνολικός αριθμός των εγγεγραμμένων ανέρχεται σε 9,971,324 άτομα!.. τη στιγμή που, με βάση την τελευταία απογραφή, ο συνολικός αριθμός των κατοίκων της χώρας είναι περίπου 10,5 εκατ., συμπεριλαμβανομένων των μεταναστών, των παιδιών και νέων μέχρι 18 ετών κλπ. Για να είχαν 9,971,324 άτομα δικαίωμα ψήφου, θα έπρεπε στη χώρα να κατοικούν περίπου 15 εκατομμύρια!!

Η αποχή ήταν σχετικά υψηλή για τα ελληνικά δεδομένα (15-20%) αλλά δεν έχει καμία σχέση με το 50%.