Αποστολέας Θέμα: Fender Mustang II  (Αναγνώστηκε 14174 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #25 στις: 16/03/11, 16:19 »
  γεια σας παιδια, εγω εχω εναν φεντερακο 15βατ φροντμαν, αλλα δεν εχει τιποτα απο επιλογες ηχου, και σκεφτομαι να παρω εναν καλυτερο μοντελινγκ, ειμαι αναμεσα στον  peavey vypyr 30 -fender mustang 40 -vox vt 30  aλλα ο vox μου τιν εσπασε που δεν εχει  line in η' aux, recording.  και ετσι θα φαει  ακυροννννννν,  αναμεσα σε  peavey kai mustang τι γνωμη εχετε οσοι τους ακουσατε και τους 2 ??

Δες αυτό το ποστ:
Youtube videos - The Andertons Modelling Practice Amp Shootout

Το τρέχον φαβορί είναι ο Mustang III.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #26 στις: 16/03/11, 20:01 »
  γεια σας παιδια, εγω εχω εναν φεντερακο 15βατ φροντμαν, αλλα δεν εχει τιποτα απο επιλογες ηχου, και σκεφτομαι να παρω εναν καλυτερο μοντελινγκ, ειμαι αναμεσα στον  peavey vypyr 30 -fender mustang 40 -vox vt 30  aλλα ο vox μου τιν εσπασε που δεν εχει  line in η' aux, recording.  και ετσι θα φαει  ακυροννννννν,  αναμεσα σε  peavey kai mustang τι γνωμη εχετε οσοι τους ακουσατε και τους 2 ??

Ο Vox VT30 έτσι κι αλλιώς δεν θα κυκλοφορεί για πολύ ακόμα. Δες το πιο καινούργιο μοντέλο VT20+, που τα έχει όλα αυτά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Epic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #27 στις: 16/03/11, 23:28 »
  adr1ane  oreos o mustang iii,  alla 100 watt !!!!!!!!! polla gia to spiti mou , episis tha ine arketa pio akrivos fantazomai apo ta 200-250 pou paizoun oi  peavey kai o vox.
 
 Απόλλων poly kalos o vt 20+  kai o vt 40+  alla  gia na ime ilikrinis exw kollisei me ton peavey  :o   epidi exei to 12ari megafono kai epidi mou aresei i marka, zilepsa apo ton eddie van halen..!! ti ine aftos diladi? kaliteros apo mas?? hehehehe.... ton exw akousei mono apo to youtube opos tous ipolipous giati stin poli mou den exoume aksiologa magazia, to mono pou me empodizei na ton xtipisw einai ta provlimatakia pou parousiazei , exw diavasei se diafora forum kai blogs oti  kollaei apo monos tou, to delay den klinei pote, kai genika gia partides me provlimata opos i 1.55 kai episis oloi zitane na vgei o librarian...... (ti ine afto to prama??!?!?!  :P

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #28 στις: 16/03/11, 23:47 »
Epic ο Mustang ΙΙΙ κοστίζει 270,00 και έχει και αυτός 12άρι Celestion....
 
22/3 περιμένω να έρθει από musicstore, οπότε αν δε βιάζεσαι μπορώ να σου πω την προσωπική μου γνώμη όχι ότι είμαι κανάς έγκριτος reviewer..., αλλά όπως και να έχει κάπως θα μπορέσω να σε βοηθήσω...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/11, 23:48 από civilbill »

Αποσυνδεδεμένος Epic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #29 στις: 17/03/11, 00:09 »
  ναι αδερφε καλως να σου ερθει και καλοριζικος.. απο οσο ειδα στο ιντερνετ ειναι φοβερος.. αλλα 100βατ... μονο 270ευρω??? αμα τον παρω εγω 100βατ θα με κλεισουν φυλακη... ( εχω το κακο κουσουρι να συνδεω τον ενισχυτη στην tv και βλεπω formula 1 !!!! ) φανταζεσαι να το κανω αυτο με τον 100αρι................??? >:D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #30 στις: 17/03/11, 01:23 »
.. αλλα 100βατ... μονο 270ευρω??? αμα τον παρω εγω 100βατ θα με κλεισουν φυλακη...
Ξέρεις.. έχει και volume control.. μπορείς να τον κατεβάσεις.
Επίσης είναι modeling. Δεν χρειάζεται να τον γκαζώσεις για να βγάλει καλή χροιά, όπως οι λαμπάτοι.
Παίζει και σιγά το ίδιο καλά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #31 στις: 17/03/11, 07:56 »
( εχω το κακο κουσουρι να συνδεω τον ενισχυτη στην tv και βλεπω formula 1 !!!! )

Δηλαδη αν καταλαβα σωστα συνδεεις τον ενισχυτη της ηλ. κιθαρας με την τηλεοραση???  :o :P ::)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #32 στις: 17/03/11, 20:36 »
Ως κατοχος του mustang II θα σου τον προτεινα ανεπιφυλακτα(ειτε αυτον ειτε,τον III).Απλα και μονο για τον λογο οτι το fender fuse εχει απειρα πραγματα να ασχοληθεις για παρα πολυ καιρο.Ετσι σου δεινει και την δυνατοτητα να αποκτησεις μια σχετικη εμπειρια στον τομεα εφε.


@adr1anos

Μη το λες.Εγω προσφατα καταλαβα οτι αμα δεν ανεβασω το master volume αρκετα,ο ενισχυτης τζιτζικιζει.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #33 στις: 13/04/11, 20:11 »
Αφου εχεις ηδη τον μαρσαλ, γιατι δεν βαζεις κανενα POD ή κατι παρομοιο πανω σε αυτον?


 αν γινετε μπορεις να μου προτεινεις καποιο συγκεκριμενο γιατι δεν ξερω και πολυ καλα τι ακριβος ειναι!


Mπορεις να παρεις κατι τετοιο
http://www.thomann.de/gr/line6_pod_2_2006.htm

και να βαλεις την κιθαρα σου σε αυτο, και αυτο στο καθαρο καναλι του ενισχυτη σου. Ετσι θα εχεις πολλους αρκετα ποιοτικους ηχους και εφε να πειραματιστεις, και θα μπορεις να περνεις και τους ηχους σου μαζι σου σε καποια προβα πχ
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #34 στις: 16/12/11, 21:32 »
παιδιά καλησπέρα και πάλι... δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να βγάλω καλό distortion με τον Fender (αν και ειμαι αρχάριος ακόμα καθώς δεν έχω αφιερώσει όσο χρόνο θα ήθελα για την κιθάρα) ... αν πάρω κάποιο πετάλι θα μείνω ευχαριστημένος η δεν θα δώ διαφορά...?? με λίγο googling είδα οτι γενικά αξίζει να πάρεις πετάλι... αν το χει κάνει κανείς ας μου πεί τα αποτελέσματα η ας τα ανεβάσει να τα ακούσουμε :)


και αν υπάρχει και κάποιος να μου δανείσει κάποιο που δεν χρειάζεται για να καταλάβω την διαφορά και να αγοράσω κάποιο που θα με ικανοποιήσει ακόμα καλύτερα :)

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #35 στις: 17/12/11, 00:05 »

Παράθεση
(αν και ειμαι αρχάριος ακόμα καθώς δεν έχω αφιερώσει όσο χρόνο θα ήθελα για την κιθάρα) ...

Καθησε και μαθε πρωτα κιθαρα, μαθε και τον ενισχυτη σου (παρεπιμπτοντως ειναι πολυ καλος, εχω και γω εναν τετοιον), και ασε τα πενταλια κατα μερος για αργοτερα.
Επαναλαμβανω, ψαξε τον ενισχυτη, εχει τα παντα πανω. Αν δεν μπορεις μονος σου ζητα βοηθεια απο καποιον αλλον που ξερει να σου δειξει, δεν ειναι ντροπη.

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #36 στις: 17/12/11, 01:32 »

Παράθεση
(αν και ειμαι αρχάριος ακόμα καθώς δεν έχω αφιερώσει όσο χρόνο θα ήθελα για την κιθάρα) ...

Καθησε και μαθε πρωτα κιθαρα, μαθε και τον ενισχυτη σου (παρεπιμπτοντως ειναι πολυ καλος, εχω και γω εναν τετοιον), και ασε τα πενταλια κατα μερος για αργοτερα.
Επαναλαμβανω, ψαξε τον ενισχυτη, εχει τα παντα πανω. Αν δεν μπορεις μονος σου ζητα βοηθεια απο καποιον αλλον που ξερει να σου δειξει, δεν ειναι ντροπη.


τα έχω ψάξει όλα του ενισχυτή, φτιάχνω δικά μου presets μέσω fuse με ενισχυτές και καμπίνες που διαλέγω εγώ, το θέμα είναι οτι για κάποιον λόγο ακούγεται πολύ buzzing με οποιαδήποτε ρύθμιση..
στα καθαρά είναι όλα οκ, μόνο σε παραμόρφωση ακούγεται το χάος..

για να μου το λές πάντως και να μην έχει γίνει γενικά θέμα μάλλον φταίει η κιθάρα μου :P
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/11, 01:39 από Fearless »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #37 στις: 19/12/11, 01:24 »
Tι κιθαρα εχεις? Την εχεις δοκιμασει σε αλλο ενισχυτη?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #38 στις: 19/12/11, 17:15 »
Tι κιθαρα εχεις? Την εχεις δοκιμασει σε αλλο ενισχυτη?


εχω μια ibanez s570. βασικά αυτό θα κάνω σήμερα-αύριο θα πάω σε κανα φίλο να δοκιμάσω τον ενισχυτή και την κιθάρα αντίστοιχα... εν το μεταξύ σκέφτομαι οτι ίσως φταίει κάτι άλλο. φαίνεται να υπάρχει ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία μέσα στο δωμάτιο που επηρεάζει τον ήχο της κιθάρας.. απο τον υπολογιστή μάλλον.
π.χ χτές το βράδυ που έβγαινα έξω απο το δωμάτιο με την κιθάρα μου φαινόταν οτι ακουγόταν καλύτερα. θα το ψαξω και θα ενημερώσω...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #39 στις: 19/12/11, 18:13 »
ακούγεται πολύ buzzing με οποιαδήποτε ρύθμιση.

Αν εννοείς το γνωστό πλέον πρόβλημα των mustang με το fizz που έχει βουήξει ο τόπος τότε δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις πολλά, μόνο να αλλάξεις ενισχυτή. Δεν πρόκειται να βγει fix διότι η Fender δεν το αναγνωρίζει σαν πρόβλημα. Απαράδεκτη η στάση της fender στο συγκεκριμένο θέμα. Αν το ψάξεις λίγο στο internet θα καταλάβεις τι έχει γίνει και τι πρόβλημα ακριβώς έχει ο ενισχυτής.

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #40 στις: 19/12/11, 19:27 »
Τον ίδιο ενισχυτή έχω και γω και δεν έχω κανένα πρόβλημα, προφανώς δεν έχουν όλοι τέτοια συμπτώματα...

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #41 στις: 21/12/11, 04:47 »
ακούγεται πολύ buzzing με οποιαδήποτε ρύθμιση.


Αν εννοείς το γνωστό πλέον πρόβλημα των mustang με το fizz που έχει βουήξει ο τόπος τότε δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις πολλά, μόνο να αλλάξεις ενισχυτή. Δεν πρόκειται να βγει fix διότι η Fender δεν το αναγνωρίζει σαν πρόβλημα. Απαράδεκτη η στάση της fender στο συγκεκριμένο θέμα. Αν το ψάξεις λίγο στο internet θα καταλάβεις τι έχει γίνει και τι πρόβλημα ακριβώς έχει ο ενισχυτής.



δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο πρόβλημα... το θέμα ειναι οτι στα καθαρά τον ακούω μια χαρά τον ενισχυτή. το βρώμικο όμως είναι κάπως έτσι http://www.box.com/s/og4feip33llpj60ldzxe
εν το μεταξύ στην πρώτη σελίδα έχω ποστάρει απο πέρυσι και μου ακούγεται πολύ πιο καλός ο ήχος... :(
δεν πρόλαβα να πάω να τεστάρω άλλη κιθάρα ίσως αύριο...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/11, 04:49 από Fearless »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/11, 19:44
από poli.mixanos
42 Απαντήσεις
17333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:34
από Gabriel6th
20 Απαντήσεις
7526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/11, 14:41
από Jezus
6 Απαντήσεις
3802 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/11, 05:16
από DotStudio
5 Απαντήσεις
3868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:54
από Απόλλων
12 Απαντήσεις
5385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/15, 00:19
από theonirvana
15 Απαντήσεις
10812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/16, 00:06
από saved
12 Απαντήσεις
8299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/16, 15:37
από modfori
22 Απαντήσεις
13590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/18, 19:29
από Guitar Fan
5 Απαντήσεις
2463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/22, 20:36
από Απόλλων