Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για κατασκευή βάσης κιθάρας.....  (Αναγνώστηκε 6640 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
θέλω να φτιάξω μια βάση για κιθάρες ηλεκτρικές-ακουστικές-κλασικές-μπάσο σαν και αυτή εδώ αλλά μου λείπουν οι διαστάσεις. Μήπως θα μπορούσε κανένας που την έχει ή κάποια παρόμοια να την μετρήσει και να μου πει. Δεν με ενδιαφέρει το μήκος γιατί εχω υλικά και χώρο και θα γίνει μεγάλη (7-9 κιθάρες), ούτε και οι εξωτερικές διαστάσεις που δίνει ο thomann γιατί όπως είπα εχω χώρο. Με ενδιαφέρει κυρίως να μάθω την απόσταση στα δυο μέρη που πατάνε οι κιθάρες, το ύψος που το υπολογίζω γύρο στα 70cm και τα χωρίσματα στο επάνω μέρος.

(αν καταφέρω να φτιάξω και σχήμα θα το ανεβάσω γιατί με παιδεύει το gimp)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για κατασκευή βάσης κιθάρας.....
« Απάντηση #1 στις: 09/11/10, 23:45 »
Αν εννοείς την απόσταση ανάμεσα στις δύο μεγαλύτερες πλευρές του παραλληλογράμμου (ας πούμε) πάνω στο οποίο στηρίζεται το σώμα της κιθάρας, είναι περίπου 28 εκατοστά αν μετρήσουμε από το εξωτερικό μέρος των δύο σωλήνων και 21 αν την μετρήσουμε εσωτερικά. Το ύψος του οριζόντιου μέρους πάνω στο οποίο στηρίζονται τα μπράτσα είναι περίπου 85 εκατοστά από τη βάση. Τα χωρίσματα είναι περίπου 7,5-8 εκατοστά (εσωτερικά).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για κατασκευή βάσης κιθάρας.....
« Απάντηση #2 στις: 09/11/10, 23:58 »
Πιστεύω, ότι πέρα από την απάντηση του Απόλλων, οι διαστάσεις που ζητάς, δεν είναι τόσο απόλυτες, βεβαίως μπορείς να δεις από τις εικόνες και μόνο στο ίντερνετ με multiple guitarstands εμπορίου ή DIY, που περίπου στηρίζονται οι κιθάρες, αλλά μία τέτοια απόσταση, έαν εσύ την θεωρείς περίεργη και σημαντική, εφόσον θα είναι δική σου κατασκευή, να την φτιάξεις μεταβαλλόμενη. Πάντως παίζουν πάρα πολλές εικόνες..
 
http://www.google.gr/images?hl=el&q=multiple%20guitarstand&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1420&bih=740
 
αλλά και DIY
 
http://www.google.gr/#hl=el&biw=1436&bih=740&q=multiple+guitarstand+DIY&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=220bf25c29e2ea16
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για κατασκευή βάσης κιθάρας.....
« Απάντηση #3 στις: 10/11/10, 00:02 »
OK κατάλαβα περίπου, να αυτό ήθελα. 28-21 είναι λίγο μεγάλη διάφορα αλλά μάλλον λόγο του μαλακού υλικού που είναι ντυμένο ε?
Το ύψος μπορείς να μου το δόσεις χωρίς την βάση (τα ποδια σηλ)?  ή έστω σε πιο ταστο ακουμπάει η κιθάρα? εγω το υπολόγιζα καθαρό να το κάνω 70cm και να βάλω αλλά 30cm πόδια για να σηκωθεί ψιλά (μην ενοχλούμε και τα ποντίκια ε?)

ευχαριστώ παντός για την απάντηση  :up
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για κατασκευή βάσης κιθάρας.....
« Απάντηση #4 στις: 10/11/10, 00:07 »
ναι τα έχω δει αυτά xolidoxos (δύσκολο όνομα) αλλα ήθελα το συγκεκριμένο γιατι ο καθένα κάνει οτι θέλει. Αυτοί που φτιάχνουν βάσει χωρίς πόδια την κάνουν πολύ στενή για να μην βρίσκει η κιθάρα κάτω πχ

Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για κατασκευή βάσης κιθάρας.....
« Απάντηση #5 στις: 10/11/10, 00:15 »
OK κατάλαβα περίπου, να αυτό ήθελα. 28-21 είναι λίγο μεγάλη διάφορα αλλά μάλλον λόγο του μαλακού υλικού που είναι ντυμένο ε?

Ακριβώς!

Παράθεση
Το ύψος μπορείς να μου το δόσεις χωρίς την βάση (τα ποδια σηλ)?  ή έστω σε πιο ταστο ακουμπάει η κιθάρα? εγω το υπολόγιζα καθαρό να το κάνω 70cm και να βάλω αλλά 30cm πόδια για να σηκωθεί ψιλά (μην ενοχλούμε και τα ποντίκια ε?)

Το ύψος που σού έδωσα είναι χωρίς τα πόδια. Μέτρησα την απόσταση από το πάνω μέρος του παραλληλογράμου της βάσης μέχρι το κάτω μέρος του οριζόντιου τμήματος όπου στηρίζονται τα μπράτσα. Οι περισσότερες κιθάρες ακουμπάνε σε αυτό το σημείο περίπου στο 2ο με 3ο τάστο, με εξαίρεση την SG (λόγω κατασκευής) που ακουμπάει στο 4ο τάστο.

ΥΓ: Πολύ μούρη ο σκύλος στη φωτογραφία... ;D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για κατασκευή βάσης κιθάρας.....
« Απάντηση #6 στις: 10/11/10, 00:42 »
οχι τυχαία είναι η φώτο για παράδειγμα την έβαλα, εγω έχω ποιο μούρη σκύλο  ;D

85 λες ε? εγώ γιατί το έβγαζα 70 και να πέφτει στο 2-3 στις ηλεκτρικές και στο 6 ταστο στην ακουστική? τεσπα

σε ευχαριστώ και χρωστάω και φωτογραφία μόλις την κάνω (με τον σκύλο ή χωρίς)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για κατασκευή βάσης κιθάρας.....
« Απάντηση #7 στις: 10/11/10, 22:25 »
οχι τυχαία είναι η φώτο για παράδειγμα την έβαλα, εγω έχω ποιο μούρη σκύλο  ;D

85 λες ε? εγώ γιατί το έβγαζα 70 και να πέφτει στο 2-3 στις ηλεκτρικές και στο 6 ταστο στην ακουστική? τεσπα

Ζητώ συγγνώμη, έκανα λάθος. Το ξαναμέτρησα σήμερα πιο νηφάλιος και είναι 65 εκατοστά, όχι 85. Sorry... :-[
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για κατασκευή βάσης κιθάρας.....
« Απάντηση #8 στις: 11/11/10, 00:54 »
παρολίγον θα με έκαιγες  ;D και ευτυχώς εμπιστεύτηκα το ένστικτο μου.   Σκέφτηκα οτι δεν μπορεί να είναι 85 όταν ο thomann το δίνει σύνολο   73,5cm και ήμουν μεταξύ 70 και 75 πόντους και τελικά το έκανα 70. Αν   συνυπολογίσεις και την κλίση τις κιθάρας οριακά η κιθάρα (strat)   ακουμπάει στην βάση με την ταστιερα και όχι με το nut. Ευτυχώς οι άλλες   κιθάρες ibanez (24 ταστα με floyd) και η ακουστική είναι μακρύτερες απο   την strat και θα κάθονται άνετα.

παρόλα αυτά δεν μπορώ να μην σε   ευχαριστήσω για τον κόπο σου, το ενδιαφέρον  και φυσικά οι υπόλοιπες   μετρήσεις που μου έδωσες ήταν καλές για να έχω έναν μπούσουλα τι να   κάνω.

Αύριο θα τελειώσει η βάση (το επάνω μέρος,έχει πολύ δουλειά) και θα βαφτεί και θα μουν και τα προστατευτικά  :)

τι λέτε να βάλω για προστασία? αυτό το υλικό που βάζουν στους σωλήνες για μόνωση λέτε να κάνει??  δεν έχω ακριβές κιθάρες με νίτρα και τέτοια περίεργα βερνίκια
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για κατασκευή βάσης κιθάρας.....
« Απάντηση #9 στις: 11/11/10, 02:08 »
Είτε αυτό που λες για τους σωλήνες, είτε το άλλο το λευκό που είναι σαν αφρολέξ αλλά μαλακό, συνήθως ήτανε μέσα από τα διαφημιστικά που καλύπτανε τους σωλήνες στα ΒΜΧ, είτε αυτό το σχεδόν κίτρινο μαλακό που χρησιμοποιούνε σε κάποια στρώματα για ντιβάνια και οκ καλό είναι ότι από αυτά χρησιμοποιήσεις, να το ντύσεις με ύφασμα. Αν πας διαστάσεις σε ένα μαγαζί που ράβουνε και το ύφασμα που γουστάρεις, σου φτιάχνουνε εύκολα ότι θες. Έτσι ώστε να το όργανο σε ότι επιφάνεια θέλεις εσύ. Μέχρι και το ύφασμα ξέρω γω που έχουνε μέσα οι θήκες για μουσικά όργανα.
 
Αν επιτρέπεται, πόσο θα σου πάει όλο αυτό και δεν τα σκας για κάτι έτοιμο ? Όπωσδηποτε να στείλεις φότο! Ακόμη και από Ελλάδα πάντως βλέπω ότι αγοραστό για 9 κιθαρόνια φτάνεις τα 110 ευρώπουλα!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για κατασκευή βάσης κιθάρας.....
« Απάντηση #10 στις: 12/11/10, 01:24 »
η βάση τελείωσε και βάφτηκε σήμερα και αύριο θα πάω για προστατευτικό υλικό και τάπες άμα βρω για πόδια κτλ. φτιάξαμε και μια μικρή γιατί είχαμε πολύ υλικό περίσσιο.  ;)

xolidoxos το κόστος μέχρι στιγμής για έμενα είναι 0 αλλά αν θέλεις να σου πω πόσο στοιχίζουν τα υλικά περίπου ευχαρίστως να βοηθήσω. Βέβαια όλα είναι σχετικά ανάλογα τα την ποιότητα των υλικών, αν θα είναι χονδρική ή λιανική, αν συνυπολογίσεις υλικά που ήδη έχεις όπως μπογιά και ηλεκτρόδια για την κόλληση και αν θα το κάνεις εσύ ή κάποιος γνωστός ή επαγγελματίας που μπορεί να σου πει και 50e γεια εργασία  :-\


έχω μέχρι στιγμής 2 φώτο απο κινητό (δυστυχώς) και θα τις ανεβάσω μόλις μπορέσω και θα βγάλω και άλλες...
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για κατασκευή βάσης κιθάρας.....
« Απάντηση #11 στις: 13/11/10, 01:11 »
οι 2 πρώτες φωτογραφίες που υποσχέθηκα, δυστυχώς απο κινητό. Θα βάλω και μια τελική μαζί με τις κιθάρες όταν μπορέσω. Η βάση τελείωσε αλλά δεν εχω αποφασίσει ακόμα με τι θα κολλήσω το προστατευτικό υλικό γιατί η μονωτική ταινία δεν μου κάθετε καλά.


Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βοήθεια για κατασκευή βάσης κιθάρας.....
« Απάντηση #12 στις: 13/11/10, 20:12 »
Μπραβο jim.ni. Να υποθέσω ότι δεν σου πήρε πολύ χρόνο; Έχω μηχάνημα ηλεκτροσυγκόλλησης αλλά δεν έχω εμπειρία με ηλεκτροσυγκολλήσεις. Υπάρχουν κάποια "μυστικά" για μια καλή κόλληση; Τι πάχος πρέπει να έχει το μέταλλο για να μη λιώσει; Πώς μπορούμε να αποφύγουμε να λιώσει εντελώς το μέταλλο ή να γίνει μια "ψυχρή" κόλληση;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για κατασκευή βάσης κιθάρας.....
« Απάντηση #13 στις: 13/11/10, 20:35 »
Μπραβο jim.ni. Να υποθέσω ότι δεν σου πήρε πολύ χρόνο; Έχω μηχάνημα ηλεκτροσυγκόλλησης αλλά δεν έχω εμπειρία με ηλεκτροσυγκολλήσεις. Υπάρχουν κάποια "μυστικά" για μια καλή κόλληση; Τι πάχος πρέπει να έχει το μέταλλο για να μη λιώσει; Πώς μπορούμε να αποφύγουμε να λιώσει εντελώς το μέταλλο ή να γίνει μια "ψυχρή" κόλληση;
σα διαγώνισμα ακούγεται το ποστ σου.... :P

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για κατασκευή βάσης κιθάρας.....
« Απάντηση #14 στις: 14/11/10, 02:35 »
ναι ναι θέλει να δει αν την έκανα εγώ μόνος μου!  ;D   Οχι παιδιά ο αδερφός μου την έκανε εγω βοηθούσα, κρατουσα και έβαλα φυσικά και το μιαλο μου, το σχέδιο, ερεύνα στο νετ, ερώτηση στο κιθάρα για διαστάσεις, διεύθυνση παραγωγής, επίβλεψη,  καφέδες κτλ   ;D

Σοβαρά τώρα μας πήρε 2 απογεύματα απο 3-4 ώρες το καθένα, χαλαρά όμως και με αρκετό χαβαλέ και φυσικά είχαμε και κάποια προβλήματα να λύσουμε γιατί ήταν η πρώτη (και η τελευταία ::) ) φορά

ο σωλήνας που βάλαμε ηταν ενισχυμένος (νομίζω 2χιλ πάχος, φ20) και οχι νερού και κόστισε 12 ευρω τα 12 μέτρα. Είναι δηλαδή 2 κομμένοι σωλήνες εξάμετροι. Θα περνάμε εναν εξάμετρο αλλα θέλαμε 7 μετρά και ετσι πήραμε αναγκαστικά 12. Ηλεκτρόδιο χρησιμοποιήσαμε ενα χοντρό (δεν τα ξέρω αυτά νούμερα κτλ) για να γεμίζει καλά. Η βάση εγινε αρκετά δυνατή αφού ανέβηκα επάνω στο κέντρο και με κράτησε (85-90 κιλα)!!
Άλλα υλικά ήταν το μονωτικό υλικό 5 μετρά +15 πλαστικές τάπες-πόδια που πήρα και πλήρωσα 8 ευρώ.

Όποιος θέλει με ρωτάει και τις διαστάσεις. Βάζω και μια πρόχειρη  φώτο ακόμα (δεν εχω κολλήσει το μονωτικό υλικό ακόμα)  μέχρι να βρω φωτογραφική.

« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/10, 02:43 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
12441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/15, 10:22
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
17338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 15:01
από jorje
3 Απαντήσεις
4098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 11:47
από lunatic
10 Απαντήσεις
7499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 13:05
από Kundera
11 Απαντήσεις
5359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/10, 23:08
από MiXoLydian
8 Απαντήσεις
5340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/10, 16:59
από dimitris199321
27 Απαντήσεις
8378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/10, 04:11
από studio54
36 Απαντήσεις
15037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/12, 12:39
από geokorg
18 Απαντήσεις
9056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/11, 23:15
από AgentCain
2 Απαντήσεις
3272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 17:47
από ibanezbass