Αποστολέας Θέμα: Έκανα σωστά?  (Αναγνώστηκε 5363 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MaMMyBoY

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Έκανα σωστά?
« στις: 27/05/09, 22:28 »
Γεια σας παιδιά! Είμαι κανούριο μέλος εδώ! ;D Και νομίζω πως έχω ένα πρόβλημα...
Όπως το πάρει κανείς δηλαδή...

Λοιπόν... από μικρό με ρωτούσανε αν ήθελε να μάθω κιθάρα και εγώ πάντα τους έλεγα: Όχι
Τελικά αποφάσισα τώρα ( στη δευτέρα λυκείου ) να μάθω κιθάρα. Οπότε μέτα από μια σχετική πίεση απ' τον πατέρα μου πήρα μία κλασσική κιθάρα και ξεκίνησα μαθήματα σε ενα ωδείο. Κάνω 7 μήνες μάθημα τώρα και άρχισα να αναρωτιέμαι αν έκανα σωστά που άρχισα με κλασσική κιθάρα ( με σκοπό να μεταπηδίσω μετά σε ηλεκτρική, πιθανότατα ).

Εδώ να σημειώσω ότι ήθελα ηλεκτρική επηρεασμένος από: Deep Purple, Pink Floyd, Led Zeppelin, Kansas, Queen, Dire Straits και πολλά άλλα.

Η δικιά σας άποψη ποια είναι? Θα έπρεπε να ξεκινήσω με ηλεκτρική ή έκανα σωστά που ξεκίνισα "σωστά" όπως λένε? Και γιάτι?

Τέλος θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη αν ήδη υπάρχει παρόμοιο θέμα :-\ και αν υπάρχει τότε παρακαλώ παραπέμψτε με σε αυτό.

Αυτά... Μεγάλο πρώτο post έκανα ;)

Α και... μην τα ρωτάτε για το όνομα  ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Έκανα σωστά?
« Απάντηση #1 στις: 27/05/09, 22:41 »
Κατ' αρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Προσωπικά πιστεύω ότι αν ο σκοπός σου είναι να παίξεις ηλεκτρική κιθάρα, τότε καλύτερα να ξεκινήσεις με ηλεκτρική ώστε να συνηθίσεις εξ' αρχής. Η κλασσική έχει αρκετές ιδιαίτερότητες, τόσο σαν αίσθηση όσο και στο παίξιμο, ώστε να απαιτεί εντελώς διαφορετική τεχνική. Εξάλλου, από προσωπική εμπειρία, μπορώ να σού πω ότι έχοντας ξεκινήσει από μικρή ηλικία με κλασσική κιθάρα, όταν μετά από χρόνια πρωτοέπιασα ηλεκτρική μού φάνηκε πολύ "ξένη" και χρειάστηκε πάρα πολύ καιρό για να συνηθίσω την αίσθησή της, το λεπτό σώμα και μπράτσο, τις μεταλλικές χορδές και να μάθω να παίζω με πένα αντί για τα δάχτυλα. Από τη στιγμή λοιπόν που σκοπός σου είναι να παίζεις τη μουσική των αγαπημένων σου συγκροτημάτων, καλύτερα να αποκτήσεις "σωστές" βάσεις στο όργανο που θα σού επιτρέψει να το πετύχεις.

Αυτά και καλή συνέχεια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκανα σωστά?
« Απάντηση #2 στις: 27/05/09, 22:49 »
Προσωπικά πιστεύω ότι αν ο σκοπός σου είναι να παίξεις ηλεκτρική κιθάρα, τότε καλύτερα να ξεκινήσεις με ηλεκτρική ώστε να συνηθίσεις εξ' αρχής.
+1
βέβαια δεν νομίζω να πάνε χαμένα αυτά που έχεις μάθει μέχρι τώρα.
Και επισης ποτέ δεν είναι αργά για να μάθεις να παίζεις κιθάρα ;)
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος MaMMyBoY

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Έκανα σωστά?
« Απάντηση #3 στις: 27/05/09, 22:53 »
Ευχαριστώ πολύ :)

Το θέμα όμως είναι ( και σορρυ που δεν το ανέφερα στο προηγούμενο post μου ) ότι δεν θέλω να παίζω αποκλειστικά παλιό rock και η κλασσική μουσική είναι πολύ ωραία... και blues είναι πάρα πολύ ωραία μουσική. Αλλά δεν ξέρω τι να κάνω... ???  :-X

Αααα... τι να πω τώρα... δεν ξέρω. Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο?

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Έκανα σωστά?
« Απάντηση #4 στις: 27/05/09, 23:24 »
Αφου σου αρεσει και η κλασικη μουσικη, μπορεις να συνεχισεις την κλασικη, θα μαθεις να παιζεις και με δαχτυλα και αργοτερα το βλεπεις. Ουτως η αλλως εισαι στην αρχη ακομη. Ποιες ειναι οι νοτες, πενταγραμμο, τι ειναι η κιθαρα  ;D, πως κουρδιζεται....
Και οποτε μπορεσεις, οικονομικα, παρε και μια ηλεκτρικη και ξεκινα τις ροκιες και ....τα blues.
Το θεμα ειναι να ξεκινησεις, μετα θα σε οδηγησει μονο του.... Οτι μαθαινεται στην κιθαρα θα το βρεις μπροστα σου!

Αποσυνδεδεμένος MaMMyBoY

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Έκανα σωστά?
« Απάντηση #5 στις: 27/05/09, 23:28 »
 ;) Θα το συζητήσω και με τον καθηγητή μου, αλλά κάτι τέτοιο με βλέπω να κάνω.  8)
Κανένα 500-600 ειναι καλό για αρχή ( αν καταφέρω να μαζέψω τόσα )?

Και ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έκανα σωστά?
« Απάντηση #6 στις: 28/05/09, 01:03 »
με τόσα παίρνεις ένα πάρα πολύ καλό σετ για άνω του αρχάριου...
το να μάθεις κλασσική ενώ γουστάρεις ηλεκτρική θα το κάνεις μόνο και μόνο για να "φτιάξεις" τα χέρια σου για κιθάρα....αλλά και με την ηλεκτρική μπορείς να φτιάξεις τα χέρια σου...δν θα είναι τόσο σωστά τεχνικά (συνήθως) αλλά ποιος χέστηκε? στην ηλεκτρική δν μετράει η τεχνική αλλά το τι ακούγεται...δν έχει εξετάσεις...:P (βασικά απ ότι έμαθα το υπουργείο έβαλε και δίπλωμα για ηλεκτρική αλλά τεσπα....)
οπότε...άμα γουστάρεις ηλεκτρική...πιάσε ηλεκτρική...
άμα τις γουστάρεις και τις 2...είναι κάπως δύσκολο να μελετήσεις και τις 2 ταυτόχρονα....αποφάσισε τι θέλεις να παίξεις περισσότερο...

και καλώς ήρθες! ;D

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Έκανα σωστά?
« Απάντηση #7 στις: 28/05/09, 01:53 »
με τόσα παίρνεις ένα πάρα πολύ καλό σετ για άνω του αρχάριου...
το να μάθεις κλασσική ενώ γουστάρεις ηλεκτρική θα το κάνεις μόνο και μόνο για να "φτιάξεις" τα χέρια σου για κιθάρα....αλλά και με την ηλεκτρική μπορείς να φτιάξεις τα χέρια σου...δν θα είναι τόσο σωστά τεχνικά (συνήθως) αλλά ποιος χέστηκε? στην ηλεκτρική δν μετράει η τεχνική αλλά το τι ακούγεται...δν έχει εξετάσεις...:P (βασικά απ ότι έμαθα το υπουργείο έβαλε και δίπλωμα για ηλεκτρική αλλά τεσπα....)
οπότε...άμα γουστάρεις ηλεκτρική...πιάσε ηλεκτρική...
άμα τις γουστάρεις και τις 2...είναι κάπως δύσκολο να μελετήσεις και τις 2 ταυτόχρονα....αποφάσισε τι θέλεις να παίξεις περισσότερο...

και καλώς ήρθες! ;D

Ωπα-ώπα.
Καταρχάς, με τη κλασσική δεν υπάρχει κανόνας οτι θα φτιάξεις τα χέρια σου για κιθάρα. Το αντίθετο μάλιστα, απο τη στιγμή που κάνεις κλασική, ο καρπός "κλειδώνει" κατα πολύ, άκρως αντίθετο με την ηλεκτρική.

Το τί θα ακουστεί είναι αποτέλεσμα τεχνικής, Επειδή δε ακολουθεί πάντα συγκεκριμένη φόρμα, δε σημαίνει οτι δεν υπάρχει τεχνική. Οι εκαντοτάδες φορές που θα παίξει κάποιος μια νότα με σκοπό να ακουστεί όπως αυτός επιθυμεί, είναι για μένα μια αποψη του τί σημαίνει τεχνικοί.
Απλά οι δάσκαλοί μας, είναι οι άνθρωποι, που τα βάλαν σε μια σειρά με σκοπό να τα καταλάβουμε καλύτερα...

Εχεις παραπάνω πληροφορίες για το δίπλωμα του Υπουργείου?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έκανα σωστά?
« Απάντηση #8 στις: 28/05/09, 01:57 »
όχι τπτ ιδιαίτερο....μου το χε πει ο δάσκαλός μου πως υπάρχει κάτι...θα το ψάξω ή θα τον ρωτήσω και θα σου πω....
όσο γι αυτό με την τεχνική...εννοούσα πως μετά από μαθήματα κλασσικής γίνεσαι πιο..."τεχνικός" παίχτης...αφού η κλασσική τα πρώτα χρόνια τουλάχιστον είναι όλο ασκήσεις, ασκήσεις, ασκήσεις και τεχνική, τεχνική, τεχνική...
ενώ με την ηλεκτρική μπορείς να σαντανίσεις λιγάκι...να παίξεις δλδ ΌΠΩΣ κ αν σου βγει...αρκεί ο ήχος να σε ικανοποιεί.....

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Έκανα σωστά?
« Απάντηση #9 στις: 28/05/09, 09:45 »

Καταρχάς, με τη κλασσική δεν υπάρχει κανόνας οτι θα φτιάξεις τα χέρια σου για κιθάρα. Το αντίθετο μάλιστα, απο τη στιγμή που κάνεις κλασική, ο καρπός "κλειδώνει" κατα πολύ, άκρως αντίθετο με την ηλεκτρική.

Σωστή παρατήρηση.Αν και μπορεί να γίνεις πιο γρήγορος και σταθερός στο παίξιμό σου ξεκινώντας με  κλασσική ,όσοι μεταπηδούν από κλασσική στην ηλεκτρική συνήθως χρειάζονται τη διπλάσια προσπάθεια για να αναπτύξουν τεχνικές οι οποίες εφαρμόζονται συνήθως στην ηλεκτρική κιθάρα όπως το bending και το vibrato,λόγω της θέσης του καρπού.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Έκανα σωστά?
« Απάντηση #10 στις: 29/05/09, 03:57 »
οποτε καλο ειναι να το γυρισεις στην ηλεκτρικη τωρα, που εχει και το μεγαλυτερο πλεωνεκτημα- μπαινει σε ενισχυτη και ενοχλεις τους γειτονες αν δεν τους γουσταρεις  ;D
Με 600 εισαι σουπερ για να ξεκινησεις ηλεκτρικη, και η ηλικια σου ειναι σουπερ επισης.  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος MaMMyBoY

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Έκανα σωστά?
« Απάντηση #11 στις: 29/05/09, 10:37 »
Μπα εντάξει οι γείτονές μου καλοί άνθρωποι είναι... πιο πολύ θα ενοχλώ τους γονείς μου ;D

Πάντως το συζήτησα και με τον καθηγητή μου και μου είπε οτι θα με βοηθήσει και αυτός σε κάποια πράγματα στην ηλεκτρική ( ασκήσεις, κλπ ) και μου είπε ότι θα χρειαστώ και καινούρια κλασσική ;)

Έχουν να πέσουν έξοδα... αλλά εντάξει, γάντι μου ήρθε η όλη κατάσταση  8)

Και πάλι ευχαριστώ παιδιά   :D

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Έκανα σωστά?
« Απάντηση #12 στις: 31/05/09, 15:14 »
αφού η κλασσική τα πρώτα χρόνια τουλάχιστον είναι όλο ασκήσεις, ασκήσεις, ασκήσεις και τεχνική, τεχνική, τεχνική...
ενώ με την ηλεκτρική μπορείς να σαντανίσεις λιγάκι...να παίξεις δλδ ΌΠΩΣ κ αν σου βγει...αρκεί ο ήχος να σε ικανοποιεί.....

Πραγματικά, δε ξέρω τί απο τα 2 είναι χειρότερος μύθος....Το κομμάτι σχετικά με τη κλασική, ή το κομματι σχετικά με την ηλεκτρική?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος MaMMyBoY

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Έκανα σωστά?
« Απάντηση #13 στις: 31/05/09, 16:07 »
Πλάκα πλάκα η κλασσική δεν είναι μόνο ασκήσεις. Απλά στην αρχή πρέπει να συνειθήσουν να χέρια σου στις διαφορετικές τεχνικές και να "ανοίξουν" κι όλας ( του αριστερού χεριού ). Τώρα το πόσο θα κρατήσει αυτή η περίοδος εξαρτάται αποκλειστικά απ' το μαθητή και απ' το πόση διάθεση έχει να μάθει. Μετά όμως είσαι στην ουσία ελέυθερος να κάνεις "ότι θες".

Και σε τελική ανάλυση αν οι ασκήσεις πέφτουν σε κάποιον τόσο βαρετές ( γιατί εγώ γουστάρω να κάνω ασκήσεις αυτή τη στιγμή, αφού βλέπω ότι μέσω αυτών βελτιώνομαι ) μπορεί να ζητήσει απ' τον καθηγητή του να του βάλει και κανένα τραγούδι να παίξει ή μπορεί να του ζητήσει να του μάθει κάποιες τεχνικές που θα τον βοηθήσουν να παίξει διάφορα κομμάτια πιο εύκολα.

Τέλος φαντάζομαι ( γιατί δεν ξέρω ) κάτι παρόμοιο θα παίζει και με την ηλεκτρική κιθάρα.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Έκανα σωστά?
« Απάντηση #14 στις: 03/06/09, 13:28 »
 Ξεκινησα να παιζω ηλεκτρικη κιθαρα και μετα απο 2 περιπου χρονια μπηκα στην κλασσικη. Τωρα ως καθηγητης κλασσικης και ηλεκτρικης κιθαρας αυτο που εχω να σου πω ειναι πως το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ασχοληθεις 2 χρονια το πολυ με την κλασσικη χωρις αυτο να σημαινει πως δε μπορεις παραλληλα να ασχολεισαι και με την ηλεκτρικη οσο θες.
 
Με την κλασσικη θα αποκτησεις μια πολυ καλη αισθηση του οργανου εν γενει, θα μαθεις τη σωστη σταση της κιθαρας και των χεριων σου θες δε θες (δε γινεται αλλιως) και θα μαθεις να εισαι υπευθυνος για τον ηχο που παραγεις χωρις να περιμενεις απο τις ευκολιες της ηλεκτρικης να καλυψουν τις οποιες αδυναμιες σου. Επιπλεον η βιβλιογραφια της κλασσικης ειναι τεραστια και θα σε βαλει πολυ πιο ομαλα στη μουσικη και τη λογικη της κιθαρας μιας και εισαι αρχαριος.
 
Η ηλεκτρικη κιθαρα ειναι βαβαιως πανεμορφη αλλα ειναι και ολιγον "απατεωνισσα". Μπορει επανω της να κανεις πολλα λαθη τεχνικης φυσεως και να μην τα καταλαβαινεις γιατι δε θα φτανουν στο αυτι σου. Αρα πιθανον να ερθει η στιγμη που θα σου βγουν ολες αυτες οι ελλειψεις σε πιο δυσκολα κομματια και τοτε ισως απογοητευθεις. Με την κλασσικη πας σιγουρα πιο αργα στο στοχο σου αλλα πας με μεγαλυτερη σιγουρια. Γι'αυτο σε προτρεπω να μαθεις για ενα διαστημα κλασσικη και μετα αν θες να παρεις οσα εμαθες απο αυτη και να τα περασεις στην ηλεκτρικη προσθετωντας και τις ιδιαιτερες "ηλεκτρικες" τεχνικες.
 
Καλο σου κιθαριστικο ταξιδι!!!
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/03, 20:24
από Zoso
1 Απαντήσεις
1954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/09, 11:21
από Ωρίωνας
19 Απαντήσεις
8614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/09, 03:12
από Mistral
7 Απαντήσεις
4939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/11, 18:52
από dc
1 Απαντήσεις
2449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/11, 17:49
από denisgiann
6 Απαντήσεις
2990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/12, 11:02
από IxNiLaTiS
8 Απαντήσεις
4557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/12, 10:55
από Vaiking
16 Απαντήσεις
6823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/16, 18:42
από LazyRocker
0 Απαντήσεις
10123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/18, 19:42
από saved
3 Απαντήσεις
1799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/20, 15:56
από panixgr