Αποστολέας Θέμα: Taylor GS  (Αναγνώστηκε 6916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gathan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Taylor GS
« στις: 20/11/09, 18:40 »
Καλησπέρα ψάχνω εδω και καιρό για νέα κιθάρα και πιστε΄θω πως έχω καταλήξει σε taylor σειρά GS αλλά όχι σε συγκεκριμένο μοντέλο δηλ GS5 GS6 GS7 GS8 καμιά βοήθεια?

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Taylor GS
« Απάντηση #1 στις: 20/11/09, 19:46 »
Μόνο μια και πιστεύω την βασικότερη:

Πρέπει -και επιβάλλεται- να τις δοκιμάσεις, να τις ακούσεις και να επιλέξεις εσύ προσωπικά πιο μοντέλο Taylor GS Series σου κάνει, πριν προβείς στην οποιαδήποτε αγορά είτε από την Ελλάδα, είτε από το εξωτερικό…

Ειδικά όταν μιλάμε για ακουστική κιθάρα που ξεκινάει να κοστίζει 2,100.00 plus στην Γερμάνια…

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Taylor-GS5-Natur-Highgloss-incl.-Case/art-GIT0010922-000

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Taylor-GS6-Natur-Highgloss-incl.-Case/art-GIT0010923-000

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Taylor-GS7-Natur-Highgloss-incl.-Case/art-GIT0010924-000

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Taylor-GS8-Natur-Highgloss-incl.-Case/art-GIT0010925-000

Δεν χωράνε στην οποία αγορά, της οποίας κιθάρας επιλέξεις, περιθώρια λάθους…

Μετά τιμής, Spartan. 


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Taylor GS
« Απάντηση #2 στις: 20/11/09, 19:58 »
Πολυ σωστα τα παραπανω.
Ειδικα οταν μιλαμε για τετοιες τιμες γνωμη μου ειναι να μην ανοιγεις καν θεμα. Απλα πας και δοκιμαζεις.
Πρωτον, σχεδον κανεις δεν εχει μεγαλη εμπειρια απο τετοια οργανα και δευτερον οπως τονιστηκε, δεν υπαρχουν περιθωρια λαθους στην όποια επιλογή.


Αποσυνδεδεμένος gathan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Taylor GS
« Απάντηση #3 στις: 20/11/09, 20:01 »
Απλά επειδή δεν είμαι απο Αθήνα δεν ξέρω αν υπάρχει κατάστημα στην περιοχή της Θεσσαλονίκης που να έχει αυτή τη σειρά αν κάποιος ξέρει που μπορώ να τις ακούσω ας μου πεί παρακαλώ και σας ευχαριστώ για τις υποδείξεις

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Taylor GS
« Απάντηση #4 στις: 20/11/09, 20:52 »
Δεν ειμαι απο Θεσ/νικη και δεν μπορω να σε βοηθησω για το που μπορεις να βρεις, αλλα ειμαι σιγουρος πως ολο και καποιος θα ξερει απο εδω μεσα... ;)


Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Taylor GS
« Απάντηση #5 στις: 20/11/09, 21:18 »
Στην Ελλάδα αντιπρόσωπος είναι η κ.κ. Zozef …

TAYLOR GRAND SYMPHONY GS5 Acoustic guitar (natural)
http://www.zozef.gr/site.php?&file=product-view.xml&cat0id=26&cat1id=12&cat2id=48&id=691

TAYLOR GRAND SYMPHONY GS6 Acoustic guitar (natural)
http://www.zozef.gr/site.php?&file=product-view.xml&cat0id=26&cat1id=12&cat2id=48&id=692

TAYLOR GRAND SYMPHONY GS8 Acoustic guitar (natural)
http://www.zozef.gr/site.php?&file=product-view.xml&cat0id=26&cat1id=12&cat2id=48&id=693

και τα καταστήματα της είναι:

ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Κατάστημα Πώλησης
Ζωσιμάδων 20-22 & Βενιζέλου
(Περιοχή Δημοτικού Θεάτρου)
Τηλ. 210-4170-151                               
 
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Service & Εργαστήριο
Κολοκoτρώνη 10 & Ευαγγελιστρίας
(2 τετράγωνα πίσω από το κατάστημα Πειραιά)
Τηλ. 210-4127-613

http://www.zozef.gr/site.php?&file=shops.xml

Σαν Εναλλακτική – Ανταγωνιστική αντιπαράθεση (Α-Β test) θα σου πρότεινα να ακούσεις και τις Τσεχικές Furch Millennium 24SR  και Millennium 25SR στον κ.κ. Παναγιώτη Κουρμπη, Θεμιστοκλεους 54, Εξάρχεια, Αθήνα, Τηλ. 210-3615540

http://www.kourbis.com

Πριν «ακουμπήσεις» τα λεφτά σου στο όποιο ταμείο…

Ελπίζω να σε βοήθησα…

Μετά Τιμής, Spartan.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/11/09, 21:24 από Spartan Amplifications »

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Taylor GS
« Απάντηση #6 στις: 21/11/09, 10:17 »
Ειχε ο θειος μου μια 12χορδη Taylor (παιζει να την εχει ακομα)...εβγαζε πολυ ωραιο ηχο, αλλα εκανε και πολλα λεφτα...αυτο που ποτε δε μπορεσα να καταλαβω στις ακουστικες κιθαρες ειναι αν μια διαφορα των 1500+ ευρω, μεταφραζεται σε τοσο μεγαλη διαφορα στον ηχο, στο παιξιμο κλπ

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Taylor GS
« Απάντηση #7 στις: 21/11/09, 12:26 »
Ειχε ο θειος μου μια 12χορδη Taylor (παιζει να την εχει ακομα)...εβγαζε πολυ ωραιο ηχο, αλλα εκανε και πολλα λεφτα...αυτο που ποτε δε μπορεσα να καταλαβω στις ακουστικες κιθαρες ειναι αν μια διαφορα των 1500+ ευρω, μεταφραζεται σε τοσο μεγαλη διαφορα στον ηχο, στο παιξιμο κλπ

Σαφως περισσοτερο απ'οτι σε μια ηλεκτρικη, συμφωνα με τις δικες μου εμπειριες. Ασε που στα ακουστικα οργανα οι συζητησεις για τα ξυλα εχουν πραγματικο νοημα. ;)
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Taylor GS
« Απάντηση #8 στις: 21/11/09, 17:09 »
Gathan αποκλειστικός αντιπρόσωπος είναι ο Ζοζέφ.
Το πρόβλημα είναι πως έκλεισε το υποκατάστημα στην Θεσαλονίκη.
Μου είχαν πει τότε πως θα υπάρχει κάποιο κατάστημα που θα τις έχει, αλλά τελικά δεν ξέρω τί έγινε.
Κάποιες Taylor έχει ο Ζάχος στη Θεσαλονίκη, δεν γνωρίζω όμως αν έχει τις GS (λίγο δύσκολο μου φαίνεται).
Την δικιά μου την πήρα από τον Ζοζέφ Αθήνα τελικά. (Taylor 514-ce).
Αυτό που οφείλω να σου πω είναι πως πρέπει να παίξεις με όποιες βρεις διαθέσιμες και εξηγώ.
Πριν πάρω την 514 πήγαινα για την 614 η οποία τυχαίνει να είναι και ακριβότερη κατά 150 περίπου €.
Η διαφορά όμως στον ήχο ήταν μέρα με τη νύχτα. Το ίδιο συνέβαινε και στα μοντέλα 714-814.
Είχαν πολλά πρίμα, γενικότερα πιο τενεκεδένιος ήχος και επίσης το matt φινίρισμα της 514 ήταν ένας από του βασικότερους λόγους που την έκανε να μοιάζει μια κιθάρα με εντελώς διαφορετικό μπράτσο (ενώ είχε το ίδιο με τις υπόλοιπες).
Τα γράφω όλ'αυτά για να σου τονίσω πως πρέπει αν τις δεις από κοντά όλες ακόμα κι αν αποκλείεις κάποιες.
Πάντως τα αξίζουν τα λεφτά τους πραγματικά.
Η σειρά GS πρέπει να αξίζει αν και δεν τις έχω δοκιμάσει (τότε είχαν πρωτοκυκλοφορήσει αλλά άσε που την ήθελα cutaway).
Ελπίζω να σε βοήθησα. Πάρε ένα τηλ.στον Ζοζέφ στην Αθήνα αν θες και ρώτα πού μπορείς να τις βρεις στην Θεσαλονίκη.
Θα σε κατατοπίσουν πιστεύω.
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος gathan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Taylor GS
« Απάντηση #9 στις: 21/11/09, 17:35 »
Παιδιά ευχαριστώ πολύ τελικά το ταξίδι δεν το γλυτώνω αλλά φαντάζομαι να είναι για καλό αφου τελικά μπορεί να με οδηγήσει και κάπου αλλού
αλλά μόνο σε Taylor δεν ξέρω γιατι εχω φάει τετοιό κόλημα

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Taylor GS
« Απάντηση #10 στις: 22/11/09, 05:02 »
Νομίζω ότι εφόσον μιλάμε για ακουστικές, καλό είναι να ξε-καταλήξεις. Να πάρεις τα 2 χιλιαρικάκια σου και να κατέβεις στην Αθήνα. Να πάρεις σβάρνα τα μαγαζιά και να πείς.

Guys, έχω 2000 ζεστά και μετρητά και θέλω να αγοράσω μια ακουστική. Δείξτε μου ότι έχετε.

Κανένας δε θα σου φέρει αντίρρηση.

Είναι κρίμα να αγοράσεις ακουστική που δεν έχεις πιάσει / ακούσει. Πόσο μάλλον όταν στα χρήματα αυτά υπάρχουν τρομερές Larrivee, Lakewood (προσωπικές προτιμήσεις) και η ακουστική-benchmark που είναι η Martin D-28. Άκουσε καμια 10ριά - 20 κιθάρες από όλους τους κατασκευαστές. Ή θα βρείς τους λόγους που χρειάζεσαι για να πάρεις την GS, ή μια κιθάρα που σου κανει κλικ. (Σε αυτή την τιμή η ποιότητα είναι δεδομένη). Επίσης πραγματικά άριστες κιθάρες σε αυτά τα λεφτά, οι Yamaha LS.

Έχω παίξει με την GS5 όπως και σχεδόν με όλες τις Taylor. Είναι καταπληκτική κιθάρα για μείγμα fingerpicking/strumming με ένταση και γεμάτο ήχο. Προσωπικά δε δεθηκα με το λαιμό της και τα πολύ τονισμένα μεσαία της. Βέβαια προτιμώ κιθάρες με μικρότερο σώμα (πχ Martin OM-15, Lakewood M24, Larrivee OM, κλπ...)

Δε θα καταλάβεις τίποτα από τα reviews. Κατα τη γνώμη μου οι ακουστικές χωρίζονται σε ζωντανές και ψόφιες, ανεξαρτήτου τιμής οπότε video, youtube κλπ δεν κάνουν για συμπεράσματα.

Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος gathan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Taylor GS
« Απάντηση #11 στις: 22/11/09, 13:21 »
Φίλε Gabriel6th είσαι 100% σωστός
Εχω είδη μια Larrivee την D-09E η οποία είναι εξαιρετικη αλλα επειδη την αγόρασα απο το ''τηλέφωνο''δεν ήταν αυτο που ακριβώς ηθελα
είναι φανταστική στην κονσόλα αλλα όταν παιζω στο σπίτι κατι μου λείπει γι΄αυτό θέλω κατι αλλο μένω κοζανη και είναι σούπερ δύσκολο να βρώ όργανα για δοκιμή  η αθήνα είναι η μόνη λύση αλλα θέλει δύο με τρείς μέρες για ψάξιμο το οποίο θα μου στοιχίσει 350 ευρω με τα ξενοδοχεία το φαι και τα λοιπά και μετα δεν ξέρω τα καλά μαγαζιά οπότε..... πάντως σε ευχαριστώ για την ειλικρινή σου παρατήρηση
 

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Taylor GS
« Απάντηση #12 στις: 22/11/09, 22:06 »
Φίλε Gabriel6th είσαι 100% σωστός
Εχω είδη μια Larrivee την D-09E η οποία είναι εξαιρετικη αλλα επειδη την αγόρασα απο το ''τηλέφωνο''δεν ήταν αυτο που ακριβώς ηθελα
είναι φανταστική στην κονσόλα αλλα όταν παιζω στο σπίτι κατι μου λείπει γι΄αυτό θέλω κατι αλλο μένω κοζανη και είναι σούπερ δύσκολο να βρώ όργανα για δοκιμή  η αθήνα είναι η μόνη λύση αλλα θέλει δύο με τρείς μέρες για ψάξιμο το οποίο θα μου στοιχίσει 350 ευρω με τα ξενοδοχεία το φαι και τα λοιπά και μετα δεν ξέρω τα καλά μαγαζιά οπότε..... πάντως σε ευχαριστώ για την ειλικρινή σου παρατήρηση
 

Το δίς εξαμαρτείν... Έχεις ήδη μια ακριβή κιθάρα που δεν είναι αυτό που ήθελες. Μη "διπλώσει" το κακό.

 Άμα θέλεις μπορούμε να σε βοηθήσουμε στο να βρείς ποιός-φέρνει-τί, σε ποιά περιοχή είναι το κάθε μαγαζί κλπ ώστε να περιορίσεις κάπως το χαμένο χρόνο. Είναι αρκετά κουραστικό να ακούσεις 20-30 κιθάρες μέσα σε μια δυο μέρες και να επιλέξεις. Ειδικά αν σε πιέζει ο χρόνος. Βρές κάποια στιγμή ένα διμερο που να είσαι χαλαρός (όσο το επιτρέπουν αυτό δουλειές και οικογένεια), χαλάρωσε, πιές ένα καφεδάκι και αφιέρωσε τη μία μέρα στα μαγαζιά του κέντρου (είναι σε ακτίνα 10 λεπτών) και την επόμενη στο Ζόζεφ που έχει όλες τις Taylor. Στο τέλος της δεύτερης μέρας αποφασίζεις.

Αν είχες καμια Larrivee -03 θα σου έκανα πρόταση να σε "απαλλάξω". Αλλά η κιθάρα σου είναι αρκετά ακριβή. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα, πόσο σου κόστισε η "τηλεφωνική" αγορά και από που.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 15:58
από MechMech
1 Απαντήσεις
2990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 11:52
από giwrgos-x
1 Απαντήσεις
2158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 17:59
από mpamps
1 Απαντήσεις
2945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 11:11
από Απόλλων
13 Απαντήσεις
7829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/11, 23:08
από zepfan
7 Απαντήσεις
5592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/12, 06:21
από summit1_1
19 Απαντήσεις
9646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/12, 14:11
από tzabros
0 Απαντήσεις
3559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/13, 23:16
από kronus
18 Απαντήσεις
6355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/14, 11:36
από pan0ss
2 Απαντήσεις
3840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/16, 21:10
από AnimaPura