Αποστολέας Θέμα: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ FULL TUBE....ΕΩΣ 1000 ΕΥΡΩ................... ΠΟΙΟΣ?????  (Αναγνώστηκε 27922 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Όταν λέμε ότι οι λαμπάτοι αποδίδουν καλά μόνο σε δυνατές εντάσεις αναφερόμαστε κατά κύριο λόγο στην παραμόρφωση έτσι;
Απ'τη στιγμή που ο φίλος Lynch θα παίρνει παραμόρφωση απ'την Τοnelab (αν κατάλαβα καλά), δε θα αποδίδει καλά και σε χαμηλές εντάσεις;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν θα παίζει με πεταλιέρα, τότε θα αποδίδει το ίδιο σε όλες τις εντάσεις...

Αλλά ό,τι στοίχημα ότι μετά τον screamer ο μόνος λόγος που πιθανότατα θα χρειαστεί την tonelab θα είναι για τα εφφέ της... 8)

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
δοκίμασα στο Λογοθέτη τον Thunder, και μου άρεσε αρκετά και σε χαμηλές εντάσεις, το θέμα είναι όμως ότι από τα 800€ αυτά που θα δώσω αν τον πάρω, έχοντας τον στο 1-2/10 (και ΠΟΛΛΑ λεω(ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ)) ένα μεγάλο ποσοστό τον χρημάτων αυτών πάει χαμένο.

Δεν καταλαβαίνω αυτή την πρόταση.

Από τη στιγμή που διαθέτεις τα χρήματα, ο ενισχυτής σου κάνει, σου αρέσει, τί σε πειράζει από κει και πέρα;
ΟΚ, είναι 50άρης, και δυνατά παίζει ακόμη καλύτερα. Ε και;;;;;;;;;

Αν είναι good enough για την τσέπη σου, τί σε νοιάζει; Πες ότι είχε 1 ακόμη feature (πχ speaker emulated εξοδο)  που δε σε ενδιέφερε.
Δε θα τον έπαιρνες γιατί θα πήγαινε χαμένο το feature ;


Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
...ερωτηση ( σας τα εχω πρηξει ξερω... ) .... αν θελω να ηχογραφησω κιθαρα με τον ηχο ( την παραμορφωση του ενισχυτη) ....στο nuendo πχ...πως ακριβως γινεται? εχει ειδικη εξοδο ο Screamer πχ???



thanx

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
...ερωτηση ( σας τα εχω πρηξει ξερω... ) .... αν θελω να ηχογραφησω κιθαρα με τον ηχο ( την παραμορφωση του ενισχυτη) ....στο nuendo πχ...πως ακριβως γινεται? εχει ειδικη εξοδο ο Screamer πχ???



thanx

Κατ'ευθειαν δεν γινεται...

Με 2 τροπους γινεται να γραψεις direct τον ενισχυτη σου σε μουσικο προγραμμα αλλα και οι 2 απαιτουν επιπλεον μηχανημα..
1)Παιρνεις την εξοδο της προενισχυσης του ενισχυτη (δλδ το send της λουπας) και το στελνεις σε cabinet emulator (το εξωτερικο μηχανημα που λεγαμε). Δεν γινεται να γραψεις χωρις καπως να προσομοιωθει ο ηχος της καμπινας...
2)Υπαρχει και το Palmer..Στο οποιο στελνεις κατ'ευθειαν την εξοδο καμπινας του ενισχυτη σου και την στελνεις direct στο Nuendo..Αυτο κανει attenuation(ριχνει τα watt δλδ) και ταυτοχρονα και cabinet simulation..
Ειναι αρκετα διαφορετικο το αποτελεσμα ομως διοτι αλλο να παιρνεις μονο την προενισχυση ενος ενισχυτη οπως στην πρωτη περιπτωση και αλλο να παιρνεις μαζι και το τελικο του σταδιο..Ειδικα αν ειναι λαμπατος ο ενισχυτης. Δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβο παντως τo Palmer..Κοντα στα 350 νομιζω .

Βεβαια υπαρχουν και οι απλες πατροπαραδοτες λυσεις..
-Παρε ενα μικροφωνακι και πειραματισου..Και εκει βεβαια παλι παιζει να χρειαστεις προενισχυση μικροφωνου αν δεν εχει η καρτα ηχου σου..
-Αν δεν κανεις καμια "τρελη παραγωγη",απλα παρε μια πεταλιερα/ενα pod η v-amp που ειναι πολυ φτηνα και γραφε προχειρα με αυτα που εχουν direct εξοδους με simulation κατ'ευθειαν..Γραφεις με τον ενισχυτη σου σε μια "σοβαρη" ηχογραφηση...


Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
1)Παιρνεις την εξοδο της προενισχυσης του ενισχυτη (δλδ το send της λουπας) και το στελνεις σε cabinet emulator (το εξωτερικο μηχανημα που λεγαμε). Δεν γινεται να γραψεις χωρις καπως να προσομοιωθει ο ηχος της καμπινας...
Προσομοίωση καμπίνας δεν μπορεί να κάνει κι απ το guitar rig για να γλυτώσει την αγορά εξωτερικού μηχανήματος?

2)Υπαρχει και το Palmer..Στο οποιο στελνεις κατ'ευθειαν την εξοδο καμπινας του ενισχυτη σου και την στελνεις direct στο Nuendo..Αυτο κανει attenuation(ριχνει τα watt δλδ) και ταυτοχρονα και cabinet simulation..
Δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβο παντως τo Palmer..Κοντα στα 350 νομιζω .
Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο ως attenuator ή μόνο στις ηχογραφήσεις?
Επίσης, υπάρχει κανά link?
Ευχαριστώ πολύ!! :)

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
δοκίμασα στο Λογοθέτη τον Thunder, και μου άρεσε αρκετά και σε χαμηλές εντάσεις, το θέμα είναι όμως ότι από τα 800€ αυτά που θα δώσω αν τον πάρω, έχοντας τον στο 1-2/10 (και ΠΟΛΛΑ λεω(ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ)) ένα μεγάλο ποσοστό τον χρημάτων αυτών πάει χαμένο.

Δεν καταλαβαίνω αυτή την πρόταση.

Από τη στιγμή που διαθέτεις τα χρήματα, ο ενισχυτής σου κάνει, σου αρέσει, τί σε πειράζει από κει και πέρα;
ΟΚ, είναι 50άρης, και δυνατά παίζει ακόμη καλύτερα. Ε και;;;;;;;;;

Αν είναι good enough για την τσέπη σου, τί σε νοιάζει; Πες ότι είχε 1 ακόμη feature (πχ speaker emulated εξοδο)  που δε σε ενδιέφερε.
Δε θα τον έπαιρνες γιατί θα πήγαινε χαμένο το feature ;
Ένα επιπλέον feature θα ανέβαζε την τιμή του και άλλο. Οπότε από τη στιγμή που δεν με ενδιαφέρει αυτό, δίνω επιπλέον λεφτά χωρίς κάποιο όφελος για εμένα.
Ας πούμε ότι θέλεις ένα μηχανάκι για να πηγαίνεις βόλτες στη γειτονιά σου, που είναι γεμάτη ανηφόρες. Θές να μπορεί να τις ανέβει με δύο άτομα πάνω. Πάς και δοκιμάζεις μια R1, και όπως είναι λογικό, εντυπωσιάζεσαι. Δοκιμάζεις και άλλα μηχανάκια, πολλά σου προσφέρουν αυτό που θές, μερικά στα μισά λεφτά, αλλά πάντα στην άκρη του μυαλού σου λες "καμία όμως δεν είναι σαν την R1". Τί θα έκανες?
Εν πάση περιπτώσει (το σκότωσα ε?), αυτό αποτελεί προσωπική άποψη του καθενός και έχει συζητηθεί πολλές φορές στο φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο ως attenuator ή μόνο στις ηχογραφήσεις?
Επίσης, υπάρχει κανά link?

http://www.thomann.de/gr/palmer_pdi03.htm

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
1)Παιρνεις την εξοδο της προενισχυσης του ενισχυτη (δλδ το send της λουπας) και το στελνεις σε cabinet emulator (το εξωτερικο μηχανημα που λεγαμε). Δεν γινεται να γραψεις χωρις καπως να προσομοιωθει ο ηχος της καμπινας...

Προσομοίωση καμπίνας δεν μπορεί να κάνει κι απ το guitar rig για να γλυτώσει την αγορά εξωτερικού μηχανήματος?

2)Υπαρχει και το Palmer..Στο οποιο στελνεις κατ'ευθειαν την εξοδο καμπινας του ενισχυτη σου και την στελνεις direct στο Nuendo..Αυτο κανει attenuation(ριχνει τα watt δλδ) και ταυτοχρονα και cabinet simulation..
Δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβο παντως τo Palmer..Κοντα στα 350 νομιζω .

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο ως attenuator ή μόνο στις ηχογραφήσεις?
Επίσης, υπάρχει κανά link?
Ευχαριστώ πολύ!! :)



Για το πρωτο με πιανεις αδιαβαστο..Απλα αν και το εχω δει το guitar rig αρκετα "πεταχτα" στο σπιτι ενος φιλου,δεν εχω πειραματιστει αρκετα μαζι του ωστε να εχω μια απαντηση σε αυτο που με ρωτας..Ειναι πιθανο παντως αν απομονωνει τις λειτουργιες του και μπορεις να χρησιμοποιησεις μονο το cab simul. απο το guitar rig,να μπορεις να γραψεις direct απο το preamp-out του ενισχυτη σου..
Hχητικα παλι δεν εχω ιδεα τι αποτελεσμα μπορει να βγαλει αυτο..Δεν μπορω να σου δωσω αποψη για κατι που δεν εχω χρησιμοποιησει..

Για το 2ο..Απο οσο γνωριζω οχι...Κανει και τις 2 λειτουργιες μαζι..Δεν λειτουργει μονο ως attenuator για να μειωσεις τα watt της εξοδου και να ξαναστειλεις το σημα σε καμπινα..Σιγουρα παντως δεν εχει ρυθμιστικο για τα watt..Ειναι loadbox(για να μειωσει το φορτιο που δινει το speaker out του ενισχυτη σου)και μετα περναει σε cab sim..Ειναι μονο για direct ηχογραφηση..
Απο εδω το πηρα και εγω..Καλα θυμομουν τα περι τιμης..
http://www.musik-produktiv.de/(s(xt8clypcecfwwmepiwh1z9ej))/palmer-pga04-loadbox-speaker-sim.aspx

Παρεπιπτοντως μια και ελεγα κατι σχετικο πριν,ενα μικρο warning για οσους δεν γνωριζουν..Mην παρετε ποτε την εξοδο προς τις καμπινες του ενισχυτη σας (speaker out) και το βαλετε ποτε σε line in καρτας ηχου χωρις καποιου ειδους προεργασια οπως λεγαμε πριν..Αν ο ενισχυτης ειναι λαμπα ειναι πολυ πιθανο να καψετε τον μετασχηματιστη εξοδου του..Περα απο οτι θα παθουν τα αυτια σας απο αυτο που θα βγει απο τα hi-fi ηχεια σας..  ;D

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο ως attenuator ή μόνο στις ηχογραφήσεις?
Επίσης, υπάρχει κανά link?

http://www.thomann.de/gr/palmer_pdi03.htm



OXI!! Αυτο ειναι μονο speaker sim και οχι και loadbox μαζι..
Μπορεις μεν να παρεις την προενισχυση του ενισχυτη και να την στειλεις σε αυτο για να γραψεις direct..
Aλλα οχι το speaker out για να παρεις και το τελικο σταδιο..
Απλα προσοχη σε αυτα μην καψετε τπτ οπως λεγαμε..

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ

OXI!! Αυτο ειναι μονο speaker sim και οχι και loadbox μαζι..

Alex νομιζω οτι εχεις αδικο
δεν ειναι απλα di
στην εξοδο για καμπινα το συνδεεις κ αυτο  ;)
http://www.palmergear.com/pdi03.shtml

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage

OXI!! Αυτο ειναι μονο speaker sim και οχι και loadbox μαζι..

Alex νομιζω οτι εχεις αδικο
δεν ειναι απλα di
στην εξοδο για καμπινα το συνδεεις κ αυτο  ;)
http://www.palmergear.com/pdi03.shtml


OK..Πασο..
Δεν το ξερω το συγκεκριμενο μοντελο η τι διαφορες εχει απο το 04..
Απλα απο το λινκ που οδηγουσε στον Thomann το μονο που μπορουσα να δω ειναι πως ειναι ενα speaker simulator και οχι και loadbox οπως αναφερεται στο 2ο λινκ που μας εδωσες..
Οποτε οπως ειπα..Πασο..Υποθετω πως και τα 2 την ιδια δουλεια κανουν.. :)

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/08, 11:44 από GeorgeLynch »

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Επειδή ψάχνομαι κι εγώ για ενισχυτή θα σου πω ό,τι ξέρω από αυτά..
     Ο Laney VC 15 που τον έπαιξα στο νάκα μου άρεσε πάρα πολύ σαν ήχος, αλλά είναι πάρα πολύ καθαρός.. Ακόμη κι εγώ  που δεν είμαι πολύ "βρώμικος", η παραμόρφωση του δε μου έφτανε σε καμία περίπτωση.. Ωστόσο επειδή τον δοκίμασα σε δύο διαφορετικά καταστήματα Νάκα (;D) και οι δύο πωλητές μου είπαν ότι είναι δημοφιλής για μεταλ και τέτοια αλλά με boost από ένα tubescreamer ή κάτι τέτοιο..

     Ο Laney LC είναι καλή περίπτωση, στα λεφτά που έχω όμως μπορώ να πάω μόνο για το 15άρη, ο οποίος δεν είναι μικρός, αλλά με χαλάει που είναι μονοκάναλος και για να πας από καθαρά σε βρώμικα πρέπει να μειώσεις την ένταση και να αυξήσεις το gain.. Ωστόσο οι 30 και 50 είναι δικάναλοι κι αν τους βρεις σε στοκ πάνε άκου τους, δεν τους έχω ακούσει αλλά κρίνοντας απ\τον 15 υποθέτω πως θα αξίζουν..

      Αυτός που μου άρεσε εμένα πάρα πολύ από video όμως του guitar world 
  είναι ο Epiphone So cal.. Δυστυχώς όμως δε νομίζω να τον βρω στη Θεσσαλονίκη να τον ακούσω, γιατί ο Bon δεν τον έχει ούτε στο site.. Αυτός μου άρεσε πολύ ηχητικά, έχει καταπληκτικό reverb, έχει switch για λειτουργία 25 και 50 Watt και πιστεύω ότι αν τον βάλω σε καμιά καμπίνα 1χ12 ή 2χ12 (αντί για την 4χ12 που πάει ασσορτί) δε θα είναι υπερβολικά δυνατός.. Μεγάλω μείον για μένα η έλλειψη effects loop, αλλά σκέφτομαι μήπως να τον πάω  για mod αν τον αγοράσω για να μου βάλουν.. (έχω δει reviews για τέτοια μετατροπή απο ερασιτέχνες και υποθέτω πως θα γίνεται..)
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
..να ρωτησω..επειδη τα λεφτα δεν ειναι μαρουλοφυλλα....και τα βγαζω δυσκολα....απο τα παρακατω

http://www.thomann.de/it/epiphone_socal50.htm

http://www.thomann.de/it/randall_rh50t_head_gitarrentopteil.htm

http://www.thomann.de/it/blackheart_hot_head_bh100h.htm

http://www.thomann.de/it/bugera_6260.htm

http://www.thomann.de/it/peavey_valve_king_head.htm

http://www.thomann.de/it/peavey_windsor.htm

http://www.thomann.de/gr/randall_rg50_tc.htm

http://www.thomann.de/gr/laney_vc30112_new.htm

http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_112_gitarrencombo.htm

αξιζει να ακουσω τπτ..? η ειναι ολα για τα μπαζα....?


Αφού μένεις σε διαμέρισμα,τον 100ρη Blackheart και τον 120ρη Bugera για ποιό λόγο τους έχεις παραθέσει;Λόγω τιμής;
Μήπως τελικά δεν ξέρεις τι θέλεις;  8)
(σε περίπτωση που δεν το έχεις αντιληφθεί ακόμα,ο καθένας θα συνεχίσει να λέει το κοντό του και το μακρύ του,αλλά εσύ ΔΕΝ θα σχηματίσεις άποψη αν δεν πας να δοκιμάσεις κάποιον ενισχυτή)
Φιλικά πάντα.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
+1 με Roybatty

Κοίτα για 15άρηδες και κόμπο...ούτως ή άλλως το ένα ηχειάκι θα ηχογραφούσες κι από την καμπίνα,συν του ότι για κλειστό χώρο (δωμάτιο) η καμπίνα έχει αρκετή βαβούρα (εκτος της 1χ12) :D
Επίσης,λες ότι θες να κάνεις ηχογράφηση....με guitar rig προσπάθησες?Θα γλυτώσεις από πολύ φασαρία, η κιθάρα καρφί στην κάρτα σου και ήχος μια χαρά!(άντε και κανα di ανάμεσα) :) Ο,τι περίεργο ήχο θες, εκεί θα τον βρείς....Δοκίμασέ το, κι αν δεις πως δεν σε καλύπτει τότε πήγαινε για ενισχυτή...

PS:για να γράψεις λαμπάτο ενισχυτή, προτιμότερο είναι να βάλεις δυναμικό μικρόφωνο μπροστά και όχι πυκνωτικό που λες....-----> Shure SM57
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προτείνω Randall χαλαρά..
Πήγαινε στον διαμαντόπουλο να τον δοκιμάσεις..

Αλλά τα Watt είναι πολλά για διαμέρισμα..
εγώ έχω τον 100άρη  και δεν το έχω βάλει πάνω από το 1...
τρίζουν πατώματα, τοίχοι, πλακάκια...
Αλλά σε live κατάσταση θα σε καλύψει standard.

και ο bugera καλός. αλλά για να πιάσεις λάμπα πρέπει να τον τσιτώσεις πολύ.
και αυτός ωραίος αλλά δεν τον έχω ακούσει... : http://www.thomann.de/it/bugera_333.htm

αλλά και πάλι σου λέω είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ  τα βατ για διαμέρισμα, και δεν 8α σου χρειαστούν όλα.
Έχεις σκεφτεί να πάρεις κάτι σε λάμπα, με λίγα βατ, και μία πεταλιέρα για ηχογραφίσεις?



Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προτείνω Randall χαλαρά..
Πήγαινε στον διαμαντόπουλο να τον δοκιμάσεις..

Αλλά τα Watt είναι πολλά για διαμέρισμα..
εγώ έχω τον 100άρη  και δεν το έχω βάλει πάνω από το 1...
τρίζουν πατώματα, τοίχοι, πλακάκια...
Αλλά σε live κατάσταση θα σε καλύψει standard.

και ο bugera καλός. αλλά για να πιάσεις λάμπα πρέπει να τον τσιτώσεις πολύ.
και αυτός ωραίος αλλά δεν τον έχω ακούσει... : http://www.thomann.de/it/bugera_333.htm

αλλά και πάλι σου λέω είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ  τα βατ για διαμέρισμα, και δεν 8α σου χρειαστούν όλα.
Έχεις σκεφτεί να πάρεις κάτι σε λάμπα, με λίγα βατ, και μία πεταλιέρα για ηχογραφίσεις?






ποιον randall?

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Επειδή το θέμα παίζει ταυτόχρονα κ στα δύο fora, έχουν προταθεί τόσες πολλές επιλογές, που έχει χαθεί κυριολεκτικά κάθε ουσία!

Φίλε GeorgeLynch, μία είναι η λύση: βγες με την κιθάρα σου μια βόλτα στα μαγαζιά, τσέκαρε τί υπάρχει διαθέσιμο στην ελληνική αγορά, ζύγισε αυτά που ειπώθηκαν εδώ, κ τότε μας ενημερώνεις για μια τελική λίστα που κατέληξες εσύ, να σου πούμε εκ νέου μια γνώμη, αλλιώς σε βλέπω ενισχυτή να παίρνεις του χρόνου.

Καλό ψάξιμο  ;)
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
παρε εναν λαμπατο μαρσαλλ dsl-40watt και τελειωσε η υποθεση...μια χαρα καθαρα και μια χαρα ροκ ηχοχρωμα...ναι δεν βγαζει απιστευτες βρωμες αλλα λογικο ειναι να του βαλεις και ενα πεταλακι αν θες πιο πολλη βρωμα...μην περιμενεις απο εναν ενισχυτη να τα κανει ολα...

προτεινω μαρσαλλ γιατι

1.τεινει προς τα πιο κλασσικα ακουσματα της ροκ-μεταλ σκηνης,θελουμε δεν θελουμε οι περισσοτεροι με μαρσαλλ επαιζαν και παιζουν

2.συνεργαζονται πολυ καλα με πεταλια...

πηγαινε στην σιγουρη λυση να τελειωνεις...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Για τους λαμπάτους Marshall έχω ακουσει ότι είναι οι κατεξοχήν ενισχυτές που πρέπει να τους ¨ανοίξεις¨ για να βγάλεις καλό ήχο.. Δηλαδή, εντάξει σε όλους τους ενισχυτές ισχύει αυτό, αλλά ότι οι Marshall υπολειτουργούν πιο πολύ απ'όλους σε χαμηλές εντάσεις..

Αληθεύει;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
για ολους τους λαμπατους ισχει αυτο...οπως και για τους μαρσαλλ...αλλα ακομα περισσοτερο στους πλεξι...εκει για να παρεις την μεγιστη βρωμα πρεπει να ειναι τσιτα...και για καθαρα παιζεις ανοιγοκλεινοντας το volume της κιθαρας...δεν θα συνιστουσα πλεξι ειναι περιεργη φαση για ενισχυτης...θα σου προτεινα το απολυτο για μενα που ειναι η σειρα dsl της μαρσαλλ και για καθαρα και για βρωμικα και με ευχρηστο eq ωστε κατι να γινεται και σε χαμηλες εντασεις...

αν και αγοραζοντας ενα attenuator-hotplate αργοτερα εισαι κομπλε...απλα το συγκεκριμενο σε κομπο ενισχυτη θελει ειδικο καλωδιο να συνδεθει με το ηχειο...

εγω εχω hotplate και ειμαι πολυ ευχαριστημενος τσιτωνων τερμα τους μαρσαλλ και βαραω...εναν φεντερ hotrod deluxe special edition κομπο εχω και πανω απ το 1 δεν μπορω να παιξω αλλα αν και λιγο περιεργο παιζει καλα...ισως γιατι ειναι ενισχυτης για καθαρα πιο πολυ...

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
...thanx αλλα εχω αναφερει πιο πανω οτι απεχθανομαι τη "προσωπικοτητα" των marshall - τον συγκεκριμενο δε που προτεινετε τον εχω ακουσει κιολας..πολυ "ξυνει" .....και γενικα πολυ πριμα για τα γουστα μου..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Για Marshall θα προτεινα μονο JCM 800, Plexi ή JVM (τον τελευταιο). Οι υπολοιποι δεν μου αρεσουν.
Το προβλημα με καθε λαμπατο ενισχυτη και το θεμα της εντασης, ειναι σχετικο. Αν ο ενισχυτης εχει master volume εισαι οκ. Δεν θα παιρνεις το 100% της αποδοσης αλλα θα μπορεις να παιζεις μια χαρα. Αν δεν εχει master volume, τοτε εχεις προβλημα γιατι σημαινει οτι πρεπει να τσιτωσεις τις λαμπες ωστε να βγει βρωμα. Παντως οι Marshall σε καμια περιπτωση δεν τζιτζικιζουν σε αντιθεση με κατι αλλες μαρκες... Ειδικα τα μοντελα που αναφερω...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για Marshall θα προτεινα μονο JCM 800, Plexi ή JVM (τον τελευταιο). Οι υπολοιποι δεν μου αρεσουν.
Το προβλημα με καθε λαμπατο ενισχυτη και το θεμα της εντασης, ειναι σχετικο. Αν ο ενισχυτης εχει master volume εισαι οκ. Δεν θα παιρνεις το 100% της αποδοσης αλλα θα μπορεις να παιζεις μια χαρα. Αν δεν εχει master volume, τοτε εχεις προβλημα γιατι σημαινει οτι πρεπει να τσιτωσεις τις λαμπες ωστε να βγει βρωμα. Παντως οι Marshall σε καμια περιπτωση δεν τζιτζικιζουν σε αντιθεση με κατι αλλες μαρκες... Ειδικα τα μοντελα που αναφερω...

για τον jcm 800 συμφωνω...αλλα για ν μην παρω επανεκδοση πρεπει ν δωσω καμποσα ντουκου για ν τον παρω απ εξω used / αλλαγες για καθε λαμπα μετα κ.λ.π

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
19645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
63 Απαντήσεις
39377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 15:50
από Jezus
9 Απαντήσεις
7500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 15:40
από talfarlow
11 Απαντήσεις
5154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/08, 15:18
από Evangelos 123
34 Απαντήσεις
13593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 17:55
από Ibanezακιας
20 Απαντήσεις
7747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/08, 22:41
από Panos the Greek
15 Απαντήσεις
7545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 10:21
από sokob
6 Απαντήσεις
4735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 02:38
από PericlesB
11 Απαντήσεις
5385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 09:18
από tech21man
0 Απαντήσεις
1999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/12, 14:04
από themis_1986