Αποστολέας Θέμα: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?  (Αναγνώστηκε 22201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #50 στις: 02/09/06, 14:02 »
συμφωνω Kιρατζε....εχεςι απολυτο δικιο..απλα μην αναφερονται τα ονοματα μουσικων που δενειχαν σχεση με την μουσικη βιομηχανια....τουλαχιστον ετσι οπως ειναι τωρα...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος wild child

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • some things are meant to live forever...
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #51 στις: 19/09/06, 22:28 »
πιστευω πως φυγαμε απο το θεμα αλλα ας πω την αποψη μου κ εγω ;D.
λοιπον,εγω προσωπικα δεν μπορω να κατηγορησω κανεναν που βγαζει δισκους για τα λεφτα.καλα κανουν και κοιτανε την τσεπη τους...
καλος ή κακος η μουσικη περα απο οτιδηποτε αλλο ειναι και επαγγελμα,σωστα?αυτοι οι ανθρωποι λοιπον(bon jovi,rolling stones,beatles...)ειναι επαγγελματιες μουσικοι,αρα σκοπος τους ειναι η εξοικονομιση μεγαλου ποσοστου χρηματος.αυτη ειναι η αληθεια  παιδια και αυτο ειναι το σωστο.εσεις δεν κοιτατε ας πουμε να κανετε οσο καλυτερα γινετε τη δουλεια σας(οποια και αν ειναι αυτη)για να βγαλετε λεφτα?
δεν μπορουμε λοιπον να τους λεμε ''πουλημενους'',ειναι βαρια κουβεντα...Αυτη ειναι η δουλεια τους,δεν το κανουν ουτε για χομπι,ουτε για μενα,ουτε για σας...
συμφωνώ με 1000!  :)
I PLEDGE ALLEGIANCE TO THE STATE OF ROCK 'N' ROLL...

Αποσυνδεδεμένος LUNCHBOX

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #52 στις: 20/09/06, 10:07 »
Είναι και η μέταλ,ένα κλαδί του δέντρου που ονομάζεται  "rock'n'roll".

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #53 στις: 24/09/06, 05:29 »
επειδή δεν έχω όρεξη να βάλω γάντια και σορτσάκι, και να μπω στο ρίγκ, σημειώνω εκ των προτέρων, ότι αυτά που λέω, είναι αυτά που λέω, και έχουμε όλοι το δικαίωμα της αμφιχεστικότητας για το τί πιστευει ο άλλος.

Λοιπόν, κατ εμένα η λύση είναι απλη. Κανενα είδος δεν είναι ειδος από μόνο του, τίποτα δεν είναι "παιδί" κανενός, γιατι απλούστατα, το να λες ότι πχ οι Rammstein είναι παιδί των Ζέππελιν, ή των Μέιντεν, είναι σαν να λες ότι ο Dj Tiesto, είναι παιδί των Village People που ήταν οι "παλιοι" της ντίσκο. Η μουσική είναι ένα πραμα.... σαν....

οκ. Να σας πω ένα άλλο παραδειγμα. Εγω σπουδάζω αρχιτεκτονική. έγραφα λοιπόν προχτές αρχαία ιστορία της αρχιτεκτονικής. και έλεγε το παλιοβιβλιο: Χαρακτηριστικά δωρικού ναού: 1,2,3,4 κλπ. Τελιώνει αυτο, και ξεκινάει να περιγραφεί ένα ένα όλους τους δωρικούς ναούς της Ελλάδας. ΚΑΝΕΙΣ δεν είχε αυτά τα γνωρίσματα, όχι όλα, ούτε υπάρχει ένας ναός που να θεωρείται το πρότυπο.

Αυτό λοιπόν το πρόβλημα στην κατηγοριοποίηση, θα υπάρχει πάντα και παντού, και αυτό γιατί, δεν μιλάμε για ασπρο και μαύρο, αλλα για ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΜΠΝΕΥΣΗ, και δημιουργία. Ο κάθε καλλιτέχνης, δικαιούται τη δική του κατηγορία, το δικό του genre και την δική του ταμπέλα. Και αυτό απλα γιατι δεν υπαρχουν καθορισμένα ορια. Ούτε ανάμεσα στο μέταλ και το ρόκ, ούτε ανάμεσα στο μέταλ και το ποπ, ούτε ανάμεσα στο μέταλ και το φανκ (νιώθω τα θηρία του φόρουμ να ξυπνανε  ;D ). Δεν μπορεί κανείς να βρεί ένα σύστημα διαχωρισμού, γιατι, άμα υπάρχουν συγκροτήματα όπως οι Soundgarden, Muse, Alice In Chains, Tool, Perfect Circle, Isis, Mastodon, Coheed and Cambria, Janes Addiction, Mars Volta, τότε το σύστημα, όποιο και αν είναι αυτό, μπάζει από παντου
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος melios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #54 στις: 26/10/06, 01:09 »

 ρε συ Kiratzoharris  δεν σε καταλαβαινω καθόλου, τι σημαίνει, το οτι τους παιζει το μτβ,
δηλαδη επειδή καποιοι μπορει να ναι επιτυχημενοι πρεπει να τους κραζουν ολοι?
γιατι εκει που ειναι οι green day δεν ειναι καποιοι αλλοι, και μη ξεχνας φιλε μ, οτι οι green day
απο τη πρωτη τους δουλεια δεν εχουν αλλαξει στυλ, και απο τη στιγμη που μεχρι και συ θα ακουσεις ενα
κομματι μεσα σε 1000 και θα καταλαβεις οτι ειναι αυτοι, κερδισαν το παιχνιδι!!!
μονο οι παρακμιακοι ποτηδες πρεζακηδες πανκηδες αξιζουν για σενα?? να σου πω κατι, sex pistols τα αρχισαν ολα
αλλα ειλικρινα δεν ΜΠΟΡΩ να τους ακουσω με πιανουν τα αυτια μ, προχωραει η σκηνη, και η πιτσα ακομα αλλαζει με τα χρονια, πρωτα ηταν με τυρι, μετα εγινε με ζαμπον και μετα παει λεγοντας, με καταλαβαινεις, και πληροφοριακα δεν ειμαι και λατρης των green day,προτιμω bad religion,not available, gob, lit, KLP KLP,ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΓΟΥΣΤΑΡΑ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΜΤΒ, ΕΛΕΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #55 στις: 26/10/06, 21:11 »
Σορρυ υπαρχει εστω κ ενας εδω μεσα ο οποιος γραντζουναει μια κιθαρα η ενα μπασο η λεει 2 στροφες η οτιδηποτε γυρω απ τη μουσικη ο οποιος δεν θελει να γινει διασημος κ να ζει απ αυτο????κ τι ειναι αυτα με το φλωροι κ το mtv κλπ?συμφωνω απολυτα με το μελιο γυρω απ αυτα τα θεματα..κ οσο για τους μπιτλς τι να τους νοιαξει οταν διαλυσανε?τα λεφτα?ποια λεφτα?πρυπολογισμος κρατους θα προκυψει αν καποιος υπολογισει ολα οσα εχουν βγαλει κ συνεχισουν να βγαζουν οι εναπομειναντες...κ αν κ το ανεφεραν οι προλαλησαντες θα το ξαναπω κ εγω..ποσα λεφτα εχουν απειροι "μη φλωροι" ::)?οσο για το θεμα του διαχωρισμου κ των ταμπελων πιστευω οτι κανονικα δεν θα επρεπε καν να υπαρχουν...οχι νταξ υπερβαλω..να υπαρχει ενας διαχωρισμος καθαρα για τυπικους λογους σε φαση α ακους αυτο?ακου κ αυτο μαλλον θα γουσταερις...απο κει και περα?θα μου πει ας πουμε καποιος τι μουσικη παιζουν οι Meshuggah?oi Watchtower?oiiiiiii Dead can Dance? ;D ;D
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος Joe Santriani

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • ''Here i am on the road again''
    • Προφίλ
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #56 στις: 27/10/06, 13:17 »
Το ροκ οπως και το μεταλ για εμενα ειναι τροπος ζωης,φιλοσοφια ζωης.
Ζω μεσα απο τα τραγουδια αυτα...Για εμενα δεν  υπαρχει διαχωρισμος απλα
το ροκ ηταν το σπιρτο για να αναψει η φωτια του μεταλ.Οποιος κανει το λαθος
να διαχωρησει το μεταλ απο το ροκ τοτε εχει καπου μπερδευτει και εχει κολημενες αποψεις (οχι με την ασχημη ενοια)...
hail to metALLICA
Metallica

Αποσυνδεδεμένος RockAss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην πυροβολείτε τον Μπασσίστα
    • Προφίλ
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #57 στις: 07/12/06, 22:53 »
Το ροκ οπως και το μεταλ για εμενα ειναι τροπος ζωης,φιλοσοφια ζωης.
Ζω μεσα απο τα τραγουδια αυτα...Για εμενα δεν  υπαρχει διαχωρισμος απλα
το ροκ ηταν το σπιρτο για να αναψει η φωτια του μεταλ.Οποιος κανει το λαθος
να διαχωρησει το μεταλ απο το ροκ τοτε εχει καπου μπερδευτει και εχει κολημενες αποψεις (οχι με την ασχημη ενοια)...
hail to metALLICA
Συμφωνώ με τον μάστορα.Εγώ ξεκίνησα να ακούω ελληνικό ροκ π.χ. Παπακωνσταντίνου,Ξύλινια Σπαθιά και έτσι.Μετά άκουσα Scorpions,Eric Clapton,The Who,Sex Pistols,Nirvana,The Cure και έτσι.Μέσα από αυτούς ήρθε η αφορμή να ακούσω Iron Maiden.Metallca,Black Sabbath.Και ήρθε καπάκι In Flames,Cradle of Filth,Dream Theater,Linkin Park,Opeth,Sepultura,Slipknot.Θέλω να πω οτι το ροκ είναι αφορμή για να ακούσεις και μεταλ και πανκ και οτι άλλο σκληρό κυκλοφορεί στην αγορά.
Και επίσης πιστεύω οτι κάποια εμπορικά συγκροτήματα έχουν παρεξηγηθεί και είναι και ωραία π.χ. HIM,Linkin Park,Green Day.Δεν καταλαβαίνω επειδή ο frontman των HIM είναι ''κουνιστής συκιάς''(που προσοπικά δεν το πιστεύω),οι Linkin Park επειδή έχουν DJ?Ρε δεν έχουν ωραία κομμάτια?δεν κάνουν το κέφι τους?δεν έχουν πλουτίσει?αυτο σημαίνει οτι είναι καλοί αν και στην Ελλάδα δεν ακούγονται.Καλά το θέμα Green Day δεν το καταλαβαίνω.Εντάξει είναι πανκ.Που το κακό το στραβό και το ανάποδο?τι έχουν χωλέρα λέπρα τι?επειδή βρίζουν το σύστημα?και οι SOAD fuck the system λένε.Επειδή έχουν μελά κομμάτια?ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ?
Αυτοί που πιστεύω οτι έχουν κατά παρεξηγηθεί είναι οι Lordi.Τους ψηφάσαμε καλά καλά τους ακούσαμε τους δώσαμε το 12 σαν Ελλάδα και βγήκε το METAL HAMMER και είπε "Lordi=Γκέυ,Ξετσίποτοι"(αν και είμαι fan του Hammer).Ναι αλλά βγήκαν πρώτοι ευρωπαικά,έκανα μπου στις μπαλάντες, βγήκαν και ήρωες και τα 'κονόμισαν χοντρά.Για πήτε λοιπόν.Τι κακό έχουν όλοι αυτοί. ??? ;) ;D :P ::) 8)
FFmaniac

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
141 Απαντήσεις
66342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/06, 12:11
από Neuron
8 Απαντήσεις
4571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/05, 17:00
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
17 Απαντήσεις
7116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/06, 20:01
από Symeon
22 Απαντήσεις
8221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 00:12
από TheVrachnoprofiter
102 Απαντήσεις
35308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 00:05
από 7
5 Απαντήσεις
8513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/07, 13:00
από Βραζίλης
41 Απαντήσεις
14372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:30
από nikolix
10 Απαντήσεις
4732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 11:47
από profsokin
9 Απαντήσεις
4966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/10, 02:56
από Eagle Of Kamelot
12 Απαντήσεις
2040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/22, 21:57
από UnderGround