Αποστολέας Θέμα: RAP.. ΓΙΑ ΜΗ RAP ΑΚΡΟΑΤΕΣ  (Αναγνώστηκε 3155 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 314style

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
RAP.. ΓΙΑ ΜΗ RAP ΑΚΡΟΑΤΕΣ
« στις: 12/01/13, 13:25 »
ΠΑΡΑΝΟΙΑ - 16 Ραπ



Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: RAP.. ΓΙΑ ΜΗ RAP ΑΚΡΟΑΤΕΣ
« Απάντηση #1 στις: 12/01/13, 13:51 »
ωραία παραγωγή αλλά δεν είναι το είδος μου :)

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: RAP.. ΓΙΑ ΜΗ RAP ΑΚΡΟΑΤΕΣ
« Απάντηση #2 στις: 12/01/13, 23:07 »
Μέσα σε 3 λεπτά τραγουδιού ακούστηκε 52(!) φορές η λέξη "ραπ" και μία φορά παράγωγό της. Πιστεύω οτι ένα μουσικό είδος που δίνει έμφαση στο στίχο όπως το ραπ - χιπ χοπ πρέπει να έχει πιό προσεγμένο στίχο και αυτό είναι προσωπική άποψη.
Φιλικά.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος 314style

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: RAP.. ΓΙΑ ΜΗ RAP ΑΚΡΟΑΤΕΣ
« Απάντηση #3 στις: 13/01/13, 05:17 »
exeis ena point. exoume kai kapoia prosegmena . auto einai etsi!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/13, 06:01 από 314style »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: RAP.. ΓΙΑ ΜΗ RAP ΑΚΡΟΑΤΕΣ
« Απάντηση #4 στις: 13/01/13, 10:53 »
Εντάξει, ας το δούμε ως ύμνο για την ραπ, οπότε δικαιολογείται η υπερβολή.
Κατά τα άλλα, δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω, δεν έχω ασχοληθεί με αυτήν την μουσική.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: RAP.. ΓΙΑ ΜΗ RAP ΑΚΡΟΑΤΕΣ
« Απάντηση #5 στις: 13/01/13, 13:36 »
Παιδιά εμένα μου άρεσε αρκετά μπορώ να πω. Το ... rap που κάνετε έχει ένα ωραίο στυλάκι και η επανάληψη της λέξης δε με χάλασε. Έβγαζε παράνοια το όλο πράμα όπως είναι και το όνομά σας.


Κάποιες ενστάσεις που ουσιαστικά αφορούν το μεγαλύτερο μέρος αυτής της μουσικής όπως ακούγεται τα τελευταία χρόνια:


α) που πήγανε τα πιο γρήγρα beat ρε παιδιά; Άκουγα παλιά Public Enemy, Eric B & Rakim ακόμα και NWA και δεν μπορούσα να μείνω ακίνητος. Όλα τα καινούργια είναι σε αυτά τα αργόσυρτα bpm που με ξενερώνουν απίστευτα.
β) που πήγε η δημιουργικότητα στο sampling από πίσω;
γ) πέρα από μαστούρα και "είμαστε πιο σκληροί, κακοί κλπ" απ'ολους τους άλλους δεν υπάρχει κανά άλλο θέμα;

Αποσυνδεδεμένος 314style

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: RAP.. ΓΙΑ ΜΗ RAP ΑΚΡΟΑΤΕΣ
« Απάντηση #6 στις: 14/01/13, 23:48 »
c. den nomizw na leei kapou "eimaste pio sklhroi, kakoi klp"
b. h paragwgh epitides einai adeia, kathe fora to kathe ti exei diaforetiko sthsimo.
a. vlepw exeis oreksi gia psaksimo opote katevase auto to cd mas mipos s aresei kanena allo kai na deis epishs oti sto synolo dn yparxei allo track se thematologia rap yo g**aw, an k to sygkekrimeno kommati dn poulaei mourh mpla mpla apla graftike m auton to tropo sto sygkekrimeno beat kai bgike

to cd http://www.4elements.gr/fel/downloads/func-startdown/662/

ki alla cd http://www.4elements.gr/fel/downloads/Albums/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%B1/

vsk gia na mi katevazeis akou to cd https://www.youtube.com/playlist?list=PL048779F286EFC629
« Τελευταία τροποποίηση: 15/01/13, 00:01 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: RAP.. ΓΙΑ ΜΗ RAP ΑΚΡΟΑΤΕΣ
« Απάντηση #7 στις: 15/01/13, 00:01 »
Έχουμε ξαναπεί ότι δεν επιτρέπονται τα Greeklish. Θα αρχίσω να σβήνω μηνύματα... >:(
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: RAP.. ΓΙΑ ΜΗ RAP ΑΚΡΟΑΤΕΣ
« Απάντηση #8 στις: 15/01/13, 00:19 »
Θα συμφωνήσω ότι γενικά έχετε ωραίες παραγωγές, προσεγμένα κομμάτια αλλά και ΡΑΠ-ανάκια για την όρεξη.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: RAP.. ΓΙΑ ΜΗ RAP ΑΚΡΟΑΤΕΣ
« Απάντηση #9 στις: 15/01/13, 10:57 »
c. den nomizw na leei kapou "eimaste pio sklhroi, kakoi klp"
b. h paragwgh epitides einai adeia, kathe fora to kathe ti exei diaforetiko sthsimo.
a. vlepw exeis oreksi gia psaksimo opote katevase auto to cd mas mipos s aresei kanena allo kai na deis epishs oti sto synolo dn yparxei allo track se thematologia rap yo g**aw, an k to sygkekrimeno kommati dn poulaei mourh mpla mpla apla graftike m auton to tropo sto sygkekrimeno beat kai bgike

to cd http://www.4elements.gr/fel/downloads/func-startdown/662/

ki alla cd http://www.4elements.gr/fel/downloads/Albums/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%B1/

vsk gia na mi katevazeis akou to cd https://www.youtube.com/playlist?list=PL048779F286EFC629



για τα c,b τα σχόλια δεν απευθύνονταν αποκλειστικά σ'εσάς (μ'ένα κομάτι δεν είναι σωστό να βγάζεις γνώμη). Απλά βρήκα αφορμή να τα βγάλω από μέσα μου ;)


για το "έχω όρεξη να την ψάξω" ευχαριστώ αλλά την έχω ψάξει όταν άκουγα και hiphop πριν πολλά πολλά χρόνια (ναι, ήμουν 15χρονος την  εποχή του Fab5Freddy και του Africa Bambaataa). Άκουσα ωστόσο αρκετά από τα κομμάτια σας στο κανάλι σας στο youtube και σίγουρα έχετε κάνει πολύ ωραία δουλειά. Το "για να σε αναγνωρίσω" ξεχώρισε. Συνεχίστε έτσι.


Πότε θα ξανακούσουμε κανα beatάκι σαν κι αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=OPkWYTUiPTo


Αποσυνδεδεμένος 314style

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: RAP.. ΓΙΑ ΜΗ RAP ΑΚΡΟΑΤΕΣ
« Απάντηση #10 στις: 15/01/13, 13:15 »
νταξει δεν σημαινει οτι γερασες επειδη περασε η εποχη του africa bambataa, αν θες κατι καλο υπαρχει και τωρα να ακουσεις, αν θες. απλα δε γουσταρεις και τοσο πλεον αυτο το ειδος και ο λογος ειναι σαφης χωρις να μου τον πεις. και αυτο το ειδος δεν ειναι μονο για πιτσιρικια. υπαρχουν σχηματα ΚΑΙ στην Ελλαδα που ειναι αξιοπρεπεστατα και στιχουργικα και μουσικα.  ουτε αγοραζω πλεον ουτε κατεβαζω ουτε ασχολουμαι τοσο. αλλα δε ξεχναω τι πρεσβευει η μουσικη αυτη και δεν αφηνω ολους αυτους που οι περισσοτεροι παραπληροφορουν και χλευαζουν γυρω απ το ονομα της να με ξενερωσουν. Επειδη οι FF.C ηταν απ τους καλυτερους σημαινει οτι ο καθένας πρεπει να το κανει με τον ιδιο τροπο? Ο καθενας παραγει με τα μεσα του και τις καταστασεις γυρω του και την εποχη του.
Το κομμάτι που σου βαλα χέστο κατούρατο, απλα το βαλα για να τα ακουσει κανεις επειδη ειναι δικο μου. δεν ειπα οτι το κανω επαγγελματικα και ουτε οτι ειμαι ο καλυτερος ραπερ επειδη ριμαρα 52 φορες τη λεξη ραπ, ειπα τι ειναι ραπ για μενα, με το συγκεκριμενο τροπο, και για μενα το θέτω ωραία. μαλλον κομματια σαν αυτα που λες δε θα ξαναβγουν ή θα βγενουν σπανια.

no greeklish sir okay!