Αποστολέας Θέμα: αξίζει ν αλλάξω μαγνήτες;;;;  (Αναγνώστηκε 6321 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
αξίζει ν αλλάξω μαγνήτες;;;;
« στις: 08/03/09, 13:32 »
έχω μια shecter diamond omen 6 extreme fr με τους εργοστασιακούς μαγνήτες της shecter...πιστεύετε πως αξίζει ν αλλάξω μαγνήτες και να βάλω κάτι αξιόλογο;θα χει αισθητή διαφορά στον ήχο μετά;κάνα δυο τύποι που χω ρωτήσει σε μαγαζιά μου χουν πει ότι δν αξίζει να αλλάζεις μαγνήτες σε κιθάρα που κοστίζει λιγότερα απο 1000 ευρώ(προφανώς συνδυάζει τιμή και ποιότητα κατασκευής),εσείς τί λέτε;;;
und gott verweiss ich will kein engel sein...!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αξίζει ν αλλάξω μαγνήτες;;;;
« Απάντηση #1 στις: 08/03/09, 16:53 »
έχω μια shecter diamond omen 6 extreme fr με τους εργοστασιακούς μαγνήτες της shecter...πιστεύετε πως αξίζει ν αλλάξω μαγνήτες και να βάλω κάτι αξιόλογο;θα χει αισθητή διαφορά στον ήχο μετά;κάνα δυο τύποι που χω ρωτήσει σε μαγαζιά μου χουν πει ότι δν αξίζει να αλλάζεις μαγνήτες σε κιθάρα που κοστίζει λιγότερα απο 1000 ευρώ(προφανώς συνδυάζει τιμή και ποιότητα κατασκευής),εσείς τί λέτε;;;

Κατ' αρχήν δεν διευκρινίζεις γιατί θέλεις να αλλάξεις μαγνήτες. Ψάχνεις κάποιο διαφορετικό ήχο και οι εργοστασιακοί δεν σε καλύπτουν; Όπως επίσης δεν μάς λες τι άλλο εξοπλισμό έχεις (ενισχυτή, εφφέ, κλπ). Αν π.χ. παίζεις σε ένα φτηνό, περιορισμένων δυνατοτήτων ενισχυτή, τότε ίσως θα ήταν καλύτερα να κοιτάξεις πρώτα για καινούργιο ενισχυτή, γιατί αυτό θα επιφέρει πολύ μεγαλύτερη βελτίωση στον ήχο σου απ' ότι οι καινούργιοι μαγνήτες στον παλιό ενισχυτή. Γενικά δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι για αναβάθμιση της κιθάρας αν ο πιο αδύναμος κρίκος της αλυσίδας βρίσκεται κάπου αλλού. Εγώ πιστεύω ότι μπορείς να δεις διαφορά στον ήχο με μια αλλαγή μαγνητών, αλλά το θέμα είναι να ξέρεις τι θέλεις να πετύχεις και ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να το πετύχεις.

Όσο για το σχόλιο ότι δεν αξίζει να αλλάξεις μαγνήτες σε κιθάρα λιγότερο των 1000 Ευρώ, το θεωρώ λανθασμένο τόσο ως ουσία όσο και ως προσέγγιση. Αν πάρω μια κιθάρα 1000 Ευρώ μάλλον θα περιμένω να έχει όλα αυτά που θέλω κατασκευαστικά και ηχητικά, ώστε να μην χρειαστεί να ξοδέψω περισσότερα χρήματα για να κάνω upgrades. Ειδικά από τη στιγμή που με τόσα λεφτά μπορείς να φτιάξεις custom made κιθάρα όπως ακριβώς τη θέλεις εσύ από διάφορους εγχώριους κατασκευαστές. Αντίθετα σε μια φτηνή κιθάρα, πολλές φορές η αναβάθμιση είναι μονόδρομος και μια αλλαγή μαγνητών είναι μια εύκολη αναβάθμιση, αλλά ταυτόχρονα και η πιο δραστική από άποψης αλλαγής "προσωπικότητας" της κιθάρας. Συγκεκριμένα για την Schecter, που είναι μια αξιοπρεπέστατη κιθάρα, η αλλαγή μαγνητών μπορεί να δώσει εντελώς άλλη διάσταση στον ήχο σου. Εν πάσει περιπτώσει, δώσε μας περισσότερες πληροφορίες ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: αξίζει ν αλλάξω μαγνήτες;;;;
« Απάντηση #2 στις: 08/03/09, 16:57 »
Τι ακριβως δε σου αρεσει στους υπαρχοντες μαγνητες;
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
Απ: αξίζει ν αλλάξω μαγνήτες;;;;
« Απάντηση #3 στις: 08/03/09, 17:24 »
ο ενισχυτής που έχω είναι peavey 112 bandit και τον συνδυάζω κατα περίπτωση και με το podII της line6. Ο λόγος που σκέφτομαι ν αλλάξω μαγνήτες,είναι για να έχω καλύτερο παραμορφωμένο ήχο...περισσότερα γκάζια...αν κάνω λάθως στην προσεγγισή μου για να το πετύχω αυτό παρακαλώ διορθώστε με...
und gott verweiss ich will kein engel sein...!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: αξίζει ν αλλάξω μαγνήτες;;;;
« Απάντηση #4 στις: 08/03/09, 17:35 »
ο ενισχυτής που έχω είναι peavey 112 bandit και τον συνδυάζω κατα περίπτωση και με το podII της line6. Ο λόγος που σκέφτομαι ν αλλάξω μαγνήτες,είναι για να έχω καλύτερο παραμορφωμένο ήχο...περισσότερα γκάζια...αν κάνω λάθως στην προσεγγισή μου για να το πετύχω αυτό παρακαλώ διορθώστε με...
Εχειςε εξαντλήσει τις δυνατότητες του pod?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
Απ: αξίζει ν αλλάξω μαγνήτες;;;;
« Απάντηση #5 στις: 08/03/09, 17:45 »
δε θα το λεγα αυτο...μάλλον δεν ξέρω να εκμεταλλευτώ πλήρως τις δυνατότητες του... :( :(
und gott verweiss ich will kein engel sein...!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αξίζει ν αλλάξω μαγνήτες;;;;
« Απάντηση #6 στις: 08/03/09, 19:28 »
Σωστή η ερώτηση του isnogood. Ίσως θα πρέπει να πειραματιστείς περισσότερο με το pod, το οποίο σού παρέχει αρκετές δυνατότητες για να φτιάξεις τον ήχο που θέλεις πριν ακόμα σκεφτείς για κάτι άλλο. Εξάλλου, αν δεν κάνω λάθος, οι μαγνήτες που έχει η κιθάρα σου πρέπει να είναι αρκετά γκαζιάρηδες...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αξίζει ν αλλάξω μαγνήτες;;;;
« Απάντηση #7 στις: 08/03/09, 22:42 »
Μα το καλύτερο που έχεις να κάνεις σε μια φτηνή κιθάρα είναι ή να την αλλάξεις ή να της βάλεις καλούς μαγνήτες!
την ανεβάζεις επίπεδο...
η ακριβή...επειδή ακριβώς είναι ακριβή, υποτίθεται πως έχει πολύ καλό σετ...

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
Απ: αξίζει ν αλλάξω μαγνήτες;;;;
« Απάντηση #8 στις: 09/03/09, 01:14 »
εμ αυτό είναι και το λογικό,φαντάζομαι ότι αυτοι που υποστηρίζουν αυτό που προανέφερα πιστεύουν πως δεν αξίζει τον κοπο και τα λεφτα για να αναβαθμίσεις μια φθηνή κιθάρα,ότι δν σώζεται και κάλα ας πουμε. Επίσης επειδή το χω ακούσει κι απο υπάλληλους καταστημάτων,ίσως να το κάνουν για συμφέρον του καταστήματος,να προσπαθουν δλδ να μας στρέψουν στην αγορά καινούριας κιθάρας παρά στην αναβάθμιση της παλιας
und gott verweiss ich will kein engel sein...!

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: αξίζει ν αλλάξω μαγνήτες;;;;
« Απάντηση #9 στις: 09/03/09, 05:07 »
Ένας πολύ μεγάλος σύγχρονος φιλοσόφησε το εξής: "είμαι πολύ φτωχός για να αγοράζω φτηνά πράγματα".....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αξίζει ν αλλάξω μαγνήτες;;;;
« Απάντηση #10 στις: 09/03/09, 21:13 »
εμ αυτό είναι και το λογικό,φαντάζομαι ότι αυτοι που υποστηρίζουν αυτό που προανέφερα πιστεύουν πως δεν αξίζει τον κοπο και τα λεφτα για να αναβαθμίσεις μια φθηνή κιθάρα,ότι δν σώζεται και κάλα ας πουμε. Επίσης επειδή το χω ακούσει κι απο υπάλληλους καταστημάτων,ίσως να το κάνουν για συμφέρον του καταστήματος,να προσπαθουν δλδ να μας στρέψουν στην αγορά καινούριας κιθάρας παρά στην αναβάθμιση της παλιας

αν στο παν σε μαγαζί ίσως να ισχύει και αυτή η λογική...
εγώ που έχω μια Yamaha των 150-200Ε με τους μαμίσιους μαγνήτες, αν της βάλω EMG ή καλούς Seymour Duncan φαντάζεσαι διαφορά ήχου!


;)

Αποσυνδεδεμένος mohok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: αξίζει ν αλλάξω μαγνήτες;;;;
« Απάντηση #11 στις: 26/04/09, 18:37 »
a) δεν μας είπες για ποιον λόγο θέλεις να τους αλλάξεις

αυτό που σου είπαν στα καταστήματα να σου πω την αλήθεια δεν έχουν και άδικο εκτός και αν υπάρχει λόγος (π.χ. έχουν πιάσει απο την πολυκαιρία τόσο πολύ σκουριά που δεν αποδίδουν). το γεγονός είναι πως μία κιθάρα κάτω του κόστους των 1000 ευρώ όντως δεν αξίζει να αλλάξεις τίποτα. η κιθάρα σου αν δεν κάνω λάθος αξίζει περίπου στα 500Ε. αλάζοντας 2 μαγνήτες κατά μέσω όρο θα σου πάει το μαλλί αμέσως το λιγότερο 300Ε χωρίς τα εργατικά για να τους φορέσουν στο όργανο (τα εργατικά απο μαγαζί σε μαγαζί παίζει διαφορά σίγουρα σε τιμή... και δεν΄έχω ιδέα πόσο μπορεί να σου πάρουν για αυτήν την διαδικασία). το αποτέλεσμα είναι πως θα δώσεις για να κάνεις αυτήν την δουλειά τουλάχιστον τα 3/5 στην καλύτερη των περιπτώσεων της άξίας του οργάνου σου για να το κάνεις αυτό ε και δεν αξίζει.

Οι πωλητές στα καταστήματα που πήγες δεν αποσκοπούν στην πώληση μιας νέας κιθάρας μιας και η εργασία που θα σου κάνουν είναι καθαρά έσοδα για αυτούς απλώς σου μιλήσανε αντικειμενικά. θα έχουν κέρδος και απο τους μαγνήτες και βέβαια το "κάρφωμά" τους είναι καθαρό έσοδο μιας και είναι "υπηρεσία" και όχι "εμπόριο" ενώ απο την πώληση ενώς οργάνου το κέρδος ίσως και να είναι περισσότερο περιορισμένο. στο κάτω κάτω σκέψου και το άλλο η HARLEY BENTON (οι κιθάρες της πωλούνται ακόμα και λιγότερο απο 100Ε :-ρ) θα είχε κάνει χρυσές πωλήσεις μιας και το μόνο που θα χρειαζόταν θα ήταν να αλλάξεις μαγνήτες για να την κάνεις σοβαρό όργανο. :-ρ

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
Απ: αξίζει ν αλλάξω μαγνήτες;;;;
« Απάντηση #12 στις: 02/05/09, 14:11 »
σ αυτο που λες για τις Harley-Bentton δε μπορώ να συμφωνήσω απλά και μόνο επειδή δεν είπε κανείς ότι με την αλλαγή μαγνήτών θα γίνει η κιθάρα το ιδανικό όργανο. Το θέμα για μένα είναι αν μπορώ να κάνω μια αισθητή αναβάθμιση στον ήχο της κιθάρας μου σε κόστος φθηνότερο απ το να πάρω μια καινούρια. Όσο για τις τιμές,τι γνώμη έχεις για τους Seymourn Duncan SHB-1S?πρόκειται για active μαγνήτες και η τιμή και για τους δύο είναι 166 ευρώ(στο ΤΗΟΜΑΝΝ)
und gott verweiss ich will kein engel sein...!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αξίζει ν αλλάξω μαγνήτες;;;;
« Απάντηση #13 στις: 02/05/09, 14:42 »
να έχεις στο μυαλό σου πως οι μαγνήτες μένουν και μπορείς να τους βάλεις σε οποιαδήποτε καινούρια κιθάρα....

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
Απ: αξίζει ν αλλάξω μαγνήτες;;;;
« Απάντηση #14 στις: 02/05/09, 17:15 »
πολύ σωστό,δε το χα σκεφτεί να πω την αλήθεια!thx
und gott verweiss ich will kein engel sein...!

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: αξίζει ν αλλάξω μαγνήτες;;;;
« Απάντηση #15 στις: 02/05/09, 17:22 »
μην αλλαξεις μαγνητες ..

1. οργανο
2. ενισχυτης
3. εφε

οταν εισαι ικανοποιημενος με τη παραπανω σειρα, και κατι ακομα σου φταιει, τοτε να σκεφτεις να αλλαξεις μαγνητες ..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/04, 15:32
από Riverson
29 Απαντήσεις
10971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/05, 20:28
από Gabriel6th
4 Απαντήσεις
3030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 15:40
από m@ster k@frer
4 Απαντήσεις
2382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/09, 08:38
από Giorgos K.
10 Απαντήσεις
4574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 15:58
από MechMech
27 Απαντήσεις
8651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 21:04
από hot_sauce (φλουτσ)
30 Απαντήσεις
10179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/10, 01:54
από Jezus
31 Απαντήσεις
6618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/11, 11:12
από Johnpen.
20 Απαντήσεις
7523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/11, 01:11
από kopaniamento
8 Απαντήσεις
2710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/11, 15:24
από let me know 796