Αποστολέας Θέμα: stringers?  (Αναγνώστηκε 5998 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
stringers?
« στις: 15/07/06, 23:24 »
hello, ξέρει κάποιος τι εννοούμε με τη λέξη stringers σε μια κιθάρα? thnx

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: stringers?
« Απάντηση #1 στις: 16/07/06, 18:01 »
μπας και ενοεί το καποτάστο ?

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: stringers?
« Απάντηση #2 στις: 16/07/06, 18:25 »
thnx, δε πρέπει να είναι καποτάστο δυστυχώς,
το αναφέρει στα specs σε μια κιθάρα που με ενδιαφέρει, στο φυλλάδιό της, το γράφει μόνο σε neck-through απότι βλέπω
αναφέρεται στο υλικό/ξύλο πχ λέει rosewood stringers, οπότε αναφέρεται σε κομμάτι της κιθάρας απότι καταλαβαίνω,
απλά δεν έχω υποψιν μου τι σημαίνει σε μια κιθάρα αυτή η λέξη, κάποιος που έχει neck-through ίσως πάει το μυαλό του
με ενδιαφέρει γιατί παίζει να παραγγείλω μια neck-through με full description,
οπότε πρέπει να ξέρω αν το χω ήδη διευκρυνήσει ή αν μου ξεφεύγει κάτι

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: stringers?
« Απάντηση #3 στις: 16/07/06, 18:32 »
άκυρο τότε...

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: stringers?
« Απάντηση #4 στις: 17/07/06, 02:37 »
Μηπως εννοει string-through?

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: stringers?
« Απάντηση #5 στις: 17/07/06, 03:10 »
nope - φαντάζομαι εννοείς... χεχε τι εννοείς string-through?
anyway περιμένω ακόμα, κανείς δε ξέρει? δε μπορεί
σε neck-through κιθάρες τι σημαίνει η λέξη (πχ rosewood) stringers

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: stringers?
« Απάντηση #6 στις: 17/07/06, 03:39 »
για παράδειγμα το λέει εδώ κι εδώ για άσχετα όργανα (εγώ το χω σε φυλλάδιο και δε μπορώ να link που το βλέπω)

http://www.dragonslayer.us/Html/Construction2.htm
http://www.smart-distribution.co.uk/page2.htm

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: stringers?
« Απάντηση #7 στις: 17/07/06, 03:42 »
τελικά νομίζω βρήκα τι είναι εδώ:
http://www.birdsongguitars.com/images/inv1205cedar.jpg
αλλά και πάλι δεν το αντιλαμβάνομαι
μπορεί κάποιος που ξέρει από κατασκευή να εξηγήσει τι παίζει?
stringers είναι λέει οι δύο-και-δύο λωρίδες στο body, που ενώνουν δλδ neck με wings

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: stringers?
« Απάντηση #8 στις: 17/07/06, 07:49 »
ξέρει κανείς για ποιο λόγο μπαίνουν αυτές οι λωρίδες, μόνο για καλωπιστικούς λόγους και χρώματα ή και για τον ήχο?

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: stringers?
« Απάντηση #9 στις: 17/07/06, 14:16 »
nope - φαντάζομαι εννοείς... χεχε τι εννοείς string-through?

Εννοουσα οτι οι χορδες περανε μεσα απο το σωμα (πχ.στρατ) αλλα απ'οτι φαινεται δεν ειναι...

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: stringers?
« Απάντηση #10 στις: 17/07/06, 15:25 »
κάτσε,οι στρατ δεν είναι ακριβώς string thru λόγω της παρουσίας του tremolo...

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: stringers?
« Απάντηση #11 στις: 17/07/06, 15:44 »
κάτσε,οι στρατ δεν είναι ακριβώς string thru λόγω της παρουσίας του tremolo...

Ναι, οντως. Τεσπα, οι χορδες να περνανε μεσα απο το σωμα (ξυλο) της κιθαρας. Ετσι κι αλλιως βεβαια δεν ηταν αυτο που ψαχναμε...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: stringers?
« Απάντηση #12 στις: 17/07/06, 15:53 »
Πες μας για ποια κιθαρα μιλας για να μπορουμε να απαντησουμε συγκεκριμενα και μην αερολογουμε...  :)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: stringers?
« Απάντηση #13 στις: 17/07/06, 19:43 »
εντάξει, το βρήκα είναι λωρίδες ξύλου που μπαίνουν ανάμεσα στο neck και τα wings σε neck-through κιθάρες, σε πολλές υπάρχει, βασικά όποια neck-through δεις με παράλληλες με το neck γραμμές στο body έχει stringers, κανονικά κομμάτια ξύλου ουσιαστικά

η "κιθάρα" που είπα, βασικά είναι custom παραγγελία και δε θα τη βρεις πουθενά argo,
μόνο μια λίστα με χαραχτηριστικά έχω προς παραγγελία ουσιαστικά, αλλιώς λες να μην την έκανα link
το τελευταίο και μόνο πράγμα που δε μπορούσα να αντιστοιχήσω για να το προσδιορίσω ήταν αυτό

το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα γιαυτό το χαραχτηριστικό, και μιας και βλέπω ότι δεν έχετε κι εσείς θα αργήσω να το προσδιορίσω

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: stringers?
« Απάντηση #14 στις: 17/07/06, 20:21 »
Φίλε oneofthem, αν ακολουθήσεις τα link σε μια από τις σελίδες που παρέθεσες πιο πάνω, θα δεις αρκετές φωτογραφίες που θα σε κατατοπίσουν πλήρως σχετικά με τα stringers. Κοίταξε εδώ για να καταλάβεις. Στη σελίδα αυτή αναφέρεται επίσης ότι "These stringers go from tip to tip through the entire length of the neck-through guitars, and only through the length of the neck on Set neck and Bolt on necks".
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: stringers?
« Απάντηση #15 στις: 17/07/06, 20:47 »
ναι ρε απόλλων, καταρχήν thnx,
απλά λογικά stringers δεν είναι όρος όπως το φανταζόμαστε οι έλληνες, τη χρησιμοποιούν για οποιεσδήποτε λωρίδες ξύλου
αυτά που λέει αυτός που έβαλες σε "", δυστυχώς δεν ισχύουν, ισχύουν μόνο για δικές του παραγελίες,

πχ αυτός που λες τη χρησιμοποιεί και εννοεί όταν γράφει stringers τις λωρίδες ξύλου για ενίσχυση/τόνο του λαιμού
ενώ τελικά σαυτόν που μενδιαφέρει εννοεί λωρίδες ξύλου ανάμεσα σε neck και wings, δλδ καμιά σχέση με το μανίκι
ακόμη και το πρώτο link που έβαλα δεν ήταν καν neck-through, αυτός πάλι εννούσε το ίδιο αλλά σε άσχετη κατασκευή
δλδ ανάλογα με τον κατασκευαστή και την εμπειρία του ακολουθεί και ο τρόπος, δυστυχώς αφού έτσι δεν μπορείς να συγκρίνεις

τεσπά με βοήθησες πολύ, κακώς δεν το είχα ψαξει το link, απλά δε ξέρω κατά πόσο αξιόπιστο είναι ότι δίνουν καλύτερο τόνο, πόσο μάλλον όταν ο καθενας τα βάζει όπου γουστάρει, γιαυτό και δεν έχω καταλήξει αν θα το επιλέξω, όποια βοήθεια καλοδεχούμενη

edit: η 3η πρόταση
« Τελευταία τροποποίηση: 17/07/06, 20:51 από oneofthem »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: stringers?
« Απάντηση #16 στις: 17/07/06, 21:08 »
Προσωπικά δεν είχα ιδέα τι εστί stringer πριν δω αυτή τη συζήτηση. Κατάλαβα όμως περί τίνος πρόκειται από τις φωτογραφίες στην εν λόγω σελίδα. Δεν θα μπορούσα να σού πω αν υπάρχουν διαφορές στη φύση, την εφαρμογή ή το λόγο ύπαρξής τους σε διαφορετικής κατασκευής κιθάρες. Δική μου εντύπωση (και χωρίς καμία γνώση) είναι ότι αν αποτελούν στοιχείο ενίσχυσης του τόνου, ίσως να έχουν θέση στο λαιμό περισσότερο απ' ότι στο σώμα. Ίσως πάλι να έχουν σχέση με τη δομική στήριξη της κιθάρας, πράγμα που εξηγεί το γεγονός ότι κάθε κατασκευαστής τα τοποθετεί όπου νομίζει ότι χρειάζεται. Σε αυτό μου θύμισαν (όσο άσχετο κι αν φαίνεται) τις στέκες του μπιλιάρδου που κατασκευάζονται από δύο κομμάτια ξύλου. Απ' ότι έχω ακούσει αυτό εξασφαλίζει μεγαλύτερη αντοχή στο σκεύρωμα, πράγμα πολύ σημαντικό για μια στέκα. Εξ' άλλου κάποιοι κατασκευαστές φτιάχουν με ανάλογο τρόπο το μπράτσο της κιθάρας (από πολλαπλά κομμάτια ξύλου) χωρίς να υπάρχουν απαραίτητα stringers όπως αυτά για τα οποία συζητάμε.

Πάντως συμφωνώ ότι ο όρος μάλλον είναι παραπλανητικός. Αμερικάνοι βλέπεις... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: stringers?
« Απάντηση #17 στις: 17/07/06, 21:22 »
np δε σε αποπείρα ;), απλά είμαι σε φάση που κάνω έλεγχο στη λίστα μου και ξέρεις έχω ανοιχτά 6 firefox, με το taskbar κάθετα αριστερά, και καθένα από αυτά έχει από 5 tabs, οπότε έχω χαώσει γενικώς
και sorry που σας πρήζω αλλά όπως καταλαβαίνετε αξίζει το κόπο, πρέπει να κάνω σωστή επιλογή αφού μια φορά θα επιλέξω
γιαυτό και όσο γίνεται όποιος μπορεί να με βοηθήσει έστω και με συζήτηση
thnx

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: stringers?
« Απάντηση #18 στις: 17/07/06, 23:23 »

Στα μπράτσα είναι παλιά πρακτική να μπαίνει περισσότερα από ένα είδη ξύλων ή/και ίδιο ξύλο αλλά με διαφορετικά "νερά" για να αυξηθεί η δομική ακαμψία.

Ακόμα και στις παλιές Fender που είχαν ένα κομμάτι maple μπράτσο, έμπαινε ένα φυλλαράκι καρυδιά εκεί που κόβανε για να εισάγουν τη βέργα.

Τα μπράτσα των neck through Ibanez λόγου χάριν, είναι τώρα 5 κομμάτια από 3 που ήταν παλιότερα (εδώ συζητιέται κατά πόσο χρειάζεται αυτό). Η αντοχή στις εναλλαγές της θερμοκρασίας πάντως είναι σημαντική με τέτοιες τεχνικές πρακτικές.

Σε ότι αφορά στον τόνο, πραγματικά το μπράτσο παίζει σημαντικό ρόλο, αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν είναι το είδος του ξύλου, το πόσο ταιριάζει με το ξύλο του σώματος ή τελικά πόσο χοντρό/άκαμπτο είναι το μπράτσο. Για παράδειγμα παλιές Fender με μπράτσα-ρόπαλα έχουν θαυμάσιο ακουστικό τόνο, ενώ σύγχρονες shred κιθάρες με λεπτές μπουζουκοταστιέρες συνήθως δεν έχουν. Και πάλι δεν ξέρουμε το ρόλο που παίζει η γέφυρα, για παράδειγμα.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: stringers?
« Απάντηση #19 στις: 17/07/06, 23:53 »
thnx πάλι, tccl
επειδή τελικά για τη περίπτωσή μου μιλάμε για stringers ανάμεσα σε neck και wings στο σώμα
αν έχεις οποιαδήποτε ιδέα ή θυμάσαι καμιά περίπτωση, όποτε θες ρίχτη
δλδ φαντάσου το neck-through ξύλο πιο πλατύ στην περιοχή του σώματος απότι στο μανίκι
2 γραμμές ξύλου στο σώμα που διαπερνούν το σώμα, ανάμεσα σε neck και wings
ενώ θα είναι μακριά από το μανίκι αφού το neck-through ξύλο είναι είπαμε πιο πλατύ
κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη, αν και με αυτά που έχω καταλήξει θα βγει πιο ακριβή
και θα αργήσω να τα μαζέψω, αλλά και θα αργήσει να φτιαχτεί, θα δείξει