Αποστολέας Θέμα: Ο Γιώργος Χατζηνάσιος «Solo Piano»  (Αναγνώστηκε 4070 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
     
Το Γιώργο Χατζηνάσιο τον γνωρίζουμε όλοι, είναι συνθέτης με ιστορία στο χώρο του θεάματος καθώς έχει γράψει τραγούδια που έχουν πουλήσει χιλιάδες δίσκους. Για πρώτη φορά στην καριέρα του αναλαμβάνει ρόλο σολίστα. Στην νέα του δισκογραφική δουλειά με τον τίτλο «Solo Piano» ερμηνεύει ο ίδιος στο πιάνο μερικές από τις γνωστότερες μελωδίες του.

«Ηταν μια δουλειά που ήθελα να κάνω εδώ και πολύ καιρό», εξηγεί ο ίδιος. «Ηθελα να ικανοποιήσω το αίτημα και την επιθυμία των φίλων μου που όλα αυτά τα χρόνια με παρότρυναν να κάνω ένα δίσκο όπου θα παίζω στο πιάνο δικές μου συνθέσεις. Το cd επιτέλους κυκλοφόρησε και είναι μια δουλειά που με ικανοποιεί πολύ». Οσοι φαντάζονται ότι ο συνθέτης ερμηνεύει με εντυπωσιακό τρόπο τις συνθέσεις του θα διαψευστούν. Οπως εξηγεί ο Γιώργος Χατζηνάσιος, δεν έπαιξε στο πιάνο για να εντυπωσιάσει με τις επιδόσεις του, ήθελε να φτιάξει μια δουλειά ατμοσφαιρική, επιθυμούσε η μουσική του να ρέει ευχάριστα στο χώρο και το αποτέλεσμα να συντροφεύει τις καθημερινές στιγμές των ανθρώπων που το ακούν.

Οι μελωδίες που περιλαμβάνονται σε αυτή την δισκογραφική δουλειά είναι πολλές και γνωστές. Πρόκειται ουσιαστικά για τις μεγαλύτερες κινηματογραφικές και τηλεοπτικές επιτυχίες του από τη «Γλυκιά Συμμορία» μέχρι το πρόσφατο «Αγγιγμα Ψυχής». Ο Γιώργος Χατζηνάσιος πρωτοεμφανίστηκε ως συνθέτης το 1972 με μια δουλειά που έφερε τον τίτλο «4-5-3». Από τότε έχει ηχογραφήσει περίπου 45 δίσκους στην Ελλάδα και το εξωτερικό, πολλοί από τους οποίους έχουν γίνει χρυσοί και πλατινένιοι. Το 1977 συμμετείχε στη Eurovision με το «Μάθημα Σολφέζ», ένα τραγούδι που έφερε τη χώρα στην πέμπτη θέση, την καλύτερη μέχρι πρόπερσι τη χρονιά που ο διαγωνισμός άρχισε να αποκτά σημασία για τους έλληνες καθώς οι συμμετοχές της χώρας κέρδισαν αρκετές διακρίσεις. Η επιτυχία του «Μαθήματος Σολφέζ» ήταν τέτοια που το τραγούδι μεταφράστηκε σε 25 γλώσσες και κυκλοφόρησε σχεδόν παντού στον κόσμο.

Στο «Solo Piano» περιλαμβάνονται μελωδίες από σήριαλ και ταινίες όπως η «Γλυκιά Συμμορία» του Νικολαϊδη, «Σ' αγαπώ», με πρωταγωνίστρια την Αλίκη Βουγιουκλάκη, ο «Βάλτος» που είναι μια από τις τελευταίες ταινίες που γυρίστηκαν από τη Φίνος Φιλμ, το «Αγκίστρι» το γνωστό φιλμ του Ερρίκου Ανδρέου.  Τα περισσότερα θέματα από το cd είναι γνωστά και έχουν γίνει επιτυχίες στον κινηματογράφο και την τηλεόραση. Κάποια από αυτά κυκλοφορούν για πρώτη φορά, για παράδειγμα η μουσική από το σήριαλ «Ακριβή μου Σοφία» που βασίστηκε στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Φρέντυ Γερμανού. Η σειρά προβλήθηκε από την κρατική τηλεόραση σε σκηνοθεσία Διαγόρα Χρονόπουλου.

Αν και τo «Solo Piano» δεν μπορεί να χαρακτηριστεί εμπορικός δίσκος, ήδη γνωρίζει επιτυχία και έχει μπει στα charts. Κυκλοφορεί από την εταιρεία SYMPHONY Records που μετά από δώδεκα χρόνια επαναδραστηριοποιείται στο χώρο της δισκογραφίας. Ηδη στο ενεργητικό της έχει παραγωγές όπως τη ζωντανή ηχογράφηση «Γιώργος Χατζηνάσιος, Στέφανος Κορκολής: Γι' αυτό σου λέω πάμε - Taboo live», «Δύο Σκιές» του Κώστα Χατζή, «Με τρελαίνουν οι Νύχτες με Πανσέληνο» της Χριστίνας Μαραγκόζη, «Τα Τραγούδια του Χρήστου» του Χρήστου Νικολόπουλου, τον «Παίκτη» του Γιώργου Μαρίνου.

«Solo Piano» Track List:

Αγγιγμα ψυχής
Εσύ κι εγώ
Γλυκιά Συμμορία
Αγκίστρι
Μυστικοί Αρραβώνες
Ο Ομφαλός της Γης
Γυναίκα απ΄το Παρελθόν
On a vole la cuisse de Jupiter
Νοκ Αουτ
Ένα γελαστό Απόγευμα
Βάλτος
Ακριβή μου Σοφία
Στα φτερά του Ερωτα
Ρεπόρτερ
Πρωινή Περίπολος
Σ' αγαπώ

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ο Γιώργος Χατζηνάσιος «Solo Piano»
« Απάντηση #1 στις: 08/09/06, 22:06 »
Μετά από μια δύσκολη μέρα, προτείνω να χαμηλώσετε τα φώτα, να χαλαρώσετε και να απολαύσετε το Σόλο Πιάνο του Γιώργου Χατζηνάσιου!
 :)
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ο Γιώργος Χατζηνάσιος «Solo Piano»
« Απάντηση #2 στις: 08/09/06, 22:44 »
Χίλια ευχαριστώ στον mymood που μου το έδωσε...
Θα το ακούσω και θα επανέλθω.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ο Γιώργος Χατζηνάσιος «Solo Piano»
« Απάντηση #3 στις: 08/09/06, 23:37 »
Αν κι έχω ευχαριστήσει κατ' ιδίαν τον mymood, θα τον ευχαριστήσω κι εγώ δημόσια και για την γενναιοδωρία του.  :)

Επίσης, ο Γιώργος είναι μία από τις "κινητές μουσικές εγκυκλοπαίδειες" του Κιθάρα. Τον έχω βομβαρδίσει με δεκάδες ερωτήσεις για πολλούς δίσκους και ουδέποτε συνελήφθη αδιάβαστος! Να 'σαι καλά Γιώργο!  :)
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος Μουσικόφιλη

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αύριο είναι μια καινούρια μέρα!!!
    • Προφίλ
Απ: Ο Γιώργος Χατζηνάσιος «Solo Piano»
« Απάντηση #4 στις: 12/09/06, 21:38 »
Το cd αυτό είναι μαγεία, ακούγοντάς το απλά ταξιδεύεις!
Ένα πολύ πολύ μεγάλο ευχαριστώ στην Μαργαρίτα που το έστειλε κ σ εμένα και που ποτέ δεν με ξεχνάει! :)

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ο Γιώργος Χατζηνάσιος «Solo Piano»
« Απάντηση #5 στις: 13/09/06, 20:19 »
Λιλίτ, τους καλούς δεν τους ξεχνάω! Όσο για τους κακούς, φροντίζω να πάθω αμνησία! Και η ζωή συνεχίζεται... :)

Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: Ο Γιώργος Χατζηνάσιος «Solo Piano»
« Απάντηση #6 στις: 13/09/06, 20:24 »
Λιλίτ, τους καλούς δεν τους ξεχνάω! Όσο για τους κακούς, φροντίζω να πάθω αμνησία! Και η ζωή συνεχίζεται... :)



Κακοί?? Υπαρχουν και κακοι?? ;D ;D ;D :o :o :o
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ο Γιώργος Χατζηνάσιος «Solo Piano»
« Απάντηση #7 στις: 13/09/06, 20:45 »
Υποθέτω ότι η ερώτηση είναι ρητορική, Mr. mobile music encyclopedia! Είδες τίτλο που σου έδωσα? Έχω έμπνευση σήμερα!  ;D
Πάντως εδώ είμαστε μια πολύ καλή παρέα και ό,τι έχουμε το μοιραζόμαστε!  :)
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: Ο Γιώργος Χατζηνάσιος «Solo Piano»
« Απάντηση #8 στις: 13/09/06, 22:48 »
Share the spirit my dear  ;) :)
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/05, 20:03
από gwgw301
0 Απαντήσεις
2552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/02, 12:50
από Κώστας
1 Απαντήσεις
2738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/05, 00:35
από mazw
2 Απαντήσεις
2409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/07, 19:20
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
26 Απαντήσεις
10052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/05, 19:53
από RBnikos
0 Απαντήσεις
2676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/15, 17:25
από paokz
0 Απαντήσεις
3015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/15, 11:40
από paokz
2 Απαντήσεις
3968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/18, 10:10
από Dagoth
7 Απαντήσεις
2718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/20, 17:13
από Dagoth
2 Απαντήσεις
3094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/21, 18:45
από Dagoth