Αποστολέας Θέμα: Dancing Fingers από Chris fast fingers  (Αναγνώστηκε 5569 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chris_fast_fingers

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Dancing Fingers από Chris fast fingers
« στις: 11/06/08, 15:57 »
Γειά σας παιδιά,
Σας παραθέτω την 1η μου προσπάθεια ηχογράφησης και λήψης βίντεο. Αν και είμαι χρόνια κιθαρίστας αυτή στην ουσία είναι η πρώτη μου ολοκληρωμένη ηχογράφηση και βίντεο στο youtube. Το κομμάτι δεν έιναι τίποτα το ιδιαίτερο συνθετικά, μιας και το έγραψα κυρίως για να πειραματιστώ με την ηχογράφηση, nuendo, pod κτλ.
Η ηχογράφηση έγινε σε έναν P4 3.0Ghz, mackie onyx satellite κάρτα ήχου φρεσκοαγορασμένη, με το pod 2.0 έγραψα direct κιθάρες και μπάσο, πλήκτρα κατευθείαν στο line-in της mackie από ένα παλιό αρμόνιο που είχα, ενώ το βίντεο το τράβηξα με μία sony cybershot. Από προγράμματα χρησιμοποίησα το nuendo, ενώ τα drums γράφτηκαν με το groove agent το οποίο ήταν πολύ περιοριστικό γιατί σε αυτό το στυλ έχει μόνο 4/4 ενώ αν είχα την επιλογή θα το έκανα πιο progressive το κομμάτι με μεικτούς ρυθμούς κτλ. Αλήθεια, ξέρει κανείς να μου προτείνει αντίστοιχο πρόγραμμα που να είναι ρεαλιστικό και να μην έχει μόνο 4/4?
Θα ήθελα τις επισημάνσεις σας όσον αφορά τον ήχο, το παίξιμο, τη μίξη ή οτιδήποτε άλλο κρίνετε εσείς.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο post.

Keep on rockin in a free world

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Dancing Fingers από Chris fast fingers
« Απάντηση #1 στις: 12/06/08, 00:25 »
Ωραίος ρε συ chris αλλά θέλω μια χάρη...να μας δώσεις κάπου το κομμάτι σε mp3 γιατί απο το youtube και σε "live" κιολας είναι λίγο δύσκολο να κρίνουμε τον ήχο και την μίξη....
Για το παίξιμο δεν έχω να πω ...είμαι λίγος....
Περιμένω...!
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος chris_fast_fingers

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Dancing Fingers από Chris fast fingers
« Απάντηση #2 στις: 12/06/08, 12:22 »
Φίλε Drakoumel,
έχεις δίκιο. Ορίστε το κομμάτι και σε mp3.
Αυτή είναι η έκδοση του youtube με τη lead κιθάρα παιγμένη μία και έξω με τα λαθάκια της, ανεπεξέργαστη.
http://www.box.net/shared/czno2gdgkw

Αυτή είναι η έκδοση του nuendo με τη lead κιθάρα επεξεργασμένη. Μη φανταστείτε καμιά τρελλή επεξεργασία, απλά πρόσθεσα stereo delay, reverb, ρύθμισα τις εντάσεις και μπάλωσα κάποια λαθάκια.
http://www.box.net/shared/bf994rmcc4

Αν και η utube version είναι ανεπεξέργαστη και έχει και λαθάκια μου φαίνεται οτι είναι πιο καθαρή από τη studio version όπου το stereo delay μάλλον προσδίδει βαβούρα στο κομμάτι.
Παρακαλώ πολύ αν έχετε την υπομονή ακούστε και τις δύο εκδόσεις και πείτε μου τις απόψεις σας για το κομμάτι και τι να βελτιώσω για την επόμενη φορά.
Keep on rockin in a free world

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Dancing Fingers από Chris fast fingers
« Απάντηση #3 στις: 12/06/08, 13:19 »
Ωραία... καταρχήν τεχνικά μάλλον δεν είμαι ο καταλληλότερος να σε κρίνω γιατί σίγουρα τα sweep ΔΕΝ είναι το φόρτε μου.. :P
Κατα τα άλλα μπράβο για τα πάντα... μ'αρεσε το παιχνίδι με τις αρμονικές στις ρυθμικές.
Τώρα για τα drums...όταν ξεκίνησε το κομμάτι που για λίγο έχει μόνο drums νομιζα πως θα έμπαινε κάποιο δικό μου παλιο! Γιατί χρησιμοποιούσα και γω το groove agent παλια και είχα ηχογραφήσει αρκετά πράγματα με τον συγκεκριμένο ρυθμό ...
Σίγουρα είναι πολύ περιοριστικό, αλλά θα μπορούσες να τα είχες δουλέψει λίγο..
Τώρα αν θες κάτι για να σου λύσει κατα πολύ τα χέρια θα σου προτείνω ή το addictive drums ή το (μάλλον θα σου φανει πιο ευκολο) EZdrummer με κάποιο απο τα add ons του...
Σίγουρα οι αλλαγές στον ρυθμό δινουν πάρα πολλά σε ένα κομμάτι και ξεκουράζουν...
Επίσης νομίζω πως δε θα με χάλαγε να υπήρχε και καμμιά μελωδία μέσα να μας ξεκούραζε λίγο και αυτή γιατί ...πολύ arpeggio ρε συ...αλλά φυσικά η σύνθεση δεν είναι τι μας λένε ότι θα έπρεπε να είχε μέσα, αλλά τι κάναμε εμείς οι ίδιοι... :P οπότε τέλος παντων αν το είχα κάνει εγώ μάλλον θα είχα βάλει και καμμιά μελωδία μέσα...

Και btw τώρα που το ξανασκέφτομαι...που είναι το solo??????!!!!!????
Δηλαδή, ΟΚ είχες solo μέσα αλλά solo ηλεκτρικής χωρίς σηκώματα και ιστορίες να νιώσει λίγο ο λαός, γίνεται????

Για την μίξη δε ξέρω....Νομίζω δεν έχεις δώσει και τόσο μεγάλη προσοχή αλλά ΟΚ άσχημο δεν ακούγεται...απλά ακούγεται πως είναι unmixed..
Περιμένω το επόμενο...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος chris_fast_fingers

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Dancing Fingers από Chris fast fingers
« Απάντηση #4 στις: 12/06/08, 14:20 »
Σε ευχαριστώ για τα κάλα σου λόγια φίλε Drakoumel,
To ΕΖdrummer το έχω ακούσει και από άλλους, εκεί με βλέπω να καταλήγω. Η αλήθεια είναι οτι το κομμάτι δεν έχει κανένα μελωδικό σημείο, αλλά αυτό έγινε εσκεμμένα, αλλιώς το κομμάτι θα τράβαγε πολύ σε διάρκεια και δεν ήθελα να κόψω κάτι από τα προηγούμενα. Η σύνθεση είναι κάτι στο οποίο δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία. Σε κάθε περίπτωση πάντως έχεις δίκιο και στις επόμενες συνθέσεις μου θα υπάρχουν και μελωδικά σημεία.
Για το συγκεκριμένο κυρίως με ενδιαφέρει αν είναι αξιοπρεπής ο ήχος του pod, αν είναι καθαρό το παίξιμό μου, τι να προσέξω στη μίξη την επόμενη φορά, τι να βελτιώσω στην τεχνική μου... Όλες οι κριτικές ευπρόσδεκτες.
Keep on rockin in a free world

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Dancing Fingers από Chris fast fingers
« Απάντηση #5 στις: 14/06/08, 01:08 »
τεχνική? χμμμ ...το μόνο comment είναι σταμάτα να διαβάζεις τεχνική... και δώσε βάση σε έκφραση και αρμονία...
κατατάλλα... είσαι πολύ καλός παίχτης... απλά not my style...  8)
keep playing  8)

Αποσυνδεδεμένος chris_fast_fingers

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Dancing Fingers από Chris fast fingers
« Απάντηση #6 στις: 14/06/08, 17:38 »
Ευχαριστώ για τη συμβουλή nightcrawler,
όσον αφορά τον ήχο του pod και τη μίξη, πως σου φαίνεται?
Keep on rockin in a free world

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Dancing Fingers από Chris fast fingers
« Απάντηση #7 στις: 14/06/08, 19:56 »
Το άκουσα 5-6 φορές φίλε για να μπορέσω να ξεχωρίσω αυτά που ήθελα να σου πω.


Πρώτο έχεις ένα θετικό και αυτό λέγεται σωστό τέμπο, πράγμα που λείπει πολύ από πολλούς κιθαρίστες.
Δεύτερο θετικό είναι ότι παίζεις πολύ με ταχύτητες, δυναμικές κλπ

Αρνητικά τώρα  ;D

1) Ο ήχος σου είναι ολλίγον χάλι μαύρο χεχε. βασικά ταπεινή μου συμβουλή είναι να μαζέψεις λεφτά και να πάρεις κανα καλό μηχάνημα, ενισχυτή κλπ. Αυτό που άκουσα είναι θαμπό πολύ

2) Ωραία η τεχνική σου αλλά ουκ εν τω πολλώ το sweep  ;) Παίξε και κανά σολίδι όπως σου είπε ο drakumel, με λίγα bends, κανά βιμπρατάκι κλπ

3) Μάθε λίγο καλά τα προγράμματα που ηχογραφείς ώστε να έχεις ένα καλό μιξάρισμα και γενικά ένα καλύτερο αποτέλεσμα

Μη με παρεξηγείς, δε στα χώνω απλά πιστεύω ότι παίζεις καλά και κάποια πράγματα θα σε κάνουν πολύ καλύτερο.
Keep on rocking και να μελετάς  ;) :)

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Dancing Fingers από Chris fast fingers
« Απάντηση #8 στις: 14/06/08, 21:14 »
μου έκανες μια ερώτηση... στην οποία δυστυχώς είναι γνωστό οτι είμαι κάθετος... το pod το θεωρώ πραγματικά ...κακό! ...μπορεί να είναι εύκολο στην χρήση...ένα καρφί και γράφεις... αλλά
1. σου δημιουργεί την εντύπωση οτι μπορείς να παίξεις τα πάντα απο shredding λόγω του υπερβολικού compression και όταν πας να παίξεις σε έναν αντρίκιο λαμπάτο ενισχυτή απλά ξεφτυλίζεσαι... (ναι εχώ δει πολλούς και έχει συμβει και σε μένα...)
2. είναι θαμπό...και δεν έχει καμία αισθηση δυναμικών...κοινός δεν ακούει τίποτα...απο χέρι...
3. κάνει μπαμ οτι είναι pod και προσωπικά ...ενοχλούμαι απο το ηχόχρωμα του...ιδίως ο και καλά mesa ήχος που έχει γράψει δίσκο ο καθε κακομοίρης νεοclassical παίχτης και νομίζει οτι έχει τόνο...ονόματα δεν λέμε αλλα όλοι ξέρουμε  ;D
4. κάνει όλες τις κιθάρες να ακούγονται το ίδιο...καλό στοιχείο αμα έχεις σάπιο όργανο...

ναι τα θετικά οτι είναι βολικό και γράφεις και σε χαμηλές εντάσεις τα ξέρω και εύκολο...αλλα δεν είναι αρκετα για να με πείσουν..(παρπεπιπτοντως έχω και γω pod...δεν γκρινιάζω χωρίς λόγο)  ;D

η απάντηση μου απαντάει και για την μίξη... που δεν είναι αντιπροσωπευτική... ...τώρα όπως σου είπα παιχτικά...μπράβο και πάλι μπράβο για τον χρόνο πυ έχεις αφιερώσει στο economy pickin και στα sweep...αλλά δεν ακούω τέτοια μουσική  8)

Αποσυνδεδεμένος chris_fast_fingers

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Dancing Fingers από Chris fast fingers
« Απάντηση #9 στις: 15/06/08, 02:57 »
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας,
όπως προανέφερα αν και είμαι καιρό κιθαρίστας, αυτή είναι η πρώτη μου επαφή με home recording, κάρτες ήχου, μίξεις, προγράμματα κτλ, οπότε είναι λογικό να μην είναι και τόσο καλό το αποτέλεσμα, σιγά-σιγά θα εξοικιωθώ και με αυτόν τον τομέα που θα μου πάει  ;)
Όσον αφορά το pod φίλε nightcrawler, δυστηχώς είναι αναγκαίο κακό, διότι με αυτό έχω τη δυνατότητα να γράφω οποιαδήποτε στιγμή θελήσω (ακόμα και στις 12 τα μεσάνυχτα) με ακουστικά και κανείς να μη με παίρνει χαμπάρι. Μαζί με την κάρτα ήχου πριν από μερικές μέρες αγόρασα και ένα shure, το οποίο όμως το έχω χρησιμοποιήσει μεχρι στιγμής μόνο για να γράψω κλασική κιθάρα σε ένα νέο κομμάτι που ετοιμάζω. Για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα για ηχογράφηση από ενισχυτή διότι συνήθως ηχογραφώ αργά το βράδυ, οπότε όπως καταλαβαίνεις...Πάντως αν έχεις να μου προτείνεις κάποια λύση καλύτερη από το pod για direct recording πολύ ευχαρίστως να την ακούσω. Αυτό που έχω σκοπό να δοκιμάσω να κάνω είναι να χρησιμοποιήσω το pod για να γράψω τις ρυθμικές και τη lead να τη γράψω από τον ενισχυτή. Τί λές γι' αυτό?
Και πάλι παιδιά, ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
Keep on rockin in a free world

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Dancing Fingers από Chris fast fingers
« Απάντηση #10 στις: 15/06/08, 05:11 »
Δική μου άποψη είναι πως πράγματα όπως και το pod στα σωστά χέρια και σε συγκεκριμένα πράγματα φέρνουν τρελα αποτελέσματα....
Απλά δε κάνουν όλα για όλες τις περιπτώσεις....
Οπότε chris όπως και να τα γράψεις....πάντα θα υπάρχει κάτι να πει κάποιος....
Εκτός και αν είσαι καλός στην μίξη και σου κάτσει και ο ήχος σε αυτό που θα παίξεις οπότε...δε θα καταλάβει κανείς οτι δε το έγραψες με marshall 15αρη solidstate....
Οπότε μην σπαζοκεφαλιάζεσαι....δούλεψε με ότι έχεις και με πειραματισμό θα βρεις αυτό που σε καλύπτει περισσότερο....
Ότι και να σου πούμε εμείς.......
Όπως είπα...μην ζητάς συμβουλές για τέτοια πράγματα....ποιός προενισχυτής θα σου βγάλει καλύτερο αποτέλεσμα..... Για ηχογράφηση μιλάμε και δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο.. το "μετα" μετράει περισσότερο....
Πειραματισμός....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Dancing Fingers από Chris fast fingers
« Απάντηση #11 στις: 15/06/08, 12:54 »
1. σου δημιουργεί την εντύπωση οτι μπορείς να παίξεις τα πάντα απο shredding λόγω του υπερβολικού compression και όταν πας να παίξεις σε έναν αντρίκιο λαμπάτο ενισχυτή απλά ξεφτυλίζεσαι... (ναι εχώ δει πολλούς και έχει συμβει και σε μένα...)


Ωχ τι ειπες τωρα....!
Παθος κ μαθος κ εγω...η λαμπα ειναι κατι ζωντανο τελικα.Αντιδρα εντελως διαφορετικα.
Συμφωνω 100% με το σχολιο σου

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Dancing Fingers από Chris fast fingers
« Απάντηση #12 στις: 15/06/08, 14:19 »
εγώ δεν διαφωνώ καθόλου με τα σχόλια σας παιδιά...γνωρίζω τα καλά του pod...πχ γράφεις και προπονήσε άνετα οτι ώρα θέλεις....etc etc.
περί recoding ομολογώ οτι δεν έχω την τρελή εμπειρία αλλα το pod καλώς η κακώς θέλει πολύ πείραγμα για να μην ακούγεται pod ...το οποίο σημαίνει πολύς χρόνος, εμπειρία και γνώση...που μάλλον δεν έχω τίποτα απο τα 3.

το θέμα είναι να ηχογραφείς τον ήχο που θέλεις να ακουσεις χωρίς να χρειαστεί να σου βγει η πίστη..και πιστεύω οτι το pod απλά σε βοηθάει να ηχογραφίσεις έναν μέτριο προς κακό ήχο... προσωπικά το να στείσω ένα μικρόφωνο μου φαίνεται πιο έυκολο απο το να λίωσω στο eq-ing κτλ κτλ.

οκ και ναι το ξέρω ο vai δείχνει οτι γράφει με προγράμματα protools plug ins και βγάζει "ωραίο" ήχο...δεν είμαι ο vai όμως και δεν έχω τα χέρια του...

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Dancing Fingers από Chris fast fingers
« Απάντηση #13 στις: 15/06/08, 14:23 »
Fretwork...περιστατικό...σε Αθηναικό μαγαζί που κάνει clinics κιθαριστών...

δέξια ένα κεφάλι triple rect mesa. αριστερά ένα diesel νομίζω..αν όχι ..εξισου high end...
κιθαρίστας αποφασίζει να παίξει το show του live με pod... τι να πει κανείς... ;D
ουτε μπουζουκοκιθαρίστας τέτοιον ήχο...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Dancing Fingers από Chris fast fingers
« Απάντηση #14 στις: 20/06/08, 03:08 »
Μιας και το ειδος που ασχολεισαι ειναι "τεχνικη" απ'οτι καταλαβα....
αριστερο χερι θελει δουλεια
δεξι χερι θελει πολυ δουλεια
κοψε την ταχυτητα του κομματιου στη μεση και ξαναπαιχτο, θα καταλαβεις τι εννοω.

Φιλικα Σπυρος.


Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Dancing Fingers από Chris fast fingers
« Απάντηση #15 στις: 20/06/08, 10:10 »
Προσπαθησε να ενσωματωσεις το bending στο παιξιμο σου,αφου το 90% του κιθαριστικου σολιστικου ηχου ειναι εκει,αυτο ειναι το δυνατο σημειο της ηλ.κιθαρας ως οργανο.Κιθαριστας που δεν κανει bends(με σωστο pitch εννοειται),κατ'εμε δεν ειναι κιθαριστας.Και μη με παρεξηγησεις,δε μιλαω για σενα αλλα γενικα.Εμπλουτισε το παιξιμο σου και με αλλα στοιχεια,παιξε με τις αξιες(οχι μονο τριακοστα δευτερα),βαλε κι αλλες νοτες μεσα εκτος απο τις διατονικες.

Αποσυνδεδεμένος chris_fast_fingers

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Dancing Fingers από Chris fast fingers
« Απάντηση #16 στις: 21/06/08, 15:02 »
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές παιδιά, θα τις εφαρμόσω.
Όσον αφορά τη μίξη, δε μου έχει κάνει κάποιος υποδείξεις, μιάς και είναι ο τομέας στον οποίο είμαι εντελώς άπειρος. Θα ήθελα συμβουλές στο τι να δυναμώσω, τι να χαμηλώσω, σίγουρα τα drums πρέπει απο δώ και μπρος να τα γράφω με το EZDrummer, αν θέλει και άλλο δυνάμωμα το κομμάτι από το limiter, τι να φιλτράρω και με ποιό πρόγραμμα, τι πρέπει να προσέξω την επόμενη φορά, τι εφφέ να προσθέσω στη lead...
Keep on rockin in a free world

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/05, 10:27
από Καρχαρίας
19 Απαντήσεις
6976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/07, 14:26
από Spell@lchemist!
6 Απαντήσεις
3798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/07, 04:33
από Alex Flouros
12 Απαντήσεις
4982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/07, 02:41
από Marios Demigod
0 Απαντήσεις
1769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/08, 23:21
από Night.Crawler
8 Απαντήσεις
4128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/08, 17:29
από morrigoth
4 Απαντήσεις
2826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 23:07
από deedee
1 Απαντήσεις
1822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/11, 01:54
από master of puppets
17 Απαντήσεις
7868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/12, 15:28
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
1376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/20, 14:50
από Ioannis Anastassakis