Αποστολέας Θέμα: Πληρωμη Live συγκροτηματων  (Αναγνώστηκε 74749 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #125 στις: 22/02/07, 03:12 »
Δεν εχω διαβασει ολες τις απαντησεις στο θεμα..
Αλλα εξαρταται αυτο απο πολλα πραγματα...

-Ποιος ειναι ο χωρος
Δεν ειναι το ιδιο να παιζεις στο lazy η to jesters για 100-150 ατομα,η να παιζεις για 1000 ατομα στο gagarin η κατι χιλιαδες στο ΣΕΦ πχ..Οι μουσικοι παντα πληρωνονται αναλογα με τα εσοδα της εκαστοτε εκδηλωσης..

-Τι εκδηλωση ειναι συγκεκριμενα
Λαιβακι απλα για την παρεα σου και τους γνωστους σου? θα μπορουσε να ηταν που λεει ο λογος κατι για μεγαλη εκδηλωση,τηλεοραση,γιορτη δημου κλπ..Παλι εξαρταται με τα εσοδα...

-Ποσες ωρες προγραμμα χρειαζεται
Δεν πληρωνεται μια μπαντα το ιδιο για 1 η 3,4 ωρες προγραμμα...

-Ποσο καλοι θες να ειναι αυτοι οι μουσικοι..
Αν θες "ονοματα" θα τα πληρωσεις..Παντα θα υπαρχει καποια μπαντα που θα την κανει την δουλεια πολυ φτηνοτερα αλλα δεν ειναι παντα αναλογα τα αποτελεσματα..Διαλεγεις και περνεις...

Πολλα ακομα που μου διαφευγουν...

Γενικως παντα το ψαχνεις το πραγμα σε αναλογες περιπτωσεις με διαφορες μπαντες...
Εντελως ενδεικτικα να σου πω πως μπαντες που παιζουν σε μαγαζια χωρητικοτητας 100-300 ατομων συνηθως παιρνουν 200-600 ευρω συνολο για ενα προγραμμα 3 ωρων..Οποτε σε αυτην την περιπτωση θα ηταν πολλα αυτα που σου ζητανε..
Σε μεγαλα μαγαζια παλι (σκυλαδικα ;D) οι αμοιβες οπως παλι ξαναλεω ειναι αναλογες των εσοδων και μπορουν να φτασουν απο 200-1000 ευρω το ατομο αναλογα το οργανο,το μαγαζι,το κυρος του καθε μουσικου και του καλλιτεχνη που πλαισιωνει...

Ψαξ'το καλυτερα..
Alex

Αποσυνδεδεμένος Manwe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩΩΩ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #126 στις: 22/02/07, 10:37 »
Εγώ πάντως σε αυτή την κουβέντα άκουσα κάτι αμοιβές 200 ευρώ την βραδιά... Τα 50 και τα 80 ευρώ είναι μία λογική πληρωμή... Για να τα πουμε και καθαρά... 50 ευρώ είναι πάνω από 15χιλιάρικα σε δραχμές... Εγώ θυμάμαι κάτι πληρωμές 10χίλιρο... Τώρα μπορεί να φταίει ο πλυθωρισμός... Τι να πω...
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #127 στις: 22/02/07, 13:05 »
Λοιπον..παρακολουθησα το ολο θεμα.Εγω προσωπικα βρισκω το ποσο των 80Ε πολυ καλο για μαγαζι που χωραει 100-150 ατομα.Ακομα και τα 50Ε.Τωρα αμα καποιος παιζει σε μεγαλο μαγαζι και ο μαγαζατορας βγαζει οντως 2.000Ε
ενω η μπαντα εχει ξεπατωθει το βρισκω λογικο να παρει η μπαντα παραπανω απο 80Ε.Στην τελικη ειναι οπως ειπε και  ο Αλεξ..υπαρχουν πολλοι παραγοντες...οπως ο χωρος..οι ωρες που παιζει κανεις..το επιπεδο της μπαντας κλπ.Εγω προσωπικα ουδεποτε νοιαστηκα ιδιαιτερα για τα λεφτα.Προσπαθω βεβαια παιζοντας τουλαχιστον να βγαλω καποια λειτουργικα εξοδα για να μην βγω και μειον(εχει τυχει να παιξουμε σε μαγαζι που πληρωνοντας ταξι για μεταφορα και ηχοληπτη πληρωσαμε και απο πανω!).Απ την αλλη βεβαια αμα το λαιβ παει καλα δεν με νοιαζουν τα φραγκα.Και
η αληθεια ειναι οτι απο το να παιξω σε μαγαζι οπου θα παρω ποσοστα..παιρνοντας τα λεφτα των φιλων μου..προτιμω να μην παρω τπτ και να πιω τα 2 ποτακια που δικαιουμαι κ να παιξω να γουσταρω για τους φιλους μου και οχι μονο.Τονιζω οτι εγω παιζω αποκλειστικα επειδη ειναι μια αναγκη και μια αγαπη..και δεν με απασχολουν ουτε καποια μουσικη καριερα...ουτε να βγαλω χρηματα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #128 στις: 22/02/07, 13:22 »
το θέμα είναι να σκεφτόμαστε κι εμείς οι μουσικοί τι πραγματικά μας αναλογεί και μας αξίζει έτσι ώστε να μην χαντακώνουμε τους υπόλοιπους, να μην κλέβουμε τον εαυτό μας και να μην κλέβουμε και τους ελάχιστους αθώους μαγαζάτορες... κι εγώ έχω παίξει τσάμπα live.
 Το θέμα είναι απλά μαθηματικά βασικά... έστω οτι ένα μαγαζί ανοίγει αποκλειστικά για live=0 κέρδη αν δεν υπάρχει μπάντα. Πας με την μπάντα σου και παίζεις εκεί 3 ώρες και ο κόσμος κατά συντριπτική πλειοψηφεία έχει έρθει να δει εσένα και όχι επειδή είναι θαμώνας του μαγαζιού. Το μαγαζί έχει είσοδο 10 ευρώ με ποτό και το δεύτερο ποτό κάνει 7 ευρώ. Κόβει 100 εισιτήρια. Έχει επίσης 4 υπαλλήλους που δουλεύουν και παίρνουν μεροκάματο 40 ευρώ κάθε βράδυ.

Ερώτηση 1: πόσα πιστεύετε πως θα είναι τα έσοδα του μαγαζιού αυτό το βράδυ?
Ερώτηση 2: αν γνωρίζατε αυτά τα δεδομένα με πόσα λεφτά θα ήσασταν ευχαριστημένοι?
Ερώτηση 3: αν ήσασταν ο μαγαζάτορας πόσα λεφτά θα θεωρούσατε ικανοποιητικά να βάλετε ως καθαρό κέρδος στην τσέπη σας?


Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #129 στις: 25/02/07, 00:35 »
Baphomet δεν είπα να μην πληρώνεσαι καθόλου.Είμαι τελείος αντίθετος στο να βγάζει ο μαγαζάτορας φράγκα χάρης σε σένα ή στον οποιοδήποτε χωρίς να παίρνεις μία.Είναι καθαρή εκμετάλλευση αν γίνει κάτι τέτοιο.
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

Αποσυνδεδεμένος Manwe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩΩΩ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #130 στις: 25/02/07, 02:43 »
Ρε παιδιά...Κανείς δεν μίλησε για ΜΗ πληρωμή των συγκροτημάτων... Άλλο όμως το πληρώνομαι γιατί είμαι μουσικός και αυτή είναι η δουλειά μου, οπότε παίρνω ένα λογικό νυχτοκάματο και άλλο το παίρνω το ταμείο και φεύγω... Επίσης... Οι περισσότεροι (ελπίζω όλοι) παίζουμε μουσική επειδή το αγαπάμε αυτό... Αν σου δώσει ο καταστηματάρχης 10-20 ευρώ λιγότερα δεν νομίζω ότι έπεσες έξω στον προυπολογισμό σου...
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #131 στις: 25/02/07, 04:15 »
το θέμα δηλαδή είναι αν είναι η μουσική αποκλειστική απασχόληση? τότε επιτρέπεται να ζητάς το Χ ποσό? αλλιώς παίρνεις απλά ένα χαρτζιλίκι?

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #132 στις: 25/02/07, 04:22 »
  Δλδ το να εχεις κανει ΤΙΣ προβες,να εχεις φερει εξοπλισμο κ.τ.λ. και να πληρωθεις μονο 10€ ειναι καλα Manwe?Γιατι εγω το βλεω για εκμεταλευση εως ξεφτιλα!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #133 στις: 25/02/07, 04:41 »
  Δλδ το να εχεις κανει ΤΙΣ προβες,να εχεις φερει εξοπλισμο κ.τ.λ. και να πληρωθεις μονο 10€ ειναι καλα Manwe?Γιατι εγω το βλεω για εκμεταλευση εως ξεφτιλα!

πόσο μάλλον να έχεις φέρει και τον κόσμο του μαγαζιού...

Αποσυνδεδεμένος Manwe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩΩΩ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #134 στις: 25/02/07, 11:22 »
Παιδιά αυτό που λέω εγώ δεν είναι να μην πληρωνόμαστε καθόλου ή να παίρνουμε 10 ευρώ... Αλλά από αυτό εώς το να παίρνουμε 200 ευρώ την βραδιά υπάρχει και ενδιάμεσο στάδιο... Δηλαδή 50 - 80 ευρώ την βραδιά είναι λίγα για εσάς?
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #135 στις: 25/02/07, 13:44 »
Για βγαλε το κομπιουτερακι ρε MAnwe να κανεις μια σουμα να δεις τι σου στοιχιζει να μπεις στο liveαδικο, και μετα ελα και πες μου αν τα 80 ευρω τον μουσικο φτανουν...

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #136 στις: 25/02/07, 14:18 »
Παιδιά ένας φίλος παίζει στο Σταυρό του Νότου και τον πληρώνουν 80 ευρώ για 4ωρο πρόγραμμα και το μισό drum kit δικό του, που το χρησιμοποιεί και ένας άλλος τις υπόλοιπες ώρες... :-\ αν τα συγκρίνω με αυτά που λέτε πιο πάνω, μάλλον τον κοροϊδεύουν... ???

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #137 στις: 25/02/07, 14:48 »
Ok, 50-80 ευρώ είναι από αποδεκτά έως πολύ καλά για live εντός έδρας- δε νομίζω να διαφωνεί κανείς. Μιλάμε πάντα για είδη που γυρίζουν γύρω από τη σύγχρονη μουσική βέβαια, και κυρίως το ροκ. Στα λαϊκά κτλ αυτές οι αμοιβές θεωρούνται έως και αστείες (τα 50 κατά βάση, όσο τείνεις προς το 100 στρώνει κάπως).

Το ερώτημα μου είναι άλλο. Ξέρουμε πως το ποσό το οποίο θα πληρώσει ένας θαμώνας του μαγαζιού έχει ένα κατώτατο όριο (τιμή ενός ποτού ή εισιτηρίου), και μπορεί να φτάσει σε οποιοδήποτε επίπεδο επιθυμεί ο ίδιος (π.χ. να ανοίξει σαμπάνιες). Είναι δεδομένο πως (σχεδόν πάντα) αυτά τα ποσά είναι τα ίδια στις (ροκ κτλ) μουσικές σκηνές ανεξάρτητα από το ποιο συγκρότημα παίζει.

Ποιο είναι το πρόβλημα ορισμένων να καρπώνονται αυτά τα χρήματα οι μουσικοί και όχι ως επί το πλείστον το μαγαζί; Εάν από το ποσό αυτό πληρωθεί το συγκρότημα 200 ευρώ ανά άτομο, αντί για 50, ποιο είναι το "ζόρι που τραβάνε" ορισμένοι; Ανησυχούν για τα συμφέροντα του μαγαζιού; Αντίκειται μήπως στην ηθική τάξη και οργάνωση της κοινωνίας μας, που θεωρεί το μαγαζάτορα χρήζοντα οικονομικής ενισχύσεως και τους μουσικούς κροίσους εκμεταλλευτές;!;

Δεν καταλαβαίνω γιατί, με δεδομένο σταθερό ποσό, είναι μεμπτό ο μουσικός να παίρνει το μεγαλύτερο μέρος! Γιατί π.χ. είναι οκ όλοι να ζητούν αυξήσεις, εις βάρος ενίοτε άλλων κοινωνικών ομάδων, αλλά ο μουσικός να έρχεται πίσω από το συμφέρον του μαγαζάτορα; Και αν τελικά καταφέρω να πάρω 150-200Ε ανά live, γιατί θα κατηγορηθώ; Γιατί "πλουτίζω" σε μια κομμουνιστική κοινωνία; Έλεος πια!

Όχι ότι υπάρχει όψιμο ενδεχόμενο να παίρνει κανείς αυτά τα χρήματα στο ροκ, απλά μιλάμε σε θεωρητική βάση. Τα 50-80 είναι οκ. Αν έπαιζα λαϊκά, θα απαιτούσα 100, αν έπαιζα μπαρόκ συνθέσεις σε ξυλόφωνο και ντέφι θα ζητούσα 20- simple as that.

Αποσυνδεδεμένος Manwe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩΩΩ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #138 στις: 25/02/07, 23:48 »
Παιδιά εγώ μιλάω κυρίως για ροκ φόρμες... Και φυσικά δεν είναι μεμπτό να πάρει ένας μουσικός 200 ευρώ την βραδιά! Μακάρι αλλα που 'ντο? Από εκεί και πέρα με βάση το ότι σε κάτι live με κόσμο 30 - 40 άτομα είναι λογική τιμή τα 50 ευρώ το άτομο... Και φυσικά κανένας δεν υπερασπίζεται τα συμφέροντα του μαγαζιού... Αλλά ρε παιδιά δηλαδή πραγματικά την κονόμα σκεφτόσασταν όταν πιάσατε για πρώτη φορά κιθάρα,ντραμς,μπάσο,πλήκτρα ή οτιδήποτε άλλο?
Με το να ζητάμε 200άρες για να παίξουμε δεν κάνουμε κακό στο μαγαζί... Ο μαγαζάτορας θα βρει πιο φθηνές μπάντες... Κακό κάνουμε σε εμάς που δεν θα παίξουμε μουσική και δεν θα ανοιχτούμε στο κοινό (ώστε να γίνουμε γνωστοί και να φτάσουμε αυτές τις αμοιβές) αλλά κάνουμε και κακό σε αυτό που αγαπάμε... Τη μουσική... Με το να λέμε θέλουμε τόόόόόσα λεφτά ξεχνάμε ένα σημαντικό πράγμα... Τη μουσική... Αν είμαστε καλοί σε αυτό και αξίζουμε, μετά θα έρθει και μία "Α" αναγνώριση ώστε να ανεβούμε στο budget της μουσική βιομηχανίας... Γιατί σημασία πλέον (και πραγματικά λυπάμαι για αυτό) έχει ποιος πουλάει τον εαυτό του καλύτερα στο θέμα της μουσικής βιομηχανίας... Γιατί είναι πιο πολύ βιομηχανία παρά μουσική... Και αν θέλετε να παίρνετε πιο πολλά λεφτά στηρίξτε την ελληνική σκηνή... Στηρίξτε μικρά συγκροτήματα για να σας στηρίξουν... Το ξαναλέω... Ποιος από εμάς γυρνάει τα liveάδικα με τα μικρά ονόματα? Μπορεί να φαίνομαι λιγάκι επιθετικός αλλά το θέμα δεν είναι να ζητάμε από τον μαγαζάτορα λεφτά για να παίξουμε, αλλά να τον κάνουμε να καταλάβει πως αν δεν παίξουμε θα χάσει λεφτά... Και αυτό θα γίνει με το να καταλάβει πως το μαγαζί του θα έχει κόσμο αν παίζει ένα συγκρότημα... Όσα λέω βέβαια είναι λίγο μπερδεμένα αλλά ευελπιστώ στην επιοίκειά σας...  ;)
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #139 στις: 27/02/07, 00:27 »
Παιδιά εγώ μιλάω κυρίως για ροκ φόρμες... Και φυσικά δεν είναι μεμπτό να πάρει ένας μουσικός 200 ευρώ την βραδιά! Μακάρι αλλα που 'ντο? Από εκεί και πέρα με βάση το ότι σε κάτι live με κόσμο 30 - 40 άτομα είναι λογική τιμή τα 50 ευρώ το άτομο... Και φυσικά κανένας δεν υπερασπίζεται τα συμφέροντα του μαγαζιού... Αλλά ρε παιδιά δηλαδή πραγματικά την κονόμα σκεφτόσασταν όταν πιάσατε για πρώτη φορά κιθάρα,ντραμς,μπάσο,πλήκτρα ή οτιδήποτε άλλο?
Με το να ζητάμε 200άρες για να παίξουμε δεν κάνουμε κακό στο μαγαζί... Ο μαγαζάτορας θα βρει πιο φθηνές μπάντες... Κακό κάνουμε σε εμάς που δεν θα παίξουμε μουσική και δεν θα ανοιχτούμε στο κοινό (ώστε να γίνουμε γνωστοί και να φτάσουμε αυτές τις αμοιβές) αλλά κάνουμε και κακό σε αυτό που αγαπάμε... Τη μουσική... Με το να λέμε θέλουμε τόόόόόσα λεφτά ξεχνάμε ένα σημαντικό πράγμα... Τη μουσική... Αν είμαστε καλοί σε αυτό και αξίζουμε, μετά θα έρθει και μία "Α" αναγνώριση ώστε να ανεβούμε στο budget της μουσική βιομηχανίας... Γιατί σημασία πλέον (και πραγματικά λυπάμαι για αυτό) έχει ποιος πουλάει τον εαυτό του καλύτερα στο θέμα της μουσικής βιομηχανίας... Γιατί είναι πιο πολύ βιομηχανία παρά μουσική... Και αν θέλετε να παίρνετε πιο πολλά λεφτά στηρίξτε την ελληνική σκηνή... Στηρίξτε μικρά συγκροτήματα για να σας στηρίξουν... Το ξαναλέω... Ποιος από εμάς γυρνάει τα liveάδικα με τα μικρά ονόματα? Μπορεί να φαίνομαι λιγάκι επιθετικός αλλά το θέμα δεν είναι να ζητάμε από τον μαγαζάτορα λεφτά για να παίξουμε, αλλά να τον κάνουμε να καταλάβει πως αν δεν παίξουμε θα χάσει λεφτά... Και αυτό θα γίνει με το να καταλάβει πως το μαγαζί του θα έχει κόσμο αν παίζει ένα συγκρότημα... Όσα λέω βέβαια είναι λίγο μπερδεμένα αλλά ευελπιστώ στην επιοίκειά σας...  ;)
Πάνω κάτω αυτό ήθελα να πώ.ΜΟΥΣΙΚΗ!
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #140 στις: 27/02/07, 11:44 »
όλοι για την μουσική παίζουμε...αλλιώς θα πήγαινα στο σκυλάδικο που και πιο ξεκούραστα θα ήμουν και θα έπαιρνα 150 ευρώ την βραδιά εξαρχής και θα δούλευα και κάθε μερα.

Πάντως το θέμα ξέφυγε λίγο χωρίς λόγο. Κανείς δεν μίλησε για 200 ευρώ ως λογική τιμή για έναν μουσικό σαν κι εμάς. Νομίζω η μεγαλύτερη τιμή που ακούστηκε ήταν τα 120 ευρώ το οποίο υπό συνθήκες το θεωρώ λογικό.
Και για να στηρίξεις την μουσική σκηνή πρέπει να ΖΗΤΑΣ και να ΑΠΑΙΤΕΙΣ αυτό που σου αναλογεί είτε είναι χρήματα, είναι σεβασμός από τα μαγαζιά. Με το να κάνεις σκόντο στο μαγαζί απλά "χαλάς την πιάτσα". Όταν το καταλάβουν αυτό όλοι οι μουσικοί θα είναι οκ.

Και επίσης δεν ξέρω πόσα live έχετε κάνει, αλλά σας διαβεβαιώνω πως αν μπείτε στην διαδικασία να παίζετε συνέχεια θα σκέφτεστε και τα χρήματα. Και μόνο σαν απόσβεση των χρημάτων που δαπανάτε αν όχι και σαν κέρδος. Το αν θα αφαιρέσει αυτό κάτι από τον πόθο για την μουσική εξαρτάται καθαρά από το τι είστε φτιαγμένοι...

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #141 στις: 28/02/07, 11:33 »
...αν μπείτε στην διαδικασία να παίζετε συνέχεια θα σκέφτεστε και τα χρήματα. Και μόνο σαν απόσβεση των χρημάτων που δαπανάτε αν όχι και σαν κέρδος. Το αν θα αφαιρέσει αυτό κάτι από τον πόθο για την μουσική εξαρτάται καθαρά από το τι είστε φτιαγμένοι...

Wot he said

Αποσυνδεδεμένος Manwe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩΩΩ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #142 στις: 28/02/07, 12:18 »
Παράθεση
Και επίσης δεν ξέρω πόσα live έχετε κάνει, αλλά σας διαβεβαιώνω πως αν μπείτε στην διαδικασία να παίζετε συνέχεια θα σκέφτεστε και τα χρήματα. Και μόνο σαν απόσβεση των χρημάτων που δαπανάτε αν όχι και σαν κέρδος. Το αν θα αφαιρέσει αυτό κάτι από τον πόθο για την μουσική εξαρτάται καθαρά από το τι είστε φτιαγμένοι...

Αυτό που θέλω να πω εγώ είναι το εξής... Πως θα μπούμε στη διαδικασία να παίζουμε συνέχεια αν δεν εχουμε κοινό? Το είπα και πριν! Αν στηρίξουμε όλοι μας την ελληνική σκηνή θα μπορέσουμε να μπούμε και στη διαδικασία του να ζητάμε μία σωστή πληρωμή και να την έχουμε, διότι το μαγαζί θα χάνει λεφτά αν δεν παίξουμε... λογικό δεν είναι? Σημασία δεν έχει το τι κάνεις όταν παίρνεις ήδη λεφτα αλλά τι κάνεις όταν ΔΕΝ παίρνεις... Διότι εκεί φαίνονται τα κίνητρά σου...
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #143 στις: 01/03/07, 12:46 »
Αυτο φιλε μου ειναι αλλο θεμα τελειως. Απο μια αλλη αποψη ομως, οι μαγαζατορες εκμεταλλευονται παιδια που δεν εχουν κοινο και ορισμενες φορες ζητανε και λεφτα για να σε βαλουν να παιξεις. Για το τι απηχηση εχει το live rock στην Ελλαδα (απο ελληνικα σχηματα) καλυτερος να απαντησει ειναι ο Πετρος. Στην Αγγλια ομως, εαν ενα μαγαζι δεν εχει φημη οτι φερνει καλα σχηματα παντα τοτε οταν καποιοι καινουργιοι ερχονται να παιξουν το μαγαζι συνηθως ειναι αδειο. Και αυτο γινεται σε ολοες τις πολεις, οχι μονο το Λονδινο. Γιατι, σου λεει ο αλλος, να παω στο Σταυρο του Καφρου οπου μπορει να με πιασει πονοκεφαλος με τους οποιους μπουμπουνες παιζουνε αποψε αντι να παω στον Σταυρο του Νοτου οπου ξερω οτι θα περασω καλα?

Αν οι οποιοδηποτε καινουργιοι (συνηθως μαθητες/φοιτητες) κανουν ενα συγκροτημα και θελουν να κανουν live σε μαγαζι και να παιξουν τελευταιοι (headliners) καπου καταλαβαινω την λογικη του να σου ζητανε λεφτα για να παιξεις, γιατι δεν εχεις ονομα και ο μαγαζατορας οτι και να του λες εσυ για γνωστους, φιλους και fans, δεν ξερει αν θα μπει μυγα μεσα το βραδυ που παιζεις εσυ, και θελει τουλαχιστον να βγαλει τα εξοδα. Οταν ομως στο τελος της βραδιας βλεπει οτι καθε ευρω που βγηκε απο την μπαρα και την εισοδο μπαινει στην τεσπη του, τοτε του καλοφαινεται και μετα αρχιζει να ζητα και απο τις αλλες μπαντες. Ετσι χαλαει η πιατσα.

Η σωστη κινηση ειναι, οπως σε οποιαδηποτε δουλεια, το networking και το PR. Σαν καινουργια μπαντα, αν δεν εχεις ηδη ενα ονομα στην πιατσα ωστε να ερθουν αρκετοι να δουν το νεο σου σχημα, σε συμφερει να πας σε καποια μπαντα πιο γνωστη απο εσενα και να ζητησεις support. Αν αυτοι σε φωναξουνε, τοτε το συζητας μαζι τους περι εξοδων. Γιαυτο και η καλυτερη κινηση ειναι να παιζεις εκει που μενεις στην αρχη, ουτως ωστε προοδευτικα να ανοιξεις το κοινο σου και να γινεις γνωστος ευρυτερα. Ετσι, οταν πια βλεπεις κοσμο να ερχεται να δει εσενα, τοτε αρχιζεις να σκεφτεσαι για headlining. Και για να δημιουργηθουν αυτες οι ευκαιριες, πρεπει να επικοινωνησεις την μουσικη σου (δηλ. να στειλεις demo, να ανεβασεις τραγουδακια στο νετ) σε promoters, μαγαζατορες, ραδιοφωνικους σταθμους και αλλες μπαντες εντος και εκτος του στυλ που παιζεις, ουτως ωστε αν εκτιμουν την μουσικη σου, να σε φωναξουν οταν χρειαστουν το support.

Καλυτερα για σενα (και ολους τους αλλους λοιπον) τα φραγκα να τα ριξεις στις προβες και τα οργανα ουτως ωστε να παιζεις τα κομματια τελεια και να κανεις ενα ποιοτικο demo (οπου φαινονται οι live ικανοτητες σου, οχι ποσο παιζεις στα δαχτυλα το Cubase), παρα να τρεχεις στα μαγαζια και να αρχιζεις το penitenziagite.

Και μιας και μας ενδιαφερει ολους, το λινκ οδηγει στην ιστορικη πρειγραφη του Steve Albini για το προβλημα με την μουσικη http://negativland.com/albini.html
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/07, 21:59 από sterghios »

Αποσυνδεδεμένος ΔΕΣΦΑ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • ΧΕΣΕ ΨΗΛΑ ΚΙ ΑΓΝΑΝΤΕΥΕ
    • Προφίλ
χχχ€ το άτομο
« Απάντηση #144 στις: 02/04/07, 00:59 »
Βεβαίως και είναι πολλά τα 200€ διότι:
1. Υπάρχουν cd ta τα οποία μας υποκαθιστούν. Κάνουμε δίσκους και βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι....υποτίθεται οτι υπάρχει η ΑΕΠΙ που τα παίρνει από τα μαγαζιά, αλλά άσε καλύτερα...
2. Οι μουσικοί ζητάνε πολλά διότι ΔΕΝ παίζουν κάθε μέρα.
3. Έχουμε πήξει στους ερασιτέχνες οι οποίοι έχουν κάνει το χειρότερο κακό στον παγκόσμιο πολιτισμό. Όταν λέω ερασιτέχνες, δεν εννοώ τους μη "σπουδαγμένους" μουσικούς αλλά αυτούς που παίζουν μουσική όσο είναι φοιτητές, μέχρι να πιάσουν τα 25-30 τέλος πάντων, παίζουν για τη σημαία για τη "γκάβλα" για το"γούστο", είναι ημίκουλοι, ημιαδαείς, δεν παίζουν μουσική αλλά "μέταλ", "τζαζ", "πανκ", "έντεχνο", παίζουν τζάμπα ή για 30 ψωροευρώ -και περηφανεύονται κιόλας! -σου λένε "εμείς κάνουμε τέχνη, δεν κυνηγάμε τα φράγκα", δεν έχουν προσωπικότητα σαν μουσικοί αλλά αντιγράφουν τους "ήρωές" τους. Δεν ξέρουν τίποτα για εργασιακά δικαιώματα, πνευματικά δικαιώματα, τρόπους πληρωμής κ.λ.π. Έτσι κι αλλιώς, κάποια μέρα θα τα παρατήσουν (και το ξέρουν), και θα αναλάβουν την επιχείρηση του μπαμπά, ή θα μπουν στο δημόσιο, η τέλος πάντων θα κάνουν κάτι άλλο στη ζωή τους.
4. Από την άλλη, υπάρχουν άνθρωποι σαν και εμένα, οι οποίοι προσπαθούν να ζήσουν από τη μουσική τους, και όχι να την έχουν σαν χόμπι. Αλλά ποιός μας γαμεί; Θέλω να αγοράσω ένα βανάκι για τη μπάντα μου, θέλω να βελτιώσω τον ηχητικό μας εξοπλισμό, θέλω να αυξήσω τις ώρες προβών για να έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα, φράγκα υπάρχουν για όλα αυτά,όχι όμως και προοπτική. Διότι εγώ βλέπετε κόβω αποδείξεις υπηρεσιών και διεκδικώ ένσημα, ως ο νόμος ορίζει. Κατά συνέπεια, ο μαγαζάτωρας παίρνει με 30€ τους κουλούς της γειτονιάς. Είναι εκατό κλάσεις χειρότεροι από εμάς αλλά δεν πειράζει. Δεν υπάρχουν πολλοί σαν και εμάς ωστε να πάρει πρέφα ο κόσμος τι εστί μουσική και να έχει επομένως και απαιτήσεις.
5. Τα 200€ είναι πολλά. Αν όμως εγώ μπω σε ένα site ιδιοκτητών συναυλιακών χώρων και ρωτήσω: "ρε παιδιά, ο μαγαζάτωρ μου δίνει 30€ το άτομο για τετραμελή μπάντα, μήπως είναι λίγα;" ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ; >:( >:( >:( ;D   

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #145 στις: 12/09/07, 19:14 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 13:25 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #146 στις: 12/09/07, 21:03 »
Και βέβαια έχουμε ελεύθερη αγορά Costantine, αλλά η ελεύθερη αγορά έχει και κανόνες.
Διότι αν του την δώσει του επαγγελματία πολύ στα νεύρα ή αν έρθει στο όριό του από πλευράς επιβίωσης και κάνει μια καταγγελία είτε στον μαγαζάτορα ως εργοδότη είτε σ' εσένα ως ελεύθερο επαγγελματία, θα γνωρίσεις από κοντά τους νόμους της ελεύθερης αγοράς, ιδίως σε μια ευνομούμενη χώρα όπως η ΗΠΑ.

Ακόμα και στην Ελλάδα οι νόμοι και οι φορολογικές διατάξεις που διέπουν τις καλλιτεχνικές εκδηλώσεις είναι συγκεκριμένες και πολύ βαριές οι ποινές σε περίπτωση βεβαίωσης παράβασης.

Διότι είναι πολύ διαφορετικό να παίζω με την παρέα μου στο μαγαζί του φίλου μου του Μανώλη για την πλάκα μου, όταν πηγαίνω εκεί, κι ας γίνεται κράχτης για διάφορους περίεργους που θέλουν κι αυτοί να κάνουν την πλάκα τους, εφόσον ο Μανώλης έτσι κι αλλιώς δεν βγάζει τόσα που θα του επέτρεπαν να πάρει ορχήστρα ή έστω και έναν μουσικό, από το να παίρνω παράνομα την θέση κάποιου επαγγελματία σε οποιοδήποτε χώρο καλλιτεχνικών εκδηλώσεων.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #147 στις: 12/09/07, 21:19 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 14:33 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #148 στις: 13/09/07, 13:44 »
      Το κοινο πολυ λιγη σημασια δινει στο αν αυτος που ακουει ειναι επαγγελματιας ή ημιερασιτεχνης ή ψωνιο ή οτιδηποτε.. Το καλο αποτελεσμα ειναι αντιληξιμο σε οποιοδηποτε κοινο ανεξαρτητα απ τον αν αυτος που παιζει ειναι επαγγελματιας με τη βουλα, αν παιρνει επιστροφη φορου απ αυτο κτλ κτλ..  Δε θα διαχωρησει η εφορια τον ερασιτεχνη μουσικο με τον επαγγελματια!!
      Τωρα το αν καποιοι προσπαθουν με 2,3 ακορντακια να κανουνε τη μοστρα τους κ να τσεπωσουν οτι μπορουν αυτο περναει στη κριση του μαγαζατορα που τους εκανε τη προταση κ στο κοσμο που τους ακουει, κ ο Κιαμος επαγγελματιας ειναι αλλα δε νομιζω να σας γεμιζει κ το ματι(;;)
      Εγω νομιζω οτι καποιος που σεβεται  τον εαυτο του, αυτο που αντιπροσωπευει  κ αυτους που απευθηνεται δεν εχει αναγκη απο τετοιου ειδους διαχωρισμους,
     
      Τελος, το οτι υπαρχουνε σε καθε κλαδο «απατεωνες» κ μη αξιοι ειναι κατι παραπανω απο δεδομενο, μενει να αποδειξουν οσοι το θελουν κ μπορουν οτι υπαρχει κ φωτεινη πλευρα του φεγγαριου :P, Οσον αφορα τα φραγκα συνεπαγονται με το κατα ποσο εκτιμα ο καθενας το ποιον του κ την αποδοση του, Υπαρχουν πορνες που παιρνουν 20e και υπαρχουν κ αλλες που παιρνουν 5000e...!!!!!!!!!  ;D ;D ;D
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #149 στις: 13/09/07, 18:46 »
Costantine, αν φαίνεται σύμφωνη με τους ηθικούς κανόνες αυτή η πρακτική, τόσο σε σένα όσο και στο κοινό αλλά και στους συλλόγους των επαγγελματιών μουσικών, τότε είναι σίγουρα. Δεν μπορώ να το θέσω υπό αμφισβήτηση.

Αλλά όμως μην θεωρήσεις κι εσύ ανήθικο στο μέλλον κάποιος άλλος να σου παίρνει μερίδιο της πίτας από το δικό σου επάγγελμα. Έστω κι αν αυτός ο κάποιος δεν έχει σπουδάσει, δεν έχει ασφάλιση, δεν φορολογείται κτλ, ακολουθώντας τους νόμους μιας ασύδοτης αγοράς!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
59 Απαντήσεις
35891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/09, 08:50
από lordi13
4 Απαντήσεις
2363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/05, 11:18
από Kική
28 Απαντήσεις
12589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/08, 16:13
από Ikaros
5 Απαντήσεις
4189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 14:43
από BluesMe
5 Απαντήσεις
3665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 10:12
από master of puppets
62 Απαντήσεις
24282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/10, 16:29
από Arg0
38 Απαντήσεις
24853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 18:20
από Highway_Star
12 Απαντήσεις
5317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 15:40
από LuNaFrEaK
4 Απαντήσεις
5153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/10, 12:14
από Guitarholic_punk
17 Απαντήσεις
20056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/12, 02:26
από metalmike