Αποστολέας Θέμα: Come Clarity -IN FLAMES  (Αναγνώστηκε 3666 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Come Clarity -IN FLAMES
« στις: 25/02/06, 15:47 »
Λοιπόν, να και το review μου αυτού του πολύ πολύ ωραίου album το οποίο δε λέει να φύγει από το WMP...εεε...δεν ήξερα ότι θα είναι τόσο ωραίο θα το αγοράσω όταν βρεθώ αθήνα...:

Come Clarity

1.Take this life: Ο δίσκος ξεκινάει δυνατά όπως πάντα με μπόλικη thrashιά στην αρχή και όπως πάντα τα καθιερωμένα IN FLAMES πιασάρικα σημεία! I like it!
2.Leeches: Να πω την αλήθεια δεν το έχω πολυακούσει μου φαίνεται λίγο...κάπως. Παρ'όλα αυτά έχει και αυτό ωραία σημεία(Refrain κλπ.)
3.Reflect the storm: Ένα από τα καλύτερα τραγούδια του δίσκου για μένα. Ωραίες καφρίλες, Refrain ταξιδιάρικο(για μένα τουλάχιστον)
4.Dead End: Άλλο ένα άριστο κομμάτι στο οποίο τραγουδάει και μια κοπέλα-τους μισούς στίχους αυτή, τους μισούς ο Anders και το ρεφραίν και οι δύο-ωραία μελωδία.
5.Scream: Ξεκινάει με thrash και καταλήγει σε blastbeat (αν έχω καταλάβει σωστά τι είναι αυτό) στο οποίο σου'ρχεται να χτυπηθείς. Μου θυμίζει αρκετά Slipknot το ρεφραίν...(δεν το είπα για κακό αυτό)
6.Come Clarity: Το ομόνυμο τραγούδι του άλμπουμ το οποίο είναι ίσως το αγαπημένο μου από το δίσκο! μπαλάντα στυλ IN FLAMES με φωνητικά που σου ραγίζουν την καρδία. Έχει ωραίο σόλο επίσης με μπόλικα dive bows!
7.Vacuum: Τι να πω, ένα ακόμα τραγούδι που μαμάει από τους αγαπητούς IN FLAMES! Ο Anders(τραγουδιστής) σκίζει! Οι στίχοι οι οποίοι έχουν κοινωνικό χαρακτήρα(αναρωτιούνται για το μέλλον τη κοινωνίας μας) μαμάνε επίσης!
8.Pacing Death's Trail: Αρκετά καλό τραγούδι. Σε άλλους μπορεί να αρέσει πολύ. Μου θυμίζει αρκετά As I Lay Dying για όσους τους ξέρουν (επίσης καλό είναι αυτό...:-)
9.Crawl Through Knives: Αυτό είναι το δεύτερο καλύτερο κομμάτι του άλμπουμ και για μένα αλλά και σύμφωνα με την ψηφοφορία για τα καλύτερα τραγούδια στην ιστοσελίδα τους(εκεί είναι πρώτο)
10.Versus Terminus: Μέτριο τραγούδι παρόλα αυτά δεν χάνει σε δύναμη και ενέργεια.
11.Our infinite struggle: Χμμμ...όχι και πολύ σόι... :-\
12.Vanishing Light: Επίσης όχι πολύ σόι. Απ'ότι φαίνεται τα της πλάκας τα άφησαν για το τέλος. Το ρεφραίν μου θυμίζει λίγο Iron Maiden αν δεν κάνω λάθος που είναι η μεγαλύτερη επιρροή τους τουλάχιστον για τα πρώτα albums
13.Your bedtime story is scaring everyone: Δεν είναι ακριβώς τραγούδι. Κάτι σαν απλοϊκό θέμα με... πλήκτρα και αρκετά samples; μη φανταστείτε τίποτα σπουδαίο-μια καμπάνα χτυπάει καθέ τρις και λίγο απλά και ακούγονται και κάτι κύματα. Το θέμα με αυτό το κομμάτι είναι ότι έχει και ένα μυστικό τραγούδι μικρής διάρκειας όχι άσχημο όμως!  :)

Αυτή είναι λοιπόν η γνώμη μου για το άλμπουμ. Απορώ κάθε φορά που ακούω IN FLAMES πόση έμπνευση μπορεί να έχουν για να φτιάχνουν τόσο ωραία υπερ-πιασάρικα(όχι εμπορικά όμως)ρεφραίν και στίχους γενικά; ακόμα ένα μπράβο στον ντράμμερ τους ο οποίος παίζει εκπληκτικα και πολύ δυνατα (Άκου Touch Of Red απ'το "Soundtrack to your Escape"το προηγούμενο άλμπουμ τους!)
Το προτείνω σε όποιον γουστάρει δύναμη και πολύ ωραία ιντερλούδια!
Ωχ, να μην ξεχάσω ότι ο δίσκος συνοδεύεται από ένα DVD (το οποίο δεν έχω πάρει ακόμα από το φίλο μου ::),πρέπει να είναι όμως limited η έκδοση που το'χει). Το DVD περιέχει βίντεο από τις ηχογραφήσεις και μερικά video clips. Τώρα αν περιέχει και τίποτα άλλο θα σας το πω όταν το πάρω ;)

Υ.Γ.:Sorry για το τεράστιο review απλά το άξιζε ο δίσκος :)   

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Come Clarity -IN FLAMES
« Απάντηση #1 στις: 26/02/06, 02:42 »
Παρα πολυ καλος δισκος...... Μου το δωσανε την ιδια περιπου περιοδο με το καινουργιο Amorphis (μεσα στις διακοπες των Χριστουγεννων δηλαδη) και απο τοτε το εχω ακουσει πολλες φορες...... Καθε φορα που το ακουω μου αρεσει και περισσοτερο.....Το εναρκτηριο κομματι παντως (take this life) ειναι super hit-ara (αν και το videoclip δεν λεει και πολλα - συνηθισμενο θα το ελεγα).... Γενικα οσοι γουσταρουν τον "νεο" ηχο των In Flames (απο το Reroute To Remain και μετα) καλα θα κανουν να σπευσουν.......... ;D Ο δισκος αξιζει τα λεφτα του............ ;)

YΓ: Τα female vocals στο Dead End ειναι της Miskovsky..... ::)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Come Clarity -IN FLAMES
« Απάντηση #2 στις: 26/02/06, 21:22 »
Παράθεση
YΓ: Τα female vocals στο Dead End ειναι της Miskovsky..... Roll Eyes
Έτσι λέγεται; Είναι καμιά γνωστή; ??? :)

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Come Clarity -IN FLAMES
« Απάντηση #3 στις: 27/02/06, 03:04 »
Παράθεση
YΓ: Τα female vocals στο Dead End ειναι της Miskovsky..... Roll Eyes
Έτσι λέγεται; Είναι καμιά γνωστή; ??? :)

Στη Σουηδια απο οτι διαβασα σε μια συνεντευξη πρεπει να ειναι γνωστη..... Παιζει πιο rock/pop πραγματα αλλα λεει οτι γουσταρει και το metal και φυσικα τους In Flames...... ::) Oπως και να χει το κομματι στο οποιο συμμετεχει ειναι πολυ ωραιο.......... :)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Come Clarity -IN FLAMES
« Απάντηση #4 στις: 27/02/06, 23:38 »
Προς Samdreamth: Μπήκα στη σελίδα της πριν από λίγο. Ναι, απ'ό,τι φαίνεται πρέπει να είναι κάτι σαν την avril (lavigne ντε!)  και δεν' κακή! ;D

Προς όλους τους άλλους:Άντε ρε παιδιά πείτε τίποτα. Έχει ακούσει κανείς το δίσκο; πώς σας φάνηκε; δεν ακούει κανείς άλλος καφρίλες εδώ μέσα; :o :)

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Come Clarity -IN FLAMES
« Απάντηση #5 στις: 27/02/06, 23:44 »
Ο δισκος ειναι πολυ καλος.Πολλα ωραια ριφς και γενικοτερα Σουηδικο μελωδικο death metal(α ρε Jesper).Απλουστατα In Flames...
Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι κριτικοι το θαψανε...

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Come Clarity -IN FLAMES
« Απάντηση #6 στις: 28/02/06, 12:20 »
Δεν έχω ακούσει ακόμα το δίσκο...ο αγαπημένος μου δίσκος τους είναι το The Jester Race...οι In Flames είναι πρωτοπόροι και δε φοβούνται να πειραματιστούν και αυτό είναι μεγάλη μαγκιά...αλλά όχι και οτι πλέον παίζουν καφρίλες και καθαρό death(αν και ποτέ δεν έπαιξαν καθαρόαιμο death)έτσι δεν είναι; Αυτή η μίξη του metal με ηλεκτρονικά στοιχεία όπως το παρουσίασαν στους δύο προηγούμενούς τους δίσκους είναι πολύ καλή ιδέα και σίγουρα θα ακολουθήσουν όλο και περισσότεροι στο μέλλον...όταν ακούσω το δίσκο θα επανέλθω με εντυπώσεις...

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Come Clarity -IN FLAMES
« Απάντηση #7 στις: 01/03/06, 03:58 »
Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι κριτικοι το θαψανε...

Χμ.... οντως παραξενο αυτο.. :-\....... Παντως εγω 2-3 κριτικες που διαβαζα λεγαν πολυ καλα λογια.... ::) Φυσικα ομως ποτε δεν μενω σε αυτα που διαβαζω.....και μετα απο αρκετες ακροασεις πιστευω οτι ο δισκος ειναι οντως πολυ καλος..... Τεσπα, νομιζω καθενας θα πρεπει να εμπιστευεται τα αυτια του και την κριση του πανω απο ολα και ΟΧΙ αυτα που θα γραψει ο Χ η ο Ψ κριτικος γιατι πανω απο ολα η μουσικη ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος και το οτι γραφει ο αλλος οτι κατι ειναι παρα πολυ καλο δεν σημαινει οτι εμενα θα μου αρεσει (και το αντιστροφο)......... ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος RBnikos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 324
  • Φύλο: Άντρας
  • we're becoming .... Hostile!!
    • Προφίλ
Απ: Come Clarity -IN FLAMES
« Απάντηση #8 στις: 01/03/06, 13:28 »
φοβερό συγκρότημα... αν και δεν εχω ακουσει το τελευταιο cd εχω ακούσει το soundtrack to your escape και κάποια σκόρπια τραγούδια .. cloud connected,sweet shadow...

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Come Clarity -IN FLAMES
« Απάντηση #9 στις: 09/03/06, 01:44 »
πραγματι.... του έριξα και γω μια ακρόαση σε ένα φιλο, και τρελάθηκα, θα το παρω μόλις έχω στα χέρια μ το μηνιάτικο.....
παρά τις βρισιές από μέρους των hardcore οπαδών των In Flames, η πορεία τους, δείχνει όχι το σταδιακό εμπορικό ξεπούλημα, αλλά το ότι δεν είναι μπάντα στάσιμη, αλλά μιά ομάδα μουσικών που γουστάρει να εξερευνά, και κοινώς, δεν κολώνει!
από το Colony, μέχρι το Soundtrack, δεν σταματούν λεπτό να με πορώνουν, όσο και αν αλλάζουν....
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/04, 14:51
από psomas
0 Απαντήσεις
1513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/06, 23:33
από ερεβος
7 Απαντήσεις
3807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/07, 22:39
από jimaras
27 Απαντήσεις
7805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/08, 01:20
από YmiRLinG
3 Απαντήσεις
2181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/11, 16:34
από Eagle Of Kamelot
2 Απαντήσεις
2467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/19, 21:29
από Stratos VR