Αποστολέας Θέμα: βοηθεια σε αρχαριο-εξέλιηξη του ήχου μου (μαγνήτες-πετ  (Αναγνώστηκε 9412 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Να πω μια ιδέα μήπως και βοηθηθεί ο φίλος, το κατάστημα απο όπου τον πήρες, μήπως τον παίρνει πίσω και με λίγη διαφορά χρημάτων σου δώσει κάποιον άλλο? Σκέφτομαι ότι έτσι δεν θα χάσεις πολλά χρήματα στην πώληση..

Πολύ δύσκολα να συμβαίνει αυτο σε ελληνικό κατάστημα...αλλά δεν χάνει και κάτι να το δοκιμάσει...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Κατ΄ αρχήν δεν την "πέσαμε" στον νεαρό μας συνάδερφο (λέω νεαρό διότι έχει την ηλικία του υιού μου). Αν ρωτάς κάτι πρέπει να είσαι διατεθημένος να ακούσεις κιόλας.
ΔΕΝ μπορείς να έχεις Budget 1500 Euro για κιθάρα και 200 για ενισχυτή, αν θέλεις ήχο, τα χώνεις για καλό ενισχυτή εξ΄αρχής και μια καλή πεταλιέρα, οτι περισσέψει στην κιθάρα κι αν ακόμη δεν περισσεύει τότε πιάνεις την δική σου και ανάλογα με το είδος που παίζεις της αλλάζεις μαγνήτες.
Φίλε μου βάλε μια αγγελία στο 70-80 της τιμής Thomann DV κλπ και πάντα από τις αγγελίες θα βρείς και κανένα διαμάντι, μην ντρέπεσαι εαν κάτι σ΄ αρέσει ρώτα....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
πρέπει να αισθάνεται πραγματικά άσχημα το παιδί μετά το όλο θέμα....
στην αρχή όλοι μπορεί να πάρουν κάτι που είναι μάπα.....άλλωστε αν δεν τα έπαιρναν κάποιοι δεν θα κυκλοφορούσαν...αλλά και σε κάποιους μπορεί να αρέσουν...
η συμβουλή μου είναι να μη μείνεις χωρίς ενισχυτή...
ή πρώτα βρες τον επόμενό σου και μετά πούλα το marshall ή δοκίμασε τη λύση με το μαγαζί...αλλά μην εμπιστευτείς πωλητή ούτε κάτι που θα διαβάσεις αλλά τ αυτιά σου....
ένα πράγμα....για να τα βοηθήσεις να σε βοηθήσουν άκου 5-7-10 ενιχυτές πρώτα...να έχεις μία εμπειρία και κάποια μέτρα σύγκρισης....

Αποσυνδεδεμένος Steve_Vai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • αν το βιολι ηταν πουλι θα το παιζανε πολλοι
    • Προφίλ
ευχαριστω για ολες τις απαντησεις σας θελω να πω οτι ο ενισχυτης αυτος εμενα μου αρεσει αλλα θα βαλω και αγγελια και αν τυχη και βρεθει καποιος εχει καλος ειδαλος απο κει και περα θα περιμενω κανα χρονο και θα παρω καποιον "πολυ καλιτερο" (θα το εχω ψαξει κιολας και θα παρω αυτο που μου ταιριαζει ).ειδα το σχολιο που λεει να τον παω πισω στο μαγαζι απο τι ξερω και πιστευω δεν περνουν πισω ανοιγμενα προιοντα ποσο μαλλον χρησιμοποιημενα (εδω στην ελλαδα) οποτε θα περιμενω απο την αγγελια.εγω παντος θα κανω πρακτις με αυτον μεχρι στιγμης .θα ηθελα να ρωτησω καποιον πολυ καλιτερο γιατι και ενα παλικαρι ποιο πανω ειπε καποιους και θελω και αλλες γνωμες

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
βρε απόλαυσέ τον...
τι το ψάχνεις για καλύτερο?
ολοκαίνουριο ΠΡΩΤΟ ενισχυτή έχεις και σκέφτεσαι ήδη τις αναβαθμίσεις?

Αποσυνδεδεμένος Steve_Vai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • αν το βιολι ηταν πουλι θα το παιζανε πολλοι
    • Προφίλ
ευχαριστω για τις απαντησεις σας καθησα και σκεφτηκα και αποφασισα να τον βαλω σε αγγελια και αμα ενδιαφερθει καποιος ολα καλα ειδαλλος θα παρω αλλον του χρονου ετσι και αλλιως μεχρι στιγμης μου φαινεται μια χαρα χωρις προβληματα.οσο για να τον παω πισω δεν νομιζω γιατι κανεις στην ελλαδα δεν περνει ανοιχτο προιον πισω ποσο μαλλον χρησιμοποιημενο.παντως ευχαριστω περιμενω και αλλες απαντησεις απο σας περι τι να κανω

Αποσυνδεδεμένος p0k0

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Φιλε μου αν καταλαβα καλα πεζεις 7 μηνες?Αν ειναι ετσι κρατα τον ενισχυτη σου, κρατα και την κιθαρα σου οπως ειναι και λιωσε στο πεξιμο της. Με το καιρο θα μαθεις και αν σου αρεσει ο ενισχυτης σου και αν πρεπει να αλαξεις μαγνητες ή να παρεις καπιοια πεταλιερα/πεταλι.Σιγουρα καποιος που πεζει 10-20 χρονια και εχει πεξει με μηχανηματα που κανουν αρκετες χιλιαδες ευρο θα βρει τον ενισχυτη σου μαπα.ΝΑΙ ισως με τα λεφτα αυτα να επερνες κατι ΛΙΓΟ καλητερο αλλα πιστευω οτι μαλλον δεν θα ακουγες την διαφορα.Προσπαθησε να ακους αλλους ενισχητες κιθαρες εφε και με τον καιρο θα καταλαβεις που βρισκεσαι και τι θελεις.
 
Υ.Γ Ασε που μπορει να σου περασει και η *αυλα σε κανα χρονο και οτι επενδηδη εχεις κανει να παει στραφι.

Αποσυνδεδεμένος Steve_Vai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • αν το βιολι ηταν πουλι θα το παιζανε πολλοι
    • Προφίλ
καλα ολα αυτα που λες αλλα με χαλασε το Υ.Σ φιλε μου δεν προκειται να αφησω την κιθαρα εαν δεν μου κοπει το χερι η ατυχημα σαν και αυτο που να μην με αφηνει να παιζω εχω φαει τρελο κολημα αφου μεχρι και στον υπνο μου βλεπω να παιζω κιθαρα παντως ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
όλοι στις αρχές έτσι ήμασταν....
την καλύτερη συμβουλή σου έδωσε ο p0K0,άκου κι άλλο εξοπλισμό.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/07, 03:21
από GreekDudeCovers
23 Απαντήσεις
9420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/08, 01:08
από Aenima
10 Απαντήσεις
5721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 21:01
από RORY GALLAGHER
14 Απαντήσεις
5545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 00:29
από dany17
4 Απαντήσεις
2336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/10, 19:58
από ynot13
4 Απαντήσεις
2668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/10, 02:06
από Vicarious
15 Απαντήσεις
6196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
15 Απαντήσεις
7533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/11, 00:35
από Ibanezακιας
2 Απαντήσεις
2910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/12, 18:29
από sm007
14 Απαντήσεις
15523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/21, 21:05
από GVen