Αποστολέας Θέμα: Ποια είναι τα όρια της ανηθικότητας;  (Αναγνώστηκε 17211 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα όρια της ανηθικότητας?
« Απάντηση #25 στις: 10/02/08, 12:42 »
Σαφώς και η ερώτησή μου απευθύνεται σε Έλληνες πολίτες, δεν νομίζω ότι συμβαίνουν αλλού τα παραδείγματα που ανέφερα. Αν εξαιρέσει βέβαια κανείς την ακτή Ελεφαντοστούν...

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν διαφοροποιήσεις της ηθικής σε διαφορετικές ομάδες της Ελληνικής Επικράτειας. Για παράδειγμα σε ορισμένα χωριά ισχύει ο ηθικός νόμος της σιωπής πράγμα που σε άλλες περιοχές αυτή η συμπεριφορά είναι ανήθικη.

Η ερώτησή μου κατέληξε συγκεκριμένη για αποφυγή παρεξηγήσεων.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ποια είναι τα όρια της ανηθικότητας?
« Απάντηση #26 στις: 11/02/08, 18:44 »
Ο Χρυσός κανόνας. Μην κάνεις ποτέ αυτό που δεν θέλεις να σου κάνουν...Αν όμως τα όριά σου είναι πιο ελαστικά από των άλλων ,πάλι ο χρυσός κανόνας ισχύει.Σεβάσου τα όρια των άλλων,αν θέλεις να σέβονται τα δικά σου...

Kι αν εισαι μαζοχας και δε θες να σε σεβονται και γουσταρεις να σου φερονται ασχημα και να σε ταμεινωνουν;  ;D ;D ;D
Τότε πρέπει να βρεις έναν σαδιστή και όλα είναι ο.κ ;)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα όρια της ανηθικότητας?
« Απάντηση #27 στις: 16/02/08, 19:14 »
Ξεκίνησα αυτό το θέμα πιστεύοντας ότι στην κοινωνία μας επικρατεί μια ασάφεια ηθικής. Κατά μια έννοια η ένδειξη για την ύπαρξη αυτής της ασάφειας ενισχύθηκε  από την αδυναμία ή την άρνηση απάντησης των συμμετεχόντων στην συζήτηση σ' ένα υπερβολικά ακραίο ηθικό ερώτημα.

Και όμως, μελετώντας τις απαντήσεις και τις αναλύσεις σας υποψιάζομαι ότι αυτή η ασάφεια τείνει να οδηγήσει προς την πλήρη απάλειψη των άγραφων ηθικών νόμων και την αντικατάστασή τους από ένα κεντρικό σύστημα "σχεδιασμού ηθικής".

Κάτι τέτοιο δεν είναι a priori κακό, αρκεί να το γνωρίζουμε. Άλλωστε σε κάθε σύστημα η κρατούσα ηθική έχει και τον αντίλογό της.





Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα όρια της ανηθικότητας?
« Απάντηση #28 στις: 16/02/08, 19:44 »
Ξεκίνησα αυτό το θέμα πιστεύοντας ότι στην κοινωνία μας επικρατεί μια ασάφεια ηθικής. Κατά μια έννοια η ένδειξη για την ύπαρξη αυτής της ασάφειας ενισχύθηκε  από την αδυναμία ή την άρνηση απάντησης των συμμετεχόντων στην συζήτηση σ' ένα υπερβολικά ακραίο ηθικό ερώτημα.

Και όμως, μελετώντας τις απαντήσεις και τις αναλύσεις σας υποψιάζομαι ότι αυτή η ασάφεια τείνει να οδηγήσει προς την πλήρη απάλειψη των άγραφων ηθικών νόμων και την αντικατάστασή τους από ένα κεντρικό σύστημα "σχεδιασμού ηθικής".

Κάτι τέτοιο δεν είναι a priori κακό, αρκεί να το γνωρίζουμε. Άλλωστε σε κάθε σύστημα η κρατούσα ηθική έχει και τον αντίλογό της.






βασικά έχω την εντύπωση πως αυτό που ονομάζουμε ως όριο και αντικειμενική η8ική,είναι αυτή που ειναι κοινωνικά προσδιορισμένη..ούτως ή άλλως,δυστυχώς ή ευτυχώς τα περισσότερα πράγματα εντάσσονται στο εκάστοτε σύστημα αναφοράς!!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα όρια της ανηθικότητας?
« Απάντηση #29 στις: 26/02/08, 20:01 »
Το σίγουρο πάντως είναι ότι το συγκεκριμένο σύστημα αναφοράς είναι δομημένο βάσει και αποτελεί πιστή αναπαράσταση μιας πάλαι ποτέ ουτοπικής ποιητικής ιδέας. Της "Πολιτείας" του Πλάτωνα.

Η δομή ακριβώς ίδια: διακυβέρνηση από μια κάστα σοφών, κεντρικά διαμορφωμένη ηθική και παιδεία, απλή τεχνοκρατική εκπαίδευση των μαζών οι οποίες δεν χρειάζεται να σκέφτονται. Το μόνο που λείπει από το παζλ είναι μια κεντρικά διαμορφωμένη θρησκεία.

Οπότε αγαπητοί μου ποιητές μην πτοήστε. Ο μαγικός σας κόσμος υπάρχει απλώς δεν είναι ακόμα εμφανής.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα όρια της ανηθικότητας?
« Απάντηση #30 στις: 12/10/08, 22:45 »
Αραγε ποιά θα ήταν η σημερινή μας απάντηση σ' αυτό το ερώτημα?

Μετά από τα εξωθεσμικά "τοξικά προϊόντα" της οικονομίας, της προσφάτως διατυμπανιζόμενης ανηθικότητας των υψηλόβαθμων στελεχών επιχειρήσεων ως υπαίτιας για την οικονομική κρίση, την παραδοχή - από σεβαστούς αναλυτές και διανοούμενους - της αναγκαιότητας ηθικών φραγμών στο καπιταλιστικό σύστημα, την αποδοχή της υπάρξεως "κλεψιάς" η οποία δεν είναι δυνατόν να διωχθεί από τον πολιτειακό νόμο, και της επίπτωσης αυτής της "ανηθικότητας" στον καθέναν από εμάς?

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Tα όρια της ανηθικότητας
« Απάντηση #31 στις: 14/10/08, 23:23 »
Οι "άνθρωποι" που εμπιστευόμαστε τη ζωή μας είναι οι παρακάτω.


πηγή: http://www.zougla.gr/news.php?id=10250
« Τελευταία τροποποίηση: 14/10/08, 23:25 από Σκίρων »

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Tα όρια της ανηθικότητας
« Απάντηση #32 στις: 14/10/08, 23:39 »
παρομοιο ''θεαμα'' ειχε διαρρευσει μεσω κινητων απο αλλο νοσοκομειο της χωρας..γενικα συνηθιζεται ενας ατυπος ''διαγωνισμος'' του ποιος θα βγαλει στη δημοσιοτητα το πιο περιεργο ''θεμα''-περιστατικο..

παλιο σπορ των ιατρων μας.

περα απο θεμα παιδειας αποκαλυπτεται και μια αλλη πτυχη,καθως θελοντας να κρυψουμε προσωπικα κομπλεξ και ισως ανωμαλιες,χλευαζουμε τα των αλλων εξυψωνοντας ετσι τους εαυτους μας στα ματια των γυρω μας..

ποτε αλλωστε η εξουσια του  α π ο ρ ρ η τ ο υ (ιατρικου,τραπεζικου,δημοσιογραφικου κ.οκ.) δεν τιμηθηκε απο τα χερια που την κρατουσαν.

οσο για τον κακομοιρο ασθενη θα επαναλαβω το ερωτημα της νοσηλευτριας...''μα καλα δεν εκανε προετοιμασια πριν ''???

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Tα όρια της ανηθικότητας
« Απάντηση #33 στις: 14/10/08, 23:52 »
Πόσοι θα τιμωρηθούν άραγε;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Tα όρια της ανηθικότητας
« Απάντηση #34 στις: 14/10/08, 23:57 »
ελα τωρα ρε Μακη..πλακα μας κανεις? :P

κανονικα οσους περιελαβε το βιντεο..αλλα  το χερι του νομου του Ιπποκρατη πιανει μονο στο να γυρναει σελιδα..να γυρναει..να γυρναει.. :-\

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Tα όρια της ανηθικότητας
« Απάντηση #35 στις: 15/10/08, 00:10 »
Αυτός ο Ιπποκράτης όταν έβγαλε τον όρκο που να ήξερε?Απλά όταν οι υπεύθυνοι τήρησουν τα απόρρητα που πρέπει όπως ανέφερε κι άλλο ένα παιδί να ξέρετε πολύ απλά πως μια μεγάλη αλλαγή θα έχει γίνει σ'αυτή τη χώρα...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα όρια της ανηθικότητας?
« Απάντηση #36 στις: 17/10/08, 05:35 »
Ο Νόμος της Φύσης λέει, όταν ο Κυνηγός πεινάει (του Θανάτου..), πρέπει να προκαλέσει Θάνατο σε Θήραμα, για να ζήσει, αλλιώς θα γνωρίσει ο ίδιος, τον Θάνατο της πείνας.
Ούτε ο Κυνηγός, είναι ανήθικος, επειδή θα πιάσει και θα ξεσκίσει το θύμα του, ούτε και το θύμα είναι ανήθικο αν καταφέρει να ξεφύγει και πεθάνει της πείνας ο κυνηγός, ίσως ακόμη και να ξεσκίσει τον Κυνηγό, αμυνόμενο.
Σε αυτό το τόσο οριακό σημείο, ζωής-θανάτου, θεωρείται ότι συμβαίνει κάτι ανήθικο ?
Έαν δεν τηρούσαμε στη βάση μας, αυτόν τον πρώτο νόμο επιβίωσης, όλοι θα πεθαίναμε της πείνας, για να μην αφαιρέσουμε τη ζωή από κάτι άλλο.
Όσο πιο πολύ απομακρύνεται ο άνθρωπος, από αυτόν τον κανόνα, τόσο πιο ανήθικος γίνεται.
'Οσο μεγαλύτερο κομμάτι πίτας καταναλώνει-αποθηκεύει-διαχειρίζεται, από αυτό που γεμίζει το στομάχι του ώστε να μην πεινά, τόσο αδικείται η υπόλοιπη ζωή του πλανήτη. Για την ακρίβεια, πεθαίνει, δεν αδικείται απλώς.

Τα λουριά, είναι πολύ σφιχτά....εμείς την έχουμε δει πεταλουδίτσες και τα υψηλόβαθμα στελέχη, F-16.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ποια είναι τα όρια της ανηθικότητας?
« Απάντηση #37 στις: 17/10/08, 09:38 »
Ο καπιταλισμός είναι εξ ορισμού ανήθικος, μη ανθρωπιστικός.

Η εξουσία διαφθείρει. Η απόλυτη εξουσία διαφθείρει απολύτως.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα όρια της ανηθικότητας?
« Απάντηση #38 στις: 17/10/08, 10:54 »
Διότι έχουν αλλάξει τα δεδομένα Constantine*. Μην κρίνεις από τον εαυτό σου μόνο, εσύ το γνώριζες πολύ καλά το παιχνίδι.


Χολιδόχε, κάνεις μια λογική "υπέρβαση" χρησιμοποιώντας άλλο σύστημα αναφοράς από το εξεταζόμενο. Η ηθική δεν νοείται ως φυσικός νόμος. Είναι ανθρώπινος νόμος. Εξετάζει και προσπαθεί να εναρμονήσει την λειτουργία ανθρωπίνων κοινωνιών ως προς τον εαυτό τους και ως προς το περιβάλλον τους.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα όρια της ανηθικότητας?
« Απάντηση #39 στις: 17/10/08, 21:20 »
Οι λέξεις πιθηκάνθρωπος και τσιμεντόζουγκλα, δεν έχουν να κάνουν στην βάση τους, με την Φύση και τους νόμους της?
Για ποιες κοινωνίες και ποιους ανθρώπους ομιλείς ??
Τούτα είναι ονειρική "υπέρβαση"!

Αυτό το τέλειο έγκλημα, μου μοιάζει σαν θανατική ποινή, χωρίς την σύμπραξη του κράτους.





Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα όρια της ανηθικότητας?
« Απάντηση #40 στις: 18/10/08, 12:43 »
Εξαρτάται από το τι βλέπεις γύρω σου όταν σηκώνεις το κεφάλι.

Νομίζω ότι κανίβαλους δεν θα μπορούσες να δεις, εάν όντως υπήρχαν θα σε είχαν φάει ήδη.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα όρια της ανηθικότητας?
« Απάντηση #41 στις: 18/10/08, 13:11 »
Βλέπω όμως πιθηκάνθρωπους και τσιμεντόζουγκλα!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα όρια της ανηθικότητας?
« Απάντηση #42 στις: 18/10/08, 20:15 »
Ο καθένας μας, όταν σηκώνει το κεφάλι, βλέπει το περιβάλλον όπου ανήκει.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα όρια της ανηθικότητας?
« Απάντηση #43 στις: 18/10/08, 23:55 »
Αυτό έλειπε! να ομιλώ για όσα δεν βλέπω!!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος e.t.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
  • First we'll take Manhattan, then we'll take Berlin
    • Προφίλ
    • trafficjam
Απ: Tα όρια της ανηθικότητας
« Απάντηση #44 στις: 20/10/08, 20:27 »
ελεος απο ολες τις αποψεις!!!

παντως ειναι γνωστο ρε παιδια πως καθε χειρουργειο και σηριαλ...
τσογλανια!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
5537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/04, 21:53
από Johnie Darko
26 Απαντήσεις
20301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/07, 02:26
από Anaximandros
40 Απαντήσεις
26063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/09, 20:35
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
62 Απαντήσεις
37590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 17:16
από newGuitarMan
10 Απαντήσεις
5606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/07, 15:30
από verdict94
63 Απαντήσεις
19946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/07, 17:09
από x-versous
37 Απαντήσεις
16816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/09, 10:54
από Βραζίλης
22 Απαντήσεις
9546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/08, 16:58
από Αλκιβιάδης
4 Απαντήσεις
3555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 14:09
από Jizzzm
966 Απαντήσεις
265579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 11:07
από atav (φλουτσ)