Αποστολέας Θέμα: Ηχοληψια  (Αναγνώστηκε 15693 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Ηχοληψια
« στις: 04/10/07, 19:46 »
λοιπον.... σε λιγους μηνες δινω πανελληνιες εξετασεις κ εχω αποφασισει να δηλωσω καποια σχολη που να σχετιζεται με τη μουσικη τεχνολογια. σκεφτομαι σοβαρα την ηχοληψια κ θα ηθελα να ακουσω μερικες γνωμες γ αυτον τον τομεα.ασχολουμαι αρκετα χρονια με τη μουσικη(κλασσικη κιθαρα, αρμονια) ειμαι αρκετα εξοικειωμενη με τους υπολογιστες αλλα αναρωτιεμαι αν αυτα αρκουν....  :-\ δεν εχω ιδεα σχετικα με προγραμματα επεξεργασιας του ηχου. ειναι αργα να ξεκινησω τωρα? αν εχετε να μου προτεινετε καποια σχετικα προγραμματα, παρομοια με αυτα που διδασκονται στις σχολες, εστω πολυ απλουστευμενα για να παρω μια ιδεα! νομιζω εχω αγχωθει καπως............ :'(
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ηχοληψια
« Απάντηση #1 στις: 04/10/07, 20:30 »
Λίγο σε λάθος πίνακα, αλλα δεν μας ενδιαφέρει τώρα.

Καθώς δεν θυμάμαι σε ποιο ίδρυμα στεγάζεται η συγκεκριμένη σχολή, μάθε αυτό πρώτα, δες το σχετικό πρόγραμμα σπουδών.Αυτό θα σε κατατοπίσει πολύ περισσότερο..

Ποτέ δεν είναι αργά να μάθεις ένα πρόγραμμα επεξεργασίας, αλλα απο όσο ακούω, δύσκολα θα μάθεις σε ένα πρόγραμμα των δυνατοτήτων του.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Ηχοληψια
« Απάντηση #2 στις: 04/10/07, 20:32 »
υπάρχουν σχολές ηχοληψίας στα ΑΕΙ η ΤΕΙ?  ::) Αν δεν κάνω λάθος μια παρόμοια είναι στο λιξούρι αλλά δεν έχω δει άλλες
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Ηχοληψια
« Απάντηση #3 στις: 05/10/07, 23:16 »
Κοίτα, αν θες να ασχοληθείς όχι με το χαμαλίκι της ηχοληψίας, αλλά με την επεξεργασία σημάτων και "μουσικής", η σοβαρή επιλογή είναι κάποια σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών. Μπορεί να σου ακούγεται περίεργο μιας και στην ηλικία σου ο τίτλος σε παραπέμπει σε άλλα πράγματα, όμως το πεδίο της επεξεργασίας ήχου (και πολυμέσων γενικότερα) εντάσσεται κατά κύριο λόγο στις σχολές αυτές (βλ. σήματα+συστήματα, διαμόρφωση/φώραση/εκτίμηση, ψηφιακή επεξεργασία σημάτων και εξειδικεύσεις αυτών των θεμάτων, καθώς και πολλή ηλεκτρονική και λογισμικό).

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ηχοληψια
« Απάντηση #4 στις: 06/10/07, 01:05 »
Αλλιως σε καποια καλη ιδιωτικη σχολη ή ακομα καλυτερα εξω...
Εγω παντως πηγα στην ΑΚΜΗ και τελειωσα εκει ηχοληπτης... Ημουν αρκετα ευχαριστημενος και εμαθα πολλα πραγματα, αλλα φυσικα θελει και ψαξιμο απο σενα (οπως ολα γενικα)...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος sun

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοίταξε τον ήλιο και νοιώσε αυτό που νοιώθω
    • Προφίλ
Απ: Ηχοληψια
« Απάντηση #5 στις: 06/10/07, 02:02 »
   Προσωπικά σπούδασα ηχοληψία σε σχολή της Θεσσαλονίκης,Ι.Ι.Ε.Κ για την ακρίβεια.Η αλήθεια είναι ότι δεν μου πρόσφερε και πολλά.Αργότερα και αφού πήρα το πτυχίο της σχολής πέρασα με πανελλήνιες εξετάσεις σε σχολή τεχνολογικών εφαρμογών του τομέα της ηλεκτρονικής.Εκεί μπόρεσα να κατανοήσω και να εμβαθύνω σημαντικά σε πολλά ζητήματα της επιστήμης του ήχου.Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται οπωσδήποτε μαθηματικές αναλύσεις για να κατανοήσεις με ακρίβεια ιδιότητες και μυστικά των ήχων και οπτοακουστικών εφαρμογών.Χωρίς αυτά δε θα κάνεις τίποτα και χωρίς εργασιακή εμπειρία,επίσης τίποτα.Καθώς όμως ο τομέας περιορίστηκε αρκετά στον ελλαδικό χώρο,εώς πολύ(ραδιοφωνία-PA κονσόλα-ηχητικές εγκαταστάσεις) ενώ μπορεί κανείς να διευρύνει μέχρι αφαντάστου σημείου(ακουστική και εφαρμογές μετρήσεων,αισθητήρες ήχου,διάφορα ερευνητικά προγράμματα επεξεργασίας ακουστικών σημάτων)θα σου πρότεινα να αποκτήσεις αρχικά πανεπιστημιακές γνώσεις(όπως λέει και ο φίλος παραπάνω με τη σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών υπολογιστών ή μηχανικός ηλεκτρονικός  ή μηχανικός ηλεκτρολόγος).Μάλιστα,αν πρόκειται για ΤΕΙ, το σίγουρο είναι ότι στο τέλος θα μπορείς να ανταπεξέλθεις σε τεχνικά ζητήματα πολύ πιο άνετα καθότι σε ένα ΤΕΙ κάθε μάθημα έχει και το εργαστήριό του.Έπειτα να αποκτήσεις εξειδίκευση στο τομέα που σε σαγηνεύει με ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα.Αν είναι δυνατόν και βαστάει η τσέπη σου για το εξωτερικό, τότε μή το σκέφτεσαι καθόλου και εδώ μιλάμε για χώρες όπως Μ.Βρετανία-Γερμανία-Κάτω χώρες όπου οι έρευνες είναι πλέον σύστημα στην εκπαίδευση
Ελευθερία είναι να είσαι αέρας και οι άλλοι να μην σε αναπνέουν

Αποσυνδεδεμένος Aggelo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηχοληψια
« Απάντηση #6 στις: 07/10/07, 01:58 »
Εγώ σπουδάζω στο ΤΕΙ Πειραιά, στο τμήμα Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων. Μόλις διάβασα για επεξεργασία σήματος και σήματα+συστήματα, είδα με άλλο μάτι την όλη κατάσταση. Αποκτάς γνώσεις που είναι μια καλή βάση. Θα υπάρχουν βέβαια πάντα και οι εξαιρέσεις, που κάποιος θα είναι τρομερός, χωρίς σπουδές.

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Ηχοληψια
« Απάντηση #7 στις: 07/10/07, 02:07 »
Φίλε μου, τρομερός σε οτιδήποτε έχει να κάνει με ήχο δεν είσαι αν δε υποψιάζεσαι τουλάχιστον τί πάει να πει "μετασχηματισμός Fourier". Αν κάτσεις και ενημερωθείς μόνος αλλάζει το θέμα ;D

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Απ: Ηχοληψια
« Απάντηση #8 στις: 10/10/07, 10:39 »
Κοίτα, αν θες να ασχοληθείς όχι με το χαμαλίκι της ηχοληψίας, αλλά με την επεξεργασία σημάτων και "μουσικής", η σοβαρή επιλογή είναι κάποια σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών. Μπορεί να σου ακούγεται περίεργο μιας και στην ηλικία σου ο τίτλος σε παραπέμπει σε άλλα πράγματα, όμως το πεδίο της επεξεργασίας ήχου (και πολυμέσων γενικότερα) εντάσσεται κατά κύριο λόγο στις σχολές αυτές (βλ. σήματα+συστήματα, διαμόρφωση/φώραση/εκτίμηση, ψηφιακή επεξεργασία σημάτων και εξειδικεύσεις αυτών των θεμάτων, καθώς και πολλή ηλεκτρονική και λογισμικό).

Xεχε ... Τι του λες του παιδιου ρε blue...? Σηματα συστηματα και διαμορφωση-φωραση ? Μας φαγαν τ ακαλυτερα μας χρονια ν ατα περασουμε  :P

Περα απο την πλακα, συμφωνα απολυτα με αυτα που λες;)
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ηχοληψια
« Απάντηση #9 στις: 10/10/07, 10:55 »
Εγω θα συμφωνησω με τους παραπανω, ομως θα προσθεσω και κατι αλλο σημαντικο.
Περα απο τις θεωρητικες γνωσεις και την πρακτικη εφαρμογη, ενας ηχοληπτης απαιτειται να εχει και κατι αλλο...Καλο αυτι και καλη διαισθηση και αισθητικη του ηχου. Εαν το εχει αυτο, μπορει να δουλεψει και με μετριες θεωρητικες γνωσεις.
Οι περισσοτεροι μαθαινουν τα παντα για τον ηχο, ξερουν τις συχνοτητες, ξερουν να δουλευουν εφαρμογες, ομως στην πραξη ( περα απο το να πειραζουν "κουμπακια" ) χωλαινουν γιατι δεν καταλαβαινουν στο αυτι τους τι ηχος πρεπει να βγει.
Αυτα τα ολιγα
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος livanos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ηχοληψια
« Απάντηση #10 στις: 11/05/09, 15:28 »
Κοπελιά έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...ασχολούμαι χρόνια με τη μουσική,παίζω βιολί, κάτι που σκέφτομαι και γώ σοβαρά είναι η ηχοληψία!!Σκέφτομαι να πάω να σπουδάσω σε κάποια σχολή στη Γερμανία,και ταυτόχρονα να συνεχίσω της σπουδές μου με το βιολί...(Επι του Θέματος τωρα)Αν πραγματικά σκέφτεσαι κάτι τέτοιο,απο'τι έχω ακούσει και γώ,για καλές σπουδές είναι η Γερμανία.Τελιώνοντας απο κει φεύγεις με ενα καλο χαρτί και μια καλή δουλειά...!!!Θα ήθελα και γώ πολυ να ακούσω κι άλλες σοβαρές γνώμες,μήπως με βοηθήσουν!!!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ηχοληψια
« Απάντηση #11 στις: 11/05/09, 16:38 »
Κοπελιά έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...ασχολούμαι χρόνια με τη μουσική,παίζω βιολί, κάτι που σκέφτομαι και γώ σοβαρά είναι η ηχοληψία!!Σκέφτομαι να πάω να σπουδάσω σε κάποια σχολή στη Γερμανία,και ταυτόχρονα να συνεχίσω της σπουδές μου με το βιολί...(Επι του Θέματος τωρα)Αν πραγματικά σκέφτεσαι κάτι τέτοιο,απο'τι έχω ακούσει και γώ,για καλές σπουδές είναι η Γερμανία.Τελιώνοντας απο κει φεύγεις με ενα καλο χαρτί και μια καλή δουλειά...!!!Θα ήθελα και γώ πολυ να ακούσω κι άλλες σοβαρές γνώμες,μήπως με βοηθήσουν!!!

Εεεεε..η κοπέλα έδωσε πριν δύο χρόνια πανελλαδικές.......χρήσιμη η συμβουλή σου αλλά άκαιρη.....

Αποσυνδεδεμένος 1fil1sha1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ηχοληψια
« Απάντηση #12 στις: 10/01/10, 19:04 »
παιδια και εγω ειμαι σε μια παρομοια κατασταση... μονο που εγω εχω περασει ηλεκτρολογος μηχανικος και τελικα ειδα πως  δεν μου αρεσε καθολου...μα καθολου...μπορω να πω οτι ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ τη σχολη μου και ειναι απ τις λιγες φορες που λεω αυτη τη λεξη και την αισθανομαι 110%...ηξερα οτι ηθελα κατι σχετικο με ηχοληψια και ειχα ακουσει οτι ηλεκτρολογος μηχανικος ειναι πολυ καλη σχολη και εχει και σχεση...τελικα δεν λειτουργησε σε μενα.. και τωρα σκοπευω να παω σε καποια σχολη αποκλειστικα για ηχοληψια..αλλα δεν ξερω ακομα ποια ειναι η καταληλοτερη... κανω μια ερευνα κι εχω ακουσει αρκετα καλα λογια για s.a.e στην αθηνα... μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου δωσει πληροφοριες αν ξερει γι αυτη τη σχολη η για καποια αλλη παρομοια σχολη στην αθηνα αν γνωριζει οτι ειναι καλη??

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηχοληψια
« Απάντηση #13 στις: 06/02/10, 22:23 »
Για να αισθανθεις την δυναμη που μπορει να εχει στα χερια του ενας ηχοληπτης, αφου εχεις και καλη μουσικη παιδεια, πρεπει να δουλεψεις με καποιο DAW, με ενα συστημα με αληθινα ποντεσιομετρα, εστω ενα παλιο τετρακαναλο μαγνητοφωνο, νομιζω ετσι θα δεις τι σημαινει ηχοληψια, τα pc σου στερουν αυτη τη ζωντανια, ( χωρις βεβαια να τα παρακαμψουμε ), :) δοκιμασε το κανε μια απλη ηχογραφηση και μετα αποφασισε, ηχοληπτες υπαρχουν πολλοι, οι καλοι ειναι λιγοι πια και πληρωνονται καλα ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/10, 22:28 από freemind »
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος ixolipsia.gr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
    • ixolipsia.gr
Απ: Ηχοληψια
« Απάντηση #14 στις: 14/01/13, 12:20 »
   Προσωπικά σπούδασα ηχοληψία σε σχολή της Θεσσαλονίκης,Ι.Ι.Ε.Κ για την ακρίβεια.Η αλήθεια είναι ότι δεν μου πρόσφερε και πολλά.Αργότερα και αφού πήρα το πτυχίο της σχολής πέρασα με πανελλήνιες εξετάσεις σε σχολή τεχνολογικών εφαρμογών του τομέα της ηλεκτρονικής.Εκεί μπόρεσα να κατανοήσω και να εμβαθύνω σημαντικά σε πολλά ζητήματα της επιστήμης του ήχου.Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται οπωσδήποτε μαθηματικές αναλύσεις για να κατανοήσεις με ακρίβεια ιδιότητες και μυστικά των ήχων και οπτοακουστικών εφαρμογών.Χωρίς αυτά δε θα κάνεις τίποτα και χωρίς εργασιακή εμπειρία,επίσης τίποτα.Καθώς όμως ο τομέας περιορίστηκε αρκετά στον ελλαδικό χώρο,εώς πολύ(ραδιοφωνία-PA κονσόλα-ηχητικές εγκαταστάσεις) ενώ μπορεί κανείς να διευρύνει μέχρι αφαντάστου σημείου(ακουστική και εφαρμογές μετρήσεων,αισθητήρες ήχου,διάφορα ερευνητικά προγράμματα επεξεργασίας ακουστικών σημάτων)θα σου πρότεινα να αποκτήσεις αρχικά πανεπιστημιακές γνώσεις(όπως λέει και ο φίλος παραπάνω με τη σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών υπολογιστών ή μηχανικός ηλεκτρονικός  ή μηχανικός ηλεκτρολόγος).Μάλιστα,αν πρόκειται για ΤΕΙ, το σίγουρο είναι ότι στο τέλος θα μπορείς να ανταπεξέλθεις σε τεχνικά ζητήματα πολύ πιο άνετα καθότι σε ένα ΤΕΙ κάθε μάθημα έχει και το εργαστήριό του.Έπειτα να αποκτήσεις εξειδίκευση στο τομέα που σε σαγηνεύει με ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα.Αν είναι δυνατόν και βαστάει η τσέπη σου για το εξωτερικό, τότε μή το σκέφτεσαι καθόλου και εδώ μιλάμε για χώρες όπως Μ.Βρετανία-Γερμανία-Κάτω χώρες όπου οι έρευνες είναι πλέον σύστημα στην εκπαίδευση



Γεια σου φίλε μου.


Για τον λόγο που περιέγραψες για τις ιδιωτικές επιχειρήσεις έχω δημιουργήσει το ixolipsia.gr


Είναι ένα community στο οποίο διδάσκω ηχοληψία και τεχνικές μουσική παραγωγής.




Θα χαρώ να δω εσένα και άλλους πολλούς φίλους στο blog!   :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ηχοληψια
« Απάντηση #15 στις: 14/01/13, 13:51 »
Γειά σου Πασχάλη και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Το να απαντάς σε ένα ποστ 6 χρόνια αργότερα δεν έχει κάποια ουσία. Είναι αντιληπτό ότι θέλεις να προωθήσεις το blog σου, όμως για το κερδοσκοπικό μέρος της εργασίας σου ο ενδεδειγμένος χώρος είναι οι Αγγελίες.

Εάν θελήσεις προσωπικά μέσα από την συμμετοχή σου εδώ στο forum να προσφέρεις αφιλοκερδώς κάποιο από το υλικό σου, σίγουρα θα χαρούμε να δούμε άρθρα σου και να τα συζητήσουμε ώστε να ωφεληθούν οι φίλοι που ενδιαφέρονται. Προσωπικά θα τα διαβάσω με ενδιαφέρον.

Και πάλι καλώς ήρθες, καλή συνέχεια.


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ixolipsia.gr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
    • ixolipsia.gr
Απ: Ηχοληψια
« Απάντηση #16 στις: 14/01/13, 19:30 »
Γειά σου Πασχάλη και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Το να απαντάς σε ένα ποστ 6 χρόνια αργότερα δεν έχει κάποια ουσία. Είναι αντιληπτό ότι θέλεις να προωθήσεις το blog σου, όμως για το κερδοσκοπικό μέρος της εργασίας σου ο ενδεδειγμένος χώρος είναι οι Αγγελίες.

Εάν θελήσεις προσωπικά μέσα από την συμμετοχή σου εδώ στο forum να προσφέρεις αφιλοκερδώς κάποιο από το υλικό σου, σίγουρα θα χαρούμε να δούμε άρθρα σου και να τα συζητήσουμε ώστε να ωφεληθούν οι φίλοι που ενδιαφέρονται. Προσωπικά θα τα διαβάσω με ενδιαφέρον.

Και πάλι καλώς ήρθες, καλή συνέχεια.





Έχεις απόλυτο δίκιο πως όντως ήθελα να προωθήσω το blog κι αυτό φαίνεται από τα posts μου, δεν θα το παίξω πως και καλά δεν ξέρω τι μου γίνεται ή να σε βγάλω τρελό ή κάτι τέτοιο  :)


Το post το βρήκα μέσα από την google για να δω πόσο ενδιαφέρον υπάρχει στην Ελλάδα για την μουσική παραγωγή για αυτό και έκανα re-post μετά από τόσο καιρό. Επειδή θεώρησα πως είναι post με πολλές προβολές λόγω Google.


Ναι στο blog γράφω πάρα πολλά δωρεάν άρθρα και δεν πρόκειται να spam-άρω Links ή κάτι τέτοιο.
Εννοείται πως θα συνεισφέρω στο forum αφιλοκερδώς, όπως είπα ναι προωθώ το blog αλλά δεν πρόκειται να σπαμάρω.


θα με δεις σύντομα να συνεισφέρω αφού τελειώσω κάτι εκκρεμότητες σε διάφορα Project που έχω και έχω χρόνο για εδώ ;)


Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και καλή συνέχεια και σε εσένα!