Αποστολέας Θέμα: Ελληνικό Ροκ  (Αναγνώστηκε 50480 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #150 στις: 16/09/07, 18:09 »
Δεν ειναι ελληνικο ροκ για το λογο οτι το ροκ δεν γεννηθηκε στην ελλαδα.Ακομα κ σαν ονομασια ειναι αλλη μια ξενη "ελληνοποιημενη" λεξη!!

Δεν οικιοποιείται κανείς την καταγωγή του rock, αν φροντίσει να χρησιμοποιήσει ένα εθνικό χαρακτήρα για να βοηθήσει απλώς στην καλύτερα επικοινωνία μεταξύ μας. Το rock άλλωστε αποτελεί και μια φόρμα μουσική, η οποία μπορεί να εμπλουτισθεί με βάση τις επιρροές που κουβαλάει η μουσική παράδοση κάθε χώρας, και να δημιουργηθούν έτσι διάφορες σκηνές. Γι' αυτό και μιλάμε για rock από την Αυστραλία, το Μεξικό κοκ.

Και το ska ή η reggae δεν είναι ελληνική λέξη, αλλά γιατί να πρέπει να δημιουργήσουμε εκ του μηδενός μια κατηγορία για να προσδιορίσουμε τον ήχο των Locomondo φερ' ειπείν. Το ίδιο ισχύει και για το hip hop. Λίγη σημασία έχει αν μιλάμε για ελληνικό rock, μεταγλωτισμένο rock ή ό,τι άλλο, αρκεί να κατανοούμε πως έχουμε να κάνουμε με rock που διαθέτει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά σε στιχουργικό και μουσικό επίπεδο που αφορούν την ημεδαπή σκηνή.

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #151 στις: 21/09/07, 19:49 »

Τι εννοείς δεν συγκρίνονται..; Προσωπικά ας πούμε, το paranoid (finished with my woman cos she couldn't help me with my mind) δε μου λέει τίποτα ενώ η καινούργια ζάλη(ποιες λεξεις μεσα σου σαπίζουν και δε θέλουν να βγουν) με συγκινεί κάθε φορά που την ακούω..


Θελω να πω οτι τα αλλα εχουν μεγαλυτερη απηχηση. Παγκοσμια...

Ετσι και αλλιως απο το προφιλ μου και μονο καταλαβαινεις οτι η καινουρια ζαλη και οι Τρυπες και εμενα με συγκινουν ιδιαιτερα ;)...
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #152 στις: 26/09/07, 22:27 »
OΚ, το θέμα της απήχησης είναι αδιαμφισβήτητο, αν και δεν αποτελεί κριτήριο.. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα καν προσέξει την εικόνα σου και τα σχετικά, δεν ξέρω πως βγήκα τόσο παρατηρητικός..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος HeavyHead

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #153 στις: 04/11/07, 14:34 »
ελληνικο ροκ:ορος πολυ εωρουμενος.προσωπικα πιστευω οτι οι socrates drank the conioum ειναι η πιο τοπ ροκ μπαντα της ελλαδας
anathema-amehtana

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #154 στις: 04/11/07, 22:09 »
ελληνικο ροκ:ορος πολυ εωρουμενος.προσωπικα πιστευω οτι οι socrates drank the conioum ειναι η πιο τοπ ροκ μπαντα της ελλαδας


Οι Socrates κατάφεραν να κάνουν παλιό αγνό ροκ απο το 70 κιόλας, εισάγοντας το ελληνικό στοιχείο στο ρυθμό και τη μελωδία.. Πολύ σημαντικό αυτό.. Μεταγενέστερες μπάντες που μου είναι μάλιστα πολύ πιο αγαπημένες απ'τους socrates δεν εισήγαγαν ελληνικό στοιχείο στη μουσική τους..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #155 στις: 20/12/07, 13:38 »
Πολύ καλό site για το ελληνόφωνο ροκ

Αποσυνδεδεμένος Conception

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • www.myspace.com/altctrldel155
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #156 στις: 20/12/07, 14:04 »
Πρόσκληση για απόψεις(κατά προτίμηση κακές,απ τα λάθη μας μαθαίνουμε ;) ):

alt-ctrl-del.hi5.com
www.myspace.com/altctrldel155
www.youtube.com/watch?v=0hAy4AWoIwg


Μαζί με πάαααρα πολλούς άλλους,προσπαθούμε να αναγεννήσουμε την ελληνική ροκ,όσο δύσκολο ή ακατόρθωτο φαντάζει αυτό...
Καλή επιτυχία σε όλους μας  ;)

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #157 στις: 20/12/07, 14:20 »
Υπάρχει ένα blog στο οποίο θα βρείτε σπάνια βινύλια. Εν Πλω, Λήτης, Socrates, Sharp Ties, etc. Να σκεφτείτε ότι έχει ακυκλοφόρητο δίσκο του Γιώργου Τρανταλίδη των Socrates, είναι το soundtrack μιας ελληνικής ταινίας. Επίσης, μπορείτε να ζητήσετε κάτι σπάνιο, κι αν υπάρχει, ο Θανάσης θα σας το ανεβάσει.  :)

http://arcofgreekmusic.blogspot.com
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #158 στις: 20/12/07, 14:56 »
Μαζί με πάαααρα πολλούς άλλους,προσπαθούμε να αναγεννήσουμε την ελληνική ροκ,όσο δύσκολο ή ακατόρθωτο φαντάζει αυτό...
Καλή επιτυχία σε όλους μας  ;)

Προσωπική καλοπροαίρετη άποψη γενικότερης εφαρμογής: καμία σκηνή δεν πρόκειται να αναγεννηθεί όσο οι εκπρόσωποί της δεν δείχνουν το μέλλον, αλλά αναπαράγουν τις αισθητικές του παρελθόντος και μόνο, χωρίς να προσθέτουν κάτι που να μην έχει κατακτηθεί ήδη σε εκφραστικό επίπεδο. Τι νόημα άλλωστε έχει μια δεκαετία και βάλε μετά να διαθέτεις μια φωτογραφία της μουσικής εκφοράς που μας παρείχαν οι Τρύπες, τα Ξύλινα Σπαθιά κοκ; Πλέον υποτίθεται πως διψάει η σκηνή για λίγη καινοτομία και διαφοροποίηση, όχι για μία από τα ίδια με αρκετά χρόνια καθυστέρηση.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #159 στις: 20/12/07, 15:14 »
Ένα μεγάλο ζήτημα για μένα που έχει να κάνει με την "ανανέωση",είναι ότι οι εταιρείες δεν χρηματοδοτούν "νέο αίμα". Οι παραγωγές είναι καθαρά ιδιωτικές και για να μπορείς να τα "σπρώξεις",πρέπει να είσαι σε μία ηλικία που έχεις πλέον τα εισοδήματα ,για να το κάνεις .Κάπου είναι λογικό όμως , όσο μεγαλώνεις τόσο και να κολλάς σε αυτά που έχουνε μέσα σου παγιωθεί.Δες τις μεγάλες μπάντες. Στη συντριπτική τους πλειοψηφία , οι πρώτοι τρεις -τέσσερις το πολύ δίσκοι ,ήταν κάτι το φρέσκο στη μουσική. Μετά κάπου ανακυκλωνόντουσαν.Το μόνο που μας απομένει είναι να κάνουμε καλά τραγούδια ,που σέβονται τον ακροατή και όποτε μας κάτσει και καμμιά καλή έμπνευση ,ε τότε δεν την αφήνουμε...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #160 στις: 20/12/07, 15:34 »
Έχω δει άθλιες παραγωγές MACMISIAS, ακόμα και μέσα από δισκογραφικές "επιχορηγήσεις", οι οποίες όμως άφηναν να εννοηθεί μία ευρύτατη γκάμα ιδεών και φαντασίας. Δεν υπήρξε ποτέ το πρωταρχικό μου πρόβλημα η παραγωγή. Τη σήμερον μάλιστα ημέρα που και με ένα μέσο PC μπορείς να κάνεις θαύματα σε επίπεδο καταγραφής της δημιουργικότητάς σου, δε χρειάζεσαι κανέναν πακτωλό χρημάτων για να κάνεις τη διαφορά. Προσωπικά είμαι διατεθειμένος να αγκαλιάσω κάποια προσπάθεια που δείχνει πως δεν θέλει να κινηθεί στην ασφάεια της πεπατημένης και να αναπαράγει κορεσμένες αισθητικές.

Ούτε ηλικιακό αποκλειστικά θεωρώ πως είναι το ζήτημα. Ας πούμε, όταν είναι μικρός σε ηλικία ο άλλος, λέμε πως δεν έχει προλάβει να ωριμάσει καλλιτεχνικά κι απλώς υποδύεται τα πρότυπά του...όταν μεγαλώνει, το πρόβλημα είναι η παγίωση που ανέφερες. Οπότε τελικά πότε κι από ποιον να αναμένουμε να πάει την τέχνη λίγο πιο μπροστά; Μαλλον για ταλέντο, φαντασία και ακούσματα πρέπει να μιλάμε. Στηρίζω τις ελπίδες μου κυρίως στους νέους που ελέω Internet θα έχουν δεχθεί περισσότερες επιρροές από ευρύτατη γκάμα μουσικών εκφράσεων. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται και λίγο να καινοτομείς, γιατό το πού το "Κύριε ελέησον", το βαριέται κι ο Θεός!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #161 στις: 20/12/07, 21:25 »
Schizm η παραγωγή του ήχου είναι το λιγότερο. Η προώθηση είναι η μεγάλη "ήττα" .Αν δεν είσαι υπό την σκέπη κάποιου καλού label ,τότε δεν ακούγεσαι από τα ραδιόφωνα,δεν γράφουν για σένα τα περιοδικά και γενικά είσαι στην κατηγορία της "Μπαλλάντας στους άδοξους ποιητές των αιώνων" του Καρυωτάκη...Ο μόνος δρόμος που σου απομένει είναι live,live,live,μπας και σε μάθει ο κόσμος ,μετά από πέντε χρόνια,όπου μετά θα σε λένε και παρωχημένο,όλου του κόσμου οι κριτικοί. Τα Ξύλινα και οι Τρύπες (καταπληκτικά συγκροτήματα),πέσαν σε καλύτερες εποχές...Και όσο για το Internet ακόμα είναι σε νηπιακό επίπεδο στην Ελλάδα. Αλλοιώς θα το χρησιμοποιούσε και ο Φοίβος ...Στο μέλλον , θα δούμε...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #162 στις: 20/12/07, 21:42 »
Γιατί το λες αυτό; Μονάχα το MySpace να πάρεις και την ευρυζωνικότητα που ολοένα κι αυξάνεται, ανακαλύπτεις και κυρίως ακούς πράγματα που κάποτε χρειαζόσουν μια περιουσία για να πάρεις μυρωδιά, εμπιστευόμενος μονάχα έναν πωλητή κι 1-2 περιοδικά του χώρου. Πλέον έχεις τη δυνατότητα όχι μόνο να διπλοτσεκάρεις σφαιρικότατα την μουσική πληροφορία, αλλά και να έχει ιδία άποψη μέσα από πληθώρα πηγών με mp3. Το μοναδικό πρόβλημα που υπάρχει είναι η υπερ-προσφορά, αλλά μήπως και κάθε εποχή δεν είχε τις δικές της παθογένειες;

Το θέμα είναι πως κάποτε παρέμενες άγνωστος, μεταξύ αγνώστων αν δεν βρισκόσουν υπό τη δισκογραφική σκέπη...πλέον δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση, όσο υπάρχουν μέσα για να προωθήσεις το έργο σου ικανοποιητικότατα. Μπορεί να μην γίνονται φυσικά όλοι Arctic Monkeys, αλλά σίγουρα μπορούν να απευθυνθούν σε πολλούς περισσότερους μέσω του διαδικτύου, από το να μοιράζουν μερικά αντιγραμμένα cd από χέρι σε χέρι. Κι όταν αυτό γίνει, θα έρθει η ίδια η δισκογραφική να παρακαλάει.

Μην ξεχνάμε μάλιστα πως ήταν οι δισκογραφικές εκείνες που έβαλαν την ταφόπλακα στο ελληνόφωνο rock στα μέσα των 90's, όταν επέτρεπαν να υπογράφει κι η κουτσή Μαρία. Χίλιες φορές λίγοι και καλοί, παρά πολλοί και μέτριοι.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #163 στις: 20/12/07, 22:50 »
Ελληνικό -ελληνόφωνο Ροκ .Ποιός θα το ακούσει πέρα της Ελλάδας ,αν δεν τραγουδάς στα αγγλικά;Το ελληνικό ροκ είναι καταδικασμένο να απευθύνετε σε Έλληνες .Και οι Έλληνες χρήστες είναι λίγοι σε σχέση με την "κλασσική" αγορά των cd .Και από αυτούς τους λίγους ακόμα λιγότεροι ακούνε Ροκ ,ελληνικό η μη .Χώρια ότι αν θες να ζήσεις από αυτή τη δουλειά ,θα πρέπει κάπως να πουλάς. Πόσοι Έλληνες αγοράζουν μέσω Internet; Ο Έλληνας είναι και λίγο "τζαμπατζής" από νοοτροπία...Δεν μιλάμε λοιπόν μόνο από τη θέση του ακροατή,που σήμερα "κατεβάζει" τσάμπα ,ότι γουστάρει. Πρέπει να σκεφτόμαστε και τον δημιουργό. Εκτός αν τον θέλουμε αποκλειστικά ερασιτέχνη και τη μουσική να κυκλοφορεί ελεύθερα χωρίς καμμιά αμοιβή. Οι ελληνικές δισκογραφικές δεν παρακαλάνε κανένα...Δέκα λαικούς το πολύ...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #164 στις: 21/12/07, 01:30 »
Ο ακροατής καθορίζει και διαμορφώνει σε μεγάλο βαθμό τη μουσική σκηνή. Η πληθώρα των ακουσμάτων κι η διαμόρφωση προσωπικής άποψης, μέσα από διαδρομές που ακόμα δεν μπορούν να ελεγχθούν από δισκογραφικές και διαφημιστικές εταιρείες, είναι ένα ζητούμενο, καθότι θα υποχρεώσει και τις τελευταίες να στραφούν σε ένα ουσιαστικότερο κύκλο επαφών, αν δουν πως έχει παρά το πράγμα.

Ο δημιουργός φυσικά και μπορεί να αποκομίσει πάρα πολλά από το δαιμονοποιημένο τσάμπα του downloading κι ειδικά ο άσημος:

* Διασπείρεται το έργο του κατά τρόπο μαζικό, χωρίς να έχει ανάγκη ευθύς εξαρχής τις πλάτες μίας δισκογραφικής, που συνήθως του ζητάει και τον ουρανό με τ' άστρα .
* Αποκτά ευσυνείδητους αγοραστές του CD του, μια κι εκείνος που τελικώς θα καταλήξει στο να τα σκάσει, δε θα είναι θύμα κάποιας διαφήμισης, ούτε ενός κομματιού που άκουσε στο ραδιόφωνο, αλλά ένας πλήρως ενημερωμένος καταναλωτής.
* Δε χρειάζεται να τρέχει από πόρτα σε πόρτα, φιλώντας κατουρημένες ποδιές δισκογραφικών...όταν διαπιστωθεί πως υποβόσκει ενδιαφέρον για το έργο του κατευθείαν από το κοινό (που δεν είναι και τόσο διαδικτυακά αμελητέο πλέον), και ezines θα στραφούν πάνω του και καμιά συνέντευξη/άρθρο θα υπάρξει σε σχετικά περιοδικά του χώρου κοκ.

Εν ολίγοις του παρέχονται δυνατότητες που παλαιότερα δεν είχε. Πόσο κακό μπορεί να είναι αυτό; Στην τελική, για μία ακόμα επιλογή μιλάμε. Όποιος επιθυμεί μπορεί να ακολουθήσει την πεπατημένη.

Το αρχικό μου όμως ερώτημα/απορία παραμένει (γιατί από αλλού ξεκινήσαμε κι αλλού το thread μας πάει): κι ο Φοίνικας ακόμα, όταν θα αναγεννήθηκε καμιά εκατοσταριά φορές, λογικά θα μπούχτισε και θα έκανε χαρακίρι μήπως κι επανέλθει ως πιγκουίνος.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #165 στις: 23/12/07, 17:13 »
Μετα τις μασκες μεσω ενος μελους κατεβασα ''μαυρη μαγιονεζα''(τ ο πρωτο αλμπουμ)..Ειχα ακουσει πολυ παλια 1-2 τραφγουδια τους αλλα τωρα τους ξαναθυμηθηκα.Ισως να μην ολος ο δισκος διαμαντι παντως εχει μερικα πολυ καλα τραγουδια και μπολικη ενεργεια.Δοκιμαστε τους ;)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #166 στις: 23/12/07, 18:02 »
Το αρχικό μου όμως ερώτημα/απορία παραμένει (γιατί από αλλού ξεκινήσαμε κι αλλού το thread μας πάει): κι ο Φοίνικας ακόμα, όταν θα αναγεννήθηκε καμιά εκατοσταριά φορές, λογικά θα μπούχτισε και θα έκανε χαρακίρι μήπως κι επανέλθει ως πιγκουίνος.

    Αδερφε , σκεφτηκες ποτε οτι υπαρχουν κι ανθρωποι που δεν ψαχνουν το πρωτοπορο/πρωτοτυπο "νεο ροκ/εντεχνο/λαικο/ποπ/τσαμικο" ??
.....Οτι υπαρχουν ατομα τα οποια δεν τους νοιαζει το αν θα ειναι "πιασαρικα" τα τραγουδια τους και το μονο τους μελημα ειναι να μπορεσουν να εκφραστουν μεσα απο αυτα που γραφουν.

Προσωπικα εγω (για παραδειγμα) και σαν ακροατης και σαν "συνθετης/στιχουργος/ενορχηστρωτης" (λεμε τωρα) , την εχω πολυ βαθεια γραμμενη και την 'παρθενογενεση" και τον "πρωτοποριακο ηχο" και την "πεπατημενη" και το "μια απο τα ιδια"....το μονο που κοιταω ειναι αν "μου μιλανε" τα τραγουδια , αν αυτος που το εγραψε κατεθεσε την ψυχη του εκει μεσα, αν εχουν φτιαχτει με μερακι κι αν ειναι "αληθινα"(σαν ακροατης) ....κι αν μιλησω και σαν δημιουργος  ,θα σου πω οτι πιοτερο με νοιαζει το να μου αρεσει αυτο που ακουω και να ξερω (εγω προσωπικα) οτι αυτα που εγραψα/ενορχηστρωσα/μελοποιησα ειναι οντως δικες μου ιδεες κι οχι κλεμενες.......εχω ακουσει απειρες φορες φρασεις οπως : "Α, εδω θυμιζει Τρυπες" , "Η φωνη σου μοιαζει με του Ασιμου-Παπακωνσταντινου-Λακη-οποιουδηποτε εχει βραχνη και μπασσα φωνη στην Ελλαδα" , " το ταδε τουτι πριν απο το ρεφρεν μοιαζει με εκεινο απο τους Purple/Dio/Maiden/ δεν ξερω ουτε ενα τραγουδι τους ξενο συγκροτημα" και τα λοιπα και τα λοιπα και τα λοιπα.

.....Μ΄αρεσει το Ροκ. Τελεια. ....Μου αρεσει ακομα περισσοτερο το ελληνικο ελληνοφωνο ροκ . Τελεια.
...Εχουν βγει πολλα αξιολογα πραγματα την τελευταια δεκαετια. Συμφωνω. ....Δεν σημαινει ομως οτι θα πρεπει σωνει και καλα να μου αρεσουν ολα ή να μου αρεσουν περισοτερο απο αυτα που εχω ηδη συνδεσει με βιωματα/σκεψεις/ιδεολογιες μονο και μονο επειδη ειναι "φρεσκα" ,"εξυπνα" , "πρωτοτυπα" κι όλα αυτα που προσαπτεται διπλα απο την λεξη "ροκ" τα τελευταια χρονια. Τουλαχιτον στα 33 χρονια που αναπνεω μεχρι τωρα εξακολουθει να εξιταρει και να με πορωνει το "paranoid" και το "fighting the world" πολυ περισσοτερο απο οποιοδηποτε τραγουδι των Dream theater και των Tool ....γουστα ειναι αυτα κι επιλογες του καθενος...ποιος θα κρινει τι μου αρεσει και το τι οχι.

Και να πω και τουτο, μιλωντας σαν δημιουργος......ποτε δεν διεκδικησα τον τιτλο του πρωτοποριακου ουτε του μουσικαρα...γραφω τραγουδια γιατι το εχω αναγκη, γιατι εχω αναγκη να εκφραστω και να επικοινωνησω.....ουδεποτε εβαλα το πιστολι στον κροταφο κανενος για να ακουσει τα τραγουδια μου....κι αν ποτε "πετυχω" , θελω να "πετυχω" μονο και μονο για αυτο και τιποτα αλλο.....γραφω κι ενορχηστρωνω τα κοματια μου αναλογα με τα φραγκα που εχω καβανζτα, τους μουσικους που εχω διπλα μου, την υπομονη του εκαστοτε ηχοληπτη να ασχοληθει τζαμπανταν με την καθε τρελη, κουλη στραβη ιδεα που εχω στο μυαλο μου ....αλλα και με ολο μου το μερακι, ολη μου την ψυχη κι ολη μου την ελπιδα να γραψω ενα ομορφο τραγουδακι που να αρεσει πρωτα απο ολα σε μενα...κι αν τυχει να μου ρθει και καμια πρωτοτυπη ιδεα , νοιωθω ευγνωμων και τυχερος αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι αυτοσκοπος το να ψαξω να βρω το νεο...αυτοσκοπος ειναι το να μου αρεσει και να μην ειναι κλεμενο.
    Και πιστευω οτι ειναι πολλα τα παιδια (στο ροκ τουλαχιστον που εγω ψαχνω) που λειτουργουν με αυτο τον τροπο...και για μενα αυτη ειναι η ολη ουσια στη δημιουργια και στο ροκ....ολα τα υπολοιπα ειναι απλα ενα κερασακι σε μια πελωρια τουρτα.

Φτασαμε στο 2008, φτανει πια με το ροκ!....ας βρουνε κατι καινουργιο οι νεοι μουσικοι κι ας αφησουν το καημενο το ροκ να πεθανει στην ησυχια του, ας μην το ρεζιλευουν και στα γεραματα, αρκετη ξεφτιλα εχει φαει τοσα χρονια. Απειροι εχουν καπηλευτει το ονομα του για να πουλησουν κι ακομα περισσοτεροι ειναι αυτοι που εκμεταλευτηκαν το κοσμο που πιστευει σε αυτο. ...και στη τελικη οσοι θελουν να γεννησουν κατι να βρουμε δικια τους γκομενα να γκαστρωσουν κι ας σταματησουν να βιαζουν "γριες πουτανες" στο ονομα της αναγεννησης.....δεν μπορεις να σπειρεις κατι και να φυτρωσει με το ζορι, πρεπει να υπαρχει και το καταλληλο κλιμα...ποσο μαλλον τωρα που το χωραφι γερασε κι αλλαξαν κι οι εποχες.....αν ειναι να ρθει ,θα ρθει...αλλιως θα προσπερασει.

ΥΓ: Παντα με τις πιο φιλικες διαθεσεις και χωρις ιχνος ειρωνειας :)
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #167 στις: 23/12/07, 18:45 »
chorrer...είναι σαφέστατα αναπαλλοτρίωτο δικαίωμά σου το τι θα σου αρέσει και τι θα επιλέγεις να δημιουργείς, όπως και δικό μου φυσικά να εκφράζω άποψη για το τι θεωρώ αναγέννηση και με ποιο τρόπο πιστεύω πως θα επιτευχθεί. Άλλωστε σε ζητήματα τέχνης δεν υπάρχει πάντα αντικειμενικά καλύτερο και γενικά αποδεκτό.

Μιλώντας ως ακροατής, παρομοιάζω την εμβύθιση στη μουσική με ένα συνεχές ταξίδι που δε σταματάει πουθενά. Σε αυτήν την πορεία αναπολείς ηχοτοπία, τα επισκέπτεσαι συχνά πυκνά ως αγαπημένα, αλλά συνεχίζεις να πορεύεσαι αναζητώντας κάτι που θα σου διατηρεί την ματιά νεανική και πλούσια. Εξαιρετικό το Paranoid, αλλά δε θα μου έλεγε και τίποτα αν άκουγα άλλα 5 κομμάτια που παραπέμπουν σε αυτό...δε θα εκτιμούσα ούτε τους συντελεστές τους στο βαθμό που θα το έκανα για τους Black Sabbath που έδειξαν το δρόμο, γιατί κινούνται σε γνώριμα και περπατημένα μονοπάτια. Αναζητώ όμως το σύγχρονο Paranoid, που δε θα έχει απαραίτητα υφολογική συγγένεια, αλλά θα στιγματίσει την εποχή με ανάλογο τρόπο.

Δεν υπάρχει και κανένας ουσιαστικός λόγος για να πεθάνει το rock...άλλωστε μιλάμε για μια αχανή πλέον χοάνη ιδιωμάτων, στην οποία το classic rock παραμένει ένα και μόνο μόρφωμα. Κάθε κίνημα τέχνης, αν επιθυμεί να επιβιώσει, οφείλει να στέκεται ανοιχτό στις επιρροές και τις προσμείξεις και να αναπροσαρμόζεται στα ζητούμενα κάθε εποχής. Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ούτε πως ξεπουλιέται, ούτε πως κάνει εκπτώσεις, αλλά πως εφευρίσκει τρόπους για να είναι ζωντανό και να αφορά τον κόσμο στον οποίο απευθύνεται, αφουγκραζόμενο τάσεις και παλμούς. Το γεγονός πάλι πως εκείνο που προσωπικά κρίνω πως είναι απαρχαιομένο, γερασμένο και στείρο, δε σημαίνει πως είναι απαραιτήτως και λιγότερο rock, σε σχέση με το άλλο που τοποθετώ στη σφαίρα της πρωτοπορίας...απλώς λιγότερο ελκυστικό και ενδιαφέρον στ' αυτιά μου που έχουν ανάγκη και για νέους ήχους για να μην πεθάνουν από ανία.

Χωρίς να μιλάω επί προσωπικού, κάποιες φορές η συζήτηση περί rock μου θυμίζει αντίστοιχους διαλόγους με φίλους ομό-γαυρους της θύρας 7...τρέφουν την αυταπάτη πως ως φανατικοί, μονάχα αυτοί αντιλαμβάνονται σωστά την ιδέα του Ολυμπιακού και την εκφράζουν με τον πλέον ιδανικό κι ανόθευτο τρόπο. Άλλη μια θέαση όμως στην πραγματικότητα θέτουν και τίποτα περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #168 στις: 23/12/07, 19:28 »
schizm ,  γενικως (οπως και συνηθως αλλωστε μεχρι τωρα) συμφωνω με αυτα που λες.....εκεινο στο οποιο προσπαθησα να δωσω εμφαση , ειναι εκεινο το κομματι με την ερωτηση σου περι αναπαραγωγης ιδεων προηγουμενων συγκροτηματων ...προσπαθω να εξηγησω το γεγονος οτι η τεχνη δεν ειναι απαραιτητα παντα πρωτοποριακη οσο ειναι αναγκη εκφρασης και δημιουργιας....μεσα απο τι δικο σου ερωτημα αν θελεις προσπαθω να απαντησω σε ολους οσους κατα καιρους εχουν κανει την ιδια ερωτηση ...το γιατι δηλαδη, πολλες φορες δεν ψαχνουν ολοι το νεο αλλα το οικειο προκειμενου να πουν αυτα που θελουν και να τραγουδησουν -παιξουν με τον τροπο που αγαπανε κι εκφραζονται καλυτερα.

   Σαν ακροατης δεν ψαχνω το ταξιδι μεσα σε ηχοχρωματα αναζητωντας νεες συγκινησεις , αλλα ψαχνω γενικως μουσικα συνολα που θα με συγκινησουν θεωροντας το στιχο βασικη προυποθεση σε ενα τετοιο ηχοσυνολο. Αυτο δεν σημαινει οτι η δικη σου σταση (οπως και πολλων αλλων με την ιδια ή παρομοια νοοτροπια)  ειναι λαθος και κατακριτεα ...ομως ισχυει και το αντιστροφο. Η τεχνη ειναι μορφη εκφρασης κι ο καθενας μπορει να συνυπαρξει μαζι της με τελειως διαφορετικα κριτηρια κι ορους απο οτι ο διπλανος του......γιατι λοιπον πολλες φορες ανθρωποι που εκφραζονται διαφορετικα (ή μαλλον "στασιμα" εν προκειμενω) απο τα μουσικα δρωμενα της εποχης τους χαρακτηριζοναι ως "κολλημενοι" ,"ατομα με παρωπιδες" ,"δεινοσαυροι" κ.λ.π. ?

   Απο την δικη μου οπτικη γωνια και τα δικα μου βιωματα το ροκ αρχισε να πεθαινει απο την ωρα που χωρισαμε την μουσικη απο την ιδεολογια , απο την ωρα που οι εταιριες και τα μουσικα περιοδικα αυτοπροσδιοριστηκαν ως νονοι του μεγαλου αυτου κινηματος κι αρχισαν να το ονομαζουν με διαφορα επιθετα clasic,industrial,latin,doom,power,british , αγγλοφωνο,ελληνοφωνο κι ολα αυτα τα επιθετα - κατηγοριες που αναγκαστηκαν να του κολησουν σαν ταμπελες στο σουπερ μαρκετ ετσι ωστε να πουλησουν πιο ευκολα τις μαρκες που αυτοι γουσταρουν να προωθησουν και να θαψουν οσους δεν συμβιβαζονται με το καταστατικο του συνδικατου......αλλα βεβαια , αυτο ειναι μια αλλη μεγαλη συζητηση κι ολιγον of topic.

Οσον αφορα την τελευταια σου παραγραφο , δεν θα διαφωνησω αν και δυστυχως θα δηλωσω κι εγω ενοχος εστω κι εξ αμελειας , μιας και κατα καιρους εχω πεσει κι εγω σε αυτη τη παγιδα....αν και θελω να πιστευω οτι πλεον προσεχω και προσπαθω να μην το κανω...και για να μην ξεφυγουμε απο το θεμα σου παραθετω ενα link που εχει μεγαλυτερη σχεση με αυτο το τελευταιο που συζηταμε Τι είναι ροκ μουσική; (στο οποιο θα θελα να παρααθεσω κι ενα προβληματισμο που με βασανιζει τελευταια)
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #169 στις: 27/12/07, 16:36 »
Η πρωτοπορία είναι μια "παγίδα" για μένα... Ο κάθε μουσικός "διαμορφώνετε" μουσικά ,μέχρι κάποια ηλικία .Αυτό εννοούσα και στις παραπάνω τοποθετήσεις μου. Σε αυτά λοιπόν τα χρόνια της διαμόρφωσης και του πειραματισμού μπορεί να προκύψει κάτι πραγματικά καινούργιο.Από εκεί και πέρα ο δημιουργός πρέπει απλά να αφήνει τον εαυτό του να εκφραστεί με ειλικρίνεια... Αν πιεστεί σε πειραματισμούς για τους πειραματισμούς ,το αποτέλεσμα συνήθως είναι από απλά βαρετό , μέχρι εκτρωματικό. Κάπου είχα διαβάσει μια συνέντευξη του Μίκη Θεοδωράκη ,που έλεγε ότι "όταν κάθομαι να γράψω ,"ξεχνάω" τους κανόνες της αρμονίας ,το οποιοδήποτε "τυπικό" και δημιουργώ. Εν τούτοις όλα αυτά υπάρχουν και λειτουργούν αυτόματα μέσα μου."
Αφού λοιπόν δεν ασχολείτε ο Θεοδωράκης να γράψει μια καινούργια αρμονία ,που έχει τις γνώσεις να το κάνει ,πόσο μάλιστα εμείς να μπορέσουμε να ξεριζώσουμε ακούσματα δεκαετιών και να αρχίσουμε να ανακατεύουμε συνταγές ή να "γεννήσουμε" κάτι ολοκαίνουργιο.Αυτά είναι για αυτούς που έρχονται.Και ειλικρινά δεν αισθάνομαι άσχημα για αυτό. Εμένα μου αρκεί η "ηδονή" που νοιώθω ,όταν έχω γράψει ένα τραγούδι που μου αρέσει πραγματικά. Και φυσικά να ικανοποιώ την ανάγκη να το "κοινωνήσω" στο κόσμο και να βρεθούνε κάποιοι που θα συντροφεύσουν κάποια ιδιαίτερη στιγμή τους με αυτό. Τότε θα έχω "πετύχει"...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #170 στις: 27/12/07, 17:37 »
Ο καθένας καταθέτει την οπτική του...άλλη αυτή του δημιουργού, άλλη εκείνη του ακροατή. Μιλώντας λοιπόν εξ ονόματος του δεύτερου, φυσικά και θεωρώ αυτονόητο πως κάθε -κατ' ευφημισμό πολλές φορές- πρωτοποριακή δημιουργία, δεν είναι απαραιτήτως και προτιμότερη κάποιας περισσότερο κοινότοπης...υπεισέρχονται και διάφοροι άλλοι παράγοντες για να προκύψει μια ετυμηγορία. Όσο παγίδα όμως μπορεί να αποτελέσει η πρωτοπορία ως αυτοσκοπός, άλλο τόσο κινούμενη άμμος είναι η συνειδητή καταφυγή στη στασιμότητα και τη μανιέρα.

Δε γνωρίζω τι είναι εύκολο ή δύσκολο στο Θεοδωράκη στην ηλικία που είναι, αλλά σίγουρα δεν αναμένω από αυτόν τίποτα παραπάνω από όσα πρόσφερε δεκαετίες πριν. Χωρίς να σημαίνει πως δεν είναι και ζήτημα ηλικιακό, κυρίως έχει να κάνει με τη δημιουργική φρεσκάδα και το ταλέντο να επιλέγεις να προχωράς την τέχνη σου ένα βηματάκι παραπέρα, αντί να αναπαράγεις τα ίδια εκφραστικά αποτελέσματα. Κι ούτε φυσικά μιλάω στη βάση του οστρακισμού του προσωπικού σου ύφους, περνώντας ξαφνικά από το χασαποσέρβικο στο hardcore. Μπορούν όλα να συνυπάρξουν αρμονικά και ταυτόχρονα να καταφαίνεται πως βαδίζεις συνεχώς, για να μην πιάνεις στο μεταξύ και πουρί (όπως τουλάχιστον υποτίθεται πως υποστήριξαν κι οι Rolling Stones). Ακούγοντας όσα πρόσφεραν πχ τα παιδιά που αποτέλεσαν και το ερέθισμα για την παρούσα συζήτηση, δεν πήρα τίποτα παραπάνω από όσα ήδη -πάντα ως ακροατής- έχω εισπράξει σε συναισθηματικό επίπεδο από ανάλογα συγκροτήματα του είδους, χρόνια πριν. Δεν διαπίστωσα την ευπρόσδεκτη παρουσία του διαφορετικού, αλλά αισθάνθηκα όπως ο μακαρονάς Βέγγος που όσο κι αν τη λάτρευε την πάστα, στο τέλος ξέρασε από τον κορεσμό, στη σχετική ταινία.

Δικαίωμα του κάθε δημιουργού να ακούγεται ακόμα κι ως καρικατούρα του Αττίκ του συγχωρεμένου και να το απολαμβάνει όσο δεν παίρνει. Δικαίωμα φυσικά και του ακροατή να έχει περισσότερες απαιτήσεις για την ψυχική του ανανέωση και να εκτιμά περισσότερο εκείνους που τολμούν, παρά τους άλλους που αναπαύονται στα κεκτημένα και τα γνώριμα. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε πως αν δεν υπήρχαν αυτοί οι τελευταίοι, το πιθανότερο είναι να μην είχε προκύψει καν το -πλέον- κλασικό ροκ, που για την εποχή του ήταν ηχητική επανάσταση.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/07, 17:39 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος energos_politis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #171 στις: 05/01/08, 06:34 »
Παιδά το θέμα Ελληνικό Ροκ, ήταν μια καλή ιστορία για να οικομήσου οι εταιρίες, υπήρχαν μπάντες που μετάδωσαν το Ροκ στο κοινό με Ελληνικό στίχο πράγμα δύσκολο και δύστροπο αφού το να παίξει Έλληνας ρόκ είναι σαν παίζει Άγγλος ρεμπέτικα
Κακά τα ψέμματα δεν έχουμε κάμια σχέση παράδοσης με το Ροκ, όμως υπήρχαν άτομα που τόλμησαν να παίξουν Ροκ στα Ελληνικά.
Κάποιοι τα κατάφεραν κάποιοι το παλέυουν, άλλοι προοωθήκαν απο τις εταιρίες δίσκων(βλέπε Πυξ Λάξ, Ονάρ κλπ)
Προσωπικά για μένα ο ορισμός του Ελληνικού Ροκ με Ελληνικό στίχο ήταν λίγα άτομα και λίγα συγροτήματα και είναι τα εξής

1:Tρύπες
2:Παύλος Σιδηρόπουλος
3:Μουσικές Ταξιαρχίες
4:Mάσκες
5:Μωρά στην Φωτιά

Μιλάω πάντα για Ελληνικό στίχο αυτές τις μπάντες ξεχώρισα υπήρχαν και άλλες αλλά δεν είχαν την απαραίτητη βοήθεια η κάναν απαίσιες δουλείες, άλλοι παίζαν ροκ με ηλεκτρικά στοιχεία ένα μπάσταρδο μείγμα το οποίο το λέγαν ροκ όπως τα Ξύλινα σπαθιά που για μένα ήταν καθαρά ηλεκτρονικό group και όχι Ροκ.

Οσο αφορά τον Ξένο στίχο, εκεί μάλλον τα πάμε καλά σαν χώρα αφού βγάζουμε πολύ καλές μπάντες που δεν έχουν κατα την ταπεινή μου γνώμη να ζηλέψουν απολύτως τίποτα απο ξένες μπάντες
 όπως οι Last Drive, oi Deus x Machina, Closer,Earthbound,Common Sense, Raining Pleasure, και άλλες πολλές που δεν προλαβαίνω να αναφέρω.

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #172 στις: 05/01/08, 21:21 »
αφού το να παίξει Έλληνας ρόκ είναι σαν παίζει Άγγλος ρεμπέτικα
Κακά τα ψέμματα δεν έχουμε κάμια σχέση παράδοσης με το Ροκ, όμως υπήρχαν άτομα που τόλμησαν να παίξουν Ροκ στα Ελληνικά.


Δεν σχολιαζω τα υπολοιπα γιατι σε μερικα συμφωνω και σε μερικα αλλα πιστευω οτι ειναι τελικως υποκειμενικα τα κριτηρια για να τα κρινω.

...Αλλά , μηπως θα πρεπε να σταματησουμε λιγο αυτη τη καραμελα με την "κληρονομια" και το DNA των Αγγλων και των Αμερικανων?

Η χρονικη διαφορα μεταξυ του πρωτου "αμερικανικου ροκ συγκροτηματος" απο το αντιστοιχο "ελληνικο" ειναι κατι λιγοτερο απο 20 χρονια.....φτανουν λοιπον 20 ή και 30 χρονια για να θεωρηθει κληρονομια ενος λαου ενα μουσκο κινημα κι οχι ενος αλλου?

...και να το τραβηξουμε λιγο απο τα αυτια....το Ροκ ξεκινησε απο την Αμερικη...γιατι τοτε οι Αγγλοι εχουν δικαιωμα να μιλανε για "αγγλικο ροκ" κι οχι εμεις? ....Θα μου πεις  "ναι αλλα οι μεταναστες που πηγαν στην γη της Επαγγελιας ηταν αγγλοι".....Ε, δεν ηταν μονο Αγγλοι , ηταν και Πορτογαλοι, μεξικανοι, ελληνες, σκωτσεζοι, Ιρλανδοι, γερμανοι, κλπ......και που τους πας , τους Ιθαγενεις Ινδιανους? ....ή τους Αραπαδες και το Blues που ηταν αν μη τι αλλο , το σπερμα για να γενηθει το Ροκ.

....Ε τοτε, τι δουλεια εχουν οι Λευκοι με την μουσικη των μαυρων...μονο οι Μαυροι παιζουν ροκ , γιατι οταν παιζει ο λευκος αμερικανος Ροκ , ειναι σαν να παιζει ο Αγγλος που εχει ως παραδοση τεταρτες και πεμπτες διχορδιες πνευστων τσαμικο, .....ειναι σαν παιζει ο ισπανος που εχει το φλαμενγκο για παραδοση ζωναραδικο.... ο ελληνας που εχει τα τσαμικα και το συρτακι , σαλσα....κλπ κλπ.

....Παει και παρακατω αν θελεις , αυτος ο συλλογισμος......τι δουλεια εχουν οι μαυροι με τις κλιμακες τις jazz που ονομαζονται "Ionian, locrian, lydian, mixolydian, Aiolian, Frygian, etc" ή αλλιως "Ιωνικη, Λοκρικη, Λυδικη, Μιξολυδικη, Αιολικη, Φρυγικη, κλπ" και τις ονομασε ετσι ο πυθαγορας και τις δανειστηκαν μετα στην κλασικη μουσικη και τις ψιλοαλλαξαν?

....Ε τοτε μονο εμεις να παιζουμε αυτες τις κλιμακες κι οι Μαυροι να μεινουν μονο στην πεντατονικη και στο swing μιας και τα τριηχα ειναι κατεξοχης αρχαιελληνικο στοιχειο σε ολα τα παραδοσιακα μας ιδιωματα....και να κανουμε μηνυση στον Μπετοβεν, τον Μπαχ κι ολους τους κλασικους που δανειστηκαν τις αρχαιες αυτες κι ιερες μας κλιμακες για να δημιουργησουν τετοια εκτρωματα οπως το "πεταγμα της μελισσας" και την "λιμνη των κυκνων" .....ή αντε για να μην ειμαστε τοσο καταδικαστικοι , απλα να απαιτησουμε να αλλαξει η παγκοσμια ιστορια , να χαρακτηριστουν ολα αυτα  τα σαχλα τραγουδακια που ανηκουν στην κλασικη μουσικη ως "ελληνικη κληρονομια" κι οι δημιουργοι της "κλεφτες" .

ΥΓ: Μολις το ξαναδιαβασα, συγχωρεσε τον ειρωνικο μου τονο , δεν το εκανα για να σου επιτεθω , απλα προσπαθησα να κανω εναν συλογισμο πανω στα λογια σου και μαλλον δεν διαλεξα τις καταλληλες λεξεις...η ουσια ομως παραμενει μεσα σε αυτα που γραφω οτι τελικα μια μουσικη με τοσο λιγο χρονο ζωης κι υπαρξης , δεν μπορει να θεωρηθει "παραδοσιακη μουσικη" κανενος λαου και ποσο μαλλον του Αμερικανικου που ακομα δεν εχει κλεισει ουτε 500 χρονια υπαρξης ως κουλτουρα κι αποτελειται απο τοσο πολλες και διαφορετικες εθνικοτητες. ;)
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος energos_politis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #173 στις: 10/01/08, 13:07 »
Αγαπητητέ chorrer στην αρχή με τσάντισες γιατί νόμισα ότι με αποκαλούσες έμμεσα Ρατσίστη αλλά στο τέλος οι εξηγήσεις σου κάπως με χαλάρωσαν.

Λοιπόν εγώ στην προηγούμενη δημοσίευση μου, είπα ότι το θέμα της ροκ μουσικής δεν είναι κάτι το πηγαίο σαν μουσική παράδοση όπως έχουμε τα ρεμπέτικα η τα τσάμικα, ώστοσο όμως ήταν ΜΑΓΚΙΑ μας που υπήρχαν και υπάρχουν μουσικοί και συγροτήματα που παίζουν Ροκ όπως οι Τρύπες, ο Παύλος και άλλοι πολλοί

Δυστυχώς πρέπει να με παρεξήγησες φίλε μου, φυσικά υπάρχουν και λευκοί που έχουν παίξει φοβερά blues όπως ο μέγιστος Tom Waits ή ο σπουδαίος κιθαρίστας Stevie Ray Vaughn, το θέμα της κληρονομιάς παίζει  φίλε μου ένα ρόλο γιατί αλλίώς παίζει ένας που ζεί στην Αργεντινή μια μελωδία rock με το δικό του μπρίο και αλλιώς ένα απο το Τέξας.

Ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό που γράφω πρίν, μήν μου πείς τώρα ότι η μελωδίες και οι τεχνικές είναι ίδιες σε κάθε πολιτισμό και σε κάθε χώρα γιατί τότε δεν ξέρεις τίποτα απο μουσική.

Το rock δεν είναι παραδοσιακή μουσική είναι ένα μπαστάρδεμα jazz και blues, τα 2 είδη που αναφέρω γεννήθηκαν απο τους μαύρους της Αμερικής μιας σπουδαία μουσική που την έκλεψαν αρκετοί και δεν το λένε προς τα έξω ότι το Ροκ πρόερχεται απο την jazz και την blues αλήθεια γιατί ?

Ξέρετε ότι η μουσική εμφάνιση του Elvis Prisley ήταν κλεμμένη απο παλιούς jazzistes?

Κάπως έτσι γεννήθηκε το Ροκ...



 

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #174 στις: 10/01/08, 15:02 »
Αδερφε καταρχην σε ευχαριστω που δεν με παρεξηγησες κι εμεινες στην ουσια αυτων που ειπα.

Επετρεψε μου τωρα να σου πω που διαφωνω ...τουλαχιστον με βαση αυτα που εχω διαβασει , σπουδασει και με αυτα που τελικα επελεξα να πιστευω οτι ισχυουν...δεν ξερω αν ειναι λαθος ή σωστα απλα σε αυτα τα συμπερασματα κατεληξα εγω....

1. Το τσαμικο ειναι παραδοσιακη μας μουσικη ...το ρεμπετικο οχι.
Η ιστορια του τσαμικου χανεται μεσα στα βαθη των αιωνων της ελληνικης παραδοσης...αντιθετως το ρεμπετικο ισα που κοντευει να κλεισει αιωνα κι οι κλιμακες, οργανα , φωνητικα και στιχος ειναι καθαρα επηρεασμενα απο την αραβικη / βυζαντινη μουσικη......επιπλεον μην ξεχναμε οτι το ρεμπετικο ειναι μια μουσικη που γεννηθηκε ,ανθησε κι εσβησε μεσα σε 50-60 χρονια και δεν εξελιχτηκε...αρα στην ουσια μιλαμε για ενα μουσικο ιδιωμα που εισηχθηκε σε μας απο τα ανατολικα το 1900 με τους μεταναστατες και τελικα αφομοιωθηκε απο την ελληνικη λαικη μουσικη...η οποια ελληνικη λαικη μουσικη ειναι στην ουσια απομειναρια της τουρκοκρατιας (πχ, τσιφτετελια , ζειμπεκικα, καρσιλαμαδες, κλπ) ...το γεγονος οτι τα τελευταια 80-100 χρονια μας πασαρουν το μπουζουκι και τους αμανεδες σαν ελληνικη παραδοση δεν μπορει απο μονο του να σταθει ως αποδειξη οτι εχουμε το τσιφτετελι στο αιμα μας και το μπουζουκι φυτευμενο σε καποια χρωμοσωματα του DNA μας.....απλα οταν απο τη μερα που γεννηθηκαμε ακουγεται παντα γυρω μας , δημιουργειτε σε μας η ψευδαισθηση οτι ηταν απο παντα εδω.....και δεν κατηγορω το μπουζουκι και τους αμανεδες αυτη την στιγμη απλα προσπαθω να τονισω το γεγονος οτι κι αυτη δεν ειναι μουσικη γεννημενη απο ελληνες και παρολα αυτα μπορω να πω οτι την εχουμε πλεον θεωρησει "ελληνικη παραδοση" .

2. Το blues κι η jazz ειναι μουσικες που ναι μεν γεννηθηκαν απο μαυρους (περιπου στα τελη του 1800) αλλα ειναι μια μιξη δυτικης κλασικης μουσικης και παραδοσιακης μουσικης των μαυρων. Πριν ακομα γεννηθουν οι προανεφερομενες δημιουργηθηκε η country μουσικη (καθαρα "λευκη μουσικη" ) κι η Gospell (καθαρα "μαυρη μουσικη") ...κι εδω ειναι που ιστορικα τουλαχιστον μπερδευουν λιγο τα πραγματα...γιατι ξεχωριζουμε την blues απο την jazz ενω στην ουσια ξεκινησαν την ιδια εποχη απο τα ιδια φυλετικα στρωματα? ...η jazz απο τοτε μεχρι σημερα εχει κρατησει ενα συγκεκριμενο χαρακτηρα που βασιζεται παρα πολυ (και) στην κλασικη μουσικη ....ειτε απο θεμα  τεχνοτροποιας ειτε απο θεμα κλιμακων...αντιθετως η blues εχει επηρεαστει περαν απο τους μαυρουςκαι την κλασικη μουσικη κι απο την country κι απο τα gospell .....κατοπιν γεννησε το rythm and blues .....απο κει βγηκε το rock ....και μετα εγινε της εκδιδομενης γυναικος  το σιδηρουν κιγκλιδωμα....βγηκε το punk  , το Metal με ολα τα παρακλαδια του, το british rock, το latin rock....και πολλα αλλα.

    Ετσι λοιπον κι αφου συμφωνουμε οτι το rock δεν ειναι παραδοσιακη μουσικη κανενος κι εχει ριζες στην Αμερικη γιατι λοιπον θεωρεις (στο προηγουμενο post) οτι ενας Αγγλος ειναι φυσιολογικο να παιζει ροκ ενω ενας Ελληνας οχι και μαλιστα ειναι μεγαλη μαγκια που το καταφερε??

3. Γενικως δεν πιστευω τοσο πολυ στο DNA οπως ακριβως δεν πιστευω οτι οι γυναικες δεν μπορουν να οδηγησουν καλα επειδη ειναι γυναικες.....αλλα απλα γιατι απο την μερα που γεννηθηκαν ολος ο κοινωνικος τους περιγυρος τις βομβαρδιζει με κουκλες και καλλυντικα ενω τα αγορακια γεμιζουν μπαουλα με αυτοκινητακια κι οπλα/σπαθια/κλπ .......ετσι λοιπον , ο ρολος που καλειται ο καθενας μας να παιξει εχει μεγαλη σχεση με το περιβαλλον στο οποιο μεγαλωσες .....Αν ενας μαυρος γεννηθει σε μια οικογενεια που απο το πρωι μεχρι το βραδυ ακουει μπουζουκια και τελικα γινει μουσικος τοτε ειναι πολυ πιθανον να του φαινονται πολυ πιο οικεια κι ευκολα τα τσιφτετελια απο οτι τα blues .......κι αν ενας Ελληνας / Ισπανος/ Κινεζος/ κλπ γεννηθει σε ενα χωρο που ολοι του γυρω παιζουν blues ,rock και heavy το πιθανοτερο ειναι να swingαρει απιστευτα και να μην μπορει να μετρησει ενα τσαμικο/φλαμενγκο/κλπ

Παρολα αυτα , αν καποιος απο τους προανεφερθεισες γουσταρει να παιξει κατι διαφορετικο, το αγαπαει κι ειναι καλος μουσικος ...δεν νομιζω οτι θα υστερει απο καποιον που μεγαλωσε σε ενα αναλογο περιβαλλον.

...........Συνεχιζεται:

« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/08, 15:04 από chorrer »
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 02:42
από tug
5 Απαντήσεις
4426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/09, 17:23
από Rock-Elliniko
6 Απαντήσεις
4219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/09, 19:47
από Μαργαρίτα Π.
3 Απαντήσεις
3549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/09, 11:47
από jimmyd
1 Απαντήσεις
2286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 10:00
από ogyon21
0 Απαντήσεις
1999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 20:25
από studio54
0 Απαντήσεις
1909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/12, 20:09
από VaBassix
1 Απαντήσεις
36630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/12, 01:06
από zefs
1 Απαντήσεις
3113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/13, 17:04
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
2313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/20, 03:53
από Dagoth