Αποστολέας Θέμα: IMPEDANCE MISMATCH ανάμεσα σε 2 καμπίνες? Το χεις ξανακούσει? Ούτε κ γω!  (Αναγνώστηκε 2777 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα παίδες,
τώρα πρόσφατα τσίμπησα κ έναν Randall Warhead X2 έτσι για την Panterοφάση. Είναι ο μόνος SS που σκεφτόμουν ποτέ να πάρω και αυτό λόγω Dimebag προφανώς. Άλλο το ότι δεν τον πολυέπαιζε. Anyway, σκέφτηκα κάτι και θέλω να μου πείτε αν στέκει. Ο Randall έχει 2 speaker outputs ως συνήθως. Είναι σχεδιασμένος για να βγάζει μπάσσα που τα καλύπτει καλύτερα μια 2χ15" καμπίνα. Το density μάλιστα παραμπουκώνει σε μια 2χ12 που χω στο σπίτι (16Ω) και στο manual αναφέρει ότι έχει σχεδιαστεί ειδικά για 15αρα καμπίνα. Απ την άλλη υπάρχει κάπου παρατημένο ένα subwoofer crystal audio με απόκριση 20-170Hz νομίζω, 170W. Ότι πρέπει για τα μπάσσα δηλαδή. Αυτό ήταν για home cinema παρεπιπτόντως. Μπορώ να συνδέσω και το sub στον ενισχυτή? Δεν εχει υποδοχή για 1/4 jack αλλά έχει για τα μικρότερα (τα κλασικα στερεο στους hifi ενισχυτές-απλα βαζω μετατροπεα βυσματος και οκ). Βάσει λογικής θα περίμενα απλά λόγω διαφοράς αντίστασης, το subwoofer να ακούγεται πιο δυνατά. Θα πάθουν τιποτα οι μετασχηματιστες? Τι θα περιμενατε να βγει απο αυτο το σεταπ? Θα παρακαλουσα οι προτασεις να μην τελειωνουν σε φρασεις οπως "αλλα θα σου καει το ηχειο" ή χειροτερα "αλλα θα ανατιναχθει ο μετασχηματιστης" Πλακιτσα.   ;)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Ο ρανταλ ειναι τρανζιστορατος, οποτε δεν εχει μετασχηματιστη εξοδου να σου καει.
Επισης, απο τα βυσματα που λες, απ'οτι καταλαβα το subwoofer ειναι ενεργο, οποτε δεν παιρνει σημα επιπεδου ηχειων, αλλα σημα line, οποτε δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις (αν βαλεις μια φοτο, ή εξηγισεις ακριβως πως ειναι οι εισοδοι του θα σου πουμε και σιγουρα).
Τελος, τα σαμπ-γουφερ αυτα αναπαραγουν μονο πολυ χαμηλες συχνοτητες, μεχρι 150κυκλους περιπου, οποτε δεν πρεπει να στειλεις εκει μεγαλυτερες συχνοτητες σε περιπτωση που ειναι παθητικο, γιατι θα το ζορισεις, εκτος και αν εχει κροσοβερ.
Αυτα τα σαμπ επισης ειναι φτιαγμενα για να αναπαραγουν τα "μπαμ-μπουμ" απο τις ταινιες, δεν ειναι καθολου μουσικα, οποτε δεν θα ακουγεσαι σωστα... τα μονο σαμπ που εχω ακουσει και επαιζαν σωστα μουσικη ηταν πολυ ακριβα.
τελος, οσον αφορα τον τιτλο του θεματος, συνηθως οι 2 εξοδοι για καμπινες στις κεφαλες συνδεοντε παραλληλα εσωτερικα, οποτε δεν θα υπαρχει προβλημα να βαλεις μια καμπινα 4ωμ και μια 16ωμ μαζι.
Η 2χ12 που εχεις σπιτι, τι καμπινα ειναι?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
To sub einai to Crystal audio SystemBass 10. Οι εξοδοι ειναι αν θυμαμαι καλα 8 υποδοχεσ για "γυμνο καλωδιο" , οι κλασικεσ και 2 στερεο (το κλασικο ασπρο-κοκκινο) μεγεθος τηλεορασης ας πουμε. Πισω εχει volume kai crossover (20-200Hz nomizo leei). Αν θυμαμαι καλα στην στερεο λεει low line. Η καμπινα ειναι μια Μαρσαλ TSLC 212, ena Celestion V30 kai ena G12H.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Eψαξα λιγο τις οδηγιες για αυτο το σαμπ, δεν ηταν καθολου κατατοπιστικες, αλλα αυτο που καταλαβα ειναι το εξης-
Ειναι ενεργο, δεχεται μονο σημα γραμμης και οχι ηχειων, και οι μπορνες που εχει για γυμνο καλωδιο ειναι μηπως εισοδοι/εξοδοι? Γιατι μαλλον εκει συνδεεις τα κυρια αριστερα/δεξια ηχεια, και κοβει απο αυτα τις συχνοτητες κατω απο τα 170χερτζ.
Δεν το περιγραφει πουθενα αυτο, αλλα μαλλον ετσι ειναι, αλλα επειδη απλα το υποθετω απο την εμπειρια μου, κανε ενα κοπο και κοιτα τις συνδεσεις στο σαμπ αν ειναι αυτο που λεω.
Αν ισχυουν τα παραπανω, τοτε δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις ετσι οπως λες. Αν οπως ο γουορχεντ εχει καποια εξοδο line/direct, τοτε πιθανως να μπορεις, η να κανεις κατι με την λουπα και ενα κροςοβερ. Αλλα και παλι σχετικα με τη ποιοτητα του ηχου πρεπει να δοκιμασεις (χαμηλη ενταση) για να δεις.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 16:01
από mitsocaster
44 Απαντήσεις
14074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/08, 23:04
από Baroness
Input/output impedance

Ξεκίνησε από Evangelos 123 Εφέ

3 Απαντήσεις
2626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/08, 12:52
από RoyBatty
12 Απαντήσεις
5691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/08, 20:22
από Giorgos K.
0 Απαντήσεις
2092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 16:43
από Lightstringer
7 Απαντήσεις
2356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/08, 22:12
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
15 Απαντήσεις
8027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 13:59
από studio54
12 Απαντήσεις
4205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/10, 11:40
από armagedon
69 Απαντήσεις
20839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/11, 18:01
από Jezus
5 Απαντήσεις
4250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/20, 13:46
από BitCollector