Αποστολέας Θέμα: A real good hard rock-heavy metal guitar!  (Αναγνώστηκε 12126 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Crusader3

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
A real good hard rock-heavy metal guitar!
« στις: 22/08/14, 19:45 »
Καλησπέρα και πάλι!Το  περιεχόμενο της παλιάς μου ανάρτησης για κάποιο λόγο χάθηκε...Τέλος πάντως βλέποντας πως γράφουν άτομα με γνώση πανω στα κιθαριστικά σε αυτο το φόρουμ, θα ήθελα να ζητήσω απόψεις και προτάσεις σχετικά με την αγορά μιας πολύ καλής  ηλεκτρικής κιθάρας. Αγαπω πολύ σαν μουσική το κλασσικό ροκ και ιδιαίτερα το hard rock και το heavy metal(new wave of british heavy metal,οχι τις διάφορε παραποιήσεις του όρου). Σκέφτομαι πολύ σοβαρά την fender american special strat http://www.thomann.de/gr/fender_american_special_strat_mn_2cs.htm, που είναι σε μια πολύ προσιτή τιμή, και λόγω του 70s headstock φέρνει σε ritchie blackmore,jimi hendrix,δρόλαπα,uli roth,fast eddie clarke κτλ. Διστυχώς δεν την έχω δοκιμασει όμως.Αν υπαρχουν προτάσεις ή απόψεις για την προαναφερθείσα κιθάρα, θα ήθελα να τους ακούσω...
Ευχαριστώ πολύ.
Σωκράτης δὲ διὰ τὸ μεγαλύνειν ἑαυτὸν ἐν τῷ δικαστηρίῳ φθόνον ἐπαγόμενος μᾶλλον καταψηφίσασθαι ἑαυτοῦ ἐποίησε τοὺς δικαστάς.
Ξ.ΑΣ.32

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #1 στις: 22/08/14, 20:05 »
Δεν μου δουλεύει το link που έβαλες όποτε θα σου πω γενικά. Θες τουλάχιστον έναν humbacker στη γέφυρα. Αν ηfender που θες εέχει, είναι εξαιρετικό όργανο για τις ανάγκες σου. Βέβαια στα 800 ευρώ που έχει μια American special υπάρχουν πολλές επιλογές πέρα από φεντερ...

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #2 στις: 22/08/14, 20:54 »
...ritchie blackmore,jimi hendrix,δρόλαπα,uli roth,fast eddie clarke...

Αυτό με τον humbucker στην γέφυρα γιατί θεωρείται πάντα ως απαραίτητη προυπόθεση?
Τουλάχιστον τα ονόματα που ανέφερε ο φίλος, όλοι με μονούς έπαιζαν και δεν έπασχαν απο γκάζια θεωρώ...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #3 στις: 23/08/14, 02:03 »
Σαφως μπορείς να παίξεις ροκ και με μονους(όχι όμως μέταλ) αλλά γιατί να κάνεις τη ζωή σου δύσκολη? Μια θα έχεις θόρυβο, την άλλη θα θες πιο πολύ γκάζι, την παραλλη πιο πολύ όγκο. Θα αλλάζεις ενισχυτή, μετά θα ψάχνεις πετάλια. Βάλε ένα od να βρωμίσει κιαλο ο ενισχυτής, βάλε και ένα κομπρεσορα. Βάλε και ένα boost μπας και πάρει όγκο. Άλλαξε μαγνήτες να βρεις output...μπλεξιμο :P
Ενω Ο humbacker είναι στα χωράφια του ;)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #4 στις: 23/08/14, 05:14 »
...ritchie blackmore,jimi hendrix,δρόλαπα,uli roth,fast eddie clarke...

Αυτό με τον humbucker στην γέφυρα γιατί θεωρείται πάντα ως απαραίτητη προυπόθεση?
Τουλάχιστον τα ονόματα που ανέφερε ο φίλος, όλοι με μονούς έπαιζαν και δεν έπασχαν απο γκάζια θεωρώ...

Έπασχαν ξεκάθαρα από γκάζια. αν είναι να λέμε ότι ο Blackmore έχει γκάζια, τότε οι Machine Head πχ τι έχουν...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #5 στις: 23/08/14, 13:42 »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Crusader3

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #6 στις: 23/08/14, 14:02 »
Σόρρυ για το λινκ,αλλά νομίζω πως ο φίλος το αποκατέστησε.Λοιπόν,όσον αφορά το θέμα με τον humbucker,σκέφτομαι σοβαρά να πάρω την fender american special hss (σε χρώμα μαύρο,μάλλον) και να της καβατζώσω έναν di marzio super distorsion. Δεν ξέρω εύχομαι να δουλεύει ο συνδυασμός για hard rock-heavy metal ήχο.αν και δεν σας κρύβω πως δεν εχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει με τους μονους στις fender ,όπως και το θέμα με τους noiseless που έχουν οι signature beck και clapton.
Ευχαριστώ !!
Σωκράτης δὲ διὰ τὸ μεγαλύνειν ἑαυτὸν ἐν τῷ δικαστηρίῳ φθόνον ἐπαγόμενος μᾶλλον καταψηφίσασθαι ἑαυτοῦ ἐποίησε τοὺς δικαστάς.
Ξ.ΑΣ.32

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #7 στις: 23/08/14, 14:43 »
Θα συμφωνούσα κι εγώ ότι για hard rock και heavy metal προσανατολισμό δεν θα σκεφτόμουν μια strat σαν πρώτη επιλογή (ούτε καν δεύτερη ή τρίτη).

Τέλος πάντων, από τη στιγμή που χαρακτηρίζεις την τιμή της συγκεκριμένης κιθάρας "προσιτή" προφανώς το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα. Πάντως μπορείς να βρεις πολλές και καλές κιθάρες πιο κατάλληλες για τα είδη που θέλεις να παίξεις με τα μισά λεφτά και χωρίς να χρειαστεί να προβείς σε αλλαγές μαγνητών ή άλλες αναβαθμίσεις για να τις φέρεις στα μέτρα σου.

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #8 στις: 23/08/14, 15:18 »
Hard Rock και metal μπορείς να παίξεις με τα πάντα. Αν ξέρεις πώς να το διαχειριστείς. Το λέω αυτό γιατί ο άλλος κιθαρίστας στην μπάντα μας, έβγαλε όλες τις τελευταίες πρόβες και το live με μία telecaster american special με texas special μαγνήτες, και είχε ηχάρα (κομμάτια από 70's rock - μέχρι μοντέρνο Hard rock-metal). Αλλά ήξερε πώς να το κάνει. Παίζει τεράστιο ρόλο ο τρόπος που θα παίξεις πάνω στο όργανο για να πάρεις το αποτέλεσμα.

Η Fender Stratocaster American Special που θέλει ο φίλος είναι εξαιρετική κιθάρα. Παίζει σε πολύ μεγάλο βαθμό αυτά που θέλει, και αν στο μέλλον χρειαστεί το κάτι παραπάνω, μπορεί να βάλει ένα Humbucker σε μέγεθος μονού στη γέφυρα και να τελειώσει το θέμα. Αν χρειαστεί μπορώ να προτείνω συγκεκριμένους μαγνήτες.

Τώρα πάντα υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές, και αυτό έχει να κάνει καθαρά με την τιμή, και τι βρίσκεις σε αυτό το ποσό. Αν υπολογίσουμε ότι η κιθάρα στο link έχει 925 ευρώ, προτείνω τρεις κιθάρες με λιγότερα χρήματα, οι οποίες είναι σχεδιαστικά και εργονομικά ίδιες με τις stratocaster (μάλιστα και οι 3 είναι κατασκευασμένες από τη fender), με διαφορετικα χαρακτηριστικά οι καθεμιά, τις οποίες πιστεύω ότι πρέπει να ψάξει ο οποιοσδήποτε ψάχνει κιθάρα σε τιμή μέχρι 800 ευρώ και την θέλει για rock, hard rock και metal.

Οι επιλογές λοιπόν είναι οι παρακάτω:

EVH Stripe Red - http://www.thomann.de/gr/evh_stripe_red.htm - 599 ευρώ
Charvel Pro Mod So Cal Style 1 - http://www.thomann.de/gr/charvel_pro_mod_so_cal_style_1_hh_sw.htm - 769 ευρώ
Fender Stratocaster Blue Swirl FSR - http://www.thomann.de/gr/fender_stratocaster_blue_swirl_fsr.htm - 749 ευρώ

Τις δύο από τις παραπάνω κιθάρες τις έχω παρουσιάσει σε παλαιότερο post, αναλύω τα θετικά και τα αρνητικά τους και τις συγκρίνω μεταξύ τους και μπορείτε να το διαβάσετε εδώ:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=87957.0

Για την τρίτη επιλογή (Fender Stratocaster Blue Swirl FSR), στα γρήγορα, το θέμα ομορφιάς είναι υποκειμενικό. Σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι. Εμένα δεν μου αρέσει. Βγαίνει και σε άλλα 2 χρώματα για κάποιον που τον ενδιαφέρει. Στα τεχνικά χαρακτηριστικά τώρα και ο λόγος που την προτείνω είναι ο εξής. Είναι ίδια με τη Charvel που έχω προτείνει παραπάνω, με τη διαφορά στη διάταξη μαγνητών (από H-H της Charvel σε H-S-S της Fender). Όλα τα υπόλοιπα, κλειδιά, floyd, τάστα, λαιμός, κτλ είναι ακριβώς τα ίδια. Άρα, μιλάμε για μία εξαιρετική κιθάρα, καλοφτιαγμένη με την πιο versitale επιλογή μαγνητών και floyd για τις 80's-90's metal στιγμές.

Όλες οι κιθάρες είναι made in Mexico, και όπως είπα, άσχετα με το logo της καθεμίας είναι όλες φτιαγμένες στα εργοστάσια της fender (τώρα αυτό είναι μεγάλη ιστορία..), ή πιο σωστά φτιαγμένες υπό την αιγίδα της fender.

Τώρα σαν ιδιοκτήτης των Charvel και EVH έχω να πω, ότι μετά από καιρό παιξίματος, προβών κτλ, είναι εξαιρετικές κιθάρες. Η αγαπημένη μου έγινε γρήγορα η EVH καθώς το dtuna μου έλυσε το χέρια από το να αλλάζω κιθάρες και να κουβαλάω μία παραπάνω σε πρόβες και live. Έπαιξα 2 lives με αυτήν, και ήταν άριστη. Αν αναλογιστούμε ότι το πρώτο που έγινε σε ανοιχτό χώρο, για περίπου μισή ώρα παίζαμε μέσα στη βροχή, η κιθάρα συμπεριφέρθηκε ατάραχα καθ'όλη τη διάρκεια. Το μόνο κακό είναι ότι unfinished λαιμός βράχηκε και από τότε απέκτησε μία πιο τραχιά αίσθηση. Η Charvel κουρδίστηκε σε drop D, άλλαξα το pickup switch με ένα της dimarzio και το volume knob με ένα push pull ώστε να γίνονται split οι μαγνήτες. Δύο απλά πραγματάκια τα οποία έδωσαν τεράστιο αέρα στην κιθάρα. Μόνιμα στο προβάδικο πλέον για να αναλαμβάνει κομμάτια όπως τα slither, blackest eyes, evenflow, word up κτλ κτλ. Οι Seymour Duncan Distortions που φοράει ακούγονται πάρα πολύ καλα splitᾱρισμένοι, πράγμα που έδωσε ένα μεγάλο +. Για την ιστορία πήρα ακόμα μία ίδια σε άσπρο, στην οποία έγιναν οι ίδιες αλλαγές (switch και split) κουρδισμένη σε standart και μόλις έρθει καβατζώνει και αυτή θέση στο προβάδικο.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/14, 15:23 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #9 στις: 23/08/14, 15:47 »
Παιδιά, metal είναι και οι Maiden, metal είναι και οι Νile. Δεν μπορείς να βγάλεις ήχο Nile με στρατούλα με μονούς, ούτε καν με στρατούλα με humbucker. Δεν ξέρω τι θεωρείτε metal ήχο ορισμένοι (για το σήμερα πάντως, σίγουρα δεν θεωρείται τέτοιος τα 70's hard rock και το NWOBHM). Εκτός κι αν έχεις κάτω μερικά χιλιάρικα σε πετάλια για να καλύψεις τις εγγενείς αδυναμίες τις κιθάρας σου, μα και πάλι ανεπαρκώς. Αλλά αυτό κι αν είναι fail. Σωστό metal ήχο μπορείς να βγάλεις και μόνο με την κατάλληλη κιθάρα καρφί στον κατάλληλο ενισχυτή, χωρίς τίποτα έξτρα, ούτε καν ένα boost ή OD.

Επίσης, αυτό το metal-hard rock είναι πολύ φλού και η γκάμα ήχων που περιλαμβάνει είναι φουλ ετερόκλητη και ανομοιογενής.

Τέσπα, από τις παραπάνω, μόνο η Charvel φαίνεται να έχει cojones για να σε βγάλει και σε πιο βαριά πράγματα.

Από τη στιγμή βέβαια που θες ήχους σαν αυτούς που είπες, είσαι ΟΚ, τα σχόλιά μου αφορούν τη διαρκή τάση που υπάρχει σε αυτό το forum, να λέμε ότι παίζεις τα πάντα με οτιδήποτε, πράγμα που δεν ισχύει καθόλου.

Πάντως, θα σου πρότεινα να δεις αυτή:
http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_rc_600_rob_caggiano.htm

Κιθαράκλα με top hardware, μαγνήτες με coil tap, βγάζεις πραγματικά από μοντέρνο ήχο μέχρι 70's. Και η τιμή της είναι αστεία, ειδικά για top of the line made in Korea κιθάρα, από το ίδιο εργοστάσιο που βγαίνουν Cort, PRS SE, Schecter Diamond, LTD Deluxe, BC Rich και σίγουρα πολλές που δεν ξέρω.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/14, 16:14 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Crusader3

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #10 στις: 23/08/14, 16:39 »
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας και για τις απόψεις σας!Θέλω όμως να  αποφευχθει η οποιαδήποτε παρανόηση. Σκέφτομαι πολλές ωραίες κιθάρες και όχι μόνο την συγκεκριμένη stratocaster. Απλά είχα καταλήξει τις τελευταίες μέρες σ'αυτήν διότι έχει ενα κλασσικό look και έναν πολύ καλό ήχο. Βλέπω παράλληλα τις EVH που είναι πολύ καλές και οικονομίκές, όπως σύστησε ο φίλος,όπως επίσης και την sg special 2014 της gibson καθώς και την BC RICH mockingbird st t ( http://www.thomann.de/gr/bc_rich_mockingbird_st.htm που πραγματικά έχει ήχο ξυράφι!!!Παρεμπιπτόντως όποιος γνωρίζει κάτι για'υτην να ομιλήσει!!).Όσον αφορά αυτό που λέει ο φίλος για το παίξιμο,συμφωνώ κατα 80% διότι είχα μια epiphone les paul που με το παιξιμό μου και τον πολύ καλό ενισχυτή μου(line 6 70w) έβγαζε ένα πολύ δυνατό και καλό ήχο. Όμως η κιθάρα συνεχώς ξεκουρδιζόταν, το όλο της look( διότι οι epiphones έχουν ενα παραποιημένο σχήμα les paul,αμα τις συγκρίνουμε με τις αυθεντικές), μαζί με τον ήχο της κιθάρας που ηταν από μέτριος εως καλούτσικος, με οδήγησαν να στραφώ σιγά-σιγά προς ανώτερες σκάλες...Χωρίς να θέλω να τα πολυλογώ ήταν μια κιθάρα που μου έδωσε το βίωμα,την εμπειρία, και πάνω σ'αυτην αναπτυχθηκε το όλο παίξιμο. Αλλά τωρα θέλω μια παρα πολύ καλή κιθάρα. Που να σου δίνει έμπνευση,γιατί κατέμμε το καλό όργανο δίνει έμπνευση,σπίθα.Σε οδηγεί ώστε να ανεβείς το ηχητικό επίπεδο και να παίξει αυτό που πραγματικα θες. Τι να πω! ίσως λέω μπούρδες...Αλλά αυτό αναζητώ. μια κιθάρα άμεσα ανταποκρινόμενη στους ηχους του classic rock,hard rock και NWOBHM. Προς το παρόν την ψάχνουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/14, 16:42 από Crusader3 »
Σωκράτης δὲ διὰ τὸ μεγαλύνειν ἑαυτὸν ἐν τῷ δικαστηρίῳ φθόνον ἐπαγόμενος μᾶλλον καταψηφίσασθαι ἑαυτοῦ ἐποίησε τοὺς δικαστάς.
Ξ.ΑΣ.32

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #11 στις: 23/08/14, 18:22 »
Hard Rock και metal μπορείς να παίξεις με τα πάντα. Αν ξέρεις πώς να το διαχειριστείς.

Σε θεωρητικό επίπεδο δεν διαφωνώ καθόλου. Και με ακουστική κιθάρα υπάρχει τρόπος να βγάλεις ήχο για heavy metal αν χρειαστεί. Το θέμα όμως είναι ποιά κιθάρα θα σού δώσει αυτό που ψάχνεις χωρίς την ανάγκη για επιπλέον (και πιθανόν χρονοβόρα και δαπανηρή) "διαχείριση". Και από τη στιγμή που ο φίλος μας έχει έναν υγιέστατο προϋπολογισμό, γιατί να μην πάρει μια κιθάρα που να τού δίνει εξ αρχής τους ήχους και το χαρακτήρα που θέλει, αντί για μια άλλη που μπορεί (ίσως) να αποδώσει ικανοποιητικά μετά από αλλαγές μαγνητών, χρήση πεταλιών ή high gain ενισχυτών; Δεν βλέπω δηλαδή το λόγο να αγοράσει κανείς μια κιθάρα σχεδόν 1000 Ευρώ και μετά να πρέπει να την αναβαθμίσει για να πετύχει αυτό που θέλει όταν μπορεί να το πετύχει πιο εύκολα με μία stock κιθάρα των 500 (λέω μια τιμή σαν παράδειγμα).

Για αυτά τα είδη λοιπόν, και αν θέλεις κάτι στο κλασσικό σχήμα μιας Fender strat, εγώ ίσως να προτιμούσα μια Fender Blacktop, την οποία μπορείς να βρεις σε μοντέλο με δύο humbuckers (ΗΗ) ή με δύο humbuckers και ένα μονό στη μέση (ΗSH). Bέβαια είναι Μεξικάνα, οπότε όχι στην ίδια κλάση με την Αμερικάνα από πλευράς ποιότητας. Όμως με δύο hot humbuckers και πενταθέσιο επιλογέα είναι πιο πιθανό να πάρεις τους ήχους που θέλεις από αυτή την κιθάρα, παρά από μια strat με μονούς μαγνήτες. Επίσης γύρω στα 500 με 800 Ευρώ, υπάρχουν αρκετές άλλες επιλογές από Ibanez, Charvel, ESP LTD, Schecter, PRS κλπ, που νομίζω ότι θα ήταν πιο κατάλληλες από την Fender American Special.

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Crusader3

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #12 στις: 23/08/14, 19:23 »
Hard Rock και metal μπορείς να παίξεις με τα πάντα. Αν ξέρεις πώς να το διαχειριστείς.

Σε θεωρητικό επίπεδο δεν διαφωνώ καθόλου. Και με ακουστική κιθάρα υπάρχει τρόπος να βγάλεις ήχο για heavy metal αν χρειαστεί. Το θέμα όμως είναι ποιά κιθάρα θα σού δώσει αυτό που ψάχνεις χωρίς την ανάγκη για επιπλέον (και πιθανόν χρονοβόρα και δαπανηρή) "διαχείριση". Και από τη στιγμή που ο φίλος μας έχει έναν υγιέστατο προϋπολογισμό, γιατί να μην πάρει μια κιθάρα που να τού δίνει εξ αρχής τους ήχους και το χαρακτήρα που θέλει, αντί για μια άλλη που μπορεί (ίσως) να αποδώσει ικανοποιητικά μετά από αλλαγές μαγνητών, χρήση πεταλιών ή high gain ενισχυτών; Δεν βλέπω δηλαδή το λόγο να αγοράσει κανείς μια κιθάρα σχεδόν 1000 Ευρώ και μετά να πρέπει να την αναβαθμίσει για να πετύχει αυτό που θέλει όταν μπορεί να το πετύχει πιο εύκολα με μία stock κιθάρα των 500 (λέω μια τιμή σαν παράδειγμα).

Για αυτά τα είδη λοιπόν, και αν θέλεις κάτι στο κλασσικό σχήμα μιας Fender strat, εγώ ίσως να προτιμούσα μια Fender Blacktop, την οποία μπορείς να βρεις σε μοντέλο με δύο humbuckers (ΗΗ) ή με δύο humbuckers και ένα μονό στη μέση (ΗSH). Bέβαια είναι Μεξικάνα, οπότε όχι στην ίδια κλάση με την Αμερικάνα από πλευράς ποιότητας. Όμως με δύο hot humbuckers και πενταθέσιο επιλογέα είναι πιο πιθανό να πάρεις τους ήχους που θέλεις από αυτή την κιθάρα, παρά από μια strat με μονούς μαγνήτες. Επίσης γύρω στα 500 με 800 Ευρώ, υπάρχουν αρκετές άλλες επιλογές από Ibanez, Charvel, ESP LTD, Schecter, PRS κλπ, που νομίζω ότι θα ήταν πιο κατάλληλες από την Fender American Special.
Δεν ξέρω φίλε Απόλλωνα,είμαι λίγο της άποψης του what you give is what you take,μπορεί να έχει βέλτιστο ήχο,αλλά ίσως σε ποιότητα,σε feeling να κάνει εκπτώσεις για να δικαιολογήσει την τιμή της.Θα ήθελα ωστόσο να ρωτήσω μήπως γνωρίζεις(απευθυνομαι βέβαια σε όλους) κάτι για την BC RICH Mockingbird, http://www.thomann.de/gr/bc_rich_mockingbird_st.htm ,όπως επίσης και για την  Gibson nighthwak http://www.thomann.de/gr/gibson_nighthawk_20th_anniversary_an.htm  Φαινονται εξαιρετικες κιθαρες...
Σωκράτης δὲ διὰ τὸ μεγαλύνειν ἑαυτὸν ἐν τῷ δικαστηρίῳ φθόνον ἐπαγόμενος μᾶλλον καταψηφίσασθαι ἑαυτοῦ ἐποίησε τοὺς δικαστάς.
Ξ.ΑΣ.32

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #13 στις: 23/08/14, 20:02 »
Δεν ξέρω φίλε Απόλλωνα,είμαι λίγο της άποψης του what you give is what you take,μπορεί να έχει βέλτιστο ήχο,αλλά ίσως σε ποιότητα,σε feeling να κάνει εκπτώσεις για να δικαιολογήσει την τιμή της.

Όπως είπα και πριν, ποιοτικά μπορεί να μην είναι εφάμιλλη της Αμερικάνας, αν και κατά γενική ομολογία η ποιότητα των Fender έχει μεγάλες διακυμάνσεις. Κατά τη γνώμη μου πάντως, η αίσθηση της κιθάρας είναι καθαρά προσωπική υπόθεση. Τουλάχιστον αν παίζεις με τα χέρια και όχι με τα μάτια ;). Γι αυτό θα ήταν καλό να κάνεις κάποιες δοκιμές, ώστε να δεις και ο ίδιος ποιές κιθάρες ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις σου. Εγώ π.χ. έχω ενθουσιαστεί με μια Squier Classic Vibe 50s Strat, σε βαθμό που πρόσφατα αγόρασα και μία Classic Vibe Telecaster. Tο feeling (που λες κι εσύ) που μού δίνουν αυτές οι δύο κιθάρες δεν το έχω βρει ούτε σε πολύ ακριβότερα όργανα.

Παράθεση
Θα ήθελα ωστόσο να ρωτήσω μήπως γνωρίζεις(απευθυνομαι βέβαια σε όλους) κάτι για την BC RICH Mockingbird, όπως επίσης και για την Gibson nighthwak  Φαινονται εξαιρετικες κιθαρες...

Για την Mockingbird δεν έχω ιδία άποψη, καθώς δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ. Από την περιγραφή όμως βλέπω ότι ίσως πρόκειται για ένα ακόμα παράδειγμα αυτού που αναφέρω, δηλαδή μιας κιθάρας με πολύ καλές προδιαγραφές για τα λεφτά της (καλά ξύλα, ταστιέρα από έβενο, Floyd Rose τρέμολο, κλπ). Το μόνο για το οποίο θα είχα κάποια επιφύλαξη είναι οι μαγνήτες.

Όσο για την Nighthawk, πρόκειται για ένα καινούργιο anniversary μοντέλο της παλιάς Nighthawk η οποία ήταν μια πολύ καλή κιθάρα. Μέχρι πριν λίγο καιρό είχε και η Epiphone ένα τέτοιο μοντέλο, το οποίο σταμάτησε να κυκλοφορεί πρόσφατα (σύμπτωση;). Πρόκειται για πολύ ενδιαφέροντα όργανα, με δική τους προσωπικότητα από πλευράς ήχου και αίσθησης. Και πάλι μια δοκιμή είναι απαραίτητη...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #14 στις: 23/08/14, 21:17 »
http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec1000_vbk.htm

760 ευρώ σου λέει. Για όργανο που χρησιμοποιεί πολύ μεγάλος αριθμός pro artists, τύποι που ζουν από τη μουσική. Δοκίμασε να δεις αν σου αρέσουν οι EMG, αν ναι, είναι no brainer, από ποιότητα κατασκευής, playability, hardware, τα πάντα.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/14, 21:18 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Crusader3

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #15 στις: 23/08/14, 22:37 »
Δεν ξέρω φίλε Απόλλωνα,είμαι λίγο της άποψης του what you give is what you take,μπορεί να έχει βέλτιστο ήχο,αλλά ίσως σε ποιότητα,σε feeling να κάνει εκπτώσεις για να δικαιολογήσει την τιμή της.

Όπως είπα και πριν, ποιοτικά μπορεί να μην είναι εφάμιλλη της Αμερικάνας, αν και κατά γενική ομολογία η ποιότητα των Fender έχει μεγάλες διακυμάνσεις. Κατά τη γνώμη μου πάντως, η αίσθηση της κιθάρας είναι καθαρά προσωπική υπόθεση. Τουλάχιστον αν παίζεις με τα χέρια και όχι με τα μάτια ;) . Γι αυτό θα ήταν καλό να κάνεις κάποιες δοκιμές, ώστε να δεις και ο ίδιος ποιές κιθάρες ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις σου. Εγώ π.χ. έχω ενθουσιαστεί με μια Squier Classic Vibe 50s Strat, σε βαθμό που πρόσφατα αγόρασα και μία Classic Vibe Telecaster. Tο feeling (που λες κι εσύ) που μού δίνουν αυτές οι δύο κιθάρες δεν το έχω βρει ούτε σε πολύ ακριβότερα όργανα.

Παράθεση
Θα ήθελα ωστόσο να ρωτήσω μήπως γνωρίζεις(απευθυνομαι βέβαια σε όλους) κάτι για την BC RICH Mockingbird, όπως επίσης και για την Gibson nighthwak  Φαινονται εξαιρετικες κιθαρες...

Για την Mockingbird δεν έχω ιδία άποψη, καθώς δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ. Από την περιγραφή όμως βλέπω ότι ίσως πρόκειται για ένα ακόμα παράδειγμα αυτού που αναφέρω, δηλαδή μιας κιθάρας με πολύ καλές προδιαγραφές για τα λεφτά της (καλά ξύλα, ταστιέρα από έβενο, Floyd Rose τρέμολο, κλπ). Το μόνο για το οποίο θα είχα κάποια επιφύλαξη είναι οι μαγνήτες.

Όσο για την Nighthawk, πρόκειται για ένα καινούργιο anniversary μοντέλο της παλιάς Nighthawk η οποία ήταν μια πολύ καλή κιθάρα. Μέχρι πριν λίγο καιρό είχε και η Epiphone ένα τέτοιο μοντέλο, το οποίο σταμάτησε να κυκλοφορεί πρόσφατα (σύμπτωση;). Πρόκειται για πολύ ενδιαφέροντα όργανα, με δική τους προσωπικότητα από πλευράς ήχου και αίσθησης. Και πάλι μια δοκιμή είναι απαραίτητη...
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες και βέβαια θα δοκιμάσω πριν προχωρήσω σε κάποια αγορά. Απλά είναι ωραίο να κουβεντιάζω με άτομα που έχουν γνώσεις πάνω στα κιθαριστικά για ένα τόσο σημαντικό θέμα, όπως η αγορά ενός αξιόλογου οργάνου.
Σωκράτης δὲ διὰ τὸ μεγαλύνειν ἑαυτὸν ἐν τῷ δικαστηρίῳ φθόνον ἐπαγόμενος μᾶλλον καταψηφίσασθαι ἑαυτοῦ ἐποίησε τοὺς δικαστάς.
Ξ.ΑΣ.32

Αποσυνδεδεμένος Crusader3

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #16 στις: 23/08/14, 22:39 »
http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec1000_vbk.htm

760 ευρώ σου λέει. Για όργανο που χρησιμοποιεί πολύ μεγάλος αριθμός pro artists, τύποι που ζουν από τη μουσική. Δοκίμασε να δεις αν σου αρέσουν οι EMG, αν ναι, είναι no brainer, από ποιότητα κατασκευής, playability, hardware, τα πάντα.

Όχι φίλε δεν είναι καθόλου στο στυλ μου. Έχω παίξει με ESP.Παρα πολύ καλές κιθάρες αλλά not really an ESPman you talking to...
Σωκράτης δὲ διὰ τὸ μεγαλύνειν ἑαυτὸν ἐν τῷ δικαστηρίῳ φθόνον ἐπαγόμενος μᾶλλον καταψηφίσασθαι ἑαυτοῦ ἐποίησε τοὺς δικαστάς.
Ξ.ΑΣ.32

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #17 στις: 24/08/14, 02:02 »
Όχι φίλε δεν είναι καθόλου στο στυλ μου. Έχω παίξει με ESP.Παρα πολύ καλές κιθάρες αλλά not really an ESPman you talking to...

Αν δεν σού αρέσουν οι ESP, τότε βγάλε από τις επιλογές σου και τις Schecter. Oυσιαστικά ίδιες κιθάρες...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #18 στις: 25/08/14, 09:59 »
Λίγο offtopic...

βασικά ρωτάω επειδή έχω Jackson. Δεν ασχολούμαι σχεδόν καθόλου με το τί κιθάρες βγάζει η κάθε εταιρεία (εδώ και 10 χρόνια που πήρα την Jackson), αλλά από αποσπασματικές συζητήσεις που βλέπω, δεν πολυπαίζει το όνομά της.
Έχουν χάσει την αίγλη του παρελθότος, δεν αξίζουν τα λεφτά τους (η δικιά μου σίγουρα δεν τα άξιζε), δεν έχουν καλή ποιότητα;; Τί φταίει και δεν πολυπαίζουν στην πιάτσα;; Προφανώς διλαιολογημένο θα είναι αυτό, απλά για να μάθω ρωτάω.

ΥΓ: Δεν αναφέρομαι στις made in USA...αλλά σε πιο προσιτές.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #19 στις: 25/08/14, 11:09 »
Έπασχαν ξεκάθαρα από γκάζια. αν είναι να λέμε ότι ο Blackmore έχει γκάζια, τότε οι Machine Head πχ τι έχουν...


Συγχέεις λίγο πράγματα και καταστάσεις. Για το 60 και το 70 ο συγκεκριμένος (και πολλοί ακόμα) είχε ΠΟΛΛΑ γκάζια.
Σήμερα έχει εξελιχθεί η μουσική τεχνολογία και σου επιτρέπει να έχεις μηχανήματα χιλιάδων ευρώ προκειμένου να βγάζεις τον ήζο που σήμερα ορίζεται ως ΓΚΑΖΙΑ. Τοτε ήσουν αναγκασμένος σχεδόν να παραγεις ήχο απο κιθάρα/ενισχυτή και μόνο (σχεδόν) και στα αυτιά τους ήταν ΠΟΛΥ γκάζι όλο αυτό, πίστεψε με. Οι παραγωγές των δίσκων που έφταναν στα σπίτια μας τότε είχαν και άκουγες αυτό που έπαιζαν στο στούντιο, τώρα είναι αποτέλεσμα δεκάδων παραμέτρων (ηχοληπτών, εφε, κομπρεσαρισμάτων κλπ κλπ ) πολύ εξελιγμένων τεχνολογικά στούντιο με αποτέλεσμα να καλείσαι εσύ να προσομειώσεις έναν ήχο στο σπίτι σου που δεν είναι εφικτός παρα μόνο αν τα ακουμπίσεις γερά σε εξοπλισμό.
Ο OP κάπου ζητάει μια κιθάρα να τα κάνει όλα. Μάλλον με τον τρόπο που το λέει, απο μόνη της μια κιθάρα δεν το κάνει. Αν θέλεις να παίξεις rock/hard rock της εποχής με τα ονόματα που αναφέρει, μια χαρά είναι μια στράτο με μονούς. Με τέτοιες στήθηκε το rock, πως να το κάνουμε. Και οι Machine Head που αναφέρεις, χάριν σε αυτά τα ονόματα αν θες υπάρχουν, ως εξέλιξη.
Αν το ζητούμενο του OP είναι μοντέρνος ήχος heavy παίρνει μια Gibson style (όπως τόσες προτάσεις έκαναν ήδη) με διπλούς και αναλόγως τα ακουμπάς και σε εφέ/ενισχυτές...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #20 στις: 25/08/14, 12:43 »
Δε διαφωνώ μαζί σου ότι για την εποχή τους είχαν γκάζια. Κάνε το έπασχαν ενεστώτα για να μην υπάρχει παρανόηση των λεγομένων μου. Αλλά δεν είμαστε στην εποχή τους πλέον, ο ήχος, όπως λες κι εσύ, έχει κάνει τεράστια εξελικτική διαδρομή κι έχει δώσει νέο περιεχόμενο στο γκάζι. Κι όπως βλέπεις, συμφώνησα επίσης πως για αυτά που θέλει, μια στρατούλα με μονούς μπορεί να τον καλύψει, το γράφω:

Παράθεση
Από τη στιγμή βέβαια που θες ήχους σαν αυτούς που είπες, είσαι ΟΚ, τα σχόλιά μου αφορούν τη διαρκή τάση που υπάρχει σε αυτό το forum, να λέμε ότι παίζεις τα πάντα με οτιδήποτε, πράγμα που δεν ισχύει καθόλου.

Η δεύτερη πρόταση ήταν η ένστασή μου.

Τί φταίει και δεν πολυπαίζουν στην πιάτσα;; Προφανώς διλαιολογημένο θα είναι αυτό, απλά για να μάθω ρωτάω.

Αγόρασε την εταιρεία η Fender. Αυτό θα έπρεπε να είναι επαρκής τεκμηρίωση :P. Η Pro Series πλέον είναι Mexico αντί για Japan, το quality control σε κάποιες περιπτώσεις έχει προκύψει ανύπαρκτο. Αλλά γενικά φαίνεται να ανακάμπτει σταδιακά, ήδη η σειρά X αποδεικνύεται τρελό value for money. Δε νομίζω βέβαια πως θα φτάσει στα επίπεδα των MIJ κιθάρων ποτέ ξανά, ίσως αν έστελνε κάποιες γραμμές παραγωγής Κορέα. Ανάμεσα σε μια RR24 (MIJ), RR1 (USA) και τη νέα soloist Pro Series (MIM), υπάρχει αισθητή διαφορά, με την RR24 να είναι πολύ κοντά στην αμερικάνα, τη SL να χάνει πολύ σε feeling. Βέβαια, καμία σχέση και οι τιμές των τωρινών import Jackson με εκείνες των MIJ, είναι πολύ πιο προσιτές.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/14, 12:50 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #21 στις: 25/08/14, 13:22 »
Μάλιστα...δεν ήξερα ότι δεν υπάρχουν πλέον MIJ. Πάντως εγώ που έχω μία DKMG made in Japan, την πρώτη, χωρίς τους EMG 81/85, την είχα χρυσοπληρώσει (~1100€ νομίζω) και δεν νομίζω ότι αξίζει τόσα λεφτά. Βέβαια δεν έχω παίξει με άλλες για να συγκρίνω...αλλά το να δίνεις τόσα λεφτά και να έχει πάνω Licensed lock tremolo και αυτούς τους αδιάφορους EMG H-4, είναι τραγικό...

Sorry για το offtopic...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/14, 13:24 από jackson »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #22 στις: 25/08/14, 13:37 »
Όχι, δεν άξιζε τόσα λεφτά και μου προκαλεί έκπληξη το ποσό, αυτή που λες την είχα δοκιμάσει στο Στόλλα (έχει και active boost preamp πάνω) και κόστιζε 700 με βαλίτσα πριν 3-4 χρόνια. H RR24 έχει Floyd FRT-2000 και είναι neckthrough, κόστιζε δε κάπου 1150-1200, και πάλι πολλά για τα σημερινά δεδομένα της αγοράς.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #23 στις: 25/08/14, 13:52 »
Εγώ την είχα πάρει το 2004 και τότε δυστυχώς τόσα είχε...αργότερα αντικαταστάθηκε με μοντέλο με τους EMG 81/85 χωρίς active boost. Αυτή που δοκίμασες πριν 3-4 χρόνια ήταν το πρώτο μοντέλο και προφανώς την έδινε 700€ γιατί θα είχε μείνει stock.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A real good hard rock-heavy metal guitar!
« Απάντηση #24 στις: 25/08/14, 14:16 »
...τα σχόλιά μου αφορούν τη διαρκή τάση που υπάρχει σε αυτό το forum, να λέμε ότι παίζεις τα πάντα με οτιδήποτε, πράγμα που δεν ισχύει καθόλου.

Συμφωνούμε απόλυτα. Καταλαβαίνω επίσης απόλυτα τις διαφορές μονού/διπλού μαγνήτη (αλίμονο). Προσπαθούσα απλά να πω ότι με το να βάλεις έναν διπλό μαγνήτη σε μια στράτο δεν την κάνεις υπερόπλο να παίζεις τα πάντα. Εκεί διαφωνούσα και διαφωνώ. Για τα ονόματα που ανέφερε ο OP είναι ΟΚ μια οποιαδήποτε στράτο με μονούς, για heavy πράγματα θέλει άλλη κιθάρα. Και ίσως όχι απαραίτητα λόγω ηλεκτρικών, ίσως και για πολλούς άλλους λόγους. Ενα μπράτσο πχ και μια ταστιέρα που θα σου επιτρέπει να παίζεις πιο γρήγορα και εύκολα, πράγμα που δεν το έχει μια στράτο...

Στην ουσία αυτό που λέω είναι οτι ανοίχτηκε πολύ ο φίλος μας και σε πολλά χωράφια. Μάλλον 2 κιθάρες θέλει, όχι μία. Αλλιώς θα πρέπει να συμβιβαστεί (ο διπλός στην γέφυρα πχ) και είναι ζήτημα αν θα έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
7140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/03, 01:51
από paulchro
1 Απαντήσεις
2546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/07, 17:37
από Υπνοβάτης...
77 Απαντήσεις
27128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 21:26
από dunkan
0 Απαντήσεις
5172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/11, 13:00
από antonis_mh
1 Απαντήσεις
2267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/11, 22:22
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
9255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/12, 19:25
από Archangel
31 Απαντήσεις
13179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/13, 14:13
από Kosthrash
4 Απαντήσεις
5128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/13, 05:40
από quickaras
0 Απαντήσεις
2405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/13, 16:10
από gers
0 Απαντήσεις
2645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/14, 19:18
από Crusader3