Αποστολέας Θέμα: Distortion?  (Αναγνώστηκε 3859 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Distortion?
« στις: 16/05/09, 20:18 »
Γεια σας.Σκεφτομουν για κανα εφφε για να δωσω την δικη μου χροια στον ηχο μου..Στην αρχη σκεφτηκα για πεταλιερα αλλα κατεληξα στο οτι θα δωσω τοσα $$$ και δεν θα χρησιμοποιώ ουτε το 20% απο αυτα που εχει πανω ,και πολυ πιθανο να μην μου αρεσουν κ ολας.Ετσι λεω να συλλεξω ενα ενα τα πεταλακια που χρειάζομαι πραγματικα.
Λοιπον.Το gear μου ειναι μια Epiphone Les Paul Std και ενας 20αρης ενισχυτης.Πολλοι απο εδω θα πειτε πρωτα να αλλαξω τον ενισχυτη ,αλλα εδω που μενω ειναι ηδη δυνατά τα 20 watt.

Λεω να ξεκινησω απο το Distortion.Θελω ενα γεματο ,ογκωδες distortion ,οχι metal (Πιο σκληρα απο nickelback δεν παιζω) αλλα ουτε να εχει χαμηλο gain... χωρις να τζιτζικιζει ,αλλα ταυτοχρονα ζεστο.Θελω να καλυψω (οχι τέλεια) ηχους απο Santana ,Nickelback ,Sabbath ,Led Zeppelin ,ZZ Top ,Placebo ,RHCP ,Bad Religion ,U2 και Slash.Γενικα Hard Rock φαση οπως καταλαβατε!
Ευχαριστώ

(Μέχρι 70 ευρώ πιστευω ειναι οκ για ενα distortion)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/09, 20:25 από apressas »

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
Απ: Distortion?
« Απάντηση #1 στις: 16/05/09, 20:59 »
Αρκετα καλο πεταλι. Εχω το tube overdrive απο αυτη τη σειρα της digitech, το οποιο εχει αρκετο gain οποτε φαντασου οτι με το valve θα εχεις ακομα περισσοτερο για να καλυψεις την γκαμα των ηχων που θελεις ;)
http://www.thomann.de/gr/digitech_hardwire_hw_d_distortion.htm

Παντως η αληθεια ειναι οτι εχεις αρκετους ηχους distortion στο μυαλο σου και μαλλον δυσκολο να αρκεστει κανεις σε ενα  πεταλι για να τους πετυχει, εστω και στο περιπου :-\

edit: Τι ενισχυτη εχεις;
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/09, 21:05 από Snowy »
on blackened wings i fly...

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Distortion?
« Απάντηση #2 στις: 16/05/09, 21:43 »
Πολλοι απο εδω θα πειτε πρωτα να αλλαξω τον ενισχυτη ,αλλα εδω που μενω ειναι ηδη δυνατά τα 20 watt.


 Το να αλλαξεις τον ενισχυτη δε σημαινει να παρεις εναν με πιο πολλα watts αλλα να παρεις καποιον καλυτερο γενικα, ασχετα με τα watts, μπορει να ναι καλυτερος και να χει και λιγοτερα.
Αν ο ενισχυτης σου παντως δε σε ικανοποιει γενικα, μη περιμενεις να δεις καμια φοβερη διαφορα απο 2,3 stompboxes  ;)

τωρα επειδη και οι ηχοι που γραφεις ειναι ολοι απο διαφορετικες δεκαετιες, προφανως δε θα βρεις κατι που να τα κανει ολα αυτα καλά, πας για κατι all around.

Για αυτο τι λες;



edit sorry τωρα προσεξα τα 70 που γραφεις, αυτο ξεφευγει λιγο
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/09, 21:45 από J.P. DiMaggio »
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Distortion?
« Απάντηση #3 στις: 16/05/09, 21:46 »
Παντως η αληθεια ειναι οτι εχεις αρκετους ηχους distortion στο μυαλο σου και μαλλον δυσκολο να αρκεστει κανεις σε ενα  πεταλι για να τους πετυχει, εστω και στο περιπου :-\


έχει ένα μεγάλο δίκιο ο snowy εδω πέρα...... :-\

Λεω να ξεκινησω απο το Distortion.Θελω ενα γεματο ,ογκωδες distortion ,οχι metal (Πιο σκληρα απο nickelback δεν παιζω) αλλα ουτε να εχει χαμηλο gain... χωρις να τζιτζικιζει ,αλλα ταυτοχρονα ζεστο.Θελω να καλυψω (οχι τέλεια) ηχους απο Santana ,Nickelback ,Sabbath ,Led Zeppelin ,ZZ Top ,Placebo ,RHCP ,Bad Religion ,U2 και Slash.Γενικα Hard Rock φαση οπως καταλαβατε!
Ευχαριστώ

(Μέχρι 70 ευρώ πιστευω ειναι οκ για ενα distortion)


με λίγα λόγια θες το τέλειο distortion πεταλάκι.....δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και νομιζω πως θα ξενερώσεις κι εσύ ο ίδιος..... :-\
και δεν ξέρω τι πρόταση να κάνω μεχρι 70 ευρώ.....δεν μου ρχεται κατι στο μυαλό....

θα μπορούσες να δεις το boss bd-2 http://www.thomann.de/gr/boss_bd2_blues_driver.htm poy ξεφευγει λιγο στην τιμή (18 ευρώ..) η να κοιτάξεις για κάτι μεταχειρισμένο.....στις αγγελίες εδώ πέρα απο ότι θυμαμαι πωλούνταν ενα boss od3...αλλα μπορει να κανω και λάθος.....

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Distortion?
« Απάντηση #4 στις: 19/05/09, 07:08 »
Κοιτα καποιο απο αυτα : Proco Rat 2 (http://www.thomann.de/gb/proco_rat2.htm) & Marshall Guvnor (http://www.thomann.de/gb/marshall_gv2.htm). Nομιζω οτι αξιζει να τα ακουσεις!
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Distortion?
« Απάντηση #5 στις: 19/05/09, 10:52 »
καλημερα .... εαν μπορεις να διαθεσεις 200 ευρα....τοτε MSD TELEGUN kai pali  TELEGUN...ειναι www.telegun.gr

το αγορασα πριν κανα μηνα και ειναι παρα μα παρα πολυ καλο μπορεις να παιξεις απο hard rock μεχρι καφριλα χαλαρα....

εαν σκευτεσαι για ενα πεταλι βασικο με παρα πολλες δυνατοτητες στην διαμορφωση του ηχου τοτε μονο αυτο.

σορυ που ειμαι σχετικα απολυτος αλλα δοκιμασα και λουστικα τα παντα πριν καταληξω εκει....
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Distortion?
« Απάντηση #6 στις: 19/05/09, 11:27 »
Εαν ελεγε ότι μπορει να διαθέσει τόσα λεφτά θα του λεγαμε κι εμειs telegun ή (τον δικο μου νεο έρωτα) plexitone...

καλά κάνεις και εισαι απόλυτος γιατι ειδικά σε distortion/overdrive πεταλάκια δεν υπάρχουν πολλές καλές επιλογές......αλλα λέει μέχρι 70 ευρώ το παιδί.....οπότε το να ανοίγουμε συζήτηση για πετάλια που φεύγουν απο τα 200 μου κάνει κάπως άκυρο.....

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Distortion?
« Απάντηση #7 στις: 19/05/09, 11:59 »

Λοιπον.Το gear μου ειναι μια Epiphone Les Paul Std και ενας 20αρης ενισχυτης.Πολλοι απο εδω θα πειτε πρωτα να αλλαξω τον ενισχυτη ,αλλα εδω που μενω ειναι ηδη δυνατά τα 20 watt.

Λεω να ξεκινησω απο το Distortion.Θελω ενα γεματο ,ογκωδες distortion ,οχι metal

το "ογκώδες"  δεν έχει να κάνει με το οποιοδήποτε πετάλι η με τα watt του ενισχυτή,αλλά με το μεγάφωνο του.Εαν ο ενισχυτής σου έχει ένα 8ρι ή 10ρι μεγάφωνο,ότι πετάλι και να του βάλεις μπροστά δεν πρόκειται να βγάλει αυτό που ακούς στις ηχογραφήσεις.
Καλύτερη λύση είναι να πάρεις ένα pocket pod αν δεν θέλεις να δώσεις πολλά λεφτά και με μερικά από τα εφφέ (delay,reverb) καθώς και με το cabinet emulation να πλησιάσεις αυτό που ψάχνεις.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Distortion?
« Απάντηση #8 στις: 19/05/09, 13:27 »
ΟΟΟΠπππαααα  παιδια σορυ εχετε δικιο δεν προσεξα το μπατζετ !!!!!

Ειμαι ακυρος ακαιρος και οτι αλλο θελετε ....να δειξω και φλεβες σα τον Σαααααακηηηηηηη !!!!

χεχεχεχεχεχεχεχε

και παλι σορυ για την απροσεξια !!!


Βαγγελης
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Distortion?
« Απάντηση #9 στις: 19/05/09, 13:36 »
ΟΟΟΠπππαααα  παιδια σορυ εχετε δικιο δεν προσεξα το μπατζετ !!!!!

Ειμαι ακυρος ακαιρος και οτι αλλο θελετε ....να δειξω και φλεβες σα τον Σαααααακηηηηηηη !!!!

χεχεχεχεχεχεχεχε

και παλι σορυ για την απροσεξια !!!


Βαγγελης


χαλαρά......

πάντως ξαναλέω ότι καλα κανεις και είσαι απόλυτος όσον αφορα το πετάλι του telegun.....

φίλε apressas εγώ είμαι της άποψης να μαζέψεις κάποια λεφτά ακόμα και να πάρεις ένα distortion/overdrive το οποίο πραγματικά θα σ'αρέσει....αλλιώς νομίζω πως θα ξοδέψεις άδικα 70 ευρώ για κάτι που στο τελος δεν θα σ'αρεσει.....η όντως πάρε ένα pod.....

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Distortion?
« Απάντηση #10 στις: 19/05/09, 13:44 »
οντως και το pocket pod ή ενα πιο παλιο Pod 2 ειναι πολυ καλη περιπτωση πολυ καλα presets και εντυπωσιακο digital ηχο !

Αλλα οπως ειπε και ο master of puppets καλυτερα ενα και καλο παρα 70αριες καθε κανα δυο μηνες.

Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
9018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 01:36
από Jezus
Distortion

Ξεκίνησε από ibanezman666 « 1 2 » Εφέ

26 Απαντήσεις
9764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/08, 15:20
από SPIROS26
αγορα distortion

Ξεκίνησε από Kerry_King Εφέ

15 Απαντήσεις
5656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/09, 09:15
από vagtanplan
35 Απαντήσεις
10582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/09, 12:02
από Johnie Darko
guitar distortion

Ξεκίνησε από pa... Εφέ

23 Απαντήσεις
6786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/10, 18:16
από ilias73
8 Απαντήσεις
3234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/10, 18:10
από tech21man
high gain distortion

Ξεκίνησε από zeromancer « 1 2 3 » Εφέ

63 Απαντήσεις
14998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/10, 19:26
από zeromancer
5 Απαντήσεις
2211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/11, 19:52
από zepfan
3 Απαντήσεις
2194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/11, 12:57
από Rosstrobon
all around distortion

Ξεκίνησε από ntinosblues Εφέ

15 Απαντήσεις
12206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/18, 22:16
από panixgr