Αποστολέας Θέμα: προβλημα εντασης ηχου στο αποτελεσμα της ηχογραφησης  (Αναγνώστηκε 2678 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
παιδια ηχογραφω με cubase και μια κονσολα yamaha και εχω το εξης προβλημα....ηχογραφω κανονικα προσεχοντας η ενταση οριακα να μην ειναι κοκκινη,και οταν κανω export το αποτελεσμα σε wav τοτε πολλες φορες η ενταση που εχω στο αποτελεσμα δεν ειναι αρκετη.Ξερει κανεις ποιο ειναι το προβλημα(απο οτι βλεπετε ειμαι αρχαριος στην self-ηχογραφηση)?
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος skom

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
καλισπερα φιλε μου ,Γενικα εχεις θεσει ενα ζητημα το οποιο σηκωνει πολυ κουβεντα και εχει δημιουργησει πολλες διαφορες στους απανταχου producers,το κυνηγη για το δυνατο volume  μπορεις να το διαβασεις εδω  http://en.wikipedia.org/wiki/Loudness_war  και θα καταλαβεις τι παιζει πανω κατω. αν καταλαβα καλα χρησιμοπιεις την κονσολα σου σαν καρτα ηχου ? η κανεις "feed" ta tracks  απο το  cubase  στην κοσνολα και μιξαρεις ? αμα την χρησιμοπιεις σαν καρτα ηχου πρεπει να εχεις υποψην σου μερικες βασικεσ (οχι ενδειγμενες γιατι ψιλοχαλανε τις δυναμικες του κομματιου ) τεχνικες.
1)compressoras kai limiter sto master bus (με μετρο και προσοχη)
2)αντι να κανεις αφερετικη μιξη (τα φερνεις ολα στο "unity gain" και κοβεις "ενταση" στα tracks  που πρεπει )προσπαθεις να σηκωσεις τα καναλια σου οσο πανε χωρις να χαλαει η μιξη σου αλλα να μην μπαινεις και στα κοκκινα
3)παλαιοτερα χρησιμοποιουσα ενα vst plugin http://aradaz.blogspot.com/2008/06/aradaz-maximizer-5-reworked-version.html   χρησιμοποιησε το στο μαστερ bus με μετρο και αγαπη .
Αυτα ειναι μερικα απλα πραγματακια αμα εχεις αναγκη παραπανω ενταση ,Σκεψου ομως για να φτασεις "εμπορικες"εντασεισ θες στουντιαρες και πανακριβα μηχανηματα εκτος απο πολυ γνωση  :)
Αν δεν σε καλυψα ρωτα με οτι θες

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
ΠΡοσωπικα θα ηθελα παραπανω λεπτομερειες για να πω ποιο ειναι το πιθανο προβλημα:

1) Τι καρτα ηχου εχεις και πως συνδεεις τη κονσολα με την καρτα ηχου;

2) Η μιξη γινεται μεσα στο CUBASE ή στελνεις τα καναλια πισω στην κονσολα κι απο εκει κανεις εκ νεου μια μιξη;

3) Εαν γινεται μεσα στο Cubase δε προκειται να βρεις κατι αντιστοιχο του Unity Gain. Καλη η προταση του skom, ομως αυτο αφορα καθαρα το αναλογικο περιβαλλον μιας κονσολας ( κι οχι ολων των κονσολων ). Πρεπει να προσεχεις τις σταθμες εισοδου μεσα στο Cubase. Οποτε για αρχη καλο ειναι να μας δωσεις τεχνικες λεπτομερειες που αφορουν την καρτα, την ηχογραφηση, τις σταθμες που λαμβανεις απο τη κονσολα προς το Cubase, κλπ.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
8250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/08, 18:27
από Crossroad
6 Απαντήσεις
9993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/08, 01:23
από faser
0 Απαντήσεις
2190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/09, 23:13
από Angellust17
10 Απαντήσεις
4856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/09, 01:41
από jim.ni
2 Απαντήσεις
2678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/09, 13:58
από zeromancer
0 Απαντήσεις
2129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/11, 16:43
από giorgozz19
8 Απαντήσεις
5392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/11, 12:03
από adr1anos
5 Απαντήσεις
3486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/11, 11:12
από HeavyHead
5 Απαντήσεις
7605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/14, 18:56
από freemind
1 Απαντήσεις
5645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/16, 14:26
από panixgr