Αποστολέας Θέμα: Peavey Windsor Studio και απορία με λάμπες...  (Αναγνώστηκε 2883 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια χαρά.. Ο συγκεκριμένος ενισχυτής φαίνεται καλή περίπτωση μιας και προσφέρει πολλά σε σχετικά χαμηλή τιμή... Το μόνο αρνητικό (για εμένα, για άλλους μπορεί να είναι πλεονέκτημα) είναι ότι δεν έχει καθαρό κανάλι αλλά ελαφρώς overdriven που ανάλογα με την ένταση βρωμίζει και καθαρίζει (όχι εντελώς).. Επίσης, μεγάλο ρόλο παίζουν προφανώς οι μαγνήτες και το volume της κιθάρας στη βρώμα που θα βγάλει...

Ένα πολύ δυνατό χαρακτηριστικό του ενισχυτή (το οποίο σπάνια συναντάς και σε πολύ ακριβούς) είναι το γεγονός ότι δέχεται σχεδόν κάθε τύπο τελικής λάμπας!!!

...και εδώ έρχεται η απορία!
Υπάρχει κάποιος τύπος τελικής λάμπας ο οποίος θα μου δώσει καθαρά και μόνο καθαρά? Ή έστω καθαρά με μεγάλο headroom?

Έστω ότι υπάρχει τέτοια λάμπα... Θα επηρεάσει τις επιδόσεις της παραμόρφωσης όταν αυτή προέρχεται από πετάλια? Κατά πολύ?

Ευχαριστώ! 8)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Peavey Windsor Studio και απορία με λάμπες...
« Απάντηση #1 στις: 13/07/09, 00:42 »
Φανταζομαι οτι αν βαλεις λαμπα με μεγαλυτερο wattage (KT88 π.χ.) ισως να σπρωξεις το χεντρουμ και τα βρωμικα σε μεγαλυτερες εντασεις, αν αυτο σε βοηθα να παιζεις πιο δυνατα καθαρα και σε βολευει...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Peavey Windsor Studio και απορία με λάμπες...
« Απάντηση #2 στις: 16/07/09, 11:57 »
Δεν εχω δει το κυκλωμα του συγκεκριμενου ενισχυτη αλλα συνηθως η βρωμα εξαρταται απο την προενισχυση τους και οχι απο το τελικο σταδιο. Το τελικο σταδιο θα αρχισει να βρωμιζει/παραμορφωνει λιγο πριν τη maximum ισχυ...
Δλδ αν ο ενισχυτης ειναι 40W το τελικο σταδιο θα αρχισει να βρωμιζει κοντα στα 35W. Με λιγα λογια σε υψηλες εντασεις....

Η προενισχυση ομως αναλογα το κυκλωμα μπορει να βρωμιζει αρκετα πιο πριν... γι'αυτο και βλεπεις πολλους να αλλαζουν τις προενισχυτριες πχ απο ECC83 σε ECC81 που εχουν λιγοτερο gain, για πιο καθαρο ηχο.
Οποτε αν θες να καθαρισει ο Peavey που βρωμιζει ακομα και σε χαμηλες εντασεις, μαλλον θα πρεπει να επεμβεις στην προενισχυση ειτε με αλλες λυχνιες ειτε στο κυκλωμα...

Οι μαγνητες και το volume της κιθαρας σαφως παιζουν ρολο στο αν υπεροδηγουν την προενισχυση ή οχι. Γι'αυτο και αρκετοι χρησιμοποιουν booster, ακριβως για το λογο να υπεροδηγησουν την προενισχυση... μιλαμε παντα για βρωμα σε χαμηλες εντασεις, οκ?

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Peavey Windsor Studio και απορία με λάμπες...
« Απάντηση #3 στις: 21/07/09, 09:52 »
Την βρώμα δεν την βγάζουν οι τελικές αλλά μόνο οι προενισχύτριες.Πάρε Sovtek 12AX7WA.Πεντακάθαρες!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Peavey Windsor Studio και απορία με λάμπες...
« Απάντηση #4 στις: 21/07/09, 18:22 »
Thanks για τις απαντήσεις! :D Μίλησα για τελικές γιατί έχω την εντύπωση πως με αλλαγή τελικής μπορώ να έχω περισσότερο headroom (αυτό που λέει και ο Jesus).. Επίσης, πίστευα πως το γεγονός ότι η Fender για παράδειγμα χρησιμοποιεί 6L6 ενώ η Vox El84 παίζει κι αυτό το ρόλο του στο κατά πόσο το κανάλι θα ακούγεται καθαρό ή overdriven..

Αν αλλάξω την προενισχύτρια σε 12AX7WA που είναι όπως λέει ο φίλος Ibanezakias πεντακάθαρη, θα έχω πρόβλημα με την παραμόρφωση που θα παίρνω από πετάλι?

Thanks!! 

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Peavey Windsor Studio και απορία με λάμπες...
« Απάντηση #5 στις: 22/07/09, 09:50 »
Χμ...Θεωρητικά όχι.Επειδή είναι καθαρές εμένα έστω τα πετάλια μου τα βγάζει ασ'πούμε όπως πρέπει...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
7240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 02:24
από Jezus
10 Απαντήσεις
5718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 18:08
από no_
3 Απαντήσεις
2989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 20:37
από Jezus
10 Απαντήσεις
4757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/08, 01:33
από ACHIEVE PERFECTION
22 Απαντήσεις
7377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 02:27
από Jezus
2 Απαντήσεις
2573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 02:36
από powerslave187
7 Απαντήσεις
3362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 23:37
από Jezus
8 Απαντήσεις
3498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/09, 15:35
από Vicarious
1 Απαντήσεις
2587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/10, 12:12
από themos
6 Απαντήσεις
3451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/11, 19:19
από themos