Αποστολέας Θέμα: σωστη σειρα για τα πεταλια  (Αναγνώστηκε 18891 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #25 στις: 19/09/10, 13:40 »
Παίδες έχω ενα mini πρόβλημα με το pedalboard και το βάζω εδώ σε περίπτωση που ειναι θέμα συνδεσμολογίας.......


η σειρά που τα έχω είναι wah-whammy- overdrive-univibe-flanger-delay-tuner


το πρόβλημα νομίζω ότι δημιουργείται απο το flanger....όταν το έχω ανοιχτό και παίζω είναι όλα οκ....πάραυτα....όταν το κλείνω συνεχίζει να υπάρχει ένας θόρυβος ο οποίος στην ουσία ειναι ένα φύσημα με το εφφέ απο το flanger πάνω.....έχω δοκιμάσει να αλλάξω σειρά το flanger αλλά το πρόβλημα παραμένει......


οπότε....είναι πρόβλημα συδεσμολογίας.....ή να κοιτάξω το flanger μήπως παίζει κάτι με το πετάλι?




Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #26 στις: 19/09/10, 13:56 »
όταν το κλείνω συνεχίζει να υπάρχει ένας θόρυβος ο οποίος στην ουσία ειναι ένα φύσημα με το εφφέ απο το flanger πάνω.....

Κατά 99% δεν είναι πρόβλημα συνδεσμολογίας. Όταν το πετάλι είναι κλειστό, τότε όπου και να το βάλεις στην αλυσίδα θα πρέπει να έχει την ίδια "αόρατη" συμπεριφορά.. Οπότε μάλλον το πεταλάκι σου τα έχει παίξει..

Υ.Γ. Μπορείς να πειραματιστείς τοποθετώντας το σε διάφορες θέσεις ώστε να αποφασίσεις σε ποια σου ακούγεται καλύτερα η δυσλειτουργία του πεταλιού! :P


η σειρά που τα έχω είναι wah-whammy- overdrive-univibe-flanger-delay-tuner

Η σειρά είναι από την κιθάρα στον ενισχυτή, έτσι? Το tuner γιατί τελευταίο? ???

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #27 στις: 19/09/10, 14:02 »
Το πρόβλημα στο πετάλι φοβόμουν να πω την αλήθεια......άντε να δούμε.....


Η σειρά είναι από την κιθάρα στον ενισχυτή, έτσι? Το tuner γιατί τελευταίο? ???


Ναι η σειρά απο την κιθάρα στον ενισχυτή....να σου πω την αλήθεια τη θέση για το tuner δεν τη πολυσκέφτηκα.....απο συητήσεις που έκανα κατέληξα ή πρώτο ή τελευταίο......και επειδή βόλεψε πολύ στην "αρχιτεκτονική" ( :P ) του pedalboard το έβαλα στο τέλος.....δεν χάνει καθόλου και ειναι όλα jet.....

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #28 στις: 19/09/10, 14:08 »
Τράβα βάλτο στην αρχή ρε! ;D Εκτός του ότι εκεί θα έχει πιο καθαρό ήχο, δε θα χρειάζεται να βάζεις κάθε φορά στο off τα υπόλοιπα πετάλια..

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #29 στις: 19/09/10, 14:15 »
Τράβα βάλτο στην αρχή ρε! ;D Εκτός του ότι εκεί θα έχει πιο καθαρό ήχο, δε θα χρειάζεται να βάζεις κάθε φορά στο off τα υπόλοιπα πετάλια..


το δεύτερο είναι ένα πρόβλημα.....αλλά το πρώτο γιατί? mute-αρισμένο δουλεύει το tuner.......


ΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΧΩΡΕΣΕΙΣ ΕΣΥ ΡΕ ΜΕ ΑΛΛΟΝ ΤΡΟΠΟ.... :P

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #30 στις: 19/09/10, 14:58 »
Παίδες έχω ενα mini πρόβλημα με το pedalboard και το βάζω εδώ σε περίπτωση που ειναι θέμα συνδεσμολογίας.......


το πρόβλημα νομίζω ότι δημιουργείται απο το flanger....όταν το έχω ανοιχτό και παίζω είναι όλα οκ....πάραυτα....όταν το κλείνω συνεχίζει να υπάρχει ένας θόρυβος ο οποίος στην ουσία ειναι ένα φύσημα με το εφφέ απο το flanger πάνω.....έχω δοκιμάσει να αλλάξω σειρά το flanger αλλά το πρόβλημα παραμένει......
δοκιμασε να βαλεις ΜΟΝΟ το flanger στην αλυσιδα σου...
Δηλαδη κιθαρα-flanger-ενισχυτης....το κανει παλι??

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #31 στις: 19/09/10, 14:59 »
Παίδες έχω ενα mini πρόβλημα με το pedalboard και το βάζω εδώ σε περίπτωση που ειναι θέμα συνδεσμολογίας.......


το πρόβλημα νομίζω ότι δημιουργείται απο το flanger....όταν το έχω ανοιχτό και παίζω είναι όλα οκ....πάραυτα....όταν το κλείνω συνεχίζει να υπάρχει ένας θόρυβος ο οποίος στην ουσία ειναι ένα φύσημα με το εφφέ απο το flanger πάνω.....έχω δοκιμάσει να αλλάξω σειρά το flanger αλλά το πρόβλημα παραμένει......
δοκιμασε να βαλεις ΜΟΝΟ το flanger στην αλυσιδα σου...
Δηλαδη κιθαρα-flanger-ενισχυτης....το κανει παλι??


έπρεπε να ποστάρω στο kithara για να απαντήσεις στο πρόβλημα μου ρε? :P  τόσες φορές στο έχω πει και όλο δεν ξέρω λες...... :P  θα το δοκιμάσω...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #32 στις: 19/09/10, 15:01 »
Παίδες έχω ενα mini πρόβλημα με το pedalboard και το βάζω εδώ σε περίπτωση που ειναι θέμα συνδεσμολογίας.......


το πρόβλημα νομίζω ότι δημιουργείται απο το flanger....όταν το έχω ανοιχτό και παίζω είναι όλα οκ....πάραυτα....όταν το κλείνω συνεχίζει να υπάρχει ένας θόρυβος ο οποίος στην ουσία ειναι ένα φύσημα με το εφφέ απο το flanger πάνω.....έχω δοκιμάσει να αλλάξω σειρά το flanger αλλά το πρόβλημα παραμένει......
δοκιμασε να βαλεις ΜΟΝΟ το flanger στην αλυσιδα σου...
Δηλαδη κιθαρα-flanger-ενισχυτης....το κανει παλι??


έπρεπε να ποστάρω στο kithara για να απαντήσεις στο πρόβλημα μου ρε? :P  τόσες φορές στο έχω πει και όλο δεν ξέρω λες...... :P  θα το δοκιμάσω...
Ποτε μου ειπες για το flanger βρε λυκανθρωπε..???
σκασε και δοκιμασε το...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #33 στις: 20/09/10, 07:44 »
Συμφωνω με τη σειρα που παραθετει ο Ανδριανος, απλα με λιγο πειραματισμο που εχω κανει, εχω παρατηρησει οτι οταν θελω να πετυχω πχ ογκωδη palm mutes προτιμω να βαζω το delay μπροστα απο τον ενισχυτη και το gain/distortion/whatever... και ρυθμισμενο με 1 επαναληψη και χαμηλο χρονο επαναληψης (ετσι ωστε οι 2 ηχοι να ακουγονται σχεδον σαν ενα) να "ταϊζω" την παραμορφωση με περισσοτερο σημα. Δοκιμαστε το και θα με θυμηθειτε  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #34 στις: 20/09/10, 13:21 »
Συμφωνω με τη σειρα που παραθετει ο Ανδριανος, απλα με λιγο πειραματισμο που εχω κανει, εχω παρατηρησει οτι οταν θελω να πετυχω πχ ογκωδη palm mutes προτιμω να βαζω το delay μπροστα απο τον ενισχυτη και το gain/distortion/whatever... και ρυθμισμενο με 1 επαναληψη και χαμηλο χρονο επαναληψης (ετσι ωστε οι 2 ηχοι να ακουγονται σχεδον σαν ενα) να "ταϊζω" την παραμορφωση με περισσοτερο σημα. Δοκιμαστε το και θα με θυμηθειτε  ;)

Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον, και καταλαβαίνω πως η μηχανική της συνδεσμολογίας αυτής θα δίνει όγκο, για συγκεκριμένες εφαρμογές είναι ενδιαφέρουσα ιδέα.
Αν και έχω το κύριο delay μου στο effects loop, θα βάλω άλλο ένα πρίν την προενίσχυση για να το δοκιμάσω..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #35 στις: 20/09/10, 13:42 »
Ανδριανε, δεν ξερω κατα ποσο θα παιξει "σωστα" με 2 delay, γι'αυτο δοκιμασε το με κλειστο το 2ο delay στο effects loop.

Παντως απο πεταλακια δεν εχω μεγαλη εμπειρια, εγω χρησιμοποιω τα εφε απο την πεταλιερα μου (Zoom G2) που την εχω μπροστα απο τον ενισχυτη (Vox VT30), ετσι περναω το καθαρο σημα απο την κιθαρα στο Zoom (Noise gate -> Booster -> 6-band EQ -> Optional Delay με τις ρυθμισεις που περιεγραψα) και μετα στην εισοδο του ενισχυτη, απ'οπου παιρνω την παραμορφωση, το post-EQ  (απο το tonestack) και αν θελω βαζω και εφε χρονου (reverb, κτλ) α, χρησιμοποιω και το noise reduction του ενισχυτη (ετσι με 2 noise gates με ηπια ρυθμιση στην αρχη και στο τελος του σηματος δεν ακουγεται καθολου θορυβος ακομα και με το volume στη μεση). Γμτ, δεν εχω (ακομα) καλη καρτα ηχου για να ηχογραφησω ενα δειγμα να ακουσετε τη διαφορα  :(
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #36 στις: 20/09/10, 13:58 »
Ανδριανε, δεν ξερω κατα ποσο θα παιξει "σωστα" με 2 delay, γι'αυτο δοκιμασε το με κλειστο το 2ο delay στο effects loop.

Παντως απο πεταλακια δεν εχω μεγαλη εμπειρια, εγω χρησιμοποιω τα εφε απο την πεταλιερα μου (Zoom G2) που την εχω μπροστα απο τον ενισχυτη (Vox VT30), ετσι περναω το καθαρο σημα απο την κιθαρα στο Zoom (Noise gate -> Booster -> 6-band EQ -> Optional Delay με τις ρυθμισεις που περιεγραψα) και μετα στην εισοδο του ενισχυτη, απ'οπου παιρνω την παραμορφωση, το post-EQ  (απο το tonestack) και αν θελω βαζω και εφε χρονου (reverb, κτλ) α, χρησιμοποιω και το noise reduction του ενισχυτη (ετσι με 2 noise gates με ηπια ρυθμιση στην αρχη και στο τελος του σηματος δεν ακουγεται καθολου θορυβος ακομα και με το volume στη μεση). Γμτ, δεν εχω (ακομα) καλη καρτα ηχου για να ηχογραφησω ενα δειγμα να ακουσετε τη διαφορα  :(
Κατα τη γνωμη μου ομως τα 2 noise gates σου κοβουν αρμονικες...πιστευω χωρις αυτα ο ηχος σου θα ειναι πολυ πιο πλουσιος σε αρμονικες...
Τεσπα προσωπικη αποψη αυτο...
Καλα κι εσυ πεταλιερα μπροστα απο τον modelling?? της τρελης γινεται  ;D :P :P

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #37 στις: 20/09/10, 14:05 »
Ανδριανε, δεν ξερω κατα ποσο θα παιξει "σωστα" με 2 delay, γι'αυτο δοκιμασε το με κλειστο το 2ο delay στο effects loop.

Παντως απο πεταλακια δεν εχω μεγαλη εμπειρια, εγω χρησιμοποιω τα εφε απο την πεταλιερα μου (Zoom G2) που την εχω μπροστα απο τον ενισχυτη (Vox VT30), ετσι περναω το καθαρο σημα απο την κιθαρα στο Zoom (Noise gate -> Booster -> 6-band EQ -> Optional Delay με τις ρυθμισεις που περιεγραψα) και μετα στην εισοδο του ενισχυτη, απ'οπου παιρνω την παραμορφωση, το post-EQ  (απο το tonestack) και αν θελω βαζω και εφε χρονου (reverb, κτλ) α, χρησιμοποιω και το noise reduction του ενισχυτη (ετσι με 2 noise gates με ηπια ρυθμιση στην αρχη και στο τελος του σηματος δεν ακουγεται καθολου θορυβος ακομα και με το volume στη μεση). Γμτ, δεν εχω (ακομα) καλη καρτα ηχου για να ηχογραφησω ενα δειγμα να ακουσετε τη διαφορα  :(
Κατα τη γνωμη μου ομως τα 2 noise gates σου κοβουν αρμονικες...πιστευω χωρις αυτα ο ηχος σου θα ειναι πολυ πιο πλουσιος σε αρμονικες...
Τεσπα προσωπικη αποψη αυτο...
Καλα κι εσυ πεταλιερα μπροστα απο τον modelling?? της τρελης γινεται  ;D :P :P

 :D :D :D Με απενεργοποιημενες τις προσομοιωσεις ενισχυτων και distortion πεταλιων στο zoom, μια χαρα ακουγεται! ;)

Επισης τα noise gates τα εχω ρυθμισει πολυ ηπια (ισα-ισα να κοβουν τυχον θορυβους απο μαγνητες και gain ενισχυτη - παιζω με το gain στο 7-8/10).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Dead Inside

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #38 στις: 22/09/10, 12:15 »
Πολύ ενδιαφέρουσα η άποψη του Αδριανού, αν και μάλλον αντισυμβατική. Παρά το ότι γενικά φαίνεται να υπάρχουν πολλές διαφορετικές προτάσεις, ό,τι σχετικό έχω διαβάσει πάνω στο θέμα (στο οποίο δεν έχω ιδιαίτερη πείρα) δίνει μια εντελώς διαφορετική θεώρηση. Για παράδειγμα, το Wah μπαίνει κάπου στην αρχή της αλυσίδας (πολλοί το τοποθετούν πρώτο) και το EQ μπαίνει πάντα μετά το Overdrive / Distortion. Πάντως μού άρεσε ο τρόπος που τεκμηριώνει λογικά την προσέγγισή του στο ζήτημα.

θα συμφωνήσω για το wah. χρησιμοποιω το bad horsie II και όσες φορές έχει ακολουθησει το drive έχω θεμα στο σημα που φευγει. μου παρουσιάζει διακοπες όταν ενεργοποιείται το wah ενώ οταν μπεί στην αρχή ολα λειτουργούν γ**ω.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
15428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 17:54
από faser
3 Απαντήσεις
2656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/05, 16:49
από Καρχαρίας
2 Απαντήσεις
2512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 20:46
από Meolas
1 Απαντήσεις
4774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 14:16
από Σκίρων
8 Απαντήσεις
3897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 16:18
από Jezus
2 Wah pedals στη σειρά;

Ξεκίνησε από faser Εφέ

23 Απαντήσεις
8760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 21:02
από zebric
23 Απαντήσεις
10364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb
5 Απαντήσεις
3130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/11, 13:15
από metalmike
34 Απαντήσεις
20790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/12, 02:07
από noe13
1 Απαντήσεις
1496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/20, 23:37
από ΠΟΙΟΣ