Αποστολέας Θέμα: ta provlimata sto group pou paizete...  (Αναγνώστηκε 44800 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gav

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #75 στις: 15/10/07, 18:30 »
Προβληματα με μπαντες, αχ, ο καημος μου, απο που να αρχισω...

1.  μεθυστακας κιθαριστας εναντιον τελειομανη ντραμερ.  Για καποιο διαστημα ειμασταν τεσσερις (τραγουδιστης/μπασο, δυο κιθαρες, ντραμς).  Ο αλλος ο κιθαριστας οταν ειχαμε ζωντανη παρασταση αρχιζε τις μπυρες 2-3 ωρες πριν απο την συναυλια.  Φτασαμε στο σημειο να παιζουμε και αυτος να ειναι τοσο μεθυσμενος που να μην ξερει ουτε ποιο τραγουδι παιζουμε.  Ο ντραμερ (ο οποιος ειναι τρομερος!!! ουτε μετρονομος να ηταν ο ανθρωπος, πολυ σπανιο να κανει λαθος) κοντεψε να τον πλακωσει στο ξυλο.  Τελικα αναγκαστηκα να του σβησω τον ενισχυτη του αλλου κιθαριστα διοτι επαιζε οτι να'ναι και μπερδευε και τους υπολοιπους.  Αυτος ουτε πηρε χαμπαρι  :o!!!  Στην επομενη προβα εφαγε ποδι  ;D!!!

2.  ο τραγουδιστης μας αν και παιζει μπασο, δεν ειναι και τοσο καλος και δυσκολευονταν.  Ψαχναμε σχεδον ενα χρονο να βρουμε μπασιστα και δεν μπορουσαμε να βρουμε ΟΥΤΕ ενα αξιολογο.  2-3 που βρηκαμε ηταν του στυλ "ναι, παιζω σε 3-4 μπαντες και πρεπει να να ταιριαξετε στο ωραριο μου κτλ".  Τελικα βρηκαμε ενα αρκετα καλο μπασιστα και το προβλημα λυθηκε  :)!

3.  για καποιο διαστημα ο τραγουδιστης μας ειχε καποια οικογενειακα προβληματα και ψαχναμε αντικαταστατη.  Εκει κοντεψα να κανω χαρακιρι... το τι περασαμε δεν λεγεται... ακομα θυμαμαι ενα τυπο με 'τσιριχτη' φωνη που νομιζε οτι ηταν ιδιος Axl Rose.  Οταν τον καναμε δοκιμη, δεν λεω, τα ψιλοκαταφερνε, ειπαμε να τον κρατησουμε (μεγαλο λαθος).  Στην τριτη προβα ο ντραμερ μου ειπε οτι "δεν αντεχει αλλο, σαν να ακουει παπιες να σκουζουν".  Οσο για τον "τραγουδιστη" απο την τριτη προβα κιολας ειχε γινει "βεντετα".  Παιζουμε με ηχητικο συστημα.  Δεν του αρεσαν τα ηχεια, ηθελε πιο πολυ ενταση, δεν του αρεσε το eq, δεν του εκανε το μικροφωνο που του δωσαμε (δεν ειχε δικο του, του δωσαμε Shure SM58)... αλλος ενας που εφαγε ποδι!!!  Τι δεν μας ειπε, τελειομανεις κτλ.  Ο τυπος δεν μπορουσε να απομνημονευσει πεντε στιχακια!!!!  Και μια αλλη φορα δοκιμαζαμε ενα τυπα και αφου αρχισαμε να παιζουμε ενα τραγουδι, μας σταματαει ολους, βγαζει απο το τσαντακι του μια εικονα του Χριστου και μας λεει "παιδια, να μην ξεχναμε και για ποιον παιζουμε!".... κοντεψα να κατουρηθω απο τα γελια, πως να παιξεις μετα!!!!!  Εννοειται οτι η "συνεργασια" με αυτο τον τυπο δεν ευδοκιμησε!  Τελικα επανηλθε ο αρχικος τραγουδιστης και ολα ειναι μια χαρα  :) !

Ευτυχως ασυμφωνια απο μουσικη αποψη δεν εχουμε.  Οσο για το θεμα του χρονου, βρισκομαστε καθε Παρασκευη απο τις 7 ως τις 10, ΑΛΛΑ η προβα δεν ειναι για να μαθουμε τραγουδια (αυτο το κανουμε ο καθενας μονος του) αλλα για να τα δεσουμε.  Αυτο ηταν το αλλο προβλημα που ειχαμε με τον μεθυστακα, δεν καθοτανε να μαθει τραγουδια, αλλα ολο γκρινιαζε οτι χρειαζομαστε περισσοτερες προβες.

Το μονο προβλημα το οποιο εχουμε ακομα ειναι με την ενταση των ντραμς.  Ο ντραμερ εχει ολοκληρο ηχητικο συστημα για τα ντραμς νομιζω περιπου 1000 βατ (βαζουμε και τα φωνητικα).  Ευτυχως εχουμε μεγαλο χορο για προβες, αλλα οσο και να'ναι μερικες φορες τα αυτια βουηζουν.         

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #76 στις: 15/10/07, 18:32 »
[...]ΑΛΛΑ η προβα δεν ειναι για να μαθουμε τραγουδια (αυτο το κανουμε ο καθενας μονος του) αλλα για να τα δεσουμε.  [...]

Respect.....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Gav

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #77 στις: 15/10/07, 18:42 »
[...]ΑΛΛΑ η προβα δεν ειναι για να μαθουμε τραγουδια (αυτο το κανουμε ο καθενας μονος του) αλλα για να τα δεσουμε.  [...]

Respect.....

Πολλες μπαντες τα χαλανε σ'αυτο το θεμα. 

Αποσυνδεδεμένος Idefix

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #78 στις: 04/03/08, 17:29 »
Για να ξαναρχίσω το θέμα...


Στο συγκρότημα, είμαστε 4 :2 κιθάρες (ο ένας τραγουδάει), 1 μπάσο κ ένας ντράμερ... Παίζουμε κυρίως διασκευές, αλλα έχουμε κάνει και δικά μας κομμάτια...

Το συνηθισμένα προβλήματα είναι :

1)Έχουμε διαφορετικά ακούσματα (Δεν γίνεται να συζητάω με τον ντράμερ, πόσο γ**άνε οι Μετάλικα, και να συζητάνε οι άλλοι για τους Angels and Airwaves!
2) Μεγάλες αποστάσεις ( ο ένας μένει Άγιο Στέφανο, ο άλλος Άνοιξη, ο άλλος Ατιική και εγώ Φιλαδέλφεια)
3) Κάποιος δεν είναι τόσο ψαγμένος στο όργανο του ( ο μπασίστας, συναγωνίζεται τον Sid Vicious)


Τα πιο εκνευριστικά είναι,

1) όταν πάμε για πρόβα μία φορα το δίμηνο (αν είναι ποτε δυνατόν), να μην έχουν βγάλει τα κομμάτια (όχι Σατριάνι... Blink 182), να μην ξέρουν στίχο... ή ακόμα χειρότερα να μην τα έχουν ακούσει καν (ναι, ναι, έχει γίνει)
2) κάποιος δεν ενδιαφέρεται να πάμε για πρόβα, ή να συνεχίσουμε γενικότερα, ενώ όταν είναι μπροστά το "αδύναμο" φύλο, να σκάει η συζήτηση, για το ποια τραγούδια να βγάλουμε...(Ειδικά εκεί φλιπάρω....)
3) Στα δικά μας τραγούδια, να μην συμμετέχει κάποιος καθόλου, και μουσικά και δομικά, και να κάθεται να τον ξύνει, και όταν  πάμε να παίξουμε το κομμάτι , μετά απο ατελείωτη συζήτηση, να ψάχνεται....

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2535
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #79 στις: 06/03/08, 17:43 »
Πάντως έχετε προοπτικές!! ;D

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #80 στις: 07/03/08, 02:27 »
Το πιο σπαστικό είναι όταν τα άτομα που παίζουν σε μια μπάντα δεν ενδιαφέρονται όσο χρειάζεται. Όταν ο άλλος είναι εντελώς κλάιν μου τη σπάει απίστευτα.

Και το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω σωστά άτομα (παικτικά, "χρονικά", και που θέλουν ν'ασχοληθούν) για τη μπάντα μου. Και φυσικά το αιώνιο πρόβλημα έλλειψης πληκτράδων!  ;D

Αποσυνδεδεμένος mugrufis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: ta provlimata sto group pou paizete...
« Απάντηση #81 στις: 04/07/09, 13:39 »
Αν και με μια μικρη καθυστερηση (5 χρονων) απ'οταν ξεκινησε το post εγω θα απαντησω  :P

τοτε βεβαια επαιζα ενα χρονο μολις  ;D
το μεγαλυτερο προβλημα που συναντω στα γκρουπ ειναι να θες 3 ωρες προβα για 3 τραγουδια..Αυτο συμβαινει γιατι παντα καποιος παιζει με "αμφιβολια" για το τι πρεπει να παιξει!Με ενα γκρουπ που επαιζα βγαζαμε γυρω στα 15 τραγουδια την προβα(funk-disco-jazz-latin OXI σκυλαδικα!!!)

(παιζω ντραμς παρεπιπτοντως)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/04, 20:27
από idols
0 Απαντήσεις
1856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/07, 15:41
από rouxlas
4 Απαντήσεις
3175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/07, 17:16
από ogyon21
0 Απαντήσεις
1905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/08, 13:26
από Μαργαρίτα Π.
2 Απαντήσεις
2749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/09, 19:45
από gers
6 Απαντήσεις
4210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/09, 19:47
από Μαργαρίτα Π.
2 Απαντήσεις
2875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 13:17
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
1 Απαντήσεις
2388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 09:23
από elrich
7 Απαντήσεις
3704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/12, 22:15
από agrammatos
0 Απαντήσεις
2129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/13, 00:51
από guitarfan