Αποστολέας Θέμα: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες  (Αναγνώστηκε 28604 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #25 στις: 04/05/05, 08:34 »
  Κατι που μου την δινει εδω μεσα ειναι η συνεχης προσπαθεια να μειωνεται την αξια της ελληνικης μουσικης..
Και τι εγινε που ενθουσιαστηκαν οι Αγγλοι με τα κρινα?Νομιζετε οτι ετσι γνωριζουν την καταξιωση τους?
Σαφως τους θεωρω πολυ(μα παρα πολυ)ανωτερους απο τους radiohead,και ειναι..
  Οσον αφορα τα ελληνικα δεδομενα ειναι μετριοι,θεωροντας οτι η ελληνικη μουσικη εχει πολυ υψηλοτερα standards απο ολες(τουλαχιστον)τις ευρωπαικες χωρες..
  Μιλαμε για την χωρα που βγαζει ποιητες οπως ο Σικελιανος,Καβαφης κ.λ.,μουσικους οπως τους Mode Plagal και τους Human Touch,τραγουδιστες οπως τον Μαλαμα και τον Ιωαννιδη.
  Η Αγγλια και η καθε Αγγλια δεν εχει να παραταξει ουτε το μισο εργο απο αυτο που εχουμε εμεις!
 
   Υ.Γ Δεν ειμαι εθνικιστης! ;D
Είναι λίγο μια μπάντα Ελληνική να εντυπωσιακή τον ξένο Τύπο? Μόνο ξένες μπάντες εντυπωσιάζουν τον Ελληνικό Τύπο!!
Είναι μέτριοι για τα ελληνικά δεδομένα? Ποια ελληνικά δεδομένα? Τα μόνο standard που θέτουμε σαν κράτος στην μουσική είναι τα pop-σκυλάδικα, όλα τα άλλα παλεύουν στην αφάνεια και στην ανωνυμία. Μακάρι να ήταν πραγματικά μέτριοι, εγώ τους βλέπω σαν μια από τις καλύτερες μπάντες που πέρασαν (από τις 2-3 καλύτερες μπάντες, μετά το χάος).

Μην ξεχνάς ότι η Αγγλία είναι η γενέτειρα του rock, προφανώς έχει να παρατάξει ένα τεράστιο έργο που ούτε μπορούμε να το φανταστούμε!!! Ποίηση? Δεν γνωρίζω αν έχουν ποίηση οι Βρετανοί, αλλά για μουσική δεν μιλάμε?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #26 στις: 04/05/05, 13:08 »
δεν υπάρχουν αξιόλογοι Βρετανοι ποιητές?? που ζείτε...??
Συμφωνώ απόλυτα με τον Καρχαρία... Η Αγγλία τουλάχιστον είναι σίγουρα πολύ μπροστά μας μουσικά και θεωρω οτι η επιβραβευση ενος ελληνικου συγκροτηματος απο μια αλλη χωρα σαν την Αγγλία ειναι τιμη μας. Και σίγουρα τα ΔΚ δεν αποτελουν την μετριοτητα αλλα την ελιτ της Ελληνικης σκηνης.

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #27 στις: 04/05/05, 15:59 »
Kαι αξιολογοι μουσικοι υπαρχουν στην Αγγλια και ποιητες,μην τρελαθουμε δεν ειπα το αντιθετο.Αλλα οπως και να το κανουμε δεν γινετε να συγκρινεις κανεναν Ευρωπαϊο ποιητη με τον Σικελιανο(που κατα τυχη ειναι και ο αγαπημενος μου! ;D).Βεβαια δεν ξερω αν υπαρχουν τοσο κορυφαια jazz συγκροτηματα στην Αγγλια οπως οι human touch,οι mode plagal,jazz utopia και λοιποι(αν υπαρχουν πειτε μου,με ενδιαφερει να μαθω)..Το μονο που ξερω ειναι οτι τα ονοματα που ανεφερα κανουν τριπλασιες πωλησεις στην Αγγλια απο οτι στην Ελλαδα!!
  Και καθαρα ιστορικα,οταν εμεις παιζαμε δημοτικα(δηλαδη jazz)οι Αγγλοι μην πω τι επαιζαν!! ;D!! 8)
Ξεκολατε ρε!!Τα αγγλακια δεν εχουν ουτε τα μισα προσοντα απο μας!!

Αποσυνδεδεμένος TrueMetal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #28 στις: 04/05/05, 16:15 »
jazzer_n_rocker:  πλάκα κάνεις έτσι?

nick_rocks

  • Επισκέπτης
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #29 στις: 04/05/05, 16:28 »
Είναι λίγο παράλογο.
Αν πραγμάτικα είχαμε να παρατάξουμε τόσο μεγάλο και σπουδαίο έργο νομίζω ότι η μουσική μας θα ήταν ευρέως γνωστή ανά τον κόσμο.

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #30 στις: 04/05/05, 16:57 »
TrueMetal,οχι δεν κανω καθολου πλακα,
 nick_rocks,ποτε ειδες την μαζα να αναγνωριζει την καλη μουσικη?εκτος απο αυτο η δημοτικη ειναι ευρεως γνωστη,και βρισκεται στα πλαισια της ethnic.
  Να μην σου φαινεται καθολου παραλογο,η Ελληνικη γλωσσα ειναι μια απο τις πιο πολυπλοκες γλωσσες και με το πιο πλουσιο λεξιλογιο,ειναι αδυνατον λοιπον να μπορουν να κατανοησουν τους στιχους των τραγουδιων,ατομα που δεν εχουν αμεση σχεση με τον Ελληνικο πολιτισμο.Θες και αποδειξη?Αυτη την στιγμη στην Ευρωπη ξερεις ποιοι θεωρουνται οι κορυφαιοι Ελληνες τραγουδιστες?
ΑΠ.Ο Φραγκουλης(!),ο Ρεμος(!!!) και ταν! ταν! ταν! τααααν!!!ο Ρουβας(!!!!!!!)
Μου τα λεει μια φιλη μου απ'την Γερμανια,δεν ειναι να καραφλιαζεις!? 

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #31 στις: 04/05/05, 17:12 »
και ταν! ταν! ταν! τααααν!!!ο Ρουβας(!!!!!!!)

Χαχαχαχα...'Εγραψες...Φοβερή παρουσίαση του Sakiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!

nick_rocks

  • Επισκέπτης
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #32 στις: 05/05/05, 11:14 »
Αυτοί οι τραγουδιστές θα αρέσουν αν αρέσει αυτό το είδος.Έτσι πάει.
π.χ.Δε γίνεται να είναι γνωστός ο Αγγελάκας αν δεν παίζει ποπ

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #33 στις: 05/05/05, 16:17 »
  nick_rocks το παραδειγμα αυτο στο εφερα για να δεις μεχρι ποσο μπορουν να εμβαθυνουν οι ''απ'εξω'' στην ελληνικη μουσικη..ενω εμεις εχουμε την δυνατοτητα να εξερευνησουμε την μουσικη των χωρων τις Ευρωπης(και οχι μονο)ως το επακρον,και το κανουμε.
  Γι'αυτο το λογο δεν πρεπει να επιρρεαζομαστε απο το τι λενε οι(καθε)Αγγλοι,και να εχουμε τα ματια μας και τα αυτια μας παντα ανοιχτα!

  Υ.Γ.ακουω τον ''Ανεμοδεικτη'' μετα απο περιπου 1 χρονο...τι cdαρα ειναι αυτη?!Α!ρε Αλκινοε!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #34 στις: 05/05/05, 21:28 »
Εμενα μου αρεσουν απλα....δεν με τρελαινουν κιολας αλλα μου αρεσουν. Ειναι πολυ κοψοφλεβιτικη μουσικη παντως.....αυτο με χαλαει λιγο. Απο μουσικη ομως....
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Son of the sun

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Therion Official Website
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #35 στις: 07/05/05, 05:17 »
Τα Διάφανα Κρίνα είναι ένα από τα καλύτερα ροκ ελληνικά συγκροτήματα με πολύ καλούς στίχους. Και τα τέσσερα cd τους ήταν καταπληκτικά. :) :) :)
The burden is mine...
The burden is mine....Alone....

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #36 στις: 22/04/06, 22:02 »
Απο τα 3 σιντι που εχω, δεν τους θεωρω -κατα τη γνωμη μου- το συγκροτημα που θα με κανει να πωρωθω μαζι τους και να ασχοληθω...

Μου φαινονται πολυ μελο στους στιχους και πολυ απαλοι στη μουσικη. Ασφαλως και αναγνωριζω τη συμβολη τους στην ελληνικη μουσικη σκηνη και παραδεχομαι οτι πολλα τραγουδια τα ακουω με ευχαριστηση, αλλα για μενα δεν ειναι και ΤΟ συγκροτημα...
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #37 στις: 01/06/06, 11:11 »
Ως προς το θέμα της σούπερ-γουαο Ελληνικής ποίησης.... Προσωπικά προτιμώ να διαβάσω Shakespeare, Milton, Poe και Byron παρά Σικελιανό ή Σωλομός. Εννοείτε πως η αρχαίοι έλληνες ποιητές ήταν άλλο πράγμα αλλά η νεοελληνική παράδωση για μένα δεν αξίζει σχεδόν τίποτα αφού κατ'αρχάς δεν υπάρχει Ελλάδα πλέον... Evil th lies όλοι τουρκόσποροι είμ(σ)αστε πλέον...

Όσο για τα Διάφανα Κρίνα. Ναι. Είναι και μαμώ τις μπάντες... Πράγματι απ'τις ελίτ στη χώρα μας. South of no North, Villa 21, Μωρά στη φωτιά, και Διάφανα Κρίνα φορ έβερ!!!

Αποσυνδεδεμένος echo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ
    • Προφίλ
    • Justelene
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #38 στις: 07/06/06, 01:16 »
Ως προς το θέμα της σούπερ-γουαο Ελληνικής ποίησης.... Προσωπικά προτιμώ να διαβάσω Shakespeare, Milton, Poe και Byron παρά Σικελιανό ή Σωλομός. Εννοείτε πως η αρχαίοι έλληνες ποιητές ήταν άλλο πράγμα αλλά η νεοελληνική παράδωση για μένα δεν αξίζει σχεδόν τίποτα αφού κατ'αρχάς δεν υπάρχει Ελλάδα πλέον... Evil th lies όλοι τουρκόσποροι είμ(σ)αστε πλέον...

Όσο για τα Διάφανα Κρίνα. Ναι. Είναι και μαμώ τις μπάντες... Πράγματι απ'τις ελίτ στη χώρα μας. South of no North, Villa 21, Μωρά στη φωτιά, και Διάφανα Κρίνα φορ έβερ!!!

Tους ξέρεις???Είσαι ο πρώτος που γνωρίζω που τους ξέρει.. ??? ;)
Στο θέμα μας:Τα Κρίνα είναι ένα απίστευτο μελαγχολικό συγκρότημα που με έχει  συντροφέψει σε διάφορες περιόδους της ζωής μου.Όποτε νιώθω μελαγχολία τα Κρίνα είναι τα πρώτα που θα σκεφτώ ν'ακούσω και όταν ακούγονται στο σπίτι Κρίνα,όλη η οικογένεια ξέρει πως είμαι σε καταθλιπτική φάση.Πέρσι είχα περάσει ενάμιση μήνα ακούγοντας αποκλειστικά Κρίνα και είχαν πάθει μαζί με εμένα κατάθλιψη και όλοι οι γνωστοί..Απίστευτοι,πραγματικά..
I don't need no arms around me
I don't need no drugs to calm me

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #39 στις: 07/06/06, 02:51 »
Δεν είναι δα και τόσο άγνωστοι οι South Of No North, για όσους τουλάχιστον φρόντισαν να μάθουν κάποια βασικά πάνω στα darkwave/post punk σχήματα της ελληνικής σκηνής των 80's.

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #40 στις: 07/06/06, 21:42 »
Εγώ, όταν νιώθω μελαγχολία, έχω μια απίστευτη γκάμα δίσκων να διαλέξω... Σε άλλες περιπτώσεις όμως δεν ξέρω τι να ακούσω XD.

Αποσυνδεδεμένος elsa1988

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #41 στις: 11/06/06, 20:10 »
Ένα από τα συγκροτήματα που ακούω.  :D

Αποσυνδεδεμένος metalouda

  • Σκοτεινή μορφή
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ρε...δε μαμιεσαι και εσυ..
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #42 στις: 12/06/06, 18:31 »
Τα δικα μου αγαπημενα κομματια απο Διαφανα Κρινα

Απ' τ' άπειρο σε σένα

Μέσα από τόσα τραύματα υπάρχω
σαν πέτρα σκοτεινή μες στο νερό
στους δρόμους που περπάτησες θέ' να 'ρθω
το δροσερό χαλάζι των ματιών σου για να πιω

Με ένα ζευγάρι μάτια φοβισμένα
και με μια αστροφώτιστη αγκαλιά
πες μου τι θα 'μαι αλήθεια εγώ χωρίς εσένα
και σε ποια κόλαση θα ξοδευτώ ξανά

Μικρό κορίτσι με τα βήματα χαμένα
τυχαία γόνατα ξεκούρασαν τα οστά μου
μα πάντα θα 'ρχομαι απ' τ' άπειρο σε σένα
με το χαμόγελό σου στη ματιά μου.


Στο πλάι σου


Στεκόμαστε γυμνοί απ΄ όνειρα
κάτω απ΄ τα μαύρα σύννεφα
απόγονοι του τίποτα
πελάτες της σιωπής
έχουμε τσέπες αδειανές
και στην καρδιά δυο μνήματα
μια άδεια μποτίλια δίπλα στο κρεβάτι
είναι ο μόνος μας συγγενής.
Κορόνα γράμματα ποντάρουμε
το θάνατό μας
την ίδια κλίση παίρνουμε
φλερτάροντας γκρεμούς
κι όταν δε θα 'χουμε πια τίποτα δικό μας
ο έρωτας θα μας τσακίσει
και θα μας κάνει αληθινούς

Θα μ' αγαπάς, θα μ' αγαπάς
μα δεν θα φτάνει
άγονη βροχή θα πέφτει πάνω μου
το χάδι σου
και εγώ σαν γέρικο σκυλί μες στο λιμάνι
θα πεθαίνω στο πλάι σου.
I'd sign  a contract with the devil..I've tried  for so very long..I'll die  to become immortal..that's why I sing this song

Αποσυνδεδεμένος get down

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #43 στις: 03/04/07, 12:30 »
Χαλαρα το καλυτερο  "ροκ" συγκροτημα που εχει βγαλει η χωρα μας....EVER... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/07, 12:33 από get down »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #44 στις: 29/03/08, 18:28 »
Λοιπον ηθελα καιρο να γραψω σε αυτο το θεμα αλλα παντα το μετανιωνα επιδη δεν ηξερα ακριβως τι να γραψω.Ουτε τωρα ξερω.Αλλα πιστευω πως αξιζουν ενα ποστ.
Για πολλους το καλυτερο ελληνικο συγκροτημα και ενα απο τα ελαχιστα της καρποφορας δεκαετιας του 90.Σιγουρα ενα απο τα καλυτερα παντως.
ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ
Το εγινε η απωλεια συνηθεια μας ειναι ο αγαπημενος μου ελληνικος δισκος.Ολα τα κομματια εκει μεσα ειναι διαμαντια.Απο που να ξεκινησει και που να τελειωσει κανεις.Απο αμεσα δυνατα κομματια μεχρι ποολυ ηρεμα κομματια με πιανο ολα με κοινο γνωμονα τη μελαγχολια και στιχους με τους οποιους αν δεθεις τους κουβαλας μαζι σου.

Το κατι σαραβαλες καρδιες για μενα σιγουρα δεν πιανει τον πρωτο τους δισκο αλλα αυτο δεν λεει κατι.Συνεχιζει απο εκει που εμεινε ο πρωτος με αρκετα διαφορετικη ατμοσφαιρα και με υπερβασεις κατε εμε οπως το επος ''βαλτε να πιουμε'' και το καλυτερο και πιο δυνατο απο αποψη συναισθηματος κομματι που εγραψαν ever τη ''κυριακη των βαιων''... :-\

Το 2000 βγαλαν το ''ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες''.Ναι ισως δεν το εχω ψαξει τοσο πολυ ωστε να ξερω τι εννοουν με καθε φραση τους αλλα προτιμω καποια πραματα να αφηνονται ετσι.Ο τιτλος αινιγματικος το περιεχομενο οχι τοσο.Ακρως φορτισμενο και σπαρακτικο ακομα πιο progressive δεν ειχε θεωρηθει τοσο καλο.Δεν καταλαβαινω γιατι.Ισως φταει η καποια στροφη στον ηχο τους που ομως επρεπε να γινει.

Το 2003 βγηκε το ''οτι απομεινε απο την ευτυχια''.Ο μονος δισκος που δεν εχω καταφερει να χωνεψω αρκετα αν εξαιρεσουμε 2-3 κομματια(σκισμενος χαρταετος,el hombre solo,το καρα προγκρεσιβ μνημες του νερου).Ισως με τον καιρο  το αγαπησω περισσοτερο.

Το ορχηστρικο του 2005 δυστηχως δεν το εχω ακουσει ακομη.

Επισης κατεβασα και ακουσα καποια ακυκλοφορητα κομματια τους.Μερικα ειναι σιγουρα απο τις εποχες πριν το 96 (απο τη συλλογη μαγικο βοτανι κλπ) αλλα δεν ειμαι σιγουρος για ολα.Παντως παρα τη αρκετα θολη παραγωγη τα κομματια ειναι επη πραγματικα.Ανετα θα μπορουσαν να υπαρχουν στους 2 πρωτους δισκους.Κατω απο το ηφαιστειο και παει λεγοντας.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ
Αν και εγω δεν γουσταρω ουτε την ψευδοδιανοηση ουτε την επιτηδευμενη μελαγχολια για τα οποια συχνα πυκνα κατηγορουν τα κρινα βλεπω οτι αυτα που γραφουν τα εχουν μεσα τους.Και το σημαντικοτερο χτυπανε εμενα.Ακομα και ψευτοπαθιαρικη(που ειχε παλιοτερα ο ερεβος) φωνη του ανεστοπουλου λειτουργει τοσο καλα στο ολο πακετο που πολλες φορες την αναζητω.Ομως δεν ειναι δικαιο να μενουμε μονο στα στιχουργικα.Απο μουσικης αποψης σπερνουν και φαινονται ολοι διαβασμενοι και ψαγμενοι αφου δεν μιλαμε απλα για ποστ ροκ κομματακια με ωραια στιχουργια.Ειδικοτερα στο πρωτο αλμπουμ οι κιθαρες σκιζουν!Στα επομενα περνουν σιγα σιγα ρολο κ αλλα οργανα γεγονος πολυ θετικο.Ας μην πω για τη μελοποιηση ποιηματων...
Δεν πιστευω αλλα ελληνικο γκρουπ τουλαχιστον απο τα γνωστα να εχουν καταφερει αυτο που καταφεραν τα κρινα εκτος απο τις Τρυπες βεβαιως,και μαλιστα να συνεχιζουν μεχρι σημερα με δισκους και λαιβ!

Τα αγαπημενα μου κομματια τους ειναι παρα πολλα οποτε σαν ενα τοπ 5 θα δωσω τυχαια τα(να αρχισει απο αυτα οποιος δεν το εχει κανει)
*Κυριακη των Βαιων
*Αυτο το τραγουδι δεν ειναι για σενα
*Η αγαπη ειναι ενας σκυλος απο την κολαση
*Ελ hombre solo
*Φαρακωμενη

Φυσικα αρχικα να ακουσετε κρινα ενω ειστε σε καλη διαθεση ωστε να μην εχουμε περιεργα ατυχηματα με νυχοκοπτες στο λαιμο κλπ :P

Λαιβ
τους ειδα μια φορα τα Χριστουγεννα(τη 2η μερα) στο Αν κλαμπ και ηταν φανταστικοι.Επιαξαν 2 ωρες και 20 λεπτα παρα πολλα κομματια με πολυ καλο ηχο,τον Θανο μεθυσμενο :P,κρινους απο εδω κ απο κει και ηταν απλα μαγευτικα.Ανυπομονω να τους ξαναδω!

ΥΓ.ΙΣως δεν ειμαι ο πιο καταλληλος να μιλησω για τα κρινα αφου υπαρχουν και αλλοι πολλυ πιο φαντικοι και ψαγμενοι.Απλως παραθετω την αποψη μου
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος ev!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Lord i just dont care
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #45 στις: 02/06/08, 01:07 »
kiratzoharri οπως λεσ μπορει να μην εισαι ο καταληλλοσ αλλα τα ειπες πολυ σωστα και συμφωνω σε ολα...
σε λαιβ τους εχω δει μια φορα στο river festival του αρδα και στεναχωρεθηκα που δεν ειχαν πολυ κοινο αλλα τουσ ευχαριστηθηκα απιστευτα γιατι επαιξαν στισ 1 το βραδυ και η ωρα αυτη τουσ ταιριαζε απιστευτα και παροτι ηταν σχετικα αργα για συναυλια επαιξαν με πολυ ενεργεια,οση μπορει να υπαρχει σε ενα τετοιο ειδουσ συγκροτημα...
I have only come here seeking knowledge,things they would not teach me in college....

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #46 στις: 02/06/08, 01:37 »
Tα κρίνα είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα εδώ και 6 χρόνια αλλά δεν έχω κάτι παραπάνω να γράψω πάνω σ'αυτό.. Μ'έχουν σημαδέψει σίγουρα..

Τους South of No North τους είδα πρώτη φορά τώρα διαβάζοντας το θέμα αλλά κάτι μου θύμιζαν..

Θυμήθηκα εν τέλει ότι στο instrumental cd των Κρίνων Ο Γύρος της Μέρας σε 80 Κόσμους, υπάρχει ένα κομμάτι που λέγεται Νότια του Ανύπαρκτου Βορρά.. Δεν αποκλείεται να σχετίζεται με το συγκεκριμένο συγκρότημα.. Μακάρι βέβαια να ήξερα περισσότερα πάνω σ'αυτό..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος corpse_bride

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα - Γνώμες
« Απάντηση #47 στις: 03/09/09, 12:55 »
διαλυθηκαν γμτ.... >:( :'(
ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/08, 11:55
από Σκίρων
205 Απαντήσεις
66826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/06, 23:20
από FAIRY-The return!
34 Απαντήσεις
11292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/05, 11:49
από echo
20 Απαντήσεις
8112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/07, 23:29
από ship_me_out!!!
7 Απαντήσεις
5791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 22:05
από Τζογαδόρος
16 Απαντήσεις
6009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/09, 06:07
από radiator 66
62 Απαντήσεις
26630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 21:58
από schizm
0 Απαντήσεις
1689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/10, 19:49
από markos_geo
0 Απαντήσεις
4997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/15, 13:21
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
4156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/17, 17:29
από Greg S.