Αποστολέας Θέμα: Τι είναι ροκ μουσική;  (Αναγνώστηκε 25217 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Τι είναι ροκ μουσική;
« στις: 28/07/07, 19:52 »
Είναι μία ερώτηση που περιτριγυρίζει μέσα στο μυαλό μου τον τελευταίο καιρό. Έχω ακούσει ότι είναι ένα κίνημα. Όμως παρατηρώ ότι όλοι όσοι έχουν μία κιθάρα με λίγο Overdrive, θεωρούνται ροκάδες. Επίσης χωρίζουν και σε κατηγορίες (Punk-Rock, Hard-Rock κτλ).
Όμως στην πραγματικότητα τι στο καλό είναι η ροκ!; Γιατί τη λένε ροκ!; ποια είναι η δομή της, ποιος είναι ο σωστός ορισμός της; Τι αντιπροσωπεύει!; τι στο καλό είναι η ροκ!; ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #1 στις: 29/07/07, 12:13 »
Ό,τι θέλει ας είναι. Το θέμα δεν είναι να ταμπελοποιούμε την κάθε μουσική. Το θέμα είναι να μας ευχαριστεί είτε είναι ροκ, είτε χιπ χοπ, είτε κλασική.........και πάει λέγοντας.
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #2 στις: 29/07/07, 15:54 »
Rock είναι το αντίθετο της σκατοποζεριάς των σκυλάδων...

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #3 στις: 29/07/07, 16:12 »
Μουσική μάλλον.....

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #4 στις: 29/07/07, 16:47 »
H ROCK είναι Επανάσταση! 'Η μάλλον ήταν επανάσταση... :( Όταν ξεκίνησαν οι πρώτες μπάντες έφεραν την αλλαγή στη μέχρι τότε ''καθώσπρέπει'' μουσική ....Συσπείρωσε τον κόσμο, τους νέους και τους ώθησε να σπάσουν τα δεσμά που τους κρατούσαν αιχμάλωτους και να αποτινάξουν από πάνω τους όλες αυτές τις πατριαρχικές και αναχρονιστικές ιδέες...Εγώ προσωπικά έτσι τη νιώθω ακόμα τη Ροκ, ακόμα και αν πολλοί κακοπροεραίτοι  λένε οτι έχει πεθάνει...
Όταν ας πούμε ακούω την μελαγχολική φωνή του θεού Μοrrisson να σπαράζει με τον πάντα δικό του τρόπο στο this ιs the end ή τους Led Zeppelin στο Stairway to Heaven...Δεν ξέρω..κάτι παθαίνω! Για μένα αυτό είναι η Ροκ...Μια συνεχής πάλη...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #5 στις: 29/07/07, 18:10 »
Ενταξει ειδος μουσικης ειναι..Τωρα ηχητικα τι να σου πω..ειναι τοσο ευρυ το φασμα των ροκ συγκροτηματων που...
Παντως η ροκ μουσικη εχει συνδεθει κατα καιρους με διαφορα γεγονοτα της κανονικης ζωης...Τελος παντων δεν χρεαζεται αναλυση..Τωρα οποιος λεει οτι το ροκ εχει πεθανει απλα δεν εχει ασχοληθει επιφανειακα με αυτη τη μουσικη και η μονη εννοια που ξερει ειναι το "κλασικο ροκ" εννοοωντας 10 70s ρικ επιτυχιες... :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #6 στις: 29/07/07, 19:06 »
ειμαι σιγουρος οτι αυτο εχει ξαναμπει με τιτλο του στυλ "τι ειναι ροκ για σας"
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/07, 20:07 από Stillborn King (πρωην paran0id) »

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #7 στις: 29/07/07, 19:24 »
1) ειμαι σιγουρος οτι αυτο εχει ξαναμπει με τιτλο του στυλ "τι ειναι ροκ για σας"
2)δε μπαινω ΚΑΝ στον κοπο να απαντησω σε κατι τοσο τετριμμενο, που μπηκε μονο και μονο για να γινεται συζητηση

Και γιατί το θεωρείς κάτι τόσο τετριμμένο; Και γιατί σε ενοχλεί ένα θέμα που μπήκε μόνο και μόνο για συζήτηση αφού ένας από τους θεσμικούς στόχους των Forums είναι η συζήτηση; Μας τη λες πολύ άσχημα ξαφνικά χωρίς να μας εξηγείς το λόγο.

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #8 στις: 29/07/07, 19:37 »
1) ειμαι σιγουρος οτι αυτο εχει ξαναμπει με τιτλο του στυλ "τι ειναι ροκ για σας"
2)δε μπαινω ΚΑΝ στον κοπο να απαντησω σε κατι τοσο τετριμμενο, που μπηκε μονο και μονο για να γινεται συζητηση


Και γιατί το θεωρείς κάτι τόσο τετριμμένο; Και γιατί σε ενοχλεί ένα θέμα που μπήκε μόνο και μόνο για συζήτηση αφού ένας από τους θεσμικούς στόχους των Forums είναι η συζήτηση; Μας τη λες πολύ άσχημα ξαφνικά χωρίς να μας εξηγείς το λόγο.


Γιατι αδερφε αυτη η ερωτηση εχει μπει κατα δεκαδες χιλιαδες φορες σε δεκαδες χιλιαδες sites ....αν οντως σε ενδιαφερει αυτη η ερωτηση με μια απλη αναζητηση θα βρεις απειρες συζητησεις επι του θεματος .....αν θελεις να διαβασεις τις απαντησεις στο συγκεκριμενο site και να συζητησεις οπως λες το link ειναι αυτο Τι είναι ροκ; ......καλο κουραγιο  ;D ;D
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #9 στις: 29/07/07, 19:43 »
1) ειμαι σιγουρος οτι αυτο εχει ξαναμπει με τιτλο του στυλ "τι ειναι ροκ για σας"
2)δε μπαινω ΚΑΝ στον κοπο να απαντησω σε κατι τοσο τετριμμενο, που μπηκε μονο και μονο για να γινεται συζητηση

Αφού το θεωρείς τόσο απαξιωτικό να ασχοληθείς με το θέμα, τότε τι νόημα έχει να μας το πεις; Απλά δεν ασχολείσαι και τελειώνει η υπόθεση. Όσο για το αν έχει ξαναμπει αυτό το θέμα, δεν μπορεί ο καθένας που θέλει να ρωτήσει τη γνώμη των άλλων για κάτι να μυρίζει τα νύχια του για να δει αν έχει ξαναμπει αντίστοιχο θέμα. Δεν είναι δική σου δουλειά να ασχοληθείς με το αν έχει ξαναμπει αντίστοιχο θέμα, αλλά των συντονιστών που άμα το θεωρήσουν σωστό, θα διαγραψουν το θέμα. Απλά τα πράγματα...

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #10 στις: 29/07/07, 20:09 »
λοιπον αλλαξα το ποστ και πιστυω οτι επειτα απο μηνυμα που εστειλα στο δημιουργο του θεματος να λυθει η παρεξηγηση.
απο εκει και περα θεωρειστε οτι δε δευτερο σχολιο δεν εγινε ποτε. αλλωστε επειτα απο δευτερη ματια βλεπω οτι ηταν οντως λιγο σκληρο

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #11 στις: 29/07/07, 21:23 »
1
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 13:18 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος rania_roxx

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • This is the end, beuatiful friend, the end...
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #12 στις: 30/07/07, 01:17 »
Συμφωνώ με Mikaki1990 και Kiratzoxari. Ροκ είναι ένα κίνημα. Επανάσταση. Χωρίζεται σε χιλιάδες ήδη και κατηγορίες. Ευρύ το φάσμα των ακουσμάτων όπως είπε και ο Κιρατζοχαρις. Ροκ λοιπόν... μεγάλωσα με ροκ, από μωρό ο πατέρας μου με νανούριζε με το this is the end, και αυτό είναι το είδος μουσικής γύρω από το οποίο κινούμαι περισσότερο. Για να καταλάβεις λοιπόνν τι στο καλό είναι τελικά ροκ, δεν έχεις παρά να ακούσεις...
LIBERATE YOUR MINDS

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #13 στις: 30/07/07, 01:53 »
Εγω το θεωρώ μουσική και θα μου επιτρέψετε όλα τα συναφή περι τρόπου ζωής κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ να τα έχω παντελώς γραμμένα.

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #14 στις: 30/07/07, 02:26 »
Νομιζω οτι ειναι σαν να συζηταμε τι ειναι το sex(κανε και θα δεις) υπαρχει Θεος(υπαρχω!)... τι ειναι ο καβουρας και τι ειναι το ζουμι του!

Γενικοτητες.Αν αναλογιστουμε ποσα χωρανε σημερα κατω απτην ταμπελα rock...

rock ειναι και η αντιπαθεστατη κ χαζοχαρουμενη Avril lavigne, rock ειναι και οι Tool...

Καλυτερα να ακουμε και να γραφουμε μουσικη παρα να να προσπαθουμε να την εξηγησουμε-αναλυσουμε.

Αυτα.Keep rocking κλπ κλπ κλπ
« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/07, 02:29 από Fretwork »

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #15 στις: 30/07/07, 13:40 »
Συμφωνώ με Mikaki1990 και Kiratzoxari. Ροκ είναι ένα κίνημα. Επανάσταση. Χωρίζεται σε χιλιάδες ήδη και κατηγορίες. Ευρύ το φάσμα των ακουσμάτων όπως είπε και ο Κιρατζοχαρις. Ροκ λοιπόν... μεγάλωσα με ροκ, από μωρό ο πατέρας μου με νανούριζε με το this is the end, και αυτό είναι το είδος μουσικής γύρω από το οποίο κινούμαι περισσότερο. Για να καταλάβεις λοιπόνν τι στο καλό είναι τελικά ροκ, δεν έχεις παρά να ακούσεις...

Ροκ δεν είναι επανάσταση. Αν θες να κάνεις επανάσταση, γίνε μέλος μιας ομάδας αναδάσωσης, δίνε τα λεφτά που σου περισσεύουν σε κάποιο ίδρυμα και όχι σε ρούχα, μην τρως από mcdonald's ;) κτλ.
συγγνώμη για το off-topic μήνυμα

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #16 στις: 30/07/07, 13:46 »
οκ λοιπον παμε ακομα ενα τοπικ για το ροκ  :P :P :P

....Οποιος ψαχνει το Ροκ στην μουσικη (μονο) ειναι σαν θελει να μαθει πως ειναι ο ερωτας βλεποντας τσοντες!

....Ηταν κινημα που εγινε και μουσικη ή ηταν μουσικη που εγινε και κινημα?? ......η κοτα εκανε το αυγο δηλαδη ή το αυγο την κοτα??

.....Οσο και να θελει καποιος που το χει βιωσει το ροκ να στο εξηγησει ειναι σχεδον αδυνατο ...ειναι σαν προσπαθεις να εξηγησεις την εννοια του χρωματος σε εναν τυφλο  ;) ;)

....Και ξερετε που φαινεται η διαφορα μεταξυ ενος μουσικου που ακουει και παιζει Ροκ απο εναν μουσικο που απλα ειναι ροκ?? ......πανω στο παλκο, στην συναυλια......γιατι βλεπεις τον πρωτο να παιζει παπαδες στη κιθαρα ή να βγαζει τρελες νοτες και τεχνικες με την φωνη του και το κοινο απο κατω απλα να κουναει λιγο το κεφαλι του, να μιλανε μεταξυ τους και να χειροκροτανε οταν τελειωνει το τραγουδι.....κι απο την αλλη βλεπεις τον δευτερο να παιζει 2 νοτες σολο ή κανα 2 συγχορδιες και να τραγουδαει με την αγριοφωναρα του αλλα να τρεμει ολοκληρος οταν το κανει και το κοινο να ανατριχιαζει απο την ερμηνεια του και να χτυπιεται σαν τρελο!

...Αν θελετε μια συμβουλη (ή προταση ή προτροπη ...οπως θελεις παρτο) ...μην ψαχνετε να βρειτε το ροκ μεσα σε φορουμ και απειρους δισκους απο γνωστα συγκροτηματα .....βγειτε εξω να το ζησετε , παντε σε κατι παρακμιακα υπογεια μαγαζια που παιζουν κατι τυποι για την παρτυ τους , παντε σε μερη οπως η Σαμοθρακη που μαζευονται τετοιου ειδους ατομα (κι οχι μονο) ......δημιουργηστε το μονοι σας ......και που ξερεις μπορει τελικα και να μην σας αρεσει αυτο που θα δειτε ή μπορει και να γουσταρετε .....παντως οπως και να χει σταματηστε να ζητατε μασημενη τροφη και βγειτε να βγαλετε το φαγακι μονοι σας ....κι ακομα παραπερα σταματηστε να σνομπαρετε/σχολιαζετε/προσπαθειτε να εξηγησετε κατι που δεν εχετε βιωσει ακομα ....ειναι τοσο οφθαλμοφανες για καποιον που το χει ζησει που κανει μπαμ ο τυπος που σχολιαζει για κατι που δεν εχει βιωσει ....ενα πραγμα σαν να εχει παει ενας Ελληνας στην Αγγλια και να προσπαθει να μιλησει με αγγλικη προφορα  :P :P

...Τελειως φιλικα και χωρις καμια διαθεση ειρωνειας  ;) ;)


ΥΓ1: Κιρατζο σου χρωσταω ακομα την απαντηση απο το προηγουμενο αναλογο τοπικ αλλα ακομα δεν καταφερα να την συνταξω στο μυαλο μου ....αν καταφερω να το κανω θα σου απαντησω  :)
ΥΓ2: ...Φευγω διακοπες σημερα ή το πολυ αυριο...οποτε δεν θα μπορω να απαντησω ....απο την αλλη : Καλο καλοκαιρι παιδια   ;D ;D ;D ;D ;D ;D
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #17 στις: 30/07/07, 14:04 »
1) ειμαι σιγουρος οτι αυτο εχει ξαναμπει με τιτλο του στυλ "τι ειναι ροκ για σας"
2)δε μπαινω ΚΑΝ στον κοπο να απαντησω σε κατι τοσο τετριμμενο, που μπηκε μονο και μονο για να γινεται συζητηση

Αφού το θεωρείς τόσο απαξιωτικό να ασχοληθείς με το θέμα, τότε τι νόημα έχει να μας το πεις; Απλά δεν ασχολείσαι και τελειώνει η υπόθεση. Όσο για το αν έχει ξαναμπει αυτό το θέμα, δεν μπορεί ο καθένας που θέλει να ρωτήσει τη γνώμη των άλλων για κάτι να μυρίζει τα νύχια του για να δει αν έχει ξαναμπει αντίστοιχο θέμα. Δεν είναι δική σου δουλειά να ασχοληθείς με το αν έχει ξαναμπει αντίστοιχο θέμα, αλλά των συντονιστών που άμα το θεωρήσουν σωστό, θα διαγραψουν το θέμα. Απλά τα πράγματα...

Αγγελα κανεις λαθος, ειναι δικη μας δουλεια οταν ανοιγουμε ενα θεμα να ψαχνουμε αν εχει ξαναμπει η οχι.Με αυτον τον τροπο δειχνουμε οτι ειμαστε εξυπνοι ανθρωποι και δεν χρειαζομαστε τον μπαμπα-συντονιστη πανω απο το κεφαλι μας να μας λεει τι να κανουμε (τον γλιτωνουμε και απο τζαμπα κοπο ετσι και βοηθαμε και στη λειτουργια του φορουμ-σε περιπτωση που σε ενδιαφερει κατι τετοιο).Αρα ειναι και δουλεια του καθενα. Οσο για το αρωμα των νυχιων μας, υπαρχει η "αναζητηση" (αυτο με τον φακο, στο πανω μερος της σελιδας).


Συγνωμη για το off topic,συνεχιστε...
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #18 στις: 30/07/07, 14:36 »
Εγω το θεωρώ μουσική και θα μου επιτρέψετε όλα τα συναφή περι τρόπου ζωής κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ να τα έχω παντελώς γραμμένα.
Συμφωνω.Παρερμηνεφθηκα εγω δεν ειπα οτι ειναι επανασταση απλα ειπα οτι εχει συνδεθει κατα ενα περιεργο τροπο με διαφορα γεγονοτα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος ΒΑΣΙΛΙΗΣ(ΧΟΥ. ΜΟΥ.)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
  • επανασταση
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #19 στις: 30/07/07, 17:22 »
Ροκ ειναι απλα ενα μουσικο κινημα(για μενα τουλαχιστον).Και επειδη μερικοι εκαναν την επανασταση τους μεσα απο την ροκ δεν σημαινει οτι η ροκ ειναι επανασταση,γιατι και αλλοι εκαναν την επανασταση μεσα απο αλλη μουσικη(πχ ραπ) αλλα μονο η ροκ εχει χαρακτηριστει "επανασταση".

...και επειδη ειπωθηκε κατι για ποζεριά,θελω να πω οτι τα μεγαλυτερα ποζερια της παγκοσμιας μουσικης σκηνης ειναι ροκαδες...
"Πρεζες ηπαρχουν πολλες...δεν ειναι μονο η ηρωινη,η ηρωινη ομως σκοτωνει...αυτη ειναι η μονη
διαφορα..."

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #20 στις: 30/07/07, 20:50 »
...και επειδη ειπωθηκε κατι για ποζεριά,θελω να πω οτι τα μεγαλυτερα ποζερια της παγκοσμιας μουσικης σκηνης ειναι ροκαδες...

+1000000000 και καλά κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος Blue Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 365
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • The Paradox Society
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #21 στις: 31/07/07, 00:17 »
η απάντηση στην ερώτηση είναι μία: ΝΕΚΡΗ.

....
....
....
....

Πάμε ανάσταση??
"dealing with the absurdity of existence by shoving absurdity down existence’s throat"

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #22 στις: 31/07/07, 11:55 »
H ROCK είναι Επανάσταση! 'Η μάλλον ήταν επανάσταση... :( Όταν ξεκίνησαν οι πρώτες μπάντες έφεραν την αλλαγή στη μέχρι τότε ''καθώσπρέπει'' μουσική ....Συσπείρωσε τον κόσμο, τους νέους και τους ώθησε να σπάσουν τα δεσμά που τους κρατούσαν αιχμάλωτους και να αποτινάξουν από πάνω τους όλες αυτές τις πατριαρχικές και αναχρονιστικές ιδέες...Εγώ προσωπικά έτσι τη νιώθω ακόμα τη Ροκ, ακόμα και αν πολλοί κακοπροεραίτοι  λένε οτι έχει πεθάνει...
Όταν ας πούμε ακούω την μελαγχολική φωνή του θεού Μοrrisson να σπαράζει με τον πάντα δικό του τρόπο στο this ιs the end ή τους Led Zeppelin στο Stairway to Heaven...Δεν ξέρω..κάτι παθαίνω! Για μένα αυτό είναι η Ροκ...Μια συνεχής πάλη...

+ 1000

Καλά μιλάμε ανατρίχιασα καθώς διάβαζα το ποστ σου  ;D ( δεν κάνω πλάκα)

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #23 στις: 01/08/07, 13:42 »
1) ειμαι σιγουρος οτι αυτο εχει ξαναμπει με τιτλο του στυλ "τι ειναι ροκ για σας"
2)δε μπαινω ΚΑΝ στον κοπο να απαντησω σε κατι τοσο τετριμμενο, που μπηκε μονο και μονο για να γινεται συζητηση

Αφού το θεωρείς τόσο απαξιωτικό να ασχοληθείς με το θέμα, τότε τι νόημα έχει να μας το πεις; Απλά δεν ασχολείσαι και τελειώνει η υπόθεση. Όσο για το αν έχει ξαναμπει αυτό το θέμα, δεν μπορεί ο καθένας που θέλει να ρωτήσει τη γνώμη των άλλων για κάτι να μυρίζει τα νύχια του για να δει αν έχει ξαναμπει αντίστοιχο θέμα. Δεν είναι δική σου δουλειά να ασχοληθείς με το αν έχει ξαναμπει αντίστοιχο θέμα, αλλά των συντονιστών που άμα το θεωρήσουν σωστό, θα διαγραψουν το θέμα. Απλά τα πράγματα...

Αγγελα κανεις λαθος, ειναι δικη μας δουλεια οταν ανοιγουμε ενα θεμα να ψαχνουμε αν εχει ξαναμπει η οχι.Με αυτον τον τροπο δειχνουμε οτι ειμαστε εξυπνοι ανθρωποι και δεν χρειαζομαστε τον μπαμπα-συντονιστη πανω απο το κεφαλι μας να μας λεει τι να κανουμε (τον γλιτωνουμε και απο τζαμπα κοπο ετσι και βοηθαμε και στη λειτουργια του φορουμ-σε περιπτωση που σε ενδιαφερει κατι τετοιο).Αρα ειναι και δουλεια του καθενα. Οσο για το αρωμα των νυχιων μας, υπαρχει η "αναζητηση" (αυτο με τον φακο, στο πανω μερος της σελιδας).


Συγνωμη για το off topic,συνεχιστε...


Δεν είπα οτι είναι κανένας χαζός. Απλά δεν μου άρεσε το υφάκι του Stillborn King. Πέρα από το ποια είναι η δουλειά μας και ποια δεν είναι, νομίζω οτι μπορούμε να είμαστε λίγο πιο ευγενικοί και να μην "τη λέμε" με το παραμικρό σε κάποιον, που στο κάτω κάτω δεν γνωρίζουμε...

Παρεμπιπτόντως sorry για το off topic...

Αποσυνδεδεμένος Anarhikos_Mousikos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #24 στις: 02/08/07, 10:11 »
Όντως η συζήτηση περί ροκ μουσικής είναι κάτι ''το τετριμένο''.  ;D ;D Ααα ρε Αναξίμανδρε!

Η μουσική ροκ έχει τις ρίζες της στη Ροκ Εν Ρολ, δεκαετία του '50. Προς το τέλος της δεκαετίας του '60, η μουσική ροκ συνδυάστηκε με την Country για να δημιουργήσει τη Folk Rock και με την τζαζ, για να δημιουργήσει την Fusion Jazz-Rock και χωρίς μια χρονική υπογραφή για να δημιουργήσει την Psychedelic Rock. Στη δεκαετία του '70, η Rock ενσωμάτωσε τις επιρροές από τη Soul, τη Funk, και τη λατινική μουσική. Επίσης στη δεκαετία του '70, η Rock ανέπτυξε διάφορες υποκατηγορίες, όπως η Soft-Rock, η Blue Rock, η Hard Rock, Progressive Rock, Heavy Metal και Punk Rock.

Πιστεύω ότι αυτή η επανάσταση είναι κάτι το οποίο ζει ακόμα, όχι όμως με τη μορφή της σημερινής ροκ μουσικής έτσι όπως την έχουμε στο μυαλό μας :P :P γιατί αυτή η σημερινή μορφή, είναι κάτι το εντελώς εμπορικό (και η επανάσταση δεν είναι κάτι εμπορικό!).
''Ό,τι στ' αλήθεια χάνουμε στα ψεύτικα το ζούμε''
Θανάσης Παπακωνσταντίνου

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
44 Απαντήσεις
36401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/11, 17:01
από theblind
0 Απαντήσεις
3763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
22 Απαντήσεις
8258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 00:12
από TheVrachnoprofiter
511 Απαντήσεις
145325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 22:35
από Μelexdy
16 Απαντήσεις
7345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/10, 20:17
από Guitarholic_punk
0 Απαντήσεις
1924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/11, 10:55
από willie
18 Απαντήσεις
5733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/12, 15:57
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
39238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/13, 18:56
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
6009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/18, 19:44
από STEFANOS604
6 Απαντήσεις
1954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/22, 15:12
από James Basdanis