Αποστολέας Θέμα: custom shop  (Αναγνώστηκε 11611 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
custom shop
« στις: 26/05/08, 13:17 »
ξερετε που υπαρχουν custom shops στην αθηνα;;;;θα ηθελα να μου δωσετε μερικες πληροφοριες αν ξερετε φυσικα....

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #1 στις: 27/05/08, 01:42 »
Γεια χαρα, Λοιπον απ οτι ξερω, εχει ο Οικονομακης, που απ οτι λενε ολοι κανει τρομερη δουλεια, μετα εχει και ο Καγμακης που δεν ξερω τη δουλεια κανει και εχω δει οτι εχει και ο Νακας...
Απο κει και περα υπαρχουν και αλλοι αρκετοι και καλοι που αυτη τη στιγμη δε θυμαμαι...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: custom shop
« Απάντηση #2 στις: 27/05/08, 01:52 »
Enigma. Χ α λ λ λ α ρ ά !  ;)

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #3 στις: 27/05/08, 02:32 »
Enigma. Χ α λ λ λ α ρ ά !  ;)
O Οικονομακης που λεγαμε αν δεν το ξερεις filipaster ;)

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #4 στις: 27/05/08, 12:52 »
Enigma. Χ α λ λ λ α ρ ά !  ;)
O Οικονομακης που λεγαμε αν δεν το ξερεις filipaster ;)
οντως δν τον ξερω....μπορειτε να μου δωσετε διευθυνση και τηλεφωνο;;;στειλτε με π.μ......και κατι αλλο....εχετε παει σε αυτο το καταστημα αξιζει να παρεις μια κιθαρα απο εκει;;;;; και οι τιμες που κυματιζονται;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: custom shop
« Απάντηση #5 στις: 27/05/08, 13:20 »
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #6 στις: 27/05/08, 13:36 »
Υπάρχει περίπτωση να μπορεί κανείς να φτιάξει custom κιθάρα ή κάτι παρόμοιο που έχω δει να αγοράζουν κομμάτια και να τα συναρμολογούν με λιγότερο από 1000Ε;
Όταν αγοράσω κιθάρα, θα δώσω κάτω από 1000Ε.. Δεν είναι ότι έχω ιδιαίτερη κάψα και ματαιοδοξία να έχω custom κιθάρα και δεν έχω και γνώσεις για το τι ξύλα κλπ να διαλέξω, αλλά σκέφτηκα ότι ίσως με την καθοδήγηση παιδιών απ'το φόρουμ που ξέρουν από αυτά να προκύψει στα λεφτά που έχω να διαθέσω κάτι καλύτερο από μία PRS SE ή Epiphone ή Tokai ή ό,τι άλλο θα αγόραζα κανονικά απ'το εμπόριο..

Παρεπιπτόντως το θέμα υπάρχει http://forum.kithara.gr/index.php?topic=53914.0
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/08, 13:52 από profsokin »
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #7 στις: 02/06/08, 16:01 »
Ρε παιδιά 2.900€ για μια stratocaster ο οικονομάκης???!!!

Δε λέω, "έργο τέχνης", αλλά πόσο καλύτερη θα είναι από μια deluxe εξ αμερικής???

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #8 στις: 02/06/08, 18:35 »
Ρε παιδιά 2.900€ για μια stratocaster ο οικονομάκης???!!!

Δε λέω, "έργο τέχνης", αλλά πόσο καλύτερη θα είναι από μια deluxe εξ αμερικής???

Eίσαι θεός και προσκυνώ ταπεινά.... Απορώ πως εδώ και 2 ώρες δεν απάντησε κανείς.

Σοβαρά τώρα,κάτσε λίγο και βάλ'τα κάτω:

Μιλάμε για μια κιθάρα που θα σου φτιάξει εξαρχής, ΑΚΡΙΒΩΣ σε αυτά που θες. Οπότε, χωρίς παρεξήγηση, πρέπει να ξέρεις τι θες. και εσύ, και ο οποιοσδήποτε πάει στον κ.Οικονομάκη.

Οταν λές Deluxe, ελπίζω να μην εννοείς μια εργοστασιακή...

Το πόσο καλύτερη θα είναι θα εξαρτηθεί απο τα πραγματα που εσύ θα επιλέξεις να τοποθετήσεις, απο το αν αυτά αποτελούν καλό συνδιασμό μεταξύ τους, απο το αν μπορείς να αναδείξεις εσύ αυτό το όργανο που θα έχεις συνθέσει.

Τα custom όργανα δεν εξαρτούνται απο το μάστορα ή απο τα υλικά πλέον. Δόξα το θεό, έχουν τεθεί υψιλά στάνταρντς σε αυτά. Εξαρτούνται απο αυτόν που κάνει τη παραγγελία, να ξέρει τί θέλει.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #9 στις: 03/06/08, 08:33 »
Ευχαριστώ, μπορείς να σηκωθείς τώρα...

Ναι ρε συ, εννοούσα την εργοστασιακή Fender American Deluxe, ένα όργανο προσεγμένης κατασκευής.

Πράγματι μια custom κιθάρα αποτελείται εξ ολοκλήρου από δικές σου επιλογές.

Αλλά πιστεύω ότι πολλές από αυτές τις custom που φτιάχνονται έχουν χαρακτηριστικά που θα μπορούσαν να βρεθούν σε ένα εργοστασιακό όργανο, όπως το προαναφερθέν. (Με εξαίρεση το χρώμα κλπ)

Αν εγώ θέλω ένα όργανο με σώμα alder και μπράτσο maple, ταστέρια rosewood, γιατί να μη πάρω την εργοστασιακή deluxe; Δε νομίζω ότι το hardware θα υστερεί σε τίποτα. Το αν έχει γίνει καλή και προσεγμένη δουλειά θα το διαπιστώσω ο ίδιος δοκιμάζοντάς τη. Άντε πες ότι για να γίνει, όπως είπες, ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θέλω αλλάζω μαγνήτες. (διότι εγώ ήθελα τους ΧΨ μαγνήτες). Και πάλι φθηνότερα θα μου έρθει.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #10 στις: 03/06/08, 12:30 »
Έχει λογική αυτό που λέει..
Αν δηλαδή η κιθάρα των ονείρων σου με τα χαρακτηριστικά ακριβώς που θέλεις υπάρχει, τότε γιατί να την παραγγείλεις να στην φτιάξουν custom;
Αν κατάλαβα καλά..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: custom shop
« Απάντηση #11 στις: 03/06/08, 12:38 »
Όποιος νομίζει ότι αξίζει να σκάσει 3000 για custom όργανο ας πάει να τα σκάσει.

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #12 στις: 03/06/08, 13:45 »
Έχει λογική αυτό που λέει..
Αν δηλαδή η κιθάρα των ονείρων σου με τα χαρακτηριστικά ακριβώς που θέλεις υπάρχει, τότε γιατί να την παραγγείλεις να στην φτιάξουν custom;
Αν κατάλαβα καλά..

Μπράβο ρε φίλε, αυτό ακριβώς λέω!!!

Τι στο καλό, δε μιλάμε για ακουστική για ηλεκτρική μιλάμε!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #13 στις: 03/06/08, 21:21 »
Συγνώμη, αλλα η άποψη "Αν υπάρχει το όργανο των ονείρων μου σε εργοστασιακό, γιατι να το πάρω custom?" απέχει μίλια μακρια απο αυτο που ειπώθηκε ως: "Πόσο καλύτερο είναι ένα custom όργανο απο ένα εργοστασιακό απο Αμερική"

Οι περισσότεροι απο μας ανήκουμε στη κατηγορία του
Αν εγώ θέλω ένα όργανο με σώμα alder και μπράτσο maple, ταστέρια rosewood
δηλαδή των ανθρώπων που έχουνε μια γενική εικόνα για τα χαρακτηριστικά της κιθάρας των ονείρων μας.

Όταν λοιπόν για κάποιον, τα κύρια χαρακτηριστικά είναι 3 ξύλα και οι μαγνήτες, λογικό είναι μια εργοστασιακή κιθάρα να τον καλύπτει. Και μη νομίζεις, βάζω τον εαυτό μου στο ίδιο τσουβάλι.

Αλλα εγώ και εσύ, δεν συγκρινόμαστε με το τύπο που δεν έχει απλώς δοκιμάσει maple, αλλα ξέρει και τις ποικιλίες του. Αυτόν που θέλει να βάλει τη σιδηρόβεργα των les paul σε μια στρατ(πώς λέγεται είπαμε???). Η το τύπο που θα φέρει τα ξύλα που θέλει ο ίδιος για να χτιστεί η κιθάρα του. Ή να της δώσει το δικό του σχήμα που θα φτιάξει ο ίδιος. Δεν έχετε συνειδητοποιήσει οτι οι επιλογές του custom επεκτείνονται πολύ μακρύτερα απο οποιοδήποτε άλλο.

Όποιος νομίζει ότι αξίζει να σκάσει 3000 για custom όργανο ας πάει να τα σκάσει.
Εγώ και σύ και περισσότερο εγώ, που ξέρω λιγότερα απο σένα επι τεχνικών ζητημάτων, εννοείται οτι δεν θα πληρώσουμε 3000€ για καστομ  όργανο.

Αλλα όταν φτάσεις σε σημείο να έχεις δοκιμάσει τα άπειρα όργανα, και να ξέρεις τι θές, προσωπικά δεν το βρίσκω παράλογο.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #14 στις: 04/06/08, 08:35 »
Αυτόν που θέλει να βάλει τη σιδηρόβεργα των les paul σε μια στρατ(πώς λέγεται είπαμε???).

Truss rod λέγεται.

Δίκιο έχεις ρε Καθίκι...

Ευτυχώς πάντως που υπάρχει και ο Ντούκας. Custom όργανα για αυτούς που ξέρουν ένα μόνο είδος maple!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #15 στις: 04/06/08, 15:28 »
Αυτόν που θέλει να βάλει τη σιδηρόβεργα των les paul σε μια στρατ(πώς λέγεται είπαμε???).
Truss rod λέγεται.
Σε kάποιες LesPaul, αυτό μπαίνει μέσα στο σώμα. Ολες οι ηλεκτρικές έχουν γενικά truss rod.


Δίκιο έχεις ρε Καθίκι...

Ευτυχώς πάντως που υπάρχει και ο Ντούκας. Custom όργανα για αυτούς που ξέρουν ένα μόνο είδος maple!
Ναι, ευτυχώς που υπάρχει ο Ντούκας, που και για μένα σκέφτομαι, όργανο, καθώς έχεις την επιλογή να συνθέσεις δικό σου όργανο απο κομμάτια της επιλογής σου. Αλλα ελπίζω να μη το συγκρίνεις αυτό με το εξάρχής custom όργανο...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #16 στις: 04/06/08, 17:13 »
Υπάρχει περίπτωση να μπορεί κανείς να φτιάξει custom κιθάρα ή κάτι παρόμοιο που έχω δει να αγοράζουν κομμάτια και να τα συναρμολογούν με λιγότερο από 1000Ε;
Όταν αγοράσω κιθάρα, θα δώσω κάτω από 1000Ε.. Δεν είναι ότι έχω ιδιαίτερη κάψα και ματαιοδοξία να έχω custom κιθάρα και δεν έχω και γνώσεις για το τι ξύλα κλπ να διαλέξω, αλλά σκέφτηκα ότι ίσως με την καθοδήγηση παιδιών απ'το φόρουμ που ξέρουν από αυτά να προκύψει στα λεφτά που έχω να διαθέσω κάτι καλύτερο από μία PRS SE ή Epiphone ή Tokai ή ό,τι άλλο θα αγόραζα κανονικά απ'το εμπόριο..

Παρεπιπτόντως το θέμα υπάρχει http://forum.kithara.gr/index.php?topic=53914.0


Σχετικά μ'αυτό τελικά δε μου απαντήσατε..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #17 στις: 04/06/08, 17:43 »
Απο όσο ξέρω, αυτό ακριβώς κάνει ο Ντούκας στα Γιάννενα.(Εκεί δεν είναι?)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #18 στις: 04/06/08, 17:57 »
Μια πιο φτηνη λυση για custom κιθαρα απο το να πας σε full handmade custom, ειναι να παρεις τα parts που σε ενδιαφερουν απο καποιον καλο κατασκευαστη (πχ warmoth) και να πας σε καποιον καλο μαστορα να την συναρμολογησει. Προσωπικα, για τελειως custom handmade θα πηγαινα μονο αν ηθελα μια set neck ή neck through κιθαρα. Αλλα αν θες μια bolt on, η λυση της warmoth ειναι πολυ καλη. Εγω προσωπικα φτιαχνω μια superstrat (EVH τυπου) τωρα και τον επομενο μηνα θα παει για συναρμολογηση, ενω ολα τα κομματια τα εχω ηδη αγορασει. Το καλο με την ολη φαση ειναι οτι εφτιαξα ακριβως την κιθαρα που θελω με τα χαρακτηριστικα που θελω και μου ηρθε πολυ πιο φτηνα απο μια εργοστασιακη με παρομοια χαρακτηριστικα (βασικα η πιο κοντινη σε αυτο που φτιαχνω ειναι μια EVH USA special). Αλλα με την λυση της warmoth, ακομα και η παραμικρη λεπτομερεια που ηθελα την βρηκα, σε αντιθεση με την εργοστασιακη λυση. Πχ, ηθελα compound radius, και headstock τυπου kramer (hockey stick), ενω απο σωμα ηθελα το κλασσικο stratocaster αλλα χωρις το routing για 3 μονους (και αρα χωρις pickguard, δε θελω να λειπει ξυλο απο την κιθαρα χωρις λογο) αλλα για 2 διπλους που να μπαινουν κατευθειαν πανω στο σωμα της κιθαρας. Επισης ηθελα μονο 1 pot και τριθεσιο διακοπτη επιλογης, με το pot να splittαρει τους μαγνητες και απο hardware ηθελα τους ιδιους μαγνητες με την EVH USA, τρεμολο ηθελα original floyd rose αλλα με μεγαλυτερο και χαλκινο sustain block, ηθελα να εχει d-tuna και να μην ειναι floating. Τα ταστα τα ηθελα σε συγκεκριμενο μεγεθος και τα κλειδια τυπου vintage, ενω ολο το hardware το θελα σε χρωμιο. Απο ξυλα επισης προτιμουσα καλης ποιοτητας alder με καπακι quilted maple με εντονα νερα στο φυσικο του ξυλου και λαιμο/ταστιερα ηθελα birdseye maple. Ολα αυτα τα βρηκα μεσω warmoth και ebay (απο warmoth σωμα και λαιμο, απο ebay τα υπολοιπα, ολα καινουρια κτλ) και συνολικα μαζι με κοστος συναρμολογησης η κιθαρα θα παει κοντα στα 1000€, ενω για το πλησιεστερο που θα μπορουσα να βρω εργοστασιακο (δλδ μια EVH USA SPECIAL) θα επρεπε να δωσω τουλαχιστον μια 1600αρα και παλι δεν θα ηταν ουτε κατα το ημισι αυτο πο ηθελα, μιας και η EVH εχει και αλλο σχημα σωματος, basswood σωμα, αλλο σχημα headstock, licensed floyd rose με απλο σιδερενιο sustain block κτλ.
Αν λοιπον θες κατι τετοιο και ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ πανω στο τι θες και γιατι το θες, τοτε ναι θα σου προτεινα να ψαχτεις με warmoth. Αν ομως δεν ξερεις τι ναι ολα αυτα που λεω, και τι προσφερει το καθενα, τοτε ειναι ματαιο να μπεις σε μια τετοια διαδικασια μιας και δεν θα ξερεις τι φτιαχνεις και στο τελος μπορει να χεις μια κιθαρα που απλα δε θα σου κανει...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #19 στις: 04/06/08, 18:01 »
Ναι, δεν έχω γνώσεις και το πιθανότερο δεν θα έχω αποκτήσει μέχρι να χρειαστεί να πάρω κιθάρα, απλά σκέφτομαι ότι ίσως αν φτιάξω κάτι με προτεινόμενα κομμάτια από σας που έχετε, παρότι δε θα είναι φτιαγμένη πάνω στις ανάγκες μου η κιθάρα, θα είναι καλύτερη από μία εργοστασιακή στα ίδια λεφτά που επίσης δε θα είναι φτιαγμένη πάνω στις ανάγκες μου..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #20 στις: 04/06/08, 18:14 »
Ναι αλλα υπαρχει μια μεγαλη διαφορα... Την εργοστασιακη μπορεις να πας να την δοκιμασεις και να δεις αν σου κανει ή οχι, ενω αν αρχισεις να παιρνεις γνωμες απο καθε εναν εδω μεσα, ο καθενας θα λεει το μακρυ του και το κοντο του (πχ, μην βαλεις floyd rose θα σου καταστρεψει το sustain, βαλε μαονι για να μην ειναι πολυ πριμα η κιθαρα κτλ), χωρια που πανω απο ολα αν η κιθαρα δεν ειναι καλη στο χερι σου, ολα τα αλλα ειναι περιττα... Και στο χερι σου δεν μπορει να κανει κανεις προβλεψη τι παει...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #21 στις: 04/06/08, 18:17 »
Σωστό, τελικά ήταν πολύ επιπόλαιη σκέψη, αν και στο μυαλό μου ακουγόταν καλή.. :-[
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #22 στις: 04/06/08, 18:21 »
Οχι μωρε δεν ειναι θεμα επιπολαιοτητας... Απλα οσο και ωραια να ακουγεται η λυση της custom κιθαρας, ειναι καλη μονο αν εχεις καποιες γνωσεις...
Το καλυτερο που χεις να κανεις, ειναι να κοιταξεις αν μπορεις να παιζεις με οσο το δυνατον περισσοτερες κιθαρες, να μην τις κρατας πολυυυ καιρο (εκτος αν ειναι καποια που πραγματικα σου κανει) για συναισθηματικους λογους, ωστε να αποκτησεις εμπειριες με διαφορετικες "σχολες" και ετσι καποια στιγμη να ξερεις τι θες και τι χρειαζεσαι, τι δουλευει για σενα και τι οχι...  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #23 στις: 05/06/08, 09:02 »
Σε kάποιες LesPaul, αυτό μπαίνει μέσα στο σώμα. Ολες οι ηλεκτρικές έχουν γενικά truss rod.

Σώπα ρε συ, αυτό δεν το γνώριζα. Και κάνει την ίδια δουλειά που κάνει το truss rod στο μανίκι; Δύσκολο μου φαίνεται...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: custom shop
« Απάντηση #24 στις: 05/06/08, 22:07 »
Φυσικά και δουλεύει σαν truss rod.

Αλλα το γεγονός οτι μπαίνει μέσα στο σώμα της κιθάρας, του δίνει άλλα πλεονεκτήματα, καθώς ενισχύεται ο σύνδεσμος μεταξύ μπράτσου και σώματος, και έχεις πιο "συμπαγή" ήχο.

Καινοτομίες υπάρχουν γενικα πολλές. Η συγκεκριμένη βρίσκεται πλέον στις ακριβές εκδόσεις της Les Paul, απο όσο έχω διαβάσει εδω. Στις εκδόσεις που απο μόνες τους κάνουν 3 χιλιάρικα, και δεν είναι με τα specs της επιλογής σου.

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/04, 14:53
από kostis88
2 Απαντήσεις
3015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 21:00
από sokob
11 Απαντήσεις
4840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/08, 21:15
από RoyBatty
7 Απαντήσεις
7119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/08, 00:19
από philip the great
25 Απαντήσεις
8477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/08, 21:38
από Giorgos K.
20 Απαντήσεις
6745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 08:34
από mick77
21 Απαντήσεις
6847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/09, 15:57
από groovymood
4 Απαντήσεις
2913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/10, 10:59
από DarkHorse
7 Απαντήσεις
3467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/12, 23:14
από groovymood
3 Απαντήσεις
5789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/16, 12:06
από Kosthrash