Αποστολέας Θέμα: Διάφανα Κρίνα  (Αναγνώστηκε 67044 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #25 στις: 01/03/05, 01:55 »
Από όλα αυτά που είπες ρε συ τζότζο μόνο τα υπόγεια αξιζουν και δεν είναι δα και καινούργιο συγκρότημα. Τώρα οι υπόλοιποι δεν μου λένε εμένα προσωπικά και πολλά πράγματα. Είναι, πρωσοπική μου άποψη πάντα, ένα αναμάσημα των παλιών. Και αυτό που είπα στο προηγούμενο ποστ μου είναι φυσικά αυτό που τονίζει ο kiseichukan ότι δηλαδή τι να το κάνω να ακούσω τον ήχο από τρυπες κλπ κλπ από καινούργια συγκροτίματα χωρίς να προσφέρουν τίποτα καινούργιο. Ας φτιάξουν κάτι προτωποριακό όπως και τόσοι άλλοι που όπως προανέφερα δεν κάνουν δυσκογραφία για διάφορους λόγους.

Υπογεια Ρευματα: Ταλαντούχοι μουσικοί και δημιουργοί, που μάλλον αδικούνται από την ταύτισή τους αποκλειστικά με το "άσμα" Μ'αρέσει Να Μη Λέω Πολλά στη συνείδηση των πολλών. Έχουν μερικά πολύ δυνατά κομμάτια (ειδικά από τους πρώτους δίσκους), αλλά ο τελευταίος τους μου άφησε μια στυφή γεύση. Κι αυτοί από το 94 στα πράγματα, οδεύουν σιγά σιγά προς μια κλισαρισμένη δημιοργικότητα. Μας έδωσαν πάντως αρκετά.

Το κακό με το μ' αρέσει να μη λέω πολλά είναι ότι το παρα ακούσαμε. Αν και εγώ δεν το έχω βαρεθέι προτημάω τα κομμάτια που βγάλαν με περισσότερα γκάζια.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/05, 02:02 από guitarlover »
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #26 στις: 01/03/05, 09:03 »
Για μένα πάντως και τα Υπόγεια Ρεύματα μετά τον πρώτο τους δίσκο μου είναι πλήρως αδιάφοροι. Δεν με άγγιξαν με τίποτα ούτε live που τους έχω παρακολουθήσει.
Μια παλιότερη μπάντα που μου άρεσε αλλά κάπου στον χρόνο χάνετε και αυτή είναι οι Ειδικές Δυνάμεις.

Την διάλυση των Κρίνων δεν την γνώριζα και προσωπικά αδυνατώ να καταλάβω τους λόγους.

Ο Παυλίδης δεν είναι rock μουσικά αλλά σε μένα δίνει αυτή την αίσθηση η μουσική του. Διάβασα ότι στα live φροντίζει να δίνει περισσότερο μια rock jazz αίσθηση. Δυστυχώς (και πάλι) δεν τον έχω δει ακόμα.

Και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν έχουμε εδώ και αρκετό καιρό rock σκηνή, ούτε αξιόλογες μπάντες που θα μπορέσουν να κάνουν αυτό που έκαναν οι Τρύπες ή Τα Ξύλινα Σπαθιά. Χρειάζεται κάποιος να συνεχίσει την ιστορία, όχι να την επαναλάβει, κάποιος που θα συγκεντρώσει τα βλέμματα όλων γύρο από το όνομα του.

Ως τότε οι περισσότεροι ας επαναπαυτούμε και ας συντονιστούμε στο πλέον αγαπημένο μας κανάλι, τον ΑΝΤ1.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #27 στις: 01/03/05, 10:58 »
Λογαριάζετε χωρίς τον ξενοδόχο... Το ροκ (και ιδίως το ελληνικό) δεν είναι στη μόδα, οπότε και να υπάρχουν αξιόλογα συγκροτήματα, δεν προβάλλονται.

Ας αναφέρω μερικά ονόματα, παλιά και νέα, ότι μου'ρχεται στο μυαλό, δεν είμαι σίγουρος για την τύχη του καθενός, αλλά δεν χρειάζομαι και ιστορική ανάλυση:

Deus X Machina, Terminal Curve, Echo Tattoo, Ziggy Was, Τσοπάνα Rave, Ελληνιστάν, Αέρα Πατέρα, Lost Bodies, κλπ

Αποσυνδεδεμένος kanellop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #28 στις: 01/03/05, 12:43 »
Θα σου αντιπρότεινα να δοκιμάσεις τους Κόρε Ύδρο. Τουλάχιστον διαφέρουν.


Υπάρχει στο κιθάρα και αντίστοιχη δισκοκριτική

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #29 στις: 01/03/05, 14:35 »
Παιδιά στμφωνώ με τον Τζότζο ότι πρέπει να δώσουμε ευκαιρίες στα νέα συγκροτήματα...Το θέμα είναι αν αυτά τα συγκροτήματα καταφέρουν να εκμεταλλευτούν αυτές τις ευκαιρίες  ??? Μέχρι στιγμής δεν το έχουν καταφέρει.. :-\

Κι όπως και να το κάνουμε "ύμνοι" όπως Ρίξτε τις καρδιές σας στα σκυλιά, Μέρες αργίας, Αυτό το τραγούδι δεν έιναι για σένα, Κάτω απ'το ηφαίστειο και πολλά άλλα δεν πρόκειται να ξαναβγούν...
 
Όπως και να το κάνουμε τα Κρίνα ήταν, είναι και θα είναι κολωσσός του ελλ. ροκ..Και κρίμα για μας τους μικρότερους που δεν μπορέσαμε να τους απολαύσουμε και live :'(

Πείτε με κολλημένο, αλλά αυτή είναι η αποψή μου :P

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #30 στις: 01/03/05, 14:51 »
Παιδιά στμφωνώ με τον Τζότζο ότι πρέπει να δώσουμε ευκαιρίες στα νέα συγκροτήματα...Το θέμα είναι αν αυτά τα συγκροτήματα καταφέρουν να εκμεταλλευτούν αυτές τις ευκαιρίες  ??? Μέχρι στιγμής δεν το έχουν καταφέρει.. :-\
Τι θα πει να δώσουμε ευκαιρίες? Δλδ να τους ακούσουμε σε live? Τους ακούμε. Να πάρουμε cd τους? Πέρνουμε..
Τι ευκαιρία να δώσουμε? Να πείσουμε τον ευατό μας ότι αυτή η μετριότητα είναι πολύ καλή?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #31 στις: 01/03/05, 14:53 »
Παιδιά στμφωνώ με τον Τζότζο ότι πρέπει να δώσουμε ευκαιρίες στα νέα συγκροτήματα...Το θέμα είναι αν αυτά τα συγκροτήματα καταφέρουν να εκμεταλλευτούν αυτές τις ευκαιρίες  ??? Μέχρι στιγμής δεν το έχουν καταφέρει.. :-\

Το θέμα φίλε μου είναι να ανακαλύψουμε αρχικώς αυτά τα "νέα συγκροτήματα" για τα οποία όλοι μιλάμε και να καταλήξουμε αν έχουν κάτι "νέο" να πουν ή απλώς αναπαράγουν και μαϊμουδίζουν επικίνδυνα. Προς το παρόν είμαστε ακόμα στο πρώτο σκέλος της έρευνας και περιμένουμε να ριχτεί φως.

Παράθεση
Κι όπως και να το κάνουμε "ύμνοι" όπως Ρίξτε τις καρδιές σας στα σκυλιά, Μέρες αργίας, Αυτό το τραγούδι δεν έιναι για σένα, Κάτω απ'το ηφαίστειο και πολλά άλλα δεν πρόκειται να ξαναβγούν...

Μην είσαι απόλυτος. Όπως κάποτε προέκυψαν οι Τρύπες, τα Ξύλινα και τα Διάφανα, έτσι αργά ή γρήγορα θα ξεπηδήσει και νέα σοδειά αξιόλογων συγκροτημάτων. Αν ξεκινάμε με την προοπτική "τα ωραία πέρασαν", ε δεν κάνουμε τίποτα. Ας το κλείσουμε τότε το μαγαζί κι ας μην ξανακούσουμε μουσική, άμα είναι να μην συναντήσουμε μελλοντικά τον ίδιο ενθουσιασμό. Προσωπικά είμαι αισιόδοξος, γιατί πλέον ψιλοπιάσαμε πάτο, αναφορικά με το ελληνόφωνο τμήμα.

Παράθεση
Όπως και να το κάνουμε τα Κρίνα ήταν, είναι και θα είναι κολωσσός του ελλ. ροκ..Και κρίμα για μας τους μικρότερους που δεν μπορέσαμε να τους απολαύσουμε και live :'(

Ε, καλά, δε διαλύθηκαν ακόμα. Μπορεί και να τους προλάβεις. Άλλωστε σε εικασίες και λογικές υποθέσεις καταλήγουμε όλοι. Ουδείς γνωρίζει με βεβαιότητα αν θα διαλυθούν σε ένα μήνα ή σε 10 χρόνια από τώρα, ούτε κι οι ίδιοι ενδεχομένως.
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #32 στις: 01/03/05, 15:09 »
Παράθεση
Κι όπως και να το κάνουμε "ύμνοι" όπως Ρίξτε τις καρδιές σας στα σκυλιά, Μέρες αργίας, Αυτό το τραγούδι δεν έιναι για σένα, Κάτω απ'το ηφαίστειο και πολλά άλλα δεν πρόκειται να ξαναβγούν...

Μην είσαι απόλυτος. Όπως κάποτε προέκυψαν οι Τρύπες, τα Ξύλινα και τα Διάφανα, έτσι αργά ή γρήγορα θα ξεπηδήσει και νέα σοδειά αξιόλογων συγκροτημάτων. Αν ξεκινάμε με την προοπτική "τα ωραία πέρασαν", ε δεν κάνουμε τίποτα. Ας το κλείσουμε τότε το μαγαζί κι ας μην ξανακούσουμε μουσική, άμα είναι να μην συναντήσουμε μελλοντικά τον ίδιο ενθουσιασμό. Προσωπικά είμαι αισιόδοξος, γιατί πλέον ψιλοπιάσαμε πάτο, αναφορικά με το ελληνόφωνο τμήμα.

Φίλε kiseichukan  ελπίζω ειλικρινά να διαψευτώ σ'αυτό...Αλλά δύσκολα να ξαναέρθουν τέτοιες εποχές (χωρίς να εννοώ ότι αποκλείεται να βγει ξανά κάτι καλό)

Παράθεση
Όπως και να το κάνουμε τα Κρίνα ήταν, είναι και θα είναι κολωσσός του ελλ. ροκ..Και κρίμα για μας τους μικρότερους που δεν μπορέσαμε να τους απολαύσουμε και live :'(

Ε, καλά, δε διαλύθηκαν ακόμα. Μπορεί και να τους προλάβεις. Άλλωστε σε εικασίες και λογικές υποθέσεις καταλήγουμε όλοι. Ουδείς γνωρίζει με βεβαιότητα αν θα διαλυθούν σε ένα μήνα ή σε 10 χρόνια από τώρα, ούτε κι οι ίδιοι ενδεχομένως.
Παράθεση

Μακάρι...Είχα και την ατυχία στην τελευταία τους συναυλία στην Θεσσαλονίκη να μην πάω λόγω γρίπης (την τύχη μου μέσα)...Το μέλλον θα δείξει...

nick_rocks

  • Επισκέπτης
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #33 στις: 01/03/05, 15:14 »
Επειδή γίνεται πολύς λόγος για νέα αξιόλογα συγκροτήματα, θυμηθείτε κάτι.
Για να θεωρηθούν κάποια πράγματα καλά θα πρέπει να περάσσουν πολλά χρόνια.
Κλασσικό παράδειγμα είναι τα έργα των μεγάλων ζωγράφων(da vinci, picasso κλπ)
Τον καιρό που βγήκαν τα έργα του όλοι τους αποπαίρναν. Χρειάστηκαν πολλά χρόνια για να εκτιμηθούν πραγματικά

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #34 στις: 01/03/05, 15:30 »
Δεν ισχυεί παντού αυτο.
Οι Τρύπες τον πρώτο καιρό ξίνησαν, άντε και τα Μωρα Στη Φωτιά ήταν λίγο ποιο "μπροστά" από ότι έπρεπε.
Αλλά Τα Ξύλινα Σπαθιά και τα Διάφανα Κρίνα ξεχώρισαν αμέσως από τον πρώτο δίσκο.

Μην λησμονείτε το παρελθόν... θα έρθει καλύτερο μέλλον.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #35 στις: 01/03/05, 15:55 »
Μην λησμονείτε το παρελθόν... θα έρθει καλύτερο μέλλον.

Σιγά σιγά θα δούμε... Εξ άλλου είναι και το δικό μου συγκρότημα στη μέση που σώζει την κατάσταση ;D ;D ;D

Πέρα απ'την πλάκα όμως, μακάρι να έρθει καλύτερο μέλλον γιατί το ελληνικό ροκ είναι ένας θεσμός απαραίτητος... ;)


Αποσυνδεδεμένος Modmor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #36 στις: 01/03/05, 17:54 »
Ας μην είμαστε όμως τόσο απαισιόδοξοι, καθώς τα Διάφανα και οι Τρύπες  τώρα αρχίζουν να φαίνονται ως επιρροές στη γενιά των μουσικών φίλων της ροκ που μεγάλωσαν με αυτούς. Και εαν αναλογιοστεί κανείς και το ανοιγμα των Αγγελάκα και Μ.Παπαδόπουλο προς -----> Θαναση κ Σωκράτη, τότε μπορώ με βεβαιότητα να πώ οτι νέοι μουσικοί δρόμοι με έντονη ροκ διάθεση δημιουργούνται,
που μουσικά μπορούν να είναι εξαιρετικής ποιότητας και όχι η παλιά γυμνασιακή συνταγή ενα ρίφ και ένα ντραμς. Για να προλάβω μερικούς, να θυμίσω πως Πατερας αυτού του γάμου των ροκ οργάνων με τον λαικό ήχο και κυνηγημένο στίχο ήταν ο Ν.Παπάζογλου. Έτσι τώρα σήμερα μπορούμε να μιλάμε για μια μετάλλαξη της ροκ που μπορεί να οδηγήσει και σε πιο αυτοσχεδιαστική μουσική λόγω της ποικιλίας των οργάνων (Λαικεδέλικα). Φυσικά, Αλλιώς είναι η ροκ για τα Διάφανα Κρίνα που επιτυχώς την προσεγγίσανε σε τζάζ μονοπάτια και μπράβο τους.
Τελειώνοντας, η ουσία όλων αυτών είναι οτι η Ελληνική σκηνή ΕΧΕΙ Μουσικούς με Μ κεφαλαίο που πειραματίζονται έντονα και συχνά τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά, ειδικά όταν είναι εμφανής και η ροκ καταγωγή των μουσικών  (όποιος έχει ακούσει τα 'Όταν Χαράζει'-Θανασης, 'Ο χαμλενος τα παίρνει όλα', 'Σαμπάχ'-Θανάσης, και το 'πρόσωπα' απο το καινούριο δίσκο του Μάλαμα θα καταλάβει τι εννοώ.). 
δεν ξέρω πώς συμβαίνει
μια σταγονίτσα της να με ξεπλένει
να παρασέρνει μακριά
τόση βρομιά

δεν ξέρω πως συμβαίνει
να ακούω τόσα πολλά όταν σωπαίνει
να νιώθω τόση αποχεριά
σε μια αγκαλιά

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #37 στις: 01/03/05, 18:06 »
    Λοιπον, επειδη δεν μπορω να κανω παραθεση (δεν ξερω γιατι αλλα μου τα βγαζει κινεζικα...) :

    Φιλε kiseichukan δεν ειχα καμια διαθεση να σε υποτιμισω, και ναι, ξερεις καποια πραγματα παραπανω απο μενα...Τα συγκροτηματα που σου παρεθεσα μπορει να εχουν καιρο να βγαλουν δισκο αλλα ειναι μεσα στο κουρμπετι, και απ' οτι βλεπεις προσπαθουν.Νεα, "φρεσκα" γκρουπακια ειναι οι Σκιας Φως, τα Μυστικα Μονοπατια και καποια αλλα (δεν μου 'ρχονται τωρα...) που κι αυτοι προσπαθουν να δωσουν κατι καλο στη ελληνικη ροκ.Δεν ειναι αναγκη να τους απορριπτουμε.Οντως, κατι τοσο αξιολογο με τα Κρινα και τις Τρυπες δυσκολα θα ξαναβγει, αλλα η μιμιση, οχι ο μαϊμουδισμος, θα υπαρχει...Ειναι λογικο να υπαρχει, γιατι να καποιος βγαλει κατι το "ξενο" για τα αυτια του ακροατη, σιγα μην κατσει αυτος να το ακουσει.Θα ξινησει και θα το απορριψει στο τελος.Προσοχη, δεν το κανω εγω αυτο, προς αποφυγη παρεξηγησεων...
   Εγω βλεπω οτι στο τελος καπου συμφωνουμε.Απλα θελει να εχουμε ανοιχτα τα αυτια μας και το μυαλο μας και να εκτημισουμε τις προσπαθειες των παιδιων που τωρα ξεκινανε...Οσο για την επαναληψη, δικιο, αλλα μην ξεχναμε οτι στην αρχη τους ολα τα συγκροτηματα, ξενα και ελληνικα, θυμιζουν παλαιοτερα γκρουπ.Αφου αυτα ακουγανε, αυτα θα παιξουν..Στο χερι τους ειναι να αλλαξουν τον ηχο τους και να διαφοροποιηθουν...Γιατι κι εγω θελω κατι το διαφορετικο, κακα τα ψεμματα...Αλλα πιστευω πως ολοι αυτοι χρειαζονται στηριξη.
   Ενας ακομα παραγοντας που συμβαλλει στην μη προβολη τους ειναι ορισμενες δισκογραφικες εταιριες που δεν επενδυουν σ' αυτα τα γκρουπακια γιατι πολυ απλα δεν θελουν να το κανουν.Η μονη δισκογραφικη που κανει τετοιου ειδους ανοιγματα ειναι η δισκογραφηκη του Ατλαντις.Αλλα το ονομα αυτο συνδεεται με αναρχιες και λοιπα τετοια, και γι αυτο δεν δινεται ιδιατερη προσοχη..Τα γκρουπ που πηγαινουν σ' αυτη την εταιρια θελουν απλα να βγουν προς τα εξω, κι αυτη η εταιρια ειναι η μονη που θα τους προωθησει...Δεν ειναι απαραιτητη η συνδεση των συγκροτηματων αυτων με την ιδεα που εχει ο Ατλαντις σαν σταθμος και σαν δισκογραφικη...

   Ουφ, ελπιζω να σας καλυψα...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/05, 18:10 από Τζότζος »
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #38 στις: 01/03/05, 21:55 »
Η μονη δισκογραφικη που κανει τετοιου ειδους ανοιγματα ειναι η δισκογραφηκη του Ατλαντις.Αλλα το ονομα αυτο συνδεεται με αναρχιες και λοιπα τετοια, και γι αυτο δεν δινεται ιδιατερη προσοχη..Τα γκρουπ που πηγαινουν σ' αυτη την εταιρια θελουν απλα να βγουν προς τα εξω, κι αυτη η εταιρια ειναι η μονη που θα τους προωθησει...Δεν ειναι απαραιτητη η συνδεση των συγκροτηματων αυτων με την ιδεα που εχει ο Ατλαντις σαν σταθμος και σαν δισκογραφικη...

Δε θα σχολιάσω τα προηγούμενα φίλε Τζότζο. Ο καθένας νομίζω πως τοποθετήθηκε σε σχέση με τον άλλο, ανεξάρτητα από το αν καλύφθηκε τελικά ή όχι κι αν συμφωνούμε. Ήθελα όμως να σταθώ σε αυτές σου τις επισημάνσεις και μόνο για να καταθέσω πως ακριβώς αυτό το rock που εκφράζει ο Ατλαντίς, μου προκαλεί προσωπικά αποστροφή. Το θεωρώ (και καταθέτω εννοείται την προσωπική μου άποψη) παρωχημένο και γεμάτο αγκυλώσεις σε αναφορές όπως ο Παύλος Σιδηρόπουλος, που καλός και άγιος ο Πρίγκηπας και μεγάλη μορφή κι ό,τι θες, αλλά πλέον κάποια στιγμή πρέπει να προχωρήσουμε παρακάτω και να συνθέσουμε κοιτώντας λίγο και τι γίνεται γύρω μας, αντί να αναμασάμε την εσωτερική μας καραμέλα. Τα περισσότερα από τα συγκροτήματα που προτείνει ο Atlantis, παρακμιακά, με την αρνητική έννοια του όρου, ως επί το πλείστον, δεν έχουν πιάσει τον παλμό της εποχής. Θεωρούν το rock μια φόρμα που οφείλουν να διατηρήσουν αναλλοίωτη, όπως τους την παρέδωσαν οι προηγούμενοι, αντί να επεκτείνουν λίγο τους μουσικούς τους ορίζοντες, να "χτίσουν" πάνω στα κεκτημένα και να πειραματιστούν. Στον Atlantis έχουν ξεμείνει μόνιμα κάπου στα 80's κι αυτό για μένα είναι πρόβλημα.

Κάποιες δισκογραφικές που πρόσφεραν ουσιαστικά, πήραν ρίσκα, πρότειναν και πήγαν το rock λίγο παρακάτω θεωρώ τις: Wipe Out, Ano Kato, Lazy Dog, Studio II Κι ορισμένες άλλες που μπορεί και να μου διαφεύγουν τώρα. Όχι όμως τον Atlantis. Ο σταθμός αυτός, μάλλον ως τροχοπέδη λειτούργησε.

Επίσης ένα άλλο θέμα που σχολιάστηκε και θα ήθελα να πω τη γνώμη μου. Θεωρώ απαράδεκτο να περιμένουμε να περάσουν 2-3-4 δίσκοι για να αξιολογήσουμε ένα συγκρότημα, λες και κάνει προπόνηση από δίσκο σε δίσκο και θα εμφανίζεται εκ των πραγμάτων καλύτερο. Αν δεν έχεις κάτι ουσιαστικό να πεις, ας μην κυκλοφορήσεις ποτέ ντεμπούτο. Ας το κάνεις, όταν θα υπάρχει νόημα. Απλά στην Ελλάδα θεωρούμε αυτοσκοπό τη δισκογραφική παρουσία, λες και τα προβλήματά μας θα λυθούν όταν δούμε το όνομά μας στο εξώφυλλο, ακόμα κι αν πασάρουμε ανοησίες στον κόσμο. Την ίδια στρεβλή αίσθηση κουβαλάνε κι αρκετές μπάντες. Οι Ενδελέχεια (που γενικά τους εκτιμώ κι ιδιαίτερα στιχουργικά) έπρεπε να φτάσουν στον 3ο δίσκο για να ξεπεράσουν το μέσο όρο και να διακριθούν. Επιμένω όμως πως αυτός ο 3ος δίσκος θα μπορούσε να ήταν ο πρώτος, αν υπήρχε η υπομονή από πίσω κι η ωριμότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/05, 22:08 από kiseichukan »
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #39 στις: 02/03/05, 23:16 »
Παράθεση από: Καρχαρίας
Τώρα? τι? Στυλ θεοτοκάτου, Μοντάζ, Δυτικές Συνοικίες.. όχι μόνο δεν δικαιώνουν την σκηνή αλλά δουλευουν και εναντίων της.
Παράθεση

Και αυτοι που βγαινουν μαζι με ονοματα οπως πχ Δυτικες Συνοικιες δεν δικαιωνουν την σκηνή αλλά δουλευουν και εναντίων της. πχ Ζωτικο Ψευδος.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/05, 23:31 από Giwrgos »

Αποσυνδεδεμένος Paggaidelic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #40 στις: 02/03/05, 23:43 »
Τιποτα δεν τελειωσε ολα θα ξαναρχισουν οπως αρχισαν και τοτε στο ξεκινημα ολων αυτων των συγκροτηματων .
οι ιδιοι που χαρακτηριζουν ως μετριοτητες και ειναι προκατειλημενοι απεναντι στα καινουρια γκρουπ ειναι οι ιδιοι
που και τοτε λεγανε τα ιδια οταν ξεκινουσαν οι Τρυπες , Διαφανα Κρινα , Ξυλινα Σπαθια.
Υπαρχουν αξιολογα γκρουπ και σημερα και ισως αξιολογοτερα απο τους προηγουμενους απο πλευρας
εξελιξης.
Ολοι εχουν κατι να δωσουν και πολυ συντομα θα φανει αν αξιζουν.
Η ελληνικη ροκ υπαρχει και ας θαβεται απο τις δισκογραφικες ή απο το ιδιο το κοινο του ελληνικου ροκ.
Και για να μιλαμε με στοιχεια βλεπε Coin , Ιντιοτεκ και πολλοι αλλοι.

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #41 στις: 03/03/05, 01:09 »
Και μαθηματικά να το πάρεις, δεν μπορεί να είναι αποκλειστικά οι ίδιοι αγαπητέ μου φίλε...έχουν μεσολάβήσει κάποιες δεκαετίες απο τις Τρύπες και μετά. Μιλώντας για μένα μπορώ με ευθύτητα να σου πω (όπως το έκανα ήδη σε προηγούμενο post) πως όταν πρωτοβγήκαν τα Διάφανα έκανα το σταυρό μου που βρέθηκε ένα συγκρότημα που δεν αντέγραφε το μέσο όρο των rock συγκροτημάτων. Με τον ίδιο ενθουσιασμό είχα υποδεχτεί από τον πρώτο κι όλας δίσκο και τα Ξύλινα. Με κατανόηση υποδέχτηκα και την ανάγκη τους να το γυρίσουν σε πιο ηλεκτρονικές μορφές, θεωρόντας πως ένα συγκρότημα για να επιβιώσει καλλιτεχνικά οφείλει να κάνει ανοίγματα και να παίρνει ρίσκα, ειδικά αν τέτοια είναι η δημιουργική του ροπή. Τα ίδια μπορώ να πω τώρα και για τον Παυλίδη και τις πιο χαμηλότονες, προς το παρόν, και "ψαγμένες" αναζητήσεις του. Αυτά δεν τα καταθέτω για να σου αποδείξω την υπεροχή του αλάνθαστου μουσικού μου αισθητηρίου (αυτό μας έλειπε), αλλά για να σου διασαφηνήσω πως μολονότι θεωρώ την παρούσα φάση ένα τέλμα της ελληνόφωνης rock σκηνής, δεν ανήκω στους επικριτές των συγκροτημάτων που ανέφερες. Ας μην ακυρώνουμε λοιπόν εκ των προτέρων κάθε ένσταση ως εμπαθή στάση.

Παράθεση
Υπαρχουν αξιολογα γκρουπ και σημερα και ισως αξιολογοτερα απο τους προηγουμενους απο πλευρας
εξελιξης.

Δεν αμφιβάλλω. Σίγουρα υπάρχει υλικό που περιμένει να βγει. Κι αυτό μας έλειπε, σε μια εποχή που οι δρόμοι προς την πληροφορία (έστω και τη συγκεχυμένη) έχουν γίνει λεωφόροι διά μέσου του Διαδικτύου κι όχι μόνο, να μην υπήρχε μεγαλύτερη εν δυνάμει εξέλιξη στον ήχο. Αφού όμως έτσι έχουν τα πράγματα, γιατί τη δεδομένη στιγμή που μιλάμε μπορώ να σου απαριθμήσω δεκάδες συγκρότήματα με εντελώς παραπλήσιο ήχο, γνωστά στον πολύ κόσμο, που δεν εξέλιξαν ποτέ τον ήχο τους και παρέμειναν δέσμιοι των αναφορών τους;

Παράθεση
Ολοι εχουν κατι να δωσουν και πολυ συντομα θα φανει αν αξιζουν.

Διαφωνώ πως έχουν όλοι κάτι να δώσουν και σε βρίσκω υπερβολικά αισιόδοξο σε αυτή σου την άποψη.

Παράθεση
Η ελληνικη ροκ υπαρχει και ας θαβεται απο τις δισκογραφικες ή απο το ιδιο το κοινο του ελληνικου ροκ.

Η μεγαλύτερη σύγχυση στη rock σκηνή επήλθε, επιμένω σε αυτό, εκεί γύρω στα μέσα/τέλη των 90's, με το μεγάλο δισκογραφικό άνοιγμα σε κάθε κουτσό/στραβό που θεώρησε το rock τον Άγιο Παντελεήμονα της προσωπικής του μεγαλομανίας. Rock οι Τρύπες, rock οι Ψόφιοι Κοριοί, rock οι Ευοίν Ευάν, rock οι Χερουβείμ, rock οι Ονειροπαγίδα, rock κι οι Πράσσειν Άλογα. Πάρ' το ροκά και κούρευτον. Κι έτσι μέσα σε αυτό το κομφούζιο του τι εστί rock, έφτασε ακόμα κι η Βανδή να οικιοποιηθεί τον όρο και συγκροτήματα όπως οι Δυτικές Συνοικίες (με support το Βαλάντη :P).

Θεωρώ πως το κοινό έχει πράγματι μερίδιο ευθύνης. Από τη μια γιατί αποθεώνει τον κάθε απίθανο τυπάκο, που επειδή κρατά ηλεκτρική και σκορπά 200 νότες το δευτερόλεπτο, την έχει δει κάπως, κι από την άλλη διότι δεν ψάχνεται, δεν ενημερώνεται, δεν απαιτεί και γενικώς δεν έχει παιδεία μουσική. Όσο για τις δισκογραφικές, μην ξεχνάς πως οι περισσότερες λειτουργούν ως απλές κερδοσκοπικές επιχειρήσεις. Ρομαντικοί υπάρχουν ακόμα και συνεχίζουν. Δεν είναι όμως αυτές υποχρεωμένες να αναδεικνύουν και να προβάλλουν το σημαντικό καλλιτεχνικά, αλλά το οικονομικά, για τις ίδιες, επωφελές.

Ευθύνη όμως των συγκροτημάτων δεν υπάρχει? Ποιο το όραμα κι ο στόχος των περισσότέρων, αν όχι να δουν απλώς τη φάτσα τους να κοσμεί ένα εξώφυλλο για να ρίξουν καμιά γκομενίτσα και να πουλάνε μούρη δεξιά κι αριστερά (δεν μπαίνω καν στη συζήτηση των οικονομικών απολαβών)?

Και για να μπω και στην ουσία. Θεωρείς τυχαίο που η αγγλόφωνη ελληνική σκηνή έχει να επιδείξει πολλαπλάσια μουσικά διαμάντια κι ανήσυχα καλλιτεχνικά πνεύματα σε σχέση με την ελληνόφωνη? Μήπως επειδή εκ των πραγμάτων έχουν και λίγο τις κεραίες τους εστιασμένες στη μουσική κοσμογονία που επικρατεί έξω από τα σύνορά μας? Το επιχείρημα πάλι που θέλει το rock ξένη για την ελληνική γλώσσα φόρμα που δένει καλύτερα με την αγγλικά, μολονότι έχει βάση, δεν εξηγεί γιατί ορισμένοι, όπως φερ' ειπείν οι Ονειροπαγίδα ή οι Ροδάμα, τα κατάφεραν περίφημα. Μήπως γιατί είχαν ακούσματα, όπως αποκάλυπταν στις συνεντεύξεις τους, και δεν έμεναν να κοιτάνε μονάχα εντός του μικρόκοσμού μας. Επέλεξαν να είναι δέκτες για να γίνουν πομποί κάποια στιγμή. Διότι μόνο στη μουσική λίγο πολύ το συναντάς αυτό το σύμπτωμα της άρνησης του καλλιτέχνη να έρθει σε επαφή με την τέχνη που τον περιβάλλει. Σα να έχεις ένα γιατρό που δεν εξετάζει τις εξελίξεις στον επιστημονικό του τομέα, λες κι όλα μένουν στάσιμα.

Παράθεση
Coin , Ιντιοτεκ

H Plus(+)Rec έχει βγάλει ωραία πράγματα, αλλά και μούφες. Περιμένω να δω τους Ίντιοτεκ στην ολοκληρωμένη τους δουλειά για να τους κρίνω. Το ίδιο ισχύει και για τους Coin, για τους οποίους πέρα από το demo που έχουν βγάλει δε γνωρίζω αν έχουν δισκογραφική παρουσία. Αισιοδοξώ πάντως.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/05, 01:12 από kiseichukan »
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #42 στις: 03/03/05, 13:47 »

H Plus(+)Rec έχει βγάλει ωραία πράγματα, αλλά και μούφες. Περιμένω να δω τους Ίντιοτεκ στην ολοκληρωμένη τους δουλειά για να τους κρίνω. Το ίδιο ισχύει και για τους Coin, για τους οποίους πέρα από το demo που έχουν βγάλει δε γνωρίζω αν έχουν δισκογραφική παρουσία. Αισιοδοξώ πάντως.

οι Coin θα κυκλοφορίσουν το πολυ μεσα σε 10 μερες απο σήμερα απο την side two records
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/05, 13:52 από Giwrgos »

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #43 στις: 03/03/05, 14:57 »
Παράθεση από: Καρχαρίας
Τώρα? τι? Στυλ θεοτοκάτου, Μοντάζ, Δυτικές Συνοικίες.. όχι μόνο δεν δικαιώνουν την σκηνή αλλά δουλευουν και εναντίων της.
Παράθεση

Και αυτοι που βγαινουν μαζι με ονοματα οπως πχ Δυτικες Συνοικιες δεν δικαιωνουν την σκηνή αλλά δουλευουν και εναντίων της. πχ Ζωτικο Ψευδος.

Δουλεύει εναντίων της σκηνής μια μπάντα σαν εμάς (συγκρότημα χωρίς συμβόλαιο και πιθανότατα χωρίς μέλλον) όταν παίζει με μια "μεγάλη" μπάντα που δεν δικαιώνει την σκηνή? Γιατί?

Γιατί...
...δεν υψώσαμε την φωνή μας να διαλέξουμε εμείς headliner ή να γίνουμε οι ίδιοι?
...δεν έκαναν ένα festival στο Κιλκίς μόνο για μας και άλλους του επιπέδου μας?
...προσπαθήσαμε να προωθήσουμε την δουλειά μας σε ένα κοινό που δεν μας είχε ξαναδεί, δεν μας ήξερε (πιθανότατα μας ξέχασαν οι περισσότεροι) και που δεν θα ερχόταν να μας δει αν παίζαμε μόνοι μας?
...γιατί ο μόνος τρόπος να κάνεις "σωστό" live ή έστω live (στην επαρχια ή στο μέρος που ζω) είναι ή να παίξεις μαζί με κάποιο όνομα?
...όπως και να έχει πάντα παίζεις με τους κανόνες που ορίζουν άλλοι έστω και αν το παιχνίδι είναι δικό σου?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος petrovgr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • Farewell golden sound, noone wants to hear you now
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #44 στις: 03/03/05, 22:14 »
Για τις περιπτώσεις "ελαφρορόκ" παιδιά νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να "τρελλαινόμαστε". Η φάση της Legend έχει περάσει, όσους χαρτζηλήκωσε χαρτζηλήκωσε και ο εν λόγω επιχειρηματίας κατάλαβε ότι ήταν πιο επικερδές να στραφεί σε καλλιτέχνες στιλ Γονίδη. Αλλά δεν νομίζω ότι και να βγει ένας δίσκος "διαφημισμένος" με τον γνωστό ψιλοχαζό στίχο και μια νερόβραστη μουσική θα αντικαταστήσει σώνει και καλά όλη την ελληνική εναλλακτική σκηνή. Ξέρουμε ότι δεν ζούμε στην wonderland, οπότε πιθανόν κάποιοι που δεν το αξίζουν να έβγαλαν δίσκο. Ας μην το κοιτάμε με ζηλοτυπία, στο κάτω κάτω όλα αυτά τα συγκροτήματα στα οποία σήμερα "υποκλινόμαστε" δεν έβγαλαν τον δίσκο τους με την μία στην Virgin ή την Sony, σε τοπικές εταιρίες αρχίσανε. Αν έχεις να προτείνεις κάτι ριζοσπαστικό στη μουσική σου δεν πα να το μοιράσεις εσύ από χέρι σε χέρι; Θα ακουστείς αν υπάρχουν οι κατάλληλα ευαίσθητοι ακροατές.

The Closer u get...

Αποσυνδεδεμένος Paggaidelic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #45 στις: 03/03/05, 23:13 »

Δεν αμφιβάλλω. Σίγουρα υπάρχει υλικό που περιμένει να βγει. Κι αυτό μας έλειπε, σε μια εποχή που οι δρόμοι προς την πληροφορία (έστω και τη συγκεχυμένη) έχουν γίνει λεωφόροι διά μέσου του Διαδικτύου κι όχι μόνο, να μην υπήρχε μεγαλύτερη εν δυνάμει εξέλιξη στον ήχο. Αφού όμως έτσι έχουν τα πράγματα, γιατί τη δεδομένη στιγμή που μιλάμε μπορώ να σου απαριθμήσω δεκάδες συγκρότήματα με εντελώς παραπλήσιο ήχο, γνωστά στον πολύ κόσμο, που δεν εξέλιξαν ποτέ τον ήχο τους και παρέμειναν δέσμιοι των αναφορών τους;

Η αληθινή rock υπαρχει στα γκαραζ και στα υπογεια και παιζεται απο ανεξαρτητες μπαντες.
Ζητω λοιπον οι ανεξαρτητες δισκογραφηκες εταιρειες που συνεχιζουν και στηριζουν ολα αυτα τα γκρουπ.
Και μονο που υπαρχουν ανθρωποι οι οποιοι ακομα ανησυχουν και αναρωτιουντε για το μελλον του ελληνικου rock
υπαρχει ελπιδα

Αποσυνδεδεμένος Paggaidelic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #46 στις: 03/03/05, 23:17 »
το ντεμπουτο αλμπουμ των Ιντιοτεκ κυκλοφορισε. Των Coin κυκλοφορει την Δευτερα.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #47 στις: 03/03/05, 23:33 »
Ζαρατουστρα...

Υπαρχει αλλος ανθρωπος που θυμαται αυτην την μπαντα?  :o :o :o

Εφαγα φρικη τωρα...

Ελπιδοφορα μπαντα, αλλα δυστηχως κατι η εταιρια και η δεσμευση που χρειαζονταν δεν προχωρησαν περα απο ενα δισκο...

Κατι εχω ακουσει για μεμονομενες κινησεις μελων αλλα τιποτα σιγουρο...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #48 στις: 04/03/05, 13:55 »

Δουλεύει εναντίων της σκηνής μια μπάντα σαν εμάς (συγκρότημα χωρίς συμβόλαιο και πιθανότατα χωρίς μέλλον) όταν παίζει με μια "μεγάλη" μπάντα που δεν δικαιώνει την σκηνή? Γιατί?


Ναι αυτη ακριβως ειναι η γνωμη μου. Καθε συνεργασια με τετοιου τυπου μπαντες ειναι ντροπη.
Αν σου εκανε προταση δηλαδη ο Βολανης και η Ατζελα θα εβγαινες μαζι τους?

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #49 στις: 04/03/05, 14:58 »
 Ακεστορες: Τους γνωρίζω ως όνομα, δεν έχω ακούσει αρκετά δείγματα για να σχηματίσω πλήρη άποψη. Ό,τι όμως άκουσα δε θα το αποκαλούσα νεωτερισμό και πρωτοτυπία. Μία από τα ίδια και κάπου το έχω βαρεθεί όλο αυτό το deja vu. Εκτός των άλλων, πέρα από το δίσκο τους το 98, έβγαλαν τίποτα καινούριο?
 

Λυπάμαι που σας το λέω, αλλά οι Ακέστορες έχουν διαλυθεί πριν από αρκετά χρόνια, αφού ο μπασίστας τους ήταν ο ntsullen και είναι πλέον μπασίστας στις Σκηνές Ονείρου!
Όπως καταλαβαίνετε δεν πρόκειται να ξαναβγεί κάτι από το εν λόγω συγκρότημα και όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες ας ρωτήσει απευθείας τον ntsullen.

Πάντως είναι πολύ λυπηρό το να μην υπάρχει κάτι αξιόλογο που θα ταράξει τα νερά της ελληνικής ροκ μουσικής σκηνής ή έστω θα συνεχίσει το έργο (άσχετα με το στυλ τους) των Τρύπες, Διάφανα Κρίνα, Υπόγεια Ρεύματα και γι'αυτό δε φταίνε αποκλειστικά (φυσικά και έχουν ένα μερίδιο ευθύνης) τα νέα γκρουπ αλλά όλοι εμείς κυρίως, οι δισκογραφικές, οι συνθήκες διαβίωσης, η κοινωνία, η τηλεόραση, το ραδιόφωνο, οι μαγαζάτορες-ιδιοκτήτες liveάδικων και γενικότερα όλη η μόδα που δημιουργείται από τον κόσμο (και τα ΜΜΕ κυρίως) σχετικά με τη γκλαμουριά, το κυριλλέ, το προσποιητό - δήθεν, το in κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ........................  >:(
« Τελευταία τροποποίηση: 04/03/05, 15:09 από Acanthor »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/08, 11:55
από Σκίρων
34 Απαντήσεις
11382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/05, 11:49
από echo
47 Απαντήσεις
28745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 12:55
από corpse_bride
20 Απαντήσεις
8144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/07, 23:29
από ship_me_out!!!
7 Απαντήσεις
5837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 22:05
από Τζογαδόρος
16 Απαντήσεις
6037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/09, 06:07
από radiator 66
62 Απαντήσεις
26730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 21:58
από schizm
0 Απαντήσεις
1699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/10, 19:49
από markos_geo
0 Απαντήσεις
5014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/15, 13:21
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
4194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/17, 17:29
από Greg S.