Αποστολέας Θέμα: Απορίες ...  (Αναγνώστηκε 3272 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος madhouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απορίες ...
« στις: 01/04/11, 13:54 »
Καλο μεσημέρι σε ολους τους συνφορουμίτες. Κοιτούσα στο thomman την σειρα μπασων της fender, τα american SPECIAL bass και παρατηρώντας τα χαρακτηριστικα τους, αναρωτιόμουν αν υπαρχει καποια ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ διαφορα ανάμεσα σε αυτα και στα american standard bass. http://www.thomann.de/gr/fender_american_special_j_bass_mn_bk.htm  VS  http://www.thomann.de/gr/fender_american_standard_jbass_mn_bk.htm   Yπάρχει καποια διαφορά που να δικαιολογει τα 300 ευρω που εχουν  παραπανω τα standard. Μήπως προκειται για τα ιδια ακριβως μπασα, και στην περιπτωση των am standard πλήρώνεις καποια εξτρα του στυλ ... σκληρή θήκη, καλόδιο, ζώνη κ.τ.λ ?  ???   Και μια αλλη απορια αν γνωρίζει κανεις. Οσων αφορά αυτες τις γέφυρες που εχουν καποια οργανα οπως καλη ωρα τα am standard, που οι χορδες περνάνε μεσα απο το ξύλο και βγαίνουν απο κατω. Εχουν καμια διαφορα με τις αλλες, τις συνηθισμένες ? Αναμένω την παρέα σας για κουβεντούλα ...  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 01/04/11, 14:03 από madhouse »

Αποσυνδεδεμένος madhouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες ...
« Απάντηση #1 στις: 03/04/11, 14:03 »
Οκ. θα μπορουσε τουλαχιστον καποιος, ετσι ενειμερωτικα, να μου πει κατι ΜΟΝΟ για το 2ο ερώτημα ? αν δηλαδη οι γεφυρες αυτου του τυπου http://www.thomann.de/gr/media_bdbviewer_AR_203609.html?image=13 αν προσδήδουν καποια διαφορα στον ήχο σε σχεση με τις συνηθισμενες ? Ευχαριστω ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ Πολυ ...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/11, 14:08 από madhouse »

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες ...
« Απάντηση #2 στις: 03/04/11, 15:09 »
Φιλε μου στο περιπου θα σου απαντησω και γω οτι εχω ακουσει... :)
Η διαφορα αναμεσα στα 2 μπασα ειναι οι μαγνητες ,τα ηλεκτρικα και η γεφυρα
Εγω να σου πω την αληθεια δεν ειμαι πολυ φεντερακιας και σε αυτο το budget  δεν θα προτιμουσα κανενα απο τα 2 μπασα αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση
και μια μικρη διαφορα στην τιμη επισης την κανουν και ολα αυτα που βαζουν  hard case κτλ

τωρα για το δευτερο σου νομιζω οτι δεν υπαρχη διαφορα και ειναι απλα επιλογη του κατασκευαστη... (αμα κανω λαθος διαρθωστε με) ???

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες ...
« Απάντηση #3 στις: 03/04/11, 16:56 »
η μόνη διαφορά που μπορώ να διαβάσω στα χαρακτηριστικά τους είναι πως το πρώτο έχει Standard Vintage Alnico μαγνήτες ενώ το δεύτερο American Precision J-Bass Alnico V-Split που ίσως να τους δικαιολογεί (δεν τους ξέρω καθόλου, μπορεί να είναι και ο ίδιος μαγνήτης με άλλο όνομα...)

μετά...μπορεί να είναι η σημασία στην κατασκευή και ίσως ο αριθμός των κομματιών του ξύλου?ξέρω γω....
μπορείς να στείλεις κι ένα mail στην fender ή στον thomann να ρωτήσεις...

Αποσυνδεδεμένος madhouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες ...
« Απάντηση #4 στις: 03/04/11, 21:34 »
η μόνη διαφορά που μπορώ να διαβάσω στα χαρακτηριστικά τους είναι πως το πρώτο έχει Standard Vintage Alnico μαγνήτες ενώ το δεύτερο American Precision J-Bass Alnico V-Split που ίσως να τους δικαιολογεί (δεν τους ξέρω καθόλου, μπορεί να είναι και ο ίδιος μαγνήτης με άλλο όνομα...)

μετά...μπορεί να είναι η σημασία στην κατασκευή και ίσως ο αριθμός των κομματιών του ξύλου?ξέρω γω....
μπορείς να στείλεις κι ένα mail στην fender ή στον thomann να ρωτήσεις...
  Ναι, προφανος και οι διαφορες τους ειναι αυτες. Ο λογος που ανεβασα το post ειναι για να μου πει καποιος αν ξερει, αν ειναι τοσο καλυτεροι οι μεν μαγνητες απ τους δε και αν υπαρχει καποιο θεμα με τις γεφυρες, οσων αφορα τον ηχο. Κι αν εν τελη αυτες οι διαφορες δικαιολογουν τη διαφορα στην τιμη. Να σημειωσω πως δεν ενδιαφερομαι προσωπικα. Ενας φιλος κοιταει για jazz bass σε αυτο το μπατζετ, ρωτησε τη γνωμη μου και ειπα να το συζητησουμε εδω. Βεβαια του ειπα πως ο μονος τροπος για να εξακριβωσει τη διαφορα ειναι, με την πρωτη ευκερια να παει θεσσ/κη ή Αθήνα για να τα δοκιμασει και τα δυο, μιας και εδω στην πολη μας τα 2 μαγαζια που υπαρχουν δεν εχουν fender. Τελος παντων. Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/04/11, 03:20 από madhouse »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Απορίες.

Ξεκίνησε από Nimrod7 « 1 2 » Τα καλύτερα...

26 Απαντήσεις
21650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/08, 06:33
από armagedon
27 Απαντήσεις
8437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 16:27
από Unknown Artist
4 Απαντήσεις
3188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/06, 22:43
από Unknown Artist
2 Απαντήσεις
2834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/08, 16:36
από Pandemonium
5 Απαντήσεις
2941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/10, 20:22
από sonic_x
6 Απαντήσεις
3087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/11, 15:56
από Johnie Darko
5 Απαντήσεις
4925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/11, 22:18
από Sensei
2 Απαντήσεις
3292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/11, 18:51
από johnpontios
10 Απαντήσεις
4602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/12, 18:55
από rodort1
0 Απαντήσεις
9962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 21:51
από Vibrio