Αποστολέας Θέμα: Atheist  (Αναγνώστηκε 2743 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Atheist
« στις: 20/03/06, 15:36 »
Τι να πρωτοπείς για τους Atheist; Μια καταπληκτική μπάντα η οποία δυστυχώς αδικήθηκε από την εποχή που έδρασε καθώς βρισκόταν σε όλα τα επίπεδα έτη φωτός μακριά από τους υπόλοιπους (εκτός ίσως από τους Cynic με τους οποίους έδρασαν περίπου την ίδια εποχή και δυστυχώς είχαν την ίδια τύχη...)...το παίξιμό τους ήταν άκρως τεχνικό και πολύπλοκο ενώ συνδύαζαν με μοναδικό τρόπο τη death metal ακρότητα με jazz ενορχηστρώσεις (ιδιαίτερα στο rhythm section-o ντράμερ είναι εξωπραγματικός-)...ποια είναι η γνώμη σας γι' αυτή τη μπάντα; Έχει τύχει ποτέ να ακούσετε δίσκο τους; Αν όχι τώρα είναι η ευκαιρία σας καθώς πρόσφατα επανακυκλοφόρησαν τα τρία albums των Atheist με πολύ bonus υλικό...περιμένω τις απόψεις σας καθώς και τις δισκοκριτικές σας σα φόρο τιμής σε ένα μεγάλο συγκρότημα!

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Atheist
« Απάντηση #1 στις: 20/03/06, 17:55 »
Εχω τα Piece of Time και Unquestionable Presence. Μου αρεσουν παρα πολυ. Ειναι μαλλον για αυτο που αναφερεις παραπανω οτι συνδυαζουν το Death Metal παιξιμο με το Jazz rythm section. Πραγματι ομως μειναν στην αφανεια,τουλαχιστον οσον αφορα το μεγαλο τμημα του μεταλ κοινου.
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος kitsos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Atheist
« Απάντηση #2 στις: 20/03/06, 18:19 »
παντως καπου τους πηρε το ματι μου θα παιξουν σε καποιο festival(εξωτερικο παντα!..........-οχι,δεν ειναι μπιχτη για τα δικα μας φεστιβαλ..:-) !  ),εχω μονο το piece of time γραμμενο σε cd απο βινυλιο που το βρηκα,γ**ω τα γκρουπ σενα στυλ(γενικα το τεχνικο-progressive death)  που παντα θεοι ειναι και.....'θα ειναι'...οι DEATH......απλα επειδη αναφερθηκε το ονομα Cynic,προτεινετε τιποτα απαυτους ρε παιδια.........οποιος γουσταρει τετοια φαση,να αποκτησει ο πω σ δ η π ο τ ε το επος των ΕΛΛΗΝΩΝ ACID DEATH-Random's Manifest,επισης SAdus για ποιο θρασαρικα πραγματα και Pestilence στο υφος των Death,αυτα σαν προσωπικη μου γνωμη παντα ετσι......

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Atheist
« Απάντηση #3 στις: 20/03/06, 18:38 »
απλα επειδη αναφερθηκε το ονομα Cynic,προτεινετε τιποτα απαυτους ρε παιδια
Μόνο ένα full-length έχουν κυκλοφορήσει οι Cynic. Λέγεται "Focus", κυκλοφόρησε το 1993 από την Roadrunner και το CD θα το βρεις πολύ εύκολα στα δισκοπωλεία γύρω στα 12-13€.

Οι Atheist ανήκουν σίγουρα στην ελίτ του τεχνικού death metal και ήταν από τα πολύ πρώτα συγκροτήματα που τόλμησαν να παίξουν τόσο τεχνικά στο death, μαζί με Pestilence, Atrocity κλπ. Ωστόσο, δεν θεωρώ ότι είναι αδικημένοι, από την άποψη ότι έχουν φτάσει στα αυτιά που πρέπει και απολαμβάνουν ένα αξιοζήλευτο status στον underground χώρο του είδους.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/06, 18:50 από KJP »
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Atheist
« Απάντηση #4 στις: 20/03/06, 19:07 »
παντως καπου τους πηρε το ματι μου θα παιξουν σε καποιο festival(εξωτερικο παντα!..........-οχι,δεν ειναι μπιχτη για τα δικα μας φεστιβαλ..:-) ! 

Ναι, είναι αλήθεια ξέχασα να το αναφέρω, επανασυνδέθηκαν για λίγες μόνο εμφανίσεις και θα παίξουν σε κάποια festival του εξωτερικού με πιο τρανταχτό το Wacken Open-Air...εδώ μάλλον δε πρόκειται να τους δούμε :'( (το μάλλον τι το ήθελα; ???)...

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Atheist
« Απάντηση #5 στις: 20/03/06, 20:06 »
Τα έχω όλα των Atheist και πιστεύω ότι είναι αρκετά αδικημένοι, γιατί, όχι μόνο αναγνωρίστηκαν χρόνια μετά την διάλυσή τους, αλλά ποτέ δεν πήραν το βραβείο του "δημιουργού της prog/death σκηνής" καθώς ήταν οι πρώτοι που έπαιξαν το συγκεκριμένο είδος. Ο δίσκος Piece Of Time, έχει ηχογραφηθεί το 1988 και κυκλοφόρησε το 1990, που σήμαινει ότι το Human και το Spiritual Healing των Death (άλλη συγκροτηματάρα από εκεί) δεν είναι τα πρώτα του είδους.
In Memory Of Roger Patterson
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Atheist
« Απάντηση #6 στις: 23/03/06, 00:20 »
Αν δεν ειναι κριμα και αδικο που αναγνωριστηκαν (αυτοι και οι Cynic) μετα τη διαλυση τους τοτε τι ειναι? Απλα οι τυποι ηταν πολυυυυυυυ μπροστα........... Τουλαχιστον επανεκδοθηκαν προσφατα τα album τους οποτε ευκαιρια για αγορα.... Γιατι και να ηθελες παλιοτερα που να τα βρεις............ Προσωπικα δεν ετυχε ποτε να δω album τους σε δισκοπωλεια (ευτυχως τουλαχιστον υπηρχε το Focus απο Cynic) οποτε η μονη λυση για να ακουσω κατι απο αυτη τη σπουδαια μπαντα ηταν το mp3....... Τουλαχιστον τωρα μπορουμε να τα βρουμε και να τα αγορασουμε............. ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM