Ειδικά θέματα > Μετατροπές, βλάβες, συντήρηση, κατασκευές

Αλλαγή Inlays

(1/4) > >>

cyclo:
Πότε θα καταλαβαίνεις οτι τα τάστα σου θέλουν άλλαγμα και όχι απλά ξύσιμο;
πόσο έχει η αλλαγή στα τάστα όλου του μπράτσου; (22 τάστα) και πόσο ένα απλό ξύσιμο;

είναι επικύνδινο στο να μου φθείρει την ταστιέρα η το φίλντισι που έχει μέσα το τάστο; παρακαλώ μια ενημέρωση γιατι επείγομαι.
η κιθάρα είναι Epiphone Les Paul.

zoltan:
Aλλο τα ταστα (frets) και αλλο τα Inlays....τα ταστα ειναι αυτα τα σιδερακια πανω στο μπρατσο ενω τα inlays ειναι τα 'σχεδιακια' αν καταλαβες τι εννοω. Τα ταστα θελουν αλλαγη οταν εχουν φαγωθει πολυ, θα το καταλαβεις γιατι δεν θα παιζει σωστα η κιθαρα. Τα inlays δεν χρειαζεται να τριφτουν.

GreekDudeCovers:

--- Παράθεση ---Πότε θα καταλαβαίνεις οτι τα τάστα σου θέλουν άλλαγμα και όχι απλά ξύσιμο;

--- Τέλος παράθεσης ---

Όταν η ταστιέρα σου θυμίζει πατατάκι...


--- Παράθεση ---είναι επικύνδινο στο να μου φθείρει την ταστιέρα η το φίλντισι που έχει μέσα το τάστο;

--- Τέλος παράθεσης ---

Όχι, τα τάστα όπως είπε κι ο προλαλήσαντας είναι τα σιδεράκια, και τα inlays δεν έχουν σχέση μ'αυτά. Δεν θα πάθουν τίποτα.

FatBatz:
Πρεπει να δεις προσεκτικα αν τα ταστα εχουν μεγαλα βαθουλωματα στα σημεια κατω απο τις χορδες, αν εχουν τετραγωνιστει στις κορυφες τους, αν σβηνει ο ηχος στα σηκωματα (ειδικα αν παιζεις με πολυ χαμηλο action), κλπ. Μια επισκεψη στο μαστορα επισης βοηθαει.

Πολλες φορες ενα fret dress, δηλαδη ξυσιμο (fret leveling) και στρογγύλεμα (re-crowning), ειναι αρκετο, αν εχει μεινει αρκετο ζουμι στα ταστα. Αν τα ταστα ειναι γενικώς ΄λυώμα', η αν καποια απο αυτα ειναι 'λυωμα' λογω προτιμησης στο παιξιμο (π.χ. συχνο παιξιμο μιας κλιμακας στη Μι η την Λα, το πιο συνηθισμενο), πρεπει να αλλαχθουν ολα. To fret dressing συνηθως παει κανενα 30αρι, η αλλαγη ταστων ειναι 100-130.

Αυτες οι δουλειες γινονται με ειδικα εργαλεια που δεν φθειρουν την ταστιερα, τα inlays ή το binding.

cyclo:
ωραία εγώ θέλω να αλλάξω τα σιδεράκια η να τα ξύσω γιατί προφανώς κάτι δεν πάει καλά τόσο χαμηλά που έβαλα τις χορδές. κοστίζει πολύ η αλλαγή; για το ξύσιμο γνωρίζω μερικά πράγματα.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View