Αποστολέας Θέμα: Blues track  (Αναγνώστηκε 2484 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Blues track
« στις: 08/01/09, 21:54 »
Χελλου παικτες ;D

αυτο ειναι ενα μικρο κομματακι που εβγαλα καταλαθος, καθως επαιζα ενα blues κομματι απο το περιοδικο guitarist. Λεω καταλαθος, γιατι καθως ηχογραφουσα, με μεγαλη μου εκπληξη ειδα οτι δεν επαιζα απλα στο backing track, αλλα στο backing track με εναν προηγουμενο αυτοσχεδιασμο μου ???

Τεσπα, το αποτελεσμα μου αρεσε, οποτε ειπα να το μοιραστω. Το πρωτο μισο ειναι απο ταμπλατουρα απο το περιοδικο, το δευτερο μισο ειναι δικος μου (αθλιος) αυτοσχεδιασμος.

Δεν προκειται να σας πω την αληθεια για τον υπερδιαγαλαξιακο εξοπλiσμο μου για να μην ζηλευετε, οποτε θα σας πω ψεματα, δηλαδη οτι επαιζα με την επιφον (bridge μανγητης), στο pod (brit hi gain με ολιγη απο delay), και καρφι πανω στην καρτα του υπολογιστη (sound blaster εσωτερικη).

Υπαρχει hum, η κιθαρα δεν κραταει sustain, και ο ηχος σβηνει σε μερικα bends λογω του καταπληκτικου setup, αλλα μην αφησετε καποια μικρα τεχνικα προβληματα να διακοψουν την απολαυση 8)

Θα ηθελα την αποψη σας σχετικα με τον ηχο(χροια), το παιξιμο μου, και τον αυτοσχεδιασμο (απο την μεση και μετα).
Δεν ειμαι κανας τρελος παικτης αλλα δειξτε ελεος ;D :P

Λινκ http://rapidshare.de/files/41305484/gilmouredited.mp3.html

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 922
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blues track
« Απάντηση #1 στις: 10/01/09, 19:31 »
Mετη δευτερη προσπαθεια και με πολυ κοπο:καταφερα να ακουσω τι παιζεις και καπως να καταλαβω πως παιζεις.Ακουσε προσεχτικα.η θα πρεπει να παιζεις πολυ λιγο καιρο που ειναι το πιθανοτερο,ηδεν μελετας πολυ.Θα πρεπει να μελετας οσο περισσοτερο σου επιτρεπει ο ελευθερος χρονος σου,και να ακους πολυ μουσικη ετσι ωστε να σου μενουν τα σχηματα που ακους.Και μην προσπαθεις να παιξεις γρηγορα αποτωρα.Αργα και καθαρα,vibrato και bends.Και οταν ξανανεβασεις κατι,να εισαι εσυ που θα παιζεις μπροστα απο τη μουσικη(backing track)καλες μελετες λοιπον. ;)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Blues track
« Απάντηση #2 στις: 10/01/09, 19:54 »
Λοιπον καταρχας σε ευχαριστω που εκανες τον κοπο να γραψεις ;D

Λοιπον η αληθεια ειναι οτι αν και παιζω κιθαρα 2-3 χρονια, δεν μελεταω καθολου (βαριεμαι). Δυστηχως με εχουν φαει τα πισια και η σχολη.

Το μονο που δεν καταλαβα ειναι, το τελευταιο οπου λες
Και οταν ξανανεβασεις κατι,να εισαι εσυ που θα παιζεις μπροστα απο τη μουσικη(backing track)καλες μελετες λοιπον. ;)

γιατι εγω παιζω ??? Τι θελεις να πεις?


Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 922
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blues track
« Απάντηση #3 στις: 10/01/09, 22:44 »
Λοιπον καταρχας σε ευχαριστω που εκανες τον κοπο να γραψεις ;D

Λοιπον η αληθεια ειναι οτι αν και παιζω κιθαρα 2-3 χρονια, δεν μελεταω καθολου (βαριεμαι). Δυστηχως με εχουν φαει τα πισια και η σχολη.

Το μονο που δεν καταλαβα ειναι, το τελευταιο οπου λες
Και οταν ξανανεβασεις κατι,να εισαι εσυ που θα παιζεις μπροστα απο τη μουσικη(backing track)καλες μελετες λοιπον. ;)

γιατι εγω παιζω ??? Τι θελεις να πεις?


Λoιπον enema σε αδικησα και να με συγχωρεις.Το πρωτο σολο που ακουγεται ειναι πολυ καλο για τα χρονια που παιζεις.προς το τελος λοιπον,πιο χαμηλα ακουγεται καποιο αλλο σολο που θα πρεπει να ειναι γραμμενο αρκετα παλαιοτερα,που ητεχνικη σου, ηταν πισω.ειχα λοιπον την εντυπωση οτι το πρωτο σολο ηταν ηδη ετοιμο μαζι με το backing track(δεν διαβασα ολο το σχολιο)με καποιον χ καλο κιθαριστα και οτι το κατεβασες και εγραψες επανω.μπραβο λοιπον και για το παιξιμο σου και για ολη συνολικα τη δουλεια σου ;)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Blues track
« Απάντηση #4 στις: 10/01/09, 23:45 »
Σε ευχαριστω ;D και να κανω καποιες διευκρίνησεις...

Οτι κιθαρα ακουγεται εκτος απο το backing track το παιζω εγω ..  Δηλαδη στο κομματι ακουγονται 2 κιθαρες τις παιζω εγω. Στο πρωτο μισο, ακουγεται λιγο out-of-phase ο ηχος ή καπως παραξενα, καθως παιζω το ιδιο πραγμα και λογικο ειναι να εχω καποια μικρη χρονικη διαφορα. (δεν ειχα καταλαβει οτι εγγραφα πανω στο ηδη δικο μου γραμμενο).

Προς το τελος, και τα 2 σολο που ακουγονται γραφτηκαν με διαφορα 10 λεπτων  ;D. Ειναι απλα πως θα μου βγει καθε φορα.

Α, θελω να ξαναδιευκρινησω οτι το σολο μονο απο την μεση και μετα ειναι δικος μου αυτοσχεδιασμος, το πρωτο μισο το πηρα απο ταμπλατουρα.

Και παλι σε ευχαριστω για τα σχολια σου ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
65 Απαντήσεις
28277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 18:21
από groovymood
2 Απαντήσεις
3356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 17:03
από Alx86
0 Απαντήσεις
1635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/08, 09:30
από jkstigma
0 Απαντήσεις
2476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/08, 11:03
από armagedon
0 Απαντήσεις
2124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 17:06
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
0 Απαντήσεις
2031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 20:38
από FotisKatsanos
10 Απαντήσεις
4434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/11, 14:29
από Kosthrash
23 Απαντήσεις
5746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/12, 09:57
από adr1anos
2 Απαντήσεις
2848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/18, 15:00
από tolisguitar12
4 Απαντήσεις
3952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/18, 09:39
από tolisguitar12