Αποστολέας Θέμα: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;  (Αναγνώστηκε 38199 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #25 στις: 03/12/03, 01:02 »
   βρε καρχαρια οα αυτα τα πεταλια τα ρυθμιζεις μια φορα φταχνεις τον ηχο σου και τερμα! Μετα απο κει και περα για εφφε θα χρειαστεις ρακς!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #26 στις: 03/12/03, 11:43 »
Ναι ρε Σωτήρη το ξέρω. Αλλά αν τα πεταλάκια είναι πολλά πως θα μπορέσω να τα πατάω όλα. Εσύ μάλλων εννοείς να έχω κανα δυο τεταλάκια και τα άλλα rack. Αυτη τη λύση τη βρήκα πρόσφατα. Μου είπαν ένα καλό κόλπο να κάνω με τον Marshall και μάλλον αυτό θα κάνω.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Dominius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μας χ....ς ρε Νταλάρα???
    • Προφίλ
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #27 στις: 07/12/03, 13:52 »
loipon katarxin milame gia kapou 350 euro etsi??? Ego ksekinisa apo petalakia(eftasa mexri 8,,,alla eimai kitharistas re paidia kai oxi xoreutis gia na pataw sunexeia petalakia kai na ta allazw sta live).Meta pira mia ftini ZOOM 1010,,,kai me kalupte.Argotera pira tin ZOOM 4040,,kai gia ta lefta tis einai super,,,,tin xrisimopoiw peripou 5 xronakia se live kai se studio gia probes kai den exei pathei kati.Oso gia poiotita den nomizw pws polloi mporoun na katalaboun tin diafora mesa se ena magazi otan paizeis live,,,arkei na doulepseis ligo me ta effect. Kai gia osous etoimazontai na me katigorisoun oti den exw empeiria ston ixo kai den zitaw polla,,,sas pliroforw oti sto studio me to group mou gia ixografisi xrisimopoiw rack,,me enisxuti Brunetti Silver Bullet(lampato),,Mesa Boogie Formula Pre,,,kai Digitech 2112 effe!!!Alla einai trela na kukloforw me auto to rack gia na paiksw live se ena magazi!!! SYMPERASMA,,,mia Zoom tha se bolepsei se auta ta lefta,,exei kalh sxesi  timi/poiotita kai kuriws einai poly eyxristi...!!!Isws kai mia Digitech petaliera,,alla den exw dokimasei proswpika kamia ftini.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #28 στις: 09/12/03, 03:11 »
   εχει βγαλει ενα μοντελο η ζουμ (gfx-8) σαν την gt6 deite sto site της ειναι αρκετα ενδιαφερων και οικονομικο http://www.zzounds.com/item--ZOMGFX8
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #29 στις: 12/05/04, 17:13 »
ενα πολυ καλο chorus που το ακουσα στο νακα και κολλησα ειναι το deep blue της rocktron. το πεταλι g**a! (και δεν εννοω μονο ποικιλια ηχου! ;D) ειναι ενας απο τους λογους που αποφασισα να φυγω απο το τριπακι της πεταλιερας.

βεβαια, εχω και μια zoom 707 II η οποια ειναι πολυ καλη επιλογη για το σπιτι αλλα οταν θες να φτιαξεις τον ηχο σου, ειδικα για live νομιζω πως τα πεταλακια ειναι η καλυτερη λυση.

προς το παρον εχω σκοπο να παρω το metal zone, το deep blue και ενα volume pedal.

btw, εχετε να μου προτείνεται καποιο πετάλι για να καθαρίζει το σήμα? (απο βουητα κλπ...)
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

GnR

  • Επισκέπτης
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #30 στις: 12/05/04, 21:25 »
Λοιπον, σαφως και προτιμω πεταλια έναντι πεταλιέρας.
Γενικα,οι πεταλιέρες και οι "ψηφιακοι" ηχοι τους δε μου αρεσουν καθόλου.(Αφου μια Boss που είχα αγοράσει παλιά,πρεπει να εχει πιάσει σκουριά στο παταρι ;D)
Βέβαια,και στα πεταλια δε χρειαζομαι πολλά και σιγά σιγα "ξεφορτώνομαι αρκετά απο αυτά ;D...με καλό ενισχυτη,καλή κιθάρα,κανα καλό E.Q.,αντε και με κανένα πετάλι-εφφέ παραπάνω,φτιάχνεις ότι θές...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #31 στις: 13/05/04, 08:42 »
Εξαρτάτε από το τι θέλετε ρε παιδιά! Εγώ ας πούμε που θέλω πολλά εφφε δεν μπορώ να έχω πεταλάκια, αναγκαστικά έχω πεταλιέρα. Εσείς που θέλετε καθαρό/βρώμικο άντε και κανένα chorus ή flanger τότε πάρτε πεταλάκια.
Αν όμως θελήσω να πάρω και εγώ πεταλάκια τότε θα πρέπει να πάρω μια βαλίτσα τεράστια να δώσω 2000 € για τα πεταλάκια όλα και να έχω 13 πόδια να προλαβένω να τα πατάω.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #32 στις: 22/05/04, 09:45 »
Εξαρτάτε από το τι θέλετε ρε παιδιά! Εγώ ας πούμε που θέλω πολλά εφφε δεν μπορώ να έχω πεταλάκια, αναγκαστικά έχω πεταλιέρα. Εσείς που θέλετε καθαρό/βρώμικο άντε και κανένα chorus ή flanger τότε πάρτε πεταλάκια.
Αν όμως θελήσω να πάρω και εγώ πεταλάκια τότε θα πρέπει να πάρω μια βαλίτσα τεράστια να δώσω 2000 € για τα πεταλάκια όλα και να έχω 13 πόδια να προλαβένω να τα πατάω.


   καπως ετσι ειναι τα πραγματα! μπορεις ομως να συνδιασεις και τα πεταλακια για ενα στανταρ προσωπικο ηχο και τα πολυ εφφε για τις αναγκες ρυθμικων ή σολο ή περετερω "εφαρμογων"

   Εγω παντως ειμαι της αποψης (αν φυσικα μπορεις να το κανεις!!) να φτιαξεις ενα ρακ και το καθε εφφε να ειναι μια ξεχωριστη φετα, ετσι το σημα σου (συνηθως) ειναι πιο "καθαρ"!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #33 στις: 22/05/04, 12:55 »
Εγω παντως ειμαι της αποψης (αν φυσικα μπορεις να το κανεις!!) να φτιαξεις ενα ρακ και το καθε εφφε να ειναι μια ξεχωριστη φετα, ετσι το σημα σου (συνηθως) ειναι πιο "καθαρ"!

Αυτό θα ήταν ότι καλύτερο σίγουρα!!! Αλλά και ότι ακριβότερο!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #34 στις: 24/05/04, 14:07 »
  κοιτα παντως εμεις που δεν ειμαστε ουτε επαγγελματιες, αλλα προπαντως δεν κανουμε σολο καριερα μπορουμε να βολευτουμε με τον ενα ή τον αλλο τροπο! Ισως να ειναι και υπερβολη να εχουμε ενα σουπρερ πολυεφφε και να το "εκμεταλλευομαστε μονο κατα το 20 'η 30%! Ειχα και εγω ενα καλο στουντιακο εφφε της ΑRt  και το εδωσα γατι δεν ηξερα να το χρησιμοποιω τοσο καλα, αφου για καθε εφφε που ειχε υπηρχαν πανω απο 10 διαφορετικες παραμετροι που με κουραζαν καθε φορα που επρεπε να τις ρυθμισω!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #35 στις: 24/05/04, 14:28 »
Ισως να ειναι και υπερβολη να εχουμε ενα σουπρερ πολυεφφε και να το "εκμεταλλευομαστε μονο κατα το 20 'η 30%! Ειχα και εγω ενα καλο στουντιακο εφφε της ΑRt  και το εδωσα γατι δεν ηξερα να το χρησιμοποιω τοσο καλα, αφου για καθε εφφε που ειχε υπηρχαν πανω απο 10 διαφορετικες παραμετροι που με κουραζαν καθε φορα που επρεπε να τις ρυθμισω!

Ναι, στο θέμα αυτό μάλλον έχεις δίκιο... Το παρατήρησα αυτό πρόσφατα που πήρα την GT-6 της Boss, όπου έχασα τα αυγά και τα πασχάλια! Τουλάχιστον πιστευω αυτό θα με βοηθήσει στο να κατασταλάξω τι ήχο θέλω αφού μέσα σε ένα κουτι τα έχω όλα.

Τι εννοώ? δεν μπορώ να αγοράζω συνέχεια πεταλάκια ή ρακ ψάχνοντας τον ήχο που θέλω ή που με αντιπροσωπευει σήμερα και αύριο όχι! Με την πεταλιέρα έχω την ευκολία να έχω τα πάντα. Όταν αποφασίσω ότι παίζω ένα στυλ που χρειάζεται τον τάδε ήχο θα προτιμήσω σίγουρα το αντοίστιχο ρακ του!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #36 στις: 24/05/04, 18:10 »
   ε! εεεενταξει δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραματα! Οταν εχεις καλα μχνματα μπορεις να βγαλεις δικο σου ηχο, αλλα εγω νομιζω οτι ο "δικος" μου (σου,του) ηχος δεν ειναι απλη διαδικασια μχνματων μονο! Απο κει κ υστερα υπαρχει εν ατοο πολυ συμαντικο, ο Παραγωγος, ο οποιος στην ουσια σου φτιαχνει τον ηχο!

   Ο Martin Βirch για παραδειγμα, ειναι υπευθυνος για τον προσωπικο ηχο τον maiden! Kαταλαβες?
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #37 στις: 25/05/04, 08:59 »
Ναι το κατάλαβα αυτό και το ήξερα αυτό. Άλλο εννούσα ποιο πάνω εγώ. Πως θα φτιάξω ήχο αν δεν τον έχω ακούσει ποτέ?
Δλδ πέρα από τα "στάνταρ" εφφέ μπορεί να θέλω δουλεύω με κανέναν "παράξενο" εφφέ και όχι μόνο σε ένα τραγούδι, γενικά να είναι χαρακτηρηστικό του ήχου μου.

Φυσικά δεν περιμένω από κανέναν Martin Birch να μου κάνει ήχο, διότι δεν νομίζω να έχω ποτέ κανέναν τέτοιον. ;D ;D ;D ;D
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #38 στις: 25/05/04, 20:12 »
Πως θα φτιάξω ήχο αν δεν τον έχω ακούσει ποτέ?

Καλα ρε Καρχ, δεν εχεις μια 'εικονα' στο κεφαλι σου για το πως θες να ακουγεται η κιθαρα σου? Αυτο ειναι που πρεπει να κατευθυνει το χερι και το πορτοφολι σου...

Πχ. Καλοι οι Marshall αλλα εμενα δεν μου φτιαχνουν τον ηχο που θελω. Ετσι πηρα Laney... Το ιδιο με τους μαγνητες και τα πεταλια μου...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #39 στις: 25/05/04, 21:25 »
Μα πως είναι δυνατόν να έχω? Αυτό που έχω στο νου μου είναι να έχω ήχο σαν κάποιον κιθαρίστα που ακούω. Μόνο αυτό μπορώ να φανταστώ. Πως όμως μου είναι δυνατόν να κάνω τον ίδιο ήχο με τον Adrian Smith ας πούμε, αφού όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο sotriani, παίζει ρόλο ο Martin Birch. Επίσεις ποιος ο λόγος να κάνω τον ίδιο ήχο με εκείνον? Γιατί να μην ψάξω κάποιον ήχο που θα τεριάζει καλύτερα σε μένα?

Επίσεις κάτι που είχα ρωτήσει και παλιότερα στο φόρουμ, έψαχνα για πολύ καιρό έναν ήχο ο οποίος τελικά ήταν το Reverse Delay... Ευτηχώς από ένα πεταλάκι της Boss βρήκα τον ήχο αυτόν. Αλλιώς θα παιδευόμουν με volume pedal όπως μου πρότειναν πολλοί...

Με λίγα λόγια τι θέλω να πω? Ωραία αυτά που έχω στο μυαλό μου αλλά αν δεν ψάχτώ ίσως μόνο στο μυαλό μου να γίνουν. Οι λόγοι για να ψαχτείς είναι πολλοί, όχι μόνο για να κάνεις τον ήχο σου.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #40 στις: 26/05/04, 01:54 »
Επίσεις ποιος ο λόγος να κάνω τον ίδιο ήχο με εκείνον? Γιατί να μην ψάξω κάποιον ήχο που θα τεριάζει καλύτερα σε μένα?



   ...αυτη ειναι πολυ σοφη κουβεντα φιλε! Η αποψη η δικη μου ειναι οτι καλο ειναι να μπορεις να φτασεις τα ινδαλματα σου ή να γινεις σαν και αυτα, αλλα ποιος ο λογος να γινω σαν τον Satriani? Αφου αυτος υπαρχει ηδη, ενας 2ος Satriani-κλωνος ειναι αχρηστος! Ή γιατι να εχω ιδιο ηχο με αυτον? ΟΚ γυσταρω μου αρεσει αλλα πιστευω οτι το "νεο" ειναι αυτο που θα τραβηξη την προσοχη!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #41 στις: 26/05/04, 02:03 »
Μα πως είναι δυνατόν να έχω? Αυτό που έχω στο νου μου είναι να έχω ήχο σαν κάποιον κιθαρίστα που ακούω.

Οτι εχεις ακουσει το συνδυαζεις... Τον τονο αυτου, το γκαζι καποιου αλλου, το echo ενος τριτου...

Εγω τουλαχιστον ακουω πολλα, κραταω μερικα και τα συνδυαζω...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #42 στις: 26/05/04, 02:21 »
    ...αυτο ισχυει και με τα στυλ παιξιματος!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #43 στις: 26/05/04, 11:58 »
Ωραία, άκουσα ότι η μακαρονάδα με κιμά είναι φανταστική!!! Θα τρώω συνέχεια μακαρόνια με κιμά. Γιατί να μην φάω με άσπρη σάλτσα (που είναι και η αγπαημένη μου? :) ;))???

Και επίσεις Arg0 για να συνδιάσω αυτά που ακούω πρέπει να τα έχω, για τα έχω πρέπει να τα αγοράσω, για τα αγοράσω θέλω μια περιουσία! Αντί της μιας περιουσίας πέρνω την σουπερ πεταλιέρα και διαλέγω ήχους. Κατασταλάσω κάπου άυριο, πέρνω 1-2 rack και αυτό ήταν!

sotriani το γνωρίζω ότι αυτό που λέω είναι σοφό ( ;D ) και δεν το λέω μόνο εγώ! Δεν είσαι ο μόνος φανατικός του Satriani και σίγουρα πολλοί θα βρήσκονται στην θέση σου και θα ήθελαν να βρήσκονται στην θέση του. Επίσεις και εγώ θα ήθελα να μιάσω στον Danny Cavanagh αλλά θα ήταν απλά μια φτηνή απομίμηση και τίποτα παραπάνω.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #44 στις: 29/05/04, 13:14 »
Και επίσεις Arg0 για να συνδιάσω αυτά που ακούω πρέπει να τα έχω, για τα έχω πρέπει να τα αγοράσω, για τα αγοράσω θέλω μια περιουσία! Αντί της μιας περιουσίας πέρνω την σουπερ πεταλιέρα και διαλέγω ήχους. Κατασταλάσω κάπου άυριο, πέρνω 1-2 rack και αυτό ήταν!

   ...δεν νομιζω οτι αναφερεται στον εξοπλισμο! Αν καταλαβα καλα μαλλον στο "στυλ" γενικοτερα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος get down

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #45 στις: 14/09/04, 14:48 »
εμένα δεν μου αρέσουν τα πολλά πετάλια για αυτό και χρησιμοποιω την μικρούλα αυτή πεταλιέρα :D



πάντως και με την καινούργια VOX TONELAB SE βγαζω σχεδόν τους ίδιους ήχους χωρίς να κουβαλάω αυτό το θηρίο...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #46 στις: 14/09/04, 15:43 »
Έχω δοκιμάσει να παίξω με πολλά πετάλια (όχι τόσα όμως όσα φαίνονται στο παραπάνω ποστ) αλλά ήταν πολύ ζαλούρα.. σβήσε το ένα.. άναψε το άλλο.. πωπω.. σαρανταποδαρούσα...
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος sakistoll

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #47 στις: 07/03/05, 00:37 »
εγω αφου προσπαθησα αρκετο καιρο με πεταλιερες τελικα ξαναγυρναω στα πεταλακια.
οι πεταλιερες ομως ειχαν ενα καλο . οτι μονο με την πεταλιερα και τα ακουστικα μπορουσες να παιξεις οποιαδηποτε ωρα της ημερας και κυριως της νυκτας.
και εδω θελω την βοηθεια σας πως θα μπορεσω να παιζω με τα πεταλακια μου αλλα με ακουστικα
ο ενισχυτης μου ειναι ενας πολυ παλιος fender super six reverb και δεν εχει εξοδο για ακουστικα
και σας ρωτω τι πρεπει να κανω (ασχετα κοστους-μην τρελαθουμε ομως) για να εχω τον καλυτερο δυνατον ηχο στα ακουστικα;
να παω σε κανεναν τεχνικο να βαλει εξοδο ακουστικων στον ενισχητη; η υπαρχει κατι αλλο και τι;

Αποσυνδεδεμένος marcius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #48 στις: 12/03/05, 01:04 »
Όπως κάποιοι είπαν στο περίπου δεν είναι καλύτερο το ένα ή το άλλο, είναι λίγο φυσική σειρά. Αρχικά και ανάλογα με την ικανότητα και την εμπειρία του καθενός ψάχνουμε διάφορους ήχους. Δεν είναι δυνατόν κάποιος που δεν ξέρει (και καλά κάνει αν παίζει 1 μήνα) την διαφορά του βάθους, του delay και του chorus να πάρει 3 διαφορετικά. Να τα κάνει τι? Και πώς να τα αξιοποιήσει? Αρχικά οι περισσότεροι αρχίζουν με πεταλιέρα, μαθαίνουν τι είναι τι και πώς τα χρησιμοποιείς.  ??? ???
Όσο ωριμάζεις παικτικά και μουσικά απλά γίνεται και πιο σαφής ο ήχος που θα ήθελες να έχεις και η επίγνωση του πώς μπορείς να τον βγάλεις. Π.χ. εμένα μου αρκεί ένας συγκεκριμένος ενισχυτής και 2-3 πετάλια (ενα boost, delay, chorus όλα συγκεκριμένα όμως) και σύνολο 2-3 ήχοι max. Άντε και κάνα OD αν το ενισχυτής είναι δικάναλος και θες clean+OD+Lead ήχο.  8)
Αυτό δεν θα πει πολλά όμως, αν ο φίλος "ΖΗΜΙΑΑ" παίζει σε cover band των pink floyd τότε θα του είναι απαραίτητο αυτό το pedalboard  καθώς αντιστοιχεί στο 1/4 αυτών που είχε ο gilmour (και λιγότερο). Για μένα είναι υπερβολή αλλά αυτό δεν θα πει ότι το ένα ή το άλλο είναι αντικειμενικά καλύτερο...
Αυτά, γενικό συμπέρασμα δεν νομίζω ότι υπάρχει για όλους οπότε είναι λίγο μάταιο το ψάξιμο.

ΥΓ. Έχω δει άτομα να παίζουν με χρήση stack και 3 ρακ (πολλά χιλάρικα ευρώ μιλάμε) και ποιοτικά πράγματα και να βγάζουν ήχο για κλάματα εντελώς και να γελάμε από κάτω. Το βασικότερο είναι να ξέρεις τι χρειάζεσαι και να ξέρεις να χρησιμοποιείς στο έπακρο αυτά που έχεις, όχι απλά να έχεις απ'όλα με τζατζίκι.. Αν και θα έτρωγα 2-3 τώρα..  ;) ;) ;)
...to deny our own impulses is to deny the very thing that makes us human...

Αποσυνδεδεμένος marcius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #49 στις: 12/03/05, 01:06 »
Επίσης προς ΖΗΜΙΑΑ: λες ποιο είναι πιο ακριβώς γιατί είναι 3-4 που δεν τα αναγνωρίζω..  ;)
...to deny our own impulses is to deny the very thing that makes us human...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
27670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/08, 21:30
από FotisKatsanos
268 Απαντήσεις
96935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/07, 15:59
από hsinn3r
Πολυεφφέ

Ξεκίνησε από GPAPAN Εφέ

7 Απαντήσεις
4143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 22:50
από xatz_kostas
21 Απαντήσεις
7085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/08, 20:07
από Απόλλων
15 Απαντήσεις
6306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 23:17
από zebric
1 Απαντήσεις
2698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 20:30
από armagedon
ποιο πολυεφφε

Ξεκίνησε από BLUESPL Εφέ

6 Απαντήσεις
3680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/09, 13:41
από BLUESPL
9 Απαντήσεις
4395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/09, 03:21
από fouskas
10 Απαντήσεις
4623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/12, 21:00
από Απόλλων
27 Απαντήσεις
15272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/18, 15:06
από vegos