Αποστολέας Θέμα: προβλημα σε ibanez  (Αναγνώστηκε 5516 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ...darkface...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
προβλημα σε ibanez
« στις: 20/12/08, 20:54 »
γεια σας παιδιά,λοιπον έχω μια rg ibanez 7 string του 98 μοντέλο και εχθες επιχειρησα να αλλαξω μαγνήτες,πραγμα το οποίο στη συνέχεια μετάνιωσα για αυτό συγκόλησα τα πάντα σύμφωνα με την αρχική τους θέση.απο τότε όμως ξεκίνησε να ακούγεται ένα περέργο φύσημα,το οποίο μεγαλώνει οταν ακουμπάω το χέρι στη ταστιέρα.παρόμοια αντίδραση παρουσιάζεται οταν ακουμπάω τα volume knops (αν τα ονομάζω σωστα).έχετε καποια ιδέα γιατί συμβαίνει?

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα σε ibanez
« Απάντηση #1 στις: 20/12/08, 21:50 »
Αυτό το θόρυβο τον ακούς μόνο όταν ακουμπήσεις τα μεταλλικά μέρη της κιθάρας;

Ξανατσέκαρε σε πρώτη φάση τις κολλήσεις σου να δείς αν όλα είναι ΟΚ και τις γειώσεις...επίσις πρίν κάνεις οτιδήποτε άλλο με την καλωδίωση,άκουσε την κιθάρα σε κάποιον άλλο χώρο απο εκεί που ακούς το θόρυβο τώρα,και δες αν συνεχίζει να συμβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: προβλημα σε ibanez
« Απάντηση #2 στις: 20/12/08, 21:51 »
Σωστο...σιγουρα προβλημα γειωσης/γεφυρωσης....τσεκαρε το.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος ...darkface...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: προβλημα σε ibanez
« Απάντηση #3 στις: 21/12/08, 01:24 »
κατ αρχή ευχαριστώ για την ανταπόκριση.δοκίμασα την κιθάρα σε διαφορετικά μηχανήματα,σε διαφορετικούς χώρους και συνεχίζει να παρουσιάζει τα προβλήματα.ναι,μόνο οταν ακουμπω τα μεταλικά της μέρη το κάνει.τις κολήσεις τις ελεγξα αλλα τζίφος.σχετικά με τη γείωση:υπάρχει ένα λεπτο καλώδιο το οποίο ξεκινά απο το χώρο όπου βρίσκονται τα ελατήρια του floyd rose και καταλήγουν στο χώρο οπου βρίσκονται τα ποτενσιόομετρα.αλλά ΄μετα μένει κάπως εκτεθείμενο καθώς δεν καταλήγει κάπου.πρεπει να το αφήσω να ακουμπά το πλαστικό καπάκι που κλείνει το χώρο?

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα σε ibanez
« Απάντηση #4 στις: 21/12/08, 01:47 »
Το καλώδιο που φεύγει απο το τρέμολο προς την καμπίνα πρέπει να είναι και στις 2 πλευρές του κολλημένο,γείωσε το κάπου φίλε μου,αν έχεις shielding στην καμπίνα σου το γειώνεις και εκεί.

Αποσυνδεδεμένος ...darkface...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: προβλημα σε ibanez
« Απάντηση #5 στις: 21/12/08, 11:10 »
shielding αγαπητε serviani?τι είναι αυτο?σκεφτηκα να το γειώσω πάνω στο ποτενσιόμετρο.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: προβλημα σε ibanez
« Απάντηση #6 στις: 21/12/08, 17:29 »
Kολησε το καλωδιο αυτο που λες (που ξεκιναει απο τα ελατηρια του τρεμ.) στο πισω μερος ενος ποτενσιομετρου,εκει καταληγουν οι γειωσεις...θα εισαι ΟΚ....shieldind ειναι το φυλο απο αλουμινοχαρτο η αντιστοιχο υλικο που ''ντυνεται'' καποιες φορες το cavity (δηλαδη ο χωρος) που ειναι μεσα τα ποτενσιομετρα και ο επιλογεας....να μια φωτο

From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος bud_4_life

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: προβλημα σε ibanez
« Απάντηση #7 στις: 21/12/08, 19:01 »
Το καλώδιο που φεύγει απο το τρέμολο προς την καμπίνα πρέπει να είναι και στις 2 πλευρές του κολλημένο,γείωσε το κάπου φίλε μου,αν έχεις shielding στην καμπίνα σου το γειώνεις και εκεί.
Οι ενεργοί Emg πρέπει να γειωθούν και αυτοί με αυτό το καλώδιο???

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα σε ibanez
« Απάντηση #8 στις: 21/12/08, 19:55 »
Το καλώδιο που φεύγει απο το τρέμολο προς την καμπίνα πρέπει να είναι και στις 2 πλευρές του κολλημένο,γείωσε το κάπου φίλε μου,αν έχεις shielding στην καμπίνα σου το γειώνεις και εκεί.
Οι ενεργοί Emg πρέπει να γειωθούν και αυτοί με αυτό το καλώδιο???

Οι ενεργοί EMG είναι εσωτερικά shielded και δεν χρειάζεται να γειωθεί η γέφυρα,μάλιστα αν δεν κάνω λάθος δεν συνιστάται καν αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα σε ibanez
« Απάντηση #9 στις: 21/12/08, 20:03 »
shielding αγαπητε serviani?τι είναι αυτο?σκεφτηκα να το γειώσω πάνω στο ποτενσιόμετρο.

Στο ποτενσιόμετρο είναι μια χαρά,ξέχασα ότι στις Ibanez δεν βάζουν shielding.

Αποσυνδεδεμένος bud_4_life

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: προβλημα σε ibanez
« Απάντηση #10 στις: 21/12/08, 20:06 »
Serviani ευχαριστωωωωωωωωωωωωώ..  :)

Αποσυνδεδεμένος ...darkface...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: προβλημα σε ibanez
« Απάντηση #11 στις: 21/12/08, 22:53 »
εβαλα το καλώδιο στο πτενσιόμετρο αλλά δυστηχώς δεν είδα βελτίωση.τι νομίζετε οτι φταίει?

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα σε ibanez
« Απάντηση #12 στις: 22/12/08, 00:11 »
Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει απο τη στιγμή που λες ότι όλα είναι ΟΚ με τις κολλήσεις,αλλά θα σου πω μια δική μου παρόμοια περίπτωση μέχρι να μου έρθει καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει.

Είχα αλλάξει μαγνήτες σε μια κιθάρα μου όπως εσύ καλή ώρα,και μόλις τελείωσα και έβαλα να ακούσω την κιθάρα,όλα έπαιζαν μια χαρά αλλά είχα ένα μικρό θόρυβο κάθε φορά που άγγιζα κάποιο μεταλικό σημείο της.Έφαγα ώρες και ώρες προσπαθώντας να καταλάβω τι μπορεί να φταίει και δεν μπορούσα να βγάλω άκρη με τίποτα καθώς όλα είχαν γίνει τέλεια.Το θέμα όμως ήταν ότι πριν την αλλαγή η κιθάρα δεν είχε τέτοιο πρόβλημα.
Ε μέχρι που είπα δεν πάει άλλο θα την πάω στον τεχνικό μου να τελείωνει αυτή η ιστορία και να μάθω επιτέλους τι είναι αυτό που δεν έκανα σωστά.Μάλιστα τον έβαλα να τα ξανακολλήσει όλα και να βάλει καλύτερης ποιότητας καλώδια σε όλες τις συνδέσεις.
Πήρα λοιπόν την κιθάρα και πήγα να την ακούσω στο δικό μου χώρο για να διαπιστώσω τελικά ότι το πρόβλημα παρέμενε!! κάτι το οποίο μου είχε πει ο τεχνικός αλλά έπρεπε να αποκλείσω κάθε πιθανότητα όπως καταλαβαίνεις.

Για να μην μακρυγορήσω άλλο το πρόβλημα σταμάτησε να υπάρχει όταν απλά μετακόμισα! Είχα τελικά κάποιο θέμα με το ρεύμα.

Τώρα κάτι τέτοιο πιθανόν και να μην ισχύει στη δική σου περίπτωση μιας και την άκουσες την κιθάρα σε διαφορετικούς χώρους.

Αποσυνδεδεμένος ...darkface...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: προβλημα σε ibanez
« Απάντηση #13 στις: 22/12/08, 00:57 »
εχεις δικαιο Serviani ,το χα υποψη γι αυτο και το ελεγξα σε διαφορετικά μηχανηματά,σε διαφορετικούς χωρους.τα οποία μάλιστα ελέγχθηκάν και με αλλες κιθάρες.αύριο θα κσαναελέγξω τις συγκολίσης μου.δεν ξλερω,ίσως δεν ε΄κανα πολυ καά τη γείωση,ίσως να είναι καλύτερα να τη κολήσω στο tone αντι στο volume.ευχαριστώ πάντος για τη βοήθεια.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/03, 15:07
από Lord-George
17 Απαντήσεις
8581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/08, 16:14
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
10 Απαντήσεις
5029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 14:06
από teo_gp
4 Απαντήσεις
3132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 08:37
από ogyon21
0 Απαντήσεις
1568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/10, 12:26
από sporosvogas
5 Απαντήσεις
3401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/11, 23:16
από Dimitris12345
8 Απαντήσεις
4423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/11, 16:47
από Maejima
5 Απαντήσεις
3637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/12, 21:07
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
7879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/13, 23:34
από vegos
45 Απαντήσεις
13730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/21, 00:54
από saved