Αποστολέας Θέμα: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!  (Αναγνώστηκε 65699 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #50 στις: 12/01/11, 01:54 »
Ποιος ο λόγος να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω, όταν δεν ξέρω τι συμβαίνει με όλο το σκηνικό ?? Αλλά και πάλι έαν διαφωνούσα ή συμφωνούσα, εγώ και άλλοι τόσοι, αυτό θα ήταν και το δίκαιο ? Ότι αποφασίσει η δικαιοσύνη. Για έαν αντιδρά ο κόσμος στους δρόμους, αλλάζει και η δικαιοσύνη ? διότι έτσι θα μιλούσαμε για πλαστελίνη και όχι δικαιοσύνη. Για μένα μέχρι στιγμής, το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος, είναι να καταφύγει στη δικαιοσύνη με τα επιχειρήματά του και να δικαστεί η υπόθεση. Στη περίπτωση βέβαια που δεν υπάρχει δικαιοσύνη, δεν περιμένουμε κανενός είδος δικαιοσύνης, δεν υπάρχει λόγος ούτε να διαφωνήσω, ούτε να συμφωνήσω, ούτε και με αφορά το σκηνικό με τα διόδια. Θα με πιάσει ξύσιμο, όταν έχει κάποιο αντίκτυπο σε μένα και το προσωπικό μου δίκαιο.


http://diodiastopfiles.blogspot.com/

παραθετω link για να δεις τις συμβασεις που εχουνε γινει με πολυεθνικες εταιριες (ολες οι συμβασεις συμπεριλαμβανουνε ξενες πολυεθνικες!!!) οι οποιες παρανομα σε υποχρεωνουν να πληρωσεις τον δρομο που εχει ηδη πληρωσει αρκετες φορες με σκοπο να μην στον φτιαξουνε τελικα εκμεταλευομενοι δημοσια περιουσια εισβαρος του Ελληνα πολιτη... αφεροντας του την ’’ελευθερη μετακινη εντος των συνορων βαση του αρθρου 5 του συνταγματος’’ με σκοπο να γεμιζουν την τσεπη τους...εντελει  δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να ερθουν εξω απο το σπιτι σου και να σου ζητησουνε διοδια για να μπορεσεις να πας στην δουλειας ωστε να φτασεις στο σημειο να ’’ξυθεις’’?  sorry αλλα αν σε νοιαζει μονο οταν θα εχει αντικτυπο σ’ εσενα ειναι αναισθητος, παρτακιας και δεν δειχνεις να νοιαζεσαι για τον συνανθρωπο σου...και η αναισθησια μας και ο παρτακισμος μας ειναι αυτο που τους κανει να μας πη...νε ακομη περισσοτερο...



 
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/11, 02:04 από harrisxr650 »
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #51 στις: 12/01/11, 02:48 »
Draned, μαύρισες τη μισή πρόταση. Η άλλη μισή λέει, ότι θα πράξω έτσι, σε περίπτωση που κάποιοι ισχυριστούν ότι δεν υπάρχει δικαιοσύνη στην Ελλάδα. Διότι κάποιοι, παίρνουνε τη δικαιοσύνη-νόμο στα χέρια τους και προβαίνουνε σε ότι γουστάρουν, προτού η δικαιοσύνη αποφανθεί. Πχ κάνω λαμπόγυαλο ότι βρω μπροστά μου, επειδή αποφάσισα ότι έχω δίκαιο.
 
Ωραία αυτά που παρέθεσες Harrisxr650, παρέθεσε μου τώρα και τις δικαστικές αποφάσεις, απέναντι σε αυτές τις εταιρείες, καθώς και τις συμφωνιές που έχουνε γίνει με τον δημόσιο τομέα, μετά την παράνομη συμπεριφορά τους. Για να καταλάβω, για ποιους λόγους, ενώ έχουν καταδικαστεί, εξακολουθούν να βρίσκονται σε λειτουργία.
 
Διότι εμένα δεν με νοιάζει αν με υποχρεώνουνε παράνομα να πληρώνω, με ενδιαφέρει όμως, αν εγώ νόμιμα, με απόφαση δικαστηρίου, έχω το δικαίωμα να μην πληρώνω. Διότι κάλλιστα, μπορεί να είναι η εταίρεια αλλά και εγώ παράνομος. 
 
 
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #52 στις: 12/01/11, 03:03 »

Διότι εμένα δεν με νοιάζει αν με υποχρεώνουνε παράνομα να πληρώνω, με ενδιαφέρει όμως, αν εγώ νόμιμα, με απόφαση δικαστηρίου, έχω το δικαίωμα να μην πληρώνω. Διότι κάλλιστα, μπορεί να είναι η εταίρεια αλλά και εγώ παράνομος. 

Αυτη ειναι και η δικη μου τροχοπεδη στο ζητημα...διοτι περα απο μια (θεωρητικα) αντισυνταγματικη πολιτικη, κατι χειροπιαστο δεν εχω.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #53 στις: 12/01/11, 10:31 »
@XoLiDoXoS

το σωστό το ξέρεις?
δεν το αναγνωρίζεις?
περιμένεις ένα αμφιβόλου συμφερόντων δικαστήριο να σου το εξηγήσει?
και κάτι άλλο....έχεις ΤΟΣΗ εμπιστοσύνη στα ελληνικα δικαστήρια?

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #54 στις: 12/01/11, 10:58 »
@XoLiDoXoS

το σωστό το ξέρεις?
δεν το αναγνωρίζεις?
περιμένεις ένα αμφιβόλου συμφερόντων δικαστήριο να σου το εξηγήσει?
και κάτι άλλο....έχεις ΤΟΣΗ εμπιστοσύνη στα ελληνικα δικαστήρια?
Το ότι δεν θέλει να τον τρέχουν εκεί δεν σημαίνει ότι τους έχει και εμπιστοσύνη...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #55 στις: 12/01/11, 14:01 »
περιμένεις ένα αμφιβόλου συμφερόντων δικαστήριο να σου το εξηγήσει?

Νομίζω ότι ξεφεύγεις...

Εν προκειμένω, αμφιβόλων συμφερόντων είναι το "κίνημα". Πάω ένα στοιχηματάκι ότι όταν συγκεκριμένοι άνθρωποι εισέλθουν στις κοινοπραξίες των εθνικών οδών το "κίνημα" αυτό θα ξεφουσκώσει και θα ρυτιδιάσει ως επιδερμίδα γριάς πόρνης.

Για ποιόν λόγο είμαι τόσο σίγουρος? Διότι έχουμε εμπειρία με αυτού του τύπου τα "κινήματα"....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #56 στις: 12/01/11, 17:10 »
@m@ster k@frer

ναι αλλά με αυτά που λέει αφήνει τις ευθύνες απόλυτα στα δικαστήρια...
δεν λέει εγώ πιστεύω αυτό αλλά κάνω το άλλο για να μη με τρέχουν..
λέει πως αν ψηφίζανε πως όποιος βάζει ψευδώνυμο xolidoxos στα φόρουμ θα έπρεπε να αυτοκτονεί εγω θα το κανα....

ΥΓ

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #57 στις: 12/01/11, 17:32 »
Tην ταινια επιστημονικης φαντασιας Judge Dread την εχετε δει? Μιλαει για ενα τυπο που πιστευε τυφλα στην δικαιοσυνη, μεχρι που καταλαβε απο πρωτο χερι οτι η δικαιοσυνη ειναι τυφλη.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #58 στις: 12/01/11, 18:30 »
Draned, μαύρισες τη μισή πρόταση. Η άλλη μισή λέει, ότι θα πράξω έτσι, σε περίπτωση που κάποιοι ισχυριστούν ότι δεν υπάρχει δικαιοσύνη στην Ελλάδα. Διότι κάποιοι, παίρνουνε τη δικαιοσύνη-νόμο στα χέρια τους και προβαίνουνε σε ότι γουστάρουν, προτού η δικαιοσύνη αποφανθεί. Πχ κάνω λαμπόγυαλο ότι βρω μπροστά μου, επειδή αποφάσισα ότι έχω δίκαιο.
 
Ωραία αυτά που παρέθεσες Harrisxr650, παρέθεσε μου τώρα και τις δικαστικές αποφάσεις, απέναντι σε αυτές τις εταιρείες, καθώς και τις συμφωνιές που έχουνε γίνει με τον δημόσιο τομέα, μετά την παράνομη συμπεριφορά τους. Για να καταλάβω, για ποιους λόγους, ενώ έχουν καταδικαστεί, εξακολουθούν να βρίσκονται σε λειτουργία.
 
Διότι εμένα δεν με νοιάζει αν με υποχρεώνουνε παράνομα να πληρώνω, με ενδιαφέρει όμως, αν εγώ νόμιμα, με απόφαση δικαστηρίου, έχω το δικαίωμα να μην πληρώνω. Διότι κάλλιστα, μπορεί να είναι η εταίρεια αλλά και εγώ παράνομος.


παραγραφος 4... http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/article-5/
 
απο την στιγμη που σου στερουνε αυτο το δικαιωμα  πρεπει να περιμενεις δικαστικη αποφαση να στο επιβεβαιωση?
δηλαδη αν μπει στο σπιτι σου καποιος σε κλεψει σου βιαση την γυναικα και σε πλακωσει στο ξυλο εσυ θα κατσεις να τον κοιτας επειδη δεν ξερεις αν ειναι ’’νομιμο να προσπαθησεις να τον σταματησεις’’ αφου δεν εχεις εχεις δικαστικη αποφαση εναντιων του αρα δεν ξερεις αν ο ενοχος ειναι αυτος η εσυ? δηλαδη για να ισχυει το συνταγμα πρεπει να βγει δικαστικη αποφαση αλλιως να ερθω εξω απο τα σπιτια σας να στησω ενα κιοσκι και καθε φορα που πατε για τσιγαρα και πατατακια να σας παιρνω και 0.50Ε για να σας αφησω να πατε μεχρο το περιπτερο (+της επιστροφης μην ξεχνιομαστε  :P )..ωραια...θα κανω και λεφτα..
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #59 στις: 12/01/11, 18:55 »
παραγραφος 4... http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/article-5/
 
απο την στιγμη που σου στερουνε αυτο το δικαιωμα  πρεπει να περιμενεις δικαστικη αποφαση να στο επιβεβαιωση?


Αγαπητέ μου, το άρθρο 5 παράγραφος 4, αναφέρεται στην ελεύθερη κίνηση των φυσικών προσώπων και όχι στην ανεμπόδιστη αυτοκίνηση. Σε λίγο θα μας πείτε ότι είναι αντισυνταγματική η απαίτηση να παίρνουμε άδεια από τον πύργο ελέγχου αεροδρομίων για να απογειώνουμε το αεροπλάνο μας, η αντισυνταγματική η απαίτηση να μην κυκλοφορούν τα μηχανάκια στα πεζοδρόμια διότι παρεμποδίζεται το δικαίωμα ελεύθερης κίνησης.

Ας χρησιμοποιούμε τουλάχιστον λογικά επιχειρήματα διότι με αυτού του τύπου δεν θα χρειαστεί νομικός για να λύσει τις διαφορές αλλά μάλλον κάποιος με ιατρική ειδικότητα!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #60 στις: 12/01/11, 19:11 »
Harrisxr650, βεβαίως και περιμένω δικαστική απόφαση να μου το επιβεβαιώσει, εκτός και αν γνωρίζω τόσο καλά τους νόμους, ώστε να αντιδράσω νόμιμα σε μία σύνθετη κατάσταση όπως αυτή. Έαν γνωρίζετε τόσο καλά τους νόμους, ώστε να αντιδράτε νόμιμα, αυτός είναι και ο λόγος που δεν καταλαβαίνετε εμένα.
Σε παρόμοιο περιστατικό πάντως, που κάποιος έχει μπει να κλέψει σπίτι και κάποια στιγμή τον πιάνει ο αθώος ιδιοκτήτης και τον στέλνει στο παράδεισο, τρώει και μια φυλάκα. Εσύ αυτό το βρίσκεις άδικο ή δίκαιο ? Είναι απλή περίπτωση δικαιοσύνης.
 
Jezus, αρκεί η πραγματικότητα, για να επιβεβαιώσεις, ότι ένα μέρος της δικαιοσύνης είναι τυφλή.
Έαν αντιληφθώ ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση, η δικαιοσύνη είναι τυφλή, θα σας το πω.
 
Hot sauce, λέω, πως δεν κάνω αυτό, για να μη με τρέχουνε, διότι αν με τρέξουνε θα έχω παρανομήσει.
Δεν παίζουμε το παιχνίδι ποιος παρανομεί λιγότερο και ποιος περισσότερο, αλλά ποιος είναι νόμιμος και ποιος παράνομος.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #61 στις: 12/01/11, 19:30 »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #62 στις: 12/01/11, 19:35 »
και ο σκοπός αυτού όπως και πολλών άλλων θεμάτων είναι να συζητήσουμε/διαμαρτυρηθούμε σχετικά με κάτι....
σίγουρα...δεν θα πω κατηγορηματικά αν ο νόμος λέει εκείνο ή το άλλο γιατί δεν τον ξέρω...
ξέρω όμως πως, για παράδειγμα, είναι λάθος να πληρώσεις 2 και 3 φορές ενα έργο...
θεωρώ σωστή την κίνηση των γερμανών που είχαν εγκαταστήσει μετρητή πάνω απ τα διόδια με το ποσό που κόστισε το έργο και το ποσό αυτό μειωνότανε όσο περνούσαν αυτοκίνητα και όταν μηδενίστηκε τα διόδια κλείσανε....
όλοι εδώ αισθανόμαστε μαλ**ες λοιπόν που πληρώνουμε δις και τρις κάτι που θα πρεπε να πληρώσουμε από μία φορά....
ειδικά μετά τα τόσα σκάνδαλα είναι λογικό να φοβόμαστε το "φάγωμα" των χρημάτων απ'τους μεγάλους, τις μίζες από τις εταιρείες κτλ κτλ όπως και η έλλειψη εμπιστοσύνης στα πρόσωπά τους.....

και για να μην πεις πως δεν απάντησα.....
μου φαίνεται τραγικό να πήγε φυλακή αυτός που προστάτευε την περιουσία του αλλά...
μπορεί ο κλέφτης να ήταν ένα 15χρονο, άοπλο πχ και ο άλλος από υπερβολική αντίδραση να τον σκότωσε οπότε μου ακούγεται λογικό να πήγε φυλακή...
αλλά μπορεί και να ταν 2 30άρηδες οπλισμένοι αλλά με πολύ καλό δικηγόρο.....οπότε πάλι ο αμυνόμενος πήγε φυλακή.....
δεν ξέρω τι έγινε αλλά πολλές φορές λόγω νόμου φοβάσαι να κάνεις και τα πιο αυτονόητα εξαιτίας των παραθυρακίων του....

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #63 στις: 12/01/11, 19:52 »
Ρε παιδιά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τη λογική του τύπου "αυτός είναι παράνομος αλλά έτσι θα παρανομήσω κι εγώ".. 

Ε ναι, ή θα παρανομήσουμε ή θα δεχτούμε και θα δηλώνουμε ότι είμαστε οι μαλ**ες της υπόθεσης!

Όσοι παρανομούν στη συγκεκριμένη περίπτωση, προφανώς θεωρούν ότι διατηρούν την αξιοπρέπειά τους, όχι ως "έντιμοι πολίτες" αλλά ως άνθρωποι γενικότερα.. Εκτός αν θεωρείτε ότι με το να σας κλέβουν και να το δέχεστε δε χάνεται η αξιοπρέπειά σας αλλά ενισχύεται η εικόνα του "νόμιμου", "καθώς πρέπει", "έντιμου πολίτη.. Κι αυτός που μας κλέβει στην προκειμένη είναι το κράτος.. Τους νόμους τους ορίζει πάλι το κράτος.. Ντροπή και αίσχος στους παράνομους?

Αν πάλι φοβάστε ότι θα βρεθείτε στα δικαστήρια πάλι λάθος είστε.. Δεν έχει βρεθεί κάποιος προσ το παρόν, ούτε δικό μου άτομο που πράττει αναλόγως αλλά ούτε και κανένας άλλος απ όσο ξέρω... Και να βρεθείτε δε θα είστε μόνοι σας..


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #64 στις: 12/01/11, 20:12 »
Αν πάλι φοβάστε ότι θα βρεθείτε στα δικαστήρια πάλι λάθος είστε.. Δεν έχει βρεθεί κάποιος προσ το παρόν, ούτε δικό μου άτομο που πράττει αναλόγως αλλά ούτε και κανένας άλλος απ όσο ξέρω... Και να βρεθείτε δε θα είστε μόνοι σας..

Nαι μωρε, θα πατε με παρεα φυλακη...ρε gers, μας δουλευεις? Ο σωστος πολιτης λειτουργει νομιμα, οχι για τους αλλους, αλλα πρωτιστως για τον ιδιο του τον εαυτο. Υπαρχουν αλλοι τομεις στην καθημερινοτητα σου που εισαι κ εκει ο μαλ***ς της υποθεσης και που μπορεις να σταματησεις να εισαι με νομιμο τροπο, το κανεις ομως?

Ξαφνικα, ολοι "ξυπνησαν" και ειδαν οτι ειναι παρανομα τα διοδια...εγω νομικος δεν ειμαι, οποτε θα περιμενω καποιον που ειναι να αποφανθει.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #65 στις: 12/01/11, 20:20 »
Αυτό μπορεί να κάνει και η ιδιωτική εταιρεία, να διατηρεί την αξιοπρέπειά της ως εταιρεία και όχι ως έντιμη εταιρεία της πολιτείας. Στις δύο λοιπόν αυτές περιπτώσεις η αξιοπρέπεια δεν ορίζεται από την δικαιοσύνη, αλλά από το πως βλέπει έκαστος τα πράγματα, πότε αντιδρώντες, πότε εταιρεία. Υπάρχουν λοιπόν 2 είδη αξιοπρέπειας, η μία αφορά την νομική η άλλην την ανθρώπινη. Δεν είναι θέμα φόβου να βρεθεί κάποιος στο δικαστήριο, είναι θέμα, νομιμότητας και παρανομίας. Όταν βρεθώ στο δικαστήριο, θέλω να είμαι με τους νόμιμους όχι με τους παράνομους. Είναι σα να παίζεις μονόπολη και να μην κάνεις ζαβολιές, όχι γιατί αν κάνεις θα τιμωρηθείς, απλά γιατί θέλεις να είσαι σωστός. Κι αν είσαι σωστός και βρεθείς στο δικαστήριο, πάλι δεν θα είσαι μόνος.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #66 στις: 12/01/11, 20:20 »
παραγραφος 4... http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/article-5/
 
απο την στιγμη που σου στερουνε αυτο το δικαιωμα  πρεπει να περιμενεις δικαστικη αποφαση να στο επιβεβαιωση?


Αγαπητέ μου, το άρθρο 5 παράγραφος 4, αναφέρεται στην ελεύθερη κίνηση των φυσικών προσώπων και όχι στην ανεμπόδιστη αυτοκίνηση. Σε λίγο θα μας πείτε ότι είναι αντισυνταγματική η απαίτηση να παίρνουμε άδεια από τον πύργο ελέγχου αεροδρομίων για να απογειώνουμε το αεροπλάνο μας, η αντισυνταγματική η απαίτηση να μην κυκλοφορούν τα μηχανάκια στα πεζοδρόμια διότι παρεμποδίζεται το δικαίωμα ελεύθερης κίνησης.

Ας χρησιμοποιούμε τουλάχιστον λογικά επιχειρήματα διότι με αυτού του τύπου δεν θα χρειαστεί νομικός για να λύσει τις διαφορές αλλά μάλλον κάποιος με ιατρική ειδικότητα!


δηλαδη εαν θελησω να παω στην θεσσαλονικη για να θεωρουμαι φυσικο προσωπο και να ισχυει αυτο το κακομοιρο αρθρο θα πρεπει να παω με τα ποδια..αλλιως αν παρω το αμαξακι μου ειμαι κατι αλλο και θα πρεπει να με χρεωσουνε...τωρα αυτο για τα αεροδρομια πως σου ηρθε? σαν να μου λες οτι ο πυργος ελεγχου για να σου δωσει αδεια να απογειωθεις πρεπει να σου παρει το αναλογο αντιτιμο (αντιστοιχα διοδιο)..και ας εχεις πληρωσει το εισητηριακι σου με τους φορους του κομπλε κτλ. (αντιστοιχα τελη κυκλοφοριας,Ε.Φ καυσιμων, και κτεο)...επισης δεν εχουν αεροπλανο 10.000.000 Ελληνες ...δεν εχω δει και πολλα στην κηφισιας, αλλιως φανταζομαι θα πληρωναμε και εκει διοδια.. ...η κυκλοφορια των δικυκλων στα πεζοδρομια αγαπητε ειναι παρανομια και απο την στιγμη που ειναι επικινδυνη για την σωματικη σου ακεραιοτητα και παρανομη δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογο οταν βλεπεις κατι τετοιο δεν επεμβαινεις λεγοντας πολυ απλα ’’ αγαπητε..το πεζοδρομιο ειναι για τους πεζους...οχι για να κοβεις δρομο επειδη βιαζεσαι...κατεβα κατω σε παρακαλω’’..τι περιμενεις? να σε πατησει για να πας στο δικαστηριο και να σου επιβεβαιωσει οτι εχεις δικιο? σιγουρα αν δεν εχουμε λογικα επειχειρηματα και προσπαθουμε να λυσουμε διαφορες τοτε χρειαζεται καποιος με ιατρικη ειδικοτητα...
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #67 στις: 12/01/11, 20:21 »
[offtopic] Eδω καπνιζετε στη μουρη αυτων που εχουν ασθμα, παρανομως, η παρανομια στα διοδια σας μαρανε  ;D [/offtopic]
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #68 στις: 12/01/11, 20:35 »
hot_sauce, ξεφεύγεις εντελώς από το θέμα νομίζω. Αλλά φαντάσου ότι καλούσες τον Χόλι στο σπίτι σου και του κοπανούσες μια στο δόξα πατρί του έβαζες και ένα περίστροφο στο χέρι και μετά έλεγες πως πήγε να σε κλέψει....
Λογικό δεν είναι ως πολίτες ενός ευνομούμενου κράτους να συμφωνήσουμε να ελέγχονται όλες οι περιπτώσεις φόνου?

Οπωσδήποτε ολοι συμφωνούμε ότι έχουν πληρωθεί πολλά μέχρι τώρα για έργα που δεν χρειάζονταν καν να γίνουν, αλλά πιστεύεις ότι αυτό το κίνημα είναι ένας υγιής τρόπος αντίδρασης ανεξάρτητων πολιτών?

gers, θα ξαφνιαστείς αλλά υπάρχουν πολλοί περισσότεροι απ' όσους φαντάζεσαι κι απ' όσους σου έχουν υποβάλει ότι υπάρχουν, έξυπνοι (χωρίς εισαγωγικά) πολίτες σ' αυτήν την χώρα!

harrisxr650, δεν νομίζω να σου ζήτησε κανείς πληρωμή όταν πήγες Θεσσαλονίκη από περιφεριακούς δρόμους και όχι από την σύγχρονη Εθνική!
Θεωρείς ότι κάτοχοι αυτοκινήτων είναι 10.000.000 Έλληνες? Μην νομίζεις ότι λόγω του ότι έχεις εσύ μια οικονομική επιφάνεια έχουν όλοι την ίδια!
Και βέβαια σου ζητούν τέλη για να προσγειώσεις και να απογειώσεις το αεροπλάνο σου.
Η συνταγματικότητα κάποιου μέτρου κρίνεται από το πόσους επηρεάζει? Δηλ το Σύνταγμα εφαρμόζεται μόνο όταν κάποιο μέτρο επηρεάζει πολλούς ή όταν επηρεάζει έστω και έναν?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #69 στις: 12/01/11, 20:36 »
το αν αφαιρεσεις την ζωη καποιου ειναι κακουργημα ( παρ’ολα αυτα το συνταγμα σου δινει το δικαιωμα υπερασπισης και ακροασης ακομα και αν εισαι ο χειροτερος φονιας βιαστης κτλ)
...το να προστατεψεις την περιουσια σου οχι...

και για πια αξιοπρεπεια εταιριας μιλαμε την στιγμη που πληρωνεις συνεχως για εργα που δεν εχουν γινει και ακομα τα πληρωνουμε? η μηπωs η αξιοπρεπεια κρυβεται πισω απο τα παρανομα και αυθαιρετα διοδια καθως  και τα προστιμα που εχουν επιβληθει αλλα ποτε δεν εχουν καταβληθει?
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #70 στις: 12/01/11, 20:39 »
Όσοι παρανομούν στη συγκεκριμένη περίπτωση, προφανώς θεωρούν ότι διατηρούν την αξιοπρέπειά τους, όχι ως "έντιμοι πολίτες" αλλά ως άνθρωποι γενικότερα.. Εκτός αν θεωρείτε ότι με το να σας κλέβουν και να το δέχεστε δε χάνεται η αξιοπρέπειά σας αλλά ενισχύεται η εικόνα του "νόμιμου", "καθώς πρέπει", "έντιμου πολίτη.. Κι αυτός που μας κλέβει στην προκειμένη είναι το κράτος..


+1
από τις πιο ωραίες παραγράφους σε όλο το θέμα για μένα....

@xolidoxos...
πραγματικά πιστεύεις πως όσοι νόμοι υπάρχουν είναι ηθικοί και ανθρώπινοι ε? :P
και πως όσα γίνονται υπέρ εταιρειών...υπέρ βουλευτών που πλουτίζουν κτλ κτλ γίνονται επειδή έτσι προβλέπεται απ το νόμο κ απ το σύνταγμα ε? πως δεν υπάρχει κακία στον κόσμο....φθόνος, απληστία...ε?
και πως όλοι αυτοί που κατεβαίνουν στην πανεπιστημίου κάθε τόσο το κάνουνε επειδή δεν έχουν τι να κάνουνε ε?
δεν θεωρείς τίποτα λάθος απ αυτα που συμβαίνουν?
κι αν θεωρείς κάποτε λάθος....και ήταν να βρεθείς στο δικαστήριο κάποια μέρα...
θα ένιωθες άνετα κι ωραία.....να ήσουνα απ τη μεριά των νομικά σωστών....κι ας υποστήριζαν αυτό που εσύ ξέρεις πως είναι λάθος.....και απλά έχει ψηφιστεί ο νόμος για κάποιους λόγους....πες πως δεν μας νοιάζει γιατί....
πες μου....θα ένιωθες άνετα?
ή δεν έχεις δική σου κρίση....
και αφήνεσαι στα χέρια των νομοθετών και των δικαστών να σου πουν αυτοί τι είναι σωστό και τι λάθος στη ζωή?


@papous
χε...
είναι ειρωνικό αυτό που είπες γιατί οπως αποδεικνύεται τελευταία το σύνταγμα προσαρμόζεται για να ευνοεί κάποιος "λίγους" :P

όσο για το αν είναι υγιής αυτός ο τρόπος αντίδρασης....
είναι λίγο μπακαλίστικος (εγώ την αντίδραση του Γκλέτσου την θεωρώ ηθικά σωστότατη) αλλά άσε αυτόν τον τρόπο...
πες μου....με τον τρόπου του δικαστηρίου και των δικηγόρων που κάνουν χρονια και χρονια να βγαλουν ενα πορισμα τι βγαινει?
ή   με το λαδωμα ενα καρο δημοσιων υπαλληλων και λειτουργων για να βγαλουν   "σωστή" μια κίνηση μιας εταιρείας ή ενα εργο ή κάτι τέλος πάντων τι   γίνεται? όλα είναι καλά επειδή το λένε τα χαρτιά?
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/11, 20:43 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #71 στις: 12/01/11, 21:19 »


harrisxr650, δεν νομίζω να σου ζήτησε κανείς πληρωμή όταν πήγες Θεσσαλονίκη από περιφεριακούς δρόμους και όχι από την σύγχρονη Εθνική!
Θεωρείς ότι κάτοχοι αυτοκινήτων είναι 10.000.000 Έλληνες? Μην νομίζεις ότι λόγω του ότι έχεις εσύ μια οικονομική επιφάνεια έχουν όλοι την ίδια!
Και βέβαια σου ζητούν τέλη για να προσγειώσεις και να απογειώσεις το αεροπλάνο σου.
Η συνταγματικότητα κάποιου μέτρου κρίνεται από το πόσους επηρεάζει? Δηλ το Σύνταγμα εφαρμόζεται μόνο όταν κάποιο μέτρο επηρεάζει πολλούς ή όταν επηρεάζει έστω και έναν?


συγχρονη Εθνικη?!!! και θεωρεις ασφαλες το περιφερειακο δικτυο για να κανεις ενα ταξιδι η για να το χρησιμοποιεις? η νομοθεσια οριζει το βοηθητικο δικτυο να ειναι ιδιας ποιοτητας με το εθνικο ( ασφαλτοστρωση, φωτισμος, ασφαλεια κλπ)
Σε χαλασε ο αριθμος εε? ok..5.000.000..ελπιζω να ειναι οκ τωρα...αβασιμο τελειως απο την στιγμη που δεν γνωριζεις τι οικονομικη επιφανεια εχω...περισσοτερο ειρωνια μου φαινεται  παρα λογικο επιχειρημα αυτο και στη τελικη μην ασχολεισαι με το τι εχει ο καθενας στην τσεπη του..εκτος αν εσυ εχεις αεροπλανο...στα παιρνουν απο παντου και σε νοιαζει αν ο διπλα σου εχει αντι να σε νοιαζει που δεν εχει και τα σκαει με το ετσι θελω...παρακατω...
Αν θες να ενημερωθεις για την συνταγματικοτητα καθε μετρου και νομοθεσιας καθως και για το πως κρινεται αναλογα αν επηρεαζει πολλους η εστω εναν, ριξε μια ματια εδω και τα ξαναλεμε...απ’οτι φαινεται δεν γνωριζεις καν την υπαρξη του...

http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #72 στις: 12/01/11, 23:38 »
Αν πάλι φοβάστε ότι θα βρεθείτε στα δικαστήρια πάλι λάθος είστε.. Δεν έχει βρεθεί κάποιος προσ το παρόν, ούτε δικό μου άτομο που πράττει αναλόγως αλλά ούτε και κανένας άλλος απ όσο ξέρω... Και να βρεθείτε δε θα είστε μόνοι σας..
Nαι μωρε, θα πατε με παρεα φυλακη...ρε gers, μας δουλευεις?

Παρέα όπως το εννοείς όχι, υποστήριξη θα υπάρξει πάντως.. Όχι φυσικά από άτομα που υπερηφανεύονται για την "εντιμότητά" τους πληρώνοντας διόδια, δε θα υποστηρίξουν προφανώς τους παράνομους...

Παράθεση
Ο σωστος πολιτης λειτουργει νομιμα, οχι για τους αλλους, αλλα πρωτιστως για τον ιδιο του τον εαυτο.
Διαφωνώ κάθετα. Αλλά έστω ότι έχεις δίκιο.. Αυτό πώς ερμηνεύεται στο θέμα των διοδίων? Αφού κι εσύ ζημιωμένος βγαίνεις..

Παράθεση
Υπαρχουν αλλοι τομεις στην καθημερινοτητα σου που εισαι κ εκει ο μαλ***ς   της υποθεσης και που μπορεις να σταματησεις να εισαι με νομιμο τροπο,   το κανεις ομως?
Γίνε πιο συγκεκριμένος σχετικά με τους τομείς.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση συμφωνείς ότι είσαι ο μαλ**ας? Αν ναι, για πρότεινε έναν νόμιμο τρόπο να αντιμετωπίσουμε αποτελεσματικά τους παράνομους..

Παράθεση
Ξαφνικα, ολοι "ξυπνησαν" και ειδαν οτι ειναι παρανομα τα διοδια...
Θα ήταν καλύτερο να κοιμούνται ακόμα ας πούμε... Και να πληρώνουν για άλλα 30 χρόνια...

Παράθεση
εγω νομικος δεν ειμαι, οποτε θα περιμενω καποιον που ειναι να αποφανθει.
Αναρωτιέσαι για τη νομιμότητα των διοδίων? Ή τη νομιμότητα της μη μπληρωμής σε αυτά?

Και μια ερώτηση γιατί πολύ μιλάμε για νόμιμους/παράνομους...
Αυτός που ενισχύει και συμμετέχει σε παράνομες πράξεις πώς λέγεται?



« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/11, 23:39 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #73 στις: 12/01/11, 23:59 »
Τα αν τα διοδια ειναι νομιμα ή παρανομα, δεν εχει αποσαφινιστει. Απο τη στιγμη που υπογραφεται η συμβαση, εχουν καποια δικαιοδοσια οι εταιρειες αυτες πανω στο δρομο, απο εκει και περα πρεπει να γινεις σαφες τι ειναι νομιμο και τι οχι, οχι γενικολογη κουβεντα.

Το οτι διαφωνεις καθετα, για μενα λεει πολλα. Πρωτα κοιταμε να ειμαστε σωστοι για εμας και μετα για τους αλλους. Αυτοκριτικη και μετα κριτικη.

Για τους τομεις που λεω, ενας ειναι πχ το ασφαλιστικο. Οπου πληρωνεις 30-35 χρονια κρατησεις και συνεχεια στο αλλαζουν, αλλα δε σου δινουν τιποτα πισω. Ασε που πας για κατι στο ΙΚΑ κ σου λενε "δεν το καλυπτουμε αυτο". Εκει τι κανουμε, gers? Δυστυχως, εκει δν υπαρχει μια μπαρα να σηκωσουμε, ειναι πιο δυσκολο. Για τα διοδια, μαλλον κι εκει ειμαι ο μαλ***ς, αλλα σε αλλους τομεις ειμαι πολυ περισσοτερο και δεν κανω κατι.

Οχι, δν θα ηταν προτιμοτερο να κοιμουνται, αλλα να κοιταξουν να ενημερωθουν πριν γινουν μαγκες, αλανια και τσαμπουκαδες με τις μπαρες.

Την τελευταια ερωτηση σου δεν την καταλαβα, μου φαινεται λιγο ασχετη.


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #74 στις: 13/01/11, 00:07 »
ερώτηση....
δηλαδή για συγκεκριμένες διαδρομές στην Ελλάδα υπάρχουν μόνο ιδιωτικοί δρόμοι?
όπως στην περίπτωση των κατοίκων Στυλίδας....μόνο από τον ιδιωτικό δρόμο μπορούν να περνάνε?
σας φαίνεται λογικό αυτό?
αν θες να πας εκεί πρέπει να πληρώσεις....αλλιώς δεν έχεις εναλλακτική!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 21:31
από Μαρμελακι
7 Απαντήσεις
2942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/10, 04:16
από draned
0 Απαντήσεις
3255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/17, 22:53
από MARIOS F
0 Απαντήσεις
5889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/18, 15:17
από Βραζίλης