Αποστολέας Θέμα: Ελληνικό Ροκ  (Αναγνώστηκε 50731 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #175 στις: 10/01/08, 15:03 »
....η συνεχεια:

4. Το rock δεν εχει πατριδα γιατι απο την μερα που ξεκινησε ειχε ως στοχο την διαφορετικοτητα, την επανασταση εναντια στο κατεστημενο και την ειρηνη μεταξυ των ανθρωπων....κι ο ρατσισμος, η καταπιεση κι ο πολεμος ειναι στοιχεια που υπαρχουν σε ολες τις κοινωνιες .

5. Το οτι σαν Ελλαδα δεν εχουνε να επιδειξουμε μεγαλα και τρανα συγκροτημα κι απιστευτους κιθαριστες στο ροκ ειναι καθαρα οικονομικο θεμα ......αν οι Ελληνες "ροκαδες" μουσικοι εβγαζαν λεφτα απο την μουσικη τους τοτε θα ειχαμε και πολυ πιο αξιολογη (τεχνικα εννοωντας) ροκ μουσικη στην Ελλαδα......Δυστυχως στην χωρα μας 2 ειδων ανθρωποι ασχοληθηκαν με το συγκεκριμενο ειδος (οι ιδεολογοι κι οι σεσιοναδες) ....οι Ιδεολογοι ως επι το πλειστον ηταν (κι ειναι) αφραγκοι και προσπαθουσαν με τα λιγοστα που εχουν να γραψουν μουσικη για αυτα που τους καινε και για αυτα που θελουν να εκφρασουν (Βλεπε Παυλο, Νικολα, κλπ) .....απο την αλλη οι σεσιοναδες ηταν (κι ειναι...... λιγοτεροι ομως πια , ευτυχως) ατομα τα οποια παρακολουθουν το ρευμα της εποχης και κινουνται αναλογα χρησιμοποιωντας φορμες δοκιμασμενες ετσι ωστε να επιτυχουν (Βλεπε Παπακωνσταντινου, Μαχαιριτσα,κλπ) ....Επιπλεον , οπως και συνηθως αλλωστε στην Ελλαδα ηρθε τοσο αργα η τεχνολογια να μπορεις να ηχογραφεις μονος σου τα κοματια σου ...που πλεον το ροκ υπαρχει μονο ως μουσικη κι η ολη ζυμωση/διαδικασια/ιδεολογια εχει εκλειψει αφηνοντας το μουσικο κομματι ορφανο να γκρινιαζει επαναλαμβανοντας πολλες φορες τα ιδια και τα ιδια ...ή τουλαχιστον να ακουγεται ετσι στις νεοτερες γενιες ....και με το δικιο τους βεβαια αφου δεν ειχαν ποτε την ευκαιρια να το βιωσουν ........ενα πραγμα σαν να λεμε οτι " οταν τα σκατα θα εχουν αξια , οι φτωχοι δεν θα εχουν κωλο να χεσουν" .

6. Η εμφανιση του "Βασιλια" οπως και πολλων αλλων "ροκαδων" μετα απο αυτων ειναι καθαρα βγαλμενοι απο τους ανωνυμους ανθρωπους που γεννησαν το ροκ κινημα και την μουσικη του.....(καπου το εχω ξανα-αναφερει αυτο) ........οι πρωτες ροκ καταστασεις ξεκινησαν απο μηχανοβιους μαλιαδες που πηγαιναν κοντρα στο κατεστημενο της εποχης τους , αφηνοντας μακρια ατημελητα μαλια, φορωντας προκλητικα ρουχα ,κλπ....βαλε σε αυτο και το γεγονος οτι τα δερματινα ρουχα περα απο προκλητικα ηταν κι ευχρηστα (πιο ευκολα στο πλυσιμο, ισοθερμικα, αδιαβροχα, ανθεκτικα στις κακουχιες και τα πεσιματα) .....Ε, αυτοι οι τυποι εγραφαν και μουσικη, ειχαν συγκροτηματα και τραγουδουσαν σε αυτο το νεο σκληρο ηχο που ανακαλυψε ενας μαυρος αλητης ....δεν ηταν και πολυ δυσκολο οι κατινες της εποχης να την χαρακτηρισουν κι ως μουσικη του διαβολου...βαλε και τα ναρκωτικα που υιοθετησαν μαζι με τις κλιμακες απο τους μαυρους .......κι εκανες τα πρωτα σκηνικα του ροκ κινηματος.

....Προχωρα τωρα καμια δεκαετια αργοτερα που οι εταιριες μυριστηκαν χρημα κι αρχισαν να "φτιαχνουν" ροκ ειδωλα ......ριξε και μια δεκαετια μετα που εγινε το μπαμ κι εγινε της μοδας και στο εξωτερικο ......και θα δεις οτι το μακρυ ατημελητο και ταλαιπωρημενο μαλλι απο την μηχανη εγινε περμαναντ κομωτηριου και το δερματινο φθαρμενο παντελονι εγινε δερματινο κολαν ....κι ωπ! εφτασες στο Metal  ;)

....Προχωρα τωρα και κανα 2 δεακετιες ακομα να ρθεις στην εποχη μας που η ενημερωση ειναι τζαμπα , τα κοματια "κατεβαινουν" με ορμη ποταμου που εχει ξεχειλισει .....και θα δεις οτι οι πιτσιρικαδες δεν μασανε πια κουτοχορτο και τζαμπα μαγκες που φορεσαν ενα δερματινο κολαν και το παιζουν επαναστατες εχοντας ολοι απο κανα 2 βιλες πολυτελειας και βγαζοντας εκατομυρια απο καθε συναυλια......και ψαχνουν να ακουσουν κατι αξιολογο, κατι φρεσκο....η δικια τους επανασταση δεν εχει σχεση με το μακρυ μαλλι , ουτε με λογια ενος τραγουδιου που εχει 2 συγχορδιες κι 3 ρεφρεν.....το συστημα βρηκε τροπο να τα αφωμοιωσει αυτα....θα βγουν καινουργια πραγματα, αξιολογα, επαναστατικα, που θα τους αγγιξουν , που θα κανουν την εποχη ανω κατω και θα βγουν καινουργιες μοδες να εκμεταλευτουν την δικια τους οργη κι επανασταση...αλλα για να γινει αυτο πρωτα πρεπει να ψοφησει το παλιο και να γινει ιστορια.

...Και θα μου πεις που κολλανε ολα αυτα με τον Παυλο, το ελληνικο ροκ και τους πιτσιρικαδες που θελουν να παιξουν ροκ? ...Στο περιθωριο φιλε μου , στο περιθωριο...απο εκει ξεκινησε το ροκ κι εκει θα καταληξει παλι.....οταν παρουν χαμπαρι οτι στην ροκ μουσικη δεν εχει πια φραγκα , θα φυγουν και θα ψαξουν κατι αλλο ...και τοτε επιτελους θα μεινουν αυτοι που το αγαπανε και θα γραφτουν και παλι αξιολογα πραγματα που θα εχουν πραγματα να σου πουν και να σ αγγιξουν ...που δεν θα ειναι ανουσιες μελωδιες με 7 χιλιαδες νοτες το δευτερολεπτο ή κραυγες που θελουν να σε πεισουν οτι και καλα ειναι τεχνη....μονο που τοτε θα εισαι πενηνταρης, εξηνταρης και τα παιδια σου θα σου λενε "καλα ρε παππου τι ειναι αυτα που ακους, ακομα δεν βαρεθηκες ? " ....και θα τους κλεινεις το ματι και θα χαμογελας ...και θα γκρινιαζεις οτι "η σημερινη μουσικη ειναι χαλια, σκετος θορυβος και δεν συμαζευεται, κλπ" ......αυτο ειναι ροκ ;)

http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #176 στις: 10/01/08, 17:08 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 13:52 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος whammypedaller

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #177 στις: 10/01/08, 20:58 »
Σπυριδουλα -καλυτερο ελληνικο συγκροτημα!!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #178 στις: 20/02/08, 14:49 »
Πωπω προσπαθησα να διαβασω αυτο το θεμα αλλα δεν διαβαζεται..Αντι να αναφερουμε μερικες πληροφοριες για αυτη την καποτε ακμαια σκηνη για αλλους που νθελουν να ασχοληθουν καθομαστε και τσακωνομαστε για το τι ειναι ροκ ή για το αν ο Μιχας το αντιπροσωπευει(ημαρτον)...
 Εγω απο τη μερια μου θα συπληρωσω προηγουμενα ποστ μου με το να αναφερω 1)γκρουπς της σκηνης οπως-
Λευκη Συμφωνια-Απο τον δισκο που κατεχω(ηχω του ποθου) και σκορπια κομματια εχω διακρινει μια εντονη 80sιλα,ωραιες κιθαρες και πολυ παθιασμενα φωνητικα!Ειχαν παιξει και σαπορτ στους Μεταλικα(το 93?).
Μαυρη μαγιονεζα-Απο αυτους εχω τον ομωνυμο πρωτο δισκο του και σκορπια δειγματα παλι.Ο δισκος παντως διακατεχεται σε γενικο βαθμο απο ωραιες συνθεσεις με σημαντικοτερο πλεονεκτημα τους τους φρεσκους και εξυπνους στιχους.Αυτο συνεχιζουν και δισκογραφουν κανονικα.
Αλλα συγκροτηματα τα οποια εχουν ωραια στοιχεια ειναι τα αρνακια,μαυροι κυκλοι,φοβοι του πριγκηπα,οι μασκες,ερεβος κλπ.Αλλα για να μην τα λεω ολα εγω παρτε δυο πολυ χρησιμα λινκς για να ψαχτειτε!
www.rockap.grAυτο το χει δωσει ο chorrer αλλου και ειναι πολυ καλο σαιτ!το μονο που με χαλαει ειναι οι δισκοκριτικες του αλλα δεν πειραζει.
Και αυτο http://rock-elliniko.blogspot.com/ ειναι ενα Μπλογκ επισης πολυ χρησιμο!
Επισης μπορειτε να βρειτε και τα περισσοτερα γκρουπς ακομα και τα διαλυμενα στο μαισπεις απο οπου θα ακουστε δουλειες τους!
Επειδη εν υπαρχει σκηνη δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να υπαρχουν και φιλοι αυτης!! :D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #179 στις: 05/03/08, 15:49 »
3 χρόνια πια ,μετά την επανένταξή μου στο χώρο της μουσικής και ειδικά της ελληνικής ροκ σκηνής ,έχω κάποια συμπεράσματα ,τα οποία θέλω να μοιραστώ μαζί σας. α)Η Ελληνική ροκ σκηνή υπάρχει ,γιατί υπάρχουν ακόμα παιδιά που ασχολούντε μαζί της ,πηγαίνουν στα live , παίρνουν ένα όργανο, μπαίνουν σε κάποιο γκαράζ ή στουντιάκι,βαράνε αλύπητα ,μια στο καρφί και μια στο πέταλο ,δεν έχει σημασία .Υπάρχει δηλαδή αυτό το punk στοιχείο με τα τρία ακόρντα που επαναλαμβάνονται αλύπητα , μέχρι να σπάσουν οι χορδές... β) Όπως το rock δεν πεθαίνει γιατί είναι πια κομμάτι του πολιτισμού μας ,όπως η κλασσική μουσική για παράδειγμα, έτσι και το Ελλ.ροκ σαν παρακλάδι του καλά κρατεί...γ) Τα μέσα δεν βοηθάνε ,οι τηλεοράσεις ,τα ραδιόφωνα αλλά δόξα τω ίντερνετ κανένας δεν τους έχει ανάγκη.Δεν μπορείς να βιοποριστείς μέσα από αυτό ,μπορείς όμως να ακουστείς.
δ)Μουσικοκριτικοί όλων των αποχρώσεων ,εξακολουθούν να πατάνε με μίσος πλήκτρα ,προσπαθώντας να απαξιώσουν το επαναλαμβανόμενο ,το ακατέργαστο ,το αφελές ,το συναίσθημα ,ότι δηλαδή έκανε τη ροκ αυτό που είναι ,βασικά μουσική που εκφράζει νέους στο σώμα και στη ψυχή ανθρώπους...Δεν θα το έκαναν αν δεν υπήρχε ακόμα ενδιαφέρον...θα απαξιούσαν. ε) Η αλήθεια του καθένα είναι που μετράει...Όταν κάνεις κάτι αληθινά ,ακόμα και αν δεν είναι τεχνικά άρτιο ,αυτό είναι που συγκινεί

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ LONG LIVE (και) ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΟΚ  :) ;) :D ;D >:( :( :o 8) ??? ::) :P :-[ :-X :-\ :-* :'( 8)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Τζογαδόρος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #180 στις: 11/01/09, 04:55 »
Καταρχήν χαίρομαι που σας βρήκα!

Το ελληνικό ροκ για μένα είναι μια ιδιάζουσα περίπτωση. Καταρχήν δεν μπορει κανείς(πέρα απο κάποιες μεμονομένες περιπτώσεις)να το "συγκρίνει"ηχητικά με οποιοδήποτε παρακλάδι της διεθνής ροκ σκηνής.Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό(για μένα)ωστόσο έχει μια αναμφισβήτητα ξεπερασμένη αισθητική ειδικά για τις μέρες που διανύομε.Υπάρχουν και μπάντες όμως(όπως τα διάφανα κρίνα)που συνεχίζουν να πειραματίζονται κ να εξελλίσουν τον ήχο τους.

Αυτό επίσης που με κάνει απαισιόδοξο για  το μέλλον είναι η έλλειψη ιδεών,πρωτοτυπίας κ αισθητικής σε συγκροτήματα του σήμερα τα οποία αποκαλούν αυτό που παίζουν ροκ(αναφέρομαι σε συγκροτήματα του myspace αλλα και σε κάποια άλλα που έχω δει live).Αυτό που αναγνωρίζω τουλάχιστον είναι το μεράκι και η όρεξη γι'αυτο που κάνουν αλλά δυστυχώς όλους μας τραβάει το εύκολο.

Ελπίζω να αναγεννηθεί η ελληνοφωνη ροκ σκηνή και να σχηματιστούν ξανά αξιόλογα σχήματα που θα μας κάνουν να ανυπομονουμε για τους δίσκους τους..

Δε μπορώ να κρύψω τη χαρά μου που έγινα μέλος ;D(παρακολουθώ καιρό το φόρουμ)
Τώρα θα σας πρήξω... ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 02:42
από tug
5 Απαντήσεις
4462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/09, 17:23
από Rock-Elliniko
6 Απαντήσεις
4270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/09, 19:47
από Μαργαρίτα Π.
3 Απαντήσεις
3574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/09, 11:47
από jimmyd
1 Απαντήσεις
2305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 10:00
από ogyon21
0 Απαντήσεις
2012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 20:25
από studio54
0 Απαντήσεις
1932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/12, 20:09
από VaBassix
1 Απαντήσεις
36648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/12, 01:06
από zefs
1 Απαντήσεις
3167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/13, 17:04
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
2333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/20, 03:53
από Dagoth