Αποστολέας Θέμα: EMG Pro Series σε Stratocaster American Deluxe  (Αναγνώστηκε 3520 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
EMG Pro Series σε Stratocaster American Deluxe
« στις: 24/11/07, 07:50 »
Με έπρηξε ο υιός και αφού δεν μάσησε με το Gothic ταυράκι που του πήρα..... αναγκάστηκα να φτιάξω μιά από τις καλύτερες κιθάρες μου σε λίιιιγο πιο death στυλ..... πήρα την Non more black και της άλλαξα τα φώτα, έφαγε προενίσχυση στους SCN αλλά δεν αντέδρασε καλά (πάνε τα καθαρά), αλλάζω τους μαγνήτες με GFS και βγάζω την προενίσχυση ήρθαν ορισμένα καθαρά αλλά δεν έχω καλά βρώμικα..... Τέλος σκέφτηκα την πεπατημένη......EMG και μάλιστα prewired... έλα όμως που δεν είχε σε μαύρο pickguard αυτό που ήθελα..... ξήλωμα με μεταμόσχευση, σύνδεση, μπαταρία μέσα και έτοιμος.....
Το sustain και ο όγκος πραγματικά απογείωσαν την κιθάρα.....σε τέτοιο βαθμό που δεν μου κάνει καρδιά να παίζω με άλλη....

Για την ιστορία χρησιμοποίησα αυτό:



This EMG-SL20 Steve Lukather System is equipped with an SLV/SLV/85 pickup mix wired up with a single master volume and tone. The SLV is a custom pickup designed for Steve. The SLV is an over-wound version of the SAV guitar pickup and features hidden pole pieces. The over-winding creates an even fatter tone to match up with the EMG-85 humbucking.

Αυτό είναι το οπτικό αποτέλεσμα:



Eνθουσιάστηκα τόσο που ακολουθεί και δεύτερο project:



This "Pro Series" system is the same as the one mounted on Vince Gill's main black Strat*. Featuring our EMG-S single coil pickups for a clean start, Vince uses the SPC Presence control for extra output and crunch. Mounted directly on a Tortoise Shell pickguard, the EMG-VG20 is configured with master volume, master tone, and the SPC replacing the standard rear tone control. Package Includes: Prewired to the specifications of each artist. Complete and ready to mount to your guitar.

Αυτό έρχετε μέσα στην άλλη εβδομάδα για να μπεί στην MIM Classic....

έχει κάνει κανείς το ίδιο? σε strat? είναι η ιδέα μου η πράγματι απογειώνεται η strat με EMG???
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/07, 07:55 από studio54 »

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: EMG Pro Series σε Stratocaster American Deluxe
« Απάντηση #1 στις: 24/11/07, 08:05 »
Στο SG Gothic της Epiphone τι να βάλω???
Να βάλω πάλι EMG, Gibson, seymour Dunkan, Di Marzio???

HELP......

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: EMG Pro Series σε Stratocaster American Deluxe
« Απάντηση #2 στις: 24/11/07, 10:45 »
Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τους bareknuckles... Για κανε ενα search στο google  ;)
Oοσ για τους EMG, ναι αν θες να παιξεις Hard rock/Metal κανουν πολυ καλη δουλεια σε μια strat αν και εμενα γενικα μου αρεσουν πολυ σαν μαγνητες... Η μονη διαφορα που θα ειχα εγω θα ηταν ενας 89 αντι για 85 στην γεφυρα... για να εχω και διπλο και μονο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG Pro Series σε Stratocaster American Deluxe
« Απάντηση #3 στις: 24/11/07, 12:15 »
Η μονη διαφορα που θα ειχα εγω θα ηταν ενας 89 αντι για 85 στην γεφυρα... για να εχω και διπλο και μονο...

       Δεν ειναι κακη ιδεα αν και οσο και αν ο 89 προκειται για εναν 85 με επιπλεον ενα sa μεσα στο casing του μαγνητη, δεν ακουγεται ακριβως οπως ο 85.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 16:39
από themos
4 Απαντήσεις
3916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 20:45
από adr1anos
7 Απαντήσεις
3340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/09, 21:55
από Stinky
8 Απαντήσεις
3637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/09, 17:01
από Rosstrobon
3 Απαντήσεις
3584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 11:35
από benbass
18 Απαντήσεις
7206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/10, 17:07
από Μαρμελακι
12 Απαντήσεις
5073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 16:26
από ritchieblackmore
11 Απαντήσεις
6380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/13, 22:28
από geopaok
5 Απαντήσεις
4454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/14, 18:01
από noe13
4 Απαντήσεις
4213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/15, 12:59
από bathan