Αποστολέας Θέμα: Εκμάθηση πολλών οργάνων  (Αναγνώστηκε 6761 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Εκμάθηση πολλών οργάνων
« στις: 20/08/11, 05:09 »
ήθελα να ακούσω την γνώμη σας για το θέμα... βασικά εξ αρχής η αγάπη μου ήταν το βιολί σαν ήχος αλλα επειδή είχα ήδη ασχοληθεί με κιθάρα παλιότερα και επειδή θεώρησα οτι θα ήταν πιο έυκολο να μάθω στο σπίτι, και επειδή θα έβρισκα πιο έυκολα tabs και υλικό για να μάθω, διάλεξα την κιθάρα... επειδή τελευταία βλέπω οτι ασχολούμαι πολύ με την κιθάρα και βελτιώνομαι, σκέφτομαι σιγα σιγά να πάρω και το βιολί... :) :) :)


βασικα με έχει πίασει μια γενική τρέλα (και ηλεκτρονικά drums σκέφτομαι), και έχω και πιάνο στο σπίτι λόγω της αδερφής μου που έχει πτυχείο ΑΝ κάποτε αποφασίσω να ασχοληθώ...
δεν ρωτάω να μου πείτε αν ειμαι τρελός, χαχα, απλά πόσο δύσκολο και πόσο σωστό/λάθος σας φαίνεται να κάνει κάποιος το παραπάνω....


επίσης δεν σκέφτομαι να κάνω κάτι άμεσα (σύντομα θα πάρω και την δεύτερη μου κιθάρα - ακουστική), απλά ήθελα να ακούσω γνώμες ..

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση πολλών οργάνων
« Απάντηση #1 στις: 20/08/11, 10:16 »
Δηλαδη θέλεις να γινεις κάτι σαν τον Dave Grohl ή τον John Paul Jones...
(οι πρωτοι που μου ερχονται στο μυαλό)
Προφανως το όλο εγχείρημα προυποθέτει βαθιά γνωση της μουσικής (απο μικρη ηλικία,γιατί αλλιως ισχυει το''τωρα στα γεράματα μαθε γερο γράμματα'')και τόνους ταλέντο.
Αν τα έχεις, προχώρα!
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση πολλών οργάνων
« Απάντηση #2 στις: 20/08/11, 11:59 »
Υποθέτω πως όταν αναφέρεσαι σε "εκμάθηση" εννοείς σε σχετικά σοβαρό επίπεδο, όχι απλώς "γρατζουνάω την κιθάρα" και "παίζω πιάνο με ένα δάκτυλο" :) . Αν έχεις χρόνο και, κυρίως, όρεξη, τα πάντα μπορείς να κάνεις.  Ίσως θα πρέπει να κάνεις ένα σχέδιο/προγραμματισμό στο πως θα τα συνδυάσεις γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να καταλήξεις να μην παίζεις κανένα όργανο. Αν και έχω ασχοληθεί αποκλειστικά με ένα όργανο, η αίσθησή μου είναι ότι καλύτερα να επικεντρωθείς αρχικά σε ένα και ύστερα στο επόμενο.

Μιας και ανέφερες τα tabs της κιθάρας, θα συνιστούσα να τα αποφεύγεις και να εξοικειωθείς με παρτιτούρα. Θα δυσκολευτείς στην αρχή, αλλά είναι κάτι που θα το κάνεις έτσι και αλλιώς αν περάσεις σε άλλο όργανο. Επίσης βοηθάει και η γνώση θεωρίας, π.χ., κατασκευή συγχορδιών. Κάποιος που γνωρίζει τα παραπάνω δεν φοβάται να περάσει σε άλλο όργανο, γιατί αντιλαμβάνεται πλέον πως το κάθε όργανο είναι ένα μέσο για να αποδωθούν τα παραπάνω στοιχεία της μουσικής και το μόνο που απαιτείται για την εκμάθηση είναι η προσαρμογή των μυών του στις φυσικές δυσκολίες του.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Εκμάθηση πολλών οργάνων
« Απάντηση #3 στις: 20/08/11, 13:18 »
Ολα ειναι θεμα χρονου και αντιληψης (ταλεντο) που εχεις στη μουσικη.
Δεν πανε ολες οι ωρες μελετης του ενος οργανου χαμενες. Πολυ απο τη μελετη ειναι κοινη  σε ολα τα οργανα.
Μονο η εξασκηση στην τεχνικη ειναι διαφορετικη.
Αυτο που μπορει να σε μπλοκαρει καπως ειναι να εχεις επιλεξει διαφορετικο ειδος μουσικης στα οργανα (δλδ jazz πιανο, rock κιθαρα και κλασικο βιολι) και να τα μελετας ταυτοχρονα στην ιδια περιοδο της ζωης σου.
Υπαρχουν πολλοι πετυχημενοι μουσικοι που εχουν μοιρασει το χρονο τους σε πανω απο ενα οργανο.
Δεν ειναι αναγκη φυσικα να γινουν σουπερ βιρτουοζοι σε ολα.
Οταν πας για πτυχια κλπ ομως, ειναι δυσκολα τα πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση πολλών οργάνων
« Απάντηση #4 στις: 21/08/11, 05:35 »
ok ευχαριστώ... βασικά σκέφτομαι μαζί με την κιθάρα να έχω και το βιολί (ηλεκτρικό για αρχή για να μπορώ να παίζω με ακουστικά όπως κάνω και με την κιθάρα).. όχι παραπάνω όργανα.
για μένα μακάρι να κολήσω με το ένα όργανο, και να μην ξεκολάω.. και μακάρι να είναι το βιολί αυτό γιατι μου αρέσει περισσότερο :P όσο για ταλέντο αν και δεν έχω καταφέρει κάτι ακόμα το φοβερό, μερικές φορές εντυπωσιάζομαι με αυτά που καταφέρνω.. (π.χ προσπαθώ κάτι δεν το καταφέρνω με τίποτα και μετά απο λίγες ώρες πάω να το κάνω και το βγάζω άνετα) ... νομίζω οτι μαθαίνω γρήγορα .. ! απλά φοβάμαι μην τα παρατήσω γενικότερα γιατι δεν θα είναι η πρώτη φορά που παρατάω κάτι... γιαυτό ακόμα το πάω σιγά σιγά :)

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση πολλών οργάνων
« Απάντηση #5 στις: 21/08/11, 11:39 »
ok ευχαριστώ... βασικά σκέφτομαι μαζί με την κιθάρα να έχω και το βιολί (ηλεκτρικό για αρχή για να μπορώ να παίζω με ακουστικά όπως κάνω και με την κιθάρα).. όχι παραπάνω όργανα.
για μένα μακάρι να κολήσω με το ένα όργανο, και να μην ξεκολάω.. και μακάρι να είναι το βιολί αυτό γιατι μου αρέσει περισσότερο :P όσο για ταλέντο αν και δεν έχω καταφέρει κάτι ακόμα το φοβερό, μερικές φορές εντυπωσιάζομαι με αυτά που καταφέρνω.. (π.χ προσπαθώ κάτι δεν το καταφέρνω με τίποτα και μετά απο λίγες ώρες πάω να το κάνω και το βγάζω άνετα) ... νομίζω οτι μαθαίνω γρήγορα .. ! απλά φοβάμαι μην τα παρατήσω γενικότερα γιατι δεν θα είναι η πρώτη φορά που παρατάω κάτι... γιαυτό ακόμα το πάω σιγά σιγά :)
Ερωτηση:ξερεις καποιο οργανο σε ικανοποιητικό βαθμό? Γιατι αν οχι δεν εχει νοημα ολο αυτο.Αν δεν ξερεις ενα τουλαχιστον οργανο καλα το μονο που θα κανεις ειναι πασπαλισματα και καποια στιγμη θα τα βαρεθεις.Πρωτα και κυρια πριν ασχοληθεις με διαφορα οργανα και τελικα δεν μαθεις...κανενα...θεωρια ξερεις?Θα σου ελεγα να ασχοληθεις πρωτα με ενα οργανο και θεωρια....γιατι διαφορετικά ποτε δεν θα φτασεις σε ικανοποιητικο επιπεδο πουθενα.
Το αν εχεις η οχι ταλεντο μη σε απασχολει καθολου.Ορεξη για εξασκηση προγραμματισμενη εχεις? Αν δεν εχεις δεν κανεις τιποτα.Ειναι κριμα να εχεις ορεξη να θελεις να μαθεις πραγματα αλλα να μη ξερεις τον τροπο και στο τελος να βαριεσαι να απογοητευεσαι και να τα παρατας.Μη ακολουθεις την τακτικη του....πολυτεχνιτης και ερημοσπιτης(jack of all trades...master of...none ;) ) αλλα διαλεξε ενα πραγμα και μαθε το σωστα.Ειναι σαν την ποδοσφαιρικη ομαδα που θελει να καλυψει διαφορα 4 γκολ και αγχωνεται για τα 4 γκολ..ενω θα επρεπε να ασχολειται πως θα μπει μονο το......πρωτο...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/11, 12:01 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση πολλών οργάνων
« Απάντηση #6 στις: 21/08/11, 15:32 »
Ερωτηση:ξερεις καποιο οργανο σε ικανοποιητικό βαθμό? Γιατι αν οχι δεν εχει νοημα ολο αυτο.


όχι δεν ξέρω ακόμα.. άλλωστε δεν είπα οτι θα το κάνω άμεσα αυτό. σε 4-5 μήνες π.χ το σκέφτομαι. και αυτό αν τα έχω πάει καλά με την κιθάρα.. για θεωρία που λές, με έχει πιάσει απο μόνος μου να μάθω θεωρία :) απλά επειδή προσπαθώ να μάθω τα πάντα μόνος (απο youtube και βιβλία) το μουσικό "ταξίδι" μου είναι ακόμα πιο πολύπλοκο... αλλα μαρέσει, μου δίνει κίνητρο ...δεν είπα ποτέ οτι είμαι ταλέντο, αλλά έχω όρεξη για δουλειά και εξάσκηση....

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση πολλών οργάνων
« Απάντηση #7 στις: 21/08/11, 19:08 »
Ερωτηση:ξερεις καποιο οργανο σε ικανοποιητικό βαθμό? Γιατι αν οχι δεν εχει νοημα ολο αυτο.


όχι δεν ξέρω ακόμα.. άλλωστε δεν είπα οτι θα το κάνω άμεσα αυτό. σε 4-5 μήνες π.χ το σκέφτομαι. και αυτό αν τα έχω πάει καλά με την κιθάρα.. για θεωρία που λές, με έχει πιάσει απο μόνος μου να μάθω θεωρία :) απλά επειδή προσπαθώ να μάθω τα πάντα μόνος (απο youtube και βιβλία) το μουσικό "ταξίδι" μου είναι ακόμα πιο πολύπλοκο... αλλα μαρέσει, μου δίνει κίνητρο ...δεν είπα ποτέ οτι είμαι ταλέντο, αλλά έχω όρεξη για δουλειά και εξάσκηση....

Eγω στο λεω γιατι 99 φορες στις 100 αν πας να τα μαθεις ολα μαζι θα αποτυχεις.Πιστεψε με το ταλεντο εχει πολυ μικρη σχεση(ασε που ειναι και η δικαιολογια για καθε πιθανη αποτυχια).Και το χειροτερο ξερεις ειναι να χασεις τον ενθουσιασμο σου.Μετα απο κει που πας για πολλα μενεις με το τιποτα.Βρες πρωτα μια μεθοδο να την ακολουθησεις απο την αρχη μεχρι το τελος για αν δεν ξερεις το αντικειμενο δεν μπορεις να αποφασισεις τι ειναι απαραιτητο να μαθεις αμεσα τι οχι κτλ κτλ κτλ.....baby steps.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση πολλών οργάνων
« Απάντηση #8 στις: 21/08/11, 20:50 »
Αφού όπως καταλαβαίνω σου αρέσει πιο πολύ το βιολί. Γιατί δεν ασχολείσαι αποκλειστικά με αυτό; Άλλωστε δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο στην εκμάθησή του και θα πρέπει να αφιερώσεις μπόλικο χρόνο σε αυτό που δε θα σου μένει χρόνος και για κάτι άλλο. Το να θες να ασχοληθείς με την κιθάρα απλά και μόνο επειδή θα βρίσκεις πιο εύκολα tabs ή με το πιάνο επειδή έχει η αδελφή σου δε λέει κάτι. Δεν ασχολείσαι με κάποιο όργανο επειδή βρίσκεις πιο "βολική" την εκμάθησή του. Μαθαίνεις κάποιο όργανο επειδή σε ενθουσιάζει. Αν αυτό ειναι το βιολί, προχώρα με αυτό! Και βεβαίως... αν προσπαθήσεις να ασχοληθείς με πολλά πράγματα ταυτόχρονα, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην τα καταφέρεις καλά σε κανένα και να απογοητευθείς. Αν πάλι μάθεις πολύ καλά το ένα και θελήσεις μετά να επεκταθείς και σε κάτι άλλο, μια χαρά! ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση πολλών οργάνων
« Απάντηση #9 στις: 22/08/11, 00:02 »
Αφού όπως καταλαβαίνω σου αρέσει πιο πολύ το βιολί. Γιατί δεν ασχολείσαι αποκλειστικά με αυτό; Άλλωστε δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο στην εκμάθησή του και θα πρέπει να αφιερώσεις μπόλικο χρόνο σε αυτό που δε θα σου μένει χρόνος και για κάτι άλλο. Το να θες να ασχοληθείς με την κιθάρα απλά και μόνο επειδή θα βρίσκεις πιο εύκολα tabs ή με το πιάνο επειδή έχει η αδελφή σου δε λέει κάτι. Δεν ασχολείσαι με κάποιο όργανο επειδή βρίσκεις πιο "βολική" την εκμάθησή του. Μαθαίνεις κάποιο όργανο επειδή σε ενθουσιάζει. Αν αυτό ειναι το βιολί, προχώρα με αυτό! Και βεβαίως... αν προσπαθήσεις να ασχοληθείς με πολλά πράγματα ταυτόχρονα, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην τα καταφέρεις καλά σε κανένα και να απογοητευθείς. Αν πάλι μάθεις πολύ καλά το ένα και θελήσεις μετά να επεκταθείς και σε κάτι άλλο, μια χαρά! ;)


γιαυτό ρώτησα για να μου πείτε γνώμες ... οτι θα το κάνω θα το κάνω κάποια στιγμή απλά να ξέρω τι να περιμένω :) το οτι με ενθουσιάζει το βιολί δεν σημαίνει οτι δεν μου αρέσει η κιθάρα... γιαυτό και άρχισα να παίζω ... ο ήχος που θεωρώ τον πιο ωραίο είναι βιολί > πιάνο > κιθάρα, αλλα ξεκίνησα την κιθάρα γιατι την θεώρησα την πιο έυκολη. δεν σημαίνει οτι δεν θέλω να επεκταθώ αργότερα και στα άλλα... επίσης θεώρησα οτι θα με βοηθήσει το να έχω μάθει πρώτα κιθάρα πριν μάθω κάτι άλλο γιατι λογικά η θεωρία πάνω κάτω είναι ίδια. (η όχι?)

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση πολλών οργάνων
« Απάντηση #10 στις: 22/08/11, 03:42 »
Το βιολι ειναι απο τα πλεον δυσκολα οργανα. Πολυ καλος μου φιλος ειναι πτυχιουχος και συνεχιζει την εκμαθηση κλπ. Σε μια κουβεντα που ειχαμε οταν μια φιλη μας απο την παρεα ψηνοταν να μαθει (στα... γεραματα) βιολι, της ειπε το αφοπλιστικο: "Θα σου παρει 1 χρονο τουλαχιστον να μαθεις να παιζεις με τη σωστη σταση του σωματος"... απο εκει και περα, θεωρια και τεχνικη (να θυμισουμε οτι ειναι ΑΤΑΣΤΟ, με οτι αυτο συνεπαγεται... συν την ασυνηθιστη θεση οπου παιζεις, συν το δοξαρι) θελουν πολλη δουλεια για να πεις οτι μπορεις να παιξεις καπως καλα. Που θελω να καταληξω? Οχι να σε αποθαρρυνω να μαθεις βιολι, ή εστω να το μαθεις παραλληλα με την κιθαρα, αλλα να ξεκινησεις με δασκαλο. Σε αυτην την ηλικια και χωρις γνωσεις μουσικης (αφου τωρα μαθαινεις) ή μεγαλη εμπειρια σε καποιο εγχορδο, η επιτυχης εκμαθηση βιολιου, ειναι πραγματικα τιτανιο εργο και χωρις να θελω να σε αποθαρρυνω, νομιζω οτι εντελως μονος σου και πολυ χρονο θα ξοδεψεις, και τελικα δε θα μαθεις.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Εκμάθηση πολλών οργάνων
« Απάντηση #11 στις: 22/08/11, 11:20 »
Fearless, σε τι επίπεδο θέλεις να φτάσεις;
Προσωπικά, μ'αρέσει να ασχολούμαι με διάφορα όργανα, όταν βαριέμαι το ένα, πιάνω το άλλο. Ή το κάνω για να αλλάξει η λειτουργία των χεριών μου και να μην κάνουν το ίδιο πράγμα συνέχεια. Δεν παίζω κανένα όργανο πολύ καλά, παίζω όσο μου χρειάζεται για να ικανοποιώ το χόμπι μου.

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση πολλών οργάνων
« Απάντηση #12 στις: 22/08/11, 16:49 »
Fearless, σε τι επίπεδο θέλεις να φτάσεις;
Προσωπικά, μ'αρέσει να ασχολούμαι με διάφορα όργανα, όταν βαριέμαι το ένα, πιάνω το άλλο. Ή το κάνω για να αλλάξει η λειτουργία των χεριών μου και να μην κάνουν το ίδιο πράγμα συνέχεια. Δεν παίζω κανένα όργανο πολύ καλά, παίζω όσο μου χρειάζεται για να ικανοποιώ το χόμπι μου.


όπως το λές, θέλω να παίζω απλά καλά. όχι σε βαθμό πτυχείου δηλαδή. να μάθω 10-20-30 τραγουδάκια π.χ.. προς το παρόν.
δεν έχω σκοπό να καώ άσχημα πάνω στο όργανο (έχω ακόμα πολλές πολλές ασχολίες μαζί και δουλειά και δεν μου επιτρέπουν κάτι τέτοιο).. αλλα αν δώ π.χ οτι τα καταφέρνω καλύτερα σε ένα όργανο απο ότι στο άλλο, θα ασχοληθώ αποκλειστικά με αυτό το όργανο... απλα εξήγησα παραπάνω γιατι ασχολήθηκα πρώτα με την κιθάρα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/04, 12:49
από arismanouras
6 Απαντήσεις
4453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/07, 12:57
από freemind
80 Απαντήσεις
50068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/11, 12:20
από marathon
5 Απαντήσεις
4055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 22:58
από JP.M
1 Απαντήσεις
3853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/09, 17:34
από Panos the Greek
6 Απαντήσεις
7293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 15:16
από MiXoLydian
2 Απαντήσεις
3234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/11, 10:32
από jacid33
6 Απαντήσεις
4557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/11, 14:00
από denisgiann
2 Απαντήσεις
6229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/19, 13:07
από saved
4 Απαντήσεις
3432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/20, 00:00
από tolis255