Αποστολέας Θέμα: Fender Mustang III. Απόψεις;  (Αναγνώστηκε 7527 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Fender Mustang III. Απόψεις;
« στις: 16/06/11, 15:51 »
Λοιπόν,

είμαι γενικά στο ψάξιμο για την ανανέωση του εξοπλισμού μου και έχοντας διαβάσει αρκετά άρθρα από μέλη του forum (Johnnie Darko κλπ) κατάλαβα πως το σημαντικότερο στοιχείο του ήχου, είναι ο ενισχυτής.

Μου προτάθηκε να ψάξω για "λαμπάτο" καθώς όμως έχω λίγη (μηδαμινή θα έλεγα) μουσική εμπειρία λέω να πάω σε κάτι πιο σίγουρο και "εύκολο".

Έπεσε λοιπόν στην αντίληψη μου ο Mustang III της Fender. Έχει κανείς εμπειρία; Είναι καλός για χρήση και στο σπίτι αλλά και σε κάποιο μικρό live; Θα μπορούσε να καλύψει ένα μεγάλο εύρος ήχων με τη χρήση μιας πεταλιέρας;

Αυτά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang III. Απόψεις;
« Απάντηση #1 στις: 16/06/11, 17:42 »
Βασικα ή θα παρεις λαμπατο και σε αυτον θα παιζεις με πεταλιερα ή θα παρεις μονο εναν modelling ενισχυτη και θα παιζεις μονο με αυτον, μιας και θα εχει αρκετες προσομοιωσεις και εφε ωστε να πειραματιστεις (ουσιαστικα ενας modelling ενισχυτης ειναι ενας ενισχυτης με ενσωματωμενες καποιες απο τις λειτουργιες και ηχους-προσομοιωσεις μιας πεταλιερας). Μην κανεις το λαθος να παρεις πεταλιερα και modelling ενισχυτη γιατι πιστεψε με δεν θα εχεις καθολου καλο ηχητικο αποτελεσμα. Προσωπικα θα σου ελεγα να πας για την πρωτη λυση. Ποσα λεφτα μπορεις να διαθεσεις για ενισχυτη και πεταλιερα;

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang III. Απόψεις;
« Απάντηση #2 στις: 16/06/11, 20:23 »
Λέω μεχρι 500.... Βέβαια αν πρόκειται για κάτι καλό, εντάξει θα το παλέψω για παραπάνω....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang III. Απόψεις;
« Απάντηση #3 στις: 16/06/11, 20:38 »
Mε λιγότερο παραπάνω από 300 Ευρώ μπορείς να τα έχεις και τα δύο, δηλαδή ένα λαμπάτο modelling: τον Fender Super Champ XD. Θα σού μείνουν αρκετά χρήματα αν θελήσεις να πάρεις και  κάποιο εφφέ ή πεταλιέρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang III. Απόψεις;
« Απάντηση #4 στις: 16/06/11, 21:33 »
Μια χαρα το budget σου...λοιπον, εγω θα προτεινα τα εξης (με τη σειρα που τα εχω βαλει):

Eνισχυτης

http://www.thomann.de/gr/laney_cub12r.htm
http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm

Πεταλιερα

http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=23035
http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=23165
http://www.dv247.com/guitars/korg-ax3000g-toneworks-multi-effects-processor-pedal--31095

Θα εχεις εξαιρετικο ηχο και εξοπλισμο που θα σε βγαλει για πααααααρα πολυ καιρο ;)

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang III. Απόψεις;
« Απάντηση #5 στις: 16/06/11, 22:09 »
Διαβάζω όμως, ότι οι ενισχυτές αυτοί έχουν μια "ιδιοτροπία" σε σχέση με το "σε τι ένταση πρέπει να παίζουν για να αποδίδουν" κλπ. Και γενικά επειδή δεν έχει ποτέ να ακούσω τέτοιο ενισχυτή έχω ορισμένες επιφυλάξεις λόγω τις απειρίας μου και μόνο.

Και δεύτερον, μήπως είναι "λίγα" τα 15watt; Γιατί και ο τωρινός μου (Line6 spider III) τόσο είναι και σε κάποια ψευτο-live, για να ακουστεί.... αγκομαχάει

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang III. Απόψεις;
« Απάντηση #6 στις: 16/06/11, 22:25 »
Διαβάζω όμως, ότι οι ενισχυτές αυτοί έχουν μια "ιδιοτροπία" σε σχέση με το "σε τι ένταση πρέπει να παίζουν για να αποδίδουν" κλπ. Και γενικά επειδή δεν έχει ποτέ να ακούσω τέτοιο ενισχυτή έχω ορισμένες επιφυλάξεις λόγω τις απειρίας μου και μόνο.

Και δεύτερον, μήπως είναι "λίγα" τα 15watt; Γιατί και ο τωρινός μου (Line6 spider III) τόσο είναι και σε κάποια ψευτο-live, για να ακουστεί.... αγκομαχάει


Γενικα να ξερεις πως ενας λαμπατος οσο πιο δυνατα παιζει τοσο πιο καλο ηχο εχει, αυτη ειναι η "ιδιοτροποια" των λαμπατων ας πουμε, δε σημαινει απαραιτητα πως σε χαμηλη ενταση εχει χαλια ηχο ;) Πιστεψε με μην εχεις καμια επιφυλαξη, αφου μαλιστα θα χρησιμοποιεις και την πεταλιερα δεν προκειται να εχεις κανενα προβλημα. Μαλιστα ο
laney εχει 2 inputs, 1 για 15w και αλλο 1 για 0.75w ωστε να μην εχεις θεμα εντασης/ποιοτητας (ποιοτητας...λεμε τωρα). Για περισσοτερα τσεκαρε εδω --> http://www.noiz.gr/index.php?topic=181396.0;topicseen

Τα 15w λαμπατου αναλογικα ισοδυναμουν με 30w-50w τρανζιστορ ενισχυτη οποτε παλι δε νομιζω να εχεις προβλημα απο θεμα εντασης, αλλα αν παλι εχεις αμφιβολιες πηγαινε για τον bugera, με 22w λαμπατα σιγουρα δεν θα εχεις προβλημα. Παντως εγω ειχα παιξει με αυτον εδω http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5h.htm (στην combo εκδοση του) που ειναι λαμπατος 5w σε ενα καταστημα του Nακα και ειχε χαλασει τον κοσμο, δε μπορεσα να τον εχω για πολυ ωρα στο τερμα.

Τι μουσικη παιζεις;

Σου βρηκα αλλη πολυ καλη λυση για ενισχυτη με λιγα λεφτα και αχρειαστα watt --> http://www.dv247.com/guitars/ashton-vp50-all-tube-50w-guitar-combo--44396
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/11, 22:31 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang III. Απόψεις;
« Απάντηση #7 στις: 16/06/11, 22:31 »
Στο ερώτημα σου φίλε (αν μου επιτρέπεις τον ενικό) μπορώ να απαντήσω σε τρεις κατηγορίες.

1) Η μουσική που ακούω ξεκινά με αυθεντικό παλιό καλό ροκ (Zeppelin, Pink Floyd, Hendrix), περνάει από την Indie κατά κάποιον τρόπο (Radiohead ας πούμε) και καταλήγει στη metal και ειδικά στους Opeth και τους Μetallica.

2) Η μουσική που θα ήθελα πολύ να μπορώ να παίζω πηγαίνει προς την πρώτη υποκατηγορία αλλά λόγω των περιορισμένων ικανοτήτων δεν τα καταφέρνω.

3) Συνεπώς αρκούμαι συχνά σε metal riffακια που μπορώ να πω πως βρίσκω πιο εύκολα και βατά για μένα

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang III. Απόψεις;
« Απάντηση #8 στις: 16/06/11, 22:44 »
Για να κλεισουμε το θεμα τις πεταλιερας πιστευω πως η digitech rp500 της αγγελιας με 170 ευρω θα σε βγαλει παρα πολυ καλα και απο εφε και απο distortion, ειναι πολυ καλη πεταλιερα. Οι λαμπατοi που σου εγραψα απο μονοι τους δεν εχουν τοσο gain για να μπορεις να παιξεις metal (πας σε αλλο ευρος τιμης μετα) και σε αυτο μπορεις να χρησιμοποιεις την πεταλιερα, για ολα τα υπολοιπα δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Γενικα με την πεταλιερα θα εχεις μεγαλη ευελιξια και με τον λαμπατο καλη βαση για την πεταλιερα :)

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang III. Απόψεις;
« Απάντηση #9 στις: 16/06/11, 22:46 »
Είναι καλύτερη επιλογή ένας combo ενισχυτής ή κεφαλή με ηχείο;

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang III. Απόψεις;
« Απάντηση #10 στις: 16/06/11, 22:48 »
Αυτο ειναι καθαρα δικο σου θεμα, αναλογα για τι χρηση τον προοριζεις, αναλογα με το κουβαλημα, τα lives κλπ, σκεφτεσαι τα υπερ και τα κατα και επιλεγεις :)

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang III. Απόψεις;
« Απάντηση #11 στις: 17/06/11, 09:24 »
1) Η μουσική που ακούω ξεκινά με αυθεντικό παλιό καλό ροκ (Zeppelin, Pink Floyd, Hendrix), περνάει από την Indie κατά κάποιον τρόπο (Radiohead ας πούμε) και καταλήγει στη metal και ειδικά στους Opeth και τους Μetallica.

Σαν υπερευχαριστημένος κάτοχος του Fender Superchamp XD δεν μπορώ παρά να ενισχύσω την πρόταση του Απόλλωνα και να σου πω να τον δοκιμάσεις.
Για  Zeppelin, Pink Floyd, Hendrix τα κανάλια 7-8-9 του XD είναι υπέραρκετά (ιδίως το 9 που είναι προσωμοίωση Marshall, με το Gain χαμηλά στο 2 και με μια stratocaster σου δίνει Hendrix 99% ).
Έχει και 2 κανάλια metal που δεν ξέρω πως αποδίδουν με humbuckers μαγνήτες αλλά υπόσχονται πολύ βρώμα. Και εφόσον δεν σε βλέπω και πολύ φανατικό της Metal μπορεί να αρκεστείς σε αυτά χωρίς την χρήση πετάλου.

Θα σου πρότεινα να αφήσεις την πεταλιέρα έξω καταρχάς. Πρώτα βρες τον ήχο σου, τι σου αρέσει στον συνδυασμό κιθάρα-ενισχυτή και πιστεύω ότι η πεταλιέρα (προσωπικά) απλά θα συμπληρώσει, θα αλατοπιπερώσει τα πράγματα, όταν την χρειαστείς. Είναι το μπαχαρικό, όχι το κυρίως πιάτο. Μην βασιστείς δηλαδή για καλό ήχο στην πεταλιέρα.

Αλήθεια τι κιθάρα έχεις;
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang III. Απόψεις;
« Απάντηση #12 στις: 17/06/11, 11:59 »

Θα σου πρότεινα να αφήσεις την πεταλιέρα έξω καταρχάς. Πρώτα βρες τον ήχο σου, τι σου αρέσει στον συνδυασμό κιθάρα-ενισχυτή και πιστεύω ότι η πεταλιέρα (προσωπικά) απλά θα συμπληρώσει, θα αλατοπιπερώσει τα πράγματα, όταν την χρειαστείς. Είναι το μπαχαρικό, όχι το κυρίως πιάτο. Μην βασιστείς δηλαδή για καλό ήχο στην πεταλιέρα.

Αλήθεια τι κιθάρα έχεις;

Χα χα, μπαχαρικό. Επιτυχημένη παρομοίωση. Κατάλαβα τι θες να πεις και μάλλον έχεις δίκιο. Είναι "ενθουσιασμός" πιο πολύ η όλη φάση της πεταλιέρας.

Η κιθάρα που έχω είναι μια Cort Z-42. Εντάξει..... βασικό όργανο αλλά έκανε τη δουλειά που το ήθελα. Τώρα αν πέσει καμιά "τσόντα" από γονείς, ίσως να κοιτάξω κάτι και εκεί

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang III. Απόψεις;
« Απάντηση #13 στις: 17/06/11, 13:40 »
Όπως είπε και ο Alex_Under, o Super Champ είναι ένας εξαιρετικά πολυδιάστατος ενισχυτής, ειδικά σε καθαρούς ήχους μέχρι low gain. Επίσης κάποια από τα εφφέ, χωρίς να είναι εξαιρετικά, επαρκούν για να χρωματίσουν τον ήχο και να τού δώσουν μια διαφορετική διάσταση. Οι metal προσομοιώσεις δεν είναι άσχημες, αλλά χρειάζονται αρκετή ρύθμιση του EQ για να ακουστούν ικανοποιητικά, ειδικά για να κόψεις τα υπερβολικά πρίμα. Μπορείς άνετα να παίξεις metal, αλλά σίγουρα ο ενισχυτής αποδίδει καλύτερα σε λιγότερο "heavy" ακούσματα. Και συγκρίνοντάς τον με τον Laney VC15 που έχω, δεν δίνει τη γνωστή απόκριση ενός πραγματικού λαμπάτου ενισχυτή. Για μένα αυτό αντισταθμίζεται και με το παραπάνω από την ευελιξία του. Το θέμα είναι τι ακριβώς ψάχνεις εσύ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang III. Απόψεις;
« Απάντηση #14 στις: 17/06/11, 14:22 »
Μάλλον έχετε δίκιο και θα κλειδώσει εδώ το θέμα "ενισχυτής".

Απόλλων,
αυτό που λες για την απόκριση και την αίσθηση λαμπάτου, ενδεχομένως σε αυτό το στάδιο, αυτή την εμπειρία και αυτό το budget να μην είναι τόσο ουσιώδες αλλά και από την άλλη να μην μπορώ να καταλάβω εγώ ουσιαστική διαφορά. Οπότε αυτή η ευελιξία μπορεί να με γλιτώσει από τα έξοδα μιας πεταλιέρας. Άλλωστε δε γίνεται στα χρήματα αυτά να απαιτήσω κάτι πολύ υψηλού επιπέδου....


Άρα με βλέπω για αυτές τις δύο προτάσεις που κάνατε. Τον Fender και τον Laney, που και για τους δύο διαβάζω ωραία πράγματα. ΘΑ προχωρήσω και σε ένα καλό setάρισμα της κιθάρας μου για να δω τί καλύτερο μπορώ να βγάλω κι από εκεί και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang III. Απόψεις;
« Απάντηση #15 στις: 17/06/11, 15:03 »
Aυτό ακριβώς εννοώ. Με έναν ενισχυτή όπως ο Super Champ θα μπορέσεις να εξερευνήσεις ήχους και εφφέ και ενδεχομένως στο μέλλον να κατασταλάξεις στον ήχο που θέλεις να πάρεις από έναν ενισχυτή. Πάντως σίγουρα θα αποκτήσεις σημαντική εμπειρία από ένα μεγάλο εύρος ηχοχρωμάτων και αυτό στην παρούσα φάση μάλλον είναι ποιό σημαντικό από την αίσθηση του λαμπάτου ενισχυτή. Εξάλλου αυτή η αίσθηση είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα μειωθεί ή μπορεί και να χαθεί τελείως αν βάλεις μπροστά στο λαμπάτο ενισχυτή μια ψηφιακή πεταλιέρα.

Και για να αποφύγουμε τυχόν παρανοήσεις, μη νομίζεις ότι ο Super Champ δεν ακούγεται σαν λαμπάτος. Θα την καταλάβεις τη λάμπα αμέσως, ακόμα και αν δεν έχεις ιδιαίτερη πείρα. Αυτό που δεν θα βρεις είναι η αλληλεπίδραση με τον ενισχυτή, η απόκριση στη δύναμη, την τεχνική αλλά και στα λάθη του παιξίματός σου, τουλάχιστον όχι τόσο όσο σε έναν πραγματικό λαμπάτο ενισχυτή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Fender Mustang III. Απόψεις;
« Απάντηση #16 στις: 17/06/11, 15:34 »
Για να κλεισουμε το θεμα τις πεταλιερας πιστευω πως η digitech rp500 της αγγελιας με 170 ευρω θα σε βγαλει παρα πολυ καλα και απο εφε και απο distortion, ειναι πολυ καλη πεταλιερα. Οι λαμπατοi που σου εγραψα απο μονοι τους δεν εχουν τοσο gain για να μπορεις να παιξεις metal (πας σε αλλο ευρος τιμης μετα) και σε αυτο μπορεις να χρησιμοποιεις την πεταλιερα, για ολα τα υπολοιπα δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Γενικα με την πεταλιερα θα εχεις μεγαλη ευελιξια και με τον λαμπατο καλη βαση για την πεταλιερα :)

Και η δική μου άποψη αυτή είναι......
Πάρε κι ένα Buggera Compo λαμπάτο και έγινες.
Aργότερα ίσως αλλάξεις ένα μαγάφωνο και είσαι ΟΚ για πολλάαααααα χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang III. Απόψεις;
« Απάντηση #17 στις: 17/06/11, 17:34 »
Ε, για την ώρα καταστάλαξα σε "λαμπάτο" σίγουρα. Μετά από αυτά που λέτε, καταλαβαίνω πως αξίζει με τα χίλια.
Οι επιλογές είναι: Fender Super Champ XD, Bugera V22 και Laney CUB12R. Τώρα πρέπει να δοκιμάσω και τους τρεις για να δω ποιος ήχος μου ταιριάζει περισσότερο, και βλέπουμε.

Απ'ότι βλέπω το θέμα της πεταλιέρας αναβάλλεται για αργότερα αλλά έχω ήδη στο μυαλό μου κάποιες λύσεις (Korg ΑΧ3000G, Boss ME-70, Vox Tonelab ST, Digitech RP-500 , Zoom G7.1ut....)

Μετά πάει και το θέμα κιθάρας αλλά εκεί θα ξεφύγει κάπως το κόστος......

Αποσυνδεδεμένος Free_Bird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang III. Απόψεις;
« Απάντηση #18 στις: 17/06/11, 19:02 »
Είσαι στην σωστή κατεύθυνση...Καταρχάς να πω ότι ο mustang θεωρώ πως είναι ένας πολύ καλός για τα λεφτά του ενισχυτής. Έφερε ο ''γαμπρός'' μου έναν mustang I στο σπίτι και ενθουσιάστηκα από τους ήχους και τις επιλογές που έχει για τα λεφτά του. Είναι απίστευτο ότι μπορεί να πάρει ένας για πρώτο ενισχυτή έναν 15αρι mustang στην τιμή που εμείς παλιά πριν 14-15 χρόνια πέρναμε με τα ίδια λεφτά έναν 15άρι park by marshall ή 15άρι fender frontman με εντελώς χάλια ήχο...Γιαυτό και σε κάθε thread που αφορά πρώτο ενισχυτή τον προτείνω ανεπιφύλακτα.

Στην δικιά σου περίπτωσή σου όμως, θεωρώ ότι είναι πολύ πιο σωστή η επιλογή σου να πας σε λάμπα. Άν κάποιος είναι να πάρει Mustang ας πάρει τον μικρό να τον έχει μόνο για practise (και εγώ σκέφτομαι να χτυπήσω για το σπίτι έναν τέτοιο μικρούλη.. ;D ). Όμως το να τον πάρεις σε πολλά βαττ για ενδεχόμενες πρόβες ή live, δεν το βρίσκω και πολύ σωστό, καθώς μπορεί ο μικρούλης να βγάζει ωραίους ήχους σε μικρή-practice ένταση, αλλά πολύ φοβούμαι ότι στα πολλά βαττ o μεγάλος ο III θα ''χάνει'', δεν θα εχει αυτό το ''φύσημα''  ;D που έχει ο λαμπάτος ενισχυτής, και θα ακούγεται ότι είναι ψηφιακός...

Όσον αφορά την πεταλιέρα, ειπώθηκε παραπάνω ότι αν έχεις modelling ενισχυτή δεν αξίζει να έχεις πεταλιέρα, οκ, ναι μεν σε ''εισάγουν'' στον κόσμο των εφέ τέτοιοι ενισχυτές, αλλά και που έχουν εφέ πάνω, και καλά να είναι δεν προσφέρουν την ''παραμετροποίηση'' που μπορεί να κάνει μια καλή πεταλιέρα, και είναι πολύ πιο δύσχρηστα σε live, ενώ αντίθετα στην πεταλιέρα μπορείς να προγραμματίσεις το FX Chain κ.τ.λ. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι αν καταλήξεις στον super champ πρέπει να πάρεις αμέσως και πεταλιέρα (να σου πώ την αλήθεια, το πολύ εφέ το βαριέται και ο παπάς, αν πάρεις τον super champ βολέψου προς το παρόν με τα υπάρχοντα και είσαι κομπλέ).

Πάντως εγώ έχω τον bugera v22 άμα θες να ρωτήσεις κάτι feel free to ask. Δυστυχώς τους άλλους 2 ενισχυτές δεν τους έχω ακούσει ώστε να εκφέρω άποψη αλλά μου φαίνονται πολύ καλο Deal.
Επίσης, αυτό με τον λαμπάτο ενισχυτή ότι αποδίδει καλύτερα σε μεγάλες εντάσεις μάλλον αναφέρεται σε ενισχυτές που έχουν ένα κανάλι και έτσι για να γκαζώσουν θέλουν κάποια χ ένταση, αλλά στους ενισχυτές που έχουν drive channel δεν παίζει τέτοιο ''πρόβλημα'', βάζεις όσο gain θέλεις και από το master ρυθμίζεις την τελική ένταση. Και χαμηλά να παίζεις, το φουλ γκάζι του ενισχυτή θα το πάρεις  ;)

Τέλος, για τις πεταλιέρες έχω διαβάσει αρκετές φορές σε φόρουμ ότι είναι ψιλο-μύθος ότι ''δεν ακούγονται καλά σε λαμπάτο επειδή είναι ψηφιακες''. Έχω μια gt-8 αλλά ακόμα δεν την έχω βάλει στον Bugera για να το συνειδητοποίησω και ο ίδιος, καθώς εδώ και 3 μέρες τον δοκιμάζω καρφί με την κιθάρα για να ανακαλύψω τους ήχους του, και μάλλον με καλύπτει και στα γκάζια και σε όλα. Το πολύ να την βάλω την πεταλιέρα στο FX-Loop για κάνα εφεδάκι.

« Τελευταία τροποποίηση: 17/06/11, 19:10 από Free_Bird »
Live to play LIVE

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang III. Απόψεις;
« Απάντηση #19 στις: 17/06/11, 21:07 »
Θα πάω σίγουρα σε "λαμπάτο" ενισχυτή τελικά, καθώς καταλαβαίνω ότι γι'αυτά που θέλω είναι ταμαμ.

Φίλε Free_Bird αν μπορείς στείλε μου πμ και πες μου κάποια πράγματα για τον Bugera καθώς δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα.....

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Fender Mustang III. Απόψεις;
« Απάντηση #20 στις: 18/06/11, 14:41 »
Παντως αν πας για τον φεντερ δεν χρειαζεσαι πεταλιερα. Απο ποδοδιακοπτη δεν ξερω τι παιζει, ψαξε λιγο τι επιλογες σου δινει σε περιπτωση συναυλιας.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 23:23
από stefeir
4 Απαντήσεις
3403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/11, 19:44
από poli.mixanos
Fender Mustang II

Ξεκίνησε από Fearless « 1 2 » Ενισχυτές

41 Απαντήσεις
14175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/11, 04:47
από Fearless
6 Απαντήσεις
3802 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/11, 05:16
από DotStudio
5 Απαντήσεις
3868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:54
από Απόλλων
12 Απαντήσεις
5386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/15, 00:19
από theonirvana
15 Απαντήσεις
10813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/16, 00:06
από saved
12 Απαντήσεις
8299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/16, 15:37
από modfori
22 Απαντήσεις
13592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/18, 19:29
από Guitar Fan
5 Απαντήσεις
2464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/22, 20:36
από Απόλλων