Αποστολέας Θέμα: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.  (Αναγνώστηκε 13587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #25 στις: 13/11/10, 10:56 »
Φτιαξε μας λοιπον και ενα βιντεακι οπου θα κανεις roll back το volume να δουμε πως καθαριζει ο ηχος απο το καθε πεταλι και παιξε με δυναμικες για να δουμε πως ανταποκρινεται το καθενα.
Α, και με δαχτυλα, γιατι κι εκει φαινεται η διαφορα (αν παιζει και chicken pickin ακομα καλυτερα  ;) )

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #26 στις: 13/11/10, 11:12 »
Ω ρε homework που έπεσε!!!  ;D ;D ;D

Προς το παρόν βγαίνω έξω για καφέ, δεν λεω όχι όμως για το κλιπ, (όχι βίντεο όμως, δεν έχω τέτοια δυνατότητα),...

later... ;) :)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #27 στις: 13/11/10, 12:21 »
Τα θερμά μου συγχαρητήρια για το τεστ στον groovymood001 και το ενδιαφέρον που μας κέντρισε!..  :clap

Βλέπω ότι υπάρχει πολύ ενδιαφέρον για το OCD αλλά το κόστος του είναι απαγορευτικό για πολλούς..

Το ένα κοστίζει γύρω στα 50 ευρώ ενω το άλλο λίγο κάτω απο 200 ευρώ!

Για τα αυτιά μου, η 150  ευρώ διαφορά είναι παντελώς αδικαιολόγητη και δεν τεκμηριώνεται από τη  μεγαλύτερη ευαισθησία του Fulltone και τις πιο καθαρές δυναμικές, το  ευρύτερο φάσμα του ήχου.


Για τον λόγο αυτό, και επειδή έχω ένα πολύ καλό verolayout για το OCD v3.0, αποφάσισα (μετά το Dallas Arbiter-BYOC Fuzz που είναι το project που τρέχει τώρα) να είναι το επόμενο project μας στο ποστ Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;

..όπου θα το φτιάξουμε με περίπου €30 σύνολο !!!...  :yeah
..λίγο υπομονή και μπορείτε να το κάνετε δώρο στον εαυτό σας για τα Χριστούγεννα.. :king


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #28 στις: 14/11/10, 14:12 »
Ήταν ανάγκη να μου αρέσει το ακριβό ρε γ@μώτο; Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα OCD. Κανένα Barber ίσως. Το είχα για πιο "high" gain το OCD.


Ανδριανέ όταν λες 30Ε εννοείς με απ'όλα μέσα (κουτάκι+μεταφορικά);  :o :P

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #29 στις: 14/11/10, 14:37 »
Ωραίος ο Ανδριανός!!.. :)

Το v.3 είναι κάπως διαφορετικό (έχει πιο πολύ "πράμα" στα χαμηλομεσαία) αλλά πολύ καλό επίσης...

zeoy  κι εγω αυτή την εντύπωση είχα για το ocd μέχρι να το παίξω...Είναι όμως πολύ ευέλικτο πετάλι (βγάζει και παραπάνω gain, εγω το είχα περίπου στο 70% και μην ξεχνάμε οτι ακούσαμε μια τέλε με vintage μαγνήτες)

Έφτιαξα και ένα κλιπάκι στο οποίο έδωσα έμφαση στις δυναμικές... 

Στην αρχή η κιθάρα καθαρή, το ocd μπαίνει στα 00:23 ενω το sd-1 στο 1:55
Θα ακούσετε ελαφρώς διαφορετικό ήχο γιατί χρησιμοποίησα πυκνωτικό μικρόφωνο αυτή τη φορά για περισσότερο detail.

(και στα 2 πετάλια το gain είναι στο 70-75% ενω το tone στο 60%...)

http://www.box.net/shared/brn1mrma0m

Ξέχασα να αναφέρω οτι σε όλη τη διάρκεια του κλιπ το volume της κιθάρας είναι στο full...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/10, 14:54 από groovymood001 »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #30 στις: 15/11/10, 10:48 »
Ανδριανέ όταν λες 30Ε εννοείς με απ'όλα μέσα (κουτάκι+μεταφορικά);  :o :P

Τώρα που "ανδρώθηκες" από το post όπου έπεσε πολύ "ξύλο" κιθάρας σκέφτεσαι και το DIY??!..   :roll
Ναι, πιστεύω €30 με όλα τα υλικά και το κουτάκι..
Τα μεταφορικά από Banzai θα είναι γύρω στο €10-15άρι και μαζί όλα τα λοιπά παρελκόμενα (κουμπιά, διακόπτες κλπ) άντε να είναι βία άλλα €10.
Πάντως σου συστήνω και το Barber Silver LTD που έχουμε ήδη φτιάξει, μαζί με τις επιπλέον μόντες που έχουμε κάνει, είναι πραγματικά κορυφαίο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #31 στις: 15/11/10, 11:35 »
Μήπως όμως επειδή το 2ο είναι πιο στενό και χωρίς άκρες σου δίνει την εντύπωση του περισσότερου όγκου και "πάχους"?  :)
Επικεντρώνεται δηλαδή του αυτί σου στις ψηλές συχνότητες οι οποίες είναι παρούσες στο 1ο πετάλι και αμέσως μετά όταν ακούει κάτι πιο μουντό πιστεύει οτι έχει και περισσότερο όγκο?  :)


Αυτο ακριβως! Οταν λειπουν πριμα, το αυτι ξεγελιεται νομιζοντας οτι ο ηχος ειναι πιο "παχυς" .
 
Παντως εγω θεωρω οτι η διαφορα χρηματων ειναι λογικη. Οχι μονο διοτι με το καλο πεταλι εχεις καλυτερο ηχο, αλλα κυριως επειδη με το καλο πεταλι ο καλος παιχτης μπορει να εχει πολυ μεγαλυτερη εκφραστικοτητα στο παιξιμο του.
 
Και για να χρησιμοποιησω ξανα το αγαπημενο μου παραδειγμα με τα αυτοκινητα: Μια φεραρρι μπορει για καποιους να μη δικαιολογει την δεκαπλασια τιμη της απο ενα καραφτιαγμενο punto, αφου μπορει να μην ειναι αντιστοιχη και η διαφορα τελικης ή επιταχυνσης. Για αυτους που πραγματικα μπορουν να εκμεταλλευτουν τις δυνατοτητες ενος καλου αυτοκινητου ομως, τα αξιζει και με το παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #32 στις: 15/11/10, 11:42 »
Πάντως σου συστήνω και το Barber Silver LTD που έχουμε ήδη φτιάξει, μαζί με τις επιπλέον μόντες που έχουμε κάνει, είναι πραγματικά κορυφαίο.

Χμμ, δεν θα ήταν ωραίο ένα ΑΒ soundcheck δίπλα στο original barber?

Αν κάποιος το έχει φτιάξει και θέλει να συναντηθούμε κάπου για να μου το δανείσει για 1-2 μέρες, θα το βάλω δίπλα στο δικό μου original ltd silver και θα ανεβάσω clips... ;)

(Φαντάζομαι όμως οτι για να είναι ακριβές το τεστ θα πρέπει να έχει χρησιμοποιήσει και το ίδιο ακριβώς op-amp που χρησιμοποιεί ο Barber...)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #33 στις: 15/11/10, 11:50 »
(Φαντάζομαι όμως οτι για να είναι ακριβές το τεστ θα πρέπει να έχει χρησιμοποιήσει και το ίδιο ακριβώς op-amp που χρησιμοποιεί ο Barber...)

Καλή η τοποθέτηση σου, όμως διαφωνώ, γιατί νομίζω ότι η επιλογή καλύτερου opamp είναι ένα από τα σημεία που βελτιώσαμε στο project!..
Αλλωστε ένα από τα perks του DIY είναι η δυνατότητα να μπορείς να επιλέγεις καλύτερα υλικά από του κατασκευαστή..
Τι λες?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #34 στις: 15/11/10, 12:05 »
(Φαντάζομαι όμως οτι για να είναι ακριβές το τεστ θα πρέπει να έχει χρησιμοποιήσει και το ίδιο ακριβώς op-amp που χρησιμοποιεί ο Barber...)

Καλή η τοποθέτηση σου, όμως διαφωνώ, γιατί νομίζω ότι η επιλογή καλύτερου opamp είναι ένα από τα σημεία που βελτιώσαμε στο project!..
Αλλωστε ένα από τα perks του DIY είναι η δυνατότητα να μπορείς να επιλέγεις καλύτερα υλικά από του κατασκευαστή..
Τι λες?

Μα η πρόθεση του τεστ θα ήταν να δούμε αν ο κλώνος είναι πράγματι κλώνος και ηχητικά...

Εξάλλου όταν μιλάμε για ήχο η λέξη καλύτερο είναι τόσο σχετική... :) (είδες οτι και στο παρών τεστ πήρε ψήφους και το sd-1...)

Ενδιαφέρον πάντως κι αυτό που λες, να δούμε δλδ πόσο αλλάζει ο ήχος στην πράξη με διαφορετικό op-amp.
Βέβαια αυτό που φοράει τώρα το original υποτίθεται οτι θα είναι η προσωπική επιλογή του Dave Barber αφου πρώτα θα δοκίμασε αρκετά και κατέληξε σε αυτό...
Δλδ σαν να λέμε...ο κατασκευαστής έτσι ήθελε να ακούγεται το πετάλι γι'αυτό έκανε κι αυτήν την επιλογή..

(ερχόμαστε πάλι δλδ στο ότι στα πέρι ήχου, οι έννοιες καλύτερο και χειρότερο είναι όπως λέμε..."περι ορέξεως κολοκυθόπιττα!"..)  ;) :)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #35 στις: 15/11/10, 13:47 »
Έφτιαξα και ένα κλιπάκι στο οποίο έδωσα έμφαση στις δυναμικές... 

Στην αρχή η κιθάρα καθαρή, το ocd μπαίνει στα 00:23 ενω το sd-1 στο 1:55
Θα ακούσετε ελαφρώς διαφορετικό ήχο γιατί χρησιμοποίησα πυκνωτικό μικρόφωνο αυτή τη φορά για περισσότερο detail.

(και στα 2 πετάλια το gain είναι στο 70-75% ενω το tone στο 60%...)

http://www.box.net/shared/brn1mrma0m

Ξέχασα να αναφέρω οτι σε όλη τη διάρκεια του κλιπ το volume της κιθάρας είναι στο full...


Τωρα φανηκε καθαρα η υπεροχη του OCD. Οταν παιζεις "χαλαρα" ή με τα δαχτυλα ο ηχος καθαριζει πολυ περισσοτερο σε σχεση με το Boss.
Για κατι τετοια ειναι που αξιζει να δωσεις κατι παραπανω σε ενα καλο overdrive.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #36 στις: 15/11/10, 14:22 »
Ανδριανέ όταν λες 30Ε εννοείς με απ'όλα μέσα (κουτάκι+μεταφορικά);  :o :P

Τώρα που "ανδρώθηκες" από το post όπου έπεσε πολύ "ξύλο" κιθάρας σκέφτεσαι και το DIY??!..   :roll
Ναι, πιστεύω €30 με όλα τα υλικά και το κουτάκι..
Τα μεταφορικά από Banzai θα είναι γύρω στο €10-15άρι και μαζί όλα τα λοιπά παρελκόμενα (κουμπιά, διακόπτες κλπ) άντε να είναι βία άλλα €10.
Πάντως σου συστήνω και το Barber Silver LTD που έχουμε ήδη φτιάξει, μαζί με τις επιπλέον μόντες που έχουμε κάνει, είναι πραγματικά κορυφαίο.


Άστα, πήγα να πάρω κι εγώ μέρος σε ένα ανδρικό thread και ψόφησε. Κρίμα, κι είχαμε μια ωραία συζήτηση με έναν άλλο φυσικό για το θέμα και προέκυψαν κάτι ωραίες σκέψεις. Μπορεί να πάω να τις ποστάρω μπας και ξαναπάρει μπρος το θέμα.


Για το DIY με τρώει το άτιμο. Το κακό είναι ότι ακόμα κι εκείνο το attenuator που σε είχα πρήξει ακόμα να το φτιάξω. Πώς τα καταφέρνω και το χαλάω το budget αλλού δεν το έχω καταλάβει (έχω πάρει από τότε που πήρα τον ενισχυτή και το συζητάγαμε, ένα reverb, μια κιθάρα και ένα overdrive. Όπου να 'ναι παραγγέλνω και μια pedaltrain+one spot οπότε καταλαβαίνεις ... Άσε που θέλω και εργαλεία. Το κολλητήρι μου ας πούμε είναι κατηγορίας Γ.Τ.Π. ;D )


OD αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το Dano Cool Cat Transparent Overdrive V1 (κλώνος υποτίθεται του Timmy, αν την ξέρεις την υπόθεση) και σκεφτόμουν κάτι λίγο πιο crunchy. Έχω την εντύπωση πως το silver LTD πρέπει να είναι παρομοίου gain με αυτό που έχω τώρα. Χρειάζομαι ( ... εεε, που λέει ο λόγος) κάτι με αρκετό crunch για rhythm (μη φαντάζεσαι metal επίπεδα, κάτι σαν το MI Audio Crunch Box ας πούμε)  αλλά σε unity gain (να πέφτει πάνω σε καθαρό κανάλι και να μην ανεβάζει την ένταση). Για boosting και light OD το Dano είναι super. Υπάρχει κανά καλό κλιπάκι με το μονταρισμένο Barber; Μέχρι που πάει από gain;


Thanks για τις έξτρα πληροφορίες 8)




α, και sorry groovy για το highjacking :-X
Το παίξιμο κι ο ήχος πολύ ωραία και στο δεύτερο clip. Το OCD φαίνεται να ακούει πιο linear. Το Boss με το που το βάζεις και ακούω το hum να ανεβαίνει περιμένω ότι θα πηγαίνει σε πιο πολύ gain αλλά τελικά είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα με το OCD οπότε συνολικά μοιάζει πιο compressed και στην κλίμακα καθαρό-βρώμικο δεν έχει το ίδιο εύρος με το OCD. Τελικά είναι σοβαρότατο πετάλι το OCD (όχι ότι αμφέβαλα δηλαδή). Φυσικά και το Boss μια χαρά είναι άμα θες αυτό τον ήχο.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #37 στις: 15/11/10, 14:42 »
Σίγουρα, μια χαρά είναι το boss, άλλωστε εγω το συνιστώ πάντα σε όσους θέλουν κάτι όχι τόσο ακριβό...

Αλλά πάντα ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο... ;)

Όσο για το υποτιθέμενο timmy-clone danelectro που αναφέρεις που είναι ακόμα πιο φθηνό, το έχω και αυτό! (15 ευρώ μεταχειρισμένο το πήρα!!  ;D )....

Λες να το βάλω κι αυτό να παίξει δίπλα απο τα άλλα δύο για να το ακούσουμε?  :)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #38 στις: 15/11/10, 14:49 »
Άστα, πήγα να πάρω κι εγώ μέρος σε ένα ανδρικό thread και ψόφησε. Κρίμα, κι είχαμε μια ωραία συζήτηση με έναν άλλο φυσικό για το θέμα και προέκυψαν κάτι ωραίες σκέψεις. Μπορεί να πάω να τις ποστάρω μπας και ξαναπάρει μπρος το θέμα.


 
....κάνε μας την χάρη και γράψε αυτά που σου είπε ο φυσικός....

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #39 στις: 15/11/10, 14:57 »

Όσο για το υποτιθέμενο timmy-clone danelectro που αναφέρεις που είναι ακόμα πιο φθηνό, το έχω και αυτό! (15 ευρώ μεταχειρισμένο το πήρα!!  ;D )....

Λες να το βάλω κι αυτό να παίξει δίπλα απο τα άλλα δύο για να το ακούσουμε?  :)


Ωραία τιμούλα το τσίμπησες! Δεν ξέρω αν βρίσκεις καν V1 τώρα. Δε θα'ταν κακή ιδέα να το δούμε κι αυτό πώς ακούγεται με το setup σου. Εγώ το έχω πολύ λίγο καιρό και δεν το έχω δοκιμάσει σε εντάσεις και με τη μπάντα να βαράει. Μ'αρέσει ωστόσο κυρίως με τον ενισχυτή λίγο 'αρπαγμένο'. Άμα δε βαριέσαι ρίξε και λίγο Dano στη συνταγή ;)


@JP.M: Μη νομίζεις ότι έχω την οριστική απάντηση στο όλο θέμα. Δυο παλιοί συνάδελφοι απο το Φυσικό είμασταν που συζητάγαμε φιλολογικά το θέμα χωρίς κανένας από τους δυο μας να συνεχίζει να ασχολείται επαγγελματικά με αυτή την επιστήμη. Απλά προέκυψε κάτι που δεν το είχα σκεφτεί παλιότερα ούτε το έχω δει να το αναφέρουν πουθενά. Θα προσπαθήσω να το μαζέψω και να το ποστάρω στο άλλο thread.

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #40 στις: 15/11/10, 15:14 »
Χμμμμ εγω δεν καταλαβα ιδιαιτερες διαφορες ισως να φταιει το οτι δεν καταλαβα ποτε αλλαζεις πενταλ...παντως κι εμενα μου αρεσε περισσοτερο το OCT χωρις να σημαινει αυτο οτι το Boss δεν μου αρεσε...ισα ισα ηταν πολυ καλο και για καποιον που δεν θελει να δωσει πολλα λεφτα σε Overdrive εφε ισως να ειναι και η ιδανικη επιλογη!!!

Α και πολυ καλο παιξιμο groovy  ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #41 στις: 15/11/10, 16:09 »
Χμμμμ εγω δεν καταλαβα ιδιαιτερες διαφορες ισως να φταιει το οτι δεν καταλαβα ποτε αλλαζεις πενταλ...



Στην αρχή η κιθάρα καθαρή, το ocd μπαίνει στα 00:23 ενω το sd-1 στο 1:55
Θα ακούσετε ελαφρώς διαφορετικό ήχο γιατί χρησιμοποίησα πυκνωτικό μικρόφωνο αυτή τη φορά για περισσότερο detail.

(και στα 2 πετάλια το gain είναι στο 70-75% ενω το tone στο 60%...)

http://www.box.net/shared/brn1mrma0m

Ξέχασα να αναφέρω οτι σε όλη τη διάρκεια του κλιπ το volume της κιθάρας είναι στο full...


 :) ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #42 στις: 15/11/10, 16:11 »
Groovy μιλαω για το πρωτο clip...γι αυτο που κανεις παραθεση το ειχα διαβασει!!!  ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #43 στις: 15/11/10, 16:36 »
σορρυ, δεν κατάλαβα... :)

ocd 00:42,   sd-1 1:10...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #44 στις: 15/11/10, 16:59 »
Αχα!!!  ;D ;D ;D Λοιπον σιγουρα το OCD μαρεσει πιο πολυ εχει αυτον τον ωραιο πιο πριμο ηχο σε σχεση με το Boss και εγω δεν θελω και τοοοοοοοσα πολλα μπασα στον ηχο...φαν του Blackmore το 'χουμε πει αυτο!!!  ;D ;D ;D αλλα εννοειται οτι το Boss ειναι ενα πολυ αξιοπρεπες πενταλ με λιιιιιγο πιο μπασο blues-y ηχο και γενικα τρομερα value for money μονο του μειονεκτημα ειναι το μικροτερο ευρος στις συχνοτητες που μπορει να φτασει και το οτι στα δικα μου αυτια θυσιαζει ενα μερος του brightness προς οφελος του smoothness...αληθεια εχεις δοκιμασει το OCD σε πιο high-gain καταστασεις πχ Gallagher, Gary Moore κλπ κλπ? Αν ναι, πως σου φανηκε?

Περνωντας τωρα στο δευτερο κλιπακι που ανεβασες, φανηκαν ακομα περισσοτερο οι διαφορες αλλα και το Boss ανεβηκε ακομα περισσοτερο στην εκτιμηση μου...γενικα αν εκανα μια προσπαθεια να τα κατηγοριοποιησω, το OCD θα το χρησιμοποιουσα για τα lead παιξιματα και το Boss για τα ρυθμικα...επισης χωρις να ξερω το γιατι, σε μερικα σημεια του Boss, μου φανηκε οτι ακουσα κατι σαν echo-delay...γενικα ο πιο βαθυς ηχος παρεμεινε το ιδιο ομως κ η προτιμηση μου στο OCD... ;D

Και παλι συγχαρητηρια και για το test και για το πολυ καλο παιξιμο μαν... ;)

ΥΓ: Ασχετη και γελοια ερωτηση noob-α...τι εννοουμε με τον ορο "δυναμικες"?
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #45 στις: 15/11/10, 18:06 »
Το χαμηλότατο επίπεδο έντασης που μπορεί να παράξει το πετάλι έως και το υψηλότερο, σχηματίζουν αυτό που ονομάζεται dynamic range, σε συνάρτηση πάντα με το πόσο απαλά χαιδεύουμε ή πόσο άγρια κοπανάμε τις χορδές...

Στο ocd λοιπόν φαίνεται οτι αυτό το range είναι μεγαλύτερο, δίνοντας έτσι στον παίχτη μεγαλύτερα επίπεδα εκφραστικότητας λόγω της μεγαλύτερης αυξομείωσης της έντασης που μπορεί να πετύχει παίζοντας μαλακά ή δυνατά...

Να το πω πιο απλά...
Όταν θέλεις μέσα σε ένα σόλο πχ να τονίσεις κάποιες νότες και να μην παίζεις τα πάντα επίπεδα και ίδια, ένας τέτοιος ήχος σε βοηθάει να το κάνεις...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #46 στις: 16/11/10, 00:26 »
Πιστεύω πάντως πως μέχει τα 50 ευρώ, ο νικητής είναι χαλαρά το Bad Monkey της Digitech.. Ίσως να το ρίχναμε κι αυτό μέσα σε κανά μελοντικό blind test...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #47 στις: 16/11/10, 09:56 »
Πιστεύω πάντως πως μέχει τα 50 ευρώ, ο νικητής είναι χαλαρά το Bad Monkey της Digitech.. Ίσως να το ρίχναμε κι αυτό μέσα σε κανά μελοντικό blind test...


Είναι ένα πετάλι που δεν έτυχε μέχρι τώρα να το παίξω καθόλου (...και έχω παίξει αρκετά)

Προς το παρόν και επειδή ζητήθηκε ακούστε ένα άλλο πολύ φθηνό, το danelectro cool cat transparent overdrive version1 (έχει αποσυρθεί απο το εμπόριο και τώρα κυκλοφορεί το version2)

Η σειρά...
1. clean
2. ocd
3. boss
4. danelectro

http://www.box.net/shared/xpi724ahu7
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #48 στις: 16/11/10, 15:58 »
Βρε τι μου θυμίζει το 4;  ???
Φτυστό με το δικό μου ακούγεται.  ;D
Transparent δε θα το'λεγα με τίποτα αλλά τουλάχιστον δεν κόβει μπάσα και τα μεσαία που βάζει έχουν μια blues-ίλα (<- επιστημονικός όρος)





btw έχεις δοκιμάσει και το version 2; Από youtube που άκουσα κάτι συγκρίσεις, φαινόταν αρκετά αλλαγμένο (όχι προς το καλύτερο θα έλεγα). Τι συμπέρασμα μπορείς να βγάλεις από το youtube βέβαια ποτέ μου δεν κατάλαβα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
« Απάντηση #49 στις: 16/11/10, 16:18 »
το ocd εχει να κανει  με καποιο λογοπαιγνιο με την ασθενεια Obsessive-Compulsive Disorder (OCD)?? αν ναι εχει πλακα (χα χα πλακα)
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Normality test

Ξεκίνησε από heineken « 1 2 3 4 » Διασκέδαση

75 Απαντήσεις
24126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 15:48
από Bekos®
40 Απαντήσεις
13789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/08, 15:23
από maraua
114 Απαντήσεις
33370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 23:06
από Ogun-Sotis
7 Απαντήσεις
4075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/06, 23:56
από Light_Without_Heat
6 Απαντήσεις
2993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/06, 16:50
από lukather
17 Απαντήσεις
6452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/08, 17:55
από gkou
digitech hardwire test

Ξεκίνησε από Snowy Εφέ

5 Απαντήσεις
3235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/09, 12:39
από Snowy
4 Απαντήσεις
3109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/09, 10:04
από mehiko
20 Απαντήσεις
6745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 08:34
από mick77
8 Απαντήσεις
3932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 14:07
από themos