Αποστολέας Θέμα: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou  (Αναγνώστηκε 17093 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #25 στις: 06/06/10, 21:04 »
Δώσεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #27 στις: 06/06/10, 21:56 »
Letmeknow εαν θελεις να αρχισεις να δουλευεις μιξεις και γενικα παραγωγες που περιλαμβανουν φωνη, θα πρεπει να ξεχασεις το cooledit και την επεξεργασια του ηχου πριν ακομα φτασεις στη διαδικασια της μιξης.

Πχ, οταν εχεις ενα ηχητικο δειγμα φωνης,δεν πρεπει να το επεξεργαζεσαι με φιλτρο για "θορυβο". Οσο χαλια κι αν ειναι το δειγμα, δε μπορεις να κοψεις αυθαιρετα τις πριμες συχνοτητες ( που επεξεργαζεται ενα αυτοματο noise reduction ), γιατι τοτε αφαιρεις τη χροια και το υφος της φωνης. Ποσο μαλλον οταν ειναι γυναικεια!

Δευτερο λαθος ειναι η χρηση chorus στη φωνη, ιδιαιτερα σε τοσο μεγαλο βαθμο που ακουσαν τα αυτια μου. Η φωνη μπορει να εχει ενα ελαφρυ chorus σε ορισμενα κομματια, ομως δεν ειναι ο κανονας γιατι αλλοιωνεται αρκετα το αυθεντικο δειγμα. Επισης ο συνδυασμος chorus με reverb μπορει να ειναι καταστροφικος εαν δεν ξερεις αναλογιες dry/wet και τι μπορει να προκαλεσει στο τελικο αποτελεσμα. Και η φωνη της gkou οχι μονο ειναι στο βαθος, αλλα δινει την εντυπωση πως τραγουδαει απο την τουαλετα και το μικροφωνο βρισκεται στην πορτα της εισοδου του...σπιτιου!

Οταν λοιπον εχεις κανει φιλτραρισμα για το "θορυβο", πως ειναι δυνατον να περνας κι αλλο ενα φιλτρο που ειναι το De Esser? Καταστροφικη μιξη τελειως, ιδιαιτερα οταν το noise reduction ειναι εντονο!

Τελειωσες λοιπον ολα αυτα τα effect και ξαφνικα, ενω το εχεις περασει ηδη απο ενα compressor στην αλυσιδα ( για το εαν ειναι σωστο ή οχι δε θα απαντησω, γιατι ο καθε ηχοληπτης ακολουθει διαφορετικη αλυσιδα στα effect του ) πας και το περνας απο το TRACKS3, το οποιο τι ειναι; Ενα συνολικο πακετακι δυναμικων effects. Δηλαδη αντε παλι απο την αρχη, το σημα πιεζεται, περναει απο EQ, απο ενα Compressor, μετα Limiter και ενα Clip...Και φανταζομαι πως ολα αυτα με προρυθμισμενα effect απο την εταιρια...

...Ενας σοφος ηχοληπτης μιας σχολης ελεγε πως "εαν το rack σου ειναι γεματο απο effect και τα χρησιμοποιεις ολα αυτα για ενα καναλι σημαινει πως ή εχεις κοινο που δε το ενδιαφερει ο ηχος, ή τα εχεις κανει θαλασσα και κρυβεσαι πισω απο τη τεχνολογια"...PA ηχοληπτης by the way...

Αρκεσου στα απλα. Κανε τη μιξη και πανω σε αυτη πειραξε το καναλι της φωνης. Μη το επεξεργαζεσαι πριν και περιμενεις να ακουστει καλυτερα μεσα στο συνολο!


Σορρυ για το μακροσκελες και κριτικο post. Ομως πιστευω πως θα ειναι καλυτερο το επομενο κομματι σου!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #28 στις: 06/06/10, 22:02 »
Επειδη τωρα το ειδα...

το Melodyne ειναι ενα περιφημο, αλλα δυσκολο συγχρονως, εργαλειο στα χερια ενος ηχοληπτη!

Θελει ομως λεπτοδουλεια, γνωση και ουδεποτε πρεπει να χρησιμοποιειται οταν δεν υπαρχει λογος. Δεν παραμενει ενα προγραμμα διορθωσης εντονων φαλτσων κι ενα γενικο εργαλειο που τελειοποιει τον τραγουδιστη!

Sorry, αλλα η προσωπικοτητα ενος τραγουδιστη ειναι ο τροπος που τραγουδαει. Εαν στα 70s βαζανε Melodyne, ουτε Stairway to heaven θα ειχαμε, ουτε Led Zeppelin...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #29 στις: 06/06/10, 23:32 »
Με γλύτωσε απο πάρα πολύ γράψιμο ο freemind γιατί ετοιμαζόμουν να ποστάρω πάνω κάτω τα ίδια... ;D ;D

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #30 στις: 06/06/10, 23:54 »
Μα και το melodyne τύπου auto-tune εφέ είναι.
Συμφωνώ με τα παιδιά πιο πάνω. Ή έχεις κάνει ακραίες ρυθμίσεις στο de-esser ή έχει γίνει κακιά λήψη της φωνής. Στα αυτιά μου διακρίνω μια ακραία ενίσχυση στα 6-10 KHz και να λείπουν οι ψηλές μεσαίες (2-3 KHz). Αυτό που χαλάει την αισθητική του κομματιού δεν είναι τόσο η ερμηνεία, αλλά το ηχοληπτικό μέρος όσον αφορά τη φωνή.

Edit
Freemind τώρα συνειδητοποίησα ότι υπάρχει και δεύτερη σελίδα με ποστς.  ;D
Συμφωνώ με ότι είπες από πάνω. Δεν είχα δει το ποστ σου!

Επίσης τώρα άκουσα το δείγμα από τη φωνή της gkou. Πραγματικά με λίγο διακριτικό eq και compression μόνο θα έδινε άλλο αέρα στο κομμάτι. Δυστηχώς το σκότωσε η βαριά επεξεργασία...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/10, 14:17 από Fteo »

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #31 στις: 07/06/10, 00:31 »
Αυτό που χαλάει την αισθητική του κομματιού δεν είναι τόσο η ερμηνεία, αλλά το ηχοληπτικό μέρος όσον αφορά τη φωνή.
Αυτό ακριβώς.
Gkou η φωνή σου παρά τις ατέλειες μου άρεσε αρκετά.
Μην ακούς αυτά τα περι μέταλ κλπ.(ποιος έγραψε για thrash metal και metallica? ;D ;D ;D )

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #32 στις: 07/06/10, 00:39 »
Fteo υπαρχει μια ουσιαστικη διαφορα που κανει καλυτερο το Melodyne απο το autotune.

Περα απο το γεγονος πως το melodyne εχει πιο ανεπτυγμενη μηχανη αναγνωρισης της τονικοτητας, δεν ειναι ενα real time effect, οπως το autotune. Πρεπει να δουλεψεις αρκετες ωρες για καθε κομματι ξεχωριστα γιατι ακομα και στην auto διορθωση που μπορει να κανει, σου προσφερει τοσες πολλες παραμετρους που στο τελος πρεπει εσυ manually να ρυθμισεις καθε ατακα ξεχωριστα.

Τελοσπαντων, το θεμα ειναι πως προκειται για ενα κομματι που "χαντακωθηκε" εξαιτιας της επεξεργασιας του κι οχι λογω της μουσικοτητας του! Κι αυτο ειναι ο,τι το χειροτερο, διοτι κανεις μας τελικα δε σταθηκε να απολαυσει τη μουσικοτητα, αφου ηταν χαμενη μεσα στην κακη παραγωγη!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #33 στις: 07/06/10, 02:43 »
Fteo υπαρχει μια ουσιαστικη διαφορα που κανει καλυτερο το Melodyne απο το autotune.

Περα απο το γεγονος πως το melodyne εχει πιο ανεπτυγμενη μηχανη αναγνωρισης της τονικοτητας, δεν ειναι ενα real time effect, οπως το autotune. Πρεπει να δουλεψεις αρκετες ωρες για καθε κομματι ξεχωριστα γιατι ακομα και στην auto διορθωση που μπορει να κανει, σου προσφερει τοσες πολλες παραμετρους που στο τελος πρεπει εσυ manually να ρυθμισεις καθε ατακα ξεχωριστα.

Τελοσπαντων, το θεμα ειναι πως προκειται για ενα κομματι που "χαντακωθηκε" εξαιτιας της επεξεργασιας του κι οχι λογω της μουσικοτητας του! Κι αυτο ειναι ο,τι το χειροτερο, διοτι κανεις μας τελικα δε σταθηκε να απολαυσει τη μουσικοτητα, αφου ηταν χαμενη μεσα στην κακη παραγωγη!
Ισχύει, αλλά δεν αλλάζει το αποτέλεσμα. Δηλαδή μια φωνή αφύσικα "ίσια". Δεν έχει διαφορά αν είναι realtime effect ή όχι, ακόμα και αν είχε χρησιμοποιήσει το waves tune (που ούτε αυτό είναι realtime).

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #34 στις: 07/06/10, 02:46 »
στα γρήγορα (γιατί πάω για τενοντίτιδα και δεν κάνει να γράφω)

1)δεν μου άρεσε καθόλου αλλα δεν μπορώ να είμαι και πολύ αντικειμενικός όταν ακούω μεταλλικα και δεν είμαι και ειδικός για να επιχειρηματολογήσω, ψέματα να πω? 
2)πιστεύω οτι η φωνή είναι καλύτερη χωρίς αυτά τα περίεργα εφε
3)δεν είναι ανάγκη να το σβήσετε, η προσπάθεια μετράει και η κριτική καλή είναι

μπράβο λοιπόν καλή συνέχεια  :up
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #35 στις: 07/06/10, 08:39 »
Πολύ ενδιαφέρουσες οι τεχνικές παρατηρήσεις του freemind, δεν μπορούσα να φανταστώ ότι κρύβονται τόσα πολλά πίσω από μια επεξεργασία φωνής (φαντάσου για όλα τα όργανα δηλ.). Νόμιζα ότι ήταν "σφάλμα" της Γιωργίας κατά την ηχογράφηση, ο ήχος της φωνής, αλλά τελικά "ευθύνεται" ο Αντώνης. Επίσης, η Γιωργία φαίνεται σαν να "βαριέται" λίγο! Η ενορχήστρωση πάντως είναι πολύ καλή, όπως συνήθως!
Θα προτιμούσα την φωνή της Γιωργίας σε κάποιο άλλο στυλ τραγουδιού απ'αυτά που "της πάνε", ή στο παρόν τραγούδι αλλά διασκευασμένο κατάλληλα. Εννοείται ότι δεν υπονοώ ότι ετούτο εδώ είναι εντελώς απαράδεκτο, και δεν βλέπω κανέναν σοβαρό λόγο για να αποσυρθεί.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #36 στις: 07/06/10, 08:59 »
Δε μου άρεσε. Μου θύμισε περισσότερο νιαούρισμα και χορωδία παιδικών κατασκηνώσεων...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #37 στις: 07/06/10, 10:49 »
Η επεξεργασια της φωνης ειναι ισως το πιο σημαντικο βημα σε μια μιξη, η φωνη ειναι η βιτρινα του κομματιου, και θελει πολυ προσοχη, και πολυ μετρο...ουδεποτε δυο εφε βαθους ταυτοχρονα, Chorus kai reverb στην συγκεκριμενη περιπτωση...παντα ενα, κα με τετοιο μετρο ωστε να αρμοζει καλα με το υπολοιπο συνολο...το ριβερμπ χρησιμοποιεται επισης για να μπουνε μερικα οργανα πιο πίσω, όσο περισσότερο βάζει κανεις, τοσο πιο ασήμαντο γίνεται στην μίξη, λίγο κομπρεσσαρακι, και πολυ σημαντικό, να γινει ενα equing, για να εχει η φωνη τον χώρ που χρειάζεται...π.χ. ανεβάζεις τα μεσαία στην φωνη, και κατεβάζεις τα μεσαια σε ολα τα αλλα, η στο όργανο που ανταγωνίζεται με την φωνή, κατα κανόνα ειναι οι κιθάρες...χρησιμοποιώ και το magneto, αυτο κανει την φωνη πιο ζεστη, και αυτο ενα ειδος κομπρεσσορας ειναι...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #38 στις: 07/06/10, 12:20 »
Θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που μας άκουσαν και μας σχολίασαν. Μέσα από όλα αυτά κατάλαβα ότι αν δεν υπάρχει κατάλληλος εξοπλισμός και κατά την ηχογράφιση αλλά και κατά τη μίξη, τίποτε δεν βγαίνει καλό ή έστω αξιοπρεπές :-\
Προσωπικά, θα σταματήσω να ασχολούμαι, μέχρι που να μπορώ να ηχογραφώ σωστά και να είμαι ικανοποιημένη με αυτό που ακούω.Και πάλι ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ για όλα και βέβαια για τις πολύτιμες συμβουλές σας! :)

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #39 στις: 07/06/10, 15:44 »
ούτε ο εξοπλισμός είναι το πρόβλημα ούτε τίποτα .
ταλέντο υπάρχει και η προσπάθεια ήταν αρκετά καλή και αξιοπρεπέστατη .
φυσικά και υπάρχουν λάθη που πρέπει να διορθωθούν αλλα αυτό είναι και το ζητούμενο όταν ποστάρεις τη δουλειά σου.
 
όλα τα παιδιά λένε τη γνώμη τους γιατί τους ζητάμε (τε) να κρίνουν ... και πολύ καλά κάνουν. δε χρειάζεται να απογοητευόμαστε απο καλοπροαίρετες κριτικές .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #40 στις: 07/06/10, 16:05 »
Μα δεν απογοητεύτηκα, κάθε άλλο! :)
Απλά ,κατάλαβα κάποια απλά πράγματα για τις ηχογραφίσεις. Αλήθεια, πως να βγει καλό αποτέλεσμα με την κάρτα του λαπτοπ, ένα ψιλοχάλια μικρόφωνο και ένα καλώδιο μικροφώνου που μονίμως κινείται και κάνει παράσιτα;Απλά πράγματα... Μετά, τι να κάνουν και οι καημένοι οι μουσικοί για να ..εξοντώσουν; ;)

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #41 στις: 07/06/10, 17:56 »
Καταρχην να πω και δημοσια ενα μεγαλο ευχαριστω στην Γεωργια γιατι εγω την εσπρωξα να πει το τραγουδι.
και ενα συγνωμη γιατι της κραταγα και μουτρα οταν μου ελεγε οτι δεν θα μπορεσει να το βγαλει. ;D ;D ;D
εξαρχης ομως της ειπα οτι δεν καιγομαι να ανεβει απλα να το εχω ετσι για χαβαλε.
ενα ειναι αυτο.
απο εκει και μετα ειμαι ολος αυτια και προθυμος να ακουσω συμβουλες.

ξεκιναω απο τον freemind.
(δεν ξερω και το ονομα σου)
νομιζω οτι για να θεωρειται σωστη μια κριτικη πρεπει να υπαρχουν καποια στανταρ σε καθε ατομο διαφορετικα.
τι θελω να πω?

αν ανεβασει ας πουμε ο freemind ενα track και διαβαζοντας κατα καιρους και ακουγοντας δουλειες του και αποψεις αλλων παιδιων
για αυτον αμεσως καταλαβαινεις οτι ειναι σε ενα α' επιπεδο.
οποτε σε οτι ανεβαζει τον κρινεις καταλληλα και με βαση αυτα που περιμενεις να ακουσεις λογω των γνωσεων του.

τωρα παμε σε εμενα γιατι μαλλον με μπερδευετε με αλλον ;D

ριχτε εδω μια ματια για του λογου το αληθες και δειτε ημερομηνια .http://forum.kithara.gr/index.php?topic=71346.0

τοτε ηταν η πρωτη φορα που καταφερα να πω οτι γραφω κατι στο cubase.
pc εχω τα τελευταια 2 χρονια .πριν δεν ηξερα ουτε να αλλαζω την γλωσσα απο ελληνικα σε αγγλικα.

για να μην γραφω πολυ θελω να πω οτι εγω τουλαχιστον για το διαστημα που ασχολουμαι ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα.(με οσα λαθη και αν γινονται)
το λεω για να μην περιμενετε καθε φορα που ανεβαζω κατι να ακουσετε Αγιους απο εμενα.
φυσικα διαβαζω τις συμβουλες αλλα καμια φορα μου τα αλλαζετε.
στο Συμφωνια Ανακωχης γκρινιαζαν γιατι δεν εβγαλα το φυσημα και ακουγοταν,γιατι δεν ειχε επεξεργασια η φωνη κ.τ.λ
τωρα το βγαζω,γιατι το εβγαλες. :-\

Letmeknow εαν θελεις να αρχισεις να δουλευεις μιξεις και γενικα παραγωγες


δεν υπαρχει τετοιο θεμα απλα ξαναλεω την φαση μου κανω.
δυστυχως η ευτυχως κανω και αλλα χομπυ και δεν υπαρχει χρονος για πολυ μελετη.οποτε προσπαθω να βελτιωνομαι λιγο-λιγο.

anyway εγω θα διαβαζω τι λετε προσπαθωντας να τα εφαρμοσω οσο μπορω.
δεχομαι ολες τις ουσιαστικες κριτικες (φαινεται ποια παιδια ειναι απο τις γνωσεις τους)
αλλα γραφω κανονικα τις κριτικες τυπου ""ερημην παρασταση""

freemind- groovy- kostas 80-vangelis-Bραζιλης-fteo μιας και μιλησατε πιο εκτενεστερα απο ολους αναφερομαι σε εσας
εννοειται οτι δεν εχω κανενα προβλημα για οτι ειπατε.
οποιος θελει το τηλ. μου κερναω μπυρα οταν ερθετε Πατρα. :beer
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/10, 17:59 από let me know 796 »

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #42 στις: 07/06/10, 18:20 »
Μα και βεβαια κανεις τον χαβαλε σου, και καλα κανεις, και το κανεις και σε ενα πολυ καλο επιπεδο...απλα, ο λογος που ειπα και εγω κατιτις ειναι πως εφαρμόζοντας μερικά απλά πραγματακια βελτιώνεται το αποτελεσμα, πολύ απλά...το παν ειναι η καλη μουσική, και το παν ειναι να υπαρχει προοδος σε οτι κανουμε, το κυριο κινιτρο ειναι η αγαπη για την μουσικη, και για αυτο, το επόμενο θα ειναι πολυ καλλίτερο απο αυτό, όπως και το μεθεπόμενο θα ειναι ακόμα καλλίτερο απο το προηγούμενο...και πολλες απο τισ απαντήσεις πήγαιναν σε αυτην την κατεύθυνση, να γινουν καλλιτερα τα πραγματα...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #43 στις: 07/06/10, 22:38 »
εγιναν καποιες αλλαγες οσες ηταν δυνατον με οσο λιγο χρονο ειχα στην διαθεση μου

:http://www.box.net/shared/kp0b6po8k1
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/10, 22:40 από let me know 796 »

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #44 στις: 08/06/10, 01:27 »
Θα έλεγα οτι πρέπει να φέρεις τη φωνή πολύ περισσότερο σε "πρώτο πλάνο"...
Η φωνή είναι σε ενα τραγούδι όπως και να το κάνουμε το πιο σημαντικό συστατικό ...

...και βγάλε ότι εφφε ΔΕΝ έχει σχέση με βάθος και compression προς το παρόν, προσπάθησε να κάνεις κάτι με αυτά τα δύο (και με eq βέβαια , εννοείται...)

Θα έλεγα επίσης να προτιμήσεις στο βάθος έναν μεγαλύτερο χώρο αλλά με το mix control όχι τόσο ψηλά ανεβασμένο...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #45 στις: 08/06/10, 01:40 »
μου πέρασε μια σκέψη απ'το μυαλό και θα την πω .... ματαξύ μας είμαστε  ;D
 
Γεωργία πόσο μακριά είχες το μικρόφωνο όταν έγραφες ?
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #46 στις: 08/06/10, 15:46 »
Ε, όχι εντάξει, είπαμε άσχετη αλλά... :P
Τέλος πάντων παιδιά, το θέμα είναι ότι ήταν μια άσχημη στιγμή, προς γνώση και συμμόρφωση. Προσωπικά, έλαβα το όλο μήνυμα πολύ σοβαρά ;)

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #47 στις: 08/06/10, 16:30 »
Ε, όχι εντάξει, είπαμε άσχετη αλλά... :P
Τέλος πάντων παιδιά, το θέμα είναι ότι ήταν μια άσχημη στιγμή, προς γνώση και συμμόρφωση. Προσωπικά, έλαβα το όλο μήνυμα πολύ σοβαρά ;)

και ποιό ήταν το μήνυμα ???
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #48 στις: 08/06/10, 16:34 »
Θα δείξει ;) Να είστε όλοι καλά που με βοηθήσατε   και με ακούσατε όλο αυτό τον καιρό (αν και άσχετη από  νότες, μαθήματα φωνητικής κ.λπ.). Μακάρι να μπορούσα κι εγώ να κάνω κάτι περισσότερο για αυτό που τόσο αγαπώ! :)
Δυστυχώς, αυτό και μόνο δεν αρκεί για να σταθώ αξιοπρεπώς φωνητικά ,έστω και σε ένα φόρουμ  :-\

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #49 στις: 08/06/10, 20:56 »
Θα δείξει ;) Να είστε όλοι καλά που με βοηθήσατε   και με ακούσατε όλο αυτό τον καιρό (αν και άσχετη από  νότες, μαθήματα φωνητικής κ.λπ.). Μακάρι να μπορούσα κι εγώ να κάνω κάτι περισσότερο για αυτό που τόσο αγαπώ! :)
Δυστυχώς, αυτό και μόνο δεν αρκεί για να σταθώ αξιοπρεπώς φωνητικά ,έστω και σε ένα φόρουμ  :-\
Σιγά ρε gkou και εσύ.
Επειδή δεν έλαβες θριαμβευτικές κριτικές σε ένα κομμάτι είσαι έτοιμη να παρατήσεις το τραγούδι ξέρωγω.
Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
13673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/09, 12:57
από let me know 796
26 Απαντήσεις
7163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/10, 14:25
από Moonchild_
23 Απαντήσεις
6023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/10, 10:37
από gkou
16 Απαντήσεις
4406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/10, 16:23
από Θοδωρής
27 Απαντήσεις
7380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/10, 12:06
από freemind
21 Απαντήσεις
5125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/10, 09:16
από gkou
9 Απαντήσεις
3774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/10, 16:29
από let me know 796
25 Απαντήσεις
6518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/11, 14:56
από gkou
10 Απαντήσεις
3716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/11, 11:58
από gdevelek
24 Απαντήσεις
5569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/12, 22:46
από gkou