Αποστολέας Θέμα: Ελληνικό Ροκ  (Αναγνώστηκε 50754 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #75 στις: 18/08/07, 12:55 »
Σχετικά με ιδεολογία και τρόπο ζωής έχω να κάνω μια ερώτηση. Ο Ιωαννίδης είναι ή όχι ροκ?

Ο Ιωαννίδης είναι ένας από τους αγαπημένους μου. Όχι όμως, δε θα τον έλεγα Ροκ.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #76 στις: 18/08/07, 13:14 »
'Η το ροκ εχει πεθανει απο το 70,ή το ροκ ζει και εχει αλλαξει μορφη και δεν σχετιζεται πλεον με ιδεολογικο υποβαθρο κλπ κλπ.Στη δευτερη περιπτωση λοιπον το κομματι για το οποιο εγινε ολη αυτη η συζητηση ειναι ροκ.

Μπορεί να σχετίζεται, μπορεί και όχι. Ουδείς είπε πως ένα rock κομμάτι οφείλει με το στανιό να αποτελεί επαναστατικό ύμνο και ρήξη με το κατεστημένο. Άλλωστε για μια και μόνο έκφανση της rock μιλάμε...το συναισθηματικό στοιχείο θα έπρεπε να είχε εκλείψει σε κάθε περίπτωση κι ο μόνο rock καλλιτέχνης στην Ελλάδα να ήταν ο Θεοδωράκης, άντε κι ο Μαρκόπουλος,

Το ουσιώδες για μένα ερώτημα δεν ήταν ποτέ αν το κομμάτι είναι ή δεν είναι rock, αλλά γιατί θα μιλούσαμε για χρυσή εποχή στο ελληνόφωνο του είδους, αν το συγκεκριμένο αυγάτιζε και αποτελούσε την καθημερινότητά μας.

Ουδεις μιλησε για χρυση εποχη.Αλλα τουλαχιστον το συγκεκριμενο κομματι δεν δυσφημιζει το ελληνοφωνο ροκ οπως κανουν πχ οι καταραμενοι και αλλες νεες μπαντες που δεν θα ηθελα να αναφερω.Ισα ισα που πλασαρει ροκ ακουσματα σε ενα ευρυτερο κοινο και το βοηθα να συνηθισει το αυτι του στον ροκ ηχο.Κοινως αν το ακουγε καποιος που δεν εχει ροκ ακουσματα δεν θα ελεγε "τι βαβουρα ειναι αυτη,με επιασε πονοκεφαλος" οπως θα εκανε για τα περισσοτερα κομματια των νεων γκρουπς ελληνοφωνου ροκ.Και εν τελει "χρυση εποχη" για ενα μουσικο ειδος αυτο δεν ειναι?Το να αποτελει την καθημερινοτητα μας?

Οσο για τον Ιωαννιδη,οπως ειπα περιπου αλλες 7894 φορες,θεωρω οτι καλο θα ηταν να χαρακτηρισουμε συγκεκριμενα τραγουδια του οσον αφορα το μουσικο τους ειδος και οχι να του κολλησουμε μια ταμπελα στο κουτελο.Μπορει αλλα τραγουδια του να ειναι ροκ,αλλα ποπ,αλλα "εντεχνα" ή αλλα λαικα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #77 στις: 18/08/07, 13:24 »
Γενικά ο Ιωαννίδης στις συνθέσεις του, χρησιμοποιεί στοιχεία από πολλές μουσικές. Δεν τον λες ούτε Ροκ, ούτε Έθνικ, ούτε Κλασσική Μουσική. Απλά λες ''Αλκίνοος Ιωαννίδης'' και καταλαβαίνει ο άλλος ότι μιλάς για το είδος της μουσικής που λέγεται ''Αλκίνοος Ιωαννίδης''!
Και γιατί πρέπει σώνει και ντε να κατατάσσουμε κάποιον σε μία κατηγορία; είναι τρομερά περιοριστικό!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #78 στις: 18/08/07, 13:36 »
Και εν τελει "χρυση εποχη" για ενα μουσικο ειδος αυτο δεν ειναι?Το να αποτελει την καθημερινοτητα μας?

Μάλλον όχι. Καθημερινότητά μας τη δεδομένη στιγμή είναι η Αννούλα, ο Πλούταρχος κι ο Χατζηγιάννης, αλλά ούτε το λαϊκό διανύει χρυσή εποχή, ούτε η pop. Το αν κάτι απολαμβάνει ευρύτατης ακρόασης ή όχι, συνήθως είναι αντιστρόφως ανάλογο της ποιοτικής του αξίας. Η χρυσή εποχή δεν έχει να κάνει με την απήχηση κατ' εμέ, αλλά με το περιεχόμενο και τη σπουδαιότητα που αυτό εμπεριέχει. Σαφώς και προτιμώ η σκηνή να βρίσκεται στο περιθώριο και να υπάρχουν 5 αξιόλογα σχήματα, παρά να φωτίζεται μονίμως και να βρίθει από 1000 μέτρια.

Η γελοία rock έκφανση των Δυτικές Συνοικίες που είχε καταντήσει να παίζεται ακόμα και με τριγωνάκια στο νηπιαγωγείο, αποτελούσε μια καθημερινότητα. Είσαι σίγουρος πως θα επιθυμούσες να γίνει η εισαγωγή στο rock χώρο μέσα από ένα τέτοιο κομμάτι; Μήπως θα μιλούσαμε για πλήρη αποπροσανατολισμό από τα σπουδαία που εκφράζονται διά της rock οδού; Τότε να ευγνωμονούμε και το Ρόκκο που είχε φροντίσει να μεταγγίσει στη νεολαία το "Να μ' αγαπάς".

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #79 στις: 18/08/07, 14:02 »
Και εν τελει "χρυση εποχη" για ενα μουσικο ειδος αυτο δεν ειναι?Το να αποτελει την καθημερινοτητα μας?

Μάλλον όχι. Καθημερινότητά μας τη δεδομένη στιγμή είναι η Αννούλα, ο Πλούταρχος κι ο Χατζηγιάννης, αλλά ούτε το λαϊκό διανύει χρυσή εποχή, ούτε η pop. Το αν κάτι απολαμβάνει ευρύτατης ακρόασης ή όχι, συνήθως είναι αντιστρόφως ανάλογο της ποιοτικής του αξίας. Η χρυσή εποχή δεν έχει να κάνει με την απήχηση κατ' εμέ, αλλά με το περιεχόμενο και τη σπουδαιότητα που αυτό εμπεριέχει. Σαφώς και προτιμώ η σκηνή να βρίσκεται στο περιθώριο και να υπάρχουν 5 αξιόλογα σχήματα, παρά να φωτίζεται μονίμως και να βρίθει από 1000 μέτρια.

Η γελοία rock έκφανση των Δυτικές Συνοικίες που είχε καταντήσει να παίζεται ακόμα και με τριγωνάκια στο νηπιαγωγείο, αποτελούσε μια καθημερινότητα. Είσαι σίγουρος πως θα επιθυμούσες να γίνει η εισαγωγή στο rock χώρο μέσα από ένα τέτοιο κομμάτι; Μήπως θα μιλούσαμε για πλήρη αποπροσανατολισμό από τα σπουδαία που εκφράζονται διά της rock οδού; Τότε να ευγνωμονούμε και το Ρόκκο που είχε φροντίσει να μεταγγίσει στη νεολαία το "Να μ' αγαπάς".

Κάτσε, δηλαδή πιστεύεις ότι η χρυσή εποχή της μουσικής κρίνεται από τα σουξέ της εποχής αυτής ή από τις μουσικές που γράφονται και αξίζουν να ακουστούν χωρίς να κάνουν σουξέ;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #80 στις: 18/08/07, 14:12 »
Νομίζω ότι ο schizm έκανε σαφέστατη τη θέση του ως προς αυτό το ζήτημα.

Η χρυσή εποχή δεν έχει να κάνει με την απήχηση κατ' εμέ, αλλά με το περιεχόμενο και τη σπουδαιότητα που αυτό εμπεριέχει. Σαφώς και προτιμώ η σκηνή να βρίσκεται στο περιθώριο και να υπάρχουν 5 αξιόλογα σχήματα, παρά να φωτίζεται μονίμως και να βρίθει από 1000 μέτρια.

Προς τι η ερώτηση λοιπόν...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #81 στις: 18/08/07, 14:52 »
Και εν τελει "χρυση εποχη" για ενα μουσικο ειδος αυτο δεν ειναι?Το να αποτελει την καθημερινοτητα μας?

Μάλλον όχι. Καθημερινότητά μας τη δεδομένη στιγμή είναι η Αννούλα, ο Πλούταρχος κι ο Χατζηγιάννης, αλλά ούτε το λαϊκό διανύει χρυσή εποχή, ούτε η pop. Το αν κάτι απολαμβάνει ευρύτατης ακρόασης ή όχι, συνήθως είναι αντιστρόφως ανάλογο της ποιοτικής του αξίας. Η χρυσή εποχή δεν έχει να κάνει με την απήχηση κατ' εμέ, αλλά με το περιεχόμενο και τη σπουδαιότητα που αυτό εμπεριέχει. Σαφώς και προτιμώ η σκηνή να βρίσκεται στο περιθώριο και να υπάρχουν 5 αξιόλογα σχήματα, παρά να φωτίζεται μονίμως και να βρίθει από 1000 μέτρια.

Η γελοία rock έκφανση των Δυτικές Συνοικίες που είχε καταντήσει να παίζεται ακόμα και με τριγωνάκια στο νηπιαγωγείο, αποτελούσε μια καθημερινότητα. Είσαι σίγουρος πως θα επιθυμούσες να γίνει η εισαγωγή στο rock χώρο μέσα από ένα τέτοιο κομμάτι; Μήπως θα μιλούσαμε για πλήρη αποπροσανατολισμό από τα σπουδαία που εκφράζονται διά της rock οδού; Τότε να ευγνωμονούμε και το Ρόκκο που είχε φροντίσει να μεταγγίσει στη νεολαία το "Να μ' αγαπάς".

 Καθημερινότητά μας τη δεδομένη στιγμή είναι η Αννούλα, ο Πλούταρχος κι ο Χατζηγιάννης, αλλά ούτε το λαϊκό διανύει χρυσή εποχή, ούτε η pop.

Το λαικοποπ δεν διανυει τη χρυση του εποχη ομως?

Το αν κάτι απολαμβάνει ευρύτατης ακρόασης ή όχι, συνήθως είναι αντιστρόφως ανάλογο της ποιοτικής
 του αξίας.


Φανταζομαι αν κοιταξεις λιγο καλυτερα θα καταλαβεις ποσο λαθος ειναι αυτη η προταση!Δηλαδη κομματαρες των Beatles,των Stones,των Doors,των Floyd,των Queen,των Zeppelin,Purple και πολλων αλλων που εγιναν τεραστιες επιτυχιες δεν εχουν ποιοτικη αξια??

Σαφώς και προτιμώ η σκηνή να βρίσκεται στο περιθώριο και να υπάρχουν 5 αξιόλογα σχήματα, παρά να φωτίζεται μονίμως και να βρίθει από 1000 μέτρια.


Κι εγω το προτιμω αλλα σε τετοια περιπτωση δε νομιζω οτι μπορουμε να μιλησουμε για "χρυση εποχη"

Η γελοία rock έκφανση των Δυτικές Συνοικίες που είχε καταντήσει να παίζεται ακόμα και με τριγωνάκια στο νηπιαγωγείο, αποτελούσε μια καθημερινότητα. Είσαι σίγουρος πως θα επιθυμούσες να γίνει η εισαγωγή στο rock χώρο μέσα από ένα τέτοιο κομμάτι;

Στην αρχη μια χαρα κομματακι μου φαινοταν,μετα "καηκε" απο την πολλη ραδιοακροαση.Γιατι οχι?Αν το οποιοδηποτε κομματι μπορει να δωσει σε καποιους το εναυσμα να την ψαξουν περισσοτερο με τη ροκ που ειναι το κακο?


Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #82 στις: 18/08/07, 15:59 »
Το λαικοποπ δεν διανυει τη χρυση του εποχη ομως?

Κατάλαβε κάτι σε σχέση με το δικό μου ορισμό περί "χρυσης εποχής". Ουδόλως χαρακτηρίζει την τελευταία η αναγνωρισιμότητα ή η απήχηση, αλλά η ουσία που προσφέρει. Μια εποχή κρίνεται ως χρυσή χάρη στις κατακτήσεις και την προσφορά της που αποδεικνύεται διαχρονική. Παράδειγμα αποτελεί ο "χρυσός αιώνας" που αφησε πίσω του έργο που μνημονεύεται χιλιετίες μετά. Τι με ενδιαφέρει αν ο τάδε καλλιτέχνης έχει πουλήσει μερικές μυριάδες αντίτυπα, αν είναι προφανές πως μιλάμε για ένα κατασκεύασμα της εποχής που θα εκλείψει όταν πάψει να είναι της μόδας;

Παράθεση
Φανταζομαι αν κοιταξεις λιγο καλυτερα θα καταλαβεις ποσο λαθος ειναι αυτη η προταση!Δηλαδη κομματαρες των Beatles,των Stones,των Doors,των Floyd,των Queen,των Zeppelin,Purple και πολλων αλλων που εγιναν τεραστιες επιτυχιες δεν εχουν ποιοτικη αξια??

Φυσικά...αυτό όμως που περιγράφεις δεν είναι το "σύνηθες" που ανέφερα, αλλά το ιδανικό που έχει κερδίσει και τη μάχη με το χρόνο. Κάνε υπομονή και θα διαπιστώσεις σε λίγα χρονάκια που θα βρίσκεται ο Μίχας, για τον οποίο έγινε και τόσος ντόρος. Δε δηλώνω Τειρεσίας, αλλά δε χρειάζεται και κληρονομικό χάρισμα για να καταλήξεις σε ένα τέτοιο συμπέρασμα.

Παράθεση
Κι εγω το προτιμω αλλα σε τετοια περιπτωση δε νομιζω οτι μπορουμε να μιλησουμε για "χρυση εποχη"

Ούτως ή άλλως η "χρυσή εποχή" είναι ένας στόχος που δεν είναι πάντα εφικτός. Τη δεδομένη στιγμή έχω καταθέσει την προτίμησή μου. Μακάρι να μπορούσαμε να διαθέτουμε 100 αξιόλογα σχήματα στο χώρο. Η διόλου καλλιτεχνική λογική κι οι εμπορικοί κανόνες των δισκογραφικών όμως επιβάλλουν να προωθείται εκείνο που θα πουλήσει, με αποτέλεσμα να μιλάμε για υπαναχωρήσεις σε ζητήματα ποιότητας. Προκειμένου να αυξήσεις το target group σου, εξωθείσαι σε συμβιβασμούς κι αναπροσαρμογή του καλλιτεχνικού "προϊόντος". Όντας ακροατής το μόνο που με αφορά κι ενδιαφέρει είναι να απολαμβάνω το ουσιώδες κι όχι την καταγραφή των πωλήσεων. Ένα ιδίωμα που ευημερεί στους αριθμούς και στις τηλεοπτικές μεταδόσεις, δε σημαίνει πως απαραιτήτως συνοδεύεται από το ανάλογο περιεχόμενο.

Παράθεση
Στην αρχη μια χαρα κομματακι μου φαινοταν,μετα "καηκε" απο την πολλη ραδιοακροαση.Γιατι οχι?Αν το οποιοδηποτε κομματι μπορει να δωσει σε καποιους το εναυσμα να την ψαξουν περισσοτερο με τη ροκ που ειναι το κακο?

Ήταν τόσο μια χαρά, που μετά από τόσα χρόνια δεν ακούγεται ούτε για πλάκα στον τελευταίο ραδιοφωνικό σταθμό της οικουμένης. Τα δε cd κατάντησαν σουβέρ ή φρίσμπυ για την παραλία και τα καλοκαιρινά ραντεβού. Το "κακό" της υπόθεσης είναι πως μεταφέρεται στους μη μυημένους στα πράγματα μια στρεβλή εικόνα περί rock, που σε αρκετές περιπτώσεις τους απομακρύνει από τα σημαντικά, αντί να τους εξωθεί να ψάξουν περαιτέρω. Γιατί κάποιος να γνωρίσει τον Τσιτσάνη μέσα από τον Δασκουλίδη, αντί να καταφύγει κατευθείαν στον πρώτο; Και χρόνο γλυτώνει κι έρχεται απευθείας σε επαφή με την ουσία της μουσικής πραγματικότητας.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #83 στις: 18/08/07, 16:03 »
αν και εγω θεωρω τις δυτικες συνοικιες ψευτοροκ γκρουπακι...αλλα η αποψη του οτι δεν ειναι ροκ μονο και μονο επειδη το τραγουδανε νηπια ειναι παρατραβηγμενη...και το λιωμενο παγωτο το τραγουδανε νηπια..αυτο τι σημαινει οτι δεν ειναι ροκ?....απλα και τα δυο τραγουδακια ειναι πολυ ευκολα...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #84 στις: 18/08/07, 16:11 »
Με τη διαφορά πως τα Ξύλινα Σπαθιά δεν έβγαλαν μονάχα το συγκεριμένο άσμα, ούτε έγιναν γνωστοί χάρη και κυρίως σε αυτό. Υπάρχει ολόκληρη δισκογραφική κατάθεση που επηρέασε με πολλούς τρόπους το χώρο και κομμάτια που παραμένουν διαχρονικά.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #85 στις: 18/08/07, 16:17 »
Με τη διαφορά πως τα Ξύλινα Σπαθιά δεν έβγαλαν μονάχα το συγκεριμένο άσμα, ούτε έγιναν γνωστοί χάρη και κυρίως σε αυτό. Υπάρχει ολόκληρη δισκογραφική κατάθεση που επηρέασε με πολλούς τρόπους το χώρο και κομμάτια που παραμένουν διαχρονικά.
ναι δεν διαφωνω..αλλα δεν ειναι επειχηρημα αυτο για τα νηπια..και αυτο με τους δισκους μην το πολυ λες...υπαρχουν πολυ τραγουδιστες που θεωρουντε εμπορικοι και οντως καποτε ηταν...και σημερα εχουν χαλασει...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #86 στις: 18/08/07, 16:19 »
Σχετικά με ιδεολογία και τρόπο ζωής έχω να κάνω μια ερώτηση. Ο Ιωαννίδης είναι ή όχι ροκ?

Βασικά δεν είναι και τόσο εύκολο να κατατάξεις τον Ιωαννίδη σε μια κατηγορία. Εγώ λέω πως είναι μια κατηγορία από μόνος του και είναι μοναδικός. Ροκάς πάντως δεν είναι, αν και έχει βγάλει 2-3 τραγούδια ροκ...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/08/07, 16:21 από Αγγέλα »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #87 στις: 18/08/07, 16:23 »
Σχετικά με ιδεολογία και τρόπο ζωής έχω να κάνω μια ερώτηση. Ο Ιωαννίδης είναι ή όχι ροκ?

Βασικά δεν είναι και τόσο εύκολο να κατατάξεις τον Ιωαννίδη σε μια κατηγορία. Εγώ λέω πως είναι μια κατηγορία από μόνος του και είναι μοναδικός. Ροκάς πάντως δεν είναι, αν και έχει βγάλει 2-3 τραγούδια ροκ...
και τι ειναι?...πως μπορεις να κολλας ταμπελα σε εναν τραγουδιστη?...ειναι δεν ειναι ροκας...τι ειναι δλδ?σκυλας, ποπ?... ???
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #88 στις: 18/08/07, 16:35 »
Όσον αφορά τις Δυτικές Συνοικίες, απλά θεωρώ ότι συμβιβάστηκαν πολύ γρήγορα.

Παρόμοια τύχη είχαν κ οι De Facto, των οποίων η μουσική είναι πολύ καλή!

Ο Ιωαννίδης για μένα είναι μεγάλος συνθέτης, φωνητικά δεν με τρελαίνει, κάποτε όμως τον άκουγα πολύ ευχάριστα.

Κ οι 3 παραπάνω είναι μουσικοί.

Μιλήστε για συγκεκριμένα τραγούδια, τα οποία να τα χαρακτηρίσουμε ως ποπ, λαικά, ροκ κοκ.

Για μένα, ορισμό του ελληνικού rock αποτέλεσαν οι Socrates κ οι Τρύπες.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #89 στις: 18/08/07, 16:41 »
Παράθεση
Δυτικές συνοικίες
Όσον αφορά το βίντεο του τραγουδιού "Καλοκαιρινά ραντεβού" αλλού παν τα ντράμς αλλού το μπάσο ο κιθαρίστας . Μόνο η φωνή είναι πάνω στην ηχογράφηση. Γενικά αυτό το τραγούδι μου φαινόταν ερασιτεχνικό. Ούτε οι στίχοι μου άρεσαν.

Για μένα, ορισμό του ελληνικού rock αποτέλεσαν οι Socrates κ οι Τρύπες.
+1

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #90 στις: 18/08/07, 17:07 »
Σχετικά με ιδεολογία και τρόπο ζωής έχω να κάνω μια ερώτηση. Ο Ιωαννίδης είναι ή όχι ροκ?

Βασικά δεν είναι και τόσο εύκολο να κατατάξεις τον Ιωαννίδη σε μια κατηγορία. Εγώ λέω πως είναι μια κατηγορία από μόνος του και είναι μοναδικός. Ροκάς πάντως δεν είναι, αν και έχει βγάλει 2-3 τραγούδια ροκ...
και τι ειναι?...πως μπορεις να κολλας ταμπελα σε εναν τραγουδιστη?...ειναι δεν ειναι ροκας...τι ειναι δλδ?σκυλας, ποπ?... ???

απλά επειδή δεν ξέρω σε τι κατηγορία να τον κατατάξω, τον κάνω μια κατηγορία από μόνο του...

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #91 στις: 18/08/07, 18:00 »
Νομίζω ότι ο schizm έκανε σαφέστατη τη θέση του ως προς αυτό το ζήτημα.

Η χρυσή εποχή δεν έχει να κάνει με την απήχηση κατ' εμέ, αλλά με το περιεχόμενο και τη σπουδαιότητα που αυτό εμπεριέχει. Σαφώς και προτιμώ η σκηνή να βρίσκεται στο περιθώριο και να υπάρχουν 5 αξιόλογα σχήματα, παρά να φωτίζεται μονίμως και να βρίθει από 1000 μέτρια.

Προς τι η ερώτηση λοιπόν...;


Αυτή την απάντηση ακριβώς ήθελα ;) Απλά με την ερώτηση, ήθελα να τονιστούν τα παραπάνω λόγια του schizm γιατί γράφει πολύ σημαντικά πράγματα!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #92 στις: 19/08/07, 13:22 »
Επειδη ξεχασα να απαντησω επι της ουσιας θα απαντησω τωρα που με χτυπησε το αρκαδικο αερακι βουνου και θαλασσας 8)
Κατ εμε το καλυτερο ροκ ελληνικο συγκροτημα ηταν οι τρυπες.Ειναι ενα περιεργο φαινομενο  αφου το συγκροτημα οποιον δισκο και να εβγαλε ειχε πραγματα να πει.
Μετα ειναι τα ξυλινα των οποιων οι δυο πρωτοι δισκοι μ αρεσουν πολυ αλλα οι επομενοι ηλεκτρονικοι οχι ιδιαιτερα..
Επισης μ αρεσουν τα μωρα στη φωτια και μαλιστα οχι μονο ο πρωτος αλλα και ο δευτερεος προσφατος σχετικα δισκος(1999).
Και αρκετα πραματα απο σιδηροπουλο.Τουλαχιστον οι 2 πρωτοι του δισκοι.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #93 στις: 19/08/07, 15:05 »
Για να επανέλθω στο θέμα, και να ξεκολλήσουμε από τον Μίχα, για το ροκ στην Ελλάδα. Πρώτα απ' όλα πρέπει να ορίσουμε τι είναι ροκ. Το ροκ σαν μουσική τεχνοτροπία πάντα, χρησιμοποιεί ορισμένα μοτίβα, από το κλασσικό ροκ ως και το progressive, το alternative το grunge ως και το punk. Είναι, νομίζω, συγκεκριμένα κι ευκολοπροσδιόριστα και έχει να κάνει με την ενορχήστρωση.
Παραδείγματος χάρη ο Πορτοκάλογλου ανήκει στο ελαφρύ ροκ. Ο Αλκίνοος Ιωαννίδης αν και έχει ορισμένα τραγούδια με τεχνοτροπία ροκ, χρησιμοποιεί πιο πολύ παραδοσιακές κλίμακες, κ γενικά δεν είναι ροκ, ανήκει στο χώρο του έντεχνου τραγουδιού. (τώρα τι είναι έντεχνο είναι ένα άλλο θέμα  ::) )
Λόγω του γεγονότος όμως οτι και το ροκ είναι ένα είδος μουσικής, που αποτελείται από νότες και στίχους, η ποιότητά του κρίνεται τόσο από το στίχο όσο και από τη μουσική όσο και από την ποιότητα της ενορχήστρωσης. Προσωπικά, ένα τραγούδι το κρίνω ως ποιοτικό ή μη από τη διαχρονικότητά του. Ας πούμε τις Δυτικές Συνοικίες που έβγαλαν το "καλοκαιρινά ραντεβού" δεν τις έχω σε μεγάλη εκτίμηση, γιατί ακούγοντας και το υπόλοιπο του δίσκου, κάτι δε πήγαινε καλά. Οπότε καλλιτέχνες που βγάζουν 1 επιτυχία και ο υπόλοιπος δίσκος δεν ακούγεται προσπαθώ να τους αποφεύγω.
Αντίθετα οι Ενδελέχεια των οποίων το "Βουτιά από ψηλά" μπορείς να το ακούσεις από την αρχή ως το τέλος, είναι ένα συγκρότημα το οποίο το σέβομαι, χωρίς να λέω οτι είναι σούπερ γκρούπ.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #94 στις: 19/08/07, 15:17 »
Για να επανέλθω στο θέμα, και να ξεκολλήσουμε από τον Μίχα, για το ροκ στην Ελλάδα. Πρώτα απ' όλα πρέπει να ορίσουμε τι είναι ροκ. Το ροκ σαν μουσική τεχνοτροπία πάντα, χρησιμοποιεί ορισμένα μοτίβα, από το κλασσικό ροκ ως και το progressive, το alternative το grunge ως και το punk. Είναι, νομίζω, συγκεκριμένα κι ευκολοπροσδιόριστα και έχει να κάνει με την ενορχήστρωση.
Παραδείγματος χάρη ο Πορτοκάλογλου ανήκει στο ελαφρύ ροκ. Ο Αλκίνοος Ιωαννίδης αν και έχει ορισμένα τραγούδια με τεχνοτροπία ροκ, χρησιμοποιεί πιο πολύ παραδοσιακές κλίμακες, κ γενικά δεν είναι ροκ, ανήκει στο χώρο του έντεχνου τραγουδιού. (τώρα τι είναι έντεχνο είναι ένα άλλο θέμα  ::) )
Λόγω του γεγονότος όμως οτι και το ροκ είναι ένα είδος μουσικής, που αποτελείται από νότες και στίχους, η ποιότητά του κρίνεται τόσο από το στίχο όσο και από τη μουσική όσο και από την ποιότητα της ενορχήστρωσης. Προσωπικά, ένα τραγούδι το κρίνω ως ποιοτικό ή μη από τη διαχρονικότητά του. Ας πούμε τις Δυτικές Συνοικίες που έβγαλαν το "καλοκαιρινά ραντεβού" δεν τις έχω σε μεγάλη εκτίμηση, γιατί ακούγοντας και το υπόλοιπο του δίσκου, κάτι δε πήγαινε καλά. Οπότε καλλιτέχνες που βγάζουν 1 επιτυχία και ο υπόλοιπος δίσκος δεν ακούγεται προσπαθώ να τους αποφεύγω.
Αντίθετα οι Ενδελέχεια των οποίων το "Βουτιά από ψηλά" μπορείς να το ακούσεις από την αρχή ως το τέλος, είναι ένα συγκρότημα το οποίο το σέβομαι, χωρίς να λέω οτι είναι σούπερ γκρούπ.


Συμφωνώ με όλα αυτά που λες. Όμως τον Πορτοκάλογλου δεν μπορώ να τον πω ούτε ελαφρύ Ροκ. Οι ενορχηστρώσεις του είναι Ποπ και πολλές φορές που ακούω κομμάτια του, ειδικά τα καινούργια, είναι σαν να πατάς σ' ένα πολύ καλό αρμόνιο συγχορδίες κι αυτό σου παίζει το ρυθμό (χωρίς να υποτιμάω σε καμία περίπτωση τους καλούς πληκτράδες).
Γενικά, εκτιμάω τον Πορτοκάλογλου, γράφει πολύ ωραίους στίχους, όμως Ροκ δεν τον θεωρώ.

Εντάξει, μπορεί όντως να είναι ροκ κι εγώ να είμαι ο παράξενος. Ελπίζω αν είμαι εγώ ο παράξενος, να με αφήσει ο εγωισμός μου να δω που είμαι λάθος :P

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #95 στις: 19/08/07, 15:27 »
Σχετικά με ιδεολογία και τρόπο ζωής έχω να κάνω μια ερώτηση. Ο Ιωαννίδης είναι ή όχι ροκ?

Βασικά δεν είναι και τόσο εύκολο να κατατάξεις τον Ιωαννίδη σε μια κατηγορία. Εγώ λέω πως είναι μια κατηγορία από μόνος του και είναι μοναδικός. Ροκάς πάντως δεν είναι, αν και έχει βγάλει 2-3 τραγούδια ροκ...
και τι ειναι?...πως μπορεις να κολλας ταμπελα σε εναν τραγουδιστη?...ειναι δεν ειναι ροκας...τι ειναι δλδ?σκυλας, ποπ?... ???

απλά επειδή δεν ξέρω σε τι κατηγορία να τον κατατάξω, τον κάνω μια κατηγορία από μόνο του...
το κανεις κατηγορια απο μονο του? ???...και τι σου λεει οτι δεν ειναι ροκ?...τα πολλα μη ροκ τραγουδια που εβγαλε...οπως ειπε και καποιος παραπανω...ροκ δεν ειναι μονο μουσικη αλλα ειναι και φιλοσοφια... ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #96 στις: 19/08/07, 15:43 »
Συμφωνώ με όλα αυτά που λες. Όμως τον Πορτοκάλογλου δεν μπορώ να τον πω ούτε ελαφρύ Ροκ. Οι ενορχηστρώσεις του είναι Ποπ και πολλές φορές που ακούω κομμάτια του, ειδικά τα καινούργια, είναι σαν να πατάς σ' ένα πολύ καλό αρμόνιο συγχορδίες κι αυτό σου παίζει το ρυθμό (χωρίς να υποτιμάω σε καμία περίπτωση τους καλούς πληκτράδες).
Γενικά, εκτιμάω τον Πορτοκάλογλου, γράφει πολύ ωραίους στίχους, όμως Ροκ δεν τον θεωρώ.

Εντάξει, μπορεί όντως να είναι ροκ κι εγώ να είμαι ο παράξενος. Ελπίζω αν είμαι εγώ ο παράξενος, να με αφήσει ο εγωισμός μου να δω που είμαι λάθος :P
Βάλτον στην κατηγορία Ποπ/Ροκ και θα σαι μέσα  ;D
Περίδης, Καζούλης σε τι κατηγορία εντάσσονται άραγε?

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #97 στις: 19/08/07, 16:36 »
Ρε παιδιά. Προσέξτε λίγο την ερώτησή μου. Δεν σας είπα τι τραγουδάει ο άνθρωπος, δεν σας είπα σε ποια κατηγορία ανήκει αλλά ότι ο τρόπος ζωής του Αλκίνοου Ιωαννίδη είναι ροκ. Το πιάσατε ή να το κάνω ακόμα πιο λιανά?
Η πιο δυνατή ροκ μπάντα που πέρασε πάντως απ' την Ελλάδα ήταν, είναι και θα είναι με διαφορά οι Socrates. Βαριέμαι τώρα να γράφω τους λόγους αλλά συνοπτικά θα σας πω ότι οι παραγωγές που έκαναν αυτοί τότε, δυσκολεύουν τους σύγχρονους τεχνικούς του ήχου σήμερα! Κάποια γεγονότα ακόμα είναι ότι είναι οι μοναδικοί που άρεσαν στο εξωτερικό και συνεργάστηκαν με μεγάλα ονόματα.
Δεν λέμε για Rotting Christ αλλά για ροκ ε, μην ξεχνιόμαστε.

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #98 στις: 19/08/07, 17:13 »
Συμφωνώ με όλα αυτά που λες. Όμως τον Πορτοκάλογλου δεν μπορώ να τον πω ούτε ελαφρύ Ροκ. Οι ενορχηστρώσεις του είναι Ποπ και πολλές φορές που ακούω κομμάτια του, ειδικά τα καινούργια, είναι σαν να πατάς σ' ένα πολύ καλό αρμόνιο συγχορδίες κι αυτό σου παίζει το ρυθμό (χωρίς να υποτιμάω σε καμία περίπτωση τους καλούς πληκτράδες).
Γενικά, εκτιμάω τον Πορτοκάλογλου, γράφει πολύ ωραίους στίχους, όμως Ροκ δεν τον θεωρώ.

Εντάξει, μπορεί όντως να είναι ροκ κι εγώ να είμαι ο παράξενος. Ελπίζω αν είμαι εγώ ο παράξενος, να με αφήσει ο εγωισμός μου να δω που είμαι λάθος :P
Βάλτον στην κατηγορία Ποπ/Ροκ και θα σαι μέσα  ;D
Περίδης, Καζούλης σε τι κατηγορία εντάσσονται άραγε?

Για τον Περίδη δεν ξέρω ακριβώς. Ο Καζούλης όμως σίγουρα εντάσσεται στην κατηγορία ''Κοριτσομπαλάντες''. Πάρε μία κιθάρα και παίξε σε κοριτσοπαρέα Καζούλη. Που να είσαι παράφωνος, θα ρίξεις τουλάχιστον μία!
Καλά κι αυτή η Φανή πρέπει να του χε ρίξει τρελό φτύσιμο του καημένου! ;D

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #99 στις: 19/08/07, 21:14 »
Σχετικά με ιδεολογία και τρόπο ζωής έχω να κάνω μια ερώτηση. Ο Ιωαννίδης είναι ή όχι ροκ?

Βασικά δεν είναι και τόσο εύκολο να κατατάξεις τον Ιωαννίδη σε μια κατηγορία. Εγώ λέω πως είναι μια κατηγορία από μόνος του και είναι μοναδικός. Ροκάς πάντως δεν είναι, αν και έχει βγάλει 2-3 τραγούδια ροκ...
και τι ειναι?...πως μπορεις να κολλας ταμπελα σε εναν τραγουδιστη?...ειναι δεν ειναι ροκας...τι ειναι δλδ?σκυλας, ποπ?... ???

απλά επειδή δεν ξέρω σε τι κατηγορία να τον κατατάξω, τον κάνω μια κατηγορία από μόνο του...
το κανεις κατηγορια απο μονο του? ???...και τι σου λεει οτι δεν ειναι ροκ?...τα πολλα μη ροκ τραγουδια που εβγαλε...οπως ειπε και καποιος παραπανω...ροκ δεν ειναι μονο μουσικη αλλα ειναι και φιλοσοφια... ;)

Τελικά αποφάσισα να μην κατατάσσω τους αγαπημένους μου καλλιτέχνες σε κατηγορίες. Και μπορώ να πω οτι συνέβαλλε και αυτό το θεματάκι σε αυτή μου την απόφαση. Δεν ξέρω τι είναι ο Αλκίνοος, απλά για εμένα δεν είναι και τόσο συνηθισμένα τα τραγούδια του (ταπεινή, προσωπική μου άποψη)...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 02:42
από tug
5 Απαντήσεις
4481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/09, 17:23
από Rock-Elliniko
6 Απαντήσεις
4297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/09, 19:47
από Μαργαρίτα Π.
3 Απαντήσεις
3579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/09, 11:47
από jimmyd
1 Απαντήσεις
2314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 10:00
από ogyon21
0 Απαντήσεις
2017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 20:25
από studio54
0 Απαντήσεις
1946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/12, 20:09
από VaBassix
1 Απαντήσεις
36660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/12, 01:06
από zefs
1 Απαντήσεις
3215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/13, 17:04
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
2343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/20, 03:53
από Dagoth