Αποστολέας Θέμα: Flying In a Blue Dream-Joe Satriani Cover  (Αναγνώστηκε 4905 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Light_Without_Heat

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Living the dream...
    • Προφίλ
Flying In a Blue Dream-Joe Satriani Cover
« στις: 27/08/05, 15:16 »
Χαίρετε!Έκανα ακόμα μια διασκευή ενός πολύ γνωστού και (για μένα) του ομορφότερου κομματιού του Joe Satriani.Αυτή τη φορά προσπάθησα να μην αυτοσχεδιάσω και να βγάλω το κομμάτι όσο το δυνατόν μπορούσα πιο κοντά στο αρχικό κομμάτι.Φυσικά μη περιμένετε τη δεξιοτεχνία του Joe(έχω πεί και σε προηγούμενο thread ότι παίζω λιγότερο περίπου ένα χρόνο και 8 μήνες περίπου),αλλά είπα να το παλέψω όσο μπορούσα.Περιμένω τις απόψεις και τα σχόλια σας.  :)

http://rapidshare.de/files/4433483/Flying_In_A_Blue_Dream.mp3.html

(Κάνετε κλικ κάτω στο κουμπάκι που λέει free και περιμένετε λίγα δευτερόλεπτα μέχρι να βγάλει το download URL)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/05, 21:28 από John_Goulos »
INTERNET.
SERIOUS BUSINESS.

nicktzimas

  • Επισκέπτης
Απ: Flying In a Blue Dream-Joe Satriani Cover
« Απάντηση #1 στις: 31/08/05, 22:35 »
para poly kalo..pragmati pio konta sto styl toy "Satch"

monadiko shmeio poy den moy polyarese htan ayta ta synexh divebombs gyrw sto 1:47 me 1:50.....8a akoygotan pio wraio an eixes Floyd Rose.........
Kata ta alla poly kalo(an kai den moy aresei poly san kommati toy satriani)

Αποσυνδεδεμένος Light_Without_Heat

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Living the dream...
    • Προφίλ
Απ: Flying In a Blue Dream-Joe Satriani Cover
« Απάντηση #2 στις: 01/09/05, 00:35 »
Σ'ευχαριστώ φίλε.Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο σημείο ούτε εμένα με ενθουσίασε όπως βγήκε.Η ηχογράφηση έγινε με τη fender η οποία έχει απλό tremolo και έτσι δε μπορούσα να το βγάλω όπως με το floyd rose της ibanez οπότε αναγκάστηκα να το αλλάξω λίγο.Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου.
INTERNET.
SERIOUS BUSINESS.

nicktzimas

  • Επισκέπτης
Απ: Flying In a Blue Dream-Joe Satriani Cover
« Απάντηση #3 στις: 01/09/05, 15:49 »
Mh stenaxwriesai....kai egw exw to idio problhma me to tremolo ths dikias moy fender(Highway 1 USA me Vintage tremolo :P,oyte kan locking tremolo!!!!).Ka8e fora poy paw na paiksw ligo vai h satriani ta pairnw!!!........Loipon John perimenw kai alles diaskeyes apo sena,eyxomai akomh kalyteres!!!!!! ;)

filika
nicktzimas

Αποσυνδεδεμένος Light_Without_Heat

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Living the dream...
    • Προφίλ
Απ: Flying In a Blue Dream-Joe Satriani Cover
« Απάντηση #4 στις: 02/09/05, 00:24 »
Να'σαι καλά φίλε Nicktzimas.Έπρεπε να γράψω το κομμάτι αυτό με την ibanez που έγραψα και το Surfing with the alien αλλά παίχτηκε μια π**αριά και θέλει επισκευή,ενώ περιμένω και τους dimarzio evo που παρήγγειλα για'αυτήν.:p:p:p Μετά την εξεταστική θα γράψω αρκετά ακόμα κομμάτια του joe αφού τα δουλέψω ακόμα λίγο.Τα λέμε!!!
INTERNET.
SERIOUS BUSINESS.

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Flying In a Blue Dream-Joe Satriani Cover
« Απάντηση #5 στις: 08/09/05, 23:55 »
πολυ καλη δουλεια στην διασκευη αυτη...
συγχαρητηρια!! ;)

εχω και εγω μια version αυτου του κοματιου εδω για download..
αν θελεις μπορεις να το τσεκαρεις και να κανεις συγκρισεις μεταξυ 2 fan του Satch.. :) ;)
http://www.musicv2.com/mp3_request.m3u?m=download&id=9692&url=/bank/kwodia3/948_Alex_Flouros___flying_in_a_blue_dream_cover.mp3
Alex

Αποσυνδεδεμένος Light_Without_Heat

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Living the dream...
    • Προφίλ
Απ: Flying In a Blue Dream-Joe Satriani Cover
« Απάντηση #6 στις: 09/09/05, 02:54 »
Φίλε Αlex σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και για τα σχόλια σου.Δεν υπερβάλλω καθόλου όταν λέω ότι το θεωρώ τιμή μου που απάντησες στο post μου.Είμαι φαν των Fragile vastness εδώ και λίγο καιρό και μπορώ να πω ότι έχετε πολύ όμορφες συνθέσεις.Έχω βέβαια ως μέτρο αναφοράς μόνο το exeprts αλλά μόλις βρω το χρόνο(λόγω εξεταστικής περιόδου) θέλω να τσεκάρω και το νέο A Tribute To Life για το οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.Όσο για τη version σου απο το κομμάτι δεν πρόκειται να κάνω καμια σύγκριση,για προφανείς λόγους(απλά επειδή σε 3 μήνες και κάτι συμπληρώνω τα 2 χρόνια που ασχολούμε με το άθλημα οπότε δε νομίζω ότι παίζει κάποια σύγκριση με έναν κιθαρίστα της κλάσης σου :) )Παρ΄όλα αυτά θα πώ μόνο ότι βρήκα το tone εξαιρετικό (όπως και ολόκληρη τη διασκευή εδω που τα λέμε),με την Tom Anderson το έγραψες;Με τη μπάντα το παίξατε το κομμάτι ή έφτιαξες τη δική σου backing track;Αν ναι θα μου έκανες πολύ μεγάλη χάρη αν κάποια στιγμή την ανέβαζες κάπου γιατί είναι εξαιρετική :). Σ'ευχαριστώ και πάλι φίλε και συνεχίστε την καλή δουλειά με τους Fragile Vastness :)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/05, 15:01 από John_Goulos »
INTERNET.
SERIOUS BUSINESS.

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Flying In a Blue Dream-Joe Satriani Cover
« Απάντηση #7 στις: 28/09/05, 02:34 »
Φίλε Αlex σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και για τα σχόλια σου.Δεν υπερβάλλω καθόλου όταν λέω ότι το θεωρώ τιμή μου που απάντησες στο post μου.Είμαι φαν των Fragile vastness εδώ και λίγο καιρό και μπορώ να πω ότι έχετε πολύ όμορφες συνθέσεις.Έχω βέβαια ως μέτρο αναφοράς μόνο το exeprts αλλά μόλις βρω το χρόνο(λόγω εξεταστικής περιόδου) θέλω να τσεκάρω και το νέο A Tribute To Life για το οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.Όσο για τη version σου απο το κομμάτι δεν πρόκειται να κάνω καμια σύγκριση,για προφανείς λόγους(απλά επειδή σε 3 μήνες και κάτι συμπληρώνω τα 2 χρόνια που ασχολούμε με το άθλημα οπότε δε νομίζω ότι παίζει κάποια σύγκριση με έναν κιθαρίστα της κλάσης σου :) )Παρ΄όλα αυτά θα πώ μόνο ότι βρήκα το tone εξαιρετικό (όπως και ολόκληρη τη διασκευή εδω που τα λέμε),με την Tom Anderson το έγραψες;Με τη μπάντα το παίξατε το κομμάτι ή έφτιαξες τη δική σου backing track;Αν ναι θα μου έκανες πολύ μεγάλη χάρη αν κάποια στιγμή την ανέβαζες κάπου γιατί είναι εξαιρετική :). Σ'ευχαριστώ και πάλι φίλε και συνεχίστε την καλή δουλειά με τους Fragile Vastness :)

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και τις ευχες σου...
Για το backing μαλλον τα ειπαμε καποια στιγμη εμεις.. ;)
τα λεμε φιλε..keep up the good work.. ;)
Alex

Αποσυνδεδεμένος ellen_s

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Flying In a Blue Dream-Joe Satriani Cover
« Απάντηση #8 στις: 10/10/05, 19:24 »
apsogo to kommati sou! an to akouga se cd de tha mporousa na katalavw oti einai erasitexniki douleia  :o ektimw to oti paizeis ligo kairo kai kataferes tosa...anypomonw na dw ti neo tha postareis!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Flying In a Blue Dream-Joe Satriani Cover
« Απάντηση #9 στις: 11/11/05, 17:15 »
Πολύ καλός ο παίχτης!!!! Διάλεξες αυτό περισσότερο για λόγους τεχνικής, τον ήχο όμως δεν τον άκουσες? Είναι ψιλο.. suck!

Ανέβασε και τίποτα άλλο!!! ;)
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Light_Without_Heat

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Living the dream...
    • Προφίλ
Απ: Flying In a Blue Dream-Joe Satriani Cover
« Απάντηση #10 στις: 17/11/05, 13:59 »
Συμφωνώ απόλυτα Rasta Κάρχα,ο ήχος είναι επιεικώς τραγικός.Έγινε με Line in η ηχογράφηση κατευθείαν από την Rp100.Όταν θα βρώ καλύτερη backing track και αγοράσω ένα μικρόφωνο της προκοπής θα το γράψω με τον νέο μου marshall.Αν ενδιαφέρεσαι έχω ανεβάσει και άλλα covers σε αυτό το forum,το war και surfing with the alien απο Satriani for the love of god Vai.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/05, 01:07 από John_Goulos »
INTERNET.
SERIOUS BUSINESS.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Flying In a Blue Dream-Joe Satriani Cover
« Απάντηση #11 στις: 25/11/05, 10:44 »
Θα συμφωνησω και εγω με τους παραπανω... καλο παιξιμο...κακος ηχος... αντε και στις επομενες δουλειες σου...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/05, 22:11
από Light_Without_Heat
6 Απαντήσεις
3832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/06, 19:23
από Light_Without_Heat
13 Απαντήσεις
4891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/06, 23:46
από Light_Without_Heat
9 Απαντήσεις
3408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/07, 05:17
από Light_Without_Heat
2 Απαντήσεις
2382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/07, 23:20
από Light_Without_Heat
9 Απαντήσεις
4006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 12:51
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
12 Απαντήσεις
4306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 20:48
από Guitarero 240bpm
0 Απαντήσεις
1724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 02:28
από mpamps
13 Απαντήσεις
4231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 21:19
από Stinky
2 Απαντήσεις
1571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/12, 00:09
από Βραζίλης