Αποστολέας Θέμα: πιάνο και αριστερό χέρι  (Αναγνώστηκε 13648 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος duckjump

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
πιάνο και αριστερό χέρι
« στις: 20/04/09, 17:02 »
Γεια σας παιδιά !
Από την επίσκεψη σε ένα φίλο πριν λίγες μέρες που είχε πιάνο κατάλαβα ότι μπορώ να παίζω τραγούδια απλά ακούγοντας τα , χωρίς να έχω γνώσεις από νότες και χωρίς να έχω ξανά ακουμπήσει πλήκτρα ξανά  . Μπορώ να βγάλω πολλά τραγούδια με το δεξί χέρι μόνο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως να χρησιμοποιήσω το αριστερό  (το δεξί χέρι πάει συμφωνα με τα λόγια το αριστερο ? ). Ξέρω ότι αυτό που ζητώ είναι λίγο πολύπλοκο αλλά θα μπορούσε να μου δώσει κάποιος να καταλάβω πως χρησιμοποιούμε το αριστερό χέρι !

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: πιάνο και αριστερό χέρι
« Απάντηση #1 στις: 20/04/09, 19:00 »
Τίποτα δεν είναι απόλυτο.. Ούτε το δεξί πάει πάντα με τα λόγια. Εννοώ σε τραγούδια με πιάνο και φωνή. Με το αριστερό μπορείς να παίζεις σε οκτάβες τις τονικές, ή 5ες, ή αρπίσματα ή ακόμα να κάνεις γεμίσματα στη μελωδία του δεξιού και άλλα 1002 πράγματα. Το πιο συνηθισμένο είναι να παίζεις την τονική κάθε κλίμακας σε οκτάβες πάντως.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: πιάνο και αριστερό χέρι
« Απάντηση #2 στις: 20/04/09, 20:16 »
Τίποτα δεν είναι απόλυτο.. Ούτε το δεξί πάει πάντα με τα λόγια. Εννοώ σε τραγούδια με πιάνο και φωνή. Με το αριστερό μπορείς να παίζεις σε οκτάβες τις τονικές, ή 5ες, ή αρπίσματα ή ακόμα να κάνεις γεμίσματα στη μελωδία του δεξιού και άλλα 1002 πράγματα. Το πιο συνηθισμένο είναι να παίζεις την τονική κάθε κλίμακας σε οκτάβες πάντως.

Τι εννοείς τις τονικές σε οκτάβες; Πάντως αν θέλει απλά να παίζει τη μελωδία της φωνής με το δεξί, το αριστερό απλά μπορεί να παίζει τις συγχορδίες ρυθμικά.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: πιάνο και αριστερό χέρι
« Απάντηση #3 στις: 20/04/09, 21:28 »
Τίποτα δεν είναι απόλυτο.. Ούτε το δεξί πάει πάντα με τα λόγια. Εννοώ σε τραγούδια με πιάνο και φωνή. Με το αριστερό μπορείς να παίζεις σε οκτάβες τις τονικές, ή 5ες, ή αρπίσματα ή ακόμα να κάνεις γεμίσματα στη μελωδία του δεξιού και άλλα 1002 πράγματα. Το πιο συνηθισμένο είναι να παίζεις την τονική κάθε κλίμακας σε οκτάβες πάντως.

Τι εννοείς τις τονικές σε οκτάβες; Πάντως αν θέλει απλά να παίζει τη μελωδία της φωνής με το δεξί, το αριστερό απλά μπορεί να παίζει τις συγχορδίες ρυθμικά.
Εννοώ αντί να παίζει τις συγχορδίες ρυθμικά να παίζει μόνο την τονική από κάθε συγχορδία, ρυθμικά.
Δηλαδή αν η συγχορδία είναι Ντο ματζόρε πχ να παίζει Ντο-Ντο(οκτάβα), κλπ.
 Ελπίζω να το λέω σωστά με τις κουτσές μου γνώσεις θεωρίας.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: πιάνο και αριστερό χέρι
« Απάντηση #4 στις: 21/04/09, 00:40 »
Τίποτα δεν είναι απόλυτο.. Ούτε το δεξί πάει πάντα με τα λόγια. Εννοώ σε τραγούδια με πιάνο και φωνή. Με το αριστερό μπορείς να παίζεις σε οκτάβες τις τονικές, ή 5ες, ή αρπίσματα ή ακόμα να κάνεις γεμίσματα στη μελωδία του δεξιού και άλλα 1002 πράγματα. Το πιο συνηθισμένο είναι να παίζεις την τονική κάθε κλίμακας σε οκτάβες πάντως.

Τι εννοείς τις τονικές σε οκτάβες; Πάντως αν θέλει απλά να παίζει τη μελωδία της φωνής με το δεξί, το αριστερό απλά μπορεί να παίζει τις συγχορδίες ρυθμικά.
Εννοώ αντί να παίζει τις συγχορδίες ρυθμικά να παίζει μόνο την τονική από κάθε συγχορδία, ρυθμικά.
Δηλαδή αν η συγχορδία είναι Ντο ματζόρε πχ να παίζει Ντο-Ντο(οκτάβα), κλπ.
 Ελπίζω να το λέω σωστά με τις κουτσές μου γνώσεις θεωρίας.

Εντάξει, για αρχή ίσως μπορεί να κάνει για εξάσκηση αυτό που λες, απλά αν θέλει να προχωρήσει θα πρέπει να μάθει και τις συγχορδίες. Το να παίζεις οκτάβες συνηθίζεται νομίζω στο δεξί χέρι, στη μελωδία.

Τώρα βέβαια μιλάω χωρίς να έχω πολύ καλές σχέσεις με τα πληκτροφόρα... Οπότε φίλε καλύτερα να σε κατατοπίσει ένας original πιανίστας γιατί πάνε χρόνια από την τελευταία φορά που ακούμπησα πιάνο.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος duckjump

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: πιάνο και αριστερό χέρι
« Απάντηση #5 στις: 22/04/09, 20:20 »
ευχαριστώ παιδιά .
δηλαδή κάθε τραγούδι έχει την δίκια του συγχορδία !
Πως μπορώ να καταλάβω όμως ποια συγχορδία ?
Υπάρχει κάποια πηγή που μπορώ να μάθω και να κατανοήσω τις συγχορδίες
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/09, 20:45 από duckjump »

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πιάνο και αριστερό χέρι
« Απάντηση #6 στις: 23/04/09, 01:07 »
ευχαριστώ παιδιά .
δηλαδή κάθε τραγούδι έχει την δίκια του συγχορδία !
Πως μπορώ να καταλάβω όμως ποια συγχορδία ?
Υπάρχει κάποια πηγή που μπορώ να μάθω και να κατανοήσω τις συγχορδίες

Δεν είναι μία η συγχορδία κάθε τραγουδιού αλλά πολλές...

Δες για παράδειγμα το παρακάτω τραγούδι (Ξύλινα Σπαθιά - Ρόδες):
http://www.kithara.vu/ss.php?id=MTE3MzY0OTIw

Αποτελείται από 5 συγχορδίες, τις G (Σολ Ματζόρε), D (Ρε Ματζόρε), Am (Λα Μινόρε), C (Ντο Ματζόρε), Εm (Μι Μινόρε).

Δηλαδή, στην εισαγωγή παίζεις την αλληλουχία συγχορδιών που σου δίνεται, μετά, από το ''Ρόδες'' μέχρι το ''γυαλίζουνε'' παίζεις την G, από το ''στις'' μέχρι το ''μέταλλα'' την D κ.ο.κ.

Το να καταλάβεις μόνος σου ποιες συγχορδίες πρέπει να παίξεις σε ένα τραγούδι απαιτεί αρκετή εμπειρία και χρόνο. Συνήθως, για να δεις τις συγχορδίες ενός κομματιού, μπαίνεις σε διάφορα sites όπως το kithara.vu, αγοράζεις βιβλία με συγχορδίες και παρτιτούρες κομματιών κλπ...


Πριν συνεχίσουμε με τις συγχορδίες... τις νότες στο πιάνο τις ξέρεις?




Αποσυνδεδεμένος duckjump

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: πιάνο και αριστερό χέρι
« Απάντηση #7 στις: 23/04/09, 10:17 »
τις ξερω τις νοτες ... ευκολες ηταν , οι συρχοδιες ειναι δυσκολες

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πιάνο και αριστερό χέρι
« Απάντηση #8 στις: 23/04/09, 14:41 »
Αυτό που σου λέει παραπάνω ο Raz (αν κατάλαβα κι εγώ σωστά) είναι αντί για συγχορδίες, να παίζεις ρυθμικά τη βασική νότα της συγχορδίας (root) με μια οκτάβα διαφορά κάθε φορά.. Η οκτάβα είναι το διάστημα από μία νότα, στην αμέσως ψηλότερη ίδια νότα.. Για παράδειγμα, βρίσκεις στο πιάνο τη νότα Ντο... Αν ''πηδήξεις'' 6 λευκά πλήκτρα, μετακινούμενος προς τα δεξιά, θα βρεις μια ψηλότερη Ντο... Το διάστημα μεταξύ αυτών των 2 Ντο ονομάζεται οκτάβα.. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και αν αντί για δεξιά, κινηθείς αριστερά...

Ας πάμε στο κομμάτι που παρέθεσα παραπάνω...
Από το ''Ρόδες'' μέχρι το ''γυαλίζουνε'' θα παίζεις ρυθμικά τη νότα G (Σολ) όπως υποδηλώνεται.. Δηλαδή θα παίζεις ρυθμικά μια χαμηλή Σολ με την αμέσως ψηλότερη Σολ.. Και με το δεξί χέρι τη μελωδία...


Αν πάλι θες να παίζεις την αντίστοιχη συγχορδία (που είναι και ο πιο ''σωστός'' τρόπος απ όσο ξέρω), τότε πρέπει να βρεις πώς ''μεταφράζεται'' κάθε συγχορδία στα πλήκτρα του πιάνου.. Η θεωρία πάνω σε αυτό δεν είναι δύσκολη (να μάθεις δηλαδή τι πρέπει να παίζεις σε κάθε συγχορδία και πώς βγαίνουν οι συγχορδίες, από ποιες νότες αποτελούνται κλπ) αλλά καλύτερα -για να μη μπλεχτείς από τώρα-  να συμβουλεύεσαι την παρακάτω εικόνα...



A=Λα  B=Σι  C=Ντο  D=Ρε  E=Μι  F=Φα  G=Σολ
b=ύφεση
m=μινόρε ενώ όταν δε βλέπεις κάτι τέτοιο μετά από το γράμμα, είναι ματζόρε
To '7' είναι ''εβδόμης'' αλλά δε σε ενδιαφέρει και πολύ ακόμα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
22081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/07, 18:25
από gchoul
9 Απαντήσεις
5627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/06, 00:59
από Holy Diver
2 Απαντήσεις
2685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 16:36
από panicX
10 Απαντήσεις
10322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 22:04
από flop
12 Απαντήσεις
3847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/08, 17:31
από ilianthos-Kanlis
1 Απαντήσεις
1967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 12:04
από Takamine
5 Απαντήσεις
3305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/10, 11:00
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
2478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/13, 11:55
από ivikos
4 Απαντήσεις
2988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/15, 23:04
από Ιππέας
10 Απαντήσεις
3431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/20, 18:02
από liadionis