Αποστολέας Θέμα: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου  (Αναγνώστηκε 16110 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #25 στις: 04/01/09, 16:09 »
Παιδια μην υποτιματε καθολου τους κιθαριστες οχι της π**αριζου η οποια που και που εχει και κανα σολακι, αλλα και ονοματων οπως Κιαμος...Ναι καλα ακουσατε...Και εγω την ιδια αποψη ειχα μεχρι που ειδα τον κιθαριστα του Κιαμου να παιζει ενα τυπου Interlude για να βγει η ονοματαρα ο Κιαμος...Τα sweep και τα taping με string skipping εφευγαν για πλακα. Εεε δα θα ξαναμιλησω... Η πλακα ειναι πως απο κει και μετα επαιζε μονο ακορντα!!! ;)
Και ο drummer του επαιζε τον κ#λο του επισης...Μιλαμε για μουσικους που ολοι μαζι να μαζευτουμε δεν παιζουμε αυτα που παιζουν.
Εκτος αν καποιος απο εδω παιζει ηδη σε τετοιο σχημα (δεν το αποκλειω)...


Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #26 στις: 04/01/09, 16:30 »
Τί να πώ και γω που με τράβηξαν με το ζόρι σε κάτι παλιομπουζούκια πρωτοχρονιάτικα. Πήγαμε σχετικά νωρίς (1 π.μ) οπότε δεν είχε ξεκινήσει το κανονικό πρόγραμμα. Εκείνη την ώρα λοιπόν η ορχήστρα έπαιζε κάτι απίστευτα Funk-blues (με τον κιθαρίστα να κάνει ωραία σολάκια) και την είχα καταβρεί. Βέβαια μετά βγήκαν οι γνωστές άφωνες σκυλούδες και μου τη χάλασαν :(
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #27 στις: 04/01/09, 16:46 »
Kαι γω με τη λογικη του να παιξω μερικα "hits" πηγα, αλλα δεν επιασε. Τα hit κομματια ειναι λιγα. Εκει μιλαμε για ρεπερτοριο ασφαλειας.... και με το ασφαλειας εννοω οτι ενα σχημα εκει μεσα δε βγαζει οσα κομματια εχει το προγραμμα. Αλλα πολυ περισσοτερα για οποιαδηποτε στιγμη ζητηθουν! Χαρακτηριστικα θυμαμαι στην 1η μου προβα στο μαγαζι που δουλευα, πηρα ενα φακελο με 3 σιντι και πολλες σελιδες παρτιτουρες. Περιπου καθε σιντι ειχε 16-20 τραγουδια. Ολο αυτο το πακετο των 3ων σιντι ηταν μολις μερος του 1ου προγραμματος. Μετα απο μερικες προβες ειχα προβλημα ακριβως επειδη δεν ακουω τη μουσικη αυτη κ δεν γνωριζω καθολου ρεπερτοριο συνεπως οτι εβγαζα ηταν πιο πολυ θεμα μνημης. Ο μαεστρος χαρακτηριστικα μου ελεγε "ποσα τραγουδια θα θυμασαι απεξω? εχουμε κοντα 200 τραγουδια να βγαλουμε ακομα" και το εννουσε.. το ρεπερτοριο ειναι χαοτικο δεν ειναι 30 hits. Οι ρυθμοι στα ελληνικα ειναι ζορικοι οσο ιδιοι και αν ακουγονται με το υποτιμιτικο ως προς το ειδος αυτι μας. Δεν νομιζω οτι υπαρχει ευκολη δουλεια, θεωρω οτι υπαρχουν δουλειες ευκολοτερες απο αλλες. Αλλα και αυτο υποκειμενικο ειναι... Αν καποιος δε μπει σαν μουσικος μεσα σε μαγαζι να δει για αρκετο καιρο τα πραματα μεσα, θα του φαινεται πανευκολο! Και σαφως its all about money... ειναι ο πρωτος και ο τελευταιος λογος που οι μουσικοι γερνανε εκει μεσα.. μη μου πειτε για μουσικη εμπειρια..  :P  ολοι βλεπουμε τους μουσικους τετοιων μαγαζιων να παρακαλανε για μερικα μετρα σολο.. και οταν τους δωθουν μενουμε με το στομα ανοιχτο! Και οσο για τον κιθαριστα του Κιαμου που ειπατε ο τυπος ειναι πολυ Malmsteen φαση και αν δε κανω λαθος νομιζω ειναι κ μαεστρος γι αυτο εχει τοσο "χωρο" για σολο στο προγραμμα..
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #28 στις: 04/01/09, 17:17 »
To ευκολότερο πράγμα είναι να κατηγορούμε ότι δεν μπορούμε να αγγίξουμε....

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #29 στις: 04/01/09, 17:24 »
Ναι οντως ο κιθαριστας του Malmsteen εεε συγγνωμη του Κιαμου σολαρε σε νεοκλασικο υφος...Και ηταν απιστευτος...Οταν σκεφτηκα οτι χαραμιζεται ειπα στον εαυτο μου οτι με τοσα που παιρνει καθε νυχτα εε δε θα χιλιοστεναχωρεθει κιολας ;)


Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #30 στις: 04/01/09, 17:39 »
Παιδιά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Ξέρω πολλούς επαγγελματίες μουσικούς που κάθονται ή που δουλεύουν διήμερα στην καλύτερη.
Είναι ένα επάγγελμα με αβέβαιο μέλλον...Ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει...
(Εξάλλου οι εποχές είναι πολύ πιο δύσκολες απ'οτι ήταν πριν απο 10-15 χρόνια...και αυτό έχει αρνητική επίπτωση εκτός των άλλων και στην διασκέδαση.)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #31 στις: 04/01/09, 17:42 »
Παιδιά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Ξέρω πολλούς επαγγελματίες μουσικούς που κάθονται ή που δουλεύουν διήμερα στην καλύτερη.
Είναι ένα επάγγελμα με αβέβαιο μέλλον...Ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει...
(Εξάλλου οι εποχές είναι πολύ πιο δύσκολες απ'οτι ήταν πριν απο 10-15 χρόνια...και αυτό έχει αρνητική επίπτωση εκτός των άλλων και στην διασκέδαση.)

Ε κοίταξε 2 μέρες με 200€ τη βραδία...έστω 100€ τη βραδιά, είναι πολύ καλύτερα πίστεψε με απο άλλα επαγγέλματα των 400 και 500€ τον μηνα...και αν τα πάρουν και αυτά.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #32 στις: 04/01/09, 17:57 »
Μ'αρέσει να πυροδοτώ αντιδράσεις...Φυσικά και τα Ελληνικά τραγούδια δεν είναι καθόλου εύκολα.Αλλά να μιλάμε για Ελληνικά τραγούδια και όχι για σκυλοτράγουδα.Και πιστέψτε με αν αυτός ο κιθαρίστας ήξερε τόση πολλή μουσική και είχε και τεράστιες θεωρητικές γνώσεις δεν θα έπαιζε με την Παπαρίζου.Όσο να ναι υπάρχουν καλοί Έλληνες μουσικοί όπως Κροκίδης,Πατεράκης,Κιουρτσόγλου,Λάντσιας,Σπάθας,Τουρκογιώργης και πολλοί άλλοι που παίζουν ΜΟΥΣΙΚΗ.Και studio54 για το αν ξέρω μουσική επειδή εγώ κυκλοφορω κι ένα cd άσε τι μπορώ και τι δεν μπορώ ν'αγγίξω...Και το κυκλοφόρησα με μια Ibanez των 300€ και όχι με Musicman JP...

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #33 στις: 04/01/09, 18:07 »
Μ'αρέσει να πυροδοτώ αντιδράσεις...Φυσικά και τα Ελληνικά τραγούδια δεν είναι καθόλου εύκολα.Αλλά να μιλάμε για Ελληνικά τραγούδια και όχι για σκυλοτράγουδα.Και πιστέψτε με αν αυτός ο κιθαρίστας ήξερε τόση πολλή μουσική και είχε και τεράστιες θεωρητικές γνώσεις δεν θα έπαιζε με την Παπαρίζου.Όσο να ναι υπάρχουν καλοί Έλληνες μουσικοί όπως Κροκίδης,Πατεράκης,Κιουρτσόγλου,Λάντσιας,Σπάθας,Τουρκογιώργης και πολλοί άλλοι που παίζουν ΜΟΥΣΙΚΗ.Και studio54 για το αν ξέρω μουσική επειδή εγώ κυκλοφορω κι ένα cd άσε τι μπορώ και τι δεν μπορώ ν'αγγίξω...Και το κυκλοφόρησα με μια Ibanez των 300€ και όχι με Musicman JP...

Καλά δεν πάει να πεί ότι επειδή παίζει με την Παπαρίζου δεν κάνει κάτι άλλο παράλληλα όπως π.χ να διδάσκει. Ούτε το όνειρο του καθενός μουσικού είναι να γίνει η δουλειά του παγκοσμίως γνωστή. Όσο για το CD...ο καθένας κυκλοφορεί CD σήμερα τί να λέει...και γώ με κάτι φιλαράκια κάναμε ηχογράφηση σε επαγγελματικό studio κάτι τραγουδάκια της πλάκας που είχαμε βγάλει, τί να λέει.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #34 στις: 04/01/09, 18:09 »
Ρε φίλε chris , εσύ δεν είπες οτι δεν μιλάς μόνο για αυτούς που παίζουν στις μεγάλες πίστες αλλά για όλους!
Τώρα το αλλάζεις πάλι!!??

Ποιά διακόσια τη βραδυά??

Ο ένας στους δύο μουσικούς είναι άνεργος...Μην βλέπεις τους μουσικούς σαν κάποιο προνομιούχο κλάδο.

Μ'αρέσει να πυροδοτώ αντιδράσεις...Φυσικά και τα Ελληνικά τραγούδια δεν είναι καθόλου εύκολα.Αλλά να μιλάμε για Ελληνικά τραγούδια και όχι για σκυλοτράγουδα.Και πιστέψτε με αν αυτός ο κιθαρίστας ήξερε τόση πολλή μουσική και είχε και τεράστιες θεωρητικές γνώσεις δεν θα έπαιζε με την Παπαρίζου.Όσο να ναι υπάρχουν καλοί Έλληνες μουσικοί όπως Κροκίδης,Πατεράκης,Κιουρτσόγλου,Λάντσιας,Σπάθας,Τουρκογιώργης και πολλοί άλλοι που παίζουν ΜΟΥΣΙΚΗ.Και studio54 για το αν ξέρω μουσική επειδή εγώ κυκλοφορω κι ένα cd άσε τι μπορώ και τι δεν μπορώ ν'αγγίξω...Και το κυκλοφόρησα με μια Ibanez των 300€ και όχι με Musicman JP...
Μάλιστα!
Δηλαδή ο Τουρκογιώργης που παίζει με τον Χατζηγιάννη είναι καλός ενώ ο άλλος που παίζει με την Παπαρίζου όχι και τόσο!... ::)

Ibanezakia έχω ένα quiz για σένα!
Μπορείς να μου πείς ποιός έχει κάνει την ενορχήστρωση στο πρώτο cd της Έφης Σαρρή?

Για να σε βοηθήσω,το όνομα του το έχεις αναφέρει ήδη...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #35 στις: 04/01/09, 18:13 »
Ρε φίλε chris , εσύ δεν είπες οτι δεν μιλάς μόνο για αυτούς που παίζουν στις μεγάλες πίστες αλλά για όλους!
Τώρα το αλλάζεις πάλι!!??

Γιατί πόσα παίρνουν; Εδώ ένας σερβιτόρος σε μπουζούκια παίρνει 50+ τα οποία είναι πάλι καλύτερα απο τον μέσο ιδιωτικό υπάλληλο.

Παράθεση
Ο ένας στους δύο μουσικούς είναι άνεργος...Μην βλέπεις τους μουσικούς σαν κάποιο προνομιούχο κλάδο.

Προνομιούχος κλάδος δεν είναι, ούτε όμως έτσι όπως τον περιγράφεις εσυ. Η ανεργία είναι γενικευμένο φαινόμενο στην εποχή μας.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #36 στις: 04/01/09, 18:14 »
Μπράβο ρε μου την είπες...Όλοι έχουν ένα μελανό σημείο στην καριέρα τους,δεν παέι να πει κάτι.Και άσε φίλε για τον Χατζηγιάννη γιατί ο τύπος ξέρει πολλά καντάρια μουσική,γιατί έχω δουλέψει και στο team των ηχοληπτών μαζί του και ξέρω

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #37 στις: 04/01/09, 18:16 »
Λιγο ηρεμα παιδια...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #38 στις: 04/01/09, 18:19 »
+1 Συντονιστά...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #39 στις: 04/01/09, 18:28 »
@chris...Εγω δεν προσπάθησα να διαχωρίσω τον κλάδο των μουσικών απο την γενικότερη κρίση που υπάρχει ,εσύ είχα την εντύπωση ότι το έκανες αυτό.

@ibanezakia...Εδω δεν είμαστε για να "την λέμε"...συζήτηση κάνουμε.
Τί το ποιό "ποιοτικό" όμως βλέπεις εσυ στην μουσική του καλλιτέχνη που ανέφερα απο αυτήν της Παπαρίζου πχ??
(Ξέχωρα απο το backround του καθενός, για το τελικό μουσικό αποτέλεσμα μιλάω...)


@freemind.....no problemo!!... ;D

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #40 στις: 04/01/09, 18:32 »
Oσο και να μην το καταλαβινουν πολλοι, το να φτασεις να παιζεις σε ενα τετοιου τυπου μαγαζι με ας το πουμε.. μεγαλα ονοματα, σημαινει κατι. Οχι οτι εισαι ο καλυτερος στον κοσμο, αλλα κακα τα ψεματα η αφροκρεμα των καλων Ελληνων μουσικων ειναι που "κραταει" την πιατσα στα ελληνικα μαγαζια-σκυλαδικα. Ξαναλεω μην κρινετε τους μουσικους απο το τι παιζουν εκει μεσα.. ειναι η δουλεια τους και την κανουν καλα μιας και ξερουν.

 Ενα σχετικο παραδειγμα.., στο καναλι ΣΚΑΙ πολλοι θα εχετε πετυχει μια εκπομπη βρετανικη με κατι πιλοτους που πιλοταρουν μικρα αεροπλανακια σε περιεργες μανουβρες και δυσκολους ελιγμους που αγγιζουν τα 10g φτανοντας στα ακρα το αεροσκαφος και κυριως τους εαυτους τους.. και ομως αυτοι οι ανθρωποι ειναι πιλοτοι ολων των γνωστων διεθνων αεροπορικων εταιριων! Δε σημαινει οτι ειναι αχρηστοι οταν πιλοταρουν τα 737 επειδη πανε αργα η οτιδηποτε.. ο καθενας εχει το δικαιωμα στον ελευθερο του χρονο να κανει οτι θελει. Καποια πραγματα ομως ειναι μερος της δουλειας και πρεπει να γινουν. Καμια φορα αυτο "κρυβει" τις δυνατοτητες του καθε ανθρωπου...αλλα δε πρεπει να κρινουμε με βαση αυτο.. αλλα να αναρωτιομαστε τι κρυβεται απο πισω!
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/09, 10:14 από steltrucci »
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #41 στις: 04/01/09, 23:23 »
ο καθενας εχει το δικαιωμα στον ελευθερο του χρονο να κανει οτι θελει. Καποια πραγματα ομως ειναι μερος της δουλειας και πρεπει να γινουν. Καμια φορα αυτο "κρυβει" τις δυνατοτητες του καθε ανθρωπου
well said.
και αυτός ο άνθρωπος πολύ τυχερός είναι.
απλά σκεφτείτε πόσα χρήματα πέρνει,και πώς τα πέρνει,και σκεφτείτε που τα ξοδεύει κιόλλας.
πέρνει πολλά χρήματα παίζοντας μουσική(και τα σκυλάδικα μουσική είναι!μην γκρινιάζετε συνέχεια...οι ξανθές καλλονές εξαιρούνται!αλλά αυτός
παίζει στην παπαρίζου που είναι respect)και τα ξοδεύει σε precious gear και στη μουσική που αγαπάει αυτός.

πάντως σεβαστή λαική μουσική,στην οποία δεν ισχύει το''όσο χαζός τόσο το καλύτερο''πιστεύω είναι μια χαρά.μπορεί να μην είναι το
cup of tea μας αλλά είναι μουσικούλα στο κάτω κάτω !

το μόνο αρνητικό είναι το οτι δεν έχει να διαθέσει τόσο χρόνο όσο θα είχε αν είχε αφοσιωθεί αποκλειστικά στην καριέρα του
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #42 στις: 05/01/09, 08:39 »
Κ που να βλεπατε κ τη Zakk Wylde les paul που εχει τωρα ο Φοιβος....... Ο οποιος παρεπιπτοντως γραφει κ στουντιο οτι ελληνικο κυκλοφορει με ηλεκτρικη κιθαρα.
Το παιδι το ξερω οπως κ καποια ατομα του στενου οικογενειακου του κυκλου οπου εχουν συμμετασχει επι πολλα ετη με καποια απ τα ονοματα που ανεφερε ο ibanezakias. Σας διαβεβαιωνω οτι το συγκεκριμενο ατομο το εχει με το παραπανω σε πασης φυσεως παιξιμο κ τετοια βιαστικα συμπερασματα ειναι απλα αστεια. Το μονο κακο που εχει για μενα ειναι οτι ειναι μεταλλας..... ;)
Πραμα που δεν σταθηκε εμποδιο να εχει παιξει μεχρι στιγμης με βισση,τερζη,πεγκυ,τσαλικη,χρυσπα,ρουβα κ με ολο αυτο το συφερτο που εγω προσωπικα το σιχαινομαι κ αισθανομαι τυχερος διοτι η μονιμη πρωινη μου δουλεια, μου επετρεψε να μην αναγκαστω να ασχοληθω με κανεναν τους κ απλα να τους αγνοω.
Φιλε ibanezakia για καποιους η επιλογη του λαικοποπ ειναι μονοδρομος, κ ακριβοπληρωμενος κιολας.........
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/09, 08:55 από fuZZed »
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #43 στις: 05/01/09, 09:47 »
κατ αρχάς να πω πως το θέμα αυτό τα σπάει....

εν συνεχεία....απ'ότι έχω δει κι εγώ σ αυτά τα μαγαζιά παίζουν απίστευτοι μουσικοί που στα διαλείμματα ή στα σόλο τους παίζουν απίστευτα πράγματα...
τώρα για τον συγκεκριμένο δν ξέρω (Φοίβος) αλλά αν τόσα άτομα δηλώνουν πως τον ξέρουν και λένε τόσα πράγματα γι αυτόν...
ε...κάτι θα ισχύει

αυτό π μ αρέσει εδώ είναι οι πληροφορίες που έχουν γραφτεί για τις δουλειές σ αυτά τα μαγαζιά...
φανταζόμουν πως θα ναι απαιτητικές αλλά όχι και τόσο!
(200 τραγούδια για το πρόγραμμα..!! :o )

κ όλα ξεκίνησαν από την κιθάρα του κιθαρίστα της Παπαρίζου... :P


Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #44 στις: 05/01/09, 10:02 »
Ιbanezakia σε παρακαλώ πολύ τις προσωπικές αναφορές αλλού όχι σε μένα, εξάλλου ούτε γνωρίζεις την μουσική μου παιδεία και εμπειρία....
Για να στο πω κι αλλιώς, όταν εγώ έπαιζα μουσική εσύ δεν είχες ακόμη γεννηθεί.

Η μουσική δεν έχει ούτε αρχή ούτε τέλος αυτό ήταν το πρώτο πράγμα που μας μαθαίναν στο Ωδείο του Βόλου εν έτη 1975.
Ο καλός μουσικός πρέπει να ξέρει να ακούει, να αναλύει, να "κλέβει" και να παίζει. Το είδος είναι σχετικό, δηλαδή ο Κώστας Σούκας ή ο Γιακές που είναι λαϊκοί οργανοπαίκτες δεν ξέρουν κιθάρα??? αν είναι δυνατόν....
Η ανάγκη αγαπητοί μου μπορεί να σε κάνει να παίζεις από συναυλίες μέχρι πανηγύρια. Όταν έχεις οικογένεια και παιδιά, νοίκια, φροντηστήρια, διατροφές και όλα αυτά να περιμένουν από σένα, παίζεις από arpeggios μέχρι τσιφτετέλια.
Έχω φίλο μπουζουξή που παίζαμε μαζί από το 1982 ως το 1987, μετείχαμε σε δυό σχήματα στην ίδια συναυλία και ο συγκεκριμένος φίλος που λές άφηνε το μπουζούκι κι έπαιζε κιθάρα.... ε εκεί έχανες την μπάλα.... τελείως όμως.....
Το γκρουπάκι που είχαμε τότε έχει τροφοδοτήσει (είκοσι + χρόνια μετά) τα νυχτομάγαζα της περιοχής με μουσικούς που από Deep Purple, Rainbow και ZZTop τώρα παίζουν λαϊκά.... τι να κάνουμε είναι ο νόμος της αγοράς, αυτά πληρώνουν (και όχι πάντα), για τα άλλα πληρώναμε (τα χαρτζηλίκια που μας έδιναν οι γονείς μας) για να κάνουμε το γούστο μας.

Oσο και να μην το καταλαβινουν πολλοι, το να φτασεις να παιζεις σε ενα τετοιου τυπου μαγαζι με ας το πουμε.. μεγαλα ονοματα, σημαινει κατι. Οχι οτι εισαι ο καλυτερος στον κοσμο, αλλα κακα τα ψεματα η αφροκρεμα των καλων Ελληνων μουσικων ειναι που "κραταει" την πιατσα στα ελληνικα μαγαζια-σκυλαδικα. Ξαναλεω μην κρινεται τους μουσικους απο το τι παιζουν εκει μεσα.. ειναι η δουλεια τους και την κανουν καλα μιας και ξερουν.

Συμφωνώ 100%....

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #45 στις: 05/01/09, 17:37 »
Το γκρουπάκι που είχαμε τότε έχει τροφοδοτήσει (είκοσι + χρόνια μετά) τα νυχτομάγαζα της περιοχής με μουσικούς που από Deep Purple, Rainbow και ZZTop τώρα παίζουν λαϊκά....

Μα και οι ZZTop "λαικά" παίζουν... ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #46 στις: 03/09/11, 14:55 »
συγνώμη που ξεθάβω αυτό το topic, αλλά είδα και εγώ τη συναυλία πρόσφατα και αναρωτιόμουν για τον κιθαρίστα.

αυτό που έχω να πω είναι ότι οι rock/metal κιθαρίστες που παίζουν pop κομμάτια, απλά ζωγραφίζουν, γιατί βγαίνουν εκτός των  απλών riff που προστάζει η studio version του κομματιού...

μπράβο στον Φοίβο!
Music makes the people come together

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
4655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 13:47
από Unknown Artist
23 Απαντήσεις
8886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/07, 15:48
από Anemos
63 Απαντήσεις
21577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/09, 10:39
από Neikos
0 Απαντήσεις
1309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/10, 08:47
από sils
0 Απαντήσεις
3349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/11, 23:58
από freemind
1 Απαντήσεις
3564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/11, 09:48
από Dr Wolf
15 Απαντήσεις
7206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/12, 12:26
από Adno
18 Απαντήσεις
39303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/12, 17:55
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
34952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 08:55
από Melvin91
5 Απαντήσεις
1572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/22, 17:24
από BitCollector