Αποστολέας Θέμα: setup manual για gibson les paul  (Αναγνώστηκε 9213 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apnea_xaos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
setup manual για gibson les paul
« στις: 28/09/10, 16:38 »
καλησπερα,
  ξερει κανεις αν μπορω να βρω καπου καποιο manual για το set up για gibson les paul?
  πιο πoλυ με ενδιαφερουν οι ρυθμισεις του καβαλαρη και της γεφυρας που εχει κατι βιδες τις οποιες κουνησα απο χαζομαρα μου την πρωτη φορα που πηγα να αλλαξω χορδες... :)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #1 στις: 22/01/14, 21:23 »
καλησπέρα,
ξεθάβω το θέμα αυτό για να μην ανοίξω καινούριο.

το 1ο σετ απ στην αγαπημένη μου και τότε καινούρια patriot custom., πριν ενα χρόνο,είχε γίνει απο επαγγελματία αλλά το αποτέλεσμα δε μ'άφησε και πολύ ικανοποιημένο αφού ναι μεν το action ήταν αρκετά χαμηλό αλλά η κιθάρα τάσταρε σε διάφορα σημεία και στη B ακόμα και ανοιχτή.
αποτέλεσμα ήταν να έχει σκαφτεί ελαφρώς το σίδερο στο 1ο τάστο σε 2 σημεία.

τώρα λοιπόν προσπαθώντας να γλυτώσω λοιπόν το 40ευρω και ενδεχόμενο τσακωμό με κάποιον "μάστορα" αλλά και επειδή γενικά θέλω να εξοικειωθώ με τα τεχνικά θέματα πάνω στην κιθάρα είπα να ξεκινήσω να κάνω μόνος μου το σετ απ .

διάβασα τον οδηγό αυτό ο οποίος είναι αρκετά λεπτομερής και κατανοητός ακόμα σε κάποιον άσχετο σαν κ μένα.

ρύθμισα το τρας ροντ κατά τις επιταγές του οδηγού , ανέβασα τη γέφυρα πιο πάνω απ'οτι ήταν για να πάψει να ταστάρει , ρύθμισα και το ιντονέισιον αλλά το ταστάρισμα παραμένει. τώρα είναι η Α που ταστάρει ανοιχτή.

μήπως φταίει το nut? πως μπορώ να το εξακριβώσω αν είναι όντως αυτό?
σε περίπτωση που φταίει αυτό , το να αγοράσω ένα καινούριο και να κάτσει ακριβώς στην κιθάρα μου χωρίς να χρειάζεται σκάψιμο/λιμάρισμα/τροποποίηση είναι τζόκερ?
να δοκιμάσω να το σηκώσω λίγο πιο ψηλά βάζοντας ενα χαρτάκι απο κάτω?

κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη και επιθυμητή
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #2 στις: 22/01/14, 21:37 »
ρύθμισα το τρας ροντ κατά τις επιταγές του οδηγού , ανέβασα τη γέφυρα πιο πάνω απ'οτι ήταν για να πάψει να ταστάρει , ρύθμισα και το ιντονέισιον αλλά το ταστάρισμα παραμένει. τώρα είναι η Α που ταστάρει ανοιχτή.

μήπως φταίει το nut? πως μπορώ να το εξακριβώσω αν είναι όντως αυτό?

Θα έλεγα ότι αν η χορδή ταστάρει μόνο ανοιχτή, σίγουρα θα υποψιαζόμουν το nut. Aυτό είναι που βγαίνει από την εξίσωση όταν η χορδή δεν είναι ανοιχτή. Mπορείς να κάνεις το nut λίγο ψηλότερο βάζοντας από κάτω ένα ή περισσότερα κομμάτια χαρτιού για να δεις αν αυτό λύνει το πρόβλημα. Σε αυτή την περίπτωση θα μπορέσεις να χαμηλώσεις ξανά το ύψος των χορδών στη γέφυρα για καλύτερο action (αν φυσικά επιθυμείς κάτι τέτοιο).

Ανεξάρτητα από τo συγκεκριμένο ζήτημα, αν θέλεις στείλε μου ένα προσωπικό μήνυμα με το email σου για να σού στείλω κάτι καλύτερο σαν οδηγό για setup.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/14, 21:40 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #3 στις: 22/01/14, 22:01 »

Θα έλεγα ότι αν η χορδή ταστάρει μόνο ανοιχτή, σίγουρα θα υποψιαζόμουν το nut.

ταστάρει και πατώντας σε κάποια τάστα δυστυχώς οπότε λογικά δε φταίει το nut (ή μόνο το nut)

 
Σε αυτή την περίπτωση θα μπορέσεις να χαμηλώσεις ξανά το ύψος των χορδών στη γέφυρα για καλύτερο action (αν φυσικά επιθυμείς κάτι τέτοιο).

το action αυτή τη στιγμή δεν είναι χαμηλό αλλά παρ'όλα αυτά συνεχίζουν τα τριξίματα . αν βρω άκρη τότε μετά μπορώ να παίξω και με τη γέφυρα για καλύτερο action.

Ανεξάρτητα από τo συγκεκριμένο ζήτημα, αν θέλεις στείλε μου ένα προσωπικό μήνυμα με το email σου για να σού στείλω κάτι καλύτερο σαν οδηγό για setup.

σου έστειλα.

ευχαριστώ
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #4 στις: 22/01/14, 22:04 »
Σου ταστάρει όταν παίζεις "ακουστικά" ή "περνάει" και μέσα από τον ενισχυτή; Αν ισχύει μόνο το δεύτερο και δεν σε ενοχλεί όταν παίζεις με ενισχυτή, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι περισσότερο.. Αλλιώς, ξαναδοκίμασε λίγο με truss rod adjustment..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #5 στις: 22/01/14, 22:37 »
Σου ταστάρει όταν παίζεις "ακουστικά" ή "περνάει" και μέσα από τον ενισχυτή; Αν ισχύει μόνο το δεύτερο και δεν σε ενοχλεί όταν παίζεις με ενισχυτή, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι περισσότερο.. Αλλιώς, ξαναδοκίμασε λίγο με truss rod adjustment..

Aυτή θα ήταν η επόμενη ερώτησή μου. Γιατί είχα μια Vintage Les Paul η οποία τάσταρε στις μεσαίες χορδές (D και G) όταν έπαιζα unplugged, αλλά μέσα στον ενισχυτή δεν ακουγόταν τίποτα. Οπότε δεν θεώρησα απαραίτητο να κάνω κάποια ρύθμιση. Τελικά άλλαξα το nut και το πρόβλημα εξαφανίστηκε.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #6 στις: 22/01/14, 22:38 »
περνάει και στον ενισχυτή το ταστάρισμα και φαίνονται και τα αποτελέσματά του , δηλαδή δεν ακούγονται τόσο καθαρά οι νότες και περιορίζεται το sustain
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #7 στις: 22/01/14, 22:50 »
Για δοκίμασε λίγο ακόμα truss rod.. Δώσε άλλη μια στροφή και αν το ταστάρισμα παύσει, όλα καλώς.. Αν όχι, κάνε undo :D και προσπάθησε μέσω μελέτης κάποιων οδηγών να βρεις κάποια λύση..

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #8 στις: 24/01/14, 08:39 »
Υπάρχουν και πολλά ολοκληρωμένα guides. π.χ αυτό

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #9 στις: 24/01/14, 21:43 »
Υπάρχουν και πολλά ολοκληρωμένα guides. π.χ αυτό


...διάβασα τον οδηγό αυτό ο οποίος είναι αρκετά λεπτομερής και κατανοητός ακόμα σε κάποιον άσχετο σαν κ μένα.


;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #10 στις: 26/01/14, 20:23 »
oops  >:D

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #11 στις: 26/01/14, 21:28 »
φαίνεται να έχω βγάλει άκρη .
σήκωσα ελαφρώς το nut , πείραματίστηκα λίγο ακόμα με το trass-rod .
υπάρχει ακόμα λίγο ταστάρισμα αλλά όχι σε ανοιχτές χορδές πλέον. με μικρές διορωσεις και γύρισμα σε 10άρες χορδές πιστεύω θα τη φέρω στα γούστα μου
σας ευχαριστώ όλους παίδες. :)

 
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #12 στις: 27/01/14, 12:35 »
φαίνεται να έχω βγάλει άκρη .
σήκωσα ελαφρώς το nut , πείραματίστηκα λίγο ακόμα με το trass-rod .
υπάρχει ακόμα λίγο ταστάρισμα αλλά όχι σε ανοιχτές χορδές πλέον. με μικρές διορωσεις και γύρισμα σε 10άρες χορδές πιστεύω θα τη φέρω στα γούστα μου
σας ευχαριστώ όλους παίδες. :)
Χαζή ερώτηση, αλλά ας την κάνω: Την κιθάρα σου την τοποθετείς στη θήκη της μετά το παίξιμο ή την αφήνεις στο stand; Στο μέρος που παίζεις παρουσιάζεται υγρασία ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #13 στις: 27/01/14, 12:43 »

Χαζή ερώτηση, αλλά ας την κάνω: Την κιθάρα σου την τοποθετείς στη θήκη της μετά το παίξιμο ή την αφήνεις στο stand; Στο μέρος που παίζεις παρουσιάζεται υγρασία ή όχι;

καθόλου χαζή η ερώτησή σου.
αφού παίξω και την σκουπίσω την τοποθετώ σε σταντ. αν είμαι εκτός τη βάζω στη θήκη τουλάχιστον 15 λεπτά αφού σταματήσω να παίζω και όταν φτάσω σπίτι βγαίνει απ'τη θήκη.
Αθήνα σχετικά κέντρο είμαι οπότε η υγρασία είναι σε σχετικά χαμηλά επίπεδα .
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #14 στις: 28/01/14, 01:17 »

Χαζή ερώτηση, αλλά ας την κάνω: Την κιθάρα σου την τοποθετείς στη θήκη της μετά το παίξιμο ή την αφήνεις στο stand; Στο μέρος που παίζεις παρουσιάζεται υγρασία ή όχι;

καθόλου χαζή η ερώτησή σου.
αφού παίξω και την σκουπίσω την τοποθετώ σε σταντ. αν είμαι εκτός τη βάζω στη θήκη τουλάχιστον 15 λεπτά αφού σταματήσω να παίζω και όταν φτάσω σπίτι βγαίνει απ'τη θήκη.
Αθήνα σχετικά κέντρο είμαι οπότε η υγρασία είναι σε σχετικά χαμηλά επίπεδα .
Ok.. Απλά μια φορά είχα αφήσει στο σταντ μια κιθάρα μου για σχεδόν....ένα χειμώνα και τρόμαξα να την αναγνωρίσω.. Δεν έχω ξαναδει τέτοιο ταστάρισμα στη ζωή μου.. Αν κατάλαβα καλά, είσαι πολύ πιο κύριος με τις κιθάρες σου απ'ότι εγώ, οπότε αποκλείουμε το να έχει πάρει κλίση το neck από την υγρασία.. Μην το φοβάσει το truss rod πάντως.. Εγώ το προτιμάω από το να σηκώνω το nut γιατί μετά δυσκολεύομαι να παίξω στα πρώτα τάστα..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #15 στις: 28/01/14, 08:36 »
Μην το φοβάσει το truss rod πάντως.. Εγώ το προτιμάω από το να σηκώνω το nut γιατί μετά δυσκολεύομαι να παίξω στα πρώτα τάστα..

Όπως έχουμε ξαναπεί, πρόκειται για δύο διαφορετικά πράγματα. Η ρύθμιση του truss rod καθορίζει το relief (καμπυλότητα του μπράτσου), ενώ οι μεταβολές του nut και της γέφυρας (ανέβασμα ή κατέβασμα) είναι αυτές που καθορίζουν το action (ύψος των χορδών). Αυτές οι δύο ρυθμίσεις φυσικά αλληλοεπηρρεάζονται, αλλά δεν είναι ταυτόσημες ή εναλλάξιμες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #16 στις: 28/01/14, 11:12 »
Μην το φοβάσει το truss rod πάντως.. Εγώ το προτιμάω από το να σηκώνω το nut γιατί μετά δυσκολεύομαι να παίξω στα πρώτα τάστα..

Όπως έχουμε ξαναπεί, πρόκειται για δύο διαφορετικά πράγματα. Η ρύθμιση του truss rod καθορίζει το relief (καμπυλότητα του μπράτσου), ενώ οι μεταβολές του nut και της γέφυρας (ανέβασμα ή κατέβασμα) είναι αυτές που καθορίζουν το action (ύψος των χορδών). Αυτές οι δύο ρυθμίσεις φυσικά αλληλοεπηρρεάζονται, αλλά δεν είναι ταυτόσημες ή εναλλάξιμες.
Strictly speaking έχεις δίκιο.. Απλά κατά τη γνώμη μου, το action των χορδών, είτε μέσω ρύθμισης του nut είτε μέσω της γέφυρας, λαμβάνει χώρα μόνο στις περιπτώσεις που παραλαμβάνουμε μια νέα κιθάρα (για να αλλάξουμε τις ρυθμίσεις του κατασκευαστή στην περίπτωση που δεν μας βολεύουν) ή όταν αλλάζουμε πάχος χορδών.. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλα περίπτωση που θα αλλάζαμε το action πέραν αυτών των δύο περιπτώσεων..

Όταν λοιπόν ξυπνήσουμε μια μέρα και παρατηρήσουμε ότι η κιθάρα μας ταστάρει, μπορούμε να το λύσουμε είτε μέσω σηκώματος του action είτε μέσω truss rod.. Η λύση της πρώτης περίπτωσης όμως δεν είναι η ενδεδειγμένη γιατί δεν θέλουμε να αυξήσουμε το ύψος των χορδών σε όλη την επιφάνεια της κιθάρας, αλλά σε ορισμένα τάστα που κατά πάσα πιθανότητα βρίσκονται μετά το 5ο και πριν το 12-13ο.. Αν παρόλα αυτά σηκώσουμε το nut, το πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπιστεί, αλλά θα έχουμε σηκώσει το action σε σημείο που δεν θα μας βολεύει στο παίξιμο.. Αυτό προσπάθησα να εξηγήσω στο φίλο, δηλαδή πρώτα να προσπαθεί μέσω truss rod και αν δεν έχει αποτέλεσμα, να προβαίνει σε πιο "δραστικές" λύσεις, βλ. nut ή/και γέφυρα..
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/14, 11:14 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #17 στις: 28/01/14, 22:38 »
Strictly speaking έχεις δίκιο.. Απλά κατά τη γνώμη μου, το action των χορδών, είτε μέσω ρύθμισης του nut είτε μέσω της γέφυρας, λαμβάνει χώρα μόνο στις περιπτώσεις που παραλαμβάνουμε μια νέα κιθάρα (για να αλλάξουμε τις ρυθμίσεις του κατασκευαστή στην περίπτωση που δεν μας βολεύουν) ή όταν αλλάζουμε πάχος χορδών.. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλα περίπτωση που θα αλλάζαμε το action πέραν αυτών των δύο περιπτώσεων..

Eίχα πετύχει κάποτε μια κιθάρα της οποίας τα αυλάκια στο nut είχαν φαγωθεί (ήταν αρκετά παλιά) με αποτέλεσμα να μην είναι οι χορδές στο σωστό ύψος. Και καμιά φορά μετά από αλλαγή χορδών γενικά (εννοώ ακόμα αν χρησιμοποιήσουμε χορδές του ίδιου διαμετρήματος) μπορεί να χρειαστεί ένα σεταρισματάκι ή καμια μικρορύθμιση. Αυτά είναι κάποια απλά παραδείγματα που μού έρχονται στο νου αν αυτό του apnea_xaos, για το οποίο και συζητάμε, δεν είναι αρκετό.

Παράθεση
Όταν λοιπόν ξυπνήσουμε μια μέρα και παρατηρήσουμε ότι η κιθάρα μας ταστάρει, μπορούμε να το λύσουμε είτε μέσω σηκώματος του action είτε μέσω truss rod.. Η λύση της πρώτης περίπτωσης όμως δεν είναι η ενδεδειγμένη γιατί δεν θέλουμε να αυξήσουμε το ύψος των χορδών σε όλη την επιφάνεια της κιθάρας, αλλά σε ορισμένα τάστα που κατά πάσα πιθανότητα βρίσκονται μετά το 5ο και πριν το 12-13ο.. Αν παρόλα αυτά σηκώσουμε το nut, το πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπιστεί, αλλά θα έχουμε σηκώσει το action σε σημείο που δεν θα μας βολεύει στο παίξιμο..

Συγκεκριμένα ως πρός αυτό που αναφέρεις, αν σηκώσεις λίγο το nut (και όχι τη γέφυρα) η επίδραση στο ύψος των χορδών θα είναι κυρίως στα πρώτα τάστα και όχι τόσο στα τελευταία. Σίγουρα δεν θα είναι ομοιόμορφη σε όλο το μήκος της ταστιέρας. Kαι καμιά φορά μια μικρή αύξηση του ύψους στο nut μπορεί να εξαφανίσει τριξίματα στα πρώτα τάστα χωρίς να ανεβάσει αισθητά το action. Σε κάθε περίπτωση, δεν νομίζω ότι έχει νόημα να μιλάμε για "ενδεδειγμένη λύση" αν δεν έχουμε προηγουμένως τεκμηριώσει γιατί η κιθάρα ταστάρει και μάλιστα τόσο ξαφνικά. Ανάλογα με το πρόβλημα, θα πρέπει να βρούμε και τη λύση. Μπορεί να έχει φαγωθεί κάποιο τάστο, οπότε καμία από τις παραπάνω ρυθμίσεις δεν θα είναι η ενδεδειγμένη.

Παράθεση
Αυτό προσπάθησα να εξηγήσω στο φίλο, δηλαδή πρώτα να προσπαθεί μέσω truss rod και αν δεν έχει αποτέλεσμα, να προβαίνει σε πιο "δραστικές" λύσεις, βλ. nut ή/και γέφυρα..

Εξαρτάται πώς το βλέπει κανείς. Εγώ θα θεωρούσα τη ρύθμιση του truss rod πιο δραστική επέμβαση από την αλλαγή του ύψους στο nut (η οποία αλλάζει εύκολα με μερικά κομμάτια χαρτί) ή το ανέβασμα των saddles στη γέφυρα (ακόμα πιο εύκολη ρύθμιση και άμεσα αναστρέψιμη αν τυχόν δεν έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα). Μπορεί το να βάλεις ένα allen key στην εσοχή του truss rod να είναι πιο εύκολο από το να αφαιρέσεις το nut και να παίξεις με το ύψος, δεν σημαίνει όμως ότι δεν είναι δραστική επέμβαση, ούτε ότι πρέπει να είναι απαραίτητα η πρώτη μας ενέργεια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #18 στις: 28/01/14, 23:26 »
Κοίταξε να δεις, ως "δραστική" λύση, προσωπικά ορίζω εκείνη που επηρεάζει περισσότερο το playability και όχι αυτή με τη μεγαλύτερη "μανούρα".. Το σήκωμα του action είτε στα πρώτα (nut) είτε σε όλα τα τάστα (γέφυρα) επιφέρει μεγαλύτερες αλλαγές στο playability σε σχέση με τη ρύθμιση του relief.. Αν και αναμφισβήτητα όποιον οδηγό και να ανοίξεις, σε περίπτωση τασταρίσματος, η πρώτη κίνηση είναι είτε σήκωμα nut είτε γέφυρας, εν τούτοις προσωπικά λειτουργώ αιρετικά και τσεκάρω πρώτα το truss rod.. Η λογική μου είναι αυτή που ανέφερα σε προηγούμενο post, ότι δηλαδή δεν μπορεί μια κιθάρα να ταστάρει ξαφνικά και η αιτία να είναι ότι με κάποιο τρόπο κατέβηκε το action και πρέπει να το σηκώσουμε.. Στη περίπτωση που ανέφερες, το φάγωμα των τάστων δεν μπορεί να έγινε από τη μία ημέρα στην άλλη.. Αν μιλάμε για νέες κιθάρες, ή για κιθάρες που έχουμε αρκετό καιρό να χρησιμοποιήσουμε, τότε αυτό είναι μια άλλη ιστορία..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #19 στις: 29/01/14, 01:54 »
Το σήκωμα του action είτε στα πρώτα (nut) είτε σε όλα τα τάστα (γέφυρα) επιφέρει μεγαλύτερες αλλαγές στο playability σε σχέση με τη ρύθμιση του relief..

Μάλλον ορίζουμε τα πράγματα διαφορετικά. Όταν μιλάω για ανέβασμα των χορδών, δεν εννοώ σε καμία περίπτωση αύξηση του ύψους του nut σε βαθμό που θα αυξήσει σημαντικά το συνολικό action της κιθάρας και θα δυσκολέψει το παίξιμο. Για αυτό που λέω εγώ θα χρειαστεί να ανεβάσουμε το nut το πολύ 1-2 δέκατα του χιλιοστού με μερικά κομμάτια χαρτιού. Πράγμα που σημαίνει ότι το action στο κέντρο της χορδής θα ανέβει λιγότερο από 1/10 του χιλιοστού. Αν αυτό το αντιλαμβάνεται κανείς ως σοβαρή μεταβολή του action, τότε μάλλον μιλάμε για πολύ μεγάλη ευαισθησία. Οτιδήποτε παραπάνω θα έχει και άλλες επιπτώσεις εκτός από το υψηλότερο action και αναπόφευκτα θα προκαλέσει μεγαλύτερα προβλήματα.

Εξάλλου (και γενικότερα σαν μέρος ένός σωστού σεταρίσματος) είναι εύκολο να δει κανείς με απλές μετρήσεις αν τα αυλάκια του nut είναι στο σωστό ύψος ή όχι. Γι αυτό είπα πριν ότι κατα τη γνώμη μου πριν πειράξουμε το truss rod πρέπει να προσπαθήσουμε να ανακαλύψουμε πού εντοπίζεται το πρόβλημα. Δεν είναι λογικό να κάνουμε θεραπεία πριν τη διάγνωση, εκτός αν ακολουθούμε την τακτική "τα δοκιμάζουμε όλα κι ό,τι κάτσει".

Παράθεση
Η λογική μου είναι αυτή που ανέφερα σε προηγούμενο post, ότι δηλαδή δεν μπορεί μια κιθάρα να ταστάρει ξαφνικά και η αιτία να είναι ότι με κάποιο τρόπο κατέβηκε το action και πρέπει να το σηκώσουμε..

Σε αυτό συμφωνώ. Αλλά με αυτή τη λογική, θα πρέπει ούτως ή άλλως να συμβεί κάτι πολύ σοβαρό ώστε να κάνει μια κιθάρα που χτες έπαιζε καλά σήμερα ξαφνικά να ταστάρει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #20 στις: 29/01/14, 11:15 »
Αμφιβάλλω αν με σήκωμα του nut κατά 1/10 του χιλιοστού θα εξαφανιστεί κάθε είδους ταστάρισμα δεδομένου ότι η χορδή όταν πάλεται "ταξιδεύει" προς όλες τις κατευθύνσεις πολύ περισσότερο από την απόσταση που αναφέρεις.. Επειδή κάποιες φορές προχώρησα και εγώ σε αυτή τη ρύθμιση, τις περισσότερες φορές είτε το ταστάρισμα δεν εξαφανιζόταν και έπρεπε να προβώ και σε άλλες ενέργειες, είτε κατέληγα να προσθέτω πολλά χαρτάκια και να ανεβάζω αχρείαστα το action..

Εν πάσει περιπτώσει, ο καθένας με τον τρόπο του.. Απλά μετά από κάποια εμπειρία με σεταρίσματα, έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι αν εφαρμόζεις τυφλά έναν οδηγό τότε τις περισσότερες φορές δεν λύνεις το πρόβλημα σου, ενώ αν πας "εμπειρικά" έχεις καλύτερα αποτελέσματα..

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #21 στις: 29/01/14, 13:39 »
Οι όποιες επεμβάσεις στο nut μπορούν να έχουν επίδραση στο ταστάρισμα (fret buzzing) μόνο όταν οι χορδές είναι ανοιχτές. Άπαξ και πατήσεις οποιοδήποτε τάστο (ακόμα και το πρώτο), το ύψος του nut δεν παίζει ρόλο στο αν θα ταστάρει η χορδή η όχι. Φυσικά παίζει ρόλο το nut σε ένα σωρό άλλα πράγματα, αλλά για το buzzing, επηρεάζει μόνο τις ανοιχτές.

Τα προβλήματα τασταρίσματος προκύπτουν συνήθως λόγω truss rod (ειδικά για τα χαμηλά με μεσαία τάστα) και bridge/saddles (κυρίως για ψηλά τάστα). Φυσικά αν η ταστιέρα δεν είναι ΟΚ και χρειάζεται fret leveling έχουμε άλλου είδος πρόβλημα που πρέπει κανονικά να λυθεί πρώτα. Τέλος υπάρχουν και χειρότερα όπως το να έχει πάρει ο λαιμός της κιθάρας όπου εκεί είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα και θέλει χοντρές επεμβάσεις ... (αν όχι πέταμα ;D ).

Πάντως είναι πολύ φυσικό με τις μεταβολές θερμοκρασίας - υγρασίας το truss rod να είναι το πρώτο που θέλει μικρο-ρύθμιση.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #22 στις: 29/01/14, 23:08 »
Αμφιβάλλω αν με σήκωμα του nut κατά 1/10 του χιλιοστού θα εξαφανιστεί κάθε είδους ταστάρισμα δεδομένου ότι η χορδή όταν πάλεται "ταξιδεύει" προς όλες τις κατευθύνσεις πολύ περισσότερο από την απόσταση που αναφέρεις.. Επειδή κάποιες φορές προχώρησα και εγώ σε αυτή τη ρύθμιση, τις περισσότερες φορές είτε το ταστάρισμα δεν εξαφανιζόταν και έπρεπε να προβώ και σε άλλες ενέργειες, είτε κατέληγα να προσθέτω πολλά χαρτάκια και να ανεβάζω αχρείαστα το action..

Έχω την αίσθηση ότι ξεφεύγουμε αδικαιολόγητα...

Κατ' αρχήν δεν έκανα λόγο για "κάθε είδους" ταστάρισμα. Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μια κιθάρα μπορεί να ταστάρει, γι αυτό και μίλησα για μια λογική διαδικασία διάγνωσης που θα μάς βοηθήσει να εντοπίσουμε την αιτία του προβλήματος.

Δεύτερον, η χορδή όντως πάλλεται πολύ περισσότερο, αλλά αυτό είναι άσχετο. Για να ταστάρει, σημαίνει ότι στο ένα άκρο της ταλάντωσης αγγίζει το τάστο και αυτό προσπαθούμε (με κάποιο τρόπο) να διορθώσουμε. Το πλάτος της ταλάντωσης (για να θυμηθούμε και τη Φυσική από το Λύκειο) αυτό καθ εαυτό δεν έχει καμία σημασία. Η μήπως νομίζεις ότι μια λογική ρύθμιση του truss rod θα ανεβάσει τις χορδές σε απόσταση συγκρίσιμη με το εύρος ταλάντωσής τους;

Εν κατακλείδι, σίγουρα η ανύψωση του nut δεν αποτελεί πανάκεια για οτιδήποτε μπορεί να προκαλέσει τασταρίσματα... το ίδιο όμως ισχύει και για τη ρύθμιση του truss rod. Αυτό προσπαθώ να πώ σε όλη αυτή τη συζήτηση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #23 στις: 29/01/14, 23:33 »

Δεύτερον, η χορδή όντως πάλλεται πολύ περισσότερο, αλλά αυτό είναι άσχετο. Για να ταστάρει, σημαίνει ότι στο ένα άκρο της ταλάντωσης αγγίζει το τάστο και αυτό προσπαθούμε (με κάποιο τρόπο) να διορθώσουμε. Το πλάτος της ταλάντωσης (για να θυμηθούμε και τη Φυσική από το Λύκειο) αυτό καθ εαυτό δεν έχει καμία σημασία. Η μήπως νομίζεις ότι μια λογική ρύθμιση του truss rod θα ανεβάσει τις χορδές σε απόσταση συγκρίσιμη με το εύρος ταλάντωσής τους;
Όχι.. Αυτό που εννοούσα (μπορεί να μην ήμουν κατανοητός) είναι ότι αν η χορδή "ταστάρει" για 1/10 του χιλιοστού, τότε θα το αντιλαμβανόμασταν μόνο όταν παίζαμε δυνατά και σίγουρα όχι πάντοτε.. Αυτό δηλαδή σημαίνει ότι μπορεί κάποιος να μην το παρατηρούσε ποτέ του κιόλας.. Στη πραγματικότητα, μια κιθάρα ταστάρει γιατί η χορδή "βρίσκει" εμπόδιο κατά την ταλάντωση της στο τάστο (όχι φυσικά σε όλο το πλάτος της ταλάντωσης της αλλά σε ένα κομμάτι του πλάτους) όπως σωστά είπες.. Η "διαφορά" μας εγκειται στο ότι αυτό το "κομμάτι" του πλάτους που βρίσκει πάνω στο τάστο, μου φαίνεται λίγο δύσκολο να είναι μόνο 1/10 του χιλιοστού και κατά συνέπεια να θεραπευτεί με χαρτάκι στο nut.. Πιστεύω ότι είναι σημαντικά περισσότερο, και έτσι το truss rod προσφέρει μια μεγαλύτερη ανύψωση των χορδών στα σημεία όμως που το μπράτσο έχει σηκωθεί (άρα δεν επηρεάζει ουσιαστικά το playability) σε σχέση με το universal σήκωμα του action λόγω προσθήκης χαρτιού..

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: setup manual για gibson les paul
« Απάντηση #24 στις: 30/01/14, 00:12 »
Παιδιά έχετε και οι δυο εν μέρει δίκιο:
- Αν η κιθάρα ταστάρει πατώντας κάποια από τα πρώτα έως μεσαία τάστα πρώτος ύποπτος είναι το truss rod
- Αν ταστάρει πατώντας τα ψηλά τάστα τότε μάλλον φταίεi το bridge.
- Αν όμως ταστάρει στις ανοιχτές και όλα τα άλλα είναι ΟΚ τότε φταίει οπωσδήποτε το nut που είναι πολύ χαμηλά κομμένο. Σε αυτή την περίπτωση ή το ανυψώνουμε όπως λέει ο Απόλλων ή ακόμα καλύτερα πάμε στο κόλπο με τη logo και τη μαγειρική σόδα για γεμίσουμε το επίμαχο αυλάκι και να το ξανακόψουμε σε σωστό βάθος (δηλαδή λιγότερο απ'ότι είχε πριν). Σε τέτοιες περιπτώσεις ακόμα και δέκατα του χιλιοστού μπορεί να παίζουν ρόλο γιατί συνήθως το ταστάρισμα γίνεται επειδή η ανοιχτή χορδή ακουμπάει τα πρώτα τάστα. Εκεί το πλάτος της ταλάντωσης είναι μικρό οπότε όντως και 1-2 δέκατα μπορεί να λύσουν το πρόβλημα (αν βέβαια έχουμε μηδενικό relief τότε θα ακουμπάει πιθανότατα κυρίως τα μεσαία τάστα οπότε ίσως χρειαστεί λίγο περισσότερο ανέβασμα το nut ή συγκεκριμένα αυλάκια του. Φυσικά μπορούμε να δώσουμε relief με το truss rod αλλά δε θα ξεκίναγα από εκεί ειδικά αν η κιθάρα είναι OK πατώντας από το 1ο τάστο και μετά και μας αρέσει να έχουμε το μπράτσο όσο πιο ίσιο γίνεται).


Γενικά ένα σωστά κομμένο nut είναι προϋπόθεση για να αρχίσουμε να ρυθμίζουμε truss rod και μετά bridge-saddles (και μετά intonation).


Nut, truss rod και bridge μπορούν να χρησιμοποιηθούν εναλλακτικά για να λύσουν ένα πρόβλημα αλλά αν δε χρησιμοποιήσουμε τη βέλτιστη στρατηγική θα λύσουμε ένα πρόβλημα και θα δημιουργήσουμε περισσότερα από ένα.


Τα παραπάνω προκύπτουν από τη φυσική, τη γεωμετρία και την κατασκευή του οργάνου και τα έχω επιβεβαιώσει στην πράξη καθώς κάνω αυτή τη δουλειά στις κιθάρες μου εδώ και πάαααααρα πολλά χρόνια.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
152 Απαντήσεις
52583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/07, 13:09
από j.free
3 Απαντήσεις
3477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 19:59
από Τρελος
18 Απαντήσεις
7614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/08, 18:44
από thanasis b
24 Απαντήσεις
7565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 23:28
από PapaRoach
4 Απαντήσεις
3522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 15:14
από Johnie Darko
0 Απαντήσεις
1959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/09, 21:43
από let me know 796
6 Απαντήσεις
3628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 21:46
από nikolix
50 Απαντήσεις
16363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 09:46
από tech21man
12 Απαντήσεις
4554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 22:10
από Μητσάκος
1 Απαντήσεις
2883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:14
από Crazy Heart